ONZE VELDPRIJSKAMPEN Het einde van het Goudblok en onze Landbouw Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers BEETEN Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt li Zeiven ZONDAO 18 OCTOBER 1936. l*r<J» 23 csatisai 18d« JAARGANG Nr 929 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteiier O. CAUDRON. Bureel en Redactie t Zeeberg kaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Hó- Zoowel als voor de Aardappelveld- prijskampen hebben er een groot aantal leden aangehouden deel te nemen aan onze Beetenveldprijskampen. Diensvol gens hebben wij voor de beetvelden ook beslist de prijzen onder te verdeelen in 1) 6 eereprijzen van 50 frank en prach tig diploma 2) 8 eersteprijzen van 25 frank en prachtig diploma 3) 28 tweede prijzen met prachtig diploma. Voor het toekennen der prijzen heeft de jury rekening gehouden met de groei- toestand gedurende den zomer, de ras zuiverheid, de bestrijding der ziekten, de voedingswaarde van ieder variëteit afzonderlijk en de opbrengst in kg. per are. Beschouwingen. Alhoewel een groot deel der partijen die deelnamen aan onzen prijskamp bui tengewoon groote opbrengsten hebben geleverd, mogen we vrijwel verklaren dat de gemiddelde opbrengst van voe- derbeeten in onze streek dit jaar de 800 a 900 kg. per are niet overschrijdt. Dit heeft natuurlijk verschillende oorzaken, die wij hierna onderzoeken. Sommige gronden dragen moeilijk of geen beeten, andere geven jaren vervol gens de beste opbrengsten, ten minste wanneer de grond er de gelegenheid wordt toe gegeven, 1.1. z. jaarlijks een doelmatige en volledige bemesting ont vangt. De variëteit zelve speelt ook een doorslaande rol. In sommige streken kan men bijzonder Eckendorf telen, in andere Groene kraag en in andere nog Vauriac en zoo meer. De landbouwer moet er voor zorgen, lie variëteit te telen dat best op zijn I gronden past. De halve suikerbeetvariëteiten zooals Groen» kraag. Rose kraag, Regina enz. mogen wij in 't algemeen op al onze s beetgronden aanraden, daar zij meer j weerstand bieden tegen ziekten en ook j voedrijker zijn dan de gewone voeder- j beeten zooalsVauriac, Eckendorf, Reuzenbeet, enz. Daar de beet een zomervrucht is en dus maar over een tamelijk korte groei periode beschikt moet ze in den grond al de elementen vinden, noodig tot hare volledige ontwikkeling. Een kor te groeistilstand voortkomende door een tekort van dit of geen element sleept een groote opbrengstvermindering met zich. Daarom is het noodig alvorens het beetzaad aan den grond toe te vertrou wen, deze goed zuiver te maken en te voorzien van genoegzaam rechtstreeksch opneembare voedingsstoffen, opdat de plant rechtstreeksch kan doorgroeien en gedurende haren groei geen tekort aan broodnoodige elementen zooals potasch, phosphoorzuur, kalk en stikstof onder vindt. Dit kan men best bekomen door be nevens een goede bemesting van stalmest een hoeveelheid van minstens 12 15 kg. Volledige Beetvette R.U.Z. per are vóór de planting aan den grond te geven. Nochtans is het gebleken dat zonder stalmest t.t.z. met enkel en alleen Volle dige Beetvette R.U.Z. toe te dienen reu- zenopbrengsten worden bekomen zooals b.v. bij den heer Aimé Coppens te Leb- beke en Alfons Maes te Gijsegem. Daar de beet op bemestingsgebied een veeleischende plant is, mag men vol strekt de wet van het minimum niet uit het oog verliezen. De noodige verhou ding tusschen stikstof, potasch en phos phoorzuur mag niet te zeer schommelen. Dit wordt nogmaals bewezen in onze prijskamp. Zoo zien wij dat bij den heer Danckaert. te Woubrechtegem, die be nevens 13 kg. Volledige Beetvette R U Z. nog 8 a 10 kg. Nitraat per are toediende, hierdoor de opbrengst niet wordt verhoogd, daar de minimumwet werd verbroken en hierdoor honderden franks worden verloren gesmeten door die ondoelmatige bemesting. De uitslag onzer beetenveldprijskam pen is er borg voor dat dit de eenige goede manier is om aan zijn gronden Piles te geven wat noodig is en daarbij verzekerd te zijn dat geen enkel van de onmisbare voedende bestanddeelen, noodig tot het wellukken der beeten- teelt, ontbreekt. Wat het beste tijdstip van planten aangaat, hangt veel af van de weersom standigheden. Zoo zien wij dat dit jaar de partijen tamelijk laat geplant de beste zijn, daar de vroeg geplante veel te lijden gehad hebben door de koude periode der maand April begin Mei en hierdoor in hun groei zijn gestuit geworden. De ze partijen geven veel opschieters, het geen dr opbrengst en ook de voedings waarde der beet sterk benadeeligt. Het is dit jaar opvallend dat het zaad van Groene Kraag, Rose Kraag, Vau riac en andere geleverd door R.U.Z. geen of zeer weinig opschieters levert, wat een bewijs is van de goede her komst onzer beetzaden en de degelijk heid van het door Redt U Zeven gele verd zaad. Gedurende de maand Mei zijn vele partijen aangetast geweest door de blad luis, gevolgd van de vergelingsziekte die wellicht de grootste oorzaak van de kleine middelmatige opbrengst, die zoo als wij hooger zegden, maar op 8 9C0 kg. per are mag geschat. De variëteiten die aan deze ziekte den meesten weer stand hebben geboden, zijn de door Redt U Zeiven geleverde Groene kraag en Rose kraag. Ziehier de volledige uitslag van bo- vengemelden prijskamp EEREPRIJZEN. Mr Johannes Van de Putte, Dood' straat, Opwijck. Oppervlakte der partij20 aren. Gemiddelde opbrengst 2000 kg. per are. Het zaad was van eigen gewin, doch voortkomende uit Groenkraag door R.U.Z. geleverd. Als bemesting is stalmest gebruikt en 15 kg. Volledige Beetvette R. U. Z. per are. De grond was met de spade gegra ven. Geen enkele opschieter was in de partij te vinden. Mr Coppens Aimé, Brusselschestraat Lebbeke. Oppervlakte 16 aren. Gemiddelde opbrengst1750 kg. per are. VariëteitGroenkraag. Het zaad werd door R.U.Z. geleverd. Als bemesting is enkel en alleen 20 kg. Volledige Beetvette R.U.Z. per are gebruikt. Geen opschieters te vinden. Mr Louis Abbeloos, Burchtstraat, Erembodegem. Oppervlakte 40 aren. VariëteitRose Kraag. Gem. opbrengst 1650 kg. per are. De bemesting bestond in een groote hoeveelheid goed geteerde stalmest en 14 kg. Volledige Beetvette R.U.Z. per are. Geen opschieters. Mr Maes Alfons, Steenweg, Gijze- gem Oppervlakte50 aren. Variëteit Groene en Rose Kraag. Gem. opbrengst i 1800 kg. per are. Bemesting Enkel en alleen 18 kg. Volledige Beetvette per are zonder stal mest. Mr Adolf Claessens, Babbelaar, Hofstade. Oppervlakte 20 aren. Variëteit Groene en Roze Kraag. Gem. opbrengst1800 kg. per are. Bemesting Stalmest en 15 kg. Vol ledige Beetvette R.U.Z. per are. Mr Emiel De Pelsmaecker, Neder- hasselt. Oppervlakte 15 aren. Variëteit Rose Kraag. Gem. opbrengst 1625 kg. per are. Bemesting Stalmest, ale en 15 kg. Volledige Beetvette R. U. Z. per are. Geen opschieters. EERSTE PRIJZEN. Mr Karei Schmids, Vogelenzang te Teralphene. Oppervlakte: 15 aren. VariëteitGroene Kraag. Gemid. opbrengst1600 kg. per are. Bemesting: stalmest en 15 kg. Volle dige Beetvette R.U.Z. per are. Geen opschieters; laat geplant. Mr Petrus De Meersman, Wieze. Oppervlakte30 aren. VariëteitRose Kraag. Gemid. opbrengst1600 kg. per are. Scheikundige bemesting12 kg. Vol ledige Beetvette R.U.Z. en 3 kg. Nitraat per are. Geen opschieters, doch te dicht beplant. Mr Remi Danckaert, Woubrechtegem. Oppervlakte: 18 aren. VariëteitVauriac. Gemid. opbrengst1625 kg. per are. Scheikundige bemesting13 kg. Vol ledige Beetvette R.U Z. en 8 kg. Nitraat per are. Mevr. W' Cautaert, Haeltert. Oppervlakte20 aren. VariëteitLange gele. Gemid. opbrengst1650 kg. per are. Scheikundige bemesting 10 kg. Vol ledige Beetvette R.U.Z. en 4 kg. Nitraat per are. Mr Gustaaf Janseghers, Boschkant, Herdersem. Oppervlakte15 aren. VariëteitHalve suikerbeet. Gemid. opbrengst1625 kg. per are. Scheikundige bemesting13 kg. Vol ledige Beetvette R.U.Z. Mr Alfons Steenhout, Eychem. Oppervlakte20 aren. Variëteit Groene Kraag. Gem. opbrengst 1550 kg. per are. Scheikundige bemesting 13 kg. Vol ledige Beetvette per are. Mr Omer Van der Eecken, Keiberg, Haaltert. Oppervlakte 34 aren. Variëteit: Groene Kraag. Gem. opbrengst 1600 kg. per are. Scheikundige bemesting 14 kg. Vol ledige Beetvette R. U. Z. per are. Mr Alfons De Troyer, steenweg, Denderleeuw. Oppervlakte30 aren. Variëteit Lange gele. Gem. opbrengst 1600 kg. per are. Scheikundige bemesting 12 kg. Vol ledige Beetvette R. U. Z. per are. TWEEDE PRIJZEN. Mr Louis Cortvriendt, Gezellestraat, Denderleeuw. Oppervlakte 30 aren Halve Suiker- beet, Gem. opbrengst 1500 kg. per are. Scheikundige bemesting 10 kg. Vol ledige Beetvette R.U.Z. per are. Mr Petrus Van der Hoeven, Terlin den, Denderhautem. Oppervlakte 45 aren Halve Suiker- beet. Gem. opbrengst 1400 kg. per are. Scheikundige bemesting 9 kg. Vol ledige Beetvette R. U. Z. Mev. W ed. Gijssels, Dorp, Becker- sele. Oppervlakte 29 aren Halve Suiker- beet. Gem. opbrengst1300 kg. per are. Scheikundige bemesting 9 kg. Vol ledige Beetvette R.U.Z. per are. Mr Jan De Coninck-Schrans, Eppe~ ghem. Oppervlakte 20 aren Groene Kraag. Gem. opbrengst 1400 kg. per are. Scheikundige bemesting 12 kg. Vol ledige Beetvette R.U.Z. per are. Mr Désiré Corryn, Voorde. Oppervlakte 17 aren Voederbeet. Gem. opbrengst 1500 kg. per are. Scheikundige bemesting 13 kg. Vol ledige Beetvette R.U.Z. per are. Mr Jozef Callaert, Royen, Wieze. Oppervlakte 22 aren Halve Suiker- beet. Gem. opbrengst1450 kg. per are. Scheikundige bemesting 13 kg. Vol ledige Beetvette per are. Mr Jozef Van der Jeught, Nieuw~ straat, Wieze. Oppervlakte 34 aren Groenkraag. Gem. opbrengst1400 kg. per are. Scheikundige bemesting 14 kg. Vol ledige Beetvette R.U.Z. per are. Mr Louis Van Damme, Steenhuize. Oppervlakte 34 aren Halve Suiker- beet. Gem. opbrengst1400 kg. per are. Scheikundige bemesting 10 kg. Vol ledige Beetvette R.U.Z. per are. Mr Petrus MeertSt Ulrichs'Kapelle. Oppervlakte 25 aren Groenkraag. Gem. opbrengst1450 kg. per are. Scheikundige bemesting 10 kg. Vol ledige Beetvette R.U.Z. per are. Zie vervolg kolom hier neven). Onze medewerker heeft in een vorige bijdrage enkele gegevens verstrekt no pens de techniek der devaluatie en hare algemeene beteekenis. In deze bijdrage willen wij in algemeene trekken de ver moedelijke gevolgen onderzoeken der instorting van het goudbiok voor onzen landbouw. Het is ons vooralsnog niet mogelijk in bijzonderheden te treden, omdat het stelsel der geleide economie dat in al de Europeesche landen hoogtij viert de natuurlijke gevolgen der munt- devaluatie eenigszins een andere richting kan geven. Bijzonder belang voor onze landbouw bieden de waardevermindering van den Nederlandschen gulden en van den Franschen frank. Wij moeten de gevolgen der muntde- valuatie beschouwen op gebied van uit voer en invoer. Inzake uitvoer zullen wij voor onze producten minder Belgische franken ontvangen 1 Doch vermoedelijk zullen de devalveerende landen om de levensduurte tegen te gaan er toe komen de invoerrechten en andere invoerbe- lemmeringen te verwachtenDe vraag is of deze verzachtingen ruim genoeg zullen zijn om den uitvoer onzer land bouwproducten zoodanig op te voeren dat er een compensatie gevonden wordt Mr Honoré Tortelboom, St Lievens- Essche. Oppervlakte 100 aren Voederbeet Gem. opbrengst1350 kg. per are. Scheikundige bemesting 10 kg. Vol ledige Beetvette R.U.Z. per are. Mr Domien Van Leuven, Cherscamp. Oppervlakte 32 aren Groenkraag. Gem. opbrengst 1400 kg, per are. Scheikundige bemesting 10 kg. Vol ledige Beetvette R.U.Z. per are. Mr Fr. Van Strythem, Molenhoek, Oultre. Oppervlakte: 17 aren Halve Suiker- beet. Gem. opbrengst1300 kg. per are, Scheikundige bemesting 10 kg. Vol ledige Beetvette R. U. Z. per are. Mr Fsans De Waele, Keerstraat, Ottergem. Oppervlakte 17 aren Voederbeet Gem. opbrengst 1300 kg. per are. Scheikundige bemesting 8 kg. Volle dige Beetvette R.U.Z. per are. Mr Désiré Van Boven, Aygem. Oppervlakte 45 aren Vauriac. Gem. opbrengst1300 kg. per are. Scheikundige bemesting 16 1/4 kg. Volledige Beetvette R.U.Z. per are. Mr Gaston Van der Poorten, Eychem. Oppervlakte 15 aren Groenkraag. Gem. opbrengst 1550 kg. per are. Scheikundige bemesting 13 kg. Vol ledige Beetvette R.U.Z, Mr Gustaaf Cortvriendt. Haaltert. Oppervlakte 30 aren Voederbeet. Gem. opbrengst1400 kg. per are. Scheikundige bemesting 10 kg. Vol ledige Beetvette R.U.Z. per are. Mr Firmin De Schryver, Erembo degem. Oppervlakte 15 aren Groen en Rose Kraag. Gem. opbrengst1300 kg. per are. Scheikundige bemesting 8 kg. Volle dige Beetvette R.U.Z. per are. Mr Nestor hanssens, Koningsdries, Erondegem. Oppervlakte 30 aren Groenkraag. Gem. opbrengst 1300 kg. per aar. Scheikundige bemesting 12 kg. Vol ledige Beetvette R.U.Z. per aar. Mr Paul Coppens, Molenstraat, Haaltert. Oppervlakte 50 aren Eckendorf en Groenkraag. Gem. opbrengst Eckendorf 1300 kg. per are. Groenkraag 1200 kg. per are. Scheikundige bemesting 12 kg. Vol ledige Beetvette R.U.Z. per are. Mr Remi De Neve. Driehoek, Kerkxken. Oppervlakte30 aren Voederbeet. Gemid. opbrengst1300 kg. per are. Scheikundige bemesting10 kg. Vol ledige Beetvette R.U.Z. per are. (Zie vervolg 2de bladzijde voor de verminderde geldelijke op brengst I Deze vraag is van bijzonder belang voor onzen uitvoer van paarden, wit loof, groenten en fruit naar Frankrijk. Een feit staat vast namelijk dat de sterke economische crisis bij onze zuider buren en de daaruit voorstpruitende af name der koopkracht dezen winter on getwijfeld hadde geleid tot een geweldi ge verscherping der invoerbelemmerin- gen zelfs zonder de muntontwaarding. De Fransche Regeering heeft aange kondigd dat zij eerlang zou overgaan tot een aanzienlijke verzachting van het tot heden gevoerde protectionnisme. Zooals wij aantoonden in ons weekover zicht hebben de tot heden toegepaste verzachtingen practisch weinig om het lijf. De toekomst moet uitwijzen of de Fransche Regeering hare verklaringen werkelijk ernstig opneemt en de inland- sche markt inderdaad wil openstellen voor een normaal ruilverkeer. Indien zulks het geval moest zijn, zou onze uit voer van landbouwproducten naar dit land er wellicht baat bij vinden. Indien integendeel Frankrijk in som mige verminderingen der tolrechten en contingenteeringen slechts een handig middeltje zoekt om van de andere landen buiten verhoudingen toegevingen los te maken, moeten wij onze Regeering waarschuwen er niet in te loopen en zich streng te houden aan een scherp doorgevoerde reaalpolitiek. Wat nu den invoer betreft, doet de toestand ingevol ge de muntdevaluatie zich voor alsvolgt De muntontwaarding schept een wis selpremie waardoor de uitvoer van het devalveerend land wordt bevorderd. Tegen deze wisselpremie kan ons Land zich verdedigen door verscherping der invoerbelemmeringen of door afsluiting van een overeenkomst waarbij het de valveerend land zich verbindt op onze markt zijne producten te verkoopen te gen prijzen die niet blijven onder deze van toepassing vóór de muntontwaar ding. De wisselpremie wordt aldus uit geschakeld. Bij de jongste devaluatie van de Belgische munt heeft ons Land in April 1935 dergelijk akkoord aange gaan met Frankrijk namelijk het Marchandeau-akkoord. Dergelijke overeenkomst heeft voor gevolg dat de invoer niet zou oploopen terwijl de uitvoerder uit het deval veerend land met winst kan verkoopen 1 Naar onze meening dringt dergelijk akkoord zich op met Nederland, om te voorkomen dat de invoer van boter, land- en tuinbouwproducten ingevolge de wisselpremie voortspruitende uit de devaluatie van den gulden, zou stijgen. Deze toename zou Immers buitensporig kunnen worden bijzonder wanneer de Nederlandsche Regeering haren crisis- steun tot bevordering van den uitvoer harer landbouwproducten ongewijzigd moest handhaven. Naar wij in de Nederlandsche pers lezen zou de Hollandsche Regeering van de devaluatie van den gulden echter gebruik maken om hare crisissteunrege ling merkelijk in te krimpen, daar deze ondragelijk wordt voor de openbare schatkist. Reeds werden enkele uitkeeringen van sommige producten verminderd. De vraag is echter hoeverre in deze richting zal worden gegaan. Voorgaande algemeene beschouwin gen volstaan intusschen om aan te too- nen dat de instorting van het goudblok haar terugslag zal hebben op de han delspolitiek van ons land ten overstaan ook van onzen landbouw en dat strenge waakzaamheid van wege de openbare besturen gevergd wordt om te verhin deren dat onze landbouw, die reeds nu zeer moeilijke toestanden doorworstelt, onder de gevolgen der instorting van het goudblok te lijden hebbe. Wij zien de ontwikkeling der gebeur tenissen met spanning tegemoet en zullen ten gepasten tijde met klem de levens- 1 belangen van onzen boerenstand ver dedigen 1 TELEFOON i 267.

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1