AAN DE BOERENJEUGD Dc Koning heeft gesproken ZITDAG Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers Brief van Nonkel Wisius. Het einde der Staking valt samen met het Sinaasappelseizoen Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt II Zelver ZON O AO 25 OCTOBER 1936. fzQa 23 c«au«an l&dc JAARGANG Nr 930 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft In op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestnnrder en verantwoordelijke Opsteiier O. CAUDRON Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De zwaarste werkdagen zijn voor de landbouwers achter den rug. Ze waren hard en langdurig, en de achturenarbeid is voor onze boeren nog niet van toe passing zooals voor alle andere sterve lingen onzer moderne samenleving. Hebben de landbouwers wel recht op den achturendag, zult ge vragen ik antwoord maar seffens Evenals ieder een, en zelfs nog meer 1 Maar de land bouwer is gewoonlijk zijn eigen baas, en daarom heeft hij er doorgaans geen baat bij om een paar uur in de zon te liggen, in plaats van te wroeten of een praatje te slaan. De jaargetijden en de weersomstan digheden zijn ook zeer willekeurig, zoo dat er soms wel gedwongen werkeloos heid is, of dagen en uren komen dat men aan het gewone werk niet kan blijven. Daar de boer dus zijn eigen baas is, zal het ook aan hem liegen of hij min of meer uren zal werken. Is zijn bedrijf groot en het getal handen klein dan is er overlast, en omgekeerd is er wel wat kans om het er op zijn gemakske door te krijgen. Er ligt ook veel in de manier van boeren, in het regelen van het werk, in het alaam en de methode die in zwang zijn. Sommige boerderijen zijn altijd in orde, andere nooir, en dit soms met de zelfde middelen; alleen kwestie van alles op zijn best te regelen. De landbouwwetenschap heeft ook vele landbouwers geholpen en hen wel stand bezorgd. Voor anderen is die kennis uit den booze en totaal nutteloos. Er is nochtans veel te leeren, vanaf de eerste schooljaren en dan in de prak tijk. Hoe gelukkig die kinderen die kans kregen in een goede landbouwschool aan te landen en vertrouwd te geraken met de moderne kennissen van hun be drijf 1 Zij die dit geluk niet kenden, kun nen veel leeren in boeken, op voor drachten en leergangen over land- en tuinbouw handelend. Er is ook wel wat te leeren met on derlinge besprekingen, met het bijwonen van tentoonstellingen en het bezoeken van andere bedrijven. Men leert altijd als men maar wil en als men er niet te dom voor is, zou Polleken zeggen. Aan de jeugd vooral is de taak weg gelegd om het boerenbedrijf winstge vend, minder lastig en meer aangenaam te maken. De boerenjeugd van onze dagen is gewoonlijk beter geletterd en bezit alle middelen om het leven van onze boeren, om hun eigen leven, beter, schooner en aangenamer te maken. We richten ons dus tot de boeren jeugd en willen hen aanzetten de goede baan te volgen. We zullen zooveel mogelijk een handje toesteken, we zullen helpen, en alles doen wat in onze macht is om dienstig en nuttig te zijn. We richten ons tot de jeugd en roepen hen toe Flinke boerenjongens en lachende boerenmeisjes, weest verstandig en werkzaam, braaf en kristelijk en helpt ons mede om den boerenstand op den troon te brengen. Strijdt met ons de goede strijd van de landbouwers, die de kans en de macht hebben om de eerste plaats te veroveren in de samenleving. Helpt ons om een macht te vormen die van de regeeringen volle recht kan afdwingen, opdat onze arbeid zoude naar behooren beloond worden. En weest ook op uwe beurt de leiders van de nieuwe gedachten en van de nieuwe richtingen, want op landbouw gebied is nog zooveel te leeren. We zullen U leiden naar vreemde streken om er te zien en te leeren, We zullen voordrachten en leergangen in richten om u verder te bekwamen. We zullen ook uitstappen en feesten inrich ten om U in alle deftigheid te verzetten. Wordt allen lid van de Jeugdveree- niging Redt U Zeiven en helpt ons om het schoone voorgestelde programma te verwezenlijken. De Jeugdvereeniging Redt U Zeiven noodigt alle jonge boerinnen en boeren uit plaats te nemen in hare rangen. Ze wil op nieuwere en breedere wegen vooruitgaan en aan alle deftige en wel denkende jongelieden de kans geven een verdere stap in het leven te zetten en vooruit te komen in hun vak. We zullen hen de kans geven kennis te maken met de families van de andere dorpen en aldus de verbroedering be werken tusschen al de landbouwersge zinnen uit onze streek. We zullen het nuttige met het aan gename paren en de richtlijnen geven aan onze boerenjeugd. We rekenen op de tegenwoordigheid van alleman. Alle oude bestuursleden en leden en alle boerendochters en -zonen, die zich als lid willen aangeven, worden uitgenoodigd, Jongeren in 't gelid U wordt allen zonder onderscheid verwacht door Uw oude en trouwe NONKEL WISIUS. Palestina. Een vredestijdperk van 100 dagen? Na zes maanden staking zijn de Ara bische winkels te Jeruzalem Zondagmor gen opnieuw geopend geworden. Dit beteekent dat de Arabieren eindelijk hun leidelijk en gewapend verzet tegen de Britten hebben opgeheven en dat een periode van betrekkelijke rust voor Pa lestina in 't vooruitzicht is gesteld. In de verklaring der Palestijnsche Arabieren die een einde stelt aan de staking verklaren ze, dat ze niet tegen de Joden als Joden strijden, maar wel tegen de Zionistische aanspraken op Pales tina. De Arabische leiders geven tevens uitdrukking aan hun hoop dat aan de Joodsche inwijking spoedig een einde zal worden gesteld. Daarmede zal in de steden het normale leven terugkeeren, maar het zal zonder twijfel nog lang duren voordat het ban ditisme op het platteland geheel zal zijn verdwenen. De Britsche regeering was vast be sloten een einde te maken aan de onlus ten in Palestina. Sinds zes maanden ston den de Engelschen bloot aan talrijke aanvallen en vele Engelsche soldaten en politiedienaars zijn in Palestina gesneu veld. Generaal Dell, die de macht van den Hoogen Commissaris had overge nomen, staat thans aan het hoofd eener groote troepenmacht en hij heeft de tactiek der militaire actie geheel gewij zigd. Tot voor een paar weken rukten de militairen eerst uit, nadat er ergens een overval gemeld werd, of nadat ze wa ren aangevallen. Hun houding was uit sluitend defensief. Sedert het begin van October is het leger echter overgegaan tot offensieve operaties. Het zocht de bergen af naar benden gewapende Arabieren, viel ze aan en delgde ze onmeedoogend uit. In den loop van de eerste week dezer maand sneuvelden meer dan 100 Arabieren in hun gewa pend verzet tegen de Britsche strijd krachten. Bovendien hebben de militai ren in verscheidene steden en dorpen de huizen van notabelen, die hulp aan de opstandelingen hadden verleend, in de lucht geblazen. Alleen in Nabloes wer den 45 huizen aldus vernield. Het is be grijpelijk dat zulke krachtdadige actie indruk op de bevolking heeft gemaakt. Is het besluit van het Arabisch Comiteit om een einde aan de staking te stellen daaraan te danken De Arabieren zelf verklaren bij hoog en bij laag dat de actie der Engelsche troepen op die beslissing geen invloed heeft uitgeoefend. Aoeni Bei Abdoel, leider van de Groot-Arabische Onaf hankelijkheidspartij, verklaarde in een schrijven aan den Britschen Hoogen Commissaris dat de Arabieren in be drukten geest de staking beëindigden uit gehoorzaamheid aan hun konin gen Men weet dat de Arabische vor sten een oproep hebben gericht aan de Palestijnsche Arabieren om hun aan te raden de staking op te heffen, onder be lofte dat zij zouden trachten de vervul ling van de Arabische wenschen bij de Engelsche regeering door te zetten.Zoo- wel Ibn Saoed, koning van Saoedië als de ghazi van Irak, de Emir Abdallah en de Imman van Yemen hebben dezen op roep onderteekend. Heeft die oproep werkelijk de Palestijnsche Arabieren overgehaald om den strijd op te geven De Joden beweren dat de fondsen der Arabieren uitgeput zijn en dat ze schier over geen munitie meer beschikken. De ze bewering wordt gestaafd door een bericht uit Arabische bron volgens het welk de bekende Syrische leider Ka wak- je het Hooge Arabische Comiteit heeft laten weten, dat het hem onmogelijk was het verzet voort te zetten, indien hij niet over meer geld kon beschikken. Het is voorzeker zeer moeilijk de waarheid te achterhalen in dezen men gelmoes van tegenstrijdige berichten. Het lijdt geen twijfel dat de Britsche troepenmacht er veel heeft toe bijgedra gen de Arabieren tot meer kalmte aan te zetten. Ze kunnen er niet aan denken deze macht te trotseeren. Doch er zijn nog anderen, en wel van economische aard, waarop, naar ons weten, de aan dacht nog niet werd getrokken. Half November begint de pluk van de sinaasappelen. Sinds lang waren de Arabische sinaashandelaren alsmede de voortbrengers ongerust. Wie zou hun vruchten plukken En in de haven van Jaffa waren de havenarbeiders, bijna allen Arabieren, en de zeelieden even ongerust als de sinaashandelaars. Wie zou de vruchten vervoeren en versche pen Drukke onderhandelingen werden sedert weken ingezet met den Hoogen Arabischen Raad. In het buitenland werden er echter amper enkele geruch ten van opgevangen. Eerst werd er ge zegd dat de groot-handelaars de staking wilden breken. Daarna liepen de ge ruchten dat de staking voor het pluk ken en het vervoer der sinaasappelen zou wordén opgeheven. De extremiti- sche Arabieren verzetten zich hard nekkig tegen de eischen van de hande laars en de ha venarbeiders. Verschillende groot-handelaars moesten zelfs hun te genkanting met den dood bekoopen. Het einde van de staking, mede het werk van de sinaashandelaren die mee- nen dat geld verdienen ook zijn belang heeft voor het land, heeft aan de onrust in vele kringen een einde gesteld. Het grootste gedeelte van den sinaas appeloogst wordt in het district Jaffa gewonnen. De komende oogst wordt op 9 millioen kisten geschat en gezien de geringe concurrentie van Spanje hoopt men zeer goede prijzen te kunnen be dingen. Deze 9 millioen kisten moeten gedurende het seizoen, dat nauwelijks honderd dagen duurt, vervoerd worden. Dit beteekent dat iederen dag ongeveer 90.C00 moeten verwerkt worden. Geen (Zie vervolg 2de bladzijde.) Iedereen zal met genoegen kennis hebben genomen van de rede welke Koning Leopold III, aangaande de buitenlandsche politiek van ons land heeft uitgesproken. Zooals men weet, waren militaire akkoorden afgesloten tus schen België en Frankrijk, en waren dezelve een bestendig gevaar voor onze onafhankelijkheid en voor het leven onzer kinderen. Sinds jaren hebben we in ons blad het onzinnige van deze ver bintenissen aangeduid en met klem het Los van Frankrijk geroepen. In de meeste politieke en militaire kringen waren sinds eenigen tijd de oogen opengegaan en was de fransch-dolheid veranderd in een nuchter beschouwen van den waren toestand. Dat nuchter beschouwen heeft ook die leidende kringen doen inzien dat ons land sinds den oorlog een krankzinnige buitenland sche politiek heeft gevoerd en dat het hoog tijd werd van koers te veranderen. Beter laat dan nooit zegt een oud spreekwoord, wat ons niet belet terug te zien op de verloopen jaren en te wijzen op de verspillingen van allen aard die dank dit krankzinnig verbond zijn gebeurd. Hoeveel miljarden werden er uitgegeven aan het militair gedoe op bevel van Frankrijk en hoeveel nuttelooze maanden werden er doorgebracht in de kazernen door onze jongens Hoeveel onheil kwam er over ons land door de uitgesproken franschdolheid onzer Regeeringen en wat ging er op handels- en nijverheidsgebied niet teloor Denken we aan de Duitsche marken, aan de mislukte han delsakkoorden en veel andere gebeurtenissen van niet glorierijk herdenken. Eindelijk, na 18 jaar, weten ze te Brussel dat de weg verkeerd loopt en hebben ze den moed gekregen om halt te roepen. En de pers, de groote dagbladpers, hoe trekt ze een potsierlijk gezichtKan men grooter apen uitdenken dan de pennekrabbers onzer dagbladen Voor een jaar nog werden deze die de toestan den langs den waren en goeden kant bekeken uitgescholden voor slechte Belgen, voor verkochten aan Duitschland, voor laf aards en wat meer 1 En nu de Koning heeft gesproken, keeren ze plotseling hun frak envinden dat de Koning gelijk heeft en dat het zoo moet zijn Welke huichelaars en welke komedianten En zeggen dat sommige menschen nog alles inslikken wat die dagbladen vertellen en nog denken dat die venten het goede woord verkondigen Zooals het spreekwoord einde goed alles goed kunnen we gelukkig zijn om de nieuwe wending welke onze buitenlandsche politiek heeft genomen. We willen hier met genoegen dank zeggen aan onzen Koning, omdat hij de belangen van zijn volk heeft be grepen... en niettegenstaande nog veel personen uit zijne omgeving het hekken aan den ouden stijl willen laten hangen den moed heeft gehad zich los te rukken uit de nijpende banden der diploma tische verwikkelingen en op klaren toon het vrije woord van een vrije vorst heeft gesproken. Het Los van Frankrijk is gekomen, ten minste als onze Vorst voortgaat op den ingeslagen weg, die ons land leidt tot de algeheele neutrale politiek naar het voorbeeld van Nederland en Zwitserland zooals hij in zijn rede zoo klaar heeft gezegd. De rede van Koning Leopold III is in het buitenland veelvul dig besproken geworden. De dagbladen van de gansche wereld hebben er heele kolommen aan gewijd. Algemeen vond ze goeden weerklank en werd ze met genoe gen en blijdschap begroet. Eens te meer is het waar dat iemand die het vrije woord spreekt, al was hij nog zoo klein, meer eerbied en achting geniet als iemand die slaafsch en kruiperig neerligt aan de voeten van een machtigen vriend. België kan alleen geëerbiedigd worden wanneer het vrij zijn gang gaat, los van iedereen en tevens vriendelijk met al zijn buren. Dit thema was over enkele maanden nog een ketterij in ons land, maar is eindelijk als een algemcene waarheid aangenomen. Laat er ons gelukkig om zijn, voor ons en onze kinderen, en laat ons verhopen dat de Koning zal voortgaan om vrij en vrank de belangen van zijn volk te behartigen en te verdedigen. van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 8 November van 8,30 tot 10,30 uur, in ons Lokaal Groote Markt, Aalst. Klachten van allen aard TELEFOON 267. De eerste vergadering van de Jeugdvereeniging zal plaats hebben te Aalst, op Zondag 8 November, om 10 uur stipt, in ons lokaal Groote Markt, te Aalst, met als dagorde 1. Vaststellen van het winter- programma. 2. Aanwijzing van Kandidaturen voor het bestuur, later te kiezen. 3. Aanvaarden van nieuwe leden. 4. Schikkingen voor het Feest en Bal van 29 November. dienen gedaan aan volgend adres Mr O. Caudron, Bestuurder R.U.Z. Aalst.

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1