Zoo ver moest het komen Alle Redt U Zeivers vieren Sint Elooi De Strijd om de Voedselvoorziening, Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers I ZITDAG De Melkboeren uit Klein-Brabant in Staking tot Verdediging van hun Bestaan I Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt II Zeiven £©N©AO 8 NOVEMBER 1936. I'rQt 23 lftdc JAARGANG Nt 932 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Wie de lankmoedigheid en bezadig- heid onzer landbouwers kent, zal moe ten toegeven dat het werkelijk over zijn hout moet gaan, alvorens onze land bouwers hunnen toevlucht nemen tot de staking in de leveringen. Nochtans heeft de schuldige verwaar- loozing door de Regeering van de le vensbelangen onzer landbouwers, deze reeds twee maal tot het stakingswapen gedreven Wij hadden over enkelen tijd de staking der aardappelverbouwers en thans hebben de melkboeren uit Klein-Brabant besloten gedurende drie dagen alle levering van melk aan de melkerijen en de opkoopers stop te zet ten, om te protesteeren tegen de ruinee- rende prijzen waartegen zij sedert rui men tijd hunne producten moeten afge ven. Slechts de verbruikers welke de melk op de hoeven kwamen afhalen, konden de vereischte hoeveelheid voor de behoeften van hun gezin bekomen tegen den prijs van 1,30 fr. den liter. Zeggen wij al dadelijk dat de verbit tering onzer landbouwers ten volle ge wettigd is. Immers, alhoewel de prijs eenigszins verschilt van streek tot streek, mag de gemiddelde prijs waartegen onze land bouwers hunne melk moeten verkoopen thans gesteld worden op circa 0,80 fr. den liter. Weet men dat zulks 8 centiem maakt van vóór den oorlog I Hier stellen wij de vraag of vóór 1914 de melk ooit aan degelijken spotprijs werd verkocht Anderzijds wordt de melk, welke daarenboven meestal een lager vetge halte bezit, in de groot-steden aan den verbruiker verkocht tegen 1,30 tot 1,70 fr. den liter. De tusschenpersonen verdienen dus zooveel als den voort brenger. Deze nu moet zijn melkvee on derhouden, verzorgen en voeden. Welnu, onderstaande vergelijkende prijzen toonen aan hoe aanzienlijk de prijzen der bijzonderste veevoeders die in wintertijd vooral een bijzondere factor zijn bij de vaststelling van den kostprijs zijn gestegen Zemelen 76 fr. Aardnootkoek 107 fr. 88 fr. 67 fr. Melkschilfers Maïsmeel 127,50 fr. 86,00 fr. 124.00 fr. 102,00 fr. 91,00 fr. Wij staan dus voor het brutale feit dat terwijl de melkprijzen nog lager zijn dan verleden jaar, de productiekosten met 20 tot 25 p. h. zijn gestegen I Bij de boter is het evenwicht tusschen voortbrengstkosten en verkoopprijzen op even sterke wijze verbroken. De gemiddelde verkoopprijs der boter op 24 October 1935 bedroeg in bijzonderste botermijnen van het Zeiven vooraan, de Regeering met na druk gewezen op de ramp die zich aan 't voltrekken was voor onze melkvoort- brengers en om afdoende valorisatie maatregelen gevraagd. Men herinnere zich de gewestelijke vergaderingen, met dit doel opgeroepen door onze Veree- niging en de krachtdadige moties van daar gezonden aan de Regeering. Beseffend hoe dringend den nood was, hebben wij steeds gehamerd op maatre gelen met onmiddellijke uitwerking. Zoo vroegen wij onder meer in ons nummer van 13 September 1.1. 1) de vaststelling van minimaprijzen te betalen aan de melkvoortbrengers, doch tevens van maximaprijzen te beta len door de verbruikers om ook dezer belangen te vrijwaren. Deze prijzen- reglementeering zou geschieden door paritaire commissiën van voortbrengers, verbruikers en melkhandelaars onder toezicht der Regeering. 2) totaal invoerverbod van vreemde boter, zoolang de afzet der inlandsche productie niet verzekerd is, tegen be hoorlijke prijzen. 3) onmiddellijke beperking der scherpe concurrentie van de margarine door a) aanpassing van het huidige lage accijnsrecht der margarine ten bedrage van 25 centiem per kg. aan de huidige waarde onzer munt b) de contingenteering der fabrikatie c) verplichte bekendmaking van het margarineverbruik in restaurants en pasteibakkerijen d) verbod de margarine door kleur stoffen het uitzicht te geven van boter e) oprichting van een speciaal fonds bij middel der vergunningstaksen op vreemde boter en van de verhooging van het accijnsrecht op de margarine, om de inlandsche zuivelfabrikatie op doeltreffende wijze te steunen. 4) Verplichting voor de openbare instellingen en inrichtingen, gesteund met staatsgelden, inlandsche boter te gebruiken in plaats van margarine. Wij hebben ook de herhaalde moties en voetstappen genoteerd van de katho lieke landbouwgroepen die echter geen voldoende effekt bereiken bij de Regee ring, omdat deze groepen, niettegen staande hun ledental, in het verleden al te kleinmoedig zijn geweest bij het stel len van daden, om voor den landbouw de rechten af te dwingen welke hem toekomen in ons land wegens zijn eco nomisch en sociaal belang. Men vergete immers niet dat de waarde der melkvoortbrengst met on derproducten in 1935 een bedrag verte genwoordigde van 2 milliard 400 mil- -lioen frank, hetzij meer dan de op- de drie 1 hrengst onzer mijnen. En toch, wat deed t land ^e Regeering niet om deze bij hun eer- 21,75 fr. den kilo, terwijl hij dit jaar slechts 17.70 fr. den kilo bedroeg, hetzij dus 4 frank minder dan verleden jaar en zulks niettegenstaande de geweldige stijging der veevoeders, hooger aange toond. Oh, wij weten dat de verbruikers de boter merkelijk duurder betalen in de winkels. Doch, zijn onze landbouwers hiervoor aansprakelijk en steken zij van die meerderwaarde iets in hunnen zak. Wij weten ook dat de kommentaren rond het index der klein-handelsprijzen, sinds enkelen tijd als oorzaak van de stijging van zelfde index, opgeven de prijstoename der boter. Doch nogmaals, wat hebben onze landbouwers aan deze prijsstijging Kan men in dergelijke voorwaarden verwonderd zijn over de verbittering die het gemoed onzer landbouwers ver vult, bijzonder dat zij steeds op doove- mansdeur blijven kloppen bij de Regee- bng, wanneer zij den noodtoestand van het zuivelbedrijf aantoonen en om be hoorlijke hulpmaatregelen vragen. Reeds sedert maanden hebben de landbouwvereenigingen, en Redt U ste verzoek op ruime wijze te steunen strenge invoerbeperkingen, quasi-mono- polium der binnenlandsche markt, pre- miën voor den uitvoer. Wat deed de Regeering tot heden voor onze melkvoortbrengers Zij maakte propaganda voor uitbreiding van het melkverbruik, deed zelf een gering krediet stemmen voor oprichting van een instituut voor kaasfabrikatie, verhoogde op zeer geringe wijze de ver gunningstaksen op de boter en zuivel producten. Inzake valorisatie der prijzen is zij nog steeds aan 't bestudeeren wat zij doen zal, nadat sinds maanden de nood toestand van het zuivelbedrijf haar in al zijne omstandigheden door de bevoegde landbouwmiddens is aangetoond en te vens werd aangeduid welke valorisatie maatregelen zich opdringen. Is hierdoor nogmaals geen afdoend bewijs geleverd dat België tot heden geen landbouwpolitiek had en onze land bouw steeds als ondergeschikte van de nijverheid werd behandeld De stakingen, welke bij onze land bouwers uitbreken,zijn echter voor onze Regeering een waarschuwing dat onze boeren het hartsbeu zijn verder als ver- stootelingen der natie behandeld te worden. Is het stakingswapen, uit den aard zelf van het landbouwbedrijf, een min der doelmatig middel om de beroeps- eischen onzer landbouwers te doen ze gevieren, dan heeft het ten minste als waarschuwing zijn volle beteekenis. De verbittering zou overigens ook kunnen leiden tot een andere staking, welke in andere landen reeds werd toegepast door de verongelijkte landbouwers en heel wat doeltreffender is namelijk de ze bij de betaling van de belastingen. Wij lezen ook in de pers dat tusschen de stakende melkboeren uit Klein-Bra bant een zestal personen werden aan gehouden, ingevolge de wet van 1924 betrekkelijk het ongewettigd opjagen der prijzen van de waren van allereerste noodzakelijkheid. Kan het krasser Onze landbouwers, komen in gerechtvaardigd verzet tegen de schandalige uitbuiting, waarvan zij sedert te lang het slachtoffer zijn en zij zouden vervolgd worden als de uit buiters. Voor inbreuken op het gemeen recht gepleegd over enkelen tijd door de sta kende arbeiders werd zooeven de am nestie afgekondigd. Zal men thans onze landbouwers straffen voor feiten die geen andere oor zaken hadden dan deze gepleegd door de stakende arbeiders Of zal thans ook op strafrechterlijk gebied het stelsel der twee maten en twee gewichten ten na- deele onzer landbouwers worden toe gepast, nadat het zoolang op economisch eu maatschappelijk gebied zijne nood lottige uitwerking had Wij volgen met strakke aandacht de gebeurtenissen en zullen verder op de bres blijven voor de hardnekkige ver dediging der belangen van onzen Vlaam- schen Boerenstand 1 We vernemen intusschentijd dat de Regeering enkele maatregelen heeft ge nomen, welke echter onvoldoende schij nen. Het beste middel om de melk in prijs te doen stijgen is een hooge boterprijs. Daar alleen kan redding worden gevon den en moet de regeering voor zorgen. De boter aan 30 frank moet onze eisch worden. Op die manier krijgen we mini mum 1.10 a 1.20 fr. van de melk op de hoeve. Zooals alle goede gewoonten en gebruiken in eere dienen gehouden, zal ook de feestdag der boeren met den noodigen luister worden gevierd. Alle Voorzitters, Bestuursleden en Zaakvoerders der plaatse lijke afdeelingen moeten dees week vergaderen om de noodige regelingen te treffen voor onze feestdag. De gewone teruggave wordt toegekend aan elke afdeeling die het legelmatig aanvraagt. 1 December is onze Patroondag. Alle Redt U Zeivers vieren Sint Elooi 1 Duitschland Gebrek aan vet en vleesch. Veevoeder uit hout. Duitschland gaat zijn eigen weg. Na de devalvatie van de Fransche en Ita- liaansche munten had men een oogen- blik gedacht dat Duitschland eveneens tot een ofBcieele muntontwaardiging zou overgaan en aldus een zekere toenade ring bewerken, althans op economisch gebied, met de andere Europeesche landen. Daar is niets van gekomen. Tijdens het laatste congres van de Na- tionaal-Socialistische Partij te Neuren berg had kanselier Hitier een Vierjaren plan aangekondigd om, zoover moge lijk Duitschland economisch onafhan kelijk te maken van het buitenland. Dit plan is in zijn uitvoeringsstadium getre den en generaal Göring werd tot econo misch dictator van Duitschland benoemd. Al de besprekingen die er in de we reldpers aangewijd werden ontleden dit plan uit industrieel oogpuntdat ook de landbouw daarbij betrokken wordt schijnt niemand te weten. En, nochtans, de moeilijke voedselvoorziening van Duitschland is geen geheim meer en ook daarin moet in den loop der eerste vier jaar grondige veranderingen in gebracht worden. Gedurende den wereldoorlog heeft het Duitsche volk de ervaring opgedaan, dat voor de voeding van de massa niet zoozeer broodkoren ontbrak, doch de eiwit-bevattende levensmiddelen en daarmee vleesch en vet. En dit is thans nog zoo. Bij gebrek aan buitenlandsche betaalmiddelen kan Duitschland geen voldoende veevoeder invoeren, en er heerscht werkelijk gebrek aan vet en vleesch. Dank zij de gunstige graan- en aard appeloogst schijnt de voorziening in brood, meel en aardappelen wel behoor lijk verzekerd te zijn. Volgens de derde voorloopige raming bedraagt de oogst dit jaar 22.580.000 ton tegen 22 millioen in het vorige jaar en 21,6 millioen ton in 1934. De behoefte aan brood- en zaaigraan worden op ongeveer 10 mil lioen 150.000 ton geraamd zoodat deze oogst heel wat overlaat voor veevoeder. Binnenkort, nu de aardappeloogst bin nen is, zal dan ook het aanbod van voor het slachten geschikte varkens op de markt aanmerkelijk toenemen.Maar zulk een tijdelijk gebrek aan vleesch en vet zal zich ieder jaar opnieuw voordoen, zoolang men er niet in slaagt den vee stapel te vergrooten. Dit feit wordt ook in de ofBcieele middens toegegeven. 44 Ministerialdirector Moritz, die zich in Augustus 1.1. nog zeer optimistisch had uitgelaten over de Duitsche voedsel voorziening, vindt het echter thans noo- dig in den Zeitungsdienst des Reichs- nahrstandes de landbouwers te waar schuwen om zoo min mogelijk brood graan te gebruiken voor veevoederhij wijst er nadrukkelijk op dat de aardap peloogst dit jaar zeer gunstig is. namelijk volgens de raming van begin October 45,72 millioen ton bedraagt (tegen 41,02 in 1935), een oogst zoo groot als nog nooit bereikt werd en welke dus ruimte laat een grooter deel dan het vorig jaar voor veevoeder te bestemmen. Hij be rekent verder dat voor veevoeder 1,2 millioen ton meer beschikbaar is dan het vorige jaar. Verder is de beetwortel- oogst dit jaar rond 900.000 ton of 8,3 °/o meer dan het vorige jaar, zoodat volgens berekening daardoor weer 200 ton meer pulp voor veevoeder beschikbaar zal staan dan in 1935. Verder is de hooi oogst 40,6 millioen ton 7,5 millioen ton grooter dan het vorige jaar. Hier door komt ander veevoeder vrij, wat voor de varkensmesterij kan worden gebruikt. Nochtans, hoewel de oogst werkelijk goed is meegevallen, zal de vleesch- voorziening zeer moeilijk zijn„. De Frankfurter Zeitung geeft dit trouwens toe en stipt als oorzaak daar van aan de graan- en aardappeloogst dient in de eerste plaats tot voedselvoor ziening van het volkhet overschot de zer oogsten is bestemd tot veevoeder. Naar bekend is de varkensstapel dit jaar belangrijk toegenomen, maar de vraag blijft open of men inderdaad over vol doende veevoeder beschikt om deze varkens op het gewenschte slagpeil te brengen. Van den totalen varkensstapel welke begin September bijna 26 millioen stuks bedroeg,waren 5.96 millioen slacht- varkens. De andere waren meestendeels jonge varkens die gemest moesten wor den. Vroeger kon dit voor het grootste deel met verschillige graansoorten ge schieden, waarvan een deel uit het bui tenland werd betrokken. Thans is het volkomen uitgesloten dat meer deviezen voor den invoer van buitenlandsch veevoeder beschikbaar worden gesteld. Wil men niet een nieu we toeneming van de werkloosheid uit lokken moet de invoer van industrieele grondstoffen den voorrang hebben. De landbouw weet dus dat oliekoeken en gemalen sojaboonen in steeds kleinere hoeveelheden ter beschikking zullen staan. In den Winter zal er dus overvloed zijn aan varkensvleesch, maar in den Zomer zal zich dan weer een schaarsch- te van varkens voordoen. Naar bekend heeft Hitier te Neurenberg gezegd dat Duitschland,wat zijn voedselvoorziening betreft, op het oogenblik ongeveer het maximum bereikt heeft dat bij binnen landsche productie mogelijk is. Voor een deel en vooral voor een belangrijk deel van de vetvoorziening zou Duitschland dus op den invoer aangewezen blijven Dit is juist het benarde punt dat Göring op te lossen heeft. En van Duitsch standpunt uit gezien moet deze oplossing gevonden worden, omdat het hier niet alleen om een economisch vraagstuk gaat, maar ook om een uiterst belangrijke vraag van politieke betee kenis. Hoe zal Göring dit vraagstuk aan vatten Het is niet mogelijk voor den ver bouw van veevoeder meer land te ge bruiken dan thans gedaan wordt zonder dat de oogst aan broodkoren in gevaar komt, vooral omdat ook al steeds meer land door de nijverheid wordt opge- eischt voor den aanbouw van planten, welke vooral voor de ersatz„-productie noodig zijn. Blijft dus nog slechts de mogelijkheid over de toestand te verbe teren door een intensievere beplanting. Onder deze omstandigheden heeft men een tijd vooral zijn heil gezocht in ont ginningen op groote schaal. Op dit ge bied is nog heel wat te doen. Acht mil lioen hectaar liggen te wachten op drooglegging. De tastbare resultaten zijn nog ver af. Daarom heeft men in andere richtingen gezocht: De zooge naamde Zwisschenfruchtbau het is te zeggen, gras dat tusschen twee oog sten wordt binnengehaald en opgesta peld in silo's. Maar dit alles is nog on voldoende om in het gebrek aan vee voeder te voorzien. Daarom werd de scheikunde ter hulp geroepen. En thans is men bezig veevoeder uit hout te ver vaardigen. Het procédé van professor Bergius is uitgewerkt en men is thans met den bouw der eerste fabrieken bezig. De houtsuiker zal niet duurder zijn dan beetwortelsuiker en aardappelvlok- ken, en tweemaal zoo duur als soja- schroot. Dit is het probleem waarvoor Duitsch land staat en dat moet opgelost worden. van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 8 November van 8,30 tot 10,30 uur, in ons Lokaal Groote Markt, Aalst. TELEFOON 267. 28 Oct. 1935 Lijnmeel 102 fr. 24 Oct. 1 936 kn&Mftnnn'

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1