1 Onze Strijd tegen de Modderpoelen DE WAGEN BOLT! Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers ZITDAG Onze Vlaamsche Landbouwers tegen elke nieuwe verlenging van den Diensttijd en verzwaring der militaire lasten. Aan dien toestand dient een einde gesteld Weg met de modderpoelen Jeugdvereeniging Redt U Zeiven Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 15 NOVEMBER 1936. frQft 25 ccatli l9d« JAARGANG N* 933 Abonnementsprijs 12 fr. jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bureel en RedactieZeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Wij kennen het militair ontwerp dat door de Regeering bij het Parlement werd ingediend. In groote trekken be helst het volgende nieuwigheden 1) Verlenging van den dienstplicht tot 18 maanden voor het voetvolk (met uitzondering der mitraljeurs-bataljons en der compagnies-mortieren van 76) voor een gedeelte van de wielrijders en de kandidaten reserve-gegradeerden en tot 12 maanden voor de andere een heden. 2) Vermeerdering van het jaarlijksch legercontingent van 44.000 tot 47.000 man vanaf de klasse 1937. 3) Een zoon per gezin zal 18 maand moeten dienen. Het is duidelijk dat het nieuwe leger- ontwerp beteekent langere diensttijd, meer soldaten en zwaardere lasten ten nadeele vooral van de kroostrijke ge zinnen die vooral bij onze Vlaamsche landbouwers worden aangetroffen. Deze verzetten zich krachtdadig tegen het nieuwe ontwerp en ziehier waarom 1) Het nieuwe legerstatuut beant woordt Diet aan de vereischten eener zelfstandige en onzijdige buitenlandsche politiek welke door de jongste rede voering van onzen Vorst als een levens belang voor België werd aangewezen. In ons hoofdartikel van 1 November hebben wij met klem geprotesteerd tegen de schandalige wijze waarop sommige ministers des Konings de be- teekenis dezes redevoering hebben ont zenuwd en verdraaid naar hun eigen politieke theoriën en betrachtingen. De princiepen dienende als grondslag van het nieuwe legerstatuut welke ont worpen zijn door de gemengde leger- commissie gaan uit van dezelfde ver der flijke eenzijdigheid dat alleen Duitsch- land de eenige invaller zijn kan. De Regeering heeft alreeds honderden millioenen besteed voor oprichting van bestendige verdedigingswerken aan 's lands oostgrens op een lengte van meer dan 200 kilometer niettegenstaande, volgens het gemotiveerde advies van knappe militaire techniekers zooals de gewezen stafoversten Nuyten en Gallet, deze grens te uitgebreid is voor onze legereffectieven om een behoorlijke bezetting toe te laten en tevens als hulpkrachten een voldoende maneuver- massa binnen het land te bewaren. Oud-stafoverste Nuyten wees dan ook op de gevaren van dergelijk stelsel, waar hij betoogde dat een vijandelijke doorbraak door de eerste verdedigings linie het Belgisch leger totaal buiten slag kan stellen bij gebreke aan voldoende reserven achter de eerste verdedigings linie. Oud-minisier Devèze heeft echter Generaal Nuyten en alle andere leger officieren, die tegenstanders waren eener eenzijdige landsverdediging als besten dige leden uit de gemengde legercom- missie geweerd en alzoo zijn slag thuis gehaald. Niet-militaire leden zooals volksver tegenwoordigers Marck en Van Hoeck zagen zich verplicht ontslag te nemen uit voormelde commissie, daar zij zich niet langer konden vereenigen met den geest van eenzijdigheid en partijdigheid die de werkzaamheden kenmerkte. Terwijl dus alle verdedigingswerken tegen Duitschland worden opgericht, ligt onze zuidergrens langs Frankrijk totaal open. Geen veldtochtsplan werd voorzien tegen een inval uit het zuiden, geen kaderoefening of legermaneuver met deze gebeurlijkheid als veronder stelling, geen vernieling van kunstwer ken of wegen, geen voorbereiding van overstroomingen aan den Ijzer, geen enkel betonnen schuilplaats op de kana len die evenwijdig loopen met de Fran- sche grens, geen werken welke Namen langs den westkant beveiligen. Kortom, een inval uit het Zuiden wordt niet mo gelijk geacht en onze grensverdediging kan terecht worden beschouwd als een voortzetting van den Franschen verde digingsgordel gekend onder den naam Maginotmuur En nochtans, wie kan ons verzekeren dat Frankrijk, waar de communistische strekking meer en meer veld wint, niet over ons land zijn Russische bondge noot zal ter hulp trekken bij een pebeur- fijken oorlog met Duitschland Deze eenzijdige grensverdediging en het steeds van kracht zijn van het Fransch- Belgisch militair akkoord moeten Duitschland er toe aanzetten, bij een gebeurlijk konflikt met Frankrijk, België als vijand te beschouwen, daar de Duit- sche staf er niet zal aanhouden zijn rech terflank, welk tegen België leunt, onge dekt te laten I Om hooger in beknopten vorm aan gehaalde redenen, eischen onze Vlaam sche landbouwers de onmiddellijke op zegging van het Fransch-Belgisch mili tair akkoord en een nieuwe inrichting onzer landsverdediging derwijze opgevat dat wij kunnen front maken tegen eiken aanval van waar hij ook kome. Wij willen de practische uitvoering der princiepen vooruitgezet door onzen Koning in zijn jongste redevoering n.l. "Dat ons militair stelsel alleen moet dienen om ons vrij te waren tegen den oorlog van waar hij ook kome.,. Het nieuwe militair ontwerp beantwoordt niet aan deze vereischte en dient dus hardnekkig bekampt en verworpen. 2) Wij zijn nog tegen de verlenging van diensttijd omdat de technische nood wendigheid ervan niet is bewezen. De verlenging is volgens het regee- ringsontwerp noodzakelijk tot dekking der mobilisatie. Dit vraagstuk kwam reeds ten berde bij de beraadslagingen van de vier militaire commissies die vanaf 1919 hebben gewerkt en steeds gaf zij aanleiding tot de meest tegen strijdige besluiten inzake duur van den diensttijd. Thans roept de Regeering als nieuwe argumenten in de bezetting door het Duitsche leger der Rijnprovin ciën en de motorisatie van het Duitsche leger, waardoor een overhoedschen inval mogelijk wordt. Doch van deze twee eventualiteiten werd reeds rekening gehouden bij de besprekingen der legercommissie van 1928. Toen oud-minister Devèze zijne kredieten van circa 800 millioen bekwam tot verdediging der oostgrens verklaarde hij uitdrukkelijk dat mits oprichting der door hem voorgestelde verdedigings werken aan de grens de huidige dienst tijd voldoende was voor de dekking. We zitten dus vast in een slechten kringloop eerst forten, dan mannen om ze te bezetten nadien nieuwe forten om de mannen te beschermen en zoo verder. De Regeering wil vooral het hoofd bieden aan een gemotoriseerden snellen inval, doch dan vragen wij ons af waarom het voetvolk minder be weegbare element het langst moet dienen, terwijl het toch logisch voor komt dat het gemotoriseerd gedeelte van het ruiterijkorps aangevuld door de legereenheden die zeer dicht bij de grens gekazerneerd zijn, aangewezen zijn voor de dekking. Er bestaat immers geen mogelijkheid al de voetvolkafdeelingen welke men onderwerpt aan langen dienst allen te kazerneeren aan de grens. Het komt ons voor dat de dekking een kwestie is van organisatie. Hiertoe zijn vereischt de verdere doorzetting der motorisatie van het noodige aantal legereenheden, de uitbreiding van ons vliegwezen, de nauwgezette voorberei ding aan de passende vernielingswerken in de grensstreek, de bestendige aan wezigheid aan de grenzen van het ver eischte aantal speciaal opgeleide man schappen voor dekking die de streek nauwkeurig kennen. Hiertoe komen de strenge uitvoering der gewestelijke indeeling van het leger, de versterking van de gendarmerie, de speciale opleiding van de boschwachters van de politie en andere agenten der ge wapende macht, de aanwerving van vrijwilligers met langen diensstijd in aanmerking. Het blijft echter verstaan dat wanneer wij van grensverdediging sprekeD, wij hierdoor bedoelen de ver- I dediging van alle grenzen zonder onder scheid en niet alleen van de Oostgrens; dat onze buitenlandsche politiek door het nastreven eener volledige zelfstan digheid en neutraliteit er moet op gericht zijn de grensverdediging tot het minimum te herleiden en de lasten onzer militaire organisatie de economische draagkracht van ons Land niet mogen overtreffen. Men vergelijkt soms de uitgaven voor landsverdediging aan een premie voor verzekering. Welnu deze premie mag niet zoo zwaar zijn dat zij het kapitaal of vermogen van den verzekerde in ge vaar brengt. 3) Wij zijn ten slotte tegen het nieuw militair ontwerp omdat het eens te meer het Vlaamsche Volk en vooral onze Vlaamsche landbouwers zijn welke de nieuwe militaire lasten hoofdzakelijk zullen dragen. De verlenging van den diensttijd, de beperking der vrijstellingen voor Kroostrijke Gezinnen zullen, dat hoeft geen betoog, vooral ten nadeele uitvallen van de Kroostrijke Gezinnen die vooral bij onzen boerenstand talrijk worden aangetroffen. Het gebrek aan gezonde landbouw politiek in ons land heeft onzen land bouw in een benarden toestand gebracht en onze boeren zijn dan ook niet bij machte vreemde werkkrachten aan te nemen ter vervanging van hun eigen zonen die opnieuw langer in de kazerne zullen worden gehouden. Wat de verhoogde geldelijke uitga ven betreft, die uit de nieuwe legeront- werpen zullen voortspruiten, zijn wij van meening dat de legerbegrooting, welke nu sedert jaren rond 1 milliard schommelt, buiten de honderde millioe nen die besteed werden aan buitenge wone militaire uitgaven, reeds een last vormen die te zwaar is voor ons land. Hier vergelijken onze boeren met ver bitterd gemoed de bespottelijke kredie ten van ietwat 45 millioen frank die tel- kenjare aan den landbouw, 's lands eerste nijverheid, worden toebedeeld met de reusachtige sommen, welke door den onverzaadbaren militairen Molock worden verslind. 4) Onze Vlaamsche landbouwers eischen insgelijks dat alvorens een nieuw militair statuut wordt aangenomen, aan het Vlaamsche volk, dat de meerderheid levert der militieplichtigen, volledig recht geworde in het leger van laag tot hoog. Hiertoe is vereischt de oprichting van Vlaamsche legerafdeelingen, waar niet alleen de betrekking tusschen lagere officieren of onderofficieren en soldaten in 't Vlaamsch geschieden, doch waar al de diensten zonder onderscheid de taal der militianen gebruiken en de Vlaam sche kuituur en betrachtigingen eerbie digen en waardeeren. De tijd moet uit zijn dat het leger voor onze Vlaamsche jongens een soort vreemdelingenlegioen was. Wij meenen te kunnen besluiten als- volgt Met de overgroote meerderheid van het Vlaamsche volk stemt ook onze landbouwersstand met beslistheid neen tegenover het militair ontwerp. Dat Vlaamsche parlementairs uit politieke belangen en om een Regeering in het zadel te houden ja stemmen en tevens bij hunne kiezers door allerlei maneuvers hunne houding trachten goed te praten, is hun zaak 1 Maar wij zeggen hun nu reeds dat zij die ja stemmen het bij onze landbouwers niet van de poes zullen hebben 1 Wij kunnen in geen geval dulden dat een dozijn politieke leiders onder den dekmantel der democratie tegen den wil van het volk een eenzijdig militair plan opdringen waarvoor de prijs met het bloed van onze boerenzonen zou dienen betaald 1 De parlementsleden die het legeront- werp stemmen, stemmen tegen het be lang en den wil van onze Vlaamsche boeren. Wij zullen er voor zorgen dat hunne namen niet vergeten worden 1 van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 6 December van 8,30 tot 10,30 uur, in ons Lokaal Groote Markt, Aalst. de de te Sinds vele jaren voert "De Koornbloem,, een strijd tegen slechte landbouwwegen. Op dit oogenblik zijn deze wegen op meeste gemeenten buitengewoon ellendig. Maar ook op dees oogenblik worden door onze Regeering Brussel honderden millioenen beschikbaar gesteld aan de gemeentebesturen om werken uit te voe ren van openbaar nut. We doen een beroep op al de gemeentebesturen en vooral op de landbouwers-gekozenen, teneinde hun deel op te eischen van de regeeringsbudgetten en dezelve te gebruiken in eerste plaats voor de verbetering der landelijke wegen. Terwijl sommige werken om zoo te zeggen overbodig zijn en niet dringend, blijven onze landbouwwegen onbruikbaar gedurende de wintermaanden. In geen enkel beschaafd land bestaan zulke toestanden Kleine smalle straatwegen met putten en hobbels, en veldbanen die bij de minste regenvlaag in moerassen veranderen. De landbouwers betalen een groot deel der belastingen en zien deze overgroote sommen gebruiken aan alle doeleinden, behalve voor zaken die eenig nut opleveren aan den landbouwer. Z,z eischen dat minstens een deel besteed worde om de hoogst dringende werken, nuttig aan den landbouw, uit te voeren. Wat kunnen ze beter vragen dan behoorlijke wegen, noodig om hoeve en velden te bereiken Deze wegen zijn heden niet berijdbaar, en dit moet een einde nemen. De landbouwers willen als burgers behandeld worden en wenschen niet langer in modderpoelen te leven Burgemeesters en gemeenteraadsleden, gedenkt dat het een plicht is hieraan te verhelpen. Landbouwers, voert met ons den strijd tegen de slechte land bouwwegen Gebruikt al uwen invloed in de gemeente opdat een deel der hoogervermelde kredieten naar uw dorp zou verhuizen. Het kan niet langer geduld worden dat de groote ver- keerbanen zoo prachtig worden herlegd, dat de stedeling fijne lanen bewandelt, terwijl de boer tot over zijn kniën In de modder ploetert Onze leus moet zijn Verleden Zondag 8 November, had in ons lokaal "De Koornbloem,,, te Aalst, de eerste voorbereidende verga dering der "Jeugdvereeniging Redt U Zeiven,, plaats, waarover we hier ver der verslag willen uitbrengen. Ondanks het doorslechte, gure regen- weder, hadden afgevaardigden van 11 verschillende gemeenten er aan gehou den op deze belangrijke bijeenkomst aanwezig te zijn. We konden met genoegen vaststellen dat verscheidene oud-leden aanwezig waren, wat ons in het gelijk stelt toen we beweerden dat onze boerenjeugd met vreugde het herinrichten der ver- eeniging begroette. De gedachtenwisseling was zeer be langwekkend, de stemming die er heerschte getuigde van nieuwen moed, en we overdrijven dan ook niet als we beweren dat onze Jeugdvereeniging een nieuwe periode van leven en bloei te gemoet gaat. Laten we er wel van overtuigd zijn, dat het bloeien onzer vereeniging van groot belang is voor den strijd der boe ren om een menschwaardig en beter bestaan te veroveren. Zij immers zal de stuwkracht wezen die zoo noodig is voor het wellukken onzer actie. Jonge mannen die weten wat zij willen, allen vereenigd in een zelfde groepeering, allen bezield met den onverzettelijken wil te strijden voor de belangen van onzen zoo verwaarloosden en stiefmoederlijk-behandelden stand, allen trekkend aan een en hetzelfde zeel, beoogend één doelde heropbloei van Vlaanderens schoonste stand geschou derd zijde aan zijde, vormend één blok van bezieling-uitstralende jonge jeugd ze zullen doorbreken I We hebben het gehoord de Jeugd vereeniging moet ernstig werk leveren, anders heeft ze geen redenen tot be staan En we zijn er zeker van dat zulks het geval zal zijn. En we zullen haar zien uitbloeien tot een groote en machtige organisatie, in wier schoot ernstig werk gepaard zal gaan met ontspanning en deftig vermaak. De Jeugdvereeniging zal worden tot één groote familie van boerenjongens en -meisjes, waar ze zich zullen thuis voelen, waar hen zal gesproken worden over zaken die hen ten zeerste aanbe langen, en waar op tijd en stond zal ge zorgd worden voor een deugdelijk ver maak. De Jeugdvereeniging zal de boeren jeugd nader tot mekaar brengen, hen rukken uit hunne afgezonderdheid die een der redenen is onzer onmacht. De Jeugdvereeniging zal de lichtba ken wezen die den weg zal aantoonen welke moet gevolgd worden om te komen tot een betere, een standbewustc en opbrengende boerenstand, TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1