VOEDINGSLEER Landbouwkommissie Kolonisatieplannen in Argentinië Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en d oor de Landbouwers ZITDAG GROOT BAL met Verrassingen Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZOWDAO 22 NOVEMBER 1936. Frfl» 23 tsatli 19J. JAARGANG Nr 934 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en RedactieZeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Teneinde een doelmatig rantsoen voor elk onzer huisdieren te kunnen samenstellen, is het noodig te weten welke stoffen de dieren onontbeerlijk zijn om hun eigen lichaam te onderhou den en daarbij hun onderscheidelijk doel te bereikenhetzij het voortbrengen van vleesch, melk, eieren, arbeid enz. Een goede voeding bestaat altijd uit een hoeveelheid water en droge stof. Water is een noodzakelijk bestand deel voor het dierlijk lichaam, gezien het zelf uit 50 75 0/o water bestaat. Het water is onmisbaar in het rant soen. Het verweekt de spijzen, lost de opneembare voedingsstoffen op en brengt ze in het bloed, voert de afval stoffen uit het lichaam, vergemakkelijkt den bloedsomloop, begunstigt het uit- zweeten en regelt de lichaamswarmte. De droge stof wordt onderverdeeld in onbrandbare stoffen of aschbestand- deelen waarin verschillende mineralen, en in het brandbaar of organisch ge deelte dat wij verder beschrijven. De mineralen zijn van bijzondere be- teekenis. Deze stoffen zijn noodig voor de asmotrische druk, de katalytrische processen, beenvorming enz. De mine ralen die in de voeding een groote rol spelen zijn Calcium, fosfoor, magne sium, natrium, chloor, kalium, ijzer, ko per, mangaan, zwavel en iodium. Ze zijn voor het dier volstrekt onmis baar, gezien een dier die geen mineralen ontvangt eerder sterft dan een dat men eenvoudig laat vasten. Ze hebben groo- ten invloed op de verschillende levens processen en komen voor in alle leven de weefsels. In de voeding moeten steeds de ver schillende mineralen in voldoende hoe veelheid en in de juiste verhouding voorkomen. De nieren houden de goede verhouding in stand, scheiden er af als er te veel zijn en houden ze tegen als er te weinig zijn. Is echter een rantsoen zoo samengesteld dat gedurende langen tijd een ongunstige verhouding bestaat, dan kunnen ook de nieren ten slotte hun reguleerende werking niet meer volhou den en ontstaan ziekten. De mineralen worden verdeeld in zu ren en basen en beiden moeten ze in goede verhouding aanwezig zijn. Som mige voeders kunnen aanleiding geven tot onttrekken van basen. Geeft men b v. te veel zuurvormend voeder, dan wordt te veel calcium aan 't lichaam onttrokken en geeft bijzonder bij var kens en jong vee aanleiding tot het ont staan van beenderziekte. Vooral melkgevende dieren hebben vele mineralen noodig immers de melk bevat er omtrent 7,3 gram per liter, waarvan 3,3 gram calcium en phosphor. Bij een groote melkgifte wordt meer calcium afgescheiden dan uit het voed sel kan opgenomen, zoodat de voort- brengst thans geschiedt ten koste van het beendergestel. Een goed bijrantsoen waarin de mineralen, wetenschappelijk De eiwitstoffen van het voeder die nen om de lichaamweefsels te doen aan groeien, de sleet dier weefsels te her stellen, de spijsverteringsvochten te ver nieuwen, kracht te bezorgen en nieuw eiwit te leveren voor de vorming van melk, eieren, wol, vleesch enz. Het eiwit is van een zeer ingewikkel- samenstelling. Het ruw eiwit wordt onderverdeeld in werkelijk verteerbaar eiwit en in amiden. De amiden zijn een overgangsvorm van eenige aminozuren, waaruit eiwit wordt opgebouwd tot werkelijk eiwit. Alhoewel niet zoo volledig hebben ze echter voor de voeding in de meeste ge vallen praktisch dezelfde waarde als het werkelijk eiwit, en wel hieromHet eiwit zelf bestaat eveneens uit amino zuren, doch in'vollediger samenstelling. Deze zijn de bouwsteenen tot de vor ming van eiwit. Tegenwoordig zijn er een twintigtal dezer zuren bekend, waarvan de voor naamste zijnAlanine, Valine, Leucine, Tyrasine, Cystine, Histidine, Hordeine, Zeine, Lysine, Clyadine, Tryptophaao enz. Deze moeten in het voeder aanwe zig zijn, wil het dier zijn lichaams- of weefseleiwitten, in welken vorm ook, kunnen samenstellen. Alle eiwitten hebben echter niet de zelfde waarde, doch verschillen sterk in samenstelling en soort van aminozuren. Er zijn er waarin bepaalde aminozuren ontbreken. Door proeven is vastgesteld, dat zon der Lysine de groei stilstond ontbrak Tryptophaan, dan gingen de proefdie ren spoedig dood. Voeding van eenzij dige eiwitten, kan dus in plaats van voordeelbrengend, zelfs schadelijk zijn. Eiwitten waarin al de aminozuren aanwezig zijn, noemt men volledige, ter wijl men andere onvolledige eiwitten noemt. Diens volgens is het begrijpelijk dat voeders waarin onvolledige eiwit ten voorkomen op verre na niet de waarde hebben voor de voeding als deze die volledige eiwitten bevatten, indien ze als enkelvoudige voedingstof aan de dieren gegeven worden. Indien nu echter alle volledige eiwit ten dezelfde samenstelling hadden, dan zou zulks het bepalen van de te gebrui ken voedingsmiddelen zeer vereenvou digen. Dit is nu niet het gevalook al is het eiwit volledig en komen alle aminozuren er in voor, dan toch is er nog een zeer groot verschil in de onderlinge verhou ding daarvan. Gij begrijpt wel dat voor het vormen van nieuw eiwit, bijzonder die aminozuren moeten aanwezig zijn welke het dier noodig heeft om dit eiwit op te bouwen. Diensvolgens stelt een melkgevende koe geheel andere eischen dan een leggende hen of een groeiend zwijn. Door den verteringsarbeid bij de die ren worden de eiwitten der voedings- der Stad Aalst gehouden op Maandag 9 November. Mededeeling aan de Pers. I. Een afgevaardigde van het Minis terie van Landbouw werd door de kommissie ontvangen en zet het doel en de werking uiteen van de Nationale Maatschappij voor den Kleinen Land eigendom. Hij vraagt om eene vergade ring te beleggen op Dinsdag 8 Decem ber, ten stadhuize, waarop afgevaar digden uit al de gemeenten der kantons Aalst en Ninove zullen uitgenoodigd worden. II. Een delegatie bestaande uit drie leden van de Landbouwcommissie zal naar 't Schepencollege gaan om nog maals aan te dringen om verbetering te bekomen voor de landbouwwegen en desnoods een verhooging van kredieten voor ditzelfde doel toegestaan. De kommissie meent dat er van de 10 mil- lioen die onze stad bekomt voor het uit voeren van werken van openbaar nut een groot deel zou dienen gebruikt tot verbetering der landbouwwegen. III. a) Een ontwerp, vroeger reeds aan het Stadsbestuur ingediend, en strekkende tot het bekomen van de schadeloosstelling voor de landbouwers die door het verliezen van een bekalfde of gekalfde koe zouden getroffen worden, zal nogmaals ter goedkeuring voorge legd worden. b) De afschaffing van het zegelrecht in dergelijke gevallen, zal aangevraagd worden. Namens de Landbouwcommissie De Voorzitter, De Verslaggever, O. Caudron. L. Haems. Ontwerpen tot verkaveling der groote landerijen. en naar juiste verhouding samengesteld, j middelen afgebroken in aminozuren, die aanwezig zijn, kan alleen in dit tekort voorzien. Gebrek aan mineralen vermindert niet alleen zeer sterk de weerstand tegen verschillende ziekten, doch is ook de oorzaak van vele pathologische afwij kingen zooals kalfziekte, kopziekte, beenderziekte, huid- en zenuwstelselaf wijkingen. Tevens spelen zij een groote rol bij de bloedstolling, ondersteunen de werking van de witte bloedcellen die de verschil lende in het bloed voorkomende schade lijke stoffen vernietigen. Ze oefenen een gunstigen invloed uit op de vruchtbaar heid en voortplanting en staan in nauw verband met de klieren van inwendige secretie. Het is onnoodig verder te bewijzen, dat een gunstige mineralenverhouding in het organisme voor alle lichaams werkingen van het grootste belang is. Het brandbaar of organisch gedeelte, dat het bijzonderste is, bestaat uit eiwit ten, koolhydraten (zetmeel, suikers, ruw- vezel), vetten en vitaminen. Allereerst bespreken wij de werking die de eiwitten vervullen voor den op bouw en instandhouding van het lichaam en tot de vorming van nieuwe voort brengselen (vleesch, melk, eieren, enz daarna in het bloed worden opgenomen en waarmede dus het nieuw te vormen eiwit wordt opgebouwd. Waar dus zoowel de werkelijke eiwitten als de amiden eerst tot amino zuren worden afgebroken, is het begrij pelijk dat de amiden eveneens het helpen opbouwen van nieuw eiwit vervullen. De werkelijke gebruikswaarde van een eiwitrijk voeder wordt dus niet alleen bepaald door de hoeveelheid eiwit, maar veel meer door de samen stelling daarvan en de verhouding waarin de aminozuren daarin voor komen. De koolhydraten, vetten en vitaminen die in de voeders voorkomen bespreken wij in een volgend artikel. Hier volgt het schrijven door de af gevaardigden afgegeven bij hun bezoek aan het Schepencollege. Aalst, den 16 November 1936. Aan de Heeren Burgemeester en Schepenen der stad Aalst. MEVROUW, MIJNHEEREN, Het Landbouwcomité der Stad is zoo vrij U.Ed. het volgende in overweging te geven. Naar we vernamen gaat de stad Aalst kredieten krijgen voor het uitvoeren van openbare werken ten beloope van circa 10 millioen frank. Alhoewel we weten dat in de stad zelf hoogdringende werken te doen zijn, meenen we dat de buitenwijken waar de landbouwers en werklieden wonen, aanspraak mogen maken op een groot deel van deze kredieten om de onbruik bare wegen te maken of te herstellen. We bedoelen in eerste plaats de bijzon derste landbouwwegen, die echte mod derpoelen zijn. Door den slechten toe stand dezer banen, welke in een be schaafd land onduldbaar zijn, kunnen de landbouwers onmogelijk hun velden regelmatig bewerken gedurende den winter. We hopen dat minstens één vijfde van deze gelden zal aangewend worden tot herstel van de landbouwwegen. Er blijft dan nog 80 voor de kom der stad. Met deze vraag gelooven we de al- gemeene belangen der stad te hebben gediend en ook voor de landbouwers eenig recht te hebben bepleten. We meenen dan ook dat het Sche pencollege met onze wenschen rekening zal houden in het bedeelen der hooger- vermelde kredieten en teekenen. Met alle hoogachting, Voor het Landbouwcomité der Stad Aalst De Schrijver, De Voorzitter, L. Haems. O. Caudron. De lezers die onze chronieken over den toestand van den landbouw in het buitenland regelmatig gevolgd hebben, weten dat de agrarische wereldcrisis niet zonder groote schade aan Argentinië is voorbij gegaan. De ineenstorting van de prijzen der landbouwproducten hadden voor gevolg dat ook de grondprijzen sterk daalden. Reeds vóór de crisis was een groot deel der Argentijnsche land goederen zwaar belast met hypotheken. De groot-grondbezitter, die de crisis in den landbouw als een voorbijgaand ver schijnsel beschouwde, nam liever een hypotheek op zijn goederen dan zijn levensstandaard te verminderen. In 1930 en 1931 werden talrijke nieuwe hypo theken genomen, eerst tegen een rente van 9 tot 10 later tegen 12 tot 15 °/o. Het laat zich gemakkelijk begrijpen, dat met de aanhoudende crisis vele schulde naars niet meer in staat waren aan hun ne verplichtingen te voldoen. In 1933 werd door de regeering een hypotheek moratorium voor drie jaar afgekondigd, terwijl de rentevoet voor den looptijd van het moratorium tot 6 °/o werd ver laagd. Aanvankelijk bracht deze maatregel wel eenige verlichting en de uitvoering van vele verkoopen werd voorkomen. Dit had natuurlijk voor gevolg dat bet verder inzakken der grondprijzen zoo goed als tot staan werd gebracht. De termijn van het moratorium loopt dit jaar af, doch ondanks een lichte ver betering van de landprijzen zijn de toe standen er nog niet naar dat een terug keer tot de vrije hypotheekmarkt zonder gevaren zou zijn. Een der oorzaken van de verbetering is te zoeken in de toe vlucht die veel Europeesch kapitaal in Argentinië heeft gezocht. De groote landaankoopen, die in den loop van dit jaar hebben plaats gehad, gebeurden bij na allemaal voor rekening van Euro peanen. Om deze verbetering niet in den weg te staan werd het hypotheek moratorium onlangs voor twee jaar, dus tot einde 1938, verlengd. Van particuliere zijde werd de totale waarde van het Argentijnsch grondbezit op 10 tot 11 milliard papier-pesos ge raamd. De hypothecaire schulden op langen termijn (tien jaar en langer) ^be- dragen ongeveer 5 milliard pesos de kortloopende ongeveer 3 milliard. Men mag dus aannemen dat ongeveer 75 van het totale grondbezit gehypotekeerd is. Dit is, iedereen zal het volmondig be kennen, een hoogst ongezonde toestand. Thans rijst de vraag wat gedaan met de landerijen waarvan de eigenaars, niet tegenstaande het moratorium, aan hunne verplichtingen niet konden voldoen. In den regel nam de Banco Nacional of de Banco Hipotecario Nacional het beheer over deze goederen over en liet meestal den vorigen bezitter als betaalden zaak waarnemer op het land. Thans ligt het in de bedoeling deze goederen, die in feite de eigendommen zijn van de Na tionale Bank of de Nationale Hypot heekbank, langzamerhand te verkavelen en deze door kolonisten te doen bezet ten. Reeds vroeger zijn enkele van deze groote eigendommen verkaveld en ge veild voor kleine kolonisten. Het Argentijnsch platteland, waarvan de natuurlijke bevolkingsvermeerdering in den loop van de laatste jaren afge nomen is, heeft weer een systematische koloniseering en inwijking noodig, te meer omdat men hoopt op deze wijze het verbruikvraagstuk, dat zich voor verschillende nijverheden stelt, te kun nen oplossen. Onder de eerste revolu- tionnaire regeering van Uriburu zijn reeds pogingen in de bedoelde richting gedaan geworden, doch onder het hui dig regiem werd de inwijking eer tegen gewerkt dan bevorderd. In den laatsten tijd schijnt daarin een verandering te zijn gekomen en belangrijke provincies, o.a. Buenos Aires, toonen neiging om de inwijking voor te staan. Sedert de radi calen in de provincie Cordoba aan het bewind zijn is daar eveneens een veran dering ingetreden ten voordeele van de immigratie. De Nationale Hypotheekbank, die een groot aantal latifundia te beheeren heeft, heeft thans een groot kolonisatie plan ontworpen, en, volgens uit de laatste telegrammen uit Buenos-Aires blijkt, zou de nieuwe Minister van Land bouw, Dr Carano, eveneens een na tionaal kolonisatieplan uitwerken, dat in dezelfde richting zou gaan als dit van de Nationale Hypotheekbank. Het plan van de bank breekt met het tot heden geldende systeem van publie- ken verkoop van landerijen. Het land zal aan de kolonisten tegen een taxatie prijs worden overgemaakt, prijs die door bankdeskundigen is vastgesteld. Voorwaarde voor den kolonist is, dat hij bewijzen kan ervaring te bezitten als landbouwer. De voorkeur hebben bo vendien gehuwden en bijzonder dezulke die kinderen hebben om in het bedrijf te helpen. Op deze wijze hoopt men de fouten die vroeger bij de kolonisatie werden gemaakt te kunnen vermijden. Vroegere mislukkingen indachtig is men uiterst voorzichtig geworden. Om geheel zeker te zijn, voorziet het plan verder twee kolonisatieperiodende kolonist verkrijgt het land eerst slechts voor vijf jaar bij wijze van proefwanneer hij in dien tijd bewezen heeft zoowel agrarisch als finantieel het land niet goed te kun nen beheeren, moet hij het weer terug afstaan. Gedurende deze eerste 5 jaren proeftijd behoeft hij slechts 3 °/o ren te te betalen op den koopprijs van den grond en 4 °/0 van den prijs als storting in een fonds waaruit voorschotten wor den verstrekt voor den aankoop van materiaal. Geeft de kolonist daarentegen vol doening dan wordt hij na de eerste vijf jaar ingeschreven als eigenaar. 10 °/o van den alsdan te betalen koopprijs wordt verschaft door het hooger ge noemd fonds, dat tevens ook voorschot ten moet verleenen voor het aanschaf fen van landbouwmachines. De over blijvende 90 °/o blijft op het land rusten als hypotheek, waarvoor een jaarlijksche rente van 3 °/o moet worden betaald, en 1 "Io als afkorting. Men heeft uitgere kend dat in ongeveer 47 jaar de gansche som derwijze zal zijn afgelost. Behalve deze 4 °/o voor rente en af lossing der hypotheek zal de kolonist in de goede jaren te beoordeelen door de Bank bedragen die ten hoogste 4 "Io van den koopprijs zullen beloopen in het voorzieningsfonds moeten storten. Daarvoor verstrekt de bank 6 °/o hy potheek cedula's aan den kolonist, die op die wijze verplicht wordt te sparen voor 't geval er magere jaren mochten komen. Want uit dit voorzieningsfonds zullen in slechte oogstjaren de hypot heekrente en de aflossingen evenals de aankoop van zaaigraan worden bestre den. Dit plan bezit zonder twijfel vele voordeelen, waaronder dit nog, dat de grond niet meer dan 30 tot 50 kilometer van een haven of een spoorwegstatie verwijderd mag zijn en te midden ver- bruiks- of uitvoergebieden moet liggen. van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 6 December van 8,30 tot 10,30 uur, in ons Lokaal Groote Markt, Aalst. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal, Groote Markt. Hij is ter beschikking der belangheb benden om alle inlichtingen te geven over verzekeringen van allen aard t brand, ongevallen, leven enz. TELEFOON 267. Verslag der Vergadering van de waarin uc uiiuciaicu, ^u «viuvu uv Zondag aanstaande, 29 November, geelt de Jeugdvereeniging Redt U Zeiven» haar eerste in ons lokaal «De Koornbloem Groote Markt, Aalst. Een puik orkest zal de laatste nieuwe aria's uitvoeren. Er zal gezonde leute zijn en deltig vermaak de boerenjeugd wordt in massa verwacht I Begin te 5 uur.

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1