Eene nieuwe Richting in de Voeding Onze Samenstellingen van het oogenblik. STIKSTOF VEEL RIJKE OOGSTEN BERICHTEN LANDBOUW- Brandwonden Volledige Voeders. beter of goedkooper Onze nieuwe Samengestelde Voeders De bespreking der Begrootiag van Landbouw van hier en elders* Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel Pu rol erop Pu rol geneest Voor al uwe bankbewer- kingen yeldplaatsingen I Zondag 29 November 1936. DB KOORN BLOEM De tijdsomstandigheden veranderen gedurig en het is een nood zakelijkheid voor iedereen zich naar dezelve te schikken. De laatste maanden brachten ons groote prijsverhoogingen in de voedergranen, terwijl de voortbrengselen aan hetzelfde pijl ble ven of lager werden. Deze toestanden zijn anormaal-slecht voor de voortbrengers van melk, vleesch en eieren, en de Regeering zal moeten tusschen- komen om een reddende hand toe te steken. Het is dan ook een algemeen verschijnsel dat vele varkens- kweekers met ledige hokken zitten te wachten op betere tijden, en dat vee- en kiekenkweekers eenzelfden weg opgaan. Met verlies werken kan niet lang duren, en de prijzen moeten rap veranderen of we krijgen in ons land een groot tekort aan de verscheidene produkten. Intusschentijd is het niet van belang ontbloot de toestanden te beloeren en zich gereed te maken om bij de minste verbetering in gang te steken. Redt U Zeiven heeft dit alles rijpelijk overwogen en niet ge wacht om aanpassing te zoeken voor het bereiden harer verschil lende voeders. Zoo maken we van heden af al onze zwijnenvoeders op die manier dat dezelve kunnen gebruikt worden bij melk, aardappelen en beeten om de onvolledige rogge en andere melen te vervangen. Tarwe en rogge zijn twee hoeveproducten die duur te verkoo- pen zijn en die voordeelig kunnen vervangen worden door onze We zullen ook in de toekomst twee soorten voeders maken 1. Het volledige voeder in de uiterste volmaaktheid met merk "Redt U Zeiven Prima,,. 2. Het volledige voeder waar eenige dure stoffen in minder mate werden toegevoegd onder het merk "Redt U Zeiven Kon- kurrent,,. Het eerste zal opgemaakt worden volgens de nieuwste bevin dingen en proeven en niets zal er in gespaard worden. Het tweede zal goed zijn en in prijs met gelijk welk merk kon- kurreeren. Het zal daarom den naam "Konkurrent,, dragen. Onze leden zullen dus de keus hebben en niet hoeven te zoe ken om elders te vinden. Beter als het Prima zal niet te vinden zijn. Goedkooper als het Konkurrent zal uitgesloten zijn. 51IK510 A) Met merk R.U.Z. PRIMA. Deze bijzonder verzorgde samenstellingen bevatten de volledige eiwitten uit verschillende bronnen en in de, volgens de praktische uitslagen oggedane bevindingen, juiste verhoudingen daarenboven de noodige vitaminen en bij zonder de verschillende mineralen in de beste verhoudingen. 1) VOOR HENNEN. Legmeel R.U.Z. Prima. Bruto verteerbaar eiwit 22 Vet 4,5 °/o, Zetmeelwaarde 67 °/0. Van dit meel mag aan de leghennen hun volle goesting worden gegeven. 2) VOOR ZWIJNEN. Nr 1 R.U.Z. Prima voor viggens tot 30 kg. Bruto verteerbaar eiwit 14 °/o. Vet 3,5 °/0, Zetmeelwaarde 70 °/o. Nr 2 R.U.Z. Prima voor zwijnen van 30 tot 70 kg. Bruto verteerbaar eiwit 13,5 Vet 3,5 Zetmeelwaarde 70 °/o. Nr 3 R.U.Z. Prima voor zwijnen boven de 70 kg. Bruto verteerbaar eiwit 10,5 °/o, Vet 3,5 °/0, Zetmeelwaarde 73,5. Nr 4 R.U.Z. Prima voor jonge en drachtige zeugen. Bruto verteerbaar eiwit 12 Vet 3,5 Zetmeelwaarde 67 °/0. Nr 5 R.U.Z. Prima voor zeugen vanaf 14 dagen voor het werpen en gedurende het zogen. Bruto verteerbaar eiwit 14,5 °/o, Vet 3,2 Zetmeelwaarde 68 Deze meelen zijn zoo bereid dat zij mogen gebruikt worden met enkel water, maar ook met bijvoeging van aardappelen en afgeroomde melk. 3) VOOR VEE. Melkmeel R.U.Z. Prima. Bruto verteerbaar eiwit 23 Vet 5,3 Zetmeelwaarde 70 Krachtvoedermeel R.U.Z. Prima. Bruto verteerbaar eiwit 30 Vet 5,3 °/o, Zetmeelwaarde 67 °/0. Ten einde het gebruik dezer gansch nieuwe samenstellingen voor vee te vergemakkelijken, geven wij op een andere plaats in ons blad enkele voorbeel den van juistberekende rantsoenen op. B) Met merk R.U.Z. KONKURRENT. 1) VOOR HENNEN. Legmeel R.U.Z. Konkurrent. Bruto verteerbaar eiwit 20 °/0, Vet 5 2) VOOR ZWIJNEN. Nr 1 R.U.Z. Konkurrent voor viggens tot 30 kg. Bruto verteerbaar eiwit 15%, Vet 3%. Nr 2 R.U.Z. Konkurrent (van 30 tot 70 kg.) Bruto verteerbaar eiwit 13,5 Vet 3 Nr 3 R.U.Z. Konkurrent (boven de 70 kg.) Bruto verteerbaar eiwit 13 Vet 3 Voor de prijzen dezer voeders raadpleeg onze wekelijksche prijslijst op de 2de bladzijde. Moesten wij de bespreking der be grooting van landbouw in de Kamer van Volksvertegenwoordigers samen vatten, dan zouden wij het zooals de vorige jaren kunnen in deze drie woor den veel woorden en beloften Wij hebben zooals altijd den strijd bijge woond tusschen de politiekers om uit te maken wie de ware verdedigers zijn van den landbouw. Verder hebben de meeste redenaars er op gewezen dat de regeering geen be paalde landbouwpolitiek heeft en slechts gedwongen door de omstandigheden en de misnoegdheid der landbouwers broks gewijze enkele maatregelen treft die geen geordend geheel uitmaken en geen waarborgen bieden voor de toekomst. Er werd ook gewezen op den uiterst kritieken toestand van het zuivelbedrijf. Verder waren bijzondere aangelegen heden het voorwerp van gedachten- wisselingen, kritiek of voorstellen zooals de pacht, het belastingstelsel, het onder wijs, de sociale wetten in den landbouw, de tuinbouwbelangen, de uitvoer van land- en tuinbouwproducten, de witloof kwestie, de ontoereikendheid der meeste posten der begrooting, het gebrek aan landbouwstatistieken- De heer Pierlot, Minister van Land bouw, heeft zooals zijne voorgangers de sprekers tevreden gesteld door te zeg gen dat hij met hen akkoord gaat over de grondslagen onzer landbouwpolitiek, dat een gematigde bescherming in de huidige omstandigheden noodzakelijk is, dat de kwesties door de redenaars op geworpen zijne bijzondere aandacht gaande houden, dat sommigen ervan in studie genomen en wetsontwerpen in voorbereiding zijn. Kortom, aan goede intenties ont breekt het den Minister niet. Onze landbouwers zijn echter van oordeel dat de hel met goede intenties geplaveid is en dat zij aan intenties niets hebben, doch wel aan daden. Deze laatste nu blijven steeds maar uit 1 Inden noodtoe stand van onzen landbouw hadden zij van den bevoegden minister de uiteen zetting verwacht van een breed opgevat plan om aan het landbouwbedrijf de behoorlijke winstmarge te verzekeren, die hem zooals aan de nijverheid werd beloofd door den Eersten Minister heer Van Zeeland. De verklaringen van den Minister waren dan ook eens te meer voor onze boeren een bittere ontgoocheling. BINNENLAND Zullen de katholieke landbouwgroe- pen tegen de begrooting van land- bouw stemmen Wij lezen in de pers dat de katholieke landbouwgroepen zeer misnoegd zijn over de landbouwpolitiek der regeering en over het antwoord gegeven door Minister Pierlot op de interpellatie be trekkelijk het zuiveivraagstuk. Op hunne jongste vergadering kwamen sommige leden er voor uit dat de groep in blok tegen de begrooting van landbouw moest stemmen. Zoo ver kwam het ech ter nog niet en de groepen hebben zich bepaald bij het zenden van een afvaar diging naar den Eerste Minister om de eischen van de groepen nogmaals ken baar te maken. De Eerste Minister zou zekere belof ten hebben gedaan die ontspanning hebben gebracht 1 Intusschen zal de be grooting van landbouw enkel ter stem ming worden gelegd na de bespreking der begrooting van 's lands middelen. Blijft dan te zien of tusschen de stem ming der twee begrootingen de Regee ring daden van voldoende beteekenis zal i stellen tot hulp aan den landbouw en of de landbouwgroepen de daad bij het woord zullen voegen Want.... aan categorieke moties heb ben bedoelde groepen ons wel gewoon gemaakt, doch de eerste energieke daad moeten wij van hen nog verwachten Een wantoestand in de witloofprijz?n. Onze witloofboeren klagen bitter en terecht over de slechte prijzen hunner producten. Anderzijds maakt de handel zeer loonende prijzen op de Fransche markt en strijkt flinke winsten op. In zijne interpellatie gehouden ter Kamer van Volksvertegenwoordigers op 13 November 1.1. wees de heer Feuillien er op, dat terwijl de planters op de binnen- landsche markt hun witloof moeten verkoopen tegen 25, 30 of 40 centiem per kg., hunne waar te Parijs verkocht wordt tegen 3 frank netto per kg. Dergelijke winstmarge is een ontei gening ten nadeele van den voort brenger. De oorzaak van dezen tergenden wantoestand is dus dat de uitvoer veel te gering is in verhouding tot het aan bod. Onze lezers weten dat sedert ver leden jaar onze witloofuitvoer naar Frankrijk beperkt is. Voor het huidig seizoen werd het toegestane contingent vastgesteld op 47.500 000 kg. Het is de Afzetvereeniging welke door het Ministerie van Landbouw gelast is met de verdeeling dezer hoeveelheid tus schen de uitvoerders. In het parlement werd reeds scherpe kritiek uitgeoefend op de verdeelings- wijze toegepast door de Afzetvereeni ging en namelijk betoogd dat deze de groote handelaars bevoordeeligt ten nadeele van de voortbrengers en hunne Vereenigingen. Het blijkt thans dat de vergunningen, toegestaan over da maand November zeer gering zijn. Wij vragen ons af waar om, vermits te Parijs de vraag belangrijk moet zijn te oordeelen naar de hooge prijzen. Daar de Minister van Land bouw, binnen de perken vastgesteld voor het seizoen, den uitvoer mag rege- en zien wij dan ook niet in waarom op iet huidig tijdstip de hoeveelheid toege- aten voor den uitvoer niet kan ver- ïoogd worden. Anderzijds kan het enorm verschil tusschen den verkoopprijs bekomen door de verbrengers en deze verkregen te Parijs door de uitvoerders niet verder geduld worden. Een redelijk deel daar van zou moeten toekomen aan de voort- irengers, De suikerbeetteelt verre van loonend. De suikerbeetteelt heeft dit jaar in talrijke streken maar een magere op brengst gegeven. Tevens is de prijs van de suiker op de wereldmarkt sedert een jaar eerder gedaald, terwijl om verschil lende redenen en inzonderlijk wegens de verhooging der kosten van het uitdoen, de voortbrengstkosten van de suikerbee- ten zijn gestegen. Onze planters zullen aldus dit jaar een merkelijk bedrijfsverlies ondergaan bij deze teelt in de huidige omstandigheden. Het ware dan ook billijk dat de Re geering aan de suikerbeetplanters steun verleene tot dekking van hun bedrijfs verlies. Zij beschikt hiertoe over de ver- eischte middelen namenlijk: de uitkeering van een deel der accijnsrechten geheven op de suiker. Zulks zou de verhooging toelaten van de terugbetaling gedaan door de suikerfabrikanten aan de plan ters. Het niet terugbetaalde verbruiks- recht op suiker bedraagt nog altijd 60 fr. de 100 kg. De coloradokever en onze uitvoer van planten en vruchten naar Oosten' rijk. Verraad 1 Verleden Zondag ontmoette ik een goeden vriend en zooals zulks gaat, ma ren we spoedig in gesprek gewikkeld. Aldra ging het overeen zeer belangrijk punt, n.l. de verlenging van diensttijd. Mijn vriend deed me opmerken dat ik gelijk had toen ik een paar weken geleden schreef dat waakzaamheid ge- boden was en we moesten oppassen voor de personen die met een schijnhei lig gezicht de goede gemeente zand in d'oog en strooiden. En inderdaad, had ik geen overschot van gelijk, toen ik beweerde dat de wol ven in schapenvacht niet te vertrouwen waren De feiten hebben me, ongelukkiglijk genoeg, in het gelijk gesteld. Verleden week is het gebeurd, de ver lenging van diensttijd werd door de mi litaire commissie goedgekeurd. Dat is een feit van belang I Want daaraan zien we, dat sommige volks vertegenwoordigers reeds hun gegeven woord intrekken en bereid zijn de eischen der Regeering in te willigen. Daaraan zien we, hoe de nobele ver tegenwoordigers van het volk tegen den wil in hunner kiezers en tegen den wil van het gansche Vlaamsche volk, den duim leggen en zwichten voor de Regeering. Nog eens te meer moeten we vast stellen hoe het ware volksbelang opge offerd wordt aan partijbelangen, en dat men liever de Regeerders in hun zetel houdt dan het volk voor het onheil te behoeden. Het mag misschien zwartgallig klin ken, maar let goed op wat ik voorspel de achttien-maandendienst wordt ge stemd, ondanks en tegen alles. Zoo gaat het nu en zoo zal het in de toekomst altijd blijven gaan zoolang het volk van Vlaanderen verdeeld blijft in partijen en onderling mekaar be- kamptzoolang het vertrouwen stelt in de kwakzalvers die speculeeren op hun goedgeloovigheid, zal het altijd be drogen worden en den stamp van den ezel krijgen. En ik maak er me geen illusies over het volk zal nog niet begrijpen, of in elk geval niet genoegzaam reageeren op dezen nieuwen aanslag. Wij echter zullen onze plicht begrij pen en al doen wat in onze macht ligt om de oogen van het volk te openen. Tijl II. planten, vruchten enz. De onderhandelingen aangeknoopt door tusschenkomst van ons gezantschap te Weenen hebben zooeven geleid tot de opheffing door Oostenrijk van het invoerverbod voor de planten en vruchten voor zooverre de Belgische Plantenkundige Dienst verklaart dat ze vrij zijn van schadelijke insekten. Aldus heeft Oostenrijk te kennen ge- geven'dat het de degelijkheid erkent van de getuigschriften uitgereikrdoor onzen plantenziektenkundigen dienst en van de doeltreffendheid der bestrijding.van.den coloradokever in ons land. Wanneer moeten landbouwers bij dragen in een erkende compensatie kas stortenvoorhunarbeidsper- soneel De talrijke wijzigingen aan de wet van 4 Augustus 1930 betreffende de veralgemeening van de gezinstoelagen hebben er toe geleid dat de landbouwers die met personeel werken niet meer weten waaraan zich te.houden. Het antwoord gegeven door den Mi nister van Arbeid en Sociale Voorzorg op een parlementaire vraag van volks- Doos4en7/ifr. In alle Apotheken wendt U tot de Banque de la Société Générale de Belgiquc Naamlooze Vennootschap te Brussel, Bestuurlijke zetel van Aalst (Voorheen Banque Centrale de la Dendre) Volgens een mededeeling van het Ministerie van Landbouw heeft de Plantenkundige Dienst van het Ministe rie van Landbouw in Oostenrijk vol genden uitslag bekomen, waarover onze tuinbouwers zich zullen verheugen Wegens het optreden in België van den coloradokever had Oostenrijk, met ingang op 1 Januari 1936, den invoer en doorvoer verboden van een gansche reeks gewassen zooals aardappelen, sier- m

De Koornbloem | 1936 | | pagina 3