De Witloof kweekers verliezen vele millioenen Dc Belastingen op het inkomen De Geschiedenis van de Landbouwcoöperatieven Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers i Loontje komt om zijn Boontje Landbouwers Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 6 DECEMBER 1936. frQt 23 caatioa* 19it JAARGANG Ni 936 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. £AUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Er was een tijd, toen de meeste kweekers overtuigd waren dat de beste en eenige weg om hun wit loof aan de beste prijzen aan den man te brengen, de gezamenlijke verzending was door middel van hunne syndikaten. Helaas, die tijd is lang voorbij Er kwam een oogenblik dat de syndikaten van verzenders onder mijnd werden, dat de kooplieden grooter of even groote prijzen be taalden. Het scheen dat sommige onregelmatigheden bij verzendin gen daar niet vreemd aan waren. In elk geval waren de kweekers ontmoedigd en werden ze on trouw aan hunne vereeniging. De meeste dachten dat de syndikaten altijd meer moesten betalen en ontzagen het groote nut, ook voor later, van gezamenlijke ver zendingen. De geest van samenhoorigheid, van verstandhouding, moest wij ken voor enkele stoffelijke voor deden, alhoewel de kweekers wel wisten dat juist die syndikaten hen vrij hadden gemaakt uit de soms willekeurige handelingen der kooplieden. Het verraad der kweekers werd sinds lang bestraft. Op dit oogen blik echter moeten de onzinnige witloofkweekers ondervinden hoe ze gepluimd worden door sommi ge verzenders die uitvoervergun ningen bezitten. Ze ontvangen voor hun loof zeer kleine prij zen, terwijl door de verzenders groote prijzen worden bekomen Indien ze nu regelmatig verzon den hadden, zouden ze ook de noodige invoervergunningen door het toedoen van hunne syndikaten bekomen en van hun loof zeer hooge prijzen maken. Nu kunnen ze enkel ontvangen wat de bevoorrechte verzenders hun geven willen, en daar er meer aanbod is als er uitgevoerd kan worden, is het zeer natuurlijk dat de prijzen er onder lijden. Deze les kost aan onze kwee kers vele millioenen. Zal ze ont houden worden voor de toe komst We denken van neen, want het geheugen van sommige lieden is toch zoo kort wanneer het gaat over het grootste goed dat hen werd gedaan, en datzelfde ge heugen toch zoo goed en zoo scherp wanneer het gaat over het minste kwaad dat hen werd be rokkend Intusschentijd zijn onze kwee kers de speelbal van enkelingen. Zal de regeering, ondanks alles, verandering brengen aan dezen toestand De grondbelasting of belasting op de inkomsten van onroerende goederen. (3de bijdrage) In onze vorige bijdrage (nummer van 29 November 11) hebben wij gehandeld over het bedrag der grondbelasting, de wijze van heffing en de vrijstelling van grondbelasting. De wet staat ook in bepaalde geval len vermindering of kwijtschelding der grondbelasting toe, zonder dat het ka dastraal inkomen der betrokken onroe rende goederen gewijzigd worden. Deze vermindering of kwijtschelding dient aangevraagd door den belastings- plichtige per brief (best aangeteekend) aan den provinciaal Bestuurder der Rechtstreeksche belastingen in de hoofd plaats der provincie, ten laatste vóór den 31" Maart van het jaar volgende op dit der belasting, zonder dat de termijn nochtans minder mag bedragen dan zes maand vanaf den datum van het aan slagbiljet of van de kennisgeving van den aanslag. Vermindering van grondbelasting kan toegestaan worden om verschillende redenen Voorafgaandelijk dient opgemerkt dat elk kadastraal perceel afzonderlijk dient beschouwd. Daaruit volgt dat de fiscus zich niet mag beroepen op de opbrengst van sommige perceelen om de vermin dering of kwijtschelding te weigeren we gens onvoldoende opbrengst van ande re kadastrale perceelen. Er zijn verschillende redenen van on voldoende opbrengst die in aanmerking ^omen, zulks volgens het eigendommen betreft die verhuurd worden of niet. j De eigenaar, of de huurder die te zij- ner ontlasting de grondbelasting betaalt, kan vermindering of kwijtschelding be komen, indien hij bewijst dat het wer kelijk netto-inkomen van den betrokken eigendom tijdens het belastingsjaar de 9/10 van het kadastraal inkomen niet overtreft. Het werkelijk netto-inkomen van een eigendom wordt bepaald door bij den huurprijs opgetrokken door den eigenaar te voegen de eventueele lasten opgelegd aan den huurder, en het totaal te ver minderen met 10 t.h. voor de gronden en met 20 t.h. voorde gebouwen. Zooals hooger gezegd dient de ver mindering of kwijtschelding van grond belasting wegens onvoldoende huur prijs schriftelijk gevraagd aan den pro vincialen bestuurder der rechtstreeksche belastingen. Die aanvraag dient her nieuwd voor elk jaar tijdens hetwelk de onvoldoende huuropbrengst voorkomt. Deze dient afdoende bewezen door den belastingsplichtige. 1) Leegstaande of onbewerkte eigen- j dommen kunnen ook aanleiding geven tot vermindering of kwijtschelding van grondbelasting op voorwaarde dat het verlies aan inkomen voortspruitende uit het leeg staan of onbewerkt liggen van den betrokken eigendom minstens 1/10 bereikt van het kadastraal inkomen. In zake gebouwen wordt een leeg staan vereischt van minstens 40 dagen. 2) Wegens natuurrampen zooals over strooming, hagelslag, vorst, die den oogst hebben beschadigd,wordt aan den eigenaar ook vermindering of kwijt schelding van grondbelasting verleend. Het belastingsbeheer staat gewoonlijk een procent vermindering toe in verhou ding tot de schade geleden door den oogst van het jaar. Vermindering mag echter niet worden toegestaan voor oogst geborgen in schuren of mijten. De vernietiging of beschadiging van den oogst mag niet als reden tot ver mindering of kwijtschelding van grond belasting worden ingeroepen voor ver huurde gronden, behoudens wanneer vermindering op de huurprijzen door den eigenaar werd toegestaan. Hier ook dient de vermindering van grondbelasting of kwijtschelding schrif telijk aangevraagd aan den provincialen bestuurder der rechtstreeksche belastin gen, zooals hooger vermeld. Met het oog op de vereischte bewijzen is het nuttig zoodra mogelijk na het voorko men van natuurrampen de verliezen daaruit voortspruitende kenbaar te ma ken aan den kontroleur der rechtstreek sche belastingen van het distrikt. 2) Vermindering voor sommige woningen. De verminderingen waarvan hier onder sprake zijn slechts van toepas sing voor sommige huizen voor zoo verre zij bewoond zijn door den belas tingsplichtige en de leden van zijn gezin (vrouw, ouders en afstammelingen).Deze verminderingen mogen samen genoten worden. Zij worden slechts toegestaan op aanvraag der belanghebbenden, te doen op een formulier af te leveren door den ontvanger der rechtstreeksche be lastingen. a) Huizen bewoond door kroostrijke gezinnen. Het is de samenstelling van het gezin den 1 Januari van het belastingsjaar welke in aanmerking wordt genomen Een vermindering van 7 per kind op de grondbelasting wordt toegestaan aan het hoofd van een gezin met min stens drie kinderen ten laste op 1 Januari van het belastingsjaar. Deze verminde ring is van toepassing op de grondbe lasting, de opcentiemen, de wegenis- taks en de nationale krisistaks. De vermindering geldt slechts voor een enkel huis, eventueel door den be lastingsplichtige aan te wijzen en door hem op voormelden datum betrokken. Zij geldt niet voor het gedeelte van het onroerend goed dat tot bedrijfsdoelein den dient of dat wordt betrokken door andere personen dan deze behoorende tot het gezin van den belastingsplichtige. De vermindering van grondbelasting in hoofdsom en in opcentiemen mag, ondanks alle andersluidende bepaling, van den huurprijs afgetrokken worden. Het is aan te raden aan den ontvan ger der rechtstreeksche belastingen het trouwboekje voor te leggen en het be lastingsbiljet tezelvertijd als men hem een formulier tot aanvraag der vermin dering vraagt. De aanvraag dient gedaan door deze aan wien het belastingsbiljet wordt af geleverd, dus door den eigenaar van een verhuurd huis indien hij zelf de belas ting betaalt. In dit geval is de vermin dering aftrekbaar op de huur en de ont vanger moet de vermindering kenbaar maken aan den huurder die het aan vraagt. De aanvraag tot vermindering dient niet elk jaar hernieuwd. Doch de be lastingsplichtige moet den kontroleur kennis geven van de wijzigingen die zich in zijne gezinslasten voordoen. b) Huizen betrokken door groot oorlogsverminkten. Door groot oorlogsverminkten wordt verstaan deze welke het voordeel genie ten der wet van 13 Mei 1929. De vermindering bedraagt 20 p. h. en is toepasselijk op de grondbelasting, de opcentiemen en de wegenistaks. c) Huizen met gering kadastraal inkomen bewoond door hunnen eigenaar. Op aanvraag van den belastings plichtige wordt een vermindering van één vierde verleend op de grondbelasting betreffende het woonhuis dat geheel door den eigenaar, bezitter of pachter, of stalhouder of vruchtgebruiker in ge bruik wordt genomen op voorwaarde dat 1) Het kadastraal inkomen van zijn (Zie vervolg onderaan 4de kot.) FINLAND. I De Pellervo-vereeniging telt 800.000 leden. Finland is het eerste land dat de crisis heeft overwonnen. Werkloosheid be staat er omzeggens niet meer en de buitenlandsche handel heeft het peil van 1929 overschreden. Dit komt omdat Finland rijk is aan grondstoffen, hout en kopererts, die zeer gegeerd zijn. Ook de landbouwer heeft het beter dan enkele jaren geleden. Vele landbou wers zijn tezelvertijd eigenaars van klei ne bosschen, die hen schoone inkomsten verschaffen. Dit jaar is de oogst bijzonder rijk ge weest en het prijsindex der landbouw producten is in den loop van dit jaar met ettelijke punten gestegen. De geest tot samenwerking, die den Fin in het bloed zit, heeft merkelijk bijgedragen tot het bereiken van deze gunstige uit slagen. De coöperatieve werking der Finnen kan menig land tot voorbeeld strekken, en ten gerieve van onze Vlaamsche landbouwers willen we hier even de geschiedenis schetsen en de resultaten onderstrepen. De coöperatieve beweging in Finland dateert officieel van 1899. Op initiatief van professer Hannes Gebhard, die na een studiereis door Centraal-Europa het groote belang der samenwerking inzag, werd toen een vereeniging ter bevordering van coöperatie onder de landbouwers opgericht en naar den god der vruchtbaarheid uit de Finsche oud heid "Pellervo,, genoemd Gebhard kwam op het juiste oogen blik. De Russische Regeering was juist f bezig de autonome positie, welke Finland onder keizer Alexander I deelachtig was geworden, te ondermijnen. De j bevolking voelde zich bedreigd en de gedachte aan coöperatie viel in goede aarde. De vereeniging groeide dan ook zeer snel, en haar invloed werd spoedig zóó groot, dat reeds twee jaar na de oprichting een coöperatiewet door den Rijksdag werd aangenomen. I Op deze wettelijke basis kon toen sy stematisch worden voortgebouwd en thans telt het centrale lichaam van alle coöperatieve bonden niet minder dan 800.000 leden. Toch heeft de coöperatiegedachte haar groot succes in Finland niet alleen aan de tijdsomstandigheden te danken. In alle tijden speelde zij namelijk een voorname rol in het leven der landsbe- volking. Reeds eeuwen geleden zat het gedacht van samenwerking den bewo ners van dit moeilijk te verbouwen land in het bloed. In de uitgestrekte wouden werden jachtpartijen op wolven inge richt, de rendierkudden werden geza menlijk geweid en beschermd, de dorps bewoners gingen met een gemeenschap pelijke "kerkboot„ over het meer, enz. Samenwerking en een democratische huishouding zijn de natuurlijke gaven van het karige land aan een moedige en taaie bevolking. De coöperatie is in Finland dus zuiver organisch gegroeid. De moderne orga nisaties worden volgens precies dezelfde richtlijnen bestuurd als de wolvenjach ten van honderd jaar geleden. Het lid maatschap is nog heden volkomen vrij willig, het gestorte kapitaal wordt bij bedanken geheel terugbetaald. De win sten worden verdeeld naar het aandeel, dat het lid in de organisatie bezit. gezamenlijke vaste goederen niet hooger is dan: 1500 fr.. wanneer dit huis gele gen is in een gemeente met minder dan 5000 inwoners: 2000 fr., wanneer het gelegen is in een gemeente met 5000 tot 29999 inwoners3000 fr., wanneer het gelegen is in een gemeente met 30.000 inwoners en meer. 2) Geen drankslijterij wordt uitgebaat in het betrokken huis. De verhuuring, al ware het maar van een kamer, aan een persoon buiten het gezin van den eigenaar doet de vermin dering der grondbelasting verliezen. Waar de bevolking reeds zoo vroeg het gedacht der samenwerking ver trouwd was, is het te begrijpen dat ook de coöperatie in het credietwezen spoe dig ingang vond. De Pellervo-vereeniging begon weldra een grootsche propaganda te voeren, zoowel door de uitgave van een tijdschrift Pellervo als door het ge ven van voordrachten. Verder verstrek te ze hulp en leiding aan nieuwe plaat selijke vereenigingen, waarbij het boek houdsysteem volgens Amerikaansch systeem-model werd ingevoerd. De op voedende taak der moederorganisatie werd steeds omvangrijker zoodat zij thans het eigenlijke bedrijf aan de aan gesloten vereenigingen heeft opgedra gen. Twee typische voorbeelden van deze coöperatie om ons daarbij te beper ken zijn de Valio Boterexportveree- ging en de CentraleCoöperatieve Land- bouwcredietbank. De Valio gelijk ze in Finland wordt geheeten, werd in 1905 opgericht om de provisie der tusschenpersonen voor de producenten te sparen en om de kwaliteit der exportboter te verbeteren. Zeventien zuivelbedrijven sloten zich bij de vereeniging aan en thans, na ruim dertig jaar, telt de organisatie niet min der dan 549 leden en controleert daar door 93 °/o van den boter- en 58 van den kaasuitvoer. Vooral voor het ver vaardigen van kaas, welke vóór 1912 nog vrijwel onbekend was, heeft Valio zeer veel gedaan. Zij voerde daarbij het Edammer type in. In het afgeloopen jaar bedroeg de totale omzet der Valio- producten 562 millioen Finsche mark. Behalve de bevordering van den han del deed de vereeniging Valio tevens zeer belangrijk wetenschappelijk werk. In samenwerking met andere organisa ties werd een bio-chemisch instituut opgericht, dat onder de leiding van pro fessor Artturi Virtanen ver buiten de grenzen van het land bekend werd. Het gekende A. I. V. veevoeder werd in dit instituut ontdekt. De Landbouwcredietbank, welke de bescheiden naam O. K. O. draagt, werd uit nood geboren. Wel bestonden er kleine credietin- stellingen om de arme boeren in afgele gen streken uit de handen van woeke raars te houden, maar toen in 1918 niet minder dan 120.000 landbouwers onaf hankelijke kleingrondbezitters werden, moesten de plaatselijke credietbankjes zich aaneensluiten. Hieruit groeide de O. K. O. welke in 1920 ongeveer 700 vereenigingen omvatte en thans 1299 instellingen over het heele land heeft met 140.000 leden en een werkkapitaal van 615 millioen Finsche mark. Het aan- deelenkapitaal bedraagt 40.000 millioen waarvan de staat er 25 bezit. De O. K. O. verleent credieten onder zeer gun stige voorwaarden, zoowel aan particu lieren als aan coöperaties en gemeenten. Het totaal der totnogtoe verleende cre dieten bedraagt 1.049 millioen Finsche mark. Door zich vrijwillig bij de coöpera tieve vereenigingen aan te sluiten heb ben groote groepen van Finlands land bouwende bevolking van de moderne techniek kunnen profiteeren, hetgeen zonder coöperatie onmogelijk was. Vele kleine boeren hebben zelfs eerst door de coöperaties een levenskans gekregen.Op dit oogenblik zijn er in Finlan.i 5.500 coöperatieve vereenigingen met ruim 800.000 leden. De totale omzet bedraagt 5.0J0 millioen Finsche mark per jaar, voorzeker een bewijs van de belangrijke rol die de samenwerking in het leven van de Finsche landbouwersbevolking speelt. TELEFOON i 267. Verminderingen van grondbelasting. 1) Vermindering wegens onvol doende opbrengst der eigendom men. Verhuurde eigendommen Niet verhuurde eigendommen. werft nieuwe abonnenten aan voor Uw blad I

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1