Gemengde Berichten Notarieel^ Annoncen Plantkunde en Plantlore Dorpshistorie Een zorgzaam jong Meisje! Goed perceel Zaailand Eene schoone Hofstede met Boomgaard, Zaai landen en Meerschen Schoon Renteniershuis Schoon Burgershuis 4 stijging met 7,08 °/o. Bij het rundsvee heeft deze toename voornamelijk betrekking op oude dieren. Voor de varkens wordt de verhooging niet eenvormig in al de streken waarge nomen. VEREENIGDE-STATEN Naar een verhooging der tolrechten op vleeschconserven. De veestapel der Vereenigde-Staten heeft zich nog niet hersteld van de zware verliezen ondergaan ingevolge de droogte van 1934. Vandaar een sterke toename bij den invoer van vleesch in doozen. De ver hooging der invoerrechten op ingelegd vleesch is thans ter studie genomen. RUSLAND De oitvoer van boter. In September 1936, was de Russische boteruitvoer hooger dan de vorige maanden, alhoewel hij bleef onder deze der maand September 1935. BINNENLAND De bierplaag in ons land. Men mag gerust van "bierplaag» spreken wanneer men volgende cijfers even bekijkt Er werden in het krisisjaar 1935 in België 16 millioen Hectoliters bier ver bruikt, waarvan er 15 millioen in België gebrouwd werden. 16 millioen Hl. dat is 1 milliard 600 millioen liters. Dat zijn 4 milliard 800 millioen "demi's». In ronde cijfers kan men dus zeggen dat er 5 milliard frank door de bierver bruikers werd "verteerd». Men moet dat getal met zijn ontzag wekkende reeks nullekens zien geschre ven staan om er de buitensporigheid van te bevroeden 5.000.000.000 1 Er zijn in België 8 millioen inwoners. Zoodanig dat we zouden moeten aanne men dat van zuigeling tot ouderling elke "Belg» jaarlijks 200 liters bier opslorpt, of 600 demi'sdat is nog al een goed pintje pakken zouden we meenen Maar het is een feit dat kinderen en oude menschen en.... matige menschen of geheelonthouders aan die activiteit niet mededoen. De vrouwen in ons land, Goddank, blijven voor minstens 90 °/o van die plaag verschoont. Als we dus de "verbruikers» aldus be perken zullen er niet veel meer zijn dan 3 millioen. Dan wordt dat verbruikscij fer werkelijk ongehoord530 liters of 1600 "demi's» per jaar! Zoodat elke mannelijke bierdrinker ge middeld 1600 potten bier leegmaakt per jaar. We zeggen wel "gemiddeld», want hoevelen zijn er die zeer weinig drinken. En dan durven sommige lieden nog het woord crisis uitspreken 1 We veronderstellen dat crisis nog al léén voor de landbouwers bestaat. Wanneer worden hier ernstige middelen gebruikt om dit te verhelpen Vlaamsch Economisch Verbond. Het V. E. V. en de Koloniale aange legenheden. Een afvaardiging van het Vlaamsch Economisch Verbond, bestaande uit de heeren Baldewijn Steverlynck, alge- meene voorzitter, en Dr P. Bessem, alg. secretaris, werd in audiëntie ontvangen door den heer Rubbens, Minister van Koloniën. De afvaardiging stelde den Minister in kennis met het feit, dat het in het be lang der Vlaamsche economie noodig zou zijn, meer belangstelling te wekken voor een medezeggenschap te verleenen aan het Vlaamsche volk voor alle kolo niale aangelegenheden. In aansluiting hiermede werd even eens de aandacht van den Minister ge vestigd op de eenzijdige samenstelling van den kolonialen raad. De afvaardi ging vroeg, dat ook in dit wetgevend lichaam voor onze kolonie het Vlaam sche volk op meer billijke wijze zou wor den vertegenwoordigd. De Minister heeft de afvaardiging met welwillendheid ontvangen en be loofd, met de wenschen van het V.E.V. rekening te zullen houden. HetV.E-V. en de Parlementaire actie. In het hotel Plaza te Brussel had een vergadering plaats van enkele Sena toren en Volksvertegenwoordigers, uit- genoodigd door het Vlaamsch Econo misch Verbond. Het doel dezer bijeenkomst was, de medewerking der heeren Parlementai ren te vragen voor bepaalde onderwer pen van economischen aard. De heer Steverlynck, Alg. Voorzitter, heette de talrijke opgekomen Parlementairen wel kom en zette in algemeenen zin, doel en werking van het V. E. V. uiteen. Hij deed uitschijnen, dat het in de huidige economische omstandigheden noodig was, dat ook van werkgeverszijde de aandacht zou getrokken worden op be paalde onderwerpen van economischen aard. Vervolgens werd het woord verleend aan den heer Dr P. Bessem, algemeen secretaris van het V. E. V. die een uit voerige uiteenzetting gaf van het pro bleem en de verschillende punten be handelde, waaraan het V. E. V. zich interesseert, o. a.het wettelijk statuut der paritaire commissies, het wettelijk bediendenstatuut, de kostelooze ouder- domsrentetoesldg, de 40 uren-week, de vereenvoudiging der procedure tegen slechte betalers, het Economisch-Tech- nologisch Instituut. Uitvoerig lichtte de heer Dr Bessem de praktijk en de toe passing toe van de wet op de gezinsver goedingen. De wensch werd uitgedrukt, dat er in de toekomst geregeld derge lijke samenkomsten zouden plaats grij pen tusschen afgevaardigden van de parlementaire groepen en het Vlaamsch Economisch Verbond. Voor elke groep werd in dien zin een afgevaardigde aan geduid. De heeren Parlementairen zullen zelf regelmatig door het V.E.V. op de hoog te gehouden worden door middel van omzendbrieven. WANZELE. Wanzele, aan den rechteroever der Molenbeek, is gelegen op een kilometer van de samenvloeiing der twee waterloopcn van Tusschenbeke en op de oude Romeinsche baan, die zich vandaar naar Cherscamp uitstrekte. Aldaar werden Gallische en Romeinsche munten uit den grond opgedolven. De traditie luidt, dat onder den kelder van een huis een gouden beeld zit, dat in de omstreken bekend is onder de benaming van den Gouden Mahomet, 's Avonds hoort men daar altijd roepen en tieren en stampen, en dat lawijd kan men permentelijk hooren. Men heeft daar al opgravingen naar gedaan, maar zonder iets te kunnen vinden en zonder het lawaai te kunnen doen ophouden. Dit beeld ligt daar diep onder den grond begra ven van in den tijd toen Wanzele nog een stad was. Voor vijftig jaren deed de eigenaar van de hoeve waar de oude munten gevonden waren, opzoekingen naar het gouden beeld. Hij werkte lang, ten koste van veel geldverspilling, en hij deed zoo diep graven, dat zijne stallingen, weldra ondermijnd, gingen instorten. Wanneer de boer half ge ruïneerd was, staakte hij zijn opzoekin gen. maar toch met het vast besluit later, in beter voorwaarden, te herbe ginnen. HAALTERT. Alhier werd, den 10 April 1763, geboren Pieter Hun- gedood zonder uitzondering!... Raxon ^is^lOO f®/o doeltreffend Raxon Is gemakkelijk Ie gebruiken Raxon is van onbeperkte bewaring Raxon li isjionschadelijk voor menschen*er»* huisdieren. As ninck, genaamd den Vliegenden Poëet, en hij stieif er den 16 December 1853. Daar Pieter geenszins door de fortuin begunstigt was, had hij geen groote ge leerdheid, doch jong en alreeds voor de Kunst vol vuur, zag men hem dikwijls met zijn boeken, trouwe gezellen, in het een of ander bosch, of bij de beek, de eenzaamste kanten kiezende. Nog een kind zijnde, toonde hij zich vooral gene gen tot het lezen van Vlaamsche boe ken en bijzonderlijk voor de werken van Cats, Tollens en Vondel. Als koe wachter, vergat hij dikwijls zijn post voor de driftige leeszuchtzijn kudden kwamen soms alleen naar den stal terug, en de droomer bleef in de weide Hunninck maakte meer dan duizend verzen. Zijn voornaamste verdienste be stond in de onvoorbereide gedichten, tot dewelke bij een verbazende gemakke lijkheid bezat. Hij was de Minnedichter, het Orakel van het kanton. Werd er een Pastoor of Burgemeester in te halen, hij bracht het zijne bij met een langen berijmden Welkom. Bij trouwfeest, doop of viering verscheen onze Pieter met een lied. De verzameling zijner ver zen zouden vijftig boekdeelen uitmaken. Eenige personen hebben er aan gehou den verscheidene zijner gedichten op te zoeken, onder andere "Het Mekaniek- garen» en "Den Avapeur». Schilder De Vigne, van Gent, heeft het portret van Pieter Hunninck geschilderd, en in "De Eendracht» van 5 Februari 1854, 8e jaar, nr 18. zal men hem beter leeren kennen. Petrus Van Nuffel. Studie van Notaris BRECKPOT te Aalst. Openbare Verkooping van een te Meldert, Doment. De Notaris BRECKPOT te Aalst, zal namens de Commissie van Open baren Onderstand te Meldert, openbaar lijk verkoopen: Gemeente Meldert. Een perceel land gelegen te Meldert, Dorp of Doment, groot volgens meting 17 aren 43 ca. Ingesteld 4.500 fr. Verdeeld in 3 deelen: Deel 1groot 5 aren 76 ca. Deel 2groot 5 aren 71 ca. Deel 3groot 5 aren 96 ca. Alles in gebruik bij Mr August Cau- dron- Roseleth te Meldert, Doment. Laatste Zitdag Maandag 7 December 1936, om 3 uren namiddag ter herberg van den heer Gustaaf Bruyninckx te Meldert, Doment. Openbare Verkooping van te Aalst, Schaarbeek. De Notarissen BRECKPOT enTIB- BAUT, te Aalst, daartoe aangesteld bij vonnis der Rechtbank van Eersten Aan leg te Dendermonde, zullen namens wie het behoort, openbaarlijk verkoopen Stad Aalst. Koop 1. Eene schoone hofstede met aanhoorigheden, stallingen, schuur, varkenskoten, kiekenkot, koer, boom gaard en hof, gestaan en legen te Aalst, Paddenhoekstraat, samen groot 1 hec- taar 1 aar. Eertijds bewoond door Mr Frans Uyttersprot en gedeeltelijk onge bruikt en gedeeltelijk door Mr Joseph Borms. Ingesteld 31.000 fr. Koop 2. Een perceel meersch ge legen te Aalst, Paddenhoekstraat, ten oosten van koop 1, groot 21 aren 40 ca. In gebruik bij den mede-eigenaar Mr Joseph Uyttersprot. Ingesteld 10.400 fr. Opleg boomprijs 500 fr. Koop 3. Een perceel meersch ge legen te Aalst, Paddenhoek achter koop een, groot 45 aren. Ingesteld 15.250 fr. In gebruik bij Mr Bernard De Saede- leer. Opleg boomprijs 400 fr. Koop 4. Een perceel land gelegen te Aalst, aan de Oude Gentsche baan, Terlinden groot 23 aren 50 ca. Ingesteld 12.000 fr. In gebruik bij den mede-eigenaar Mr Joseph Uyttersprot. Koop 5. Een perceel land beplant met fruitboomen, gelegen te Aalst aan den Gentsche steenweg, Siesegemkou- ter groot 19 aren 80 ca. Ingesteld 12.000 fr. In gebruik bij den mede-eigenaar Mr Joseph Uyttersprot. Opleg boomprijs 300 fr. Laatste Zitdag Maandag 14 December 1936 om 2 uur namiddag in het café De Koornbloem Groote Markt, Aalst. Openbare Verkooping van een te Aalst, Statiestraat, nr 5. De Notaris BRECKPOT, te Aalst, zal namens wie het behoort, openbaar lijk verkoopen Stad Aalst. Een schoon en welgelegen renteniers huis met aanhoorigheden gestaan en ge legen te Aalst, Statiestraat nr 5, groot 2 aren. Dezen eigendom bevat Gelijkvloers ingang, spreekkamer, salon, eetplaats, bureel, doorgang, ve- randha, keuken, serre, koolkot en w. c. Eerste verdiep Vier groote slaap kamers, waartusschen 2 met ingemaakte kassen, w.c. Tweede verdiep Vier slaapkamers, waartusschen 3 kamers voorzien van ingemaakte kassen. Dezen eigendom bezit nog een groo- ten zolder en provisiekelder. Hij is voor zien van pompwaterput, regenwaterput, gaz en elektriciteit. Onmiddellijke ingebruiktreding. Den eigendom is zichtbaar den Maan dag, Woensdag en Vrijdag van iedere week van 2 tot 4 uur namiddag. Laatste Zitdag Woensdag 16 December 1936 te 3 uur namiddag, ter café Hotel de Flandre et de l'Industrie bij Juffrouw De Blicqui, te Aalst, Esplanadeplein. Openbare Verkooping van een te Aalst, Groenstraat, 123. De Notaris BRECKPOT te Aalst, zal namens wie het behoort openbaarlijk verkoopen Stad Aalst. Een schoon burgershuis met aanhoo righeden en hof, gestaan en gelegen te Aalst, Groenstraat, n° 123, groot laar 30 ca. Bewoond door madame Weduwe De Cooman. Dezen eigendom bevatgelijkvloers ingang, voorplaats, achterplaats, keuken, stalleken, w.c., koer en hof. Verdieptwee groote slaapkamers. Verders: grooten zolder, provisie kelder, regenput en pompwaterput. Dezen eigendom is voorzien van elec- (Zie vervolg 5' bladzijde.) door A. SUYS. VERBODEN NADRUK. Prachtexemplaren van uitheemsche waterlelies werden in onze gewesten ingevoerd, waaronder zelfs met fijn welriekende bloemen. De wilde witte en de gele waterlelie Nuphar luteum, Lat. zijn inheemsch. Door kruising werden vele verscheiden heden bijgewonnen. De waterlelies behooren tot de familie der waterlelieachtigen Nymphaeacées, Fr. De koningin der waterlelies is de Victoria Regia, welke te huis hoort in de wateren der zijrivieren van den Amazonestroom. Men kan een exemplaar daarvan bewonderen in de ronde kas midden van den Kruidtuin te Brussel. De ronde, drijvende bladeren, met opgerichte randen, van de Victoria regia kunnen tot 2 m. middenlijn bereiken, en worden gedragen door een forschen steel. Die bladeren dragen meer dan 100 kg., volgens sommigen tot 340 kg. gewicht, en bereiken gemak kelijk 4-5 m. omtrek. De inboorlingen van het Amazonegebied bedienen zich van die bladeren als vaarmiddel zij snijden den bladsteel af, nemen plaats op de bladschijf en roeien aldus varens- klaar als echte natuurmenschen, bewoners dier maagdelijke oer- streken, gezwind van den een naar den tegenoverliggenden oever. De kroonbladeren der waterlelies zijn gesloten in vierbla- derige schelpen, de kelkbladeren. De bloemen gaan reeds vroeg in den morgen open, doch sluiten zich vroeg in den vooravond. Hebt gij, staande op den boord van een rustigen vijver in een rotsachtige bergstreek, die prachtige waterlelies reeds aan dachtig beschouwd Hun ronde bladeren rusten kalmpjes op den kristalhelderen waterspiegel, een maagdelijk witte bloemkroon beschut hun goudgele ziel. Geen profane hand plukte die won dere bloemen af. Wondere wezens zijn dit inderdaad. Wacht liever den zoelen,helderen zomernacht af, geruischloos verscholen in een dichtgebladerden heester aan den zoom van den stillen plas. Aanschouw dan de gedaanteverandering welke die bloemknoppen ondergaan, geniet met volle teugen van een nooit te voren ge noten schouwspel. Die waterlelies zijn oorspronkelijk nimfen, welke de gedaante van bloemen aannamen, om zich aan de nieuwsgierige blikken van profanen te onttrekken. Zie, op het uur van middernacht verlaten de nimfen hun enge kluis, hun plant aardig omhulsel, en nemen terug hun oorspronkelijke gedaante aan. Daar ziet gij ze in levenden lijve. Op den kiezeligen bodem, tusschen de rotsen, in de holen en kolken van den vredigen plas, stoeien zij malkander levenslustig achterna, genietend van liefde en schuldelooze vreugde, van jeugdige, nimmer verouderende frisch- heid en levenskracht. Laat uw dorstige ziel met gulzige teugen drinken aan de zalige bron van genot bij het aanschouwen dier maagdelijke lichamen, welke rusteloos met malkander spelen. Maar veroorzaak niet het minste gerucht. Bij het minste geritsel hetwelk gij veroorzaken mocht, snellen zij hun enge kluis terug in, en houdt zich deze wederom even boven den vredigen, effenen plas stil. De goede God schonk elk levend wezen een ziel. O 1 zóó smetloos is de ziel dezer heerlijke, vredige waterlelies, nimmer of nooit werd zij door eenig zondeken, hoe gering ook, besmeurd. En verlaten eens hun immer maagdelijke lichamen dit aardsche verblijf, dan vindt gij ze later terug aan de poorten van het he- melsch paradijs, waar zij, als reinste der bloemen, de komst van aardsche gezellinnen en gezellen verbeiden, om deze te oordeelen of zij al of niet waardig zijn te worden overgeplaatst in dien eeuwigdurenden, onvergankelijken tuin. In zekere streken schrijven de menschen de waterlelies het veroorzaken van sommige ziekten toe zij beweren dat iemand, die een bloem dezer plant in de hand houdende, valt, voor gansch het leven onderhevig zal blijven aan duizelingen in het hoofd en aan allerhande ongelukkige toevallen blootgesteld is. De Amazone is de belangrijkste stroom van de gansche we reld voor wat den afzet van water betreft. Zijn lengte bedraagt meer dan 6.C00 km., zijn breedte van 5 tot 15 km., zijn diepte van 20 tot 100 meter. Deze stroom, alsmede talrijke voorname bijri vieren, zijn overal bevaarbaar. Wanneer het water aan het was sen gaat wordt een vlakte, bedekt met ondoordringbare oerwou den en wijd uitgestrekte pampas, door de duizenden bijrivieren herschapen in een zoetwatermeer, uitgestrekter dan de Middel- landsche zee. Zijn waterdebiet is grooter dan dit van al de Euro- peesche stroomen samen, viermaal zoo groot als dit van den Missisipi. De diepte aan de monding bedraagt meer dan 200 m., de breedte ruim 300 km., zoodat gansch België daarin kan weg gestopt worden. De bleekkleurige zoetwaters worden onvermengd met het zeewater, meer dan 200 km. ver den oceaan ingestuwd. De stroom werd door de inboorlingen Maranon genaamd, naam welke door Orellana, een luitenant van Pizarro, in Ama zone werd herdoopt, omdat deze de uitgestrekte pampas en oerwouden welke de wateren van den stroom doorloopen bevolkt waande door volksstammen van strijdbare vrouwen. De mythologie gewaagt over strijdbare vrouwen. Deze waren vrouwen die krijgshaftig als mannen, dikwijls tegen deze laatsten, met de dubbelbijt zoowel als met pijl en boog, te paard streden. Zij bewoonden de oevers van den Thermodon in Cappa- decië of Boiotië. Van de Amazonen wordt gezegd, dat zij zich de rechte borst weg schroeiden, om minder in hun bewegingen belemmerd te wezen en dus met meerder gemag hun wapens te kunnen hantee- ren. Van daar de beteekenis van den naam welke beduidt, zonder vrouwenborst. Elke sierlijke, vlugge paardenrijdster wordt amazone genaamd. HET ELSHOUT. In onze vrije, blijde, onbekommerde, onschuldige kinder jaren, stoeiden wij zoo dolgraag door weiden en bosch. Wij ver trapten soms wel wat gras, beschadigden al eens een tronk of een haag, maar nimmer toch berokkenden wij iemand noemenswaar dig nadeel. Onze lievelingstochten voerden ons naar de elskanten aan den zoom van den klaterenden vliet, waar wij vogelnestjes gingen opzoeken en vischjes vangen, waar wij het beproefden van elshout fluitjes te snijden. Maar die Buitjes van elshout geluk ten veel minder dan deze van wilgenhout. ft Vervolgt), Alhoewel nog maar 14 jaar oud had de kleine Marie toch reeds middel gevonden aan haar Mama een goede gezondheid en opgeruimd humeur terug te geven. Zij had bemerkt dat moeder sinds eenige dagen vreeselijk aan hoofdpijn leed en het haar moeilijk viel deze onbehagelijkheid verbor gen te houden. Toen was zij op een goeden dag thuis gekomen met een tube Aspirine, de echte welbegrepen, zij die het BAYER- kruis draagt. Wat dit kleine meisje zoo juist begrepen had was nochtans zoo eenvoudig. Haar Ma ma had enkele ASPIRINE tabletten noodig om haar pijn te doen verdwijnen en niet een van de vele namaaksels, die geen enkel resultaat hadden opgeleverd. cm Bijzonder aanbevolen door de Deskundigen

De Koornbloem | 1936 | | pagina 4