De verderfelijke Militaire Wet gestemd. Nationale Maatschappij Arbeid adelt» Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers ZITDAG Onze Strijd tegen de Modderpoelen voor den Kleinen Landeigendom Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZOMDA6 13 DECEMBER 1936. i9d€ JAARGANG Nr 937 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De Kleurpolitiekers hebben het Ministerie Van Zeeland gered, doch het bloed onzer Vlaamsche Jeugd versjacherd. De redenen waarom Redt U Zeiven in strijd met andere groote land- bouwvereenigingen standpunt heeft genomen tegen de nieuwe verzwaring der militaire lasten, zijn onze lezers be kend door de bijdragen verschenen in onze nummers van 1 en 15 November laatstleden. Wij doen niet aan politiek, doch waar wij de sociale en economische belangen onzer landbouwers verdedigen, beschou wen wij het ook als een dure plicht ons woord te zeggen waar het er om gaat het duurzaamste belang, namelijk het leven, onzer boerenzonen te vrijwaren tegen de gruwelen van een nieuwen oorlog. Wij hebben de besprekingen der nieuwe legerwet in Kamer en Senaat met aandacht gevolgd. Noch de rede voering van den Eersten Minister Van Zeeland, noch deze van Generaal Denis, Minister van Landsverdediging, noch de onwaardige maneuvers der meeste gekozenen, die tegen de formeele be loften gedaan aan hunne kiezers, naar allerhande voorwendsels hebben ge zocht om de goedkeuring der nieuwe legerlasten goed te praten, hebben de zeer ernstige bezwaren weggeruimd die wij in ons nummer van 15 November tegen het nieuwe legerontwerp hebben uiteengezet. Deze heeren die zoo graag de oppo sitie betichten van dictatuur, hebben zelf het hoofd gebogen voor de dictatuur der Regeering In enkele uren tijds, in stormpas, zonder eenig behoorlijk on derzoek van het Regeeringsontwerp, hebben zij den grondslag gelegd van een militaire politiek welke wij misdadig moeten noemen daar zij dreigt uit te loopen op een nationale ramp, zoowel voor Vlaanderen als voor Wallonië. Het Parlement door de lamlendig heid der Regeeringspartijen heeft zich een rol laten opdringen welke het in de oogen van de nuchterdenkende menschen onwederroepelijk heeft ge- diskrediteerd. En die parlementairs spreken dan nog te pas en te onpas van demokratie 1 Als ooit op schaamteloozerwijze de volkswil werd vertrappeld, is het wel bij de bespreking van dit legerontwerp I De mannen die nog voor enkelen tijd den zesmaandendienst en het gebroken geweer als leitmotief hadden, hebben thans den zeventienmaandendienst inge voerd, die hoofdzakelijk zal worden ge daan door de minbegoeden. De belovers van geen verzwaring der legerlasten en van een gezinspolitiek, hebben op den rug der kroostrijke ge zinnen, waartusschen vooral onze Vlaamsche landbouwers, de nieuwe zware flnanceele lasten en deze van den verlengden diensttijd gelegd. Vele zoogenaamde verdedigers van het Vlaamsche volksrecht in het leger hebben zich laten wandelen sturen met de enkele vage beloften van den Minis ter van Landsverdediging, die neer komen op tweetaligheid welke het ver- franscht officierenkader naar goeddun ken zal toepassen ten nadeele van het Vlaamsche volk. Wij walgen van die akelige komedie Na dit alles blijft aldus het bekken aan den ouden stijl 1) Ons nieuw legerstatuut blijft, vol gens het stelsel ontworpen door Minis ter Devèze, alleen gericht tegen Duitsch- land, zulks in strijd met de vereischten eener zelfstandige en onzijdige buiten- landsche politiek, vooruitgezet door onzen Koning. Het gevaar van een Franschen inval welke ingevolge het Fransch-Russisch militair akkoord bij eventueelen oorlog tusschen Duitschland en Rusland, en in gevolge de toename van den commu- nistischen invloed in Frankrijk, niet denkbeeldig is, wordt met oude oogen aanzien. 2) Het Fransch Belgisch militair ak koord blijft behouden, zoodat ons leger verder als voorwacht en dekking der Fransche legers zal dienen. 3) Men heeft reeds boven 't miljard besteed aan de verdediging der 300 ki lometer lange Oostgrens, er zullen nog ettelijke millioenen verder aan verkwist worden. 4) door opvoering van het jaarlijksch contingent op 47.000 man en verlenging van den diensttijd, zal het leeuwenaan deel der landsverdediging drukken op onze Vlaamsche groote gezinnen waar tusschen vooral onze landbouwers. 5) In plaats van Vlaamsche legeraf- deelingen, waar de Vlaamsche kuituur en betrachtingen van laag tot hoog tot hun recht zouden komen, werd er door de Regeering een tweetalig regiem be loofd waar, zooals in bestuurszaken en onderwijs, het Vlaamsche volk als on dergeschikte zal worden behandeld. Een staaltje te meer van het edel moedig begrijpen, waaraan de Vlamin gen en ook onze landbouwers gewoon zijn vanwege de huidige Regeering. Ziehier hoe de nieuwe legerwet er uitziet Het jaarlijksch contingent vastgesteld in 1934 op 40.000 man, in 1935 op 44 000 man, wordt verhoogd tot 47.000 man. De vorige wet voorzag 1) 14 maanden voor de militianen wegens hunne studiën aangewezen tot vorming der reservekaders. 2) 13 maand voor de ruiterij, de rij dende artillerie en de vestingstroepen van Luik. 3) 12 maanden voor de agenten der openbare besturen en de eerstopgeroe- penen van een gezin. 4) 8 maanden voor al de overige mi litianen. Aldus deden op een jaarlijksch con tingent ongeveer 21 000 man dienst ge durende 12, 13 of 14 maand, terwijl de overige militianen gehouden waren tot een actieven dienst van 8 maanden. De nieuwe wet regelt den diensttijd alsvolgt a) Duur van den actieven dienst in princiep 12 maand. b) Nochtans voor de militieklassen van 1937 tot 1941 zullen de volgen de vier categoriën militianen 17 maand moeten dienen le categorie. De militianen die we gens hoogere studiën of middelbare stu diën van den hoogeren graad aangewe zen zijn om de reservekaders te vormen. 2e categorie. De militianen inge deeld bij de voetvolkafdeelingen, behal ve de mitrailleurs-bataljons en de com pagnies 76 mortieren. 3e categorie. De militianen inge deeld bij de wielrijders-regimenten en bij een deel der gemengde groepeeringen Ardennen jagers. 4e categorie. De miliciens die bij gebrek aan voldoende vrijwilligers aan gewezen worden voor het ruiterijkorps, de regimenten vestingsartillerie en de wielrijders-eenheden van de grensstreek. a) De kandidaat-reservegegradeerden voorzien onder de eerste categorie hier boven. b) De militianen die voor de wer- vingsbureelen verklaren dat zij verlan gen te dienen in de wapenen en eenhe den bedoeld onder de 2e. 3e en 4e cate gorie hierboven vermeld. Aan deze mi- litievrijwilligers wordt vanaf de dertien de maand een vergoeding toegekend van 500 fr. per maand, welke ook de in komsten wezen hunner ouders. c) Is het aantal dezer militievrijwilli- van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 3 Januari van 8,30 tot 10,30 uur, in ons Lokaal Groote Markt, Aalst. Het is een plicht voor allen en een rechtvaardige en noodige werking in het belang onzer landbouwers en van iedereen. Als iedereen zijn plicht doet zal de strijd rap gestreden zijn. Er bestaan ten andere toestanden die niet meer duld baar zijn in een beschaafd land. Weg met de modderpoelen l gers ontoereikend, dan wordt voor deze wapens en eenheden aangewezen de eerste zoon van elk gezin, ter uitsluiting van de reserve-gegradeerden die reeds verplicht zijn zeventien maand te dienen. Doch voor de aldus gedwongen dienstverlenging wordt de militievergoe ding verminderd tot 300 fr. per maand. Deze laatste vergoeding zal ook wor den toegekend aan de reserve-gegra deerden. Het onbepaald uitstel (vrijstelling van actieven dienst) dat door de vorige mili- tiewet werd voorzien ten voordeele van den eerstopgeroepene uit een gezin met ten minste zes kinderen, op voorwaarde dat de inkomsten van dit gezin de bij de wet bepaalde maxima niet overschrij den, blijft behouden. Ook de keuze van garnizoen blijft behouden. Doch de vrij stelling voorzien door de vorige wet in voordeel der andere groote gezinnen, van het oogenblik dat het aantal voor den dienst aangewezen militianen het jaarlijksch contingent overschrijdt, zal praktisch zonder uitwerking blijven, doordat de nieuwe legerwet het jaar lijksch contingent heeft verhoogd met 3000 man. LANDBOUWERS ONTHOUDT! Zooals wij in ons nummer van 15 No vember 1936 beloofden geven wij hier onder de uitslagen der uitgebrachte stemmingen in Kamer en Senaat, in de Kamer STEMDEN TEGEN HET ONT WERP: De Vlaamsche Nationalisten HH. Ballet, Borginon, Butaye, De Backer, De Lille, Deumens, Devroe, D'Haese, Elias, Lambrechts, Leuridan, Pelgroms, Romsée, Seghers, Tollenaere. De Vlaamsche Katholieken .HH.A1- lewaert, Coussens, De Jaeghere Mau rice, Delputte, De Man, Laenen, Maes, Rombauts, Sap, Schaepherders, Steps, Vaes, Van den Eynde, Van Hoeck, Verpoorten, Vindevogel. De Socialisten Mev. Blum, HH. Brunfaut, Delbrouck, Marteaux. Sainte. De Communisten HH. Beaufort, Berlemont, Bosson, Mevrouw Degeer- Adère, Desclier, Gandibleux, Relecom. Keurden het militair ontwerp goed: Al de andere aanwezige kamerleden. Acht leden onthielden zich namelijk, de Vlaamsche katholieken HH. Blavier, Beckers, Ghysen en DuchSteau de libe ralen HH. Van Glabbeke en Boeckx de rexist heer Duysburgh en de commu nist heer Glineur. STEMDEN TEGEN HET ONT WERP De Vlaamsche Nationalisten HH. De Neve, Finné, Lyssens, Mevr. Maré- chal, Van den Bulcke, Van Dieren, De heer Picard, vlaamsch nationalist, onthield zich om namens de groep met kracht te protesteeren tegen de bespot telijke bespreking door den Senaat van het ontwerp. De Vlaamsche Katholieken HH. Beeckx, De Boodt, De Spot, Hebbin- ckuys, Smets. Smits, Sobry, Van Coillie en Van den Graesen. De heeren Verbist en De Smedt, ka tholieken De Mont, Gits en de Schrij- makers de Dormael, rexisten. Al de overige senatoren, behoorende tot de socialistische, liberale, katholieke en rexistische partijen hebben het mili tair ontwerp goedgekeurd. gegevens over Vergadering te Aalst Een eerste vergadering werd te Aalst gehouden, waarop een afgevaardigde van het Ministerie van Sociale Voorzorg het woord voerde. Al de Burgemeesters van de kantons Aalst en Ninove waren uitgenoodigd. Ook de bestuursleden van land- en tuinbouwkringen, Werk van den Akker enz. waren uitgenoodigd, benevens enkele landbouwers. De vergadering was weinig talrijk. Ze werd voorgezeten door Mevr. Gravez en Mr E. Danckaert, beide schepenen der stad Aalst. Na een uiteenzetting door den heer Van Droogenbroeck over het doel en de werking van de Maatschappij werden door de aanwezigen enkele vragen ge steld, en door genoemde heer beant woord. Er werd besloten een tweede verga dering te beleggen waar zou worden overgegaan tot de stichting van de regionale afdeeling der maatschappij. Hier volgen enkele genoemd werk Het nieuwe werk door de Regeering opgericht krachtens het Koninklijk Be sluit van 27 Februari 1935 is zoowel van belang voor de kleine landbouwers als voor de arbeidersgezinnen, voor degenen reeds eigenaar van hun huis als voor degenen die nog huurder zijn. A. Gewestelijke Maatschappijen. In de verschillende streken van het land worden toegelaten gewestelijke maatschappijen opgericht onder coöpe ratieven vorm die als opdracht hebben gronden aan te koopen, ze in te richten en ze voort te verkoopen aan de ge zinnen onder verschillende vormen van kleine landeigendommen, bijvoorbeeld tuinen voor degenen die er geen bezitten, namelijk in de nijverheids agglomeraties aanvulling van tuinen, voor dege nen die er een te kleinen bezitten kleine culturen gewoonlijk van 10 tot 20 a., maar kunnen gaan tot 50 aren, desgevorderd met de woning en de ge bouwen noodig tot hun uitbating meer belangrijke kleine culturen (1 tot 2 Ha.) voor de ambachtslieden en de landbouwarbeiders aanvulling van een landbouwbedrijf (1 tot 2 Ha.) voor de kleinlandbouwers die te weinig land bewerken om er een Een eerste Overwinning. We vernemen met genoegen dat het Bestuurder Stad Aalst het goede voor nemen maakte een einde te stellen aan de onbruikbare modderpoelen, die een oneer zijn van onze moderne samen leving. De Rozendreef en de Oude Abdij straat werden reeds in aanbesteding gegeven. Onderhandelingen worden gevoerd om de Koestraat te verbreeden en na dien te kasseiën. We meenen dat deaan- palende eigenaars zullen akkoord zijn om een deel grond kosteloos af te staan tot verbreeding van den weg. De Paardekensstraat, de Oude Gent- baan, de Hoezebaan, de Lokerenveld- straat en al de andere modderpoelen zullen weldra behooren tot de bruik bare wegen. Een bravo voor ons Stadsbestuur, voor het Landbouwkomité der Stad Aalst en niet minder voor De Koorn- bloem Dank zij de werking der twee laatst genoemde heeft het Bestuur der Stad Aalst den toestand begrepen en het zal niet lang duren of al de modderpoelen behooren tot het verleden. En hoe staat het op onze buitenge meenten Hebben de landbouwgekoze- nen hunne stem reeds laten hooren in de gemeenteraden en den strijd opgeno men tegen de modderpoelen (Zie. vervolg onderaan 3de kot:) bestaan op te vinden aanvulling van een landbouwbe drijf (1 tot 2 Ha) voor de landbouwers die reeds voldoende spaarpenningen be zitten, om de annuiteit te betalen op het te ontleenen kapitaal, tot een normalen pachtprijs terug te brengen. Perceelen van 1 tot 2 Ha cultuur grond, voor de landbouwers-huurders en de kinderen van landbouwers die verlangen zich in te stellen en die niet genoeg spaargeld bezitten om een vol ledig landbouwbedrijf aan te koopen. De Nationale Maatschappij helpt de gezinnen eigenaar te worden van deze goederen, door de gewestelijke maat schappijen ingericht, met hun een aan zienlijk deel van den kostenden prijs tegen een zeer verminderden rentevoet te leenen. Zij mag voor 90 tusschen beide komen wanneer het gronden, en voor 80 °/o wanneer het gebouwen be treft. Indien het onroerend goed onvol doende is om als waarborg voor de lee ning te dienen, mag de belanghebbende als hypothecaire waarborg goederen geven, welke aan derden toebehooren. De terugbetaling gebeurt in 10 tot 25 jaar, door mensuali:eiten, in overeen stemming met het normaal inkomen van het goed (levensverzekering inbegre pen). De Nationale Maatschappij helpt eveneens de minvermogende personen die verlangen zelf een kleinen landeigen dom in te richten. In dat geval, bepaalt de Nationale Maatschappij zich erbij de noodige geldleeningen toe te staan, aan dezelfde voorwaarden als hierboven voorzien. De leeningsaanvraag dient aan de gewestelijke maatschappij over gemaakt met er bijgevoegd een getuig schrift van goed gedrag en zeden, een getuigschrift van den werkbaas betref fende het opgetrokken loon, of een be wijs der aangeslage inkomsten door den controleur van de belastingen af te le veren, een afschrift van het kadastraal plan van den grond en desgevorderd het plan en het bestek van de op te richten gebouwen. het nieuwe Werk. Aankoop bij een toegelaten Maat schappij van een kleine cultuur van 20 aren, met landelijke gebouwen, kostende in het geheel 45.000 fr. De kooper moet ten minste 20 t.h. bezitten, hetzij 90U0 fr. buiten de beschrijvingskosten van de akten. Het saldo, hetzij 36.000 fr. kan hij bij de Nationale Maatschappij als leening bekomen. Indien de ontleener 35 jaar oud is, dient de leening terugbetaald, bijvoor beeld in 25 jaar, naar rato van 4,94 fr. per maand en per lOOOfr. hetzij een totale mensualiteit van 177,85 fr. levens verzekering inbegrepen. Wat heel in het bizonder de kleine landeigendommen betreft door de toe gelaten maatschappijen ingericht, zal het in zekere gevallen mogelijk zijn den kleinen landeigendom te huren,geduren de den tijd noodig aan den huurder om de minimum afkorting van 20 °/o samen te stellen. Aankoop van een eerste perceel grond door landbouwerskinderen die verlangen progressief eigenaar te wor den van hun hoeve of door landbouwers die over geen belangrijke kapitalen be schikkenOnderstelling dit gezin wenscht 4 Ha. uit te baten. Het koopt eerst 2 Ha. grond en huurt een hoeve met 2 Ha. De 2 Ha. die het gekocht heeft zullen bijvoorbeeld 40.000 fr. kos ten. De kooper moet over 10 t.h. be schikken, hetzij 4000 fr. buiten de be schrijvingskosten der akten. DeNationale Maatschappij zal het overige leenen, hetzij 36.000 fr. die dienen terugbetaald met mensualiteiten bedragende minimum 174.25 fr. levensverzekering inbegrepen, indien de geldopnemer 30 jaar oud is. Zoo de toestand van dien landbou wer nadien verbetert, zal hij de aan vullende gronden die hij noodig heeft kunnen bijkoopen en zich de noodige gebouwen tot hun uitbating doen op richten. #rQ« 23 £«ati«M TELEFOON 267. Verhooging van het contingent. Duur van den diensttijd. Welke militianen zullen geroepen worden om 1 7 maanden dienst te doen De groote gezinnen. Onthielden zich In den Senaat Onthielden zich B. Privaat initiatief, Enkele toepassingsgevallen over

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1