EEN GOEDE RAAD VEEL STIKSTOF RIJKE OOGSTEN Nieuwe aanval Van ons Jeugdfront TELEFONEEREN l tegen den Landbouw Gebruik de FILTER MARCO het nog aan te Boomgaarden of aan te leggen raden nieuwe Fruittuinen Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel Voor al uwe bankbewer- kingen geldplaatsingen aan verstandige Leden onzer Vereeniging. Rogge is uitstekend voor het maken van lekkerkoek en in een zeer klein percent om te mengen in broodgraan. Rogge is uitstekend voor het stoken van genever. Graan- genever van rogge gestookt is de beste. Rogge als vee of varkensvoeder heeft eene zeer kleine voe dingswaarde, daar dit graan te veel roggebrand bevat, wat eene sterke vergiftiging teweeg brengt in het verteringsstelsel en ook omdat de voeding te eenzijdig is. Rogge wordt heden zeer duur en kan voordeelig worden vervangen door de volgende voeders Voor melkveedoor het Volledig Melkmeel R. U. Z., ook door Lijnmeel, Aardnootmeel, Soyameel, Zemelen, enz. enz. Voor te vetten vee door ons Krachtvoedermeel R.U.Z.ook door al de hooger vermelde melen. Voor zwijnen door onze volledige samengestelde varkens voeders. Rogge wordt in de voordeeligste voorwaarden door Redt U Zeiven verwisseld tegen andere voeders. Verstandige kweekers verwisselen hunne rogge en vragen ons de voorwaarden. Op aanvraag en voor groote partijen wordt door onze agenten een bezoek gebracht aan de belanghebbenden. Dit Is hoegenaamd geen strikvraag, want een gemotiveerde ja of neen kan ons het gepaste antwoord geven. Neen, als er geen verbetering in de verzorging der kuituren komtja, als iedereen het goed wil doen. Door de voortdurende en actieve propaganda die er in de laat ste jaren gevoerd werd om het gebruik van fruit te doen aangroeien, zag men de pogingen met welslagen bekroond het fruitverbruik is aanzienlijk gestegen en iedereen ondervindt er de heilzaam ste gevolgen van in zijn gezondheids toestand. De vraag naar goed en ge zond fruit neemt van langs om meer toe en jaarlijks voeren we groote hoeveel heden fruit in dat hier een ruim afzetge bied vindt. We hebben de laatste jaren kunnen vaststellen dat gezond en lekker fruit, dat goed gesorteerd en degelijk inge pakt was, altijd aan loonende prijzen werd verkocht en dat zelfs die prijzen in jaren van overvloed en crisis op peil zijn gebleven, wat niet het geval was met andere land- en tuinbouwproduk- ten. We mogen dus zeggen dat de groo te hoeveelheden appels, peren, pruimen en perziken welke jaarlijks in België ingevoerd worden, grootendeels op eigen bodem kunnen gekweekt worden en dat is niet van belang ontbloot voor ons land. Het mangelt de Vlamingen niet aan geschikte gronden en variëteiten, er ontbreekt hen ook geen iever en werk lust we mogen zelfs er bijvoegen dat ze tegenwoordig in de gelegenheid zijn zich voldoende technische kennis op ge bied van fruitteelt en -verzorging aan te schaffen. Hieruit zouden we dus mogen beslui ten dat er binnen zekere grenzen uit breiding aan de fruitteelt mag gegeven worden van uit het standpunt van het huidig fruitverbruik en den fruithandel. De commercieele hoogstammige fruit teelt in grasland of zoo ge wilt de weide- boomgaard die, op enkele uitzonderin gen na, als bijzaak beschouwd wordt in het landbouwbedrijf, kan hiervoor dus hoegenaamd niet in aanmerking komen. Van dat slag boomgaarden hebben we ons volle bekomste. We bedoelen een weideboomgaard of een fruitbeplanting aangelegd met aangepaste variëteiten en voor doel hebbende een verhooging van de kwaliteit gepaard met moderne tech nische kennis en verzorging van het ge kweekte produkt. En om nu aan die voorwaarden te beantwoorden moet men beginnen met de fruitteelt te aanzien als een hoofd kuituur of een zelfstandig bedrijf. Er is ongelukkiglijk een maar bijzulke fruit- aanplantingen zijn uitzonderingen in Vlaanderen. Onze landbouwers" zijn bedrijvig en werkzaam genoeg maar ze kunnen heel moeilijk vaarwel zeggen aan den ouden slenter; 'vader spoot niet, waarom zou ik het doenhij heeft toch ook iedereen betaald en had zelfs bij zijn afsterven nog wat over. Zoo gaat hier alles den slakkengang en daarom ook vragen we ons af of het, met dezen staat van zaken, nog aan te raden is nieuwe fruitbeplan- tingen aan te leggen. In de fruittuinen zoowel als in de boomgaarden houdt men zich over 't algemeen nog weinig met bespuitingen bezig en daarom ware het misschien wenschelijker te wachten tot alles tot in de nopjes verzorgd wordt. Laat het ons maar ronduit bekennen de gezondheidstoestand van onze fruitbe- 51IK5I0 I plantingen is in dit laatste decennium weinig of niets verbeterd. Waaruit spruit dit voort Luistert. Een regelmatig ver zorgde boomgaard zou, na eenige jaren, vrij van ziekten en insecten moeten zijn en nochtans is het zoo niet omdat de niet verzorgde boomgaarden als broed plaats dienen voor de welverzorgde. De rechtvaardigheid stelt hier hooge eischen; niemand heeft het recht zijn evenmensch rechtstreeks of onrechtstreeks schade te berokkenen en indien men zijn boom gaard niet verzorgen wil, dat men dan de boomen uitkappe, liever dan ze ten prooi te laten aan allerlei ziekten en in secten. Elke afzonderlijke poging in den strijd tegen de vijanden van onze kuitu ren zal op een fiasko uitdraaien zoolang niet alle kweekers te gelijk de noodige, onontbeerlijke behandeling uitvoeren. Er zal nog veel water door de zee loopen alvorens we hier in Vlaanderen zoo verre zullen gekomen zijn, tenware een wet de nalatingen er toe zou ver plichten, of de werken op zijn kosten zou doen uitvoeren. Deze verplichting bestaat reeds in sommige landen en het beperken van de vrijheid, strekkende tot meerder welzijn van de gemeen schap, is een weldaad. In Zuid-Amerika bestaan speciale scholen, welke prak tisch niets anders vormden dan gezond heids-agenten gespecialiseerd in 't be strijden van ziekten en insecten. Hier in ons land ware het niet zoo moeilijk diezelfde specialisten te vor men, men zou hiervoor slechts een vier de jaar hoeven toe te voegen aan de drie jaren die de aspirant-tuinbouwers thans in de tuinbouwscholen moeten door brengen. Deze zouden dan de bespui- tingsdiensten vormen en gezien de meer dere kennis die zij in dit opzicht zouden verworven hebben, zouden ook de uit slagen degelijker zijn en gebeurlijk het aantal voorstanders van bespuitingen doen aangroeien. We willen nu nochtans in 't geheel niet beweren dat er geen andere oor zaken zijn die aanleiding gaven tot het verergeren van den gezondheidstoe stand onzer fruitbeplantingen. De in- en uitvoer van fruit en planten hebben plagen van andere landen naar hier overgebracht. Laat ons slechts aan stippen 2. Het oïdium van onze druivelaars. 3. De Coloradokever alle drie her- korstig uit Amerika. Verders de wetenschappelijke maar kunstmatige voeding heeft voorzeker het voortbrengingsvermogen van onze fruitboomen verhoogd, maar ze tevens ook verzwakt door uitputting, omdat die voeding physiologisch overeenstem de met den natuurlijken groei en ont wikkeling van onze kuituren, dat for- ceeren, dat overdadig voortbrengen maakte de planten gevoeliger voor de aantasting door ziekten en insecten. Bij het winnen van nieuwe variëteiten wordt er wel is waar veel rekening ge houden van de fijnheid, de opbrengst, en niet genoeg naar onze bescheiden meening met het weerstandsvermogen aan allerlei ziekten en insecten. Het was met een innige voldoening dat we, bij de laatste fruittentoonstel- ling te Gent, hoorden verklaren dat twee nieuwe appelvariëteiten Encore en Ontario, alhoewel niet al te fijn van smaak toch weerstand boden aan de wollige bloedluis. Is dat geen hoedanig- held die kan opwegen tegen iets wat meer fijnheid of aroma We meenen te mogen zeggen dat men hier wat meer rekening zou dienen van te houden. We weten wel dat, wanneer beide hoedanigheden, en fijnheid en weer standsvermogen, in eenzelfde type ver- eenigd zijn, dit wel het volmaakste is, maar de gebreken zijn nu eenmaal in de wereld en weinig weerstand bieden aan ziekten en insecten is een groot gebrek dat het leven van den boom ondermijnt en in gevaar brengt. We mogen hier sluiten en den wensch uitdrukken dat men ons aan hoogerhand genoegzaam zal begrepen hebben om afdoende maatregelen te treffen tot het bekomen van een flinken gezondheids toestand in onze boomgaarden en tuinen. En laat ze soms wat tegenstribbelen, na eenigen tijd. zullen ze die wetgevers danken die dergelijke maatregelen tref fen dorsten. Pas zijn beloften afgelegd door de Regeering betreffende de valorisatie van sommige landbouwproducten of de persorganen die onder de leiding staan van het Comité Central Industriel of er zich inspireeren, hebben een verwoeden aanval ingezet tegen het zoogenaamd landbouwprotectionnisme. De Flandre Libérale. Métropole, Echo de la Bourse, Etoile Beige en tutti quanti staan broe derlijk in slagorde vereenigd, om de uitgebuite nijverheid te verdedigen tegen de vraatzuchtige agrarische eischen. De Flandre Libérale laat zelfs een professor der Brusselsche Hoogeschool een gekend economist aan het woord om te betoogen dat het larie is dat de landbouw het slecht stelt, vermits de boeren jaarlijks nog 1-2 milliard frank uitplaatsen. Waar deze geleerde bol deze cijfers welke tamelijk elastiek zijn uit haalt, heeft hij niet aangeduid. Wij willen hem enkel volgende vra gen stellen In onze landelijke gemeen ten wonen ook personen niet beboeren de tot het landbouwbedrijf. Heeft hij de aangehaalde gelddeposito's ingedeeld volgens het bedrijf beoefend door de beleggers Onze buitenmenschen die over 't al gemeen niet ervaren zijn in beursspecu laties of in het treffen van maatregelen om te profiteeren van muntdevaluaties, plaatsen hunne spaarcenten op door gaans gemakkelijk te controleeren wijze. De nijverheidsmannen en financiers in tegendeel beleggen hunne kapitalen op onzichtbare wijze en zijn er doorgaans rap bij om van de minste muntschomme- ling te profiteeren. Wij die meenden dat de eerste beleg gingen het meest voordeel opleverden ten bate der volksgemeenschap, hebben het dus verkeerd voor volgens het advies van den geleerden professor Beschikt de hoogleeraar in kwestie soms niet over cijfers uitwijzende het aantal boe ren die niet meer bij machte zijn tijdig hunne pachtprijzen te betalen, over de leeningen welke de boeren deze laatste jaren hebben moeten aangaan Indien hij objectief en wetenschappelijk werk wil verrichten, zooals het past aan iemand die zich economist noemt, zou hij toch ook deze gegevens moeten ken baar maken. onmiddellijk na het melken om zui vere melk voort te brengen. DE FILTER MARCO is het eenvoudigste, het meest hygië nische, het goedkoopste en het best wer kende stelsel om de melk te filtreeren. Verkrijgbaar in onze magazijnen te Aalst. Bestellingen mogen gedaan wor den aan magazijniers en vertegenwoor digers. Bij iedere filter worden 100 watten kosteloos afgeleverd. Ons eerste feest. Ons feest dat gegeven werd op Zon dag 29 November 1.1. is goed geslaagd. Er was een talrijk en uitgelezen gezel schap in de prettige zaal van ons lokaal. Aan deftige leute ontbrak het niet. Een puik strijkje speelde tot ieders voldoe ning de mooiste aria's. Ons tweede feest Naar jaarlijksche gewoonte wordt er op Driekoningen (6 Januari 1937) een groot BOERENBAL gegeven. Zooals alle jaren verwachten we veel volk! Ons derde feest Dit maal zal het een private ont spanningsavond zijn, uitsluitend toe gankelijk voor de leden der Jeugdver- eeniging, op vertoon hunner lid- kaart. Het zal gansch kosteloos zijn en doorgaan in ons lokaal te Aalst, op een datum die alleen aan de leden zal bekend gemaakt worden bjj middel van bijzon dere uitnoodigingen. Belangrijke Voordrachtavond. We noodigen alle leden uit tot het bij wonen der eerste wintervoordracht der Jeugdvereeniging, die zal plaats hebben in ons lokaal "De Koornbloem,,, Groote Markt, Aalst, op Woensdag 23 December a.s., te 6.30 uur, 's avonds. DAGORDE 3. Besprekingen. Gezien de belangrijkheid van deze vergadering hopen we dat ieder lid er zal aan houden door zijn aanwezigheid bij te dragen tot meerderen bloei onzer Jeugdvereeniging. Aandacht Het Bestuur houdt er aan de bijzon dere aandacht der afgevaardigden te vestigen op de ledenwerving. De taak hen opgelegd dient vervuld Vooruit, mannen, met geestdrift aan 't werk Dat ieder zijn plicht volbrenge en de'zege is aan ons 1 GEWEST* EPPEGEM. Er werd besloten hier in Eppegem een onderafdeeling der Jeugdvereeniging "Redt U Zelven„ te stichten. Iedere overtuigde jonge landbouwer weze op post, en iedere gemeente van het gewest vertegenwoordigd. De komedie is gespeeld. Een dezer winterdagen ontmoette ik weer eens mijn goeie vriend Lamme Goedzak. Hij zag effenaf rood van op~ winding. Ik meende zoo half en half de reden ervan wel te kennen. Doch ik hield me van den domme. Wel, Lamme, wat is er nu voor- gevallen Ge ziet er zoo verdraaid zon derling uit I Wat hapert er Dat ze r nu van zwijgen, Tijl, bij mij hebben z'alles verbrod I barstte hij los. 't Is effenaf schandalig en smerig I Zoo n zwijnenboel I Is 't over 't weer dat ge spreekt, Lamme Ja, dat is alles behalve aan lokkelijk. En smerig is het ook, bijzon derlijk op den buiten I Ik grinnikte. Hij bezag me als een getergde stier, en een oogenblik meende ik waarlijk dat hij zou barsten. Ik had niet weinig leed vermaak, want 't was werkelijk een bui tenkansje onze anders zoo gemoedelijke Lamme in zoo een overspannen toe stand te zien. Ik besloot hem nog wat meer in vuur te zetten, en daarom ging ik ongenadig verder op een zeurenden plaagtoon Of heeft er iemand op een onaan gename manier op uw eksteroogen ge trapt Of hebt ge ruzie gehad met moeder de vrouw Of... Neen I grauwde hij nijdig. En laat me gerust met uwen onnoozelen priet praat, ik word er misselijk van. De zaak is van te groot belang om er den spot mee te drijven. Ge weet trouwens ver duiveld goed genoeg waarover ik 't heb. Neen, loog ik met een ernstig ge zicht. Ik weet het waarlijk niet. Wel, over die verlenging van diensttijd I O, deed ik, alsof me plotseling een licht opging. Dus ge zijt kwaad om dat het Parlement den zeventienmaan- dendienst gestemd heeft. Hadt ge mis schien iets anders verwacht Ja, zei Lamme, deze keer toch had ik gehoopt dat het den volksvertegen woordigers ernst was wanneer zij plech tig verklaarden van geen verlenging van diensttijd te willen weten en dat ze liever de Regeering zouden zien vallen dan toe te geven. Lammes woede was gekalmeerd en had plaats gemaakt voor groote neer slachtigheid. Ik klopte hem gemoedelijk op den schouder en sprak Beste Lamme, herinner u eens wat ik u een maand geleden voorspeld heb. Ik zegde u toen dat ik geen vertrouwen had in de kwakzalverij der vroede ver tegenwoordigers van het volk. De toon hunner redevoeringen was te hoogdra vend om gemeend te zijn. Hun taal was die van een kwakzalver die aan gapende en gewillig slikkende omstaanders een of andere prul als een onfeilbaar wer kend geneesmiddel opsolfert. Nadien weten de slachtoffers wel ze onder- vtnden het trouwens dat ze gefopt zijn geweest, wat evenwel niet belet dat ze bij ds eerste de beste gelegenheid zich opnieuw zullen laten beetnemen door denzelfden charlatan. Zoo is het ook hier gegaan. De massa heeft de zoete pap geslikt, maar ze heeft appelen voor citroenen gekre gen. Ze zal haar vertrouwen in de mis leiders erg moeten boeten. En toch ben ik er van overtuigd dat ze zich bij een volgende kiezing weer door mooipraterij laten lijmen I Volk, hoe lang nog I Tijl II. LANDBOUWERS, Isest en verspreidt uw blad. Gratis Om ook kennis te maken met onze voortreffelijke Purolpoeder voor een ideale huidverzorging, ontvangt U bij koop van een doos Purol van 7 l/2fr. ijdelijk een busje Purolpoeder gratis Purol is verkrijgbaar in alle Apotheken VRAAGT wendt U tot de Banque de la Société Générale de Belgiquc Naamlooze Vennootschap te Brussel, Bestuurlijke zetel van Aalst (Voorheen Banque Centrale de la Dendrel LEDEN 1 Houdt de nummers van ons blad samen, want heel dikwijls kunt U er raad vinden voor vele gevallen. 1. De wollige bloedluis. 1. Voordracht door onzen Voorzitter over Het onderhoud van Land bouwmachines 2. Verhandeling door den Secretaris over De Germaansche Goden leer Te dien einde noodigen we alle jonge boeren en meisjes van het gewest uit tot het bijwonen der GROOTE VER GADERING, welke zal gehouden wor den op ZONDAG 20 DECEMBER 1936, te 3 uur stipt namiddag, ten lokale van Mr Désiré Pichaerts- Merckx, Driesstraat, Eppegem. DAGORDE: 1. Voorwoord door den voor zitter der Jeugdvereeniging. 2. Uiteenzetting van den toe stand door den secretaris. 3. Aanstelling der afgevaardig den. Voor Magazijnen en Bureelen te Aalst Nr 267 in AALST. Voor Hoofdmagazijn Eppe- ghem Nr 64 in WEERDE. Voor Hoofdmagazijn Herzele Nr 348 in BURST.

De Koornbloem | 1936 | | pagina 3