TELEFONEEREN STIKSTOF VEEL RIKE OOGSTEN Van ons Jeugdfront BERICHTEN KERSTDICHTJE. Een Voordracht te Sint Lievens-Essche Merkt aan dat het Lijnmeel R* IL Z» LANDBOUW- 1 s«!3 van hier en elders» Voor al uwe bankbewer- hingen geldplaatsingen ^pndag 20 December 1936. Kerstmiskindje Menschenvriendje Ons geboren dezen nacht In een stalle Ver van alle Warme weelde, gouden pracht Armoe lijdt gij, En toch zijt gij God van hemel, aarde, al Gij brengt mede Ziele vrede Voor het zondig menschen tal 1 Als wij knielen Sterk onz' zielen Dat wij vast als kristen staan... Breng ook nader Tot den Vader Die niet onze wegen gaan...! Fons Van de Maele. Het gulhartig onthaal dat ik er verle- den jaar genoten had, was me nog altijd frisch in het geheugen gebleven. Een weinig vertroeteld door deze ontvangst, toog ik er dit jaar met genoegen op af en 'k moet zeggen dat de manier waarop ik er nu ontvangen werd, hoegenaamd niet moet onderdoen voor deze van verleden jaar. De Voorzitter der afdeeling heeft er waarlijk een handje van om zijn volk te ontvangen en de magazijnier laat voor zeker, onder dit opzicht, ook in niets te wenschen over. Het noenmaal was lek ker voorbereid de talrijke deelnemers deden eer aan de tafel en alles verliep in de grootste deftigheid en beleefdheid. Indien het waar is dat men de men schen het best aan tafel leert kennen, ehwel, dan moet ik ronduit bekennen dat ik van de Redt U Zeivers dezer gemeente den besten indruk heb meege dragen. 't Was dan ook maar plicht voor mij aan de talrijke toehoorders wat geestesspijs op te disschen die voor zeker ook in hun smaak zou vallen, 'k Sprak er dan gedurende ruim een uur over het aanleggen van boomgaar den, de keuze van variëteiten, de grond bewerking, de bemesting, de winterzor- gen en de besproeiingen. De Redt U Zeivers van Sint Lievens Essche zijn siet alleen sympathieke menschen, maar ook vooruitstrevende land- en tuinbou wers of liefhebbers. Dit laatste bleek het best uit de vraag die ze me deden om het sproeiprogramma, te Aalst reeds in voege, zoo spoedig mogelijk in De Koornbloem kenbaar te maken. Wie zou er aan een dergelijk verzoek, in mijn geval, durven weerstand bieden. Ik verhaastte me dan ook het gevraag de toe te staan en kom dus vandaag met een acht dagen vertraging, met mijn programma voor de pinnen. Die vertra ging heeft veel gelijkenis met mijn thuis komst uit St Lievens-Essche instede van te 6 uur op post te zijn, kwam ik in Aals$ rond 10 uur. Wat dunkt U Tegen welke ziekten en woekerdieren bespuiten we Alhoewel de boomen door een groot aantal ziekten aangetast kunnen worden, zijn er toch feitelijk maar twee de schurftziekte en het Mo- niliarot die voor onze bespuitingen in aanmerking komen. Talrijker nog zijnde woekerdieren die het op de gezondheid van den boom en bijzonder van het fruit gemunt hebben. Nochtans zijn het slechts de blad- en bloedluizen, de ap pel- en peermaden die dienen geweerd te worden. Om logisch en met orde te werk te gaan zullen we beginnen met de winterbespuiting. Wanneer wordt deze gedaan Van zoodra de oogen en botten zwel len, de boom door de warmte uit zijn winterslaap wordt opgewekt en altijd na de wintersleuning of -snoeiïng. Dit tijd stip is te verkiezen omdat er dan geen nutteloos hout meer op de boomen staat en men dus ook geen overtollige sproei- stof verspilt. Deze winterbespuiting ge schiedt met carbolineum oplosbaar in water zooals ge dit produkt in de maga zijnen van Redt U Zeiven koopen kunt. In verwaarloosde boomgaarden bezigt ge daarvan 1 liter carbolineum op 9 liter water of de inhoud van een bidon of vat. U moet weten we bedienen ons van een luchtperspomp merk "Calimax,, die 10 liter mengsel inhoudt. Deze lucht perspomp kunt U ook in uwe Vereeni ging aankoopen. Carbolineum geneest de gemaakte wonden door het snoeien of belet ze tot kanker over te gaan, hij doodt insecteneieren, en doet de mossen van stammen en takken verdwijnen. Op deze bespuiting volgt er later een andere tegen de schurftziekte die ons fruit zoo afzichtelijk leelijk en waarde loos maakt. Om deze ziekte te bestrijden bezigen we: 1) Bordeleesche pap voor perelaars, Californische pap voor appelaars ook Nosprasit. Vele land- en tuinbouwlief- hebbers zien er tegen op om Bordelee sche en Californische pap zelf voor te bereiden. In dergelijk geval raad ik ze pan nosprasit te bezigen, welk product hoegenaamd geen moeilijkheden als voorbereiding vergt. Men neemt er 75 gram van per 10 liter water voor perelaars en 50 gram voor appelaars. Over de bereiding van Bordeleesche pap wil ik hier hoegenaamd niet uit wijden. De bereiding van Californische pap is moeilijker. ZiehierMen be zigt 6 kilogr. solferbloem, 10 kilogr. kalk en 68 liter water. Men begint met het water tot koken te brengen terwijl men de solferbloem door bijvoeging van een weinig water tot een dikke brei roert, hier voegt men nu de kalk aan toe en lengt alles aan tot de kalk goed ge- bluscht isdit mengsel voegt men nu bij 't kokend water dat men gedurende 45 minuten koken laat. Als door ver damping de inhoud vermindert voegt men er water aan toe. Van deze pap nu neemt men dan 3 deciliter en lengt aan met 10 liter water. Nu is alles klaar voor de bespuiting. Hoeveel bespuitingen moet ge nu doen tegen de schurftziekte en wanneer Drie de le onmiddellijk voor het ont luiken der bladerende 2e na het afval len der kroonbladeren en de 3e maal binst den zomer als ge ziet dat de ziekte opnieuw verschijnt of dat moniliarot zich vertoont. Met welke producten bespuit men tegen de appelmade die tegenwoordig zulke onrustbarende verwoestingen aan richt? Met uraniagroen, loodarseniaat, een mengsel van solbar en loodarseniaat, nosperit. Van uraniagroen bezigt men 15 gram in 10 liter water waar men 50 gram kalk aan toevoegt. Van lood arseniaat lOOfgram in 10 liter water; van 't mengsel 50 gram loodarseniaat en 50 gram solbar op 10 liter water, van nosperit 75 gram in 10 liter water. Men bespuit onmiddellijk na het afvallen der kroonbladeren en dan 8 weken later als de vruchten de dikte hebben van een kaatsbal dus in Juni voor de 2' genera tie. We verkiezen de produkten die 't minst zorgen vergen omdat ze gemak kelijkst aan te wenden zijn en voorzien van uitvloeiers die men bij de bereiding van de andere produkten moet toevoe gen. Hiermede meen ik dat de grootste moeilijkheden overwonnen zijn. Om het in 't kort nog eens te zeggen a) Winterbespuiting Carbolineum of solbar. b) Lentebespuiting tegen schurft Nosprasit. c) Lente- en zomerbespuiting tegen de appelmadeNosperit. Al deze produkten zijn in Redt U Zeiven te krijgen, alsmede de sproei- pompen. Wie in zijn boomgaard een proefneming wil laten doen. mag zich tot Redt U Zeiven wenden. Verders meenen we dat op vooruitstrevende ge meenten als Sint Lievens-Essche de boe ren zich per wijk gemakkelijk zouden kunnen verstaan om gezamenlijk een spuit te koopen en 't werk aan een of twee werkloozen toe te vertrouwen. Moest dit overal regel zijn, we zouden er een middel in vinden om de lasten van de gemeenschap, op gebied van werk- loozensteun, merkelijk te verminderen, terwijl we de veralgemeening aanzien als een noodwendigheid, want wat baat het dat een eigenaar zijn boomen ver zorgd als zijn gebuur het mag verwaar- loozen en oorzaak is dat het werk van den eersten niet zijn volle uitwerking kan geven. We moeten er zelf prijs op stellen den boomgaard niet te verwaar- loozen, want de onkosten gedaan voor de bespuitingen, zullen U ruimschoots vergoed worden door meerdere op brengsten. We hebben een Ministerie van Land bouw dat ons voorzeker zal terzijde staan en, we mogen het wel zeggen, se dert eenigen tijd blijk geeft dat het zich om het lot van land- en tuinbouwers be kommert. Kritiek uitoefenen is altijd veel gemakkelijker dan zelf de teugels j in handen te houden, doch als 't noodig is en 't strekt voor 't nut en 't welzijn van de gemeenschap, zouden we aan onzen plicht te kort komen, moesten we 't niet doen. De Redt U Zeivers van St Lievens Essche zullen nu, ik hoop het toch, vol ledig tevreden gesteld zijn. VRAAGT 51IK5I0 Ons tweede feest Naar jaarlijksche gewoonte wordt er op Driekoningen (6 Januari 1937) een groot BOEREN BAL gegeven. Zooals alle jaren verwachten we veel volk! Ons derde feest Dit maal zal het een private ont spanningsavond zijn. uitsluitend toe gankelijk voor de leden der Jeugdver- eeniging, op vertoon hunner lid- kaart. Het zal gansch kosteloos zijn en doorgaan in ons lokaal te Aalst, op een datum die alleen aan de leden zal bekend gemaakt worden b(j middel van bijzon dere uitnoodigingen. Belangrijke Voordrachtavond. We noodigen alle leden uit tot het bij wonen der eerste wintervoordracht der Jeugdvereeniging. die zal plaats hebben in ons lokaal "De Koornbloem», Groote Markt, Aalst, op Woensdag 23 December a.s., te 6.30 uur, 's avonds. DAGORDE 3. Besprekingen. Gezien de belangrijkheid van deze vergadering hopen we dat ieder lid er zal aan houden door zijn aanwezigheid bij te dragen tot meerderen bloei onzer J eugdvereeniging. Aandacht Het Bestuur houdt er aan de bijzon dere aandacht der afgevaardigden te vestigen op de ledenwerving. De taak hen opgelegd dient vervuld Vooruit, mannen, met geestdrift aan 't werk Dat ieder zijn plicht volbrenge en de zege is aan ons 'GEWEST EPPEGEM. Er werd besloten hier in Eppegem een onderafdeeling der Jeugdvereeniging "Redt U Zei ven» te stichten. Iedere overtuigde jonge landbouwer weze op post, en iedere gemeente van het gewest vertegenwoordigd. N. B.~ Door onvoorziene omstan digheden werd deze vergadering een week verschoven. Het lijnmeel R. U. Z. wordt steeds verkocht voorzien van lood en etiket de waarborgen vermeldend. fr. en (of) aan een gevangzitting van 15 dagen tot 6 maanden. De zelfde straffen zijn van toepassing voor vervalschingen van stalen, van mest- of voederstoffen, enz... De bevoegde diensten zijn gelast het naleven der wettelijke voorschriften streng na te gaan. Sommige boomkweekers en tuinders hebben, naar aanleiding van de maatre gelen, door de Regeering genomen om het verspreiden van schadelijke insecten en gewassen in de teelten te voorkomen, en inzonderheid naar aanleiding van het Koninklijk Besluit van 26 Maart 1936, houdende wijziging van het reglement van den Dienst voor plantenziekten, aan het publiek bekendgemaakt dat hun teelten onder Staatscontrolestonden. Die uitdrukking zou kunnen doen ge- looven, dat de Staat de hoedanigheid der geteelde gewassen waarborgt door middel van een bijzondere controle. In werkelijkheid geniet geen enkele teelt een bijzondere Staatscontrole. De Dienst voor plantenziekten oefent, zoo als zijn naam trouwens aanduidt, zijn toezicht slechts uit wat de gezondheid der gewassen betreft. De door hem af geleverde getuigschriften bevestigen en kel, dat de planten vrij zijn van schade lijke insecten en gewassen. Onze paardenuitvoer. De uitvoerstatistiek betreffende de 9 eerste maanden van het loopende jaar wijst uit dat wij dit jaar 7.034 paarden hebben verkocht aan het buitenland tegen 9376 over hetzelfde tijdperk van 1935. De waarde der uitgevoerde paar den bedroeg dit jaar 46.086.000 tegen 45.219.000 frank in 1935. De waarde per paard is diensvolgens merkelijk ge stegen wat de gunstige faam van ons trekpaard bevestigt. Over de evolutie van onzen paarden handel dient gemeld dat de uitvoer naar Frankrijk sterk is gedaald n.l.385 die ren gedurende Januari-September 1936 tegenover 2965 voor hetzelfde tijdstip van 1935. Ook Nederland kocht belang rijk minder. Onze beste afnemer was in 1936 Engeland met 3009 stuks tegen 2.162 voor de 9 eerste maanden van 1935. Na Engeland volgt Duitschland met 2.131 tegenover 2047. Verder steeg onze uitvoer naar de Vereenigde-Staten (232 tegen 82) Cana da (132 tegenover 49) Denemarken (155 tegen 108) en Zweden (106 tegen 94). Bijzonder vermeldingswaard is dat ons trekpaard meer en meer doordringt tot de overzeesche landen zooals de Ver- eenigde-Staten en Canada. Onze eieruitvoer. BINNENLAND Ministerie van Landbouw. Politie van den handel. Het Ministerie van Landbouw herin nert er aan dat de personen of de firma's die samengestelde meststoffen of samen gestelde voeders fabriceeren, oliekoeken breken of malen, dit alles voor den ver koop, dit moeten bekend maken aan den Minister van Landbouw. Zij die nalaten, dit te doen, stellen zich bloot aan boeten van 100 tot 2.000 De wurgende liefde van Frankrijk. De handelsonderhandelingen welke onlangs werden ingezet met Frankrijk loopen van geen leien dak. Het gaat er vooral over de contingenteeringen. De besprekingen werden reeds onderbro ken. zoodat de Belgische afvaardiging gelegenheid kreeg om onze Regeering opnieuw te raadplegen. Een officieus bericht in de pers deelt mede dat men niet weet in hoeverre de Fransche Regeering de voorstellen der Belgische afvaardiging zal kunnen bij treden, doch dat onze zuiderburen blijk geven van groote hartelijkheid en van een gunstige stemming ten opzichte der wenschen uitgebracht door de Belgische afvaardiging. Dat de Franschen baas zijn in het uitbrengen van vriendschaps- en lofbe- tuigingen aan de Belgische Zusternatie, waar het er om gaat op buitenlandsch en militair gebied ons land voor hun wagen'te spannen, dat weten we door een te lange ondervinding jammer ge noeg te goed. Wij weten echter ook even goed dat op economisch gebied, waar het er op aan komt aaa onzen landbouw en onze nijverheid een nor malen afzet te bezorgen, geen ander land scherper protectionnistisch optreedt tegen onze producten. Wij noemen dergelijke handelwijze eene wurgende liefde Dat hieraan geen verandering komt is ook grootendeels te wijten aan de zwakke houding van Bel gië. Indien dit laatste eens de Fransche wijnen en luxeartikelen even streng be handelde als de Fransche Regeering onze producten, zouden de Franschen ongetwijfeld redelijker worden. Wij eischen met onze landbouwers dat bij de nieuwe handelsonderhandelin gen met Frankrijk de afzetmogelijkheden voor onze landbouwproducten verruimd zouden worden en dat onze landbouw op volkomen gelijken voet behandeld worde met de nijverheid. Vermindering van het accijnsrecht wegens mislukking van den tabak- oogst. Volgens onderrichtingen uitgaande van het Ministerie van Landbouw kun nen de tabakplanters gedeeltelijke kwijt schelding bekomen van het accijnsrecht op tabak hetzij wegens vernietiging der planten, hetzij wegens schade aan de planten, hetzij wegens mislukking van den oogst. De geheele of gedeeltelijke kwijtschelding van het accijnsrecht dient aangevraagd door invulling der verkla ring nr 448. Dit formulier kan bekomen worden bij de agenten van den fiscus. De Belgische Boerenbond en de nieu we legerwet. De Belgische Boerenbond, die blijk baar geen belang hechtte aan de bespre kingen der nieuwe legerwet die zoo zwaar drukt op onze landbouwersgezin nen, maakt zich nu af van dit lastige vraagstuk door in De Boer een be knopte samenvatting te geven van de gestemde wet, zonder eenig kommen- taar. Door deze zeer moedige houding wordt geen leed gedaan aan de politie ke vertegenwoordigers der boeren wel ke in massa de bloedwet hebben ge stemd. De belangen onzer boerenjeugd be rusten voorwaar in zeer voorzichtige handen NEDERLAND. De reorganisatie der Nederlandsche Zuivelcentrale. De Nederlandsche Zuivelcentrale be stond tot dusverre uit twee afdeelingen: de afdeeling Zuivelsteun en de afdeeling Zuivelexport. Deze afdeelingen zijn thans samengevoegd tot afdeeling Zui- Zooals blijkt uit de uitvoerdjfersover de negen eerste maanden van 1936 is onze eieruitvoer in hoeveelheid gedaald, doch toegenomen in waarde, dank zij de betere prijzen. Ziehier de cijfers over 1936 149 mil- lioen 898 000 stuks ter waarde van 75.938.000 fr. In 1935 waren de cijfers 155.108.000 stuks ter waarde van 68.999,000 frank. De vermindering van den uitvoer is te wijten aan het feit dat Spanje, dat verleden jaar onze belangrijkste afnemer was, voor 70 °/o minder kocht. Wel is onze uitvoer naar Engeland en Duitsch land in aanzienlijke mate toegenomen, doch nog onvoldoende om het verlies der Spaansche markt goed te maken. Naar Frankrijk, Marokko en Zwitser land bleef onze uitvoer gering. Wat de toekomst van onzen eieruit voer betreft, is er geen reden voor opti misme. Eenerzijds is de concurrentie op de uitvoermarkten zeer scherp, doordat de meeste eieruitvoerende landen hun nen export steunenanderzijds zal Spanje wegens den voortdurenden bur geroorlog voor langen tijd als afnemer wegvallen, terwijl de beperking der be talingsmiddelen door Duitschland ook een ernstige hinderpaal vormen voor een verruiming van den handel. Verder is er nog spraak dat Engeland de tolrechten 1 op de eieren zou verhoogen, Gratis Om ook kennis te maken met onze voortreffelijke Purolpoeder voor een ideale huidverzorging, ontvangt U bij koop van een doos Purol van 7 l/2fr. tijdelijk een busje Purolpoeder gratis. Purol is verkrijgbaar inalle Apotheken wendt U tot de Banque de la Sociétê Générale de Belgiqtu. Naamlooze Vennootschap te Brussel, Bestuurlijke zetel van Aalst (Voorheen Banque Centrale de la DendreV ■VOE&ËAI Voor Magazijnen en Bureelen te Aalst Nr 267 in AALST. Voor Hoofdmagazijn Eppe- ghem Nr 64 in WEERDE. Voor Hoofdmagazijn Herzele Nr 348 in BURST. 1. Voordracht door onzen Voorzitter over Het onderhoud van Land bouwmachines 2. Verhandeling door den Secretaris over De Germaansche Goden leer Te dien einde noodigen we alle jonge boeren en meisjes van het gewest uit tot het biiwonen der GROOTE VER GADERING, welke zal gehouden wor den op ZONDAG 27 DECEMBER 1936, te 3 uur stipt namiddag, ten lokale van Mr Désiré Pichaerts- Merckx, Driesstraat, Eppegem. DAGORDE 1. Voorwoord door den voor zitter der Jeugdvereeniging. 2. Uiteenzetting van den toe stand door den secretaris. 3. Aanstelling der afgevaardig den. gemalen wordt van prima AMERI- KAANSCHE LIJNKOEKEN en zon der bijvoeging van STOF NOCH WATER. i

De Koornbloem | 1936 | | pagina 3