Gemengde Berichten Notarieele Annonce; Nc Plantkunde en Plantlore Provinciale Landbouwkamer VOETBAL Dorpshistorie Een winter zonder valling, Landbouwers Ongelooflijke Lichtzinnigheid EEN HOFSTEDE ZAAILANDEN Allerbeste ZAAILANI E 4 vel, terwijl daarnaast is gevormd een afdeeling Margarine, vetten en oliën. Deze laatste afdeeling is in 't bijzonder belast met het voorbereiden en uitvoe ren van maatregelen ten aanzien van margarine, vetten en oliën en producten hieruit of hiermede gefabriceerd. De besturen der nieuwe afdeelingen worden ingekrompen om aldus onder ling een doeltreffender samenwerking te bekomen. Is devaluatie een voordeel voor den Nederlandschen landbouw. In 't antwoord der Hollandsche Re geering op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer inzake de begrooting van landbouw, heeft de heer Deckers, minister van landbouw, zijne meening uitgedrukt over sommige uitzichten van het landbouwvraagstuk in verband met de devaluatie van den gulden. Van de de muntontwaarding is in zijn geheel voor den landbouw geen groot voor deel te verwachten, indien zij niet ge paard gaat met een ruimer handels verkeer. In zake verhooging der voortbrengst- kosten voortspruitende uit de muntdeva- luatie, deelt de Minister mede dat een ingesteld onderzoek uitwijst dat bij een muntontwaarding van 20 p.h. de ver hooging der voortbrengstkosten voor het akkerbouwbedrijf, ingevolge het duurder worden van kunstmest slechts 3 a 4 p.h. beloopt. Bij de veehouderij en de gemengde bedrijven is de stijging der productiekosten, ingevolge den duurde- ren aankoop van voedergranen, uiter aard aanzienlijker. Zij is gelegen tusschen 8 en 15 procent. Deze verhooging der productiekosten is, zooverre zij niet door prijsstijging van het eindproduct werd vergoed, door andere maatregelen ge compenseerd. AMERIKA. Nieuwe steun aan de landbouwers. Een besluit van President Roosevelt voorziet het verleenen van crisiskrediet in de eerste plaats aan de landbouwers, die niet over los geld beschikken. Bo vendien zullen lOmillioen dollar of 295 millioen frank ter beschikking gesteld worden van de graanverbouwers voor den aankoop van zaaigraan. BINNENLAND Haaltert. Het Vlaamsche Volkstooneel, Groep Staf Bruggen, speelt op Zondag 20 De cember in den Katholieken Volkskring "Het Duistere Punt,,. Blijspel in 3 be drijven. Prijzen der plaatsen genum merde 8 fr., ongenummerde 6 fr. Deuren open 4 1/2 uur. Aanvang 5 uur stipt. Dit blijspel is genietbaar voor ieder een, omdat het geplant staat in den bo dem van het werkelijk levende leven rondom ons. V redesbloempje. DENEMARKEN De toestand van den varkensstapel. De aangroei van den varkensstapel blijkt thans tot stilstand gekomen. Sedert Augustus 1936 is hij verminderd. Even wel is hij nog 11 °/o grooter dan verle den jaar. BULGARIJE De valorisatie van vlas en hennep. Het Bulgaarsch Staatsmonopolium voor den handel in hennep is afgeschaft. De Directie voor den aankoop en den uitvoer van granen is thans gelast met den aankoop der vlas en hennepvezels welke haar worden aangeboden door de voortbrengers en ze te verkoopen in het binnen en het buitenland. De winsten verwezenlijkt op den ver koop zullen aangewend worden voor verbetering der vlas en hennepteelten, terwijl de verliezen gedragen worden door de Directie. De invoer van alle weefstoffen, ter uitzondering van katoen, wordt slechts toegelaten bij bijzondere vergunning af te leveren door de regeering. In dit geval wordt een bijzondere invoertaks gehe ven van 30 levas (fr. 10,80) per kg. ten voordeele van bedoelde directie. LETLAND. De verhooging van den boterprijs. Het Ministerie van Landbouw heeft beslist den boterprijs te verhoogen met ongeveer 10 °/o. De landbouwers zullen diensvolgens 2 lats (19,25 fr.) per kgr. ontvangen in September en Oktober en 2,25 lats (21,65 fr.) van November 1936 tot Februari 1937, Het Verbond V. O. S., dat zijn actie op Vlaamsch en anti-militaristisch ge bied onverpoosd voortzet, zal naar ge woonte op of rond Kerstdag een wit groen Vredesbloempje aan de bevolking te koop aanbieden. Het Verbond V. O. S. hoopt dat de Vlaamsche bevolking van deze gelegen heid gaarne zal gebruik maken om haar sympathie en steun voor de V.O.S.sen- werking te betuigen. voor Oost-Vlaanderen. Belangrijk Bericht. Bij toepassing van artikel 3 van het Reglement kunnen er in 1937 toelagen verleend worden voor landbouwprijs- kampen, tentoonstellingen en aanschou- wingsproeven, ingericht in de volgende Comiceomschrij vingen Audenaarde, Beveren-Waes, Botte- laere, Deinze, Ertvelde, Geeraerdsber- gen, Kieldrecht, Nazareth, Nederbrakel, Ronse, Saffelaere, St. Gillis-Waas, Sinte Maria-Hoorebeke en Sottegem. Het Bureel der Kamer dringt bij de Landbouwvereenigingen aan opdat zij, in hun eigen belang, niet al te veel prijs kampen of tentoonstellingen in 1937 zouden inrichten, maar dat zij zich eer der zooveel mogelijk met elkander zou den willen verstaan, zooals overigens gewenscht wordt in art. 3 van het Al gemeen Reglement, om samen degelijke prijskampen in te richten. Het Bureel der Kamer met de Paritai re Commissie hebben beslist dat, voor 1937, toelagen zullen verleend worden voor 1) economische proeven op groen- voederteelt 2) demonstratieve proeven slaande op de doelmatige ziektenbestrijding op land en tuinbouwgewassen 3) vulgariseerende veevoederproeven; 4) paarden-, rundvee- en varkensprijs kampen, gewone landbouwtentoonstel lingen en prijskampen voor vruchten te velde. De voorkeur zal echter gegeven wor den aan de proeven vermeld onder nrs 1, 2 en 3. Al de proeven en prijskampen moeten j ingericht worden volgens de aanbeve lingen en wenken van de Heeren Rijks- land-, tuinbouw- en veeteeltkundigen. Deze zullen, op aanvraag, overgemaakt worden door het Bureel der Kamer. De vragen om toelagen, in te dienen, tegen 15 Januari 1937, moeten de dag- teekening en de plaats van de prijskam pen of tentoonstellingen vermelden, als ook de wijze waarop de inrichters zullen trachten deze zoo nuttig en leerrijk mo gelijk te maken. Volgende stukken moeten er aan toe gevoegd worden: 1) de samenstelling van het Inrichtend Comité: 2) een omstandige begrooting der ontvangsten en uitgaven, in drievoudig afschriftde daartoe noodige formulie ren zullen, op vraag gestuurd naar den Heer Voorzitter der Kamer, Provinciaal Bestuur, te Gent, overgemaakt worden 3) een uitgebreid programma. Gent, den 7 December 1936. Namens het Bureel De Secretaris, De Voorzitter, J. Menschaert. A. Van der Linden. Zondag ontvingen we het bezoek van de geduchte ploeg van Moortzeele, welke de laatste weken niet meer te kloppen was: doch evenmin als de an dere kopploegen waren zij bij machte om de Sportkringers in hunne zegereeks te stuiten. De Rood-Witten dringen van in den beginne verwoed aan en de verdediging van Moortzeele heeft gelegenheid zich te onderscheiden. Toch zal het Moort zeele zijn, die op misverstand onzer achterhoede het eerste doelpunt zal netten. De Rood-Witten verstaan het echter zooniet en met een keihard shot zal Van den Bril de ploegen gelijk stel len. Enkele minuten daarna, op mooie voorzet van Mertens, maakt Hallemans er 2-1 van. De scoor zal niet meer ver anderen vóór de rust. Na de koffie verandert de spil Ver- meylen van plaats met den binnenrechts Burgos. Van beide zijden krijgen de toeschouwers mooie voetbal te zien. Aalst zal nog tweemaal doelen, terwijl Moortzeele een tiental minuten vóór het einde zijn achterstel kan verminderen. Einde komt met eene verdiende 4-2 overwinning. Door de nederlaag van Denderleeuw tegen Lebbeke staan we aan de leiding met drie punten voorsprong, terwijl we nog een wedstrijd minder tellen dan onze naaste tegenstrevers. Rangschikking der kopploegen Aalst 12 11 1 0 53 18 22 Denderleeuw 13 8 2 3 62 35 19 Lebbeke 13 9 3 1 47 22 19 Moortzele 13 634 34 32 16 Steendorp 10 631 43 21 13 Heden Zondag zijn er geen wedstrij den en kunnen onze Rood-Witten ge nieten van een verdiende rustdag. werft nieuwe CHERSCAMP. Hier werd, den 2 Januari 1807, geboren Karei van Durme, een bekwaam onderwijzer en 1 geleerd taalkundige. Men kent van hem verscheidene werken, waaronder "Cours d'Aritmétique élémentaire,,, twee deelen in 12-o, in beide talen: "Grondregels der Spraekkonst met bewerkte voor beelden, Gent, twee deelen in 8-o; Fransche Spraekkonst, volgens A.-N. Agron, Gent 1838, in 8-o; Verzame ling van Opstellen, volgens A.-M. Agron, Gent, 1830, in 8-o. Hij heeft ook ver scheidene werken in het Fransch ver taald. onder andere De Geschiedenis van België, van den Aalsterschen kanun nik J.-J. de Smet. Karei van Durme overleed te Wetteren, den 9 Augustus 1854. NINOVE. Heymans Cornelis- Cypriaan, Vlaamsch dichter, werd te Ninove, den 20 Augustus 1782 geboren en stierf aldaar den 8 Januari 1858. Het was een begaafd man, die anders niets te kort kwam dan een breederen werk kring, om zich te ontwikkelenvandaar dat zijne dichtproeven, meestal gelegen heidsverzen, zelden gedrukt werden. Hij was de eerste, die, als onderwijzer, en leermeester derNinovische maatschappij van Rethorika, met goed gevolg tegen de moeilijkheden der echte uitspraak van het Nederduitsch worstelde. Hij en zijn leerlingen werden meermaals in prijs kampen bekroond. Weinige dagen na zijne dood, den 7 Juni 1858, volgde hem zijn zoon Guido (geboren te Ninove, den 13 September 1826), 31 jaren oud, in het graf. Ook Guido was een ver dienstelijk onderwijzer en beoefende de Vlaamsche dichtkunst. Hij behaalde de lauwer in de Rederijkerskamer De Zeegbare Harten,, van Rousselaere, in 1856, met zijn drama "Karei de Goede SINT-LIEVENS-HOUTEM. - Dé- siré De Corte was een Vlaamsch dich ter, aldaar geboren den 2 December 1816. Hij volgde nog de cursussen van het college van Rousselaere, wanneer hij reeds mooie verzen maakte. Ongeluk kiglijk werd hij in den bloei der jaren, den 21 Januari 1837, door den dood verrast. Eenige dagen voor zijn over lijden schreef hij nog het volgende 't Ellendig Vleesch alleen kan sterven De Ziel schiep God voor d'Eeuwigheid Voor haar heeft Hij dit goed bereid, Dit Hemelsch goed, dat haar doet erven. Zeg dan, o dood, waar is uw straal Waar is, o dood, uw zegepraal Wijl gij mij doet een eeuwig goed [verwerven Was hij, die dit schreef, geen talent En wat beloofde voor de toekomst geen man, die zulke taal sprak onder den killen adem der dood Le Mes- sager des Sciences 1838, brengt de naam van De Corte in dankbare herin nering. Petrus Van Nuffel. Studie van Notaris BRECKPO' te Aalst. Openbare Verkooping van te Vlierzele en te Borsbeke. De Notaris BRECKPOT, te Aalj ter tusschenkomst van zijn ambtgenoo Meester VERBRUGGEN, Notaris i Sint Lievens-Hauthem, en ten overstaa van den Heer Vrederechter des Kanton Aalst, zal namens wie het behoort open baarlijk verkoopen Gemeente Vlierzele. Koop 1. Een goede hofstede me aanhoorigheden en tuin te Vlierzele, te plaatse genaamd Moorelgem groo 8 aren 80 ca groot volgens titel 7 are 70 ca. Gemeente Borsbeke. Koop 2. Een perceel land gelegei te Borsbeke, ter plaatse genaamd "HeyJ dekauter of De Moeide groot 13 atet 70 ca. Koop 3. Een perceel land gelegei te Borsbeke, ter plaatse genaamd "Cam penster,, of "Den Heuvel,, groot 15 are 30 ca. Alle de goederen in gebruik bij d kinderen van Mr Henri Karei Va Aerde-Beckers. Zitdagen InstelDonderdag 14 Januari .Q^7 VerblijfDonderdag 28 Januari telkens om 2 uren namiddag ter Zitting zaal van het Vredegerecht te Aal» Kapellestraat. D zal t rech het 1 K Hof; 31 a thys Brui Lou Del K Hof 978i nooi van Mr weg Can K te F 318 palc Tri. Fra Key Jan te 4 het Stu Studie van Notaris MOYERSOEN te Aalst. Openbare Verkooping van te Hofstade. De Notaris MOYERSOEN, te Aalsi zal met tusschenkomst van zijne ambt- genooten Notarissen VAN DER SL0 TEN, te St Martens-Laethem en CAU DRON, te Erembodegem, openbaai verkoopen Zaailand te Hofstade "Overbroeck groot 28 a. 40 ca. In gebruik bij Mr Theodoor Calle baut. Eenige Zitdag Maandag 28 December 1936 te 2 uur nam. ter herberg gehouden door Mr Leo Rombaut, te Hofstade, Hoog straat. Zie verv. Notarieele Aankondingen 6 b door A. SUYS. VERBODEN NADRUK. De els is een houtsoort, zelden anders dan als slaghout gekweekt, hetzij in gesloten stand, met tusschenplanting van populieren, abeelen of wilgen, hetzij als elskant, meest in moeras sige gronden, of langs waterkanten. De elzen behooren tot de familie der berkachtigen Bétulinées, Fr. een familie met enkelvoudige bladeren, een- slachtige bloemen en kogelvruchtjes. De bladeren der elzen zijn stomp, nagenoeg cirkelvormig, de manlijke bloemen zijn katjes, de vrouwelijke bloemen kwastjes, drie tot vijf bij elkaar geplaatst, zwart, eirond. Manlijke en vrouwlijke bloemen zitten aan een zelfden twijg. Men onderscheidt twee soorten van elzen, de gewone, zwarte of roode els Alnus glutinosa, Lat., Aulne glutineux, Fr. en de witte els Alnus incana, Lat., Aulne blanc ou gri- satre, Fr. De zwarte els gedijdt goed in natte gronden, zelfs in zulke, welke gedurende den winter onder water staan, evenwel niet in eigenlijke moerassen of stilstaande waters. Het wortelgestel loopt meest oppervlakkig door den grond. De zwarte els schiet fel uit op de stompen. Die stompen verdwijnen evenwel spoedig in gebrek kige standen en daar waar zorgeloos wordt gehakt. De zaailin gen en stompuitslagen hebben soms te lijden van den laten lente vorst. De soort is kennelijk aan de gebarsten schors en aan het hout, dat bruinrood betrekt, wanneer dit versch is afgehakt. De bladeren zoowel als de knoppen zijn kleverig. De schors van den witten els is veel bleeker van kleur, het blad niet zoo rond als dit van den gewonen els langs de onder zijde is het blad wit. De witte els is minder moeilijk voor wat den aard betreft van den grond op een drogeren bodem gedijdt hij zelfs goed. Kalk lust hij graag. Op de dunnere wortelen ontwaart men opeen- hoopingen van fijne wratjes, welke de vrije stikstof der lucht ves tigen. Een grondverbeterende houtsoort bijgevolg. De witte els schiet niet alleen uit op de stompen, maar geeft tevens wortelopslag. Zijn levensduur is korter dan deze van den gewonen els. Hij wederstaat beter aan vorst dan deze laatste. Het hout van den els wordt gebruikt als mijnhout en mut saard, en voor heipalen. Afgesloten van de lucht, diep in den grond begraven, of liggende in het water, rot dit hout niet spoedig het duurt lang. Het is om deze eigenschap, dat het ook veelvuldig wordt gebruikt voor bouwwerken en draineeringen. Wanneer een elzenbosch wordt gekapt, raden wij aan zoo dicht mogelijk bij den grond af te hakken, zuiver te kappen, van onderen naar boven, en de stompen te overschieten met het slijk dat uit de voren of de sloten wordt geruimd. Het uitschieten en het heelen der wonden wordt daardoor flink begunstigd, zoodat aldus behandelde beplantingen langer duren door zich zelf telkens te vernieuwen. Wij zegden het reeds, dat het hout van den gewonen els rood betrekt, wanneer dit versch is afgehakt. Dit komt van de bloedige tranen welke de elzen laten vloeien van zoohaast zij ver nemen veroordeeld te wezen te vallen onder de aks van den hout hakker. Vol treurnis laten zij onmiddellijk ook hun bladeren neder- hangen. Den rook van brandend elzenhout werd de eigenschap toe geschreven alle kwade geesten, demonen, dondervlagen, hagel buien en andere kwade invloeden af te weren of te verdrijven. Daarom werden vroeger elzenrookvuren aangestoken in tijden van dreigend onheil. Uit schrik voor den Erlkönig den Elzenkoning zullen de kinderen van den lande in Duitschland er zich angstvallig voor hoeden een elzentak af te breken het volksbijgeloof wil dat deze daad vroeg of laat met den dood wordt gestraft. Dat volksbijge loof vindt zijn oorsprong in de volgende overlevering, door Goethe in een roerende ballade bezongen. Een edele ridder reisde te paard met zijn zoontje, zijn eenige telg, over de heuvelen en vlakten en dalen, door de velden en weiden en wouden die zich uitstrekten over de heerlijkheid welke de zijne was. Statig reeds daalde de glorende avondzon naar de verre westerkim af, wanneer de ridder er aan dacht met zijn zooi terug te keeren bij moeder op het voorvaderlijk slot. Aan dei zoom eener heldere beek liet hij zijn moedig ros nog den hongu stillen, den dorst laven, en rustte met zijn lieveling een wijl in dei weldoenden lommer van een dichtgebladerden elzenkant uit. Dt ridder brak een twijg van een weelderig, hoog opgeschoten els af o wee 1 het was de sprookjesboom, waarin de geest van den El zenkoning huisde, maar dat was den edelen ridder onbekend Plots verduisterde de lucht, donderwolken betrokken het hemel' gewelf en spalkten zich met dreigend gebaar samen, een loeiem orkaan stak op. Vurige bliksemflitsen doorkliefden welhaast het donkere ruim, knetterende donderslagen volgden elkander onaf' gebroken op, en plassende regen gutste bij stroomen op den aard' bodem neer. Hoe overbodig ook drukte de ridder de sporen in de flanken van het voorthollende ros. Sidderend dook het zoontje zich op de borst van den vader weg. En vóór de storm aan het luwen gegaan, de kalmte weer over het aardrijk was nedergedaald, verscheen de Elzenkoning, voor den vader onzichtbaar, des schreienden knaap. Uw vader doodde mijn zoon, sprak hijkom mede met mij, zoo niet, dood ik u. Dieper op het hart van den ridder borg het knaapje het hoofdje weg, angstig smeekte het om bescherming tegen den vet bolgen geest. In steeds onstuimiger vaart holde het paard door den invallenden nacht voort. Lief knaapje, kom mede met mij, sprak andermaal dc Elzenkoning. Vervang in mijn hart dezen dien uw vader het leven ontnam. Kom mede met mij naar mijn heerlijk paleis, waar gij met mijn dochtertjes verlustigen zult. Kies onder deze de bemin nelijkste als uw zoete bruid uit, en wordt na mijn dood, in mijn plaats, de Elzenkoning. Steeds steviger klampte de knaap zich op de borst van den vader vast, in steeds dolleren rit ging het vooruit naar den niet ver meer af verwijderden burcht. Vervaarlijk werd thans de Elzenkoning met ruw geweld greep hij den knaap aan. De ridder toog het glimmend zwaard dat er reeds zoovelen had geveld uit de scheede en sloeg er woei' mede op den geheimzinnigen geest los. ft Vervolgt), F ope E ken gro wai om Ho Ho Sti bo 1 hei pis vei dei tui liu Vi te Di K tu te te 2< oi ki b, Bij Sportkring Aalst-Mijlbeek. abonnenten aan voor Uw blad I dank zij Dampo- verkoudheidsbalsem, die zelfs bij de zwaarste valling van hoofd, neus, keel en borst, direct verlichting geeft en geneest. Gebruik tijdens het gure jaarge tijde Dampo-hoestbonbons, die U en Uw kinderen beschermen tegen Infectie en kouvatten. Verkrijgbaar bij alle Apoth. Dampo doos frs. 5. Pot frs. 10. Dampo-hoestbonbons groote doos frs. 5. Dampo daar lucht ge van op. N.N. Pharm. Fabr. A. MIJNHARDT, Antwerpen. Meerderjarigheid gaat bij velen helaas niet samen met voorzichtigheid. Om te ge looven aan een gevatte kou is het voor velen noodig zich ook werkelijk ziek te gevoelen of het bed te moeten houden. En toch is hel zoo eenvoudig zich te beschermen. Wanneer U namelijk voelt dat U een koi hebt gevat, hetgeen zich door enkele koude rillingen kenmerkt, laat het dan niet verder gaan, maar grijpt onmiddellijk in door 12 Aspirine-tabletten te nemen. Zij geven aan het organisme de warmte die het noodig heeft in den dagelijkschen strijd tegen d( gevaren van het momenteele seizoen. i VI di la di v

De Koornbloem | 1936 | | pagina 4