Onhoudbare Toestanden op Landbouwgebied De inrichting, in Europa, van de Landbouwradio 1 Arbeid adelt. Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers De Oorzaken van^het BLAUW worden der Aardappelen na het koken Landbouwers Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 27 DECEMBER 1936. ft<)i 25 ccatisai i9i* JAARGANG Nt 939 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en RedactieZeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Wanneer eene Samenwerking tusschen alle Landbouworganismen en alle Landbouwers Het is algemeen gekend dat de economische toestand voor de nijverheid sinds enkelen tijd en vooral de laatste twaalf maand zeer is verbeterd. De beschermingsmaatregelen j van onze regeering voor sommige takken, de algemeene heropbloei in den wereldhandel, en de groote vraag naar alles wat riekt naar be wapening, deden bijna alle nijver heden tot een bloeitijd komen, welke ze eertijds nooit hebben ge kend. Voor sommige onder hen is het zelfs wraakroepend dat ze genie ten van de grootste tegemoetko ming en bescherming vanwege onze huidige regeerders om de zakken van enkele groote kapi taalbezitters of bankiers te vullen, ten nadeele van heel de bevolking: Noemen we enkel de koolmij nen. Deze hebben heden de han den vrij, dank zij het staatsbeheer, om de prijzen naar believen te regelen en nooit gekende winsten op te strijken. Bij dien algemeenen heropbloei van het zakenleven in België zit de landman te wachten op de noodige hulp en steun, welke ver betering kunnen brengen in zijnen benarden toestand. De Regeering echter speelt hier een andere rol, en volgt de volgende wel afgelijnde politiek DE PRODUKTEN VAN DEN LANDBOUW MOE TEN GOEDKOOP ZIJN, op dat de levensstandaard in ons land zou laag blijven, en onze fabrikanten niet te hooge Ico nen zouden hoeven te beta len aan hunne werknemers. De boer moet zien dat hij goed koop kan voortbrengen, anders stijgt het indexcijfer, moeten de loonen weer verhoogen en ver minderen op die manier de win sten van de groote bazen. Die toestand is schandalig en wraakroepend, en kan alleen ge duld worden door lammelingen die den moed en de kracht missen om zich te verdedigen Het is hoog tijd dat de koppen bijeen gestoken worden en er ten spoedigste een actie wordt op touw gezet om den levensstan daard der boeren te verbeteren. Het ergste van al bestaat in het feit dat de algemeene opslag van de producten, vooral van de grondstoffen welke de landbou wer noodig heeft om zijn bedrijf te doen gaan, de toestand nog mer kelijk heeft verslecht. Hoe kan de boer met hooge kostprijzen der grondstoffen nog goedkoop pro- duceeren .Zelfs de verhooging van de graanprijzen die door enkele groote boeren met voldoening wordt gevolgd, is voor vele kleine uitbaters een strop en een groote verliespost. De kleine en middelmatige kweekers moeten immers duizende tonnen voedergranen koopen voor de voeding van vee, zwijnen en kiekens aan veel hoogere prij zen, terwijl vleesch en eieren goedkoop blijven! De middelmatige en kleine boe ren in Vlaanderen, de kiekens- en zwijnenkweekers, evenals de voortbrengers van melk en boter, moeten op dees oogenblik van hooge prijzen voor de voeders, met verlies werken. Wat kan er nu worden gedaan om ons te helpen Alleen de regeering kan een reddende hand toesteken, door stopzetting harer politiek van uithongering van den boerenstand. Ze moet haar drukking tot het behouden van het goedkoop leven in ons land, ten koste van het leven en de voorspoed van den landbouw prijs geven en van koers veranderen. Zij moet gedurende enkele maanden voor de boeren doen wat ze sinds twee jaar voor de koolmijnbazen deed en de zaak is in orde. Zullen ze in Brussel ingrijpen We hebben alle recht om te ge- looven dat dit enkel zal gebeu ren, wanneer de boeren den kop zullen recht zetten en brood eischen En hier komen we te staan voor een droeve toestand De groote massa der boeren in ons land zijn aangesloten bij den Belgischen Boerenbond. Dit organisme heeft tot hiertoe veel gepraat, maar nog nooit op tafel geslagen of eene enkele mannelijke daad gesteld. Het zou moeten het eerste signaal geven van een algemeen protest en het eerst gereed zijn om met al de bestaande landbouwersveree- nigingen en alle afzonderlijke boe ren op te stappen naar Brussel om ten einde van de Regeering brood en levensrecht te eischen. Alle Waalsche boerenvereeni- gingen, de Eigenaars- en Land- bouwersbond van Brugge, Redt U Zeiven, de Vereeniging van Heyst-op-den-Berg en alle andere organismen moeten hand in hand gaan om levensrecht op te eischen voor onze boeren. Indien de leiders van deze groe peeringen hunne leden oproepen en een machtige betooging op touw zetten zullen onze Regeer ders wel beginnen te gelooven dat de nood groot en de hulp drin gend is. Zonder machtsontplooiing be komen we niets. Redt U Zeiven is bereid met al zijne leden vooruit te komen. Hopen we dat in korte dagen op gebied der landbouwersver dediging de verstandhouding tot stand kome van al de groepeerin gen en dat we weldra het "Een heidsfront begroeten der boeren mogen abonnenten aan voor Uw werft nieuwe blad I De moeilijke en zelfs soms tragische toestand, waarin de landbouwers^ver- keeren, maakt het noodzakelijk dat nieu we maatregelen te hunnen voordeele getroffen worden vanwege de Openbare Besturen en hunne Beroepsvereenigin- gen. Daarbij, de persoonlijke afzondering, waarin de landbouwers zich over 't al gemeen terugtrekken, hoewel zij in alle landen van de wereld den talrijksten stand uitmaken, vergt de verwezenlijking van bijzondere omgangsmiddelen tus schen hen en degenen die als taak heb ben het land te besturen en een billijke vergoeding te verzekeren voor hun on ophoudend werk. Ook hebben, vanaf het begin van de landbouwkrisis, veruit de meeste landen van Europa en Amerika Landbouw- diensten voor Radio-uitzending opge richt, met het doel eiken dag, op oordeel kundig vastgestelde uren, mededeelingen te verspreiden die voor de landbouwers belang opleveren en van aard zijn hunne productievoorwaarden te verbeteren. De landbouwradio beantwoordt trou wens aan eene werkelijke behoefte van de boeren, want deze zijn sedert lang gewoon mondelijk raadgevingen te ont vangen betreffende hunne beroeps bezigheden. Anderzijds, vermits de landbouwers dikwijls de helft en soms zelfs de drie vierden van de bevolking van een land uitmaken, is het maar natuurlijk dat de Organismen, belast met het beheer van de Stations voor Radio-omroep, een ge deelte van hun programma besteden aan landbouwmededeelingen. In de enkele landen, waar de land bouwers maar het vierde van de bevol king uitmaken, vormen zij nochtans den stand die de meeste werkers telt en waarvan de voortbrengst het grootste levensbelang heeft voor het geheel van de natie. Ook hebben de Omroepvere nigingen van bijna alle landen begrepen dat zulke massa luisteraars, met dezelfde beroepsbelangen, zich niet kon tevreden stellen met muzikale en letterkundige uitzendingen, maar dat het noodig was haar regelmatig mededeelingen te ver schaffen over techniek en beroepsaan gelegenheden, opgesteld door bekwame landbouwkundigen. Programma's der landbouw- uitzendingen. In Duitschland, Italië, Tcheko-Slo- wakije en Finland, waar de Landbouw kundige Diensten voor radio ingericht zijn sedert zeer langen tijd, zijn de pro gramma's der landbouwmededeelingen zoo uitgebreid dat zij van 12 tot 64 zend uren per week innemen, en dit voor het geheel der zendposten van die landen. In Engeland, Oostenrijk, Frankrijk, Noorwegen, Polen, Zweden en Joego slavië is de wekelijksche duur van de andbouwuitzendingen begrepen tus schen 11 en 27 uren. Het geval van Engeland is kenschet send wat betreft het belang dat de Openbare Macht kan hechten aan de andbouwradio. Dit land, immers, is het eenige in Europa dat maar 8 ten hon derd landbouwers telt. Niettegenstaan de dit, worden, gedurende een totaal van 27 uren per week, berichten van landbouwkundigen aard verstrekt, om dat de Britsche Regeering er zich op toelegt den nationalcn landbouw te ont wikkelen en dat zij rekent op de mede werking van de omroepvereenigingen om er toe te komen. De kleine landen als Denemarken, Estland, Ierland, Hongarije, Litauen, Zwitserland, die meestal maar over be perkte financieele middelen beschikken, hebben ook hunne diensten voor land bouwradio, waarvan de wekelijksche uitzendingen tusschen 2 en 6 uren begre pen zijn. De programma's van de landbouw radio van deze verschillige landen voor zien algemeenen landbouw, raadgevin gen volgens het seizoen, met inlichtin gen over de feiten die de landbouwpro ductie kunnen wijzigen, raadgevingen over den kweek van huisdieren, over tuinbouw, moesteelt, vogelkweek en klein-veeteelt, voordrachten over het gebruik en onderhoud van landbouw werktuigen, over het gebruik van mest stoffen en grondverbeterende stoffen en over landbouwboekhouden, rechtskun dige inlichtingen, ook over de toepas sing van de sociale wetten op den land bouw, raadgevingen over de verkoops- voorwaarden der producten in binnen- en buitenland, boschbouw en landbouw- nijver heden. In al die landen maken de diensten voor bescherming tegen de vijanden van de gewassen en de huisdieren gebruik van de landbouwradio, ten einde de doeltreffende bestrijdingsmiddelen tegen den inval van parasieten en tegen be smettelijke ziekten zoosnel mogelijk ken baar te maken en aan de gezamenlijke boerenbevolking te herinneren. Uitzendingen van belangrijke uitin gen van den landbouw, interviews van landbouwpersonaliteiten of van be voegdheden op landbouwgebied worden door de Landbouwkundige Diensten voor de radio ingericht, alsmede voor drachten bestemd om de rechtvaardige eischen van de boeren aan de verbrui kers uit de stad te laten kennen. De uitzendingen van de landbouw radio worden verdeeld in dagelijksche mededeelingen van 5 tot 10 minuten en zondagmededeelingen die 10 tot 25 mi nuten duren. De dagelijksche mededeelingen heb ben bijzonder betrekking op seizoens raadgevingen, op algemeenen landbouw, op algemeen onderwijs, op marktprij zen, op beschermingsmaatregelen voor gewassen en dieren. De zondagen wor den voorbehouden aan gesprekken over landbouwboekhouden, meststoffen en machines, wetgeving, verzekering, het gebruik van anticryptogamische stoffen. De aan de landbouwuitzendingen voorbehouden uren verschillen van land tot land, maar de berichten omtrent den weerkundigen toestand worden gewoon- ijk rond 6 uur en 18 uur doorgezonden, de seizoensraadgevingen rond 12 of 18 uur, of tusschen 19 en 20 uur. De zondagmededeelingen geschieden tusschen 10 en 12, of tusschen 14 en 15, of nog tusschen 19 en 20 uur. nrichting van de Landbouwradio. De landbouwradio werd maar inge richt en wordt maar rechtstreeks be leerd door de Ministeries van Land- louw in Duitschland, Hongarije, Italië, Roemenië en Rusland. In alle andere landen van Europa en Amerika werd de landbouwradio ge sticht op natuurlijke wijze, of, op aan dringen van de Openbare Machten, door de organismen die de leiding had den van de Radioposten. Gewoonlijk worden de voorbereiding en het opstellen der landbouwmededee lingen aan door de omroepmaatschap- pijen bezoldigde agronomen toever trouwd. Maar dit vast personeel van agronomen, gehecht aan de bijzonderste en plaatselijke uitzendstations, wordt altijd aangevuld met talrijke tijdelijke medewerkers, welwillend of betaald, zooals ambtenaren van de ministeries, professoren van de landbouwkundige en veeartsenijkundige instituten, bevoegd heden in insectenleer. in voedingsleer, economisten enz. Bovendien worden comités aange steld, bestaande uit afgevaardigden van het Ministerie van Landbouw, van de landbouwvereenigingen, van de onder wijsgestichten en de landbouwkamers, die gewoonlijk medewerken aan de sa menstelling der programma's van de landbouwradio en over de uitzendingen waken. De uitgaven van de landbouwkundige diensten worden gedragen door de orga nismen die de uitzendstations beheeren. Besluiten. De landbouwradio-uitzending wordt, sedert vele jaren reeds, in de meeste landen van Europa en van Amerika aangezien als een der machtigste en doelmatigste middelen om de Openbare Machten en de groote Landbouwers- vereenigingen te helpen te gepasten tijde in te grijpen ten einde de bestaansvoor waarden van de boeren te verbeteren. Van hunnen kant, stellen de boeren levendig belang in de wijze raadgevin gen, die de landbouwradio hun dagelijks tot in de meest verwijderde buiten gemeenten brengt. Zij waardeeren ten zeerste het feit dat zij eene bijzondere radiokroniek krijgen en dat zij zich niet moeten tevreden stellen met de muzikale en andere uitzendingen die voor de stadslieden bestemd zijn. Wat de omroepmaatschappijen be treft, deze worden snel schadeloos ge steld voor de verhoogde uitgaven wegens den landbouwkundigen dienst, door de verhooging van het aantal landelijke abonnenten en van het bedrag der ge heven belasting. De landbouwradio is eene noodwen digheid van de tegenwoordige tijden. Het is dan ook te hopen dat weldra een landbouwkundige dienst voor radio-uit zending bij ons opgericht worde, voort gaande op wat het buitenland als beste geleverd heeft, en dit aanpassende aan onze eigene noodwendigheden. Dit vraagstuk is bestudeerd gewor den door den Heer Frode Hansen, Deensch landbouwkundige, welke hier voor bekroond werd door deKonink- lijke Deensche Landbouwmaatschappij. Het doel bij de uitgevoerde proeven was de oorzaken te vinden, waardoor de aardappels blauw kunnen worden bij het laten staan na het koken, de maat regelen bij den verbouw en de bewa ring, welke hierop invloed konden heb ben, na te gaan en daarbij eventueel de middelen te vinden om deze tegen te gaan. Bovendien moest onderzocht hoe men door maatregelen bij het koken het optreden van de donkere kleur bij aard appelen, die voor dit euvel vatbaar zijn, kan onderdrukken. In dit opzicht moet men een onder scheid maken tusschen plekken, die in de rauwe aardappel aanwezig zijn en te wijten zijn aan ziekte of stooten bij den opslag en het vervoer, en de kleuring die eerst te voorschijn komt gedurende of na het koken. De meeste van de kleuringsverschijn selen die in aardappelen optreden, staan in verband met een oxydatie van een stikstofhoudende stof, een aminozuur, tyrosine genaamd, welke in de meeste gewone eiwitachtige stoffen wordt aan getroffen. Deze oxydatie heeft niet plaats in de levende cellen, maar eerst als het celsap door kneuzing of andere beschadiging uit de cel treedt. Deze oxydatie heeft verder in twee stadiums plaats en wel wordt er eerst een roode stof gevormd, welke daarna tot een zwarte of donker blauwe stof, de melanine wordt omgezet. Het eerste proces is afhankelijk van een enzym, de tyrosinase, van zuurstof en van een bepaalde zuurgraad. Wordt het enzym gedood, verwijdert men de zuurstof of wordt het reactiegetal lager dan 4,9 dan kan het proces niet verloo- pen en als 't reeds is ingeleid, zal het weer teruggaan. De oxyuatie van de roode stof tot melanine schijnt slechts afhankelijk van de aanwezigheid van zuurstof, maar mo gelijk ook van de zuurgraad, maar het reactiegetal kan in dit geval lager zijn dan voor de vorming van de roode stof. Bij het koken heeft de beschadiging van de cellen die noodzakelijk is om de zwarte kleur te voorschijn te roepen, plaats bij een temperatuur die hooger is dan 55° C. Daarna wordt de oxydatie van het tyrosine ingeleid, totdat de tyro sinase tusschen 65° en 70° C. wordt ge dood en de oxydatie wordt voortgezet tot de zwarte kleurstof, wanneer de aardappelen na het koken aan de inwer king der lucht worden blootgesteld. De mate van kleuring werd nagegaan door een kleurenschaal, verkregen door gelijke deelen zwarte en ultramarijne Pelikaan-inkt te mengen en hiervan met gedistileerd water verdunningen van TELEFOON 267. u

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1