Onze oude Hoeven eo Molens Notarieele Annoncen Plantkunde en Plantlore Een winter zonder valling, Merkt aan dat het Lijnmeel R* U* Z* VOETBAL Landbouwers Allerbeste ZAAILAND 4 Ministerie van Landbouw. Ver- betering van het paardenras. De bijgevoegde keuringen zullen plaats grijpen op de hiernavolgende datums en plaatsen Streek I. Woensdag 20 Januari, Hasselt, Co lonel Dussardplaats. Inschrijven bij Mr Verpoorten, Rijksveeteeltconsulent, 60, Thonissenlaan, Hasselt. Streek II. Dinsdag 19 Januari, Nijvel, Markt. Inschrijven bij Mr De Tilloux, Hoofd- rijksveeteeltconsulent, 35, Schreursvest, Leuven. Donderdag 21 Januari, Rijkswach tersplaats, Hoei. Inschrijven bij Mr Lenel, Rijksveeteeltconsulent, Fragnee- straat, 103, Luik. Zaterdag 23 Januari, Deynze, Groote Markt. Inschrijven bij Mr Sijs, Rijksvee teeltconsulent, Stijn-Duboislaan, Roe- selare. Streek III. Dinsdag 26 Januari, Libramont, Ge meenteplaats. Inschrijven bij Mr Lefeb- vre. Rijksveeteeltconsulent, Hollogne- Marche. Donderdag 28 Januari, Couvin, Groo te Markt. Inschrijven bij Mr Mahy, 23, Ernottestraat, Namen. Staking der melkboeren te Nalinnes. De melkboeren van de streek van Nalinnes, naar het voorbeeld van deze van tusschen Samber-en Maas, zijn Maandag morgen in staking gegaan. Zij hebben geweigerd melk aan de rond- voerders te verschaffen en eischen een prijsverhooging van 10 centiem. De prijs bedraagt thans 1IC fr. Maandag morgen werd een kamion eener melke- rij met 300 liters melk door zeven boe ren aangerand en de inhoud der krui ken in de gracht gegoten. NEDERLAND Eierenuitvoer naar Duitschland. De Duitsche Regeering heeft de be schikbaar gestelde deviezen voor invoer FRANKRIJK. De staking der groentenboeren te Parijs. Het algemeen verbond der voort brengers van fruit en groenten van Pa rijs en omliggende heeft een oproep ge daan ten voordeele van het eindigen der staking. Het gebaar, dat gedaan werd, was niet volbracht, zooals sommigen gedacht hebben, met het inzicht de be volking uit te hongeren, maar alleen ten einde de aandacht der openbare mach ten te trekken op den grooten nood der groentenboeren. Verder onderlijnt het verbond dat het minimumprogramma der Parijsche groentenboeren ofwel reeds in werking getreden is ofwel ter studie ligt en dat de regeering haar po gingen om de andere eischen der groen- tenvoortbrengers te voldoen, voortzet. De doorvoer van aardappelen. Bij besluit van den Minister van Landbouw worden de voorwaarden vastgesteld, waaronder de doorvoer over hetFransch tolgebied mag geschie den van aardappelen herkomstig uitBel- gië. Nederland en Groot-Brittanje. De aardappelen afkomstig uit België en Groot-Brittanje mogen doorgevoerd worden tusschen 25 September en 15 Mei. Deze uit Nederland mogen door gevoerd worden gedurende gansch het jaar. van eieren uit Nederland voor de maand December verhoogd met 50 °/o. Groot-Hertogdom Luxemburg Verplichte inmenging van inlandsch graanmeel. Bij besluit der Luxemburgsche regee ring zijn de maalders bij de bereiding van broodmeel verplicht 55 °/0 inland- sche tarwe en 5 °/0 inlandsche rogge te gebruiken. Dezelfde procenten dienen toegevoegd aan het ingevoerde meel. De Belgische maalderijen maken steeds bezwaar tegen de aanwending van inlandsche tarwe onder voorwend sel dat de hoedanigheid onzer tarwe te slecht is, terwijl hare bewerking zware technische moeilijkheden meebrengt. De Luxemburgsche granen nu zijn van dezelde kwaliteit als de onze Arme Luxemburgers die zulk minder waardig brood te verorberen krijgen en arme Luxemburgsche maalders die hun ne machines aan buitengewoon slijtage moeten prijs geven. De waarheid is echter dat met inlandsche tarwe ook goed brood kan vervaardigd worden, doch dat onze maalders de uitheemsche tarwe verkiezen omdat er meer mede verdiend wordt ARGENTINIË. De minimaprijzen voor tarwe en lijn- zaad afgeschaft. Ingevolge de verbetering der prijzen op de graanmarkt heeft de Argentijnsche Regeering de minimaprijzen opgeheven voor tarwe en lijnzaad. Ingevolge de algemeene verbetering van den economichen toestand is er ook sprake de kontrool op de wissel af te schaffen. Verplichte Vacantie! gemalen wordt van prima AMERI- KAANSCHE LIJNKOEKEN en zon der bijvoeging van STOF NOCH WATER. Het lijnmeel R. U. Z. wordt steeds verkocht voorzien van lood en etiket de waarborgen vermeldend. Vooraleer dit geschiedkundig kapittel te beginnen, doen wij opmerken dat, tot in 1575, het jaar met Paschen begon, en slechts nadien op 1 Januari. Den meer dan gewonen weetgierigen lezer ver wijzen wij naar de Meeting-, Land- en Prijsijboeken van het Aalstersch Archief, en voornamelijk naar het "Noticyboeck van de prysy van huysen binnen Aelst, 2 January 1662,,, op het archief der St Martenskerk. Aan 't kasteelken Ter Linden, in Schauwbroek. was aanhechtig een "pachthoefken ghenaempt tgoed ter Linden,,, in 1562 verkocht door Die- derik Buyl aan Hendrik van der Meere vervolgens zag men het in eigendom van schepen Jan Coecke, die in de Ka- pellestraat woonde (Schepenboek 1654, register 744). In 1710 was het, met wa ters, meersch, hof en hoplochting, 9 bundels grooten we zagen het, in 1915, betrokken door Frans Uytter- sprot. Dit was Het Kasteel der Ver doemenis, onder dien titel bedoeld in het schoon boek van onzen stadsgenoot kunstschilder Silvain Van der Gucht (17 Februari 1823—2 Mei 1894). Het bui tengoed ter Linden, staande veel dichter bij de stad, en eigendom van Mr Leo Geerinckx, wordt gansch ten onrechte "het Kasteel der Verdoemenis,, ge naamd het jaarteekent slechts van 1775 en behoorde toen aan den heer Die- rickx, voorzitter van den Raad van Vlaanderen. Er zat een uit Frankrijk gebannen priester verborgen, die, al daar, onder den titel van Les Droits du père Quesnel, "slechte» boe ken schreef. Wanneer er een landbou wer naar dat kasteel moest, zegde men Hij gaat naar de Verdoemenis en van dan af bleef het buitengoed dien naam behouden. Aan de Nieuwstraatpoort bemerkte men nog tHoff te Raffelghem, reeds vernoemd in 1477. Het werd, den 30 April 1726, door de weduwe van Jan De Waepe- naert, heer van Kerrebroek, verkocht aan Joost van Moorter. Dezes weezen verkochten, in 1765, de "hofstede ofte casteelken, duyve keet, schuere ende stallinghen, boomen ende haeghen, met ten visch inde wallen», aan Joannes de Vuyst: Alles had te samen een grootte van 394 roeden en half. De hofstede het Breedt Byl stond aan de Beek, palende aan "den Posthoorn,,, aan de huidige Kapucienenlaan op- volgenlijk behoorde zij aan de familie de Paepe (1661) en aan Adriaan Roels (1709). Ten jare 1766 had de eigendom een waarde van 855 gulden. Naast het "Bollewerck,, kenden onze voorouders een behuisde hofstede het Wit Huys (1711) van Barbara van den Brempt, "door den wind ingevallen,, (1714). Deze hoeve besloeg, ten jare 1720, een uitgestrektheid van 2 dag- wand en 40 roeden, en behoorde toe aan de kinderen van Martinus van den Bossche, die dezelve dit jaar verkoch ten. "Hét Wit Huys,,, in de nabijheid van het "Maegelyn», waar "de ballien gestaen hebben» (1745), was nog gekend in 1819. en gaf zijn naam aan de tegen woordige Withuisstraat. Het Waeffelhuys (1674-1695) stond in de nabijheid der Beek. Ik denk, dat het aan het Hospitaal toebehoorde. Een andere gekende herberg was de Duyve Keete, die haar naam schonk aan het Duivekeetstraatje. Zij stond op het Meuleschetteveld, en behoorde, in 1671, aan "Mynheere van Maesdam». De "Keete, wesende een Leen, groot 228 roeden», werd in 1711 ook "de hoeve ter Meuleschette» geheeten. In de 18e eeuw bestonden, aan de Nieuwstraatpoort, nog de volgende naamvoerende pachthoeven in het Schouwbroeck, den Krieckelaer (1700) Grootmoeders-stede( 1722)denSprinck- haen (1740) en Sint-Jooris, van Frans de Bundel (1705). Nu gaan wij eens sjoeren aan de Zoutstraatpoort. Oude hoeven zijn ons hier, bij name, weinig bekend gebleven. Slechts in 1642 troffen we het pachthof het Hauten Hant aan, en, een eeuw later, de Saut Keete (1711), van Peeter Kieckens, aan de huidige Kerkhofbaan. De eenige belangrijke bijzonderheden, die wij be zitten, en deze zijn zeer talrijk heb ben betrek op de hoeve van 't Kasteel van Regelsbrugge, naast de Sint Jobs kapel. De eigenaar dezer heerlijkheid, Raas van Liedekerke, verpachtte de hoeve, 8 bunderen groot, in 1460, aan Gillis Wynant. Ten jare 1663 was de eigendom,"teghen de bekeende straete», met het kasteel verkocht (Stadsacten 296). De hoeve, zooals wij haar thans zien werd in 1835 herbouwd, uitwijzens het jaartal in den voorgevel aangebracht. Dit gemis aan bescheeden nopens de voormalige hoeven van de Zoutstraat poort en St Job, wordt ons ruimschoots vergoed door wetenswaardigheden no pens de oude Molens. An de Hoelstrate, up den cruswegh, daer men te Regelsbrugghe waert gaet», (Schepenenboek 1409, register 530) en "an tljorrestraetien ('t Schorrestratien 1466), buyten de Sautstraetpoorte», (Notitieboek der pachten van 't Hos pitaal 1368-71 en 79) stonden reeds windmolens van in 1200. Zoo een mo len, op "'t Wintmolenvelt» behoorde in 1429 aan Claus Schoteleir een an dere was in 1463 afgebroken en ver vangen door het huis van Thomas Hoye "waer de wint meulen up plach te stane... Schepenenboek 1463). De eerstgenoemde windwachter zag men nog in 1597 en zelfs in 1642. Later moet hij afgebroken zijn. Op den Hooghen Hoesen Cauter verhief zich, op het goed van den Ar men, den oliewindmolen van Jan Tack (1682), een gefortuneerd Aalstenaar, die, bij zijn overlijden (21 December 1708) eene som van 66 pond groote legateer de tot het vervaardigen van koperen pilaren in het koor der Sint- Martens kerk. Die molen, met huis en toebehoor- ten, was in 1715 geprezen op 3.800 gul dens. In 1770 behoorde den wint stamp molen met twee huysen aan de weduwe van Joannes Verleysen, die haren eigendom verkocht aan Livinus Hendrickx. Ten jare 1753 kende men hier eveneens het windt draeyen- de stampkot commende van vooren teghen den steenwegh van Paulus Go- vaert. In September 1758 begon Peeter Mertens hier aan het opbouwen van een nieuwen molen, die voor de eerste maal draaide den 7 Augustus 1759. De gebroeders Joannes, Francis- cus en Paulus Mertens verkochten dien hollantschen steenen olie wint meulen met een steenen huys, stal, twee gemet ste smautbacken, borneput, etc.,wan neer de vinger destijds 1791 aanwees. Petrus Van Nuffel. werft nieuwe Het vruchtbare 1936 opent mooie vooruitzichten voor 1937. Eene steeds toenemende belangstel ling vanwege het publiek, de aansluiting van verschillende clubs, enkele dagen geleden, het vruchtbaar congres van de LISA met als onmiddellijk resultaat een pikfijn internationaal kalender. Met deze mooie balans kunnen we rustig afscheid nemen van het werkelijk vruchtbare 1936. Zonder het vaak ellendige weder'dat reeds heel wat voetbaldagen in de war stuurde, zou de opkomst voor onze wed strijden nog in grootere mate de ver wachtingen overtroffen hebben. Moch ten regen, wind, en sneeuw zich de vol gende maanden zich wat menschenlie- vender aanstellen, we zijn ervan over tuigd dat de wegen naar de VVBvelden steeds drukker zullen bewandeld worden. Dit pleit alvast voor de uitbouw in de diepte. De VVBcentrale voor Pers en Pro paganda vestigt er evenwel de aandacht op dat de uitbouw in de breedte nog verre van stopgezet is. Over sommige Vlaamsche gewesten gaat weer die on weerstaanbare drang naar VVB. met het logische gevolg dat clubs zich in groepjes komen aanmelden en van zelf sprekend worden ingelijfd, in de groote VVBfamilie. Naast Limburg en Brabant blijft Oost-Vlaanderen een energiek offensief doorzetten. Reeds moest in het Londerzeelsche een nieuw kalender worden uicgewerkt. Al heeft VVB. zich ten dienste ge steld van de kleinen en nederigen onzer voetballers in het Vlaamsche land, om ook hen toe te laten hunne vrije uren op een deftige aangename wijze door te brengen, toch meent de VVBcentrale voor Pers en Propaganda er de aan dacht te moeten op vestigen dat alleen ernstige vereenigingen kunnen aanslui ten. De kleinste voetbalclub kan in VVB. groot en machtig worden (de voorbeel den liggen voor 't grijpen) als ze de or de in eigen rangen weet te bewaren en met overtuiging de zelfaanvaarde tucht handhaaft. De CPP. stelt zich graag ten dienste van de vereeningingen die den wensch te kennen geven zich aan te sluiten bij VVB. Men schrijve aan het Alg. Secre tariaat, P. J. Nauwelaertsstraat, II. Berchem, Antwerpen. Studie van Notaris MOYERSOEN, te Aalst. Openbare Verkooping van te Hofstade. De Notaris MOYERSOEN, te Aalst zal met tusschenkomst van zijne ambt- genooten Notarissen VAN DER SLO TEN, te St Martens-Laethem en CAU- DRON, te Erembodegem, openbaar verkoopen Zaailand te Hofstade "Overbroeck» groot 28 a. 40 ca. In gebruik bij Mr Theodoor Calle- baut. Eenige Zitdag Maandag 28 December 1936 te 2 uur nam. ter herberg gehouden door Mr Leo Rombaut, te Hofstade, Hoog straat. Zie verv. Notarièele Aankondingen 5 'bl, door A. SUYS. VERBODEN NADRUK. Door doodelijken schrik aangegrepen kromp de knaap op het hart van den vader ineen. Zijn eeuwenouden burcht had de ridder bereikt. Helaas 1... Enkel het lijk van zijn eenigen telg hield de vader in de armen gekneld. Verhaald wordt van een knaap, die, verdwaald zijnde in het bosch, met den invallenden avond in de kruin van een opgescho ten els was geklommen, ten einde beschut te wezen tegen stroopers en wangedrochten, en daar veilig den morgenstond af te wachten. Op het uur van middernacht werd hij uit zijn sluimering gewekt door een ongewoon gerucht, hetwelk uit alle richtingen tot hem doordrong. Begunstigd door den tooverigen schijn van het bleek, spookachtig maanlicht, ontwaarde hij een menigte grauwgrijze wijfjeskatten en zwarte, ruigharige katers, welke het naakte lichaam van een forsch gebouwden man, met zich medevoerden. Katers en katten verzamelden zich aan den voet van den els, in welker kruin de knaap zich had verborgen. Toen veranderden de katten zich in heksen, de katers in duivelachtige gestalten met kromgehoornden kop en bokkige pooten. Met de snavelige nagels van hun beenderige, kromme vingers, scheurden zij het lichaam uiteen, en verlustigden zich de stukken daarvan de hoogte in te werpen en deze nadien in hun handen op te vangen. Een stuk vloog den sidderenden knaap in het aangezichtde jongen greep in zijn angst toe, en hield het stuk van benauwdheid in zijn hand vast. Vóór één uur, den stond, waarop die duivelsdoenden van malkander zouden scheiden, verzamelden zij de verstrooide lichaamsdeelen haastig terug samen, en vervingen het ontbre kende deel door een stuk elshout. Toen keerde het lichaam tot het leven terug het was dit van een vermetele, welke belust op avonturen en wondere daden naar het bosch was gegaan, en aldus door toovenaars en tooverkollen ter dege getuchtigd was geworden. Die heksen en toovenaars namen terug de gedaante aan van katten en katers, en begeleidden onder vervaarlijk gemiauw en geblaas, den man, met wiens lichaam zij zoo lustig hadden gespeeld, naar den uitgang van het bosch. Uit afgrijzen bij het zicht van het lugubere gedoe onder hem, was den knaap in de kruin van den els, een schrillen kreet ontsnapt. Een oogenblik hadden de nachtelijke feestvierders, met glariënde oogen, den boom ingekeken, maar niets in dezes kruin ontwaard. Onder het ronddolen door het bosch, was een zonder ling poeder, waarover wij in een andere bijdrage belangrijke bijzonderheden verhopen mede te deelen, in de sokken van den jongen gedrongen, waardoor hij onzichtbaar was geworden, zonder dat hij het zelf wist. Stompopslag zijn scheuten die op den stomp van een tegen den grond afgehakten stam ontstaan, wortelopslag scheuten welke op de wortels der planten uitschieten. VAN TWEE SCHOONE JONGELINGEN. Twee schoone jongelingen, Adonis en Narkissos, leenden ieder hun naam aan een leuke bloem. Het Adonisroosje Adonis vernalis en Adonis autum- nalis, Lat. nog adoniskruid, bloeddrop, duivelsoog, vuurroosje en kooltjesvuur genaamd, behoort tot de familie der hanevoet- achtigen Ranonculacées, Fr. een zeer verspreide familie, met weinig duurzamen, groenachtigen of gekleurden bloemkelk, afvallende, soms afwezige bloemkroon, minstens twaalf meel draden, en vruchtjes gevormd uit vele eierstokken welke droog en gewoonlijk vrij zijn. Men treft Adonisroosjes aan met gele, andere met witte bloemen. De plant evenals de meeste hanevoet- achtigen, is giftig. Adonis was een zoon van Kynaras en Myrrha, koning van Kyprus. De godin Aphrodite was begeerig naar hem. Maar Ares, welke Aphrodite insgelijks lief had, stuurde, door minnenijd ge dreven, een ever op zijn medevrijer af. Adonis werd gedood, en op de plaats waar diens bloed had gevloeid, deed Aphrodite daar uit het Adonisroosje ontstaan. Na zijn dood werd Adonis onder de halfgoden heroën opgenomen. Een half jaar verblijft hij bij Aphrodite, een half jaar in de onderwereld. Het is te zijner eer, dat het Adonisfeest ingericht is geworden. Volgens een andere legende was Adonis de zoon van Smyrna, een Assyrische prinses. Ten gevolge van een onverklaar baar, noodlottig misverstand, was Smyrna door haar vader ver oordeeld geworden de geboorte van haar kind af te wachten onder vermomming van een heester. Aphrodite, welke zich in de nabijheid bevond van den boom en de eerste den knaap te zien kreeg, werd zoo zeer met dezen ingenomen, dat zij hem mede met zich nam. Zij stelde Adonis onder de hoede van Persephone, de godin van de onderwereld. Deze eveneens kreeg den knaap onmiddellijk lief, en weigerde hem, ook maar één dag, aan zijn eigen moeder af te staan. Toen nu de moeder haar zoon aan de goden terug vroeg, stelden dezen als scheidsrechter Zeus aan, om het geschil te beslechten. De groote god besliste dat Adonis een derde van het jaar Aphrodite zou toebehooren, een derde van het jaar bij Persephone verblijven, en het laatste derde van het jaar zou doorbrengen daar, waar het hem zelf mocht believen. Dit laatste deel van het jaar bracht Adonis door bij zijn moeder. Sommige mythologen beweren dat hij dit derde deel van het jaar ook bij Aphrodite doorbracht. Nog een andere voorstelling luidt, dat Adonis onder nimfen werd opgebracht, waar Aphrodite zorgzaam waakte over zijn wel en wee. En het zou gedurende een onbewaakt oogenblik zijn geweest dat Adonis, hartstochtelijk jager, tegen de aanbeve ling in van zijn beschermgodin zich te diep in het bosch hebbende gewaagd, door een ouden, nijdigen ever, op last van Ares over vallen was geworden. Adonis verweerde zich dapper en velde zelfs den ever. Maar ook hij bezweek aan de bekomen verwon dingen, niettegenstaande de teederste zorgen, liefkozingen en zoe nen der toegesnelde godin. Toen Aphrodite naar haar lieveling ter verpleging toeijlde, schramde zij haar handen en voeten, gansch haar lichaam aan de doornen en bramen van het dichte bosch, maar daar lette zij niet op. Het bloed dat uit de leden der minnende godin, op haar vlug gen tocht naar de plaats des onheils, zijpelde, bevlekte de witte blaadjes van bloeiende rozen sindsdien zijn roodkleurige rozen ontstaan. Evenals de levensduur van Adonis zelf, is de levensduur van het Adonisroosje kort. ft Vervolgt). Bijna dagelijks leest men tijdens dit sei zoen in de pers dat de scholen in deze of geene gemeente wegens griep epidemie ge sloten zijn. Iedere Mama moet dns in dezen tijd spe ciaal letten op de gezondheid harer kinde ren. Een tube Aspirine mag dan ook in geen enkel huis ontbreken om bij de minste kenteekenen van gevatte kou of griep aan stonds te kunnen ingrijpen. Neemt bijtijds 1-2 Aspirine-tabletten, maar let er op dat het de echte Aspirine is, zij die het BAYER-kruis draagt op de verpak king en ieder tablet. dank zij Dampo-verkoudheidsbalsem, die zelfs bij de zwaarste valling van hoofd, neus, keel en borst, direct verlichting geeft en geneest. Gebruik tijdens het gure jaarge tijde Dampo hoestbonbons, die U en Uw kinderen beschermen tegen infectie en kouvatten. Verkrijgbaar bij alle Apoth. Dampo doos frs. 5. Pot frs. 10. Dampo-hoestbonbons groote doos frs. 5 Dampo daar lucht ge van op. N.N. Pharm. Fabr. A. MIJNHARDT. Antwerpen. abonnenten aan voor Uw blad I

De Koornbloem | 1936 | | pagina 4