Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Lam wwers NIEUWJAARSWENSCHEN j Itajjë.Duitschland, Spanje De zorg van de Nederlandsche 1 hebben tekort aan 1 arwe Regeering voor den Landbouw. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven Z©M©AO 3 JANUARI 1937. #rQ» 23 cuttM 19i* JAARGANG Ni 939 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en Redactie i Zeebergkaai, 4, Aalst. Oe medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Telkenmale wanneer een jaar ten einde is en er een nieuw aan vangt, is het de gewoonte bij alle goede zakenlieden en bij vele andere personen, een overzicht op te maken van den gang hunner zaken gedurende het verloopen jaar. Men noemt zulks een bilan. Al het goede wordt bijeengezet, het kwade eveneens en dan wordt er gezien of er winst of verlies ge daan werd. Ook wij willen hier even na gaan hoe het met onzen landbouw in ons land gedurende het jaar 1936 verloopen is. Onze eerste indruk is alles behalve aanmoe digend. We zien bij den eersten oogopslag dat we weer een zwaar crisisjaar achter den rug hebben, een jaar van somberheid en soms van wanhopigen strijd voor het bestaan, en we vragen ons niet zonder eenigen angst af wat het jaar 1937 ons brengen zal. Zal het eindelijk beter worden voor onzen landbouw, daar hij op daadwerkelijke hulp en steun der Regeering zal mogen rekenen Of zal het bekken aan den ouden stijl blijven hangen en zullen de landbouwers mogen voortploete- ren tot ze ondergaan in den poel van ellende En zullen de landbouwers zelf niet begrijpen dat het eindelijk eens tijd wordt van de koppen bijeen te schuiven, teneinde geza menlijk op te rukken tot verde diging onzer rechten Dat zijn al vragen die ons ern stig bezig houden, en waarvan we het antwoord niet met juistheid geven kunnen, daar het niemand gegund is ook maar één blik te slaan in het boek der komende dingen. Alleen de vrees blijft ons, dat de boeren in ons land zullen be handeld blijven als burgers van tweeden rang. Inderdaad, onze boeren wor den stiefmoederlijk behandeld door de heeren van Brusselhun toestand wordt onhoudbaar en we vragen ons met bezorgdheid af op wat zulks zal uitloopen zoo er niet ten spoedigste hulp gebracht wordt. Als bewijsvoering voor onze beweringen, willen we slechts een paar voorbeelden uit de vele aanhalen We hebben daar onder meer de kwestie der zuivelproducten.Dank zij de muntontwaarding, ontstond er een groote prijsverhooging der grondstoffen die door den land bouwer dienen aangekocht om het vee te voeden. Er was dus een verhooging van den kostprijs het logisch gevolg zou een prijsver hooging moeten zijn der voort gebrachte producten. Daar was echter niet aan te denken. Van een paar zijden, zelfs van Regeeringswege, werd moord en brand geschreeuwd. Het mocht niet zijn, de levensstandaard moest laa9 gehouden worden, want an ders zouden de nijverheidsbazen hooger loonen aan hun werkne mers moeten geven, en dat mocht niet, want daardoor zouden de winsten der nijverheid vermin deren. En zoo zagen we het ichan- dalig feit, dat de landbouwer, die toch reeds met verlies werkte, nog zwaardere lasten te dragen kreeg I Er is nog een ander punt dat betrek heeft op de zuivelnijver heid, n.I. dat der margarine. Statistieken bewijzen ons dat het margarineverbruik in België reusachtige vorderingen maakt, en daardoor enorme winsten ver wezenlijkt worden door enkelen Dat door die ongelijke en on eerlijke concurrentie een groot deel der samenleving in haar be staan bedreigd wordt, daar zitten de nijverheidsbazen weinig mee gewrongen We hebben in ons blad reeds dikwijls maatregelen voorgedra gen tot betere verhoudingen, zoo dat we ze niet hoeven te herhalen. Er werd dienaangaande nu een wetsvoorstel neergelegd. Maar daarmee zijn we niet veel, want dat zal van hier naar daar verstuurd, verwrongen en ver minkt worden, en na een oneindig gezeur misschien gestemd gera ken... als de zuivelnijverheid reeds volledig ten gronde gegaan is 1 Dat noemt men den put vul len als t kalf verdronken is Daaraan kunnen we reeds dui delfjk merken dat onzen land- j r^' S ^anc^s ^rste nijverheid,,, de Regeerders maar belang inboe zemt, als men hem kan aanwen den als ruilmunt, of zooals in eerstgenoemd geval als blik semafleider Ja, zal men zeggen, het bilan is somber en weinig rooskleurig. In derdaad, en nochtans bestaat er een lichtpuntje. Kijk, dezen zomer stonden de aardappelen op zeker oogenblik 15 fr. de 100 kg. We hoeven na tuurlijk niet uit te wijden over dien prijs. En toen kwam er beweging onder de boeren. Heyst-op-den-Berg, een be langrijk centrum der vroege aard appelen, kwam het verzet los. Alle verkoop werd gestaakt. Men vroeg als minimumprijs 30 fr. En die actie gelukte. Ook in de streek van Aalst kwam er beroering. Door Redt U Zeiven werd een werking op touw gezet om den prijs der aard appelen op 40 fr. te brengen. Er werden groote gewestelijke ver gaderingen belegd. En ook hier werd de slag thuisgehaald. Het werd voor velen een open baring. Bij veel landbouwers vie len de schillen van de oogen en begreep men dat alleen door nau we samenwerking iets bekomen kon worden. Het is nu Nieuwjaar, en het is dan ook de gewoonte van zijn be?xCr ,wenschen uit te spreken. Welnu, onze Nieuwjaars wensch is de volgende Dat de solidari teit onder de landbouwers meer werkelijkheid worde en ze beter aaneen zouden sluiten, dat al de landbouw vereenigingen zonder onderscheid mekaar de hand zou den reiken tot het vormen van het eenheidsfront der boeren om ge zamenlijk den strijd te voeren voor een beter bestaansrecht onzer diep vernederde landbouwbevolking (Zie vervolg onderaan 3de kot) De slechte oogsten hebben de graanprijzen terug loonend gemaakt. De broodprijs is andermaal met enkele centiemen gestegen I En in de steden jammeren de menschen en klagen putten in den grond. De boeren zijn er de schuld van. En de praatjes gaan hun gang. Dat met de prijsstijging van den graanprijs de landbouwers het in de wereld weer een beetje beter hebben en, daar ze een groot deel uitmaken van de werkende bevolking, we daarmede weer een eindje dichter zijn bij de algeheele economische opleving, daar schijnt nie mand aan te denken. De landbouwers hebben het gedaan. Niet de landbowers uit de Vereenigde- Staten of Argentinië, maar de landbou~ wers uit eigen land. En wanneer men weet hoe weinig invloed de Belgische boeren uitoefenen op de ontwikkeling van den graanprijs, dan is het om mee te lachen, cf liever om mee te schreien. Zoo kortzichtig zijn dc menschen meestal 1 De graanprijzen zijn gestegen omdat de oogst in de Vereenigde-Staten is mislukt en omdat ook Italië en Duitsch land gedwongen zijn graan te koopen. Dat Italië graan moet koopen schijnt wel zonderling. Het vermoeden werd uitgesproken dat de graanaankoopen van Italië in werkelijkheid voor reke ning van generaal Franco geschiedden. Dit vermoeden is gerezen omdat deze aankoopen zoo spoedig na den oogst plaats vinden. Het is ons niet mogelijk te beweren dat Italië geen tarwe naar Spanje stuurt. Wat we wel kunnen beweren is, dat de tarweoogst in Italië verleden jaar zeer deficitair was. Het feit dat Italië thans reeds is overgegaan tot den aankoop van groote graanvoorraden is dus te verklaren Het tekort van den tarwe-oogst in Italië wordt op ongeveer 2 millioen ton geraamd. Dit wil zeggen dat Italië tot einde Juli minimum 250.0C0 ton brood graan per maand moet invoeren. Met dezen invoer is men reeds sedert einde September 1936 begonnen. De totnog toe aangekochte hoeveelheden zouden reeds 850.000 ton bedragen. Daarvan komen 200.000 ton uit Hongarië. Deze transactie werd rechtstreeks door de beide Regeeringen afgesloten zonder tusschenkomst van den graanhandel. Verder zijn eenige honderdduizenden ton betrokken uit Roemenië en Joego slavië. Er werden ook reeds talrijke ladingen Manitoba-tarwe uit Canada ontvangen. Verder is er een groote hoeveelheid uit Australië gekomen en enkele scheepsladingen witte tarwe van de Amerikaansche kust van den Stillen Oceaan. Ook in Argentinië werden contracten afgesloten. Deze tarwe wordt in de voornaamste havens van de Middellandsche en de Adriatische Zee gelost. De invoer van ten minste 2 millioen ton broodgraan zal voor Italië een ernstige aderlating aan deviezen be- teekenen. Bij een gemiddelden prijs van 8 tot 9 pond sterling per ton, zal het bedrag dus bijna 20 millioen pond be dragen. of nagenoeg 2 milliard lire. De Amerikaansche tarwe wordt in dollar betaalt,andere soorten in ponden. De betaling geschiedt onmiddellijk na aankomst der schepen in de havens. De Federatie met den aankoop gelast, eischt gewoonlijk dat de verscheping met Italiaansche schepen zal geschieden. Deze voorwaarde kan niet altijd wor den vervuld, daar de tonnage onder Italiaansche vlag eerder schaarsch is. De slechte oogst beteekent dus een (Zie vervolg 2' bladzijde.) Een voorbeeld voor onze Regeering opdat zoo eindelijk de landbouw zou kunnen mededingen met de andere nijverheden en den boer ten minste een menschelijk leven moge verwerven. Ziedaar onze vurigste nieuw- jaarswenschen. In de memorie van antwoozd op de begrooting van het Landbouwcrisisfonds voor t jaar 1937, heeft de heer Deckers, Minister van Landbouw in Nederland de princiepen uiteengezet welke de Re geering in de toekomst zullen leiden bij den steun aan den landbouw. Deze nieuwe princiepen beteekenen een radicale ombouw der tot heden be staande crisisorganisaties. Zij gaan uit van de inrichting der samenleving op solidaristischen grondslag. Zulks beduidt dat de vrije bedrijfs- of beroepsinrichtingen voortaan een ge- wichtigen rol zullen te vervullen hebben bij de vaststelling der economische en maatschappelijke politiek te volgen door den staat, inzonderlijk wat betreft de bedrijfsbelangen der leden aangesloten bij de betrokken beroepsinrichtingen. Als bijzonderste bezwaren der tot heden toegepaste crisismaatregelen ten voordeele van het landbouwbedrijf noemt de Minister 1dat het ambtelijk element te veel het bedrijfselement op den achtergrond heeft gedrongen. Er werd door de landbouwcrisiswet, wel is waar, een centrale kommissie gesticht bestaande uit deskundigen in den land en tuinbouw, alsook uit vertegenwoor digers van handel, nijverheid, scheep vaart en middenstand. De taak dezer commissie is advies uit te brengen over al de koninklijke besluiten welke krach tens de landbouwcrisiswet worden ge nomen. De ervaring heeft echter geleerd dat de Regeeringscommissarissen dikwerf de getroffen crisismaatregelen derwijze had den uitgewerkt dat de centrale kommis sie In een te laat stadium werd gekend om haar advies nog met vrucht te kun nen verstrekken. Bovendien werden meermaals belangrijke landbouwcrisis maatregelen aan het oordeel der Com missie niet onderworpen. De Minister besluit dan ook dat de huidige gecentraliseerde regeling wel voor korten tijd kon gelden maar op den duur onhoudbaar is, omdat de richting van het bedrijf te veel door de ambte naren wordt beheerscht en aan de vak- menschen onvoldoende meezeggenschap wordt ontzegd. Uitgaande van de vaststelling dat de huidige economische verhoudingen over de wereld vooralsnog den terugkeer van het vrije ruilverkeer tusschen dé volke ren niet laten voorzien, derwijze dat elk land die producten zou voortbrengen welke hij met de minste kosten kan pro- duceerenis de Minister van oordeel dat regeling der voortbrengst, de bevor dering van den uitvoer van land en tuinbouwproducten dienen te worden opgedragen aan organen te vormen uit vertegenwoordigers van het bedrijfs leven. Deze zijn meer bevoegd om de passende maatregelen voor te stellen en zelf te helpen uitvoeren, omdat zij dage lijks in nauwe aanraking zijn met de noodwendigheden van het bedrijf. Dit contact ontbreekt doorgaans aan de ambtenaren. De Staat zou in deze orde ning nog enkel het toezicht uitoefenen om het algemeen belang te vrijwaren, doch de regelende macht inzake de vast stelling en de richting der voortbrengst in land- en tuinbouw zou opgedragen worden aan de organen ontsproten uit het bedrijfsleven zelf. De Minister kant zich uitdrukkelijk tegen elk staatssocialisme, waar hij han delt over de samenstelling van bedoelde bedrijfsorganen. Deze moeten niet van bovenaf door de overheid worden opge legd maar van onderop uit het bedrijfs leven zelf worden opgebouwd. Voor stellen die deze organen zouden kunnen vervormen in de richting van staats socialisme of zuiver ambtelijke instellin gen moeten met alle kracht worden weerstaan. De sterk ontwikkelde orga nisaties in land- en tuinbouw bieden een mogelijkheid de bedrijfsorganen op de juiste wijze samen te stellen. Tot slot van zijne redevoering ver klaarde de Minister dat zijn departement de hand heeft gelegd aan de uitwerking van de hierboven ontwikkelde gedach ten om tot concrete voorstellen te ko men. Deze zullen de wijziging der be staande landbouwcrisiswet voor gevolg hebben. Deze laatste kan voorloopig de draagster worden der bedrijfsorganen die aanvankelijk geheel op den crisis- arbeid ingesteld, in de naaste toekomst ook nog een taak zullen blijken te heb ben, wanneer meer gestabiliseerde ver houdingen zijn ingetreden. Uit deze uiteenzetting is ook voor ons land heel wat te leeren Wij weten dat de toestand van onzen land-en tuinbouw verschil vertoont met deze in Nederland en namenlijk op dit gebieddat ons landbouwbedrijf meer op den afzet in het binnenland is aangewezen, terwijl het Hollandsch land- en tuinbouwbedrijf meer voortbrengt voor den uitvoer Niettemin leert deze uiteenzetting ons dat de Nederlandsche Regeering nu reeds aan den uitbouw van een passende organisatie werkt om in de toekomst, zelfs nadat de crisis zal zijn geluwd, aan den land- en tuinbouw den vereischten ruggesteun te schenken om hun bedrijf aan te passen aan de economische ver eischten van den tijd! Nederland zal met beüulp van bedrijfsorganen gespro ten uit den land- en tuinbouw een pas sende landbouwpolitiek kunnen opbou wen en ten uitvoer brengen. De Belgische regeeringen hebben nooit dergelijke omlijnde landbouwpoli- tick gehad. Zelfs niet in de langdurige crisisperiode welke wij door maken werd een vast steunplan opgevat in voordeel van den landbouw. Slechts enkele, dikwerf nog tegen strijdige steun maatregelen, werden be komen na hardnekkigen strijd en onder den druk der scherpe misnoegdheid van de land- en tuinbouwers Deze steun maatregelen waren dan nog altijd on volledig en laattijdig Moeten wij in verband hiermede wijzen op de graan- premiën die wel enkele graan verbouwers ten goede komen, doch anderzijds aan onze Vlaamsche zwijnen- en hoender kweekers zwaar nadeel berokkenen, doordat zij den kostprijs der voeders merkelijk verzwaren Of moeten wij de onvergeeflijke lamlendigheid van de Regeering aan de kaak stellen inzake de valorisatie der zuivelproducten welke nog steeds op den eerste uitvoerings maatregel wacht? Gansch de economische politiek van België is er opgericht geweest den land en tuinbouw de slavenrol op te leggen van levensmiddelen voort te brengen aan de laagste prijzen om de kostprijzen voor de nijverheid zoo laag mogelijk te houden en aldus aan de industrie een ruime winstmarge te verzekeren I Indien België den naam heeft verwor ven het land te zijn van het goedkoope leven, dan is zulks te wijten aan den lagen levensstandaard waarmede onze landbouwers zich moeten vergenoegen De Waalsche nijverheid heeft tot heden het reuzenaandeel gehad in de economische bezorgdheid van den Bel gischen staat, de landbouw werd slechts ais ondergeschikte behandeld De partijpolitieke staat heeft nooit aan onze landbouwbevolking de belangstel ling betoond waarop zij in rechtvaardig heid aanspraak kan maken. De zoo ge naamde politieke vertegenwoordiging der landbouwers heeft te hunnen voor deele van de Regeering ook geen ge rechtigheid kunnen afdwingen, omdat zij wel vele moties en wenschen heeft uit gebracht doch nooit geen daad heeft durven stellen tot ondersteuning van de rechtmatige eischen der boeren 1 De princiepen vooruitgezet door den heer Deckers welke hij hooger zeer be knopt samenvat, zijn een uitstekend plei dooi voor de gezonde corporatieve in richting van het staatsbestuur. Ook deze gedachte wint veld in ons land 1 Wegens de bittere en nog steeds voortdurende ontgoochelingen dat het huidig stelsel oplevert voor onze landbouwers, komen deze tot de overtuiging dat slechts in deze nieuwe richting voor hen waar deering, gelijkberechtiging en welvaart kan gevonden worden. TELEFOON 267. jt. v.v. v.vXv;-; X...i.

De Koornbloem | 1937 | | pagina 1