Onze Hoenderteelt met ondergang bedreigd Koepons van Kasbons 1 Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers ZITDAG Stemmen uit Nederland Geldplaatsingen Een typisch produkt van Mandchukuo dat ook in de Vereenigde Staten verbouwd wordt Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt II Zeiven £©MDA6;i7:JANUARI 1937. FrQft 23 (tattca 19J« JAARGANG Ni 941 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaar8. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestnnrder en verantwoordelijke Opsteiier O. CAUDRON. Bareel en Redactie i Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Terwijl een crisis zonder weerga ons zuivelbedrijf nog steeds omkluwt en de Regeering nog geen enkel ander middel heeft ontdekt dan commissies en sub commissies om te verhelpen aan de rui- neerende prijzen waartegen onze boeren hunne melk- en zuivelproducten moeten verkoopen, is de tweede bijzonderste bedrijfstak van onzen landbouw de hoenderteelt nu ook met ondergang be dreigd, ingevolge de ineenstorting der prijzen tijdens de laatste weken Deze gevoelige prijsinzinking is niet normaal, zij overschrijdt het peil eener gewone seizoendaling. Zulks wordt tref fend uitgewezen door een vergelijking der eierprijzen in de bijzonderste eier mijnen tijdens de laatste 6 maanden van 1935 en 1936 Ten nadeele van den toestand in 1936, komt dan nog de zeer verzwarende omstandigheid dat de voe- derkosten der hoenders welke voor ruim de 3/4 tusschenkomen in de bedrijfsuit- gaven, met meer dan 25 °/o zijn gestegen ten opzichte van verleden jaar. Ziehier bedoelde vergelijking tusschen de middenprijzen der eieren in 1935 en j 1936: Juli Augustus September October November December 1935 fr. 0,46 0,56 0,60 0,76 0,74 0,70 1936 0,44 0,52 0,66 0,75 0,72 0,49 stijging daling °/0 - 4,5 - 7,1 10.1 - 1.3 - 2.7 - 30,40 Deze vergelijkende statistiek toont aan dat de prijzen der eieren tijdens de tweede helft van 1936 over 't algemeen lager waren dan in dezelfde periode van 1935. Wanneer men hierbij dan in aan merking neemt dat de voederkosten met 25 °/o en meer gestegen zijn tegenover 1935, dan hoeft het geen verder betoog dat onze hoenderkweekers met zwaar verlies werken, te meer dat 1935 maar toeliet amper de twee eindjes aaneen te knoopen. Nochtans had de hoenderteelt na den oorlog in ons land een snellen bloei ge nomen. Er waren zelfs jaren dat de waarde der eierenproductie deze onzer steenkolenvoortbrengst nabij kwam. De hoenderteelt nam vooral een snelle vlucht in onze Vlaamsche gewesten die over de noodigen handenarbeid beschik ten voor deze gespecialiseerde teelt. Van invoerder vóór den oorlog, had ons land dan ook spoedig een belang rijke plaats ingenomen als uitvoerder van eieren Onze afzet op de Engelsche markt was weldra tot een aanzienlijk peil gekomen. Wij konden jammer ge noeg deze benijdenswaardige positie op de Engelsche markt niet behouden, inge volge de grondige wijziging in de En gelsche tolpolitiek waardoor aan de Rijkslanden een bevoorrechte positie voor den invoer van landbouwproducten werd toegestaan, en ook ingevolge de verwaarloozing door onze Regeering tijdig de passende maatregelen te treffen tot doeltreffende organisatie van onzen uitvoer. Toen onze Regeering eindelijk klaar was met de vereischte maatregelen tot reglementeering van den eierenuitvoer op gebied der waarborg van hoedanig heid en der passende verpakking, waren de Belgische eieren grootendeels ver drongen van de Londensche markt door de producten van andere landen die zich sneller hadden aangepast aan de nood wendigheden des tijds. Het noodlottig stelsel, den put te vul len als het kalf verdronken is, had zoo als het gebruikelijk is in landbouwaan- gelegenheden, eens te meer toepassing gevonden. Onze eieren hebben alsdan afzet gezocht in Duitschland, doch kon den er geen voldoende vergelding vin den voor het verlies der Engelsche markt ingevolge de autarchische strek king en de beperking der deviezen voor betaling der ingevoerde producten. In 1935 vonden wij in Spanje een belang rijken afnemer voor onze eieren, doch betalingsmoeilijkheden en de politieke wanordelijkheden, welke nu ontaard zijn in een bloedigen burgeroorlog, hebben deze markt ook practlsch doen weg Vallen. Ook dient gemeld dat wij op de bui- tenlandsche markten in uiterst ongun stige voorwaarden van mededinging verkeeren, waar de meeste eieruitvoe- rende landen zooals Nederland, Dene marken, de Baltische landen, Ierland, Polen hunnen export van eieren steunen met belangrijke exportpremiën. De tot heden bekend gemaakte cijfers betreffende den invoer van eieren over de negen eerste maanden van 1936 wij zen uit dat wij gedurende dit tijdperk 149,898.000 stuks uitvoerders voor eene waarde van 75.938.000 frank tegen 155.108 000 stuks voor een bedrag van 68.999.000 frank tijdens de 9 eerste maanden van 1935. Onze uitvoer is dus in hoeveelheid gedaald in 1936, doch bracht een hoogere waarde op door verbetering der prijzen. De toekomst voor onzen eierenuitvoer laat zich niet als rooskleurig beschou wen wanneer wij rekening houden met den warboel in Spanje, de nog steeds bestaande betalingsmoeilijkheden in Duitschland, de mogelijke verscherping der eierenhescherming in Engeland en het feit dat de meeste landen hunnen flnancieelen steun aan den eierenuitvoer voortzetten waardoor de concurrentie voor ons land zeer lastig is. Onze eierenproductie zal dus in 1937 in hoofdzaak aangewezen blijven op de binnenlandsche markt. De geweldige prijsinstorting dezer laatste weken ver- eischt dan ook dat onmiddellijk afdoen de maatregelen getroffen worden tot valorisatie der eieren. Aan de huidige prijzen moet de hoenderteelt snel naar haar ondergang. Vooreerst dienen de granen als voe der aangekocht door onze hoenderkwee kers vrijgesteld van de invoertaks. Het kan er niet door dat onze hoenderkwee kers, die zelf in de scherpste crisis ge wikkeld zijn, verder de premie helpen betalen aan de graanverbouwers, die ingevolge de merkelijke verbetering in getreden op de graanmarkt, er heel wat beter voorstaan dan zij zelf. Verder dient elke invoer van eieren stopgezet, zoolang de inlandsche eieren op de Belgische markt geen afzet vinden tegen behoorlijke prijzen. Een doeltreffende propaganda zou met steun der openbare besturen moeten gevoerd worden tot bevordering van iet verbruik van eieren, De openbare instellingen en de inrichtingen welke subsidie ontvangen van de openbare besturen zouden moeten verplicht zijn enkel inlandsche eieren te gebruiken. Onze uitvoer naar de bijzonderste markten zou door de Regeering dienen gesteund in de verhouding welke noodig is om normale concurrentievoorwaarden te herstellen met de landen die hunnen eierenexport financieel steunen. De toestand voor onze Vlaamsche boeren is thans benarder dan ooit, daar de twee bijzonderste bronnen van hun inkomen, namelijk de zuivelproducten en de eieren zwaar zijn aangetast. Wij eischen dat de Regeering ten spoedigste door doeltreffende maatre gelen aan dezen ergen toestand verhel pen. Commissies hebben onze landbou wers niet noodig, doch daadwerkelijke hulp. Wanneer kunnen ze die eindelijk ver wachten van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 7 Februari van 8,30 tot 10,30 uur, in ons Lokaal Groote Markt, Aalst. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal, Groote Markt. Hij is ter beschikking der belangheb benden om alle inlichtingen te geven over verzekeringen van allen aard brand, ongevallen, leven enz. Het Nationale Dagblad geeft on der den titelDe plaats van den Boer in de huidige Samenleving volgende bedenkingen Herhaaldelijk worden den laatsten tijd scherpe aanvallen ondernomen op den land- en tuinbouwsteun en voor namelijk door de liberale pers, die het blijkbaar niet kan laten de onkundige stedeling verkeerd voor te lichten. De landbouwsteun zoo zeggen deze hie lenlikkers van het moderne kapitalisme houdt de aanpassing tegen, houdt alles duurder dan het zou behoeven te zijn, wanneer deze steun werd afgeschaft. Zoo vergiftigt deze pers het volk, de ware toedracht angstvallig verborgen houdende, want het is niet de landbouw steun, die alle aanpassing tegenhoudt, doch het zijn de zware lasten die de be schutte bedrijven op de gemeenschap leggen door de schandelijk hooge tarie ven van electriciteit, gas, waterleiding enz., het zijn ook de vaste lasten die alle opkomende herleving van welvaart in den kiem smoren. Doch daar schrijven zij vooral niet te veel over. Welke uit werking hun ophitsend geschrijf heeft op de massa, getuigt weer de stedelijke reactie op een geringe prijsstijging der aardappelen. Moord en brand wordt ge schreeuwd, wanneer de landbouwpro- dukten iets in prijs stijgen, echter bij lange nog niet (inclusief de steun) de kostprijs voor den boer dekkende, doch wanneer verscheidene bedrijfsbenoodig- heden voor den boer met 20 of 30 °/o omhoog zijn gegaan sinds de gulden in waarde daalde, ondanks de vermanende woorden van den heer Colijn, dan wordt dit niet geteld. De Boer als Philantroop. Volgens het begrip van menig stede ling is de boer een philantroop, iemand die zijn producten zoo ongeveer gratis aan den gemeenschap afstaat. Dit schijnt een stedelijk recht te zijn, dat men op den boer kan laten gelden. Waarschijn lijk nog een nawerking van een of ander stedelijk privilege uit den tijd dat boeren heelemaal ontrecht waren. Boer en Volksgemeenschap. Zoodra het standenverschil zich ster ker ging ontwikkelen is de boer versto ten uit den volksgemeenschap. Zij zijn eeuwenlang de slaven geweest van de edelen. Hun leven was toen hard, doch fier en gelaten hebben zij het gedragen. Dag en nacht en in ontij moesten zij klaar staan voor hun meester of meeste res. Des zomers na een lange zware dag taak moesten zij des nachts de kikkers het zwijgen opleggen door met stokken in de slotgracht te slaan, daar men an ders in het kasteel niet kon slapen van wege het gekwaak. Later hebben zij hun vrijheid verkregen, doch welk een vrij heid l Tot op den huidigen dag worden zij nog beschouwd als vierde-rangs bur gers. Veel hebben de boeren geleden, veel hebben zij in berusting aanvaard. Hierdoor berichten we de houders van kasbons dat de koepons zullen uit betaald worden op alle werkdagen tus schen 8 en 10 uur's morgens. In 't belang van het werk verzoeken we de leden zich niet buiten vermelde uren aan te bieden. De leden die de stukken in vervanging van de oude boekjes nog niet afgehaald hebben, worden vriendelijk verzocht zich niet vóór 1 Februari a.s. aan te bieden. De meest economische kracht voeders voor melkvee zijn het Melkmeel R.Ü.Z. en het Krachtvoedermeel R.U.Z. Wie ze eens beproeft zal ze steeds gebruiken. De strijd om de Sojaboon. Voor alle doeleinden dienstig I De Sojaboon is een typisch product van Mandchukuo. We wisten dat het totnogtoe voor velerlei doeleinden ge bruikt werd. O. a. voor voedsel, voor het vervaardigen van olie, boter, rubber, petroleum, verfstoffen, schellak, vernis... om er slechts enkelen te noemen. Thans wordt bericht dat men in Japan nog een andere gebruiksmogelijkheid heeft ge vonden. De doppen van de boonen werden vroeger alleen gebruikt als stroo voor dakbedekking en als brandstof: thans maakt men er pulp van die voor de vervaardiging van kunstzijde kan worden gebruikt. Daarmede is voor de Sojaboon een nieuwe mogelijkheid geopend. Verwacht wordt dat Japan thans jaarlijks groote hoeveelheden van deze scjaboonen ten behoeve van de kunstzijde-industrie zal invoeren. Deze Japansche aankoopen zullen een groot voordeel beteekenen voor de inwoners van Mandchukuo, die met de winsten welke zij uit deze nieuwe transactie zullen trekken in staat zullen zijn betere brandstollen te koopen dan zij uit de schillen van de sojaboon kun nen maken. Laten we echter de feiten niet voor- uitloopen... en beginnen we met het begin. Het meel van de sojaboon wordt ge bruikt voor het vervaardigen van auto- onderdeelen, de olie voor verf, voor glycerine gebruikt voor moffellak en schokdempers..., en ^verder is het een belangrijk volksvoedsel. In reusachtige hoeveelheden worden de sojaplanten in China, Japan en de Philippynen verbouwd. Mandchukuo spant echter de kroon. Mandchukuo pro duceert jaarlijks vier millioen ton soja- boonen. Sinds de onafhankelijkheid van Mandchukuo is Japan er ook met alle macht op uit om de productie nog te verhoogen. Millioenen boeren zwoegen op het land om aan de navraag te vol doen. En Mandchukuo meende tot voor korten tijd geen mededinging te moeten duchten op dit terrein. Sinds menschen- geheugenis, en zulks beteekent in het Verre Oosten enkele duizenden jaren, in Mandchoerye het land van de Sojaboon geweest. In dit vroeger deel van China, waar de rijst minder overvloedig voor handen is, was de sojaboon het volks voedsel bij uitmuntendheid geworden. Tot op heden voerde Japan, dat feite lijk het monopool van de Mandchoeri- sche sojaboon in handen heeft, slechts 8 °/o van de totale productie uit. Deze acht procent vormen echter een econo- mischen factor van groote beteekenis. Immers, de Japansche sojaboon evenals de olie waren niet te evenaren. Japan beheerschte de wereldmarkt. Werd niet gezegd, dat Japan Mandchukuo ver overde, juist om deze meesterschap te handhaven De Vereenigde Staten die teveel aan katoen en graan hadden hebben zich thans gezet aan het verbouwen van de sojaplant. En waar in Mandchukuo de Chineesche koelies slechts over gebrek kige werktuigen beschikken, stelt de Amerikaan zijn voortreffelijke machines in dienst van het nieuwe artikel. Zal Amerika Mandchukuo van de markt verdringen? Totnogtoe is daar geen vrees voor. Indien er onrust is, is dit al leen op de beurs, waar thans reeds in soja-olie wordt gespeculeerd. Landen die tot voor kort geen soja- olie invoerden, denken thans ernstig over een verbruik op groote schaal. Duitschland geeft daarin het voorbeeld. Het heeft voor aanzienlijke leveringen contracten afgesloten. Duitschland heeft geen geld: Maar wat doet dat er toe Mandchukuo immers heeft geen machi nes, en dan werd overeengekomen 100 millioen yuan sojaboonen tegen land bouwmachines in te ruilen. De Amerikaansche sojaboon is echter beter dan de Mandchourische en beter koop. De Chineesche koelie is niet duur, maar in de Vereenigde Staten wordt de sojaboon bereids machinaal geoogst, met een bijna volkomen uitschakeling van de dure arbeidskracht van den mensch. Van nu af aan is het zeker dat de Vereenigde Staten als uitvoerders van soja een macht zullen worden, waarmede Japan terdege rekening zal moeten houden. Het feit dat de moge lijkheden van de sojaboon om zoo te zeggen onuitputtelijk zijn, geeft aan de zen strijd nog geen kritiek karakter. Maar dit komt wellicht wel eens.... Thans reeds staat de onaanzienlijke sojaboon in de rij naast de groote we- reldproductengoud, rijst, katoen, olie, enz. En niet alleen in de Vereenigde Staten koestert men veel belang voor dit nieuwe product, ook in Canada, is men zich op de teelt gaan toeleggen. En voor wat Europa betreft heeft Roemenië zijn productie vervijfvoudigd en zijn enkele Centraal-Europeesche landen van plan denzelfden weg op te gaan. In de Vereenigde Staten is het nieuwe product van den bodem als het ware....uit den hemel gevallen. Ford, de auto-ko ning, kan voor den eersten soja-ver- bouwer aanzien worden. Hij bezit zoo als bekend groote, uitgestrekte farms. Op een dezer farms, in de buurt van zijn woonplaats te Dearborn, heeft hij jaren lang proefnemingen gedaan en thans, nadat deze volkomen geslaagd zijn, heeft hij moeder Natuur opgedragen een flinke hoeveelheid sojaboonen voor hem voort te brengen. De farmers uit het dal van den Mis- sissipi, die zoo lang geteisterd werden door de overproductie van graan, z(jn enkele jaren geleden begonnen met op hun land sojaplanten te verbouwen, die er eenigszins uitzien, voor wat het uiter lijke betreft, als tabaksplanten. En de teelt bleek zoo eenvoudig en zoo goed koop te zijn, dat iedereen zich op de teelt ervan wilde toeleggen. Het duurde echter jaren vooraleer Amerika het eer ste boontje uitvoerde. Dit gebeurde voor de eerste maal in 1935. Thans pro- duceeren de Vereenigde Staten een mil lioen ton per jaar, hetgeen ongeveer het vierde deel van den opbrengst van Mandchukuo beteekent. Uitvoeren, doen de Vereenigde Staten nog niet veel. In eigen land bestaat een te groote navraag naar de sojaboon, die men zoo wat voor alles kan gebruiken. Ford was de eerste wiens aandacht getrokken was op de soja en Ford is ook de eerste gebleven. De Fordfabriek River Rouge levert automobielen af, waarvan de voornaam ste onderdeelen, afgezien natuurlijk van den motor, geperst zijn uit een materiaal dat de sojaboon voor grondstof heeft. Een millioen Fordjes zijn geverfd met verf van de sojaboon. Vijf honderd dui zend gallons soja-olie en deze cijfers zijn niet de allerlaatste werden ge bruikt voor de glycerine noodig voor de schokbrekers dezer Fordjes... Mandchukuo leeft om zoo te zeggen van de verbouwing van de sojaplant, maar ook voor Amerika is de sojaboon een soort too verplant geworden. Van Texas tot Maine wordt ze verbouwd. En binnen enkele jaren zal de opbrengst verdubbeld zijn. Er zijn menschen die landbouw en industrie als vijanden tegenover elkaar stellen. Is dit weer geen bewijs dat ze integendeel hand in hand gaan De nij verheid kan profiteeren van de produc ten van den landbouw en ook het omge keerde is waar. Waar het op aankomt is zorgen dat de landbouwers loon naar iverdienste ontvangen... en de specula- teurs als melaatschen van de markt houden. TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1937 | | pagina 1