te De verwoede Aanval der Margarinefabrikanten Aardappel- en Beetenprijslcampen HET BROEIEN Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers Landbouwkundige Dienst Zitdag van onzen Rechtskundige Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 7 FEBRUARI 1937. fiQ» 23 <catl«* 19d« JAARGANG Ni 944 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bureel en Redactie t Zeeberg kaai, 4, Aalst. De medewerkers zqn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Een hatelijke en ongegronde ophitsing der verbruikers tegen onze landbouwers. In onze beknopte bijdrage van ver leden week, hebben wij melding ge maakt van de reusachtige perscampagne ingezet door den margarinetrust tegen de maatregelen welke in overweging worden genomen tot verdediging van de natuurboter. De margarinefabrikanten hebben enkele millioenen beschikbaar voor het voeren van deze campagne, welke bij nadere ontleding huichelachtig, hatelijk en ongegrond blijkt. Huichelachtig omdat de margarine fabrikanten voorwenden te handelen in voordeel der verbruikersmassa dan wan neer zij in werkelijkheid slechts hun eigen geldbeugel willen dienen. Hatelijk omdat zelfde perscampagne de verbruikers ophitst tegen onze land bouwers voortbrengers van boter welke gedurende het jaar 1936 hunne waar hebben moeten verkoopen tegen een ge middelden prijs merkelijk onder de voortbrengstkosten. Ongegrond omdat de verdedigings maatregelen welke geeischt worden ten voordeele der natuurboter niet voor doel of voor gevolg hebben de margarine- fabrikatie te dooden, doch enkel de na tuurboter te onttrekken aan de wurgende concurrentie der margarine welke onze boterproductie ten onder moet brengen. Om bij de massa in 't gevlei te komen zijn het sommige politiekers die door de margarinefabrikanten beschuldigd wor den van volgende snoode misdaden 1) den dood van de margarine te willen om hunne kiezers te behagen 2) te eischen dat de margarine niet meer geel weze zooals de boter doch wit, rood of groen 3) de verdwijning te willen der marga rine die reeds 50 jaar bestaat en een groot deel der bevolking uitstekend voedt. Op den keeper beschouwd zijn deze beweringen groffe leugens. De maatregelen tot verdediging der natuurboter worden geeischt door al de botervoortbrengers, dus de overgroote massa van onze landbouwers, en niet loor zekere politiekers en zulks niet om de kiezers te behagen doch tot vrijwaring van het levensrecht van den landbouw. Onze landbouwers vragen niet dat men de margarine rood of groen kleure, tij eisehen enkel dat men haar het uit- ticht niet geve van boter daar zulks een ïneerlijk handelsprocedé is tegenover de latuurboter, waarvan de margarine, aech de voedingswaarde, noch de ver- :eerbaarheid heeftzooals meermaals wetenschappelijk is bewezen en onlangs tog door een uitgave van den Volken- jond aangaande het voedingsvraagstuk. Indien de margarine dan toch zoo litstekend is als beweerd wordt door de zoogdravende reklame der margarine- abrikanten, zien wij werkelijk niet in waarom deze er zoo aan houden aan le verbruikers de illuzie van boter te jeven en er bezwaar tegen maken aan tun product zijn natuurlijken kleur te )ehouden. Het komt ons voor dat de minvermo- jende verbruikers er niets zullen tegen lebben evengoed witte als gele marga rine te eten. Indien de meer begoeden imwille van de kleur voortaan geen margarine voor boter meer zullen kun- ïen opdienen, is het maar zooals het ïehoortdaar in onze moderne samen- eving reeds te veel wordt gedaan aan ïogenverblinding en bluf. Dat de spijshuizen, pasteibakkerijen, pensionnaten, klinieken verhinderd wor den de verbruikers te foppen en ver plicht worden werkelijk boter te gebrui ken, indien zij deze doen betalen door lunne klienteel, is toch maar een regel van eerlijken handel en wij zien niet in welk gegrond bezwaar de margarine- :rust hiertegen kan inbrengen. Margarine is zoo voedzaam als boter, condigt de margarinetrust af in zijne landelsreklamen wel dat hij dan ook tonsekwent naar deze reklaam handelt tn geen misbruik maakt van het uitzicht Ier boter om zijn goed aan den man te brengen. Sommige politici zouden den dood wenschen der margarine. Het is al te belachelijk, wanneer men weet dat het margarineverbruik in ons land van 11.611.500 kg. in 1913 gestegen is in 1935 tot 45-557.000 kg. en per inwoner van 1 kg. 520 in 1913 tot 5 kg. 490 in 1935. Deze officieele cijfers toonen aan dat de margarinefabrikatie verre van den dood nabij is. Onze landbouwers willen den dood niet der'margarine, doch zij willen den dood van de natuurboter voorkomen door de abnormale concurrentie der margarine. Deze laatste nu is mogelijk doordat de arbeidsvergoeding welke de margarinefabrikanten te dragen hebben voor het betrekken hunner grondstoffen voornamelijk plantaardige olie uiterst gering is, bij vergelijking met de productiekosten van onze eigene vee houders. Of meenen de margarinefabri kanten misschien dat het levenspeil on zer landbouwers even laag moet vallen als dit der negers of koelies, welke in de planterijen worden gebezigd Wat nu het argument betreft dat de margarine een nationale nijverheid is welke sedert 50 jaar bestaat, dit vinden wij uiterst zwak, wanneer wij het stel len tegenover onze boterproductie. Op gebied van het winnen der grond stoffen en het aanvoeren derzelfde, is de margarinefabrikatie grootendeels aangewezen op den invoer, onze boter productie vindt integendeel hare grond stoffen in het land. Op gebied van werkverschaffing zou de voortbrengst van margarine, welke hoogstens arbeid verschaft aan 1500 tot 2000 werklieden en bedienden, nog geen begin van vergelijking kunnen onder gaan met de tien duizenden veehouders en arbeiders die bij de voortbrengst, de verwerking en de verdeeling der boter aan de verbruikers hun bestaan vinden. Op gebied van kapitaalbelegging valt de vergelijking even ongunstig uit voor de margarinefabrikanten. Ruim geschat is bij de margarinevoortbrengst 50 55 millioen kapitaal betrokken, dat dan nog hoofdzakelijk in handen is van vreem den. De voortbrengst van een gelijke hoeveelheid boter in zuivelfabrieken zou minstens driemaal zooveel kapitalen in omloop brengen en zou bovendien dan nog het voordeel opleveren eener ver deelde werkverschaffing, terwijl het trusteeren der margarinefabrikatie een steeds grooter wordende concentratie der arbeidsverschaffing bewerkstelligt. Het nationaal karakter der margarine fabrikatie is dus maar een mager beestje bij vergelijking met dit der botervoort- brengst. De margarinenijverheid bestaat sedert 50 jaar. Hoeveel honderde jaren bestaat in ons land de boterproductie Welk belang op nationaal economisch gebied vertegenwoordigen de 26 marga- rinefabrieken hoofdzakelijk beheerd door vreemden, tegenover de tienduizenden voortbrengers van boter, zijnde degroo- te massa onzer landbouwers De margarinefabrikanten beschuldi gen verder ook de verdedigers der na tuurboter, te willen dat heel de bevol king 25 tot 30 frank voor boter betaalt, zelfs zij die heden maar 8 tot 9 frank betalen voor margarine. Hierop antwoorden wij dat onze land bouwers geen reuzenwinsten begeeren zooals de margarinetrusts. Zij verlan gen slechts dat de gemiddelde prijs over gansch het jaar slechts den kostprijs bereikt plus een geringe bedrijfswinst. Welnu, dit was de laatste jaren niet het geval. De gemiddelde kostprijs der boter kan thans vastgesteld worden op 23 fr. per kg. In 1936 bleef de boterprijs mer kelijk onder dit bedrag en tijdens den laatsten zomer hebben wij zelfs prijzen gekend die 15 frank en minder bedroe gen. Hoe durven de margarinefabrikanten de verbruikersmassa ophitsen tegen de boterproducenten met het argument dat zij het nationaal belang nastreven, dan wanneer hunne actie er op gericht is niet alleen de honderdduizenden boter voortbrengers doch ook den landbouw, 's lands belangrijkste economische be drijvigheid, ten onder te brengen In werkelijkheid streven deze heeren het behoud na van een voorrecht dat in de huidige omstandigheden niet verder kan worden geduld. De eischen onzer landbouwers ten opzichte der margarine zijn immers ge matigd en billijk. Zij vragen enkel 1) Aanpassing van het accijnsrecht, dat op de margarinefabrikatie op zijn vooroorlogsch peil van 0,25 fr. per kg. werd gehandhaafd, aan de huidige min derwaarde van onze munt, hetzij dus een verhooging tot 2,50 a 3 frank per kg. 2) Verbod de margarine te kleuren volgens het boteruitzicht. 3) Verplichting voor spijshuizen, pas teibakkerijen, kostscholen enz. het ge bruik van margarine kenbaar te maken. 4) Verplichting voor't leger en an dere openbare gestichten ten minste een deel inlandsche boter te gebruiken. Indien de margarinefabrikanten tot bestrijding van deze billijke eischen mil lioenen besteden, verrichten zij anti nationaal werk en ontkennen zij aan onze boeren het recht op een mensch- waardig bestaan. In alle landen zijn sedert ruimen tijd maatregelen in toepassing tot reglemen teering van de margarinefabrikatie en beperking van hare concurrentie met de natuurboter. Onze landbouwers eischen met alle recht dat hier ook dringend de onmisba re maatregelen getroffen worden tot vrijwaring van hun bestaan, wij zullen eerstdaags kunnen nagaan of de Regee ring het levensrecht onzer landbouwbe volking hooger schat dan den geldkoffer der margarinefabrikanten De uitreiking der prijzen en diploma's onzer Aardap pel- en Beetenprijskampen 1936 gaat door op ZONDAG 14 FEBRUARI, te 10 uur stipt voormiddag, in het lokaal De Koornbloem Groote Markt, Aalst. DAGORDE 1) Toespraak door den Heer O. Caudron, Bestuurder. 2) Voordracht door onze Agronoom over ««Samenge stelde meststoffen en voeders 3) Uitreiking der prijzen en diploma's door de Be stuursleden. N. B. Alle leden Redt U Zeivers worden uitgenoodigd en bij zonder de deelnemers aan de prijskampen worden dringend verzocht aanwezig te zijn, ten einde persoonlijk de hen toegekende prijs ontvangst te nemen. in Daar het broeitijdstip nabij is, willen we in deze enkele lijnen sommige mis lukkingen onderzoeken die we wel zou den moeten voorkomen. Het vroeg broeien brengt feitelijk kie kens voort die reeds van 't begin van den Herfst aan den leg gaan op een tijdstip dat de andere hennen weinig of niet leggen en diensvolgens de eieren zich aan betere prijzen laten verkoopen. Wij zegden reeds vroeger dat om zijn hennen te veredelen men zooveel moge lijk moest eieren laten uitbroeden, voort komende van hennen die minstens 30 eieren legden in de periode van 1 Ok tober tot 1 Januari of meer dan 40 van 1 November tot 1 Februari. Om dit juist te weten moeten de hen nen veredeld bij middel van valnesten en gezien dat zulks voor de gewone kweeker te veel werk vergt, raden wij hen aan van af het begin der maand November de hennen welke de beste legkenmerken vertoonen door hun li chaamsvorm, hun vroeg gevederte, hun late rui, hun lust voor wormpjes en in- sekten op te zoeken, enz. in een afzon derlijk park te plaatsen. Bij deze hennen zet men een haan komende uit een bloed lijn met hoog legvermogen. In de meeste kweekerijen zijn de broei- machienen reeds in werking, doch deze vroege uitbroeiïngen slepen meermalen een gevaar met zich en dat is een te lage ontluikingscoefficlent. Dat laag percent ontluikingen wordt meestal toegeschreven aan het slechte weder, of de hevige winden die de hen nen binnen het hok gehouden hebben. De wetenschap schrijft bovengenoemd feit toe aan de te zwakke kiemen der eieren, 't is hierdoor dat de kiem rond de 17edag wegsterft en een groot getal kuikentjes in de schaal worden doodge- vonden. Die kiemzwakte komt voort door een tekort aan vitaminen bij de hanen, doch dit gemis aan leefbaarheid laat zich ook bij hennen waarnemen. Het kwaad ligt in een tekort aan Vitamine A (groeivitamine) Vitamine D (antirachitisch) en Vitamine E (voort- telingsvitamine genaamd en die zich be vindt in de kiemen van 't graan en in de melk. De afwezigheid van Vitamine E is oorzaak van geheele steriliteit. Vele geleerden zijn 't eens om te ver klaren dat de vruchtbaarheid en bijzon der in den Winter, de leefbaarheid der kiemen en der vruchten in nauw ver band staan met het vraagstuk der vita minen. Het komt er dus op neer om de win- terbroeiïngen goed te doen lukken er voor te zorgen de voorttelers een extra voeder te bezorgen dat goed samenge steld is en een zekere provisie aan vita minen bevat. De hennen van dewelke men eieren gaat nemen om te laten uitbroeien moe ten ten minste 14 dagen op voorhand zulk vitaminerijk voeder ontvangen en de hanen ten minste 50 dagen op voor hand. Hiertoe dient veel gebruik ge maakt van groenvoeder, zooals kooien en zoo meer, en legmeel rijk aan vita minen bevattende een zeker °/0 luzerne- meel zooals onze legmelen R.U.Z. Men mag niet vergeten dat men door in den winter kuikens te kweeken de wetten der natuur te buiten gaat en men dus aan 't gewoon wintervoeder spe ciaal voeder moet bijgeven, opdat de dieren de abnormale voorwaarden waar in men ze plaats zouden kunnen te boven komen. Het gemis aan zon en aan vitamine rijk voeder die het slecht ontluiken te weegbrengt, kan door in het voeder zekere stoffen te brengen bestreden wor den. Een dezer stoffen is bewerkte lever traan die door er ultra-violetstralen te laten op inwerken zijn rijkdom aan vita minen sterk verhoogt. Verschillende voeders werken duide lijk op het ontluikingscoefficient, dit is bewezen door de proeven van Professor Hart te Wisconsin. Hij heeft bewezen dat wanneer men vanaf November tot Maart aan de leghennen een gedeelte goede levertraan toedient, men hierdoor de leefbaarheid van het gevogelte en de percent ontluikingen der eieren ver hoogt. Er werden hierdoor sterkere schalen en ook sterkere kuikentjes voort gebracht. De leden die onze legmeelen R. U. Z. voederen dienen zich hierover niet te verontrusten, daar deze gedurende den Winter speciaal door vitaminerijke stof fen worden voorzien. Volgens professor Halpin geeft de gele maïs ook een hooger ontluikings coefficient dan witte maïs, maar bijzon der karnemelkmeel, goede levertraan en lever van zwijnen verhoogen tamelijk sterk de ontluikingscoefficient. Voor de kweekers op de hoogte van hun vak, brengen deze enkele regels niet veel nieuws, doch voor de kleine kwee kers achten wij ze nuttig omdat ze hen wetenschappelijk de reden doen kennen der mislukkingen die ze kunnen gehad hebben met de broedeieren uit te kiezen van hennen in een hok opgesloten zon der grasperk of groenvoeder. Dikwijls zullen ze kuikentjes dood in de schaal gevonden hebben zonder de reden ervan te kunnen uitleggen, alhoe wel de reden te vinden was in de zwak heid hunner hennen, die te weinig vita minen in hun voeding ontvingen die noodig zijn om een goede leefbaarheid der groeiende vrucht te verwezenlijken. Benevens een tekort aan vitaminen kan het verdragen der eieren die een verdroging van het schaalvlies tenge volge heeft, ook oorzaak zijn van een groote sterfte der kuikens op het einde van den broeitijd in de schaal. Belangrijk Bericht. Wegens bijzondere omstandig heden zal onze Rechtskundige zijn zitdag houden op ZONDAG 14 FEBRUARI (2® Zondag der maand) in ons lokaal De Koornbloem Groote Markt, van 8,30 tot 10,30 uur, in plaats van den eersten Zon dag der maand. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal, Groote Markt. Hij is ter beschikking der belangheb benden om alle inlichtingen te geven over verzekeringen van allen aard brand, ongevallen, leven enz. Onze agronoom kan geraadpleegd worden lederen Zaterdag te Aalst, ten lokale De Koornbloem, Groote Markt, van 10 tot 12 uur. Te Ninove den eersten Dinsdag der maand in het "Café Van Laere recht over 't stadhuis van 10 tot 12 uur. Te Herzele, op Woensdag24Februari te 10 uur voormiddag, in het Hof van Weenen,, bij Mr D'Haese, Groote Markt. Te Eppegem op Maandag 1 Maart te 9 uur voormiddag, in het hoofdma gazijn. Voor dringende gevallen kan hij per brief worden geraadpleegd of gevraagd een of ander geval te onderzoeken. De agronoom zal zich op verzoek ter plaats begeven. Onze agronoom kan in alle gevallen de leden behulpzaam zijn en speciaal inzake Kieken-, zwijnen- en veekweek. Voeding, verzorging, ziektebestrij ding van alle huisdieren. Bemestingen, plant- en zaaiïngen, ziekten bij gewassen en ontsmettingen. Proefnemingen op alle gebied. Fruitteelt, groententeelt enz. enz. VOORWAARDEN Voor leden van Redt U Zeiven, dia tezelvertijd hunne waren bij hunne vereeniging koopen, zal alles kos teloos geschieden. Voor buitenstaanders en leden op pa pier volgens overeenkomst. TELEFOON 267. ---r-

De Koornbloem | 1937 | | pagina 1