Aardappel- en Beetenprijskampen De Organische Stikstof in de Bemesting. Arbeid adelt* Landbouwweekblad Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven Voor en d oor de Landbouwers Landbouwkundige Dienst Het Wetsvoorstel tot afschaffing der overdrachttaks op het vee bij noodslachting. Zitdag van onzen Rechtskundige Landbouw en Parlement ZONDAG 14 FEBRUARI 1937. FrQi 23 catlM 19Je JAARGANG Ni 945 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en RedactieZeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zgn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Een maatregel die reeds te lang op zich liet wachten. Redt U Zeiven heeft sedert jaren zich j Ingespannen om de afschaffing te beko- j men der overdrachttaks op het vee in- geval van noodslachting. Wij vonden j het immoreel, ja zelfs onduldbaar, dat de fiscus nog een paart kwam opeischen, wanneer onze landbouwers door het noodlot getroffen hunne dieren moesten van de hand doen tegen een bespottelij- ken prijs. In dit geval komt toch de in vordering door den fiscus van de over drachttaks neer op de laakbare daad van iemands ongeluk profiteeren. Wanneer een boer een zijner dieren moet afmaken, verliest hij immers niet zelden een groot deel van zijn bedrijfs kapitaal. Wil hij dit laatste herstellen door aankoop van een ander beest in vervanging van het afgemaakte, dan moet hij zijne spaarcenten aanspreken indien hij er nog heeftofwel schulden aangaan om zijn bedrijf staande te hou den. Wij hebben steeds verklaard en houden het nog staande dat het onrecht vaardig is, in deze omstandigheden den landbouwer die door dergelijke ramp getroffen wordt, te verplichten op het weinige dat hij nog optrekt van het af geslachte dier een deel af te staan aan den fiscus. Op ons eerste jaarlijksche Congres gehouden den 24 Juni 1928 werd dan ook reeds door onze Vereeniging een motie gezonden aan de Regeering waar inzake belasting geëischt werd i afschaf fing der overdrachttaks op het inlandsch vee bij noodslachting. Deze maatregel nu heeft zijn belang doordat de overdrachttaks op het slacht vee niet gering is. Volgens de wetgeving thans van toe passing, bedraagt de overdrachttaks op slachtvee geheven bij de slachting 0,275 frank per kg. levend gewichtwelke taks desgevallend afgerond wordt tot den hoogeren deciem. Voor de varkens bedraagt de taks slechts fr. 0,18 per kg. De slachtingtaks is op voormelde basis forfaitair per stuk vee vastgesteld als volgt Kalveren 1) wegende geslacht minder dan 35 kg. of levend minder dan 60 kg. 12,50 fr. 2) niet begrepen in voorgaande reeks wegende geslacht minder dan 55 kg. of levend minder dan 100 kg. 25 fr. 3) niet begrepen in de twee vorige categoriën, wegende geslacht minder dan 100 kg. of levend min dan 170 kg. 37,50 frank. Andere runddieren zonder volwassen tand 87,50 fr. Koeien en vaarzen met minstens een volwassen tand 137,50 fr. Koeien en stieren 1) met een of twee volwassen tanden 137.50 fr. 2) met meer dan twee volwassen tan den 170 frank. Varkens 1) wegende geslacht (kop inbegrepen) minder dan 25 kg. of levend min dan 30 kg. 4 fr. 2) niet begrepen in vorige categorie, wegende geslacht (kop inbegrepen) min der dan 67 kg. of levend min dan 90 kg. 12,50 fr. Andere varkens 22,5C frank. Schapenen lammeren 12,50frank. Bokken, geiten en geitjes 8,80 frank. Paarden, muilezels en ezels 1) paarden met minstens een volwas sen tand 37,50 fr. 2) paarden zonder volwassen tand 37,50 fr. 3) poneys en muilezels 37,50 fr. 4) ezels 6,30 frank. Bij de Kamer van Volksvertegen woordigers is thans een wetsvoorstel neergelegd strekkende tot afschaffing der overdrachttaks op het vee bij nood slachting. Om bedrog te voorkomen, voorziet het voorstel dat als noodslachting enkel kan worden beschouwd de slachting welke moest geschieden ter stalling van den voortbrenger. Dat bedrog voorko men wordt is maar logisch. Anderzijds schijnt het ons nochtans dat deze maat regel te erg is opgevat en dat hij zou moeten aangevuld worden door de be paling dat insgelijks als noodslachting dient beschouwd de slachting welke ge schiedt buiten de stalling van den vee- kweeker, wanneer zij wordt vastgesteld door een veearts aangenomen door den Staat. Wij en al onze landbouwers spreken de verwachting uit, dat het wetsvoorstel in kwestie dat enkel een maatregel in voert van strikte rechtvaardigheid zon der verwijl door het parlement worde aangenomen, na aangevuld en verbeterd te zijn in den zin hierboven door ons aangeduid. Belangrijk Bericht. Wegens bijzondere omstandig heden zal onze Rechtskundige zijn zitdag houden op ZONDAG 14 FEBRUARI (2e Zondag der maand) in ons lokaal De Koornbloem Groote Markt, van 8,30 tot 10,30 uur, in plaats van den eersten Zon dag der maand. De uitreiking der prijzen en diploma's onzer Aardap pel- en Beetenprijskampen 1 936 gaat door op ZONDAG 1 4 FEBRUARI, te 10 uur stipt voormiddag, in het lokaal De Koornbloem Groote Markt, Aalst. DAGORDE: 1) Toespraak door den Heer O. Caudron, Bestuurder. 2) Voordracht door onze Agronoom over Samenge stelde meststoffen en voeders 3) Uitreiking der prijzen en diploma's door de Be stuursleden. N. B. Alle leden Redt U Zeivers worden uitgenoodigd en bij zonder de deelnemers aan de prijskampen worden dringend verzocht aanwezig te zijn, ten einde persoonlijk de hen toegekende prijs in ontvangst te nemen. Op de jongste vergadering der katho lieke landbouwgroepen van Kamer en Senaat, gehouden den 4 Februari 1.1., werden volgende aangelegenheden be sproken. 1) De bezoldiging van de lesgevers in het landbouwonderwijs die in het ge drang werd gebracht door sommige ministerieele schikkingen. 2) Het solidariteitsfonds voor den landbouw tegen de gevolgen van na tuurrampen. Tot oprichting hiervan zal eerstdaags een wetsvoorstel worden neergelegd. 3) De gemeentewegen. Het verslag hierover uitgebracht zou ook uitge werkt worden tot een wetsvoorstel. 4) De maatregelen tot valorisatie van de zuivelproducten. De leden der groepen, zoo luidt de officieele mededeeling, stelden vast dat sedert de groepen hun voorstellen tot valorisatie der zuivelproducten aan de Regeering hebben overgemaakt, deze nog geen enkelen afdoenden maatregel heeft getroffen. Zij betreuren dat, aan den vooravond van een ruineerende daling van sommige zuivelproducten, geen enkele doelmatige voorbehoeds- maatregel werd voorgesteld door de Regeering. Om deze reden maken de groepen voorbehoud omtrent hunne houding ten opzichte van de Regeering„. Dit voorbehoud doet ons sceptisch glimlachen. Waar voorheen reeds met oppositie werd bedreigd en, op een paar uitzonderingen na, de vertegenwoordi gers toch de zeer magere landbouw- begrooting goedkeurden, wordt thans als waarschuwing aan de Regeering het diplomatische voorbehoud beteekend. De leden der landbouwgroepen ver raden hierdoor hoe weinig zij zelfbe wust zijn van hunnen durf en de Regee ring, die haar suppoten kent, zal het zich wel niet druk maken over dit voorbe houd. Wij hebben het hier reeds menigmaal geschreven In het stemmen van moties pn dagorden zijn de politiekers sterk, waar het echter gaat om daden te stellen, zijn zij uiterst zwak. Zoo komt het dat onze landbouw het telkenjare moet stellen met de karige begrooting van 40 tot 45 millioen frank, nog niet de helft van de begrooting onzer nationale gendarmerie dat door den Staat nog geen begin is gemaakt met een werkelijke landbouwpolitiekdat vele zoogenaamde boerenvertegen- woordigers in overgroote meerderheid de laatste legerwet hebben gestemd, die aan onze kroostrijke landbouwersgezin nen overdreven lasten oplegt, en dat onze landbouw steeds als stiefkind werd behandeld en nog wordt behandeld. Voor de heeren is het landbouwbelang maar functie van, en ondergeschikt aan het partijpolitieke of aan het kiesbelang. Doeltreffende hulp hebben onze boe ren dan ook van de politieke manda tarissen niet te verwachten. Deze kan enkel komen van een herinrichting van het staatsleven op corporatieven of solidaristischen grondslag, waar in de economische en maatschappelijke orde, aan elke bedrijfsgroepeering de plaats zal worden toegewezen welke haar toe komt volgens haar belang ten bate van de volksgemeenschap. Onze agronoom kan geraadpleegd worden lederen Zaterdag te Aalst, ten lokale De Koornbloem, Groote Markt, van 10 tot 12 uur. Te Ninove den eersten Dinsdag der maand in het "Café Van Laere recht over 't stadhuis van 10 tot 12 uur. Te Herzele, op Woensdag24Februari te 10 uur voormiddag, in het Hof van Weenen bij Mr D'Haese, Groote Markt. Te Eppegem op Maandag 1 Maart te 9 uur voormiddag, in het hoofdma gazijn. De meststoffen waarvan de orga nische stikstof het hoofdbestanddeel is zijn allen van dierlijken of plantaardigen oorsprong. De stikstof dezer meststoffen kan niet rechtstreeksch door de planten opgenomen worden. Deze stoffen waar in de stikstof in de eiwitmolekuul is ver bonden moeten, na eerst goed met den grond der bouwlaag gemengd te zijn, ontbinden om de vrije stikstof die zij be vatten los te laten. Vervolgens wordt door de werking der bacteriën en enzy men deze organische stikstof omgezet in ammoniakale die dan genitrifieerd wordt tot nitrische stikstof welke alleen door de landbouwplanten kan opgenomen worden. Door deze verschillende omzet tingen gaat er een gedeelte stikstof ver loren en komt hierdoor de eenheid stik stof in de organische meststoffen nog veel duurder te staan dan in scheikun dige meststoffen. Dit belet niet dat de organische mest stoffen voor sommige planten onont beerlijk zijn, gezien zij speciale eigen schappen bezitten waaraan scheikundige stikstofmesten niet voldoen. Zoo onder vinden wfj dat zij een bijzonder goede uitslag geven in de kweekerijen van fruitboomen en struikgewassen ook op meest al de meerjarige planten. Dit komt waarschijnlijk door de trage werking der organische stikstof en die dus in den grond gestatig een reserve aan stikstof achterlaat. Benevens de stikstof bevatten de or ganische meststoffen in 't algemeen nog een klein gedeelte aan phosphoorzuur, potasch en humus. In de bemesting der planten gaat het zooals in de voeding der dieren i bene vens het toedienen van zeer voedingrijke producten moet steeds een hoeveelheid arm voeder zooals stroo, beeten, enz. bijgevoederd worden deze rol vervullen ook de organische meststoffen in de be mesting, ze zorgen daarenboven voor de voordeeligste struktuur van de bouw laag en vernieuwen de onmisbare humus in den grond. De organische meststoffen worden in gedeeld in deze welke op de hoeve zelf voortgebracht worden zooals stalmest, ale, compost, enz. en deze welke ons door de nijverheid worden geleverd. Wanneer wij nu van de eerste reeks volstrekt geen kunnen gebruiken zijn wij voor sommige planten verplicht een ge deelte van het tekort aan stalmest, ale enzoomeer te vervangen door een der volgende organische meststoffen welke wij in den handel aantreffen. In al deze stoffen is de stikstof onder vorm van eiwit, dus traagwerkend. 1) Wolafvalkomt voort der wol- fabrieken en spinnerijen. De samenstel ling ervan is zeer veranderlijk 2 a 8 °/o stikstof (gewoonlijk 3 a 4 °/0) en 1 °/o fosfoorzuur. Wolafval bestaat vooral uit keratine en is een zeer slecht verteer baar eiwit, bijzonder als er nog vet en lijm aanwezig is. Alle organische afvallen van fabrie ken zijn zeer traagwerkende stikstof- mesten. 2) Lederpoeder bevat van 5 tot 10°/o stikstof. Lederpoeder is zeer slecht op neembaar door de planten. Kan best dienen voor compostvorming. Het be staat grooteni'eels uit lijm die dan nog geantiseptiseerd is geweest door looistof. 3) Hoornmeel bevat van 10 tot 14 °/o stikstof en 4 a 5 °/o fosfoorzuur. Ruw of opgelost bestaat het hoornmeel hoofd zakelijk uit keratine en is dus ook zeer moeilijk oplosbaar en een zeer traag werkende eiwitachtige stof. 4) Bloedmeel, ook nog gedroogd of gemalen bloed geheeten, bevat hoofd zakelijk 11 a 15°/. stikstof, omtrent 1°/. phosphoorzuur, 0,7 °/0 potasch, 0,6 °/o zwavelzuur en 0,8 °/o kalk. Het is een droog, bijna reukeloos en bruin poeder. Bloedmeel moet steeds goed onder gewerkt worden, daar er zooniet schim mels op voorkomen die de stikstof doen teloor gaan. 5) Vleeschpoeder. Het vleeschpoeder dat als meststof gebruikt wordt, komt voort van doode dieren, die voor de veevoeding niet meer konden die nen. Het bevat van 8 tot 10 °/o stikstof en 0,5 a 2 °/0 phosphoorzuur. Vleesch poeder moet ook goed ondergewerkt worden. Oliekoeken. De koeken die als or ganische meststof gebruikt worden zijn ofwel koeken die voortkomen van za den die niet kunnen dienen voor de die- renvoedlng, ofwel koeken die voor 't verbruik onzuiver gemaakt zijn door een of andere scheikundig inwerking om er de olie uit te trekken, ofwel beschadigde koeken. De samenstelling der koeken veran dert naar gelang de zaden waarvan ze voort komen, de aanwezigheid van vreemde stoffen, de wijze van uittrek king der olie en de hoeveelheid olie die ze nog bevatten. De inhoud aan phosphoorzuur en pot asch is zeer gering, en de inhoud aan stikstof moet steeds door een ontleding bevestigd worden. 1) Ravisoenkoeken. De afval van de fabrikatie van ravisoenolie, die dient voor smering en verlichting, vormt de ravisoenkoeken die middelmatig 1,6 °/o stikstof en 1,3 °/o phosphoorzuur be vatten. 2) Beukenootkoeken. Uit beukenoo- ten trekt men een olie die in sommige streken voor de voeding der menschen gebruikt wordt. Ook wordt ze, wanneer gemengd met andere oliën, gebruikt voor de verlichting en in de ziederijen. Deze koeken bevatten van 2 tot 5 °/o stikstof. 3) Palmkoeken. Deze koeken hebben een inhoud van 3 °/0 stikstof. 4) Zonnebloemkoeken. De koeken van niet ontkorste zonnebloemen bevat ten 3 "Io stikstof, deze van ontkorste zonnebloemen bevatten 5 °/o stikstof. 5) Mostaardkoeken. De koeken van witte, zwarte en wilde mostaard bevat ten van 4 tot 5 °/o stikstof. 6) Bruto aardnootkoeken. Deze koe ken bevatten 5 "Io stikstof en 0,5 phosphoorzuur. 7) Uitheemsche koolzaadkoeken De ze bevatten 5 °/o stikstof, 1,5 °/o phos phoorzuur en 1 °/o potasch. I 8) Raapkoeken en inlandsche kool zaadkoeken i Deze bevatten 5 °/o stik stof, 1,7 °/o phosphoorzuur en 1,2 °/o potasch. 9) Risinuskoeken Deze koeken be vatten 4,5 °/o stikstof, 1,5 °/o phosphoor zuur en 1,1 °/o potasch. De ontkorste ri sinuskoeken zijn nog iets rijker. 10) Zwarte Sesaamkoeken: Deze koe ken bevatten tot 6 #/o stikstof, 2,5 °/o phosphoorzuur en 1 o/o potasch. 11) Soyakoeken Deze bevatten tot 6 "Io stikstof. 12) De coprakkoeken Dit zijn cocos- koeken en bevatten 3 °/o stikstof, 1,2 °/o phosphoorzuur en 1.3 potasch. 13) Lijnkoeken De lijnkoeken bevat ten tot 5 o/o stikstof, 1,8 °/o phosphoor zuur en 1,5 "Io potasch. 14) KatoenkoekenDeze bevatten 3 °/o stikstof. 3 °/o phosphoorzuur en l°/« potasch. Cacaoschilferskomende voort van cacaonooten en bevattende minimum 4,5 °/o stikstof. Het gebruik dezer koeken als mest stof kan op verschillende wijzen gebeu ren. Men kan ze droog op de landerijen openstrooien. Hiertoe moeten ze eerst gemalen worden om ze zoo gelijkmatig mogelijk open te strooien en vervolgens goed onder te werken. Op zulke wijze werkt de stikstof der koeken tamelijk snel, zoodanig dat er na 2 jaar geen spo ren meer van te vinden zijn. Men kan ze ook gedurende enkele dagen laten weeken in water of ale. Op deze wijze wordt de organische stof meer oplos baar, een deel der stikstof zet zich om in ammoniak, maar men mag die wee king niet te lang laten duren zonder er een produkt bij te brengen die de vluch tige ammoniak vast houdt. Hiertoe ge bruikt men de volgende stoffen super fosfaat, plaaster, ijzersulfaat, kaïniet enz. Om de werking der koeken in den grond te verhaasten, wordt een hoe veelheid kalk van 500 tot 1000 kg. per Ha enkele weken te voren toegediend. TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1937 | | pagina 1