De nieuwe Taalregeling het Leger Het nieuwe Landbouw programma van Roosevelt. 1 I Arbeid ac lelt- Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers in Landbouwkundige Dienst De Landbouwbegrooting in den Senaat ZITDAG Intrekking der vergunningstaks Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 7;MAART 1937. ft|i 23 ccatiam 19Je JAARGANG Ni 948 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestnnrder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De eenige rechtvaardige en definitieve oplossing. In onze vorige bijdrage hebben wij aangetoond dat het regeeringsontwerp betreffende de taalregeling in het leger volstrekt dient verworpen, omdat het voor de Vlamingen brutaal bedrog is. Het Vlaamsche Volk en inzonderlijk onze landbouwers eischen thans klare toestanden en een definitieve wettelijke regeling, zonder achterpoortjes. Eene rechtvaardige en uiteindelijke oplossing die aanneembaar is voor het Vlaamsche Volk dient gesteund op de volgende drie groote princiepen 1) De inrichting van een zelfstandig Vlaamsch legeronderwijs. 2) De aanneming der legerafdeeling of divisie als taaleenheid met inacht- name van sommige technische nood' wendigheden. 3) De aanpassing van de legereenhe den aan de territoriale taaiomschrij vingen. Ziehier in groote trekken hoe deze princiepen in praktijk dienen toegepast. 1) Zelfstandig Vlaamsch legeronderwijs. 1) Het Vlaamsch legeronderwijs dient volledig zelfstandig ingericht, met eigen bevoegde Vlaamsche leerkrachten en eigen bestuur of leiding. Elke tweetalige mengelmoes dient volstrekt geweerd. Slechts het programma betreffende de specifieke militaire wetenschappen dient hetzelfde te zjjn voor de Fransche en Vlaamsche legerscholen, om de eenheid van taktiek en militaire vorming te bewaren, 2) De beschikbare plaatsen voor kan didaten-officier en kandidaten- gegra- deerden (dus voor de militaire school en voor het examen langs de kaders) dienen verdeeld tusschen de Vlaamsche en franschtalige kandidaten, naar verhou ding van het aantal militieplichtigen die onderscheidelijk het Nederlandschofhet Fransch als opleidingstaal hebben ge kozen. 3) Slechts de officieren die hunne stu diën hebben gedaan in de Vlaamsche legerscholen zullen voor de Vlaamsche eenheden worden aangeduid en er kun nen bevorderd worden. Aldus zal voortaan enkel de Vlaam sche officier, die uit eigen volk komt en die met de taal, de zeden en de gewoon ten van dit volk vergroeid is, de leiding bekomen van de Vlaamsche militie plichtigen. In afwachting dat de Vlaamsche le gerscholen de eerste officieren en gegra- deerden opleveren, zal geen enkel offi cier meer aangesteld of bevorderd wor den, zonder vooraf het bewijs te heb ben geleverd van zijn grondige kennis der opleidingstaai van de eenheid waar bij hij is ingedeeld. 2) De legerafdeeling of divisie als taaleenheid. Uit de eentalige opleiding der officie ren en gegradeerden volgt als eenig doelmatig uitvloesel ook de eentalige administratie in 't Vlaamsch van laag tot hoog voor de Vlaamsche eenheden. Zoo kan ook het stel der Vlaamsche regimenten worden uitgebreid tot de Vlaamsche legerafdeeling of divisie. Dit is trouwens de eenige bevredigende en gezonde oplossing, omdat hierdoor al de betrekkingen tusschen de officieren met de hoogere overheid in 't Vlaamsch kunnen geschieden. Verder kan aldus voor de troepen en diensten die gele gerd zijn in de Vlaamsche gewesten en uit Vlaamsche militianen zijn samenge steld, een volledige Vlaamsche Verbon denheid ontstaan. Ook het ministerie van Landsverde diging zal met het oog op de aanpas sing aan de herinrichting van het leger zich moeten splitsen in twee afdeelin- gen, waarvan een voor de betrekkingen met de Vlaamsche legerafdeelingen en legerdiensten en de tweede voor de dienstbetrekkingen met de Franschtalige legerafdeelingen en diensten. Met het oog op de eenheid van de krijgsleer en tactiek, zal het volstaan dat enkel de officieren van den algemeenen legerstaf de beide landstalen machtig zijn. 3) De aanpassing van de legereenheden aan de terri toriale taaiomschrijvingen Zonder vele moeilijkheden kan de legerorganisatie zoo worden doorge voerd dat de Vlaamsche legerafdeelin gen en diensten in het Vlaamsche land kunnen worden ondergebracht. Het vol staat hiertoe over te gaan tot een logi sche hergroepeering en Indeeling der garnizoenen. Deze organisatie zal het voordeel opleveren van een streng ge westelijke recruteering der militianen, welke een te versmaden voordeel ople vert tot snelle mobilisatie van de strijd krachten. Gemengde eenheden kunnen niet lan ger worden toegelaten in het Vlaam sche land, daar zij enkel voor doel heb ben een niet gerechtvaardigd voordeel op te leveren aan enkele volksver- vreemden die zich willen verwijderd houden van de volksgemeenschap waar in zij leven. Het Vlaamsche volk wil thans zuivere toestanden om beveiligd te blijven tegen willekeur en misbruiken. Het wil totaal verschoond blijven van halve oplossin gen waardoor het in het verleden te dikwijls schromelijk werd gefopt. De princiepen welke wij hierboven hebben uiteengezet voor het leger, moe ten insgelijks streng worden toegepast op de inrichting van de rijkswacht of gendarmerie, alsook op het taaistatuut der oversten dat voor dit onderdeel van 's lands weermacht zal gelden. Er moet ten spoedigste een einde ko men aan de minderwaardigheid welke aan onze Vlaamsche militianen in het leger wordt opgedrongen, alhoewel "j er de meerderheid zijn. Deze wantoe stand heeft voor gevolg gehad, dat de Vlaamsche intellectueelen een afkeer hadden voor de militaire loopbaan en dat de Vlamingen het leger beschouw den als een soort vreemdelingenlegioen waar zij zich niet 't huis gevoelden. Een rechtvaardige en definitieve op lossing gesteund op de princiepen welke wij hierboven hebben uiteengezet zal niet alleen het leger meer sympathie en belangstelling doen winnen bij de Vlaamsche militianen, doch ook bij de Vlaamsche intellectueelen, die zich in grooter aantal aangetrokken zullen ge voelen voor de loopbaan van officier. Ook aan de flink begaafde landbou werszonen zouden wij in dergelijke nor male legerorganisatie de loopbaan van officier aanbevelen, daar zij er een zeer nuttige taak zouden kunnen vervullen ten bate van hun volk 1 Opdat het Vlaamsche volk het hem toekomende aandeel zou verwerven in de leger leiding, dienen nog zeer talrijke plaatsen bezet door de Vlaamsche intellectueelen. Het Vlaamschvijandig staatsregiem heeft tot heden bewerkt dat de leger leiding hoofdzakelijk berust in handen van Walen en Vlaamschvijandige ele menten, terwijl de ondergeschikten in meerderheid Vlamingen zijn. Ook op dit gebied eischt ons volk thans volkomen gelijkheid en gerechtig heid Onze worden agronoom kan geraadpleegd lederen Zaterdag te Aalst, ten lokale De Koornbloem, Groote Markt, van 10 tot 12 uur. Te Ninove den eersten Dinsdag der maand in het "Café Van Laere recht over 't stadhuis van 10 tot 12 uur. Te Herzele, op Woensdag 10 Maart te 10 uur voormiddag, in het Hof van Weenen bij Mr D'Haese, Groote Markt. van 10 frank per 100 kg. bij den invoer van graan. Bij koninklijk besluit verschenen in het staatsblad van 28 Februari wordt de vergunningstaks van 10 frank per 100kg. op den invoer van tarwe, rogge en gerst tot nadere beschikking geschorst. De Regeering motiveert dezen maatregel door het feit dat de graanprijzen sedert enkelen tijd het peil hebben overschre den, waaronder aan de graanverbouwers de teeltpremie was toegestaan. De ver- gunningstaks nu werd geheven gedeel telijk om de uitkeering van deze teelt premie toe te staan. In de begrooting voor 1937 werden de ontvangsten voort komende van de vergunningstaks op de granen geraamd op 125 millioen frank waarvan 62 millioen voorzien waren voor de toekenning der premie en 63 millioen in de staatskist als gewone fis- kale middelen te recht kwamen. De graanpremiën zullen dus voor den oogst van 1936 niet worden toegekend. De Regeering stelt de afschaffing van de vergunningstaks op de granen voor als de eerste der reeks maatregelen om de prijzen van de bijzonderste levens middelen te remmen. Het brood zou hierdoor in prijs met 10 centiem per kg. dalen. Onze lezers weten dat wij geen enthousiaste partijgangers zijn geweest van de vergunningstaks op de granen, daar zij de productiekosten voor onze vee-, zwijnen- en hoenderkweekers die in benarden toestand verkeeren merke lijk verzwaarde. Wij vinden het nochtans totaal ver keerd dat onze landbouw weer het eerst wordt aangesproken om offers te bren gen ten bate van het goedkooper leven, zonder dat hem tot heden een enkele tegenprestatie wordt gegeven tot valo risatie der dierlijke producten, waarvan de huidige prijzen hem zwaar verlies be rokkenen. Verder is het ongehoord, dat de invoertaks op de kolen waarvan de prijzen heel wat hooger zijn geklommen dan deze der granen nog steeds, alzij het op een onlangs verminderd bedrag, wordt behouden, met deze verzwa rende omstandigheid dat er aan sommige soorten zelfs gebrek is. Dit laatste kan niet gezegd worden van de granen tot wier prijsvermindering zoo radikaal is opgetreden. Deze maatregel bewijst dus eens te meer dat de Regeering aan den landbouw verder de taak opdringt levensmiddelen voort te brengen tegen de goedkoopste prijzen, zonder eenzelfde krachtinspan ning te vragen aan de nijverheid Het eeuwige stelsel dus der twee maten en twee gewichten in 't nadeel van onzen landbouw en in 't voordeel der nijverheid In de vergadering van Woensdag na middag kondigde den Heer Pierlot Mi nister van Landbouw de volgende reeks maatregelen aan tot bescherming der zuivelproductle De toestand van den landbouwtak baart onrust. Voor het oogenblik heb ben de boeren, die zich op de zuivel- voortbrengst toeleggen bijna geen aan deel in de herleving van de algemeene welvaart. De kostprijzen zijn voor hen in bestendige stijging. Ook blijkt uit de statistieken dat de botervoortbrengst te genwoordig geen winst afwerpt De Mi nister betoogt dan dat de voornaamste oorzaak van dien slechten toestand de mededinging is van de margarine. Wil men den ondergang van onze melkpro ductie en van onze boternij verheid ver mijden, dan moeten tegen deze mededin ging maatregelen getroffen. In 1935 is het verbruik van margarine gestegen tot 45 millioen kgr. tegen 18 millioen in 1912. Veel ernstiger is het gevaar voor de toekomst. Onder den invloed van een geweldige reclame is het verbruik in 1936 gestegen tot 52 mil lioen kgr. Na uitgewijd te hebben over het so- (Zie vervolg 2de bladzijde.) Vereenigde Staten. Het Ever-normal-granary-plan Weer eens is het noodzakelijk dat we onze blikken naar de Vereenigde-Staten richten. Overal in Europa beroemt men zich op een stijgende economische herop leving. Maar men vergeet er meestal aan toe te voegen, dat de conjunctuur die werkelijk wordt vastgesteld, een uit gesproken stadsconjunctuur is, terwijl de landbouw abnormaal kleine inkomsten heeft. Om daaraan te verhelpen moet Euro pa andermaal bij de Vereenigde-Staten te raden gaan. Bij de herverkiezing van Roosevelt tot president van de Vereenigde-Staten, hebben we er hier op gewezen dat hij, zoodra mogelijk, zijne plannen, voor een eerste maal gekelderd door het Hoogste Gerechtshof, terug zou opnemen en verder doorvoeren. De tijd van zijn tweede offensief is aangebroken. Presi dent Roosevelt zette het in met het voorstel voor hervorming van het Hoog ste Gerechtshof, dat hem zoo dikwijls allerlei moeilijkheden in den weg had gelegd. En landbouwminister Wallace stak dra een helpende hand uit. Een conferentie van de leidende land bouworganisaties bood hem daartoe de gezochte gelegenheid. Voor deze ver gadering verklaarde de minister van Landbouw, dat de tijd was aangebroken om een nieuw landbouwprogramma te ontwikkelen, en hij gaf te verstaan dat zulk programma niet denkbaar was zon der het terug invoeren van zekere prin ciepen van de A.A. A.-productiecontrool. In zijne redevoering wees heer Wal lace met gewettigde fierheid op de stij ging, de verdubbeling van het inkomen van de landbouwers sedert dat hij aan het hoofd van het ministerie van Land bouw geplaatst werd. In het verloopen jaar bedroeg het inkomen der Ameri- kaansche landbouwers ongeveer acht milliard dollar 1 Het doel zijner politiek, ging hij verder, is de handhaving van het landbouwinkomen op een dergelijk peil. Het eenige middel daartoe was het bekomen van loonende prijzen voor de landbouwproducten. De ervaringen van de laatste jaren hadden echter het bewijs geleverd dat een strakke controol van de productie niet zonder groote gevaren kon worden doorgevoerd. Het was thans noodzake lijk de productiecontrool met een nieuw- soortige reservepolitiek te combineeren. Het plan der regeering gaat uit van het standpunt, dat een normalen voor raad aan landbouwproducten altijd voorhanden moet zijn, zonder echter een overdreven ophooping van overschot- voorraden toe te laten. Daarom werd het regeeringsprogramma als ever- normal-granary-plan betiteld, of steeds-normale-voorraden in de koren schuur Het huidige oogenblik wordt als bij zonder geschikt aanschouwd voor het verwezenlijken van dit plan, omdat er, uitgezonderd voor de katoen, geen ab normaal hooge voorraden voorhanden zijn, en de regeering aan de landbou wers heeft aangeraden de productie van dit jaar zoo hoog mogelijk op te voeren. Met de verwezenlijking van dit pro gramma is bereids aangevangen. President Roosevelt heeft voor enkele dagen aan het Congres een boodschap doen toekomen, waarin hij de goedkeu ring vraagt van een wetsvoorstel inzake oogstverzekering. Door deze wet zal de aanleg van voorraden voor magere jaren mogelijk worden gemaakt. In deze wet wordt verder voorge steld dat, in 1938, de tarwe verbouwers de gelegenheid zou gegeven worden hun oogst te verzekeren. De landbouwers zullen in staat moeten zijn om hun ver zekering bij de federale regeering af te sluiten tegen een premie, hetzij in baar geld, hetzij in natura. De voorraden die verkregen worden doordat vele boeren hunne premie in natura zullen betalen, zullen worden op geslagen voor verbruik in de magere jaren. Ingevolge dit voorstel zullen de boeren verzekeringen kunnen afsluiten tot een maximum van 75 van hun normale oogsten, waardoor ze zich kun nen dekken tegen de gevolgen van mis oogsten. Het systeem van opslaan zal er toe bijdragen de prjjzen in de goede jaren op peil te houden. Dit zal, zoo wordt in de presidentieele boodschap verklaard, zoowel de boeren als de verbruikers en de zakenlieden ten goede komen en er toe bijdragen de werkloosheid te verminderen. Verder wordt in de boodschap be toogd dat de politiek der regeering er op gericht is den grond te bewaren en op een beter gebruik van het land. Er moet verder gestreefd worden naar ver zachting van de moeilijkheden die in de landbouwstreken veroorzaakt worden door faktoren, waarop de industrieele voortbrengers geen invloed kunnen hebben. Ten slotte beveelt president Roose velt de goedkeuring van volgende vijf punten aan 1. Met 1938 aan de tarwevoort- brengers een stabiel inkomen te verze keren. 2. Inning van premies in tarwe of in geld. 3. Opslag van de in tarwe betaal de premies in federale pakhuizen, ten einde in de jaren van lage productie tot afgifte te kunnen overgaan. 4. Het instellen van een federaal crediet voor de financiering van het ever-normal-granary-plan 5. Gebeurlijke uitbreiding van de oogstverzekering tot maïs, katoen en andere belangrijke landbouwproducten. Dit programma zal voor het gansche land gelden. Wat er zal gebeuren indien de voor raden normaal zijn en toch nog aanzien lijke aanbiedingen vanwege de land bouwers zullen gedaan worden, heeft Roosevelt in zijn boodschap verzwegen. Minister Wallace voor de vergadering van de groote landbouworganismen heeft de verzekering gegeven dat de regeering ook deze voorraden van de markt zal nemen aan door de regeering vast te stellen minimumprijzen. Noch tans, zoodra de voorraden een zeker peil zullen bereikt hebben —men spreekt van 10 tot 15 °/o van het verbruik van een normaal jaar zullen de landbou wers aangemaand worden vrijwillig hun productie in te krimpen, waarvoor ze dan weer, naargelang de grootte van het braakliggende land, premies zullen ontvangen. Indien een oproep op de landbouwers zonder uitwerking blijft, dan zal de regeering tot gedwongen in krimping van de productie haar toe vlucht nemen. Het lijdt geen twijfel Het Congres zal dit voorstel zeker aannemen. En aan het Hooger Gerechtshof zal Roosevelt voorzeker geen tweede maal de kans gunnen zijn werk te kelderen. Nochtans, is dit plan niet zoo doodeenvoudig om in praktijk om te zetten. In de komende maanden zullen we er gewis nog meer dan eens moeten op terugkomen. Roo sevelt begrijpt echter de nooden der landbouwers en zoekt en tracht een op lossing te vinden. Is dat niet veel beter dan zoovele Europeesche staatslieden die doodeenvoudig niet weten hoe erg de landbouw er in deze tijden van "eco nomische heropleving aan toe is. van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 7 Maart van 8,30 tot 10,30 uur, in ons Lokaal Groote Markt, Aalst. TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1937 | | pagina 1