Valorisatie der Zuivelproducten Dc mislukte Oogst van 1936 ■■■■BB■■■■■■■BBBBBHBBB Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers Het Regeeringsplan tot geelt ons geen voldoening! Niet verwarren Vraagbaak De Teelt van Geraniums Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven I SOWJET-RUSLAND. ZONDAG 21 MAART 19j7. ifiQ» 25 ««atiam 19de JAARGANG Nt 950 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestnnrder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zgn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. spijshuizen en andere inrichtingen het verbruik van margarine kenbaar te maken. In ons nummer van 7 Maart hebben wij een beknopte samenvatting gegeven der verklaringen afgelegd door den heer Pierlot, Minister van Landbouw, ter Senaatszitting van 3 Maart, inzake de valorisatie der zuivelproducten. Daar een behoorlijke regeling van dit vraagstuk een levensbelang is voor onze Vlaamsche landbouwers, achten wij het gepast sommige punten der ministerieele redevoering nader te bespreken. Het economisch en sociaal belang der zuivelproductie heeft de Minister zeer juist aangetoond waar hij meedeelde dat op een waarde van 10 milliard toe gekend aan onze jaarlijksche landbouw- vooetbrengst, de melk met haar neven producten ongeveer 2 1/2 milliard frank vertegenwoordigt en er verder op wees dat in België ongeveer 3CO.OOO landbou wers geheel of gedeeltelijk in de zuivel productie hun bestaan vinden. De benarde toestand van het zuivel bedrijf heeft hij uitgewezen door melding te maken van de wanverhouding tus- schen de kostprijzen en de gemiddelde verkoopprijzen der boter. Volgens ernstige berekeningen opge maakt door de speciale commissie van den Hoogen Landbouwraad belast met de studie der zuivelkwesties bedroeg de gemiddelde kostprijs der boter in 1935 19,92 fr. per kg. en in 1936 21,90 fr., terwijl de gemiddelde verkoopprijs der boter slechts 17,70 fr. bedroeg in 1935 en 18.65 fr. in 1936. Het hoeft geen be toog dat geen enkel bedrijf met dergelijke verliescijfers kan blijven voortwerken. Nochtans zijn deze lage verkoop prijzen niet veroorzaakt door een aan zienlijken invoer van vreemde boter. Deze bedroeg in het laatste kwartaal van 1932 5 millioen kg. en was in 1936 gedaald tot 405.000 kg. De oorzaken zijn inkrimping van het blnnenlandsch verbruik ingevolge de buitensporige concurrentie der marga rine. Het verbruik van dit product is gestegen van 18 millioen kg. in 1912 tot 45 millioen kg. in 1935, terwijl het ver bruik van boter dat 60 millioen kg. be droeg in 1912 slechts 68 millioen kg. bereikt in 1935. Zulks beteekent een merkelijke vermindering in verband met het verbruik van 1932 dat 85 millioen kg. had bereikt. In 1936 bereikte het verbruik van margarine zelfs 52 millioen kg. en de Minister betoogde terecht dat, indien het in 1937 een nieuwe uitbreiding neemt, de inlandsche botervoortbrengst rechtstreeks en zonder bescherming zal overgeleverd zijn aan een doodelijke concurrentie. Indien wij het belang van den voort brenger beschouwen, is geen vergelijking mogelijk tusschen de aanwezige belan gen, ging de Minister verder. De ver vaardiging der margarine is een nijver heid die tot het uiterste is gemechani seerd en gekapitaliseerd. Buiten een zekere hoeveelheid koloniale producten, verwerkt zij enkel vreemde grond stoffen. Zij bezigt slechts een duizendtal personen. De vervaardiging der boter verschaft integendeel werk aan vele duizenden mannen en vrouwen in honderden be drijven. De melk is het product van den arbeid van 300.000 gezinnen voor wie andere bestaansmiddelen zouden moeten gevonden worden. De Minister heeft vervolgens volgen de maatregelen aangekondigd tot valo risatie der zuivelproducten 1) Contingenteering der margarine- voortbrengst in België. Het kontingent zal periodisch worden vastgesteld met inachtneming van de behoeften der markt en de prijzen der boter. Deze moeten voldoende zijn om aan de melkvoortbrengers een matige doch billijke vergelding voor hun arbeid te verzekeren. De Regeering heeft dus verkozen de contingenteering der fabricatie toe te passen boven de andere reglementee- ringsmaatregelen zooals het kleurverbod volgens boteruitzicht, verplichting voor Als uitvoeringsmaatregel is de con tingenteering der fabrikatie voorzeker eenvoudiger voor de openbare diensten. De doelmatigheid <rvan zal echter af hangen van de bevoegdheid en de voor lichting der ambtenaren welke over de contingenten moeten beslissen alsook van het tijdig vaststellen dezer contin genten. Verde is ook verstaan dat de con tingenteering der fabricatie binnen het land zal moeten gepaard gaan met pas sende maatregelen tot reglementeering van den invoer van vreemde margarine, zooniet zal de contingenteering der fa bricatie haar doel missen. De diensten welke de contingenteering der margarinefabrikatie moeten regelen zullen vertegenwoordigers der zuivel- producenten moeten bevatten of min stens het advies moeten inwinnen van een speciale commissie waarin de verte genwoordigers der zuivelproducenten behoorlijk vertegenwoordigd zijn. 2) Heffing eener bijzondere belasting van 50 centiem per kg. bij de aflevering der vergunningen voor margarinefabri katie. De minister voegde erbij dat de regeering bij dit gering bedrag zou blij ven, op voorwaarde dat de belasting voor een ruim deel zal gedragen worden door de fabrikanten en niet uitsluitend door de verbruikers. Hoe de regeering de margarinefabri kanten zal verhinderen de vergunnings taks te begrijpen in den verkoopprijs hunner producten is voor ons een raadsel. De vergunningstaks van 50 centiem per kg. zal er slechts zeer weinig toe bij dragen om de mededinging der marga rine te temperen. Zij zal ook maar ge ringe geldmiddelen verschaffen aan de regeering om de zuivelnijverheid te ondersteunen. Door de zuivelproducenten werd over t algemeen een verhooging van het accijnsrecht gevraagd met minstens 2 fr. per kg., teneinde het recht aan te passen aan de minderwaarde onzer munt. Wij zien niet in waarom de Regeering het accijnsrecht niet heeft geperekweerd, wat toch maar logisch ware geweest. Vooralsnog komt het ons voor dat het speciaal vergunningsrecht van 0,50 fr. per kg. op de margarine niet veel zal opleveren ter verdediging der inlandsche zuivelproductie. 3) Uitbreiding van het stockeeren der boter in koelinrichtingen tijdens de pe rioden van overvloedige productie. Het frigorifeeren der boter kan enkel nut opleveren als bijkomende maatregel op voorwaarde dat de bevoegde staats dienst bij machte weze den verkoop der frigo-boter doelmatig te reglementeeren, zooniet kan het ongeordend op de markt werpen der frigo-boter de prijzen ont redderen. Hiertoe is vereischt dat de minister volledig ingelicht weze nopens de opgeslagen voorraden in de koel inrichtingen van den staat en van de particulieren. Het wetsontwerp dat de Regeering zal indienen, geeft den Minister van Landbouw daartoe de noodige midde len. Wij verhopen dat deze zoodanig zullen worden opgevat dat zij werkelijk doeltreffend zijn. Waar wij hierboven slechts beschou wingen hebben gewijd aan de valorisa tiemaatregelen met onmiddellijke uit werking welke de Regeering voorne mens is te treffen tot valorisatie der zuivelproducten, zullen wij in een vol gende bijdrage onderzoeken welke va lorisatiemaatregelen op langen termijn de Regeering heeft aangekondigd tot steun aan het zuivelbedrijf. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLÉ ZATERDAGEN in ons lokaal, Groote Markt. We vestigen de aandacht der belanghebbenden op de volgende punten 1. Vergadering voor de aan deelhouders der Landbouwers- vereeniging Redt U Zeiven heeft plaats heden .Zondag 21 Maart, te 2,30 uur. 2. Vergadering voor de aan deelhouders der Verzekerings maatschappij «Redt U Zeiven» heeft plaats op Zondag 4 April, te 2,30 uur. 3. Voor beide vergaderingen dient het aandeelboekje meege- j nomen, welke dient als ingangs- bewijs. j 4. Op beide vergaderingen worden de winstaandeelen uitge keerd tegen vertoon van het aan deelboekje. 5. Ieder aandeelhouder is ge houden persoonlijk te komen. De Landbouwers uit de geteisterde gebieden zijn op Staatshulp aangewezen. Hoe het Communisme er in de practijk uitziet I VRAAG. Ik ben buitengewoon tevreden over het Melkmeel R. 11. Z. Mijne koeien vermeerderden tot 5 kilos melk per dag en per koe. Mijn dieren werden gezonder en wonnen veel in gewicht. Nu wou ik weten of ik datzelfde meel mag geven wanneer mijn vee op de weide gaat loopen. Wil me ten spoedig ste berichten a.u.b. F. Wynant, Oultre. ANTWOORD. U moogt voort gaan met hetzelfde melkmeel te geven. Dit voeder bevat geen enkele grondstof die nadeelig zou kunnen werken bij gras- etende dieren. Het doet ons genoegen dat de uitslag zoo schitterend is en we vragen U enkel ons melkmeel bij vrienden en kennissen aan te bevelen. Waarvoor ze gebruikt worden. De Pelargoniums, beter gekend on der de naam van Geraniums, zijn van die planten welke, dank zij hun uiterst gewilligen bloei en weinig zorgen, in groote hoeveelheid voor tuinversiering gebruikt worden. Het is daarom dat ze op groote schaal aangekweekt worden. Geraniums houden niet van veel nat, dat is dus ook wel een reden waarom zij het meest bloeien in droge zomers. In dien het te veel regent zullen de planten gewoonlijk welig opgroeien, veel blad, maar weinig bloemen geven. Aangezien Geraniums meest gebruikt worden voor perken of boorden, afzon derlijk of gemengd met andere planten, moet men vooral zorgen voor zuivere kleuren. Witte of bleeke kleuren komen weinig in aanmerking, en zijn dus af te raden. Er bestaan dubbele of gevulde, ook enkele bloemen de eerste zijn slechts goed voor potkweek, en ge woonlijk weinig geschikt voor perken niet dat ze te weinig bloeien, doch aan gezien het giet- of regenwater tusschen de bloembladen blijft staan, rotten deze spoedig, en geven alzoo een zorgeloos uitzicht aan de perken, hetgeen met enkele bloemen niet het geval is. Men onderscheidt ook Geraniums met grof en zwak hout, onder de eerste noemen wij in de eerste plaats Reformator, welke alhoewel schoon rood, toch te weinig bloemen, en te hoog groeien. Een veelgekweekte variëteit is onge twijfeld Paul Crampel, een der beste roode, doch heeft deze fout van te wei nig te vertakken, en alzoo weinig stek ken te geven, waardoor een grooter aantal moederplanten noodig is. Een die als kleur de vorige dicht nabij komt, al hoewel wat bleeker, is Feuer, welke la ger blijft, zich goed vertakt, en dus veel (Zie vervolg 2de bladzijde.) Of in het grootste landbouwland van Europa de oogst in betrekkelijke mate mislukt is of dat Rusland andermaal door hongersnood geteisterd wordt, dat kan men uit de berichten niet opmaken. Ramingen over den oogst zijn totnogtoe niet openbaar gemaakt. En zoo is men inzake deze kwestie, die voor de econo mie van Rusland toch van het aller grootste belang is, eenvoudig op ver moedens en schattingen aangewezen. Het eenig uitvoerig bericht over de droogte in Sow jet-Rusland verscheen in het Duitsch blad "Ostwirtschaft„, van September 1936. Dit bericht is echter niet gesteund op officieele opgaven, doch op private inlichtingen. Volgens dit blad is gansch Centraal-Rusland in den Zo mer van 1936 door droogte geteisterd geworden. Het droogtegebied was be grensd in het Westen door Polen, in het Noord-Westen door het Noord- en Leningradgebied, in het Noorden door de lijn Wologda-Perm, in het Zuiden door Oekraine en in het Oosten door het Oeralgebied. Zuidelijk strekt het droogtegebied zich nog verder uit tot diep in de steppe van Kasachstan. Naar de berekeningen van het Duitsch blad, waaraan deze eerste regels ontleend zijn, omvat dit gebied ongeveer 33 mil lioen hectaar zomergraan en 17,5 mil lioen hectaar wintergraan. Ongeveer de helft van de totale bevolking van Rus land woont in de genoemde gebieden. En in gansch dit reusachtig gebied werd geen zomergraan geoogst en de oogst van het wintergraan was volkomen mis lukt. En het blad besluit dat de oogst tenminste 40 °/0 lager is geweest dan de vorige jaren. Het is onnoodig op te merken dat we niet zonder meer deze cijfers kunnen bij treden. In hun strijd tegen het commu nisme laten de Duitsche bladen zich wel eens te ver van de waarheid meesleuren. En dat is niet noodig. De toestand in Rusland is zoo al erg genoeg. Dat Ruslands graanvoorraad in 1936 fel is afgenomen, kan men uit de uitvoer- cijfers opmaken. Voor den oorlog was Rusland de graanzolder van Europa. Na den oorlog verdween Rusland geheel van de markt. Inplaats van graan uit te voeren was er een nijpend tekort aan graan en honderdduizenden Russen zijn den hongerdood gestorven. Sedert 1930 is Rusland weer als graanuitvoerder op de markt verschenen en ieder jaar liep het cijfer in stijgende lijn. In 1934 bedroeg de uitvoer 771.096 ton, in 1935 1.519.349 ton. In den loop van de eerste maanden van 1936 bleef de uitvoer stijgen en hij bedroeg voor de eerste zeven maanden 261.005 ton tegen 119.731 gedurende hetzelfde tijdperk van 1935. Sedert Augustus 1936 echter, gaat de uitvoer, inplaats van te stijgen, bliksemsnel achteruit. Enkele cijfers zul len dit duidelijk aantoonen, beter dan lange verklaringen. Hier volgen ze 1935 1936 Juli 36.140 ton 66.552 ton Augustus 205.297 ton 25.346 ton September 381.241 ton 8.818 ton October 307.672 ton 9.046 ton Sedert Juli 1936 werd geen tarwe of haver meer uitgevoerd, alleen nog rogge en gerst. Men mag niet vergeten, in dit ver band, dat Rusland zooveel mogelijk uit voert om deviezen te verkrijgen waar mede het nijverheidsapparaat verder wordt uitgebouwd. In de laatste jaren was het graan weer een groot uitvoer artikel geworden. En plots wordt de uitvoer er van stopgezet. Is dit geen klaar bewijs dat er in Rusland een nij pend tekort aan graan heerscht Voor een land als Rusland zijn de gevolgen van een dergelijke oogstmis- iukking eenvoudig niet te schetsen. Wanneer men zich daarvan een ge dacht wil vormen, moet men uitgaan van het feit dat Rusland geweldig groot is, groot als een halve wereld. In de ge spaarde gebieden merkt men er schier niets van, doch in de getroffene is de toestand bijzonder troostloos. In tegenstelling met de droogtegebie- den hebben Oekraine, Westelijk Siberië en Noordelijk Kaukasië een doorsnee- goeden oogst gehad. Daarom zal de slechte toestand in de droogte-gebieden geenszins een verandering meebrengen in de landbouwpolitiek van Rusland. Integendeel. Heel waarschijnlijk zullen de laatste onafhankelijke landbouwers in den loop der eerstkomende jaren door de Collectieve Landbouwuitbatingen worden opgezogen, hetgeen in den laat- sten tijd niet zonder moeite gebeurde. De slechte oogst zal daartoe voorzeker bijdragen, want voor de landbouwers der collectiefuitbatingen zal de staat zeker ter hulp komen, terwijl de enkele onafhankelijke landbouwers aan hun eigen krachten overgelaten worden. Volgens de laatste statistieken (1 Juli 1936) omvatte de collectiefuitbatingen 18.431.900 boerderijen, hetzij 90 °/o van het totale aantal. Naar de plannen der Regeering zouden op het einde van 1937 ook de 10°/o overblijvende gelikwideerd worden. Om dit doel te bereiken werden de belastingen voor de onafhankelijke landbouwers verhoogd en moesten ze vroeger en grootere hoeveelheden land bouwproducten aan den staat afdragen. Het spreekt vanzelf dat onder zulke voorwaarden de onafhankelijke boeren geen graanvoorraden hebben om een oogstmislukking zonder vrees tegemoet te kunnen zien. Doch de "collectiefboer derijen,, zijn in dit opzicht al niet veel beter gesteld. We weten immers per- mentelijk dat, in den Herfst van het jaar 1935, de Regeering de "collectief- boerderijen,, in Oekraine, in Asow, in het Zwarte-Zee-gebied en in het Wol- ga-gebied zaaigoed ter beschikking heeft moeten stellen. Want toen hadden deze gebieden niettegenstaande de toen malige oogst de beste was die, volgens officieele cijfers, in de laatste tien jaar was binnengehaald onder de droogte erg te lijden. Werd het systeem van het collecti visme op den landbouw niet juist toege past om het mogelijk te maken heel den oogst uit de handen van de boeren te halen Om dit doel te bereiken worden de landbouwers jaar-in jaar- uit vervolgd, gestraft bij de minste overtreding, ver bannen naar Siberië. De Regeering be schikt over heel den oogst naar beliefte voor het leger, de nijverheidsarbeiders in de steden, en voor de wereldmarkt. En er is geen kapitalist die zulke win sten maakt als de Sowjet- Russische re geering op het graan dat ze bij de land bouwers opkoopt, opeischt ware wel licht juister. En het weinige dat de staat geeft, wordt niet uitbetaald in geld, doch in tractoren en landbouwmachines. Naar schattingen van Russiche zijde be schikken de landbouwers slechts over 20 o van den oogst, waarmede ze nau welijks in hun eigen behoefte kunnen voldoen en absoluut niet toereikend is om voorraden op te slaan. Dit maakt dat in droogteperiode de boeren, noch over graan, noch over geld beschikken, doch eenvoudig aange wezen zijn op de liefdadigheid van "va dertje Staat„ ook voor wat graan betreft Dat is communisme in de practijk 1 Het beeld dat we hier geschetst heb ben is in niets overdreven. Integendeel. Daar waar officieele cijfers ontbreken die toch niet te betrouwen zijn - heb ben we onrechtstreeks uit andere cijfers de toedracht der zaken in Sowjet-Rus land willen afleiden en hoeft geen verder betoog, dat deze toestanden slechter zijn 1 dan hetzij gelijk waar in de wereld, slechter dan in de Afrikaansche kolo- niale gebieden. igtm TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1937 | | pagina 1