te De Dag der Verrijzenis... Valorisatie der Zuivelproducten Arbeid adelt. Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers ïrs 1! Het Regeeringsplan tot geelt ons geen voldoening! Samenw. Maatschappij Redt U Zeiven Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven :he, ZONDAG 28 MAART 1937 fr<J» 23 c«aU«at 19i« JAARGANG Ni 951 cjn- Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. tijen- Men schrijft in op ons ge- Bureel en op alle postkantoren, pan- Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bureel en Redactie Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. :n. van hen- loeke lsche eren, e ge- i.erts, lit U sterk ikens itloo- wee- is, te s be- chrij- oens, wers, wei- loede dag alle raert, aart eerde 5 000 eerde 50 fr. 19,50 htvrij :galv, 5 fr.* wen- >reffe. an r. De tijden vlieden snel. Dagen wor den jaren, die onverstoorbaar hun gang gaan. En alzoo zien we dat het reeds 1904 jaar geleden is dat op dezen dag de Zoon van God, de Verlosser der wereld, roemrijk uit zijn graf opgestaan is, in alle Goddelijke glorie en luister. Voorbij was de tijd van Tijden en ver nedering, die Hem, de Koning der Ko ningen, de Meester van hemel en aarde, aangedaan werd door Zijn eigen schep sels, met toestemming van Zijn eigen Goddelijken wil. De bittere kelk van het lijden was tot op den bodem geledigd thans volgde de overwinning, de belooning het Lam Gods had de zwarte zonden der wereld weggenomen. En onze gedachten verplaatsen zich, twintig eeuwen terug, en we volgen met belangstelling en ontroering de ge beurtenissen die zich afspeelden tijdens die felbewogen week, ginds verre van ons in het Heilig Land. We zien in onze verbeelding, hoe de Zaligmaker op Palmenzondag triom fantelijk zijn intrede deed te Jeruzalem. Het volk ontving hem als een koning, het juichte en zong "Hosanna, den Zoon van David I datzelfde volk zal enkele dagen later Barrabas, den moor denaar. boven Hem verkiezen, en roe pen Kruisigt Hem 1 We zien Hem zitten temidden zijner Apostelen, tijdens het Laatste Avond maal, wanneer Hij zegde "Neemt en eetdit is mijn lichaam neemt en drinktdit is mijn bloed.» We zien de beproeving in het Hofje van Olijven. We zien de Judas Iscarioth, die om enkele zilverlingen verraad durfde ple gen, en Zijn Meester met een valschen kus aan zijn belagers overleverde. We zien de zwakheid van Petrus, die Zijn Heer tot driemaal toe verloochende alvorens de haan voor de derde maal gekraaid had. We zien de geeseling, den purperen mantel, de doornenkroon, de lijdensweg van Herodes naar Pilatus, den martel gang naar den Kalvarieberg, het vallen van Kristus onder het kruis, de kruisi- ing, de nagels in handen en voeten, de □ssteek in het hart. We hooren de bange klachten der heilige vrouwen, het gesnik van de Moeder der Smarte, het woedend gebrul der bloeddorstige menigte, maar bovenal de woorden die getuigen van een zoo edel hart en eene oneindige goedertie- fendheid"Vader, vergeef het hen, want ze weten niet wat ze doen 1 Hij schonk vergiffenis aan den be- rouwhebbenden misdadiger en aan Zijn eigen moordenaars 1 Dan "Vader, het is volbracht En over Jeruzalem daalde den zwarten nacht, als een somber gordijn om de vreeselijkheid van de Koningsmoord te verbergen. De apostelen kwamen, ze namen het lichaam van hun dierbaren Meester van i het kruis, ze balsemden het, en legden het neder in 't graf. Romeinsche wachten bewaakten het, om te voorkomen dat het lichaam ge stolen werd. En weer werd het dag, en weer werd het avond. Dan, den volgenden morgen, was het oogenblik daar waarop de glo rierijke Verrllzenis plaats had. Geen zware arduinen grafzerken,noch legioenen Romeinsche soldaten konden Hem tegenhouden. Hij verrees, stralend in al zijn Goddelijkheid. Dat zijn de gedachten die ons op de zen stond bezielen. En overal in de we reld luiden vroolijk de Paaschklokken. Alleluia De opstanding van den God- menrch. Laat ons jubelen, laat ons jui chen, want Kristus is verrezen Dat de menschen thans beseffen dat we allen broeders zijn, kinderen van een zelfden Vader die voor ons aan 't Kruis gestorven is. Laten we alle nijd en afgunst, alle ge twist en gekrakeel onder mekaar opzij schuiven, alle ikzuchtige gevoelens uit i ons hart verbannen. Laten we vooral het schrijnend vuur van den haat in ons dooven. Zien we naar het schoonste voorbeeld van zelf opoffering dat ooit bestaan heeft de Godheid aan het Kruis om de zonden der wereld weg te nemen 1 Menschen, leggen we de hand op het hart, en vragen we ons afhebben wij, armzalige wormen met onze eigene en talrijke gebreken, het recht te haten En nochtans, zien we rondom ons, in onze onmiddellijke omgeving, op het schouwtooneel van het internationale gebeuren overal beeft de haat de ge moederen der menschen opgezweept tot echten waanzin Op vele plaatsen klinkt het hysterisch- schor geschreeuw van woede en wraak zucht of stijgen walmende rook- en vuurzuilen ten hemel hier moordt een volk mekaar uit, broeders dooden broeders ginds dreunen de kanonnen, ratelen de machinegeweren, de kogels fluiten, de bajonetten dringen in de bor sten... en bloed stroomt overalMen- schenbloed 1 Broederbloed Is het daarom, om dat te bereiken, dat de God-mensch zich heeft laten kruisigen De Paaschklokken luiden over de wereld. Mogen hunne klanken dringen in de harten der menschen en ons de nieuwe boodschap brengen van Vrede op aarde, Broederlijkheid onder de menschen, Vergiffenis der zonden. Luidt, klokken, luidt 1 De menschen moeten, de menschen zullen luisteren 1 Knielen wij, geloovigen, dankbaar neer en smeeken we Hem tevens, opdat de wereld en de menschen weer goed zouden worden Regeering worden betaald. In de huidige omstandigheden leiden de twee stelsels tot hetzelfde resultaat. Het evenwicht zou echter gebroken zijn, moest de productiepremie uitgekeerd in den vreemde verhoogd worden, indien de premie toegekend door onze Regee ring, niet evenredig stijgt. In laatst ge noemd geval zou de hefllng van het ver gunningsrecht naar onze meening zich toch opdringen. Over het belangrijk economisch nut der inlandsche kaasfabrikatieals afneem- ster van melk, heeft de Minister volgen de belangwekkende gegevens verstrekt België voert jaarlijks 23 millioen kilos vreemde kaas en hebbende een waarde van 150 millioen frank. De daarvoor gebruikte melk beantwoordt aan de voortbrengst van ongeveer 70 000 melk koeien. Deze gegevens bewijzen duide lijk van hoe groot belang het zou zijn deze kaas, gedeeltelijk althans, in ons land te vervaardigen. Als tweede valorisatiemaatregel heeft de Minister vermeld een nieuwe uitvoer van boter tijdens de zomermaanden met behulp van premiën. De uitvoervergun ningen met dezen steun zouden echter alleen verleend worden voor onberispe lijke waar. Wanneer wij een oogslag werpen op den huldigen toestand der botermarkt in de landen welke als afnemers onzer productie zouden kunnen in aanmerking komen, verwachten wij van dezen maat regel geen aanzienlijke uitslagen. Enkel Duitschland blijkt ons een interessant afzetgebied in zooverre de beperking der deviezen geen hinderpaal vormt. Als derde maatregel citeerde de Mi nister de ontwikkeling der fabrikatie van melkpoeder, karnemelkpoeder en gecon serveerde melk. Van deze producten zou de inlandsche chccoladenijverheid een ruim afneemster kunnen zijn. De Minister verklaarde dat in den naasten zomer de fabrikanten vac melkpoeder 400.000 kg. melk in poeder aan de cho colademakers zullen leveren en dat deze proef dient gevolgd van een merkelijke uitbreiding van den handel in melkpoe der. Op deze voorwaarde alleen heeft de regeering aanvaard aan de chocolade fabrikanten nog het vergunningsrecht terug te betalen van 2,50 fr. per kg. dat thans nog geheven wordt op vreemden melkpoeder, tegen welke terugbetaling vinnige klachten zijn opgerezen. Wij verhopen dat de Regeering met vaste hand zal zorgen dat deze nieuwe regeling wordt nageleefd. Verder deelde de Minister ook mede dat onderhandelingen zijn aangeknoopt met vertegenwoordigers der bakkerij om een proefje te nemen met het gebruik van melk bij de broodbakkerij. Deze laatste maatregel zal ons inziens maar van gering belang zijn. Veel interessanter is de bevordering van het verbruik der melk in natura, want België is een der landen waar dit verbruik het geringste is. Hier kan enkel volgens den Minister een resultaat ver wacht worden van een verbeterde kwa liteit der melk. Wij ontkennen geenszins het belang van een verbetering dezer kwaliteit en vragen dat desaangaande de meest doeltreffende maatregelen door de Regeering worden toegepast namelijk bij de beteugeling van bedrog in den melkhandel en bij de hygiënische voort brengst en behandeling der melk. Doch de verbetering der kwaliteit zal niet volstaan tot uitbreiding van het melk- verbruilq. Deze zou sterk bevorderd worden (Zie vervolg 2de bladzijde II. In ons vorig nummer gaven wij een uiteenzetting van de maatregelen met onmiddellijke uitwerking welke de heer Pierlot, Minister van Landbouw, in den Senaat heefc aangekondigd tot valorisa tie der zuivelproducten. De Minister van Landbouw heeft intusschen een begin gemaakt met de beloofde valorisatie door het indienen van een wetsontwerp tot reglementeering der margarinefabri- katie en tot inrichting van het toezicht op het stockeeren van boter in koelin- richtingen. Onze lezers vinden den tekst van dit ontwerp in het wekelijksch land- houwoverzicht in dit nummer. De Minister heeft in zijne redevoering voor den Senaat ook belangrijke maat regelen op langen termijn beloofd tot organisatie van en steun aan het zuivel bedrijf. Deze wenschen wij thans vluch tig te onderzoeken Als eerste maatregel heeft de Minister vooruitgezetde bevordering der in landsche kaasfabrikatie. Te dien einde zal de Regeering voorstellen aan de Wetgevende Kamers een productiepre mie toe te kennen van 1,25 tot 2,50 fr. per kg. volgens de categoriën kaas in België vervaardigd. De uitbetaling dezer premie zal echter afhankelijk zijn van de goede hoedanigheid der waar. De Minister verkiest dezen recht- streekschen steun boven het vergun ningsrecht van 1,25 tot 2,50 fr. op de vreemde kaas, welke gevoegd bij het huidig invoerrecht van 0,72 tot 0,82 fr. moest dienen om de voortbrengstpre- miën te neutraliseeren die aan sommige vreemde voortbrengers door hunne Koornbloem„ die een strijd voeren op leven en dood om een deftig bestaan onzer landbouwersklasse. Deze rede werd algemeen toegejuicht. Vervolgens stelde hij aan de verga dering voor, de heer Alexander Grau- wels, aandeelhouder van Sempst, die zich bereid verklaarde om het ambt van toezichter te aanvaarden in vervanging van Mr Aug. Moens. De heer Grauwels werd langdurig toegejuicht. Toen volgde de verdeeling der winst- aandeelen welke dit jaar op 6 °/o netto werd bepaald. Het moet niet gezegd dat de beste stemming heerschte onder de overtalrijke aanwezigen en dat iedereen om ter meest tevreden was over de prachtige uitslagen van het verloopen jaar. Jaarlijksche Algemeene Vergadering der Aandeelhouders. De vergadering werd gehouden te Aalst in het lokaal der maatschappij op 21 Maart 1.1. Ruim 350 aandeelhouders waren op gekomen, zoodat de groote vergader zaal bomvol was. De vergadering werd geopend door den heer Voorzitter B. Schockaert, die de aandeelhouders verwelkomde in de volgende termen Mevrouwen, Mijnheeren, Het is met een waar genoegen dat ik deze vergadering open verklaar en U allen van harte welkom heet. Ik zeg met een waar genoegen, want nooit was de opkomst zoo talrijk als heden. Dit getuigt van de groote belang stelling en genegenheid voor onze ver- eeniging. Ik dank U van harte voor Uwe tegenwoordigheid. U komt hier allen om te verbroede ren, maar tevens om te vernemen hoe het Bestuur van Redt U Zeiven de zaken voor het verloopen jaar heeft geleid. Ik kan U verzekeren dat U allen ten zeerste tevreden zult zijn van den uitslag en dat het groot vertrouwen, dat steeds hebt gesteld in het Bestuur van onze vereeniging, nog zal toenemen. Dit vertrouwen wordt door ons hoog op prijs gesteld en we hopen dat ver kleefdheid en wederzijdsche genegenheid hetzelve zal aanvullen. Redt U Zeiven was bij haar ge boorte een groote boerenfamilie, bleef dit gedurende de 18 jaar van haar be staan en zal voortgaan op dezen weg. Het Bestuur zal steeds bereid zijn alle leden met raad en daad terzijde te staan en in alle oogenblikken hulp te bieden. Het rekent dan ook op de trouw en genegenheid van ieder lid. Met ons blad De Koornbloem binden wij den strijd aan tot verdediging onzer belangen. Dit blad dat in alle middens wordt gelezen en er kan op roemen een der beste landbouwbladen te zijn van het Vlaamsche land, is het symbool der boerengedachte, de voor lichter en opvoeder van ons vrij en sterk boerenvolk. Ik doe hier een beroep op U allen om onze vereeniging meer en meer te steunen, om propaganda te maken ten einde nieuwe leden en aandeelhouders bij te winnen, en aldus het Uwe bij te dra gen voor grooteren bloei onzer geliefde maatschappij. De rede van onzen geliefden Voor zitter werd met algemeen handgeklap onthaald. De heer Schockaert verleende vervol gens het woord aan den heer Cl. Ruys- sinck. Afgevaardigde-Beheerder, die lezing gaf van het Verslag van den Beheerraad dat hier volgt Verslag van den Beheerraad. Mevrouwen, Mijnheeren, Ingevolge ons mandaat van Beheer ders der Samenwerkende Maatschappij Redt U Zeiven hebben we de eer verslag uit te brengen over den toestand onzer maatschappij voor het dienstjaar 1936. Het is nu de 18" maal dat onze jaar vergadering werd gehouden en het doet ons genoegen te mogen verklaren dat onze vennootschap een der beste jaren heeft doorgemaakt sinds haar ontstaan. De verkoop van allerlei voeders,voor al van onze zeer gewaardeerde samen stellingen, is dees jaar nog verhoogd. Naarmate de leden meer aandacht zullen schenken aan de hoedanigheid der wa ren zal onze verkoop nog toenemen. De meststoffen behouden hunne oude reputatie, terwijl de samengestelde mest stoffen R. U. Z., meer en meer gevraagd werden. Het algemeen zakencijfer is dan ook merkelijk gestegen. Dit alles heeft onze balans gunstig beïnvloed. De verkoop onzer bouwgronden is voorgoed begonnen, we hopen dees jaar een goed deel te gelde te kunnen maken. Het kapitaal is daaromtrent hetzelfde gebleven. Alleen vermeerderden de ge wone en buitengewone reserven. Ingevolge de nieuwe wetgeving op de spaargelden zijn de spaarboekjes af geschaft en kunnen we alleen gelden aannemen tegen kasbons 5 °/o. Deze re geling heeft het nadeel voor den beleg ger dat de gelden niet alle dagen opeisch- baar zijn, maar tevens het groote voor deel een zeer voordeelige geldplaatsing te wezen. Volgens de besluiten genomen bij de laatste kapitaalsverhooging, kun nen we ook gelden aannemen voor aan- deelen. Nieuwe leden kunnen van de gelegenheid gebruik maken om aandeel houder te worden. De tegenwoordige aandeelhouders hebben eveneens het recht hunne bedragen te vermeerderen. Ons winstcijfer liet ons toe, buiten de sterke reserven, ook groote afschrijvin gen te doen voor eventueele sleet en waardevermindering van onze goederen, en daarenboven aan de vergadering voor te stellen 6 °/0 netto uit te betalen aan de kapitaalsaandeelen. We hadden in den loop van het jaar het overlijden te betreuren van onzen Toezichter de heer August Moons, Bur gemeester van Wichelen. We brengen hier nog eene laatste hulde aan zijn trouw en genegenheid voor Redt U Zeiven. In de vervanging van den heer Moens zal eerst in den loop van het jaar worden voorzien. We zullen trachten een goede opvolger te vinden in het Zenneland of het Payottenland. We vragen aan de algemeene verga dering de hiernavolgende balansen goed te keuren en ontlasting te geven aan beheerders en kommissarissen. We rekenen als voorheen op de trouw en de medewerking van alle Redt U Zeivers, maar vooral van de aandeel houders. DE BEHEERRAAD: B. Schockaert, Voorzitter C.Ruys- sinck. Afgevaardigde-Beheerder M. Meert, A. Possemiers, Fr. Wynant, C. Van den Haute, Fr. Coppens, Be heerders. O. Caudron, Bestuurder. Dit verslag werd met algemeen hand geklap en volledige goedkeuring ont haald. De heer Em. Baeten las vervolgens het volgend verslag van den Toezichts- raad Verslag van denToezichtsraad op 17 Februari 1937. Mevrouwen, Mijnheeren, Gelijkvormig aan het art. 40 der stand- regelen hebben wij de eer en het genoe gen, als toezichters, verslag te geven over het onderzoek dat wij deden gedu rende het verloopen dienstjaar. Wij onderzochten achtereenvolgens de boeken en geschriften der maatschap pij met al hare onderafdeelingen, geen enkele onregelmatigheid hebben wij be- statigd. Wij hebben ook de rekeningen, die het actief en het passief van het te genwoordig bilan uitmaken, nagezien en juist bevonden. Wij stellen voor de winst- en verliesrekening, gelijk ze U voorgelegd wordt, goed te keuren. (get.) Baeten Em., Vermoesen Fr., Schollaert Gust., Van Bockstael Jozef. De Voorzitter verleende alsdan het woord aan den heer O. Caudron, Be stuurder, die lezing gaf van de balansen voor het verloopen jaar, en vervolgens over de verschillende posten allen mo gelijken uitleg verstrekte. De vergadering keurde met algemeene stemmen het Verslag van Beheer- en Toezichtsraad goed, alsmede de bilan voor het dienstjaar 1936. De winst- en verliesrekening, evenals de verdeeling der winsten, werden met algemeene stemmen goedgekeurd. Door bijzondere stemming werd met algemeenheid van stemmen ontlasting gegeven aan beheerders en kommissaris sen over het mandaat voor 1936. De heer O. Caudron gaf nadien een zakelijk overzicht van den toestand der Maatschappij en dezer toekomstmoge lijkheden. Hij schetste de rol van de landbou wersvereeniging en van ons blad "De (Zie vervolg onderaan 3de kol.) KOM TELEFOON 267. i. bij door Wek- tegen erken. yorgdt

De Koornbloem | 1937 | | pagina 1