MARGARINEFABRIKATIE Het Zwitsersche Brood 1 Arbeid adelt* Landbouwweekblad Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zclven Voor en door de Landbouwers ZITDAG Landbouwkundige Dienst geeft ons geen voldoening. VEEKWEEKERS SLUIT AAN! Vervroegde teelt van Struikboontjes Landbouwcomice Aalst Prachtige Reis ZONDAG 18 APRIL 1937. fr|» 23 eratii 19Je JAARGANG N« 954 Abonnementsprijs 12 fr. 'sjaars. Men sohrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aandniding der bron la streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4» Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De Wet tot Reglementeering der Wij eischen eene Wet die verbiedt de boterkleur aan de Margarine te geven. Het Staatsblad van 5-6 April 1937 heeft 1) de wet afgekondigd van 26 Maart 1937 betreffende het vervaardigen en verhandelen van margarine, oleo-mar- garine en toebereide voedingsvetstoffen 2) het koninklijk besluit van 26 Maart 1937 gepubliceerd tot uitvoering van voormelde wet 3) het koninklijk besluit van 26 Maart aangekondigd betreffende den invoer van margarine, oleomargarine en toe bereide voedingsvetstoffen. Deze reglementeering treedt in voege op 16 April. In ons hoofdartikel van 21 Maart 1.1. hebben wtj onze lezers reeds kennis ge geven in groote trekken van de thans ingevoerde reglementeering. Het zal dus volstaan hier de bijzonderste bepa lingen van de nieuwe wetgeving toe te lichten Artikel 1 der wet va* 26 Maart 1937 geeft den koning de macht, door beslui ten getroffen in den Ministerraad, in de mate vereischt door de belangen van den landbouw, en rekening houdende met de noodwendigheden van het ver bruik, de fabrikatie, den handel en ver koop van margarine, oleo-margarine en toebereide plantaardige en dierlijke voedingsvetstoffen te reglementeeren, te bespreken of afhankelijk te maken van een machtiging. Art. 2. De fabricatievergunningen zullen aanleiding geven tot heffing ten laste van den fabrikant van een bijzon der recht van 50 cm. per kg. voortge brachte waar, behoudens voor het pro duct bestemd voor den uitvoer. De modaliteiten tot heffing van dit recht zullen bij koninklijk besluit wor den vastgesteld. Art. 3. Alwie houder is van boter met het oog op dezes bewaring, is ver plicht aan den Minister van Landbouw, op de tijdstippen en de wijze voorge schreven bij koninklijk besluit, de lijst over te maken van de hoeveelheden bo ter in inrichtingen gebracht, erin voor handen of er uit weggehaald. De verdere artikelen van de wet be palen de straffen wegens inbreuk op de voorschriften der wet, waartusschen de inbeslagname van de producten die worden vervaardigd of verkocht in strijd met de wet of de voorschriften der ko ninklijke besluiten uitgevaardigd in uit voering der wet. Het koninklijk besluit van 26 Maart 1937 afgekondigd in uitvoering der wet, behelst de volgende bepalingen Art. 1Het vervaardigen en de handel in margarine, oleo-margarine en toebereide voedingsvetstoffen, zijn onderworpen aan een bijzondere mach tiging welke dient aangevraagd aan het Ministerie van Landbouw. Art. 2. Het bijzonder vergunnings recht op de fabricatie vallende ten laste van de fabrikanten van margarine, oleo margarine en toebereide voedingsvet stoffen zal op dezelfde grondslagen en volgens dezelfde modaliteiten geheven worden als het accijnsrecht op de ver vaardiging dezer producten. Daar het accijnsrecht op de marga rine thans 25 centiem bedraagt en het vergunningsrecht 50 centiem, is de fa bricatie van margarine vanaf 16 April onderworpen aan een totaal recht van 75 centiem per kg. Het derde koninklijk besluit onder werpt den invoer van margarine, oleo margarine en toebereide voedingsvet stoffen aan een bijzondere machtiging of vergunning. Welke onze zienswijze is over de nieuwe reglementeering, hebben wij uit voerig meegedeeld in ons nummer van 21 Maart 1.1, onder hoofding Het Re- geeringsplan tot valorisatie der zuivel producten alsook in ons nummer van 11 April onder hoofding De Boter- prijzen blijven dalen Wij kunnen onze meening desaan- gaande niet wijzigen, nu wij de nieuwe reglementeering der margarinefabrikatie kennen. In onze bijdrage van 27 Maart toon den wij aan dat de contingenteering der fabricatie binnen het land haar doel moest missen, indien zij niet gepaard gaat met de reglementeering van den invoer van vreemde margarine. In dit opzicht heeft het koninklijk besluit hoo- ger aangehaald voldoening geschonken. Wat de doelmatigheid der reglemen teering betreft, herhalen wij dat deze zal afhangen van de bevoegdheid, de voor lichting en het tijdig optreden der amb tenaren, welke de reglementeerings- maatregelen zullen moeten toepassen. Deze ambtenaren zullen te dien einde in innig overleg moeten handelen met de vertegenwoordigers der zuivelproducen- ten en zich door deze laten voorlichten over de noodwendigheden van het zui velbedrijf. Wat de heffing betreft van het totaal recht van 0,75 fr. per kg. op de marga rinefabrikatie, zijn wij van oordeel dat dit recht maar weinig zal uithalen om de mededinging der margarine te temperen. De landbouwers en zuivelproducen- ten hebben steeds geëischt dat het recht op de margarine zou gebracht worden op 2,50 fr. per kg. Deze eisch is billijk, daar dit recht maar de aanpassing is aan de minderwaarde onzer munt. De opbrengst van het vergunnings recht van 0,50 fr. per kg. zal overigens slechts geringe geldmiddelen verschaf fen aan de regeering om de zuivelnijver- heid te steunen. Verder is het ons nog niet duidelijk hoe de regeering zal verhinderen dat het nieuwe recht onrechtstreeks ten laste komt der verbruikers door verhooging der margarineprijzen. De bepaling dat het recht ten laste is der fabrikanten kan ons inziens daartoe niet volstaan. Verder beperkt de reglementeering der fabrikatie de doodende concurren tie der margarine tegen de boter maar op gebied der hoeveelheid die op de markt komt. Doch er is ook de concurrentie op ge bied van prijzen. Deze laatste is nog vee? erger. Om haar te verminderen is er naar onze meening maar één doeltref fend middelde toepassing van de elementairste wetten van handelseerlijkheid, ten einde de gewilde verwarring tus- schen boter en margarine on gedaan te maken. Hiertoe komen de maatregelen in aanmerking welke wij hebben aange duid in "De Koornbloem,, van 11 April 1.1. onder hoofding "De Boterprijzen blijven dalen... \Vij oordeelen deze maatregelen heel wat doelmatiger dan de afgekondigde bepalingen tot contingen teering der margarinefabrikatie. van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 2 Mei van 8,30 tot 10,30 uur, in ons Lokaal Groote Markt, Aalst. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal,. Groote Markt. Laat ons toe, eerst en vooral, eenige mededeelingen te doen van algemeenen aard, die misschien al tamelijk wel mis verstand zullen vermijden bij deze teelt. De boon verbastert gemakkelijk omdat de stempel, zich bevindende tusschen twee vrijstaande kroonbladeren, heel gewoon door vreemd stuifmeel bevrucht wordt. Het zaad bewaart gedurende twee jaren zijn kiemvermogen, doch wanneer men het tweede jaar goede uitslagen wil bekomen, doet men best het in de peu len te bewaren op een droge plaats. De plant is afkomstia uit Zuid-Amerika en werd hier in de XVIe eeuw ingevoerd het klimaat van de streek zijner her komst is warmer dan het onze en we hoeven hiermede rekening te houden. Bij het zaaien moet een warmtegraad heerschen van 8 tot 10 graden, en met de teelt in vollen grond zal men niet vroe ger beginnen dan na den lOen Mei. Droge boonen bevatten 56 °/o suiker, 23,5 °/o eiwit, 2 °/0 vet en 4 °/0 koolhy draten met 14,5 water. We mogen dus zeggen dat droge boonen een der rijkste voedingsstoffen is waarvan het gehalte gerust kan vergeleken worden met dit van geslacht vleesch. Dit brengt ons nu tot den vervroeg den kweek van struikboontjes wat nog altijd als een winstgevende kuituur mag beschouwd worden. Als variëteiten geven we de voorkeur aan de breekboonen of deze waarvan de peul, zelfs in drogen toestand, niet voor zien is van een hard vlies, in tegenstelling met de peulboonen waarvan de peul slecht in zeer jongen toestand kan ge bruikt worden omdat er binnen de peul een hard vlies ontstaat. Hier mogen we ons nochtans wel een afwijking veroorloven aan den alge meenen regel omdat het hier een ver vroegde teelt geldt, waarvan de peulen, zoo jong mogelijk, zullen verorberd wor den en er in dit slag boonen verschei denheden zijn die bijzonder voor den vervroegden kweek zijn aangewezen. De gewone Zwarte Belgische boon welke een hoogte bereikt van 25 tot 30 cm. wordt aanzien als de beste variëteit om te kweeken onder glas of als ver vroegde teelt in open lucht. De zeer vroege flagevlet van Etam' pes is ook een veelgekweekte, aanbeve lenswaardige en veelopbrengende lage peulboon. De lage zeer vroege sabel boon van Holland is voor dit doel ook aan te raden. Naar het schijnt worden al deze verscheidenheden thans over troffen door de Koning der Belgen, een nieuwere en waarschijnlijk een verbe terde uitgave van de Zwarte Belgische. Ze is in alle geval meeropbrengend, geeft meer en grootere bloemtrossen de peulen zijn merkelijk langer en fijner, in een woord, het is de beste handels variëteit die we kennen en we mogen ons terecht in haar aanwinst verheugen. De beste uitslagen in deze teelt wor den bekomen met boonsoorten met zwarte zaden, omdat ze niet zoo gemak kelijk rotten dan de andere. Deze vervroegde kuituur van lage struikboontjes wordt het best gedaan in verplantbare bakken of warenhuizen en niet in vaststaande serren. In deze laat ste toch zou de warmte, gewoonlijk van af de tweede helft der maand Mei, te hoog zijn en hierdoor zouden de bloe men moeilijk af spenen en zouden de planten zich in een gunstig midden be vinden waar de roode spin niet zou nalaten haar vernielingswerk door te zetten. Integendeel in verplaatsbare bakken of warenhuizen laat deze teelt ons toe nog een andere kuituur te doen denzelfden zomer en wel namelijk deze van meloenen. Gezien de weegschaal van goed en kwaad zoo doorslaggevend is voor de verplaatsbare bakken, zullen we geen oogenblik mogen aarzelen, ten andere, een gegronde vrees voor ver liesgevende kuituur, zal ons uit de vaste serren houden. Hoe moet men nu te werk gaan In *'t begin van de maand April en dit jaar om reden van te groote vochtigheid wel wat later zaait men in potten van 8 tot 10 centimeter doormeter tot op de 3/4 gevuld mei goeden hofgrond 4 tot 5 Zie vervolg 2de bladzijde.) Toen Frankrijk, in de tweede helft van verleden jaar, de Fransche munt aanpaste een ander woord voor muntontwaarding dachten Zwitser land en Nederland dat ze dit voorbeeld moesten volgen. Intusschen is de toe stand er in Frankrijk niet beter op ge worden. Integendeel. Frankrijk heeft nog steeds met zeer groote moeilijkheden te worstelen. Voor Nederland en Zwitser land schijnt de proefneming beter te lukken, althans volgens de eerste resul taten. Wat de uiteindelijke uitslag zal zijn, is niet te voorspellen. Het ligt echter niet in onze bedoeling na te gaan in hoever de economische heropleving zich reeds baan heeft ge broken. Misschien doen we dat wel eens. We willen thans enkel de stijging der levenskosten in Zwitserland, voor namelijk van het brood, nagaan. Dit is op zichzelf een zeer leerrijke geschie denis. ^^anneer een land tot de devalvatie overgaat dan ligt de groote bekommer nis der regeerders er in de stijging van het levensonderhoud zooveel mogelijk te remmen. Dit was in Zwitserland ook het geval. Dat de Zwitsersche regeering daarin niet gelukt is, zal niemand ver wonderen. Dit is alleen in Engeland mogelijk geweest, omdat de devalvatie daar gebeurde op een oogenblik dat de prijzen van grondstoffen en levensmid delen geweldig daalden. We willen hier geen cijfers van den index der levens middelen meedeelen. Zooals overal is ook in Zwitserland het leven duurder geworden omdat de prijzen weer een meer loonend peil hebben bereikt. Die daarover klagen begrijpen de eerste letter van den toestand niet. We willen hier voor vandaag enkel verhalen hoe eigenaardig het in Zwit serland met den prijs van het brood is verloopen. Na de devalvatie moest de prijs van het brood onvermijdelijk duurder wor den. En wel om twee redenen. Ten eerste omdat Zwitserland het brood graan moet invoeren en met ontwaarde franks betalen en. ten tweede, omdat de graanprijzen op de wereldmarkt merke lijk de hoogte ingaan. Tusschen haakjes gezegd hetgeen hoog tijd was. De regeeringsdeskundigeu hadden echter een plan uitgewerkt om de prijs van het brood tegen te gaan. Ze had den namelijk een nieuw soort brood uit gevonden, donkerder van kleur en grof gemalen, dat tegen denzelfden prijs als vroeger het witte brood zou worden verkocht. Het nieuwe brood werd "volle,, brood geheeten. Alleen het wit te brood zou dus duurder worden en zelfs meer dan strikt genomen noodig was. Want de bakkers zouden op het volle brood iets verliezen, verlies dat door een extra-verhooging van het witte zou goedgemaakt worden. Wanneer deskundigen een plan uit werken dan hooren daar cijfers bij. Zon der cijfers kan men immers niet rekenen. En hun rekening sloot schitterend. 70 °/o van de menschen zouden wittebrood blijven eten ook al was het iets te duur de 30 °/o dat overbleef zou "volle„ brood eten, omdat hun geldbeugel het niet toeliet langer wittebrood te eten. En de bakkers zouden er een schitte rende zaak van maken... evenals de Regeering. In werkelijkheid gebeurde echter juist het omgekeerde Het nieuwe brood, waarvan de dokters het nut voor de volksgezondheid uitbundig hadden ge prezen, smaakte bovendien zoo goed dat, in verband ook met den aangebo ren zuinigheidszin van het Zwitsersche volk, 70 °/0 van de bevolking dit nieuwe brood aten. Van de ingewikkelde bere keningen van de deskundigen kwam niets in huis. En gelijk het gemakkelijk te begrijpen is, de bakkers voelden er niets voor met verlies te arbeiden. Het gevolg was dat de Regeering moest toestemmen in een verhooging van den verkoopprijs van het "volle,, brood met 5 centiem per kg. Dit gebeurde in begin Februari. De eerste prijsverhooging van onmis bare levensmiddelen was daardoor een feit geworden. Een week later volgde reeds een dergelijke prijsverhooging, namelijk voor melk, boter en kaas. Ook voor melk, kaas en boter had de Regeering getracht de prijsverhooging te verhinderen. Toen de Zwitsersche landbouwers in December van verleden jaar bij de prijscontrool-commissie aan drongen om den melkprijs met twee "rappen„ per liter te verhoogen, trad de Regeering onmiddellijk met de boeren en de'organisaties voor den melkhandel in overleg om te verhoeden dat het pu bliek de lasten der melkprijsverhooging zou hebben te dragen. Men gaf welis waar toe dat de eisch der boeren ge rechtvaardigd was, doch de Regeering trachtte een regeling te vinden waar door de boeren meer zouden ontvangen zonder dat de melkverbruikers meer zouden hebben te betalen. Dit doel zou, naar de Regeering hoopte, bereikt kun nen worden door een vermindering van de kosten van den tusschenhandel. Bij het hierover gevoerde overleg bleek het niet mogelijk hierop meer dan een "rappen„ te sparen, zoodat het pu bliek den anderen "rappen,, voor zijn rekening zou moeten nemen. En gelijk zijdig moesten in verband met deze prijsverhooging der melk, ook boter en kaas iets duurder worden. Keeren we echter terug naar het vraagstuk van den Zwitserschen brood prijs, dat voor de Regeering een echte nachtmerrie dreigt te worden. In begin Februari moest de verkoopprijs van het volle brood met 5 centiem verhoogd worden. Thans, nauwelijks twee maan den later, schijnt een nieuwe broodprijs- verhooging thans weer van het witte brood niet meer te vermijden. Want let wel op, vriend lezer 1 het goed- koope "volle„ brood heeft zijn popula riteit van de eerste maanden verloren en wordt zooals de deskundigen het hadden uitgerekend werkelijk slechts door 30 "Io van de bevolking gekocht, inplaats van 70 0/« zooals in de eerste maanden. Of deze vermindering der vraag naar het grijze brood een gevolg is van de prijsstijging van Februari, of plaats vond omdat de aardigheid er reeds af is, vermogen we niet uit te maken. Wat echter verwonderlijk is, is dat de Regeering thans niet meer van plan is haar aanvankelijk prijsprogramma door te voeren. Integendeel. Om den aankoop van het grijze brood aan te moedigen, zal ze den prijs van het witte brood opnieuw verhoogen. Met het ver volg natuurlijk, dat over een paar we ken het evenwicht weder verbroken zal zijn en de bakkers op grond van te veel bestellingen van het volle brood daarvoor wederom een prijsverhooging heffen. Het spelletje van de prijsverhoo- gingen, eerst het witte, dan het grijze, dan weder het witte en zoo vervolgens, kan op deze wijze nog lang worden voortgezet. HET trekt de aandacht der belanghebbenden dat de inschrijvingen voor de van 27 Mei (H. Sacramentsdag) tot uiterst 1 Mei worden aanvaard door den heer Voorzitter Callebaut, burge meester te Nieuwerkerken. De reis gaat over Luik, Moresnet, Aken (Duitschland), Valkenburg, Maas tricht (Nederland). Prijs 87,50 fr. per persoon. Onze agronoom kan geraadpleegd worden lederen Zaterdag te Aalst, ten lokale De Koornbloem, Groote Markt, van 10 tot 12 uur. Te Ninove den eersten Dinsdag der maand in het "Café Van Laere recht over 't stadhuis van 10 tot 12 uur. Te Eppegem op Maandag 19 April te 9 uur voormiddag, in het hoofdma gazijn. KOORNBLOEM TELEFOON 267. ■■■■■■♦♦■nan 1 'l

De Koornbloem | 1937 | | pagina 1