TELEF0NEEREN De Nood van den Franschen Landbouw Arbeid adelt* Landbouwweekblad Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven Voor en door de Landbouwers ZITDAG NAAR DEN ECONOM1SCHEN VREDE? l De Reglementeering der toelagen aan de Rundveekweekvereenigingen. ii I ZONDAG 2 MEI 1937. #i|b 23 ccatim 19d« JAARGANG Nf 956^ Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft (n op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bureel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Het Koninklijk Besluit van 16 Maart verschenen in het Staatsblad van 12- 13 April heeft de tusschenkomst der Regeering in de werken strekkende tot verbetering der rundveerassen, geregeld als volgt I. Technisch komiteit voor veeteelt. Een bijzonder technisch komiteit ge naamd "Technisch komiteit voor vee teelt,,, wordt gevoegd bij het beheer van landbouw, voor het bestudeeren der maatregelen, te nemen in het belang van den veekweek. Dit technisch komiteit onderzoekt al de vraagstukken betreffende den vee teelt, die hem onderworpen worden door den Minister van Landbouw. [Deze kan het komiteit eveneens verzoeken, in be paalde omstandigheden, mede te werken tot de uitvoering der maatregelen krach tens dit besluit genomen. Het komiteit bestaat uit a) Een zeker aantal deskundigen aan te duiden door den Minister van Land bouw. b) Den algemeenen bestuurder van het bestuur van landbouw die den vee- kweekdienst in zijn bevoegdheid heeft. Het komiteit mag bovendien, met goedkeuring van den Minister, bijzon der bevoegde personen uitnoodigen om aan zijn werken deel te nemen. Deze toevallige medewerkers hebben geen beslissende stem. II. Toelaten aan de kweek- vereenigingen. De volgende toelagen kunnen ver leend worden aan de vereenigingen voor veeverbetering onder de voorwaarden voorzien door dit besluit, of later voor te stellen door den Minister van Land bouw I meer aan- A) Provinciale verbonden van j kweeksyndikaten. Toelage voor vékverbetering. Een j maximumbedrag van 515.000 fr. mag jaarlijks verdeeld worden tusschen de negen provinciale verbonden van vee- kweeksyndikaten opgericht om, in de mate van het mogelijke, de vermenig vuldiging te bevorderen van keurdieren die kunnen bijdragen tot de verbetering van de rundveerassen. t Als basis tot verdeeling van de toe- lage tusschen de verschillende verbon den wordt genomen het totaal aantal stieren, melkkoeien en vaarzen opge nomen bij de jongste algemeene land bouwtelling. i Vanaf 1937 en tot een nieuwe alge- i meene landbouwtelling, wordt de maxi- j ma-toelage vastgesteld als volgt Antwerpen 48.680 Brabant 63.710 West-Vlaander en 64.015 Oost-Vlaanderen 67.330 Limburg 40.680 Henegouwen 68.580 Luik 80.590 Luxemburg 41.340 Namen 40.055 Deze toelage wordt aan de provin ciale verbonden toegestaan op voor waarde dat ze al de gelden, waarover ze jaarlijks beschikken uitsluitend besteden 1) tot inrichting van veekeuringen tusschen de aangesloten kweekers, ten einde hun de kweekdieren te doen ken nen die het meest dienen behouden te worden in het belang van den kweek, en dus mogen ingeschreven worden in de stamboeken. 2) tot inrichting en nauwkeurig toe zicht op de stamboeken en alle andere registers waarvan de vorm en het model voorgeschreven worden door den Mi nister van Landbouw. Elk verbond moet in zijn lokalen een dubbel bewaren en zorgvuldig bijhou den van de boeken en registers gehouden door de aangesloten syndikaten. 3) tot toekenning van bijzondere be- houdspremiën voor stieren onder twee jaar die geen behoudspremiën ontvangen hebben op een provincialen prijskamp en desnoods, voor de beste mannelijke kal veren niet geprimeerd op den provin cialen prijskamp, dit alles binnen de grenzen in elk geval door den Minister te bepalen. 4) tot dekking der algemeene en bij zondere uitgaven voortvloeiende voor de verbonden uit de uitvoering der on derrichtingen hen toegestuurd door den Minister van Landbouw. De Regeering mag slechts aan een enkel verbond van veekweeksyndikaten per provincie toelagen verleenen waar de omstandigheden het rechtvaardigen, mag dit verbond echter twee of afdeelingen omvatten. De syndikaten, bij een verbond gesloten, mogen onder hun leden geen landbouwers tellen, woonachtig in de omschrijving van een ander verbond. Toelage voor inrichting der melk- controle. Een som van ten hoogste 500.000 fr. te verdeelen volgens de grondslagen bepaald door den Minister van Landbouw, zal voorbehouden wor den aan de aangenomen verbonden der veekweeksyndikaten, tot inrichting der melkcontrole. Een som van hoogstens 20.000 frank zal toegekend worden aan ieder aange nomen verbond der veekweeksyndika ten, tot dekking der onkosten veroor zaakt door het toezicht op de melkcon trole. De Minister bepaalt de voorwaarden waarin deze controle moet geschieden en het model der registers tot aanteeke- ning der uitslagen. Aan de kweeksyndikaten die de kon- trole inrichten kan een toelage verleend worden gelijk aan ten hoogste 50 °/o van den aankoopprijs van het noodige ma teriaal. B) Nationaal verbond der vee kweeksyndikaten. Dit verbond groepeert de provinciale verbonden, richt de nationale prijskamp tentoonstellingen in, en helpt de aange sloten vereenigingen in hunne werking, die voor doel heeft de veredeling der rundveerassen door coördinatie van hun pogingen met dit doel. De toelagen toegekend aan het Na tionaal Verbond worden ieder jaar door den Minister vastgesteld volgens het belang dezer werking en volgens de beschikbare gelden. C) Verbonden der veebonden. Een som van hoogstens 250.000 fr. te verdeelen onder de negen provinciën, I volgens de aanduidingen van het Tech nisch komiteit voor veeteelt, zal aange- wend worden om het toezicht te bevor deren over de winstgevendheid van het rundsvee. De toelage toegekend aan elk pro- i vinciaal verbond der veebonden zal minstens 7600 fr. bedragen, i De Minister bepaalt de voorwaarden I waarin dit toezicht moet geschieden en j het model der registers, waarin de uit slagen worden aangeteekend. Een som van hoogstens 60.000 fr. te verdeelen volgens de grondslagen be paald door den Minister, zal toegekend worden aan de verbonden der veebon den voor hunnen inspectiedienst. landbouwtelling. Binnen de aldus bepaalde grenzen is de toelage aan elke provincie verleend gelijk aan de som welke zij zelf besteedt aan de inrichting van hare prijskampen en keuringen. In elke provincie worden de jury's voor de prijskampen en keuringen, elk uit drie leden bestaande, aangeduid voor een derde door de bestendige de putatie, op voordracht van een lijst kan didaten door de Provinciale Landbouw- kamer, voor een derde door de besten dige deputatie op voordracht van een lijst kandidaten door het Provinciaal Verbond der Veekweeksyndikaten, en voor een derde door den Minister van Landbouw op voordracht van een lijst kandidaten door het Technisch Komiteit voor Veeteelt. Elke lijst zal een aantal kandidaten vermelden, gelijk aan het dubbel van het aantal te benoemen juryleden. Dit besluit zal, gedurende de drie dienstjaren volgende op zijne bekend making, geleidelijk worden toegepast voor die verbonden voor dewelke zij een verschil zou medebrengen hetzij in meer, hetzij in minder, van meer dan 7 t.h. der maximumtoelage. Deze nieuwe reglementeering schijnt een eerste ernstige poging te zijn tot verbetering van ons rundvee en van de melkproductie. Wij komen ten gepasten tijde terug op de bijzonderste bepalingen ervan. Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 2 Mei van 8,30 tot 10,30 uur, in ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. van VRAAGT Voor Magazijnen en Bureelen te Aalst Nr 267 in AALST. Voor Hooldmagazijn Eppe- ghem Nr 64 in WEERDE. Voor Hoofdmagazijn Herzele Nr 348 in BURST. Spijts de talrijke sociale hervormin gen die sedert het Volksfrontbewind werden doorgevoerd, bewijzen de dage- lijksche stakingen die over geheel Frank rijk uitbreken, dat de arbeiders nog geenszins met de verkregen verbeterin gen tevreden zijn. Trouwens, sinds lang zijn de eerste loonsverhoogingen, die ze in Juni van verleden jaar ontvingen, door de muntontwaarding en de daarop volgende felle prijsstijgingen achter haald. Sinds maanden eischen de arbei ders in alle nijverheids- en handelstak ken nieuwe loonsverhoogingen. Hier en daar zijn de werkgevers er niet on middellijk voor te vinden en dan bezet ten de arbeiders de werkhuizen tot ze voldoening hebben bekomen. En deze ontvangen ze steeds na korten tijd. De Regeering is immers geheel op de hand van de arbeiders. In de nu bijna elf maanden dat de Volksfrontregeering aan het bewind is, was de gezamenlijke economische poli tiek eenzijdig georiënteerd naar de eischen van de arbeiders. Het kon na tuurlijk niet anders of door zulke poli tiek moesten andere bevolkingsklassen verwaarloosd worden. De middenstand o.a. heeft bij monde van heer Daladier, minister van oorlog, verklaard, dat ze deze eenzijdige politiek afkeurt en haar aandeel van de Regeeringstusschen- komst geëischt. Op dit oogenblik staan de belangen van verschillende bevol kingsklassen scherp tegenover elkaar, en niemand ziet de toekomst van Frank rijk hoopvol in. Doch meer dan de middenstand en de nijverheidstakken hebben de landbou wers onder deze politiek te lijden. In het verleden werd dikwijls de loftrompet gestoken omdat Frankrijk er in gelukt was de industrie en de landbouw har monisch in evenwicht te houden. Het zou echter onwaar zijn te zeggen dat de landbouwers slechts sinds de bewind- name van de Volksfronters verwaar loosd werden. Ook de vroegere links- gezinde Regeeringen stonden vijandig tegenover de eischen der landbouwers. Het feit dat van 1926 tot 1931 de land bouwbevolking van Frankrijk met een half millioen verminderd is, bewijst vol- Het Standpunt onzer Landbouwers D) Syndikaten voor gezamen- lijken aankoop en onderhoud van stieren. Een som van 200.000 frank te verdee len volgens de grondslagen bepaald door den Minister, zal gebruikt worden om het aanschaffen te vergemakkelijken van keurstieren door de syndikaten voor ge- zamenlijken aankoop en onderhoud van stieren, aangesloten bij een erkend ver bond. III. Provinciale prijskampen. Toelagen voor de inrichting van eigenlijke prijskampen en van de keurin gen, voor doel hebbende de stieren aan te duiden voor den openbaren dekdienst, mogen door den Minister van Landbouw verleend worden aan de provinciën die deze prijskampen en keuringen inrichten, overeenkomstig de bepalingen van dit besluit en van deze welke de Minister verder zal nemen. Het totaal dezer toelagen mag 1 mil lioen 575.000 frank voor gansch het land niet overschrijden. Dit maximum zal verdeeld worden onder de negen pro vinciën, in verhouding met het aantal stuks rundvee dat in elke provincie was op den datum der jongste algemeene De Staatslieden hebben zich dezen laatsten tijd terdege ingespannen tot verruiming der economische betrekkin gen tusschen de volkeren. Zij schijnen eindelijk tot het gevoel gekomen dat de talrijke belemmeringen opgeworpen te gen een normaal internationaal handels verkeer niet hebben geleid tot het behoud der welvaart voor hunne wederzijdsche landen doch tot een geleidelijke verar ming die op den duur moet uitloopen op een zware ramp. Wij hebben immers tijdens de jongste dagen meerdere internationale confe renties zien bijeenkomen waartusschen deze van de Staten onderteekenaars der Oslo-overeenkomst, de internationale suikerconferentie te Londen. Over het verloop van beiden hebben wij onze lezers ingelicht in ons wekelijksche land- bouwoverzichten. Verder dient ook aangestipt dat de Engelsche en Fransche regeeringen op dracht hebben gegeven aan den Heer Van Zeeland, Eerste Minister een on derzoek in te stellen nopens de mogelijk heden een algemeene vermindering te bekomen der contingenteeringen en an dere belemmeringen aan den internatio nalen handel. De heer Van Zeeland heeft deze op dracht aanvaard en zijn afgevaardigde, de heer Frère, heeft reeds besprekingen met het voorgenomen doel gevoerd met de Fransche Regeering. In de naaste toekomst zou de heer Frère insgelijks dergelijke besprekingen aanknoopen met de Engelsche en Duitsche Regeeringen. Tijdens het bezoek gebracht te Brus sel, door den heer Schacht, Dultsch Minister van Nationale Economie, zou het hetzelfde onderwerp reeds behan deld zijn geweest met onze Ministers. Welke de uitslag of de juiste draag wijdte weze van al deze besprekingen, zij wijzen in elk geval op een uitgespro ken strekking naar een algemeene over eenkomst op economisch gebied. Of deze uitgebreide pogingen tot het gewenschte resultaat zullen leiden, is vooralsnog niet te zeggen. Er is nog zware weerstand te overwinnen voort spruitende uit het feit, dat tijdens de scherpe economische crisis welke eerst thans schijnt te luwen, elk land aan bet behoud van zijn eigen bezit is gaan den ken en zijne economie integraal aan dit doel heeft aangepast. Zoo werden bedrijven tot stand ge bracht of in stand gehouden die bij nor maal handelsverkeer met het buitenland niet leefbaar zijn, omdat de voortbrengst- kosten met het buitenland niet leefbaar zijn, omdat de voortbrengstkosten we gens gebrek aan de vereischte grond stoffen of aan de noodige gespeciali seerde arbeidskracht het product veel duurder maken dan in het buitenland. Bij een herstel van normale interna tionale economische betrekkingen, zal de toestand voor deze bedrijven uiterst zwaar vallen, daar zij ofwel zullen moe ten verdwijnen ofwel een grondige heraanpassing zullen moeten ondergaan. De vraag is of de betrokken staten (Zie vervolg 2de bladzijde doende dat ook in dien tijd de boeren het niet breed hadden en dat ze versto ken bleven van de hulp der Regeering. Onder de Regeering Flandin werden maatregelen getroffen om de uitwijking van de plattelandsbevolking naar de steden tegen te gaan. Nochtans, werd nooit een grondig resultaat behaald. Het kwam zoover dat gansche dorpen ver laten werden en de akkers niet meer bebouwd werden. Vooral in het Zuiden treft men uitgestrekte braakliggende ge bieden aan. waar eens de welstand heerschte. Onder de Regeering van het Volks front heeft deze beweging zich nog uit gebreid, en de nood der landbouwers is nog grooter geworden. In de eerste plaats is de oorzaak daarvan in de een zijdige politiek van de Regeering te zoeken. De sociale .hervormingen die in den laatsten tijd werden doorgevoerd zijn ook bestemd voor de landarbeiders, de veertig-urenwerkweek inbegrepen. Totnogtoe is deze nog niet verwezen lijkt, maar de landarbeiders eischen dat de Regeering haar belofte zou nakomen. Hoe zal men dit aan boord leggen En dat is niet alles. De landarbeiders eischen ook dat de hand zal gehouden worden aan de andere sociale hervor mingen. Ze werpen op dat de werklooze arbeiders meer ondersteuning bekomen dan zij met hard werken verdienen. De toestand is zoo, dat geen enkele werk looze arbeider er ooit zal in toestemmen naar het land terug te keeren, vanwaar hij gekomen is. En daar in de stad nog slechts vijf dagen gewerkt wordt, is de landarbeider in 't geheel niet meer tevreden. De kleine landbouwers trou wens ook niet. Ze zien dat er voor de nijverheidsarbeiders alles gedaan wordt, en dat de landbouw aan deze eenzijdige politiek volledig wordt opgeofferd. Wel iswaar zijn de prijzen van vele land- bouwartikelen gestegen, doch niet in die mate dat de landbouwers met dit meer gewin de eischen van de landarbeiders kunnen voldoen. Verre vandaar. Lan derijen blijven braak liggen, boerderijen worden verlaten, de kleine boeren zoe ken in de stad een broodwinning. Waar dit alles zal eindigen is niet te voorspellen. De economische heropleving is uitge bleven. De werkloosheid neemt terug toe, niettegenstaande de 40-urenweek verder wordt doorgevoerd. Alle bevolkingsklassen klagen, de middenstander zoowel als de landbou wer en de arbeider niet het minst van allen. De politiek van de Regeering is een bestendige kringloop. De loonen worden verhoogd en de stijging der prijzen volgt. Dan verhoogt men op nieuw de loonen en weer volgen de prijzen de opwaartsche beweging. De Regeering heeft den wagen voor de paarden gespannen. En de tweede groote fout is de eenzij digheid. Dat de arbeider zijn toestand ziet verbeteren ten koste van andere bevolkingsklassen, kan geen stand hou den. Vroeg of laat breekt dit systeem ineen en dan zal de arbeider het eerste slachtoffer daarvan zijn. Frankrijk is op een gevaarlijk pad. Niet meer de Regeering heeft de teugels in handen, maar enkele leiders der ar- j beiderssyndikaten, die opgezweept door een extremistisch deel van hun leden in duizelingwekkend tempo den ondergang tegemoet snellen. De milliarden der laatste leeningen zijn verteerd, wil men de beloofde verbeteringen doorvoeren dan moet reeds op nieuwe leeningen be roep worden gedaan. Onder den dek- naam vaderlandsliefde kan men nog een- of tweemaal enkele milliarden bij een scharrelen. En daarna Instorting van de economie met de ineenstorting van de Volksfrontregeering. En indien er dan geen sterke man gereed staat om de teugels in handen te nemen, een com munistische revolutie met al de afgrijse lijke gevolgen waarvan we thans in Spanje een weerzinwekkend voorbeeld krijgen. Dit is het onvermijdelijk gevolg van een politiek van begunstiging van één bevolkingsklas tegenover de andere. TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1937 | | pagina 1