Ons nieuw Internationaal Statuut Het nieuwe Groenteseizoen zet zich slecht in. TELËFONÊÉRÈNU Onze Vlaamsche Boeren eischen Volledige Amnestie I ZITDAG Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo d oor de Landbouwers I Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 9 MEI 1937. Fr fib 23 eestten 19de JAARGANG Ni 957 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bureel en RedactieZeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Ook hier streden we den goeden strijd. Onze lezers zullen reeds in hun dag blad kennis genomen hebben van de Fransch- Engelsche gemeenschappelijke verklaringen betreffende het vrijwaren der Belgische zelfstandigheid. Ontdaan van alle diplomatische vor men hebben deze verklaringen de vol gende beteekenis Frankrijk en Engeland ontslaan Bel gië van elke verplichting welke ons land had aangegaan door onderteekening van het Verdrag van Locarno en de akkoor den van Londen op 19 Maart 1.1. Deze verplichtingen waren voor ons land van zeer ernstigen aard, daar niet alleen Engeland, Duitschland en Frank rijk de onschendbaarheid onzer grenzen waarborgden, doch België insgelijks de zelfde waarborgen verstrekte aan Duitschland en Frankrijk. België beschermde dus Frankrijk te gen een mogelijken Duitschen aanval en beschermde ook Duitschland tegen een eventueelen Franschen aanval. Dergelijke verbintenissen moesten fa taal ons land betrekken in elk geschil tusschen de groote staten van West- Europa. België zou opnieuw het slag veld worden van Europa. Tegen dergelijke verplichtingen welke met reden als waanzinnig mogen wor den bestempeld alsook tegen het militair akkoord met Frankrijk welke de voor bode en nadien het gevolg was van be doelde verbintenissen, hebben de Vlaam- sche oudstrijders (V.O.S.), de Vlaamsche nationalisten en ook een groot aantal katholieke Vlamingen van meetaf hard nekkig verzet uitgeoefend. Onze Veree- niging heeft zich in den strijd voor het levensbelang van ons volk niet onbe tuigd gelaten. In menige bijdragen heb ben wij namens de Vlaamsche landbou wers de volledige zelfstandigheid en de neutraliteit van België geëischt, de on middellijke opzegging van het Fransch- Belgisch militair akkoord gevorderd en elke aansluiting bij de buitenlandsche en militaire politiek van Frankrijk als nood lottig bestempeld. Wij kunnen onder meer verwijzen naar de bijdragen ver schenen in de nummers van 25 Oogst 1935, 26 Januari, 23 Februari, 15 Maart en 1 November 1936. Zooals wij toen zegden, was onze tus- schenkomst niet ingegeven door politie ke overwegingen, doch enkel door de bezorgdheid te voorkomen dat het bloed onzer boerenjongens, die voor een ruim deel het strijdend leger zouden uitmaken, nutteloos zou worden vergoten. Indien de groote landbouwvereeni- gingen, onder den drang hunner zooge naamde standsvertegenwoordigers heb ben gezwegen als vermoord in deze be langrijke aangelegenheid strekt dit hun voorwaar niet tot eer. Redt U Zeiven smaakt intusschen de moreele voldoe ning zijne plicht te hebben gedaan en naast de gezonde krachten van het Vlaamsche volk den goeden strijd met sukses te hebben uitgevochten. Onze Koning gesteund door de open bare meening in het Vlaamsche land heeft de eerste stappen gedaan welke geleid hebben tot de goede richting on zer buitenlandsche politiek. Ons volk zal er hem dankbaar voor blijven. De Fransch-Engelsche gemeenschap pelijke verklaring liet nog onduidelijk heid bestaan nopens sommige punten van zeer gewichtig belang zooals1het al of niet voortbestaan der stafakkoor den tusschen België eenerzijds en Frank rijk en Engeland anderzijds 2) de ver plichtingen voortspruitende voor ons land uit artikel 16 van het Volkenbonds- pakt* Desaangaande werden door den neer Spaak, Minister van Buitenlandsche Za ken, tijdens de kamerzitting van 29 April volgende ophelderingen verstrekt Wat de akkoorden der legerstaven betreft, zal mijn antwoord duidelijk zijn. De Fransch-Engelsche verklaring van 24 April sluit voor ons de periode af die men zou kunnen noemen het uur der militaire akkoorden en ik verheug mij erover De minister van Buitenlandsche Za ken zal niet de eenige zijn om zich daar over te verheugen. Zijne voldoening zal gedeeld worden door de groote meerderheid der bevolking en zeker door al onze Vlaamsche boeren. Artikel 16 van het Volkenbondspakt luidt in zijn voorlaatste paragraaf De leden van den Volkenbond ne men de noodige maatregelen om den doortocht door hun grondgebied te ver gemakkelijken van de strijdkrachten van elk lid van den Bond dat deel neemt aan een gezamenlijke actie welke ten doel heeft de verbintenissen van den bond te doen eerbiedigen Gezien zijne ligging tusschen groote staten is een groote interpretatie van deze bepaling voor ons land van enor me beteekenis. De minister verklaarde desaangaande wat volgtHet mag wel zorgwekkend heeten dat een zoo belangrijke tekst, waarvan de toepassing zulke ernstige gevolgen kan hebben, thans nog door ieder der leden indivi dueel mag uitgelegd worden. Wat de Belgische regeering betreft, moeten er twee essentiëele voorwaarden vervuld worden opdat het recht van doortocht door ons grondgebied even tueel toegepast worde. Als eerste voor waarde geldt dat in geen geval het recht van doortocht aan België kan worden opgelegd buiten zijn toestemming. De tweede voorwaarde is, dat er van deze toestemming slechts sprake kan zijn wanneer het gaat om de uitvoering eener gemeenschappelijke actie Wij kunnen deze woorden van den minister des te gereedelijker onderschrij ven daar uit de verdere beschouwingen van den minister blijkt, dat de Volken bond zelf een meer bepaalden en duide- lijken vorm zal moeten geven aan den tekst van bedoeld artikel 16 dat vooral wegens zijn gebrek aan klaarheid een zekere ongerustheid heeft verwekt. Er mag echter niet uit het oog wor den verloren dat Engeland en Frankrijk België enkel ontslagen hebben van zijne verplichtingen voortspruitende uit het Locarnopakt op voorwaarde 1) dat ons land op doeltreffende wijze zijne landsverdediging inrichte teneinde eiken aanval of inval te beletten voor doel hebbende ons grondgebied te ge bruiken als doortochtsweg of als basis voor krijgsverrichtingen te land, te wa ter of in de lucht, tegen een anderen Staat - 2) dat ons land getrouw blijve aan het pakt van den Volkenbond en de ver plichtingen door zelfde pakt aan zijne leden opgelegd. Het is enkel onder die voorwaarden dat Engeland en Frankrijk de hulpver leening aan België behouden waartoe zij zich krachtens dezelfde akkoorden van Locarno en Londen verbonden hebben. Zooals de heer Borginon, Vlaamsch nationalist, het in de Kamer verklaarde, mag men niet uit 't oog verliezen dat de nieuwe houding van Frankrijk en Enge land niet alleen ingegeven is om België dienst te bewijzen, doch ook door het eigen belang. De landsverdediging nu kost aan Bel gië zeer zware opofferingen. Onze bui tenlandsche politiek moet er op gericht zijn deze opofferingen te verlichten door een politiek van verstandhouding met al de buurstaten. In verband hiermede schijnt het oogenblik aangebroken om een niet-aanvalsverdrag af te sluiten met Duitschland dat ons reeds is aangeboden geweest door Hitier. Ook dient onze landsverdediging welke tot heden een zijdig gericht is tegen Duitschland aan gepast aan de nieuwe toestanden en moet zij voor doel hebben onze grenzen te beschermen ook in het zuiden, hetzij tegen eiken aanval van waar hij ook kome 1 Wat de verplichtingen betreft voort spruitende uit het lidmaatschap van den Volkenbond en namenlijk uit artikel 16 (Zie vervolg onderaan 3de kol.) We hebben in ons blad reeds dikwijls geschreven dat wij ons niet bezig hou den met partijpolitiek, omdat we van meening zijn dat de onderlinge verdeeld heid van menschen van eenzelfden stand en volk altijd leidt tot tweedracht onder de leden en zulks fataal uitloopt op een verwaarloozing der levensbelangen ook omdat we aan onze leden hun eigen opinie willen laten behouden. Wanneer het echter de belangen geldt onzer landbouwers of het algemeen nut en welzijn, of wanneer de algemeene Vlaamsche betrachtingen in het gedrang gebracht worden, dan hebben we steeds onze verantwoordelijkheid op ons ge nomen en stout en fier onze meening gezegd, waarbij wij telkens hebben vast gesteld dat wij de vertolkers waren der meening onzer duizenden aangesloten leden. Tevens hebben we reeds dikwijls kunnen opmerken dat ons oordeel over een of andere zaak met belangstelling besproken werd door bladen van ver schillende politieke schakeering. Zooals we gedaan hebben tijdens de besprekingen en de actie voor de ver lenging van legerdienst toen we stout de stem der Vlaamsche boeren lieten klinken en de namen der parle mentsleden, die vóór en tegen gestemd hadden, openbaar maakten zoo wil len we thans ook doen voor wat aan gaat de herrie die op 't oogenblik ge maakt wordt rondom het voorstel tot amnestieverleening aan de gestrafte Vlaamsche activisten. We willen hier niet het activisme be- of veroordeelen. Bepalen we ons er bij met te verklaren dat de oorzaak van het activisme lag bij de Belgische Re geering zelf, en dat het omzeggens een wanhopige poging was der Vlaamsch- gezinden om het Verdrukkend juk af te schudden en voor Vlaanderen het recht te grijpen dat er te grijpen was, met welke middelen dan ook. Laten we bekennen dat sinds de om wenteling van 1830 de Vlamingen be handeld werden als burgers van tweeden rang, beschimpt en gehoond, stelselmatig i geweerd uit alle invloedrijke openbare ambten en hun taal slechts goed bevon den voor knechten en meiden. De op eenvolgende Regeeringen spaarden geen moeite om het Vlaamsch element in België te vernietigen, omdat Vlaamsche volk te verbasteren dat maar niet ster ven wou. Heldhaftig was de kamp der enkele vooroorlogsche Vlamingen die den strijd voerden voor behoud van eigen aard en zeden tegen een almachtige overmacht, en hardnekkig bleven voort kampen, ondanks vervolging en brood roof. Het Vlaamsch verzet groeide. Kwam de oorlog met al zijn verschrikkingen. Den Vlamingen werd recht beloofd. En ze marcheerden. De toestand aan het front was erbarmelijk. Onze jongens werden het vuur ingejaagd, gekomman- deerd door vreemde officieren. Ontel baar zijn zij die vielen omdat ze het ge geven kommando niet verstaan hadden. Met den dag werd het duidelijker ook dat er van de gedane beloften niets in huis zou komen. Beoordeeld naar de bestaande toe standen is het activisme, zooniet goed te (Zie vervolg 2de bladzijde.) In de Polders. Beroering in de Landbouwmiddens. In den loop der laatste maanden heeft de regeering een geweldige inspanning gedaan om het de bevolking in te pren ten dat de crisis achter den rug is. In de steden hecht men er geloof aan. De nij verheid staat ongetwijfeld voor veel betere toestanden waaruit de stedelingen in de eerste plaats profijt hebben ge trokken. Het is echter opmerkelijk hoe in al de officieele redevoeringen van de laatste maanden, zoo bitter weinig over den landbouw werd gezegd. En deze stil zwijgendheid is gemakkelijk uit te leg gen. De nood der landbouwers is groot. van het pakt, namen wij met voldoening kennis van de interpretatie gegeven door Minister Spaak aan dit artikel. Wij zouden echter de uitdrukkelijke verkla ring verkiezen dat België zich zal ver zetten tegen eiken doortocht waarbij i eenig risico zou verbonden zijn mede- gesleept te worden in een oorlog. De gevaarlijke ligging van ons land te recht het slagveld genoemd van Europa - vereischt dat op dit punt met alle duidelijkheid onze zienswijze wordt kenbaar gemaakt I Ons land kan enkel heil vinden in een politiek van volledige zelfstandigheid en van ondubbelzinnige neutraliteit. Dit is en blijft ons standpunt 1 We hadden het geluk een paar dagen geleden een landbouwer te spreken uit een der nette dorpjes in den Antwerp- schen polder. Hij kloeg steen en been. Verleden jaar reeds was de toestand allerdroevigst. En voortgaande op de eerste verschijnselen van de groente markt zou het dit jaar al niet beter wor den. Verleden jaar hadden de Polder boeren honderdduizenden bloem- en witte kooien om zoo te zeggen voor niets moeten weggeven. In de fabriek geleverd ontvingen ze. de vracht inbe grepen, nauwelijks 20 fr. per 100 kg. De Nederlandsche groentekweekers daar entegen ontvingen van hun Regeering een gulden voor elke 100 kg. welke ze uitvoerden. Wie is opgewassen tegen dergelijke "concurrentie,, En de Re geering, inplaats van den invoer van witte kooien te contingenteeren, con tingenteerde de invoer van zuurkool, om de vier choucroutefabrieken, die in België zijn, te beschermen. De duizen den kweekers van witte kooien daaren tegen werden in den steek gelaten. En zoo ging het ook met de andere groenten peenen, salaad, erwten, bloemkool enz. De vooruitzichten voor het loopende jaar waren niet schitterend. Sedert 15 April bestaat er geen mogelijkheid meer naar Engeland groenten uit te voeren. En men weet hoe in 1936 de Engelsche markt, in het voorjaar vooral, groote hoeveelheden keukenwortels en porei afnam. In de maand Mei was ze de beste afnemer van vroege bloemkoolen. Indien er geen akkoord wordt getroffen is de uitvoer van vroege bloemkool ernstig bedreigd. De uitvoermogelijkhe- den naar Duitschland en Frankrijk zijn al niet beter. Met Frankrijk zijn onder handelingen aan gang, bijzonder om een verlaging der vergunningstaksen te be komen. Voor Duitschland hangt het af van het deviezencontingent dat door het Belgisch-Duitsch comiteit zal wor den vastgesteld en van het opslorpings vermogen der Duitsche markten. De aandacht van de groentenkwee- kers gaat vooral naar het handelsak koord met Holland. De tuiniers, zoowel uit Mechelen als de Polderstreek, heb ben zich op aandringen van de leidende kringen aangepast aan de nationale markt. Ge moet u specialiseeren, had men hen gezegd en herhaald. Niemand zal het betwijfelen dat ze er in gelukt zijn. Werden in de omgeving van Santvliet geen tulpenvelden ingericht? Wonen verpakte men niet op moderne wijze de groenten Maar de binnenlandsche markt hebben ze niet veroverd. Waar om niet Omdat ze niet opgewassen zijn tegen de Hollanders die als het ware de Belgische markt overrompelen ge steund door de hooge exportpremies. De massale invoer van de Hollandsche groenten aan prijzen beneden elk loo- nend peil ontreddert de markt en vormt de grootste bedreiging voor den afzet der Belgische producten. Zal de staat dit jaar aan dien benar den toestand een einde brengen? We hopen het voor de regeering. Want de gemoederen zijn opgehitst, reeds spreekt men over grootsche betoogingen. Trou wens, al hetgeen de landbouwers aan de regeering vragen, is billijk. Een ratio- neele bescherming onzer nationale markt tegen de dumping van Holland; een betere verdeeling van de uitvoermoge- lijkheden, het is te zeggen, dat onze land bouw niet verder mag opgeofferd wor den om aan de nijverheid afzetgebieden te bezorgende Koop Belgisch „-poli tiek ook op den landbouw toe te passen. Op lederen muur kan men het lezen Koop Belgisch. Doch waarom doelt dit alleen op de nijverheid Bestaat er geen mogelijkheid ook die leuze op den land bouw toe te passen Waarom op de markten geen afzonderlijke plaats voor behouden aan de buitenlandsche land- producten De landbouwers worden het moe steeds aan de belangen van de nijver heid te worden opgeofferd en ze heb ben gelijk. De landbouw heeft evenveel recht op bestaan dan de nijverheid. In Brussel komt men steeds afgedra gen met het argument dat een groot deel van de Belgische bevolking, voor wat de broodwinning aangaat, afhankelijk is van de nijverheid. "Te Brussel, zegde me een landbou wer uit de Polders, weten ze niet eens dat we ook talrijke landarbeiders bezi gen. En telkens wanneer men me vraagt hoeveel we onze arbeiders betalen, stijgt mij het schaamterood naar het hoofd. Het hoogste loon dat in de Pol ders wordt uitbetaald is 28 fr. voor een arbeidsdag van 10 uren. Dat is een hon gerloon. We weten het maar al te goed. Maar we kunnen niet meer betalen. Daartegenover zijn er in het dorp tal rijke havenarbeiders. Ze verdienen 60 tot 70 fr. voor een dagtaak van 8 uren. Het brood dat onze landarbeiders koo- pen kost even duur als dit der haven arbeiders. We weten derhalve maar al te goed dat er gebrek heerscht in de ge zinnen onzer landarbeiders en dat hun kinderen met ondervoeding worden be dreigd. Mogen we aan de regeering, die terecht bekommerd is met den toestand der nijverheidsarbeiders, niet even vra gen of ze zich het lot der landarbeiders zou aantrekken? Er zijn er duizenden en duizenden die in armoede leven We meenen aldus een kort overzicht te hebben gegeven van den toestand in een der rijkste en vruchtbaarste land bouwgebieden van Vlaanderen. Indien het daar zoo slecht is, hoe moet het dan in andere, minder vruchtbare streken, gelegen zijn In de Kempen, in Klein- Brabant, enz. Bij andere gelegenheden zullen we daarop terug komen. Dit we ten we echter met zekerheid van Veurne-Ambacht tot in de Polders, doorheen gansch Vlaanderen, zijn de landbouwers malcontent. En ze hebben gelijk.We wenschen dat de verschillende gewesten elkaar beter zouden verstaan. Want een doeltreffende actie kan slechts gevoerd worden indien al de landbou wers er aan meedoen. Afzonderlijke acties zijn ten doode opgeschreven. van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 6 Juni van 8,30 tot 10,30 uur, in ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. VRAAGT Voor Magazijnen en Bureelen te Aalst Nr 267 in AALST. Voor Hooldmagazijn Eppe- ghem Nr 64 in WEERDE. Voor Hooldmagazijn Herzele Nr 348 in BURST. TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1937 | | pagina 1