st« De Noodtoestand onzer Varkenskweekers. De Economische Ontwikkeling in de Wereld. Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers el! Eindelijk Maatregelen Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt .U Zeiven VRIJE TRIBUUN LU ZONDAG'23'MEI 1937. #r|t 25 c«atl« 19a« JAARGANG Nr 959 - lelyi LST ien nu Bectei Tuimt plaat,- ketel t Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteiier O. CAUDRON Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Ingevolge onze artikelen zendt een medewerker volgende mededeelingen ter opname id tiling 1935 De toestand van onze kleine en op de eerste plaats van onze Vlaamsche land-bouwers wordt met den dag slechter. De zuivel- productie, de veeteelt, de hoen- derkweek en de zwijnenkweek, kortom de gansche dierlijke pro ductie die hun bijzonderste bron van inkomen is, veroorzaakt steeds zwaarder wordende bedrijfsver liezen. Met het groentenbedrijf, de boomkweekerij en bloemisterij gaat het even slecht. In ons nummer van 25 April 1.1. hebben wij dezen schromelijken wantoestand terecht bestempeld als uithongeringspolitiek en heb ben onze zienswijze gestaafd door een treffende vergelijking tusschen voortbrengstkosten en verkoop prijzen. Men drijft onze landbouwers gezinnen naar de ellende en de wanhoop, en ©nze boeren vragen zich af, waar voor ben de zoo hoog geroemde regeering van het nationaal herstel zetelt. In deze bijdrage willen wij even den toestand onderzoeken van den varkenskweek, waar de crisis schrikwekkende verhoudingen heeft aangenomen. Werpen wij vooreerst een blik prijzen terugkeeren voor het var- kensvleesch. .Ziehier beknopt samengevat welke maatregelen te dien einde in aanmerking komen 1) Verbod van varkenskweek en varkensmesten door de zooge naamde industrieele mesterijen staande gansch buiten het land bouwbedrijf, wier kostprijs aan voeders merkelijk blijft onder deze onzer landbouwers, omdat zij de zwijnen mesten met afval uit alle soorten van bedrijven staande insgelijks buiten het landbouwbe drijf. Door de mindere kwaliteit van 't vleesch dat sommige indus trieele varkenshouderijen op de markt gooien brengen zij boven dien bij de verbruikers het in- landsch varkensvleesch in diskre diet. Wij hebben hier reeds vroeger beperkingsmaatregelen gevraagd tegen deze industrieele mesterijen. Het oogenblik is thans gekomen om met alle strengheid in te grij pen. Zwitserland en Nederland zijn ons overigens op dezen weg sedert lang voorgegaan, zooals wij hier in onze landbouwberich- ten meedeelden. Hier moet het Vlaamsch spreekwoord onver- op de verkoopprijzen der varkens biddellijk toegepast "Schoenma- op voet. Hier beschikken wij over ker, blijf bij uw leest.,, ntvani de prijsnoteeren der markt teCure- gem. Deze zijn hooger dan de prijzen bekomen door de landbou wers omdat zij onder meer de ver voerkosten en de marktkosten om vatten. Ziehier de gemiddelde verkoop prijzen ter markt te Curegem In 1935 bedroeg de gemiddelde verkoopprijs fr. 5,65 per kg. op voet. Voor het jaar 1936, bedroeg de gemiddelde verkoopprijs 6,17 fr. per kg. op voet. In 1937 waren de prijzen mer kelijk lager. Tijdens de twee laatste jaren, steeg de prijs van goed varkens- meelvoeder met ongeveer 48 zoodat de kostprijs bij het varkens- 2) Het aantal mestvarkens dient te worden vastgesteld per land bouwbedrijfmet inachtneming van het specifiek karakter van den landbouw in elk gewest en van de afzetmogelijkheden op de binnen- landsche en zoo mogelijk van de buitenlandsche markt. Verder die nen speciale maatregelen getroffen zooals fiscale ontlastingen, staats- premiën of andere tot bevordering van het afslachten van varkens op laag gewicht. 3) Ook dienen maatregelen ge troffen tot bevordering van den uitvoer. Twee landen komen hier voor thans bijzonder in aanmer king, namelijk Engeland en Duitschland. Te dien einde dienen de varkenskweek en varkensmes- vetten (voeder en andere kosten) terij aangepast aan de eischen ge st en. r. volgens nauwkeurige berekenin gen mag gesteld worden op 6*50 a 6,60 fr. per kg. levend gewicht. De gemiddelde verkoopprijs der varkens over 1937 wijst dus een bedrijfsverlies uit van gemiddeld 1 frank per kg. Voor de maand April bedroeg het verlies 1,50 fr. per kg. Dergelijk verlies is enorm en leidt naar den ondergang van onze varkensmesterij. Er dienen dus onmiddellijk af- valorisatie der varkensvleeschpro- ductie. Daar de invoer van versch varkensvleesch sedert November 11. totaal is stop gezet, dient de geweldige prijsinzinking, welke wij thans vaststellen, toegeschreven aan overproductie in het land. Er dient dus redding gezocht bij steld door de buitenlandsche af nemers, inzonder wat betreft de meest passende varkenstype, het gewicht voor slachting, de toebe reiding van het vleesch enz. Wij weten dat het hier een werk betreft van langen adem. Doch het komt ons voor, dat een behoorlijke richting van onzen varkenskweek naar het beoogde doel mits innige samenwerking tus schen de landbouwvereenigingen doende maatregelen getroffen tot j en 't Departement van Landbouw binnen afzienbaren tijd uitslagen moet opleveren temeer dat ons land het best gelegen is op het Europeesch Vasteland voor de bevoorrading van deze belangrijke industrieele landen. Het spreekt vanzelf dat voor eerst ook dient gedacht aan onzen uitvoer van varkensvleesch bij de met onmiddellijke uitwerking tot valorisatie der zuivelproducten. De prijzen der boter blijven op ont zettend verliespeil. Om de redenen hier menigmaal uiteengezet, hebben de re- geeringsmaatregelen op de margarine- fabrikatie niet de verwachte prijsver- hooging der inlandsche boter meege bracht. Er zijn maatregelen met onmid dellijke uitwerking volstrekt van noode. De Regeering schijnt eindelijk tot dit inzicht gekomen. Wij lezen in de pers dat op de kabinetszitting van 14 Mei 11. de Ministerraad zijn instemming heeft betuigd met het plan van den Minister van Landbouw nopens het gebruik van het krediet van dertig millioen bestemd om de productievoorwaarden van de zuivelnijverheid te verbeteren. Hij heeft namelijk besloten een groo- ter aandeel van het boterverbruik in te ruimen bij de schoolbevolking, het leger en het personeel van verschillende in stellingen en nog andere middelen onder zocht met onmiddellijke uitwerking, om het gebrek aan vastheid van de markt der zuivelproducten te keer te gaan. Deze maatregelen hebben wij ook sedert lang verdedigd. Naar onze mee ning wordt hierdoor nochtans nog maar half werk gedaan. De toestand der zulvelmarkt is thans zoo benard dat een geheel stel van va lorisatiemaatregelen met onmiddellijke uitwerking dringend vereischt is. Deze zijn 1) afdoende maatregelen om de han delseerlijkheid bij de concurrentie van de margarine tegen de boter te doen eer biedigen zooals a) onmiddellijke beperking van de margarinevoortbrengst. b) verbod door het kleuren of fabri- katieprocedés aan de margarine hetzelf de uitzicht te geven als aan natuurboter. c) aanduiding van de grondstoffen ge bezigd bij de margarinefabrikatie. d) verplichte aanduiding of aanplak king van margarineverbruik door spijs huizen, pasteibakkerijen, kostscholen. Het moet eens voor altijd gedaan zijn dat men het publiek margarine voor schotelt wanneer men het in den waan laat dat het boter krijgt. 2) vervanging der margarine door in landsche boter in het leger en alle andere instellingen die toelagen genieten van den Staat of van andere openbare be sturen. 3) het invoeren van het melkverbruik in de scholen zooals dit reeds in meerde re landen geschiedt. Daar de melk een volledig voedsel is, zal de gezondheid onzer jeugd er groote lij ks baat bij vinden. Zie vervolg 2de bladzijde.) de reglementeering der inlandsche afsluiting van handelsovereenkom- VOOrtbrengst wil men tot normale (Zie vervolg onderaan 3de kol.) i sten met het buitenland. 4) De voortbrengst van var kensvet of reuzel dient ten spoe digste op een behoorlijk peil ge valoriseerd.De invoer van vreemde reuzel dient te dien einde volledig stop gezet of tenminste derwijze beperkt dat de inlandsche reuzel op de binneniandsche markt afzet vinde tegen voldoenden prijs. 5) Tenslotte dient op besliste wijze een politiek aangepakt tot vermindering van de kostprijzen in de varkensmesterij. De varkenskweek en -houderij is een der bijzonderste bedrijfs takken van onzen Vlaamschen landbouw. Wij eischen dat de Regeering zonder dralen doeltref fende maatregelen treffe om de prijzen van het varkensvleesch ten spoedigste op een voldoende peil te valoriseeren en den var kenskweek in te richten op grond slagen die voor dezen belangrijken bedrijfstak van onzen landbouw een toekomst mogelijk maken 1 Volgens een verslag van het Duitsche Conjunctuurinstituut. Hier en daar zijn de grenzen der productie reeds bereikt. Het loont de moeite af en toe een overzicht te geven van de economische ontwikkeling in de bijzonderste landen. Ditmaal willen we het doen aan de hand van de publicatie van het Duitsche In stituut voor Conjunctuuronderzoek, dat op dit gebied werkelijk eenig is. In bijna alle planden der wereld stond de economische ontwikkeling gedurende het laatste halfjaar in het teeken van een sterke stijging. Productie, orders en omzetten zijn voor het meerendeel tot een maximumstand gestegen. De prijzen liepen snel omhoog. Doch deze opleving wordt bijna overal ondersteund door de internationale bewapeningswedloop. De opleving stoot ten deele reeds op zekere grenzen der productie. Uit vele landen, vooral uit de grondstofgebieden, wordt bericht over een toenemend te kort aan arbeiders. Op gebied van krediet en financieele politiek hebben enkele landen reeds be perkende maatregelen getroffen uit vrees vooreen icflationistische ontaarding van de economische opleving. In den loop der laatste weken is de stijging op talrijke gebieden door zware terugslagen gestremd. Zoowel op de in ternationale goederenmarkten als op bij na alle belangrijke effectenbeurzen kwam het tot een reeks zwarte dagen waar door een groot gedeelte van de eerste behaalde prijs- en koerswinsten weer verloren ging. Het gaat hier echter niet om een principieele ommekeer, doch slechts om een saneering van ze kere te verregaande stijgingen. In bijna alle landen zijn de elementaire op levingskrachten nog zoo sterk, dat deze terugslagen slechts als een Voorbijgaan de tendenz in de hoogconjunctuur be schouwd worden. Bij vroegere gelegenheden hebben we er reeds op gewezen dat het economisch herstel niet in alle landen even sterk is door gebroken. Het Instituut voor Conjunctuuronder zoek merkt in dit verband aan In enkele belangrijke nijverheidslanden staat het herstel nog zoo goed als aan het begin. Dat geldt vooral voor de vroegere goudbloklanden Frankrijk, Zwitserland en Nederland, waarin eerst sedert den vorigen Herfst een sterkere opleving van het economisch leven merkbaar is. In het bijzonder in Frankrijk zijn de op- levingsvoorwaarden nog steeds onbe vredigend. De heftige sociale strijd on dermijnt het vertrouwen. Ook in Oostenrijk en Tchecho-Slo- wakije kan van een hoogconjunctuur nog geen sprake zijn. In België is het tempo van het herstel eveneens verbe terd. In enkele nijverheidstakken maak ten zich zelfs reeds moeilijkheden in de levering bemerkbaar. Fn het Instituut maakt een ronde en schetst den toestand van de bijzonderste landen. Eerst de Vereenigde Staten. Voor de landen die zich reeds gerui- men tijd in een stadium van hoogcon junctuur bevinden, is het vraagstuk van de conjunctuurcontrool van zeer veel belang. In de Vereenigde Staten bijv., waar de productiemogelijkheden nog ver van uitgeput zijn, heeft de conjunc- tuurpolitiek, onder den druk der sterke stijging, zich meer en meer van hare vroegere expansieve doeleinden afge wend. Men is zoover gegaan dat men een verhooging van het rentepeil voor lief heeft genomen. Veel grootere inspanningen, vooral op financieel en prijspolitiek gebied ver- toonen zich in Engeland, waar het noo- dig is tusschen de behoeften van een geweldig bewapeningsprogramma en van een ten volle ontwikkelde particu liere hoogconjunctuur, een evenwicht te scheppen. Dit wordt door de toeneming van den uitvoer en de uitstekende ont wikkeling der scheepvaartinkomsten uit het buitenland aanzienlijk vergemak kelijkt. Ook in de Scandinaafsche landen, die een uitstekende uitvoerconjunctuur mee maken, treft men maatregelen tegen een te sterke stijging van de opleving. Noor wegen en Denemarken hebben hun toe vlucht gezocht in het traditioneele mid del van de verhooging van het disconto. Ook Italië maakt in een sneller tempo de opleving mee. De buitenlandsche handel is aanzienlijk toegenomen, zoo wel voor wat de waarde als den omvang betreft. De bedrijvigheid is nog slechts een vijfde lager dan in 1929. In een tamelijk kritiek stadium bevindt zich het economisch leven in Japan. De expansie van den buitenlandschen han del van dit land is voorloopig langzamer geworden. Dit heeft voor gevolg dat de afzet voor een groot gedeelte van de nijverheid verminderd is en dat het pas- siefsaldo van de handelsbalans aanzien lijk is gestegen. Daar de binneniandsche goudvoortbrengst toeneemt, kan Japan voorloopig dit deficiet nog door goud- uitvoer goed maken. Het Duitsch economische leven in het voorjaar van 1937 is volgens ket Insti tuut voor Conjunctuurvorsching zeer bevredigend. De achteruitgang der win termaanden werd spoedig overwonnen. In enkele nijverheidstakken wordt op volle kracht gewerkt, zoodat er aan ge dacht moet worden de fabrieken verder uit te breiden. In samenhang hiermede is de schaarschte aan grondstoffen, die zich eerst beperkte tot de buitenlandsche grondstoffen, hoewel ook in geringe mate overgeslagen op de binneniandsche grondstoffen. Deze schaarschte heeft remmend gewerkt op de opleving der productie. De landbouwproductie kon verder worden verhoogd. Terwijl in 1927 nog een derde der levensmiddelenbehoefte door buitenlandschen invoer moest ge dekt worden, daalde de omvang van den invoer in 1936 tot een vijfde. Uit de overzeesche grondstoflanden, die het meeste voordeel halen uit de stijging der grondstofprijzen, luiden de berichten bijzonder gunstig. Zelfs in de landen waar de uitvoer volgens de hoe veelheid niet gestegen is op grond van slechte oogsten, is de uitvoer naar de waarde toch aanzienlijk toegenomen. Op de binneniandsche markten van vele grondstofgebieden heerscht derhalve weer voorspoed. Typisch hiervoor is Argentinië, Brazilië en Chili, De economische ontwikkeling der Britsche dominions en koloniën stond eveneens in het teeken van de stijging der grondstofprijzen. Canada maakte een uitstekende tarweconjunctuur door de woluitvoer van Nieuw-Zeeland was in het afgesloten seizoen volgens de waarde ongeveer de helft hooger dan het vorige jaar de uitvoer van Austra lië nam ook aanzienlijk toe in Zuid- Afrika heerscht er hoogconjunctuur, niettegenstaande de vrees voor een ver laging van den goudprijs. In China heeft het herstel verdere vorderingen gemaakt Nederlandsch- Indië en Congo werden begunstigd door een vermeerdering van den uitvoer en de devalvatie van de onderscheide- lijke munten. En zoo hebben we een samenvattende kijk op de economische wantoestanden in bijna alle landen van de wereld, be halve voor wat de landbouwgebieden van Europa aangaat. Dit tekort zullen we in een ander artikel, aan de hand van andere bronnen, trachten j|,aan ^te vullen. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal, Groote Markt. r TELEFOON 267. Ing va rallen vi dag i r wonde Special S85. •el 1911 rerpent isten u de. JNEN TDAG1' Beernei an breti ider bai HOUT! Jc-Aadi 50 )art ireuk. |ANS, nen, nl Birmli; l, na uitstoi r geni ,S, Wat gewa alle Thtat itraat, l| an wate methi 5ING d won loften, G I ILOOS

De Koornbloem | 1937 | | pagina 1