De Interpellaties over den Noodtoestand Economische Wederopbouw Waar zit de Waarde onzer Volledige Vetten R. U.Z. TELEFONEEREN A u 'A AU Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers in Land en Tuinbouw. CHINA. 1 r ei a e Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 13 JUNI 1937. fi|i 29 centiem 19jS« JAARGANG Nr 962 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier zonder aeodeldfa, de, b,„„ Botee| Red"c "TeSkeei, 4, Aelat. Is streng verboden. telefoon 267. De medewerkers zijn Aankondigingen volgens verantwoordelijk voor hunne bijdragen. akkoord. 1. In het Parlement werd eens te meer, ditmaal door acht volksvertegenwoor digers, de bijzondere aandacht gevestigd der Regeering op den scherpen nood waarin de bijzonderste bedrijfstakken van onzen land- en tuinbouw verkeeren. De Minister van Landbouw heeft de interpellanten te woord gestaan. Bij sommige punten van zijn redevoering willen wij even stilstaan. De Minister geeft toe dat de land bouw nog niet op den weg is van den voorspoed doch waarschuwt tegen over dreven pessimisme. Wij noemen zulks den toestand ver bloemen, daar onze boeren toch onder vinden dat het hen thans even slecht gaat als de laatste maanden vóór de devaluatie. De Minister wijst op de reeds getrof fen en ontworpen maatregelen tot hulp aan den landbouw en betoogt dat door de reeds gestemde bijkredieten de be grooting van landbouw van 46 millioen op 75 millioen is gebracht. Deze verhooging is echter maar een kruimeltje van de regeeringstafel, wan neer men de landbouwbegrooting ver gelijkt met deze der Rijkswacht (onder deel onzer weermacht) die telkenjare rond de 150 millioen schommelt en met de begrooting van het leger die ongeveer één milliard frank per jaar verslindt. 75 millioen voor den landbouw, 's lands eerste nijverheid, is en blijft een be spotting Wat het zuivelvraagstuk betreft, be schouwt de Minister als de meest econo mische oplossing de opvoering der ge middelde melkproductie per koe en de opvoering van het vetgehalte der melk door uitbreiding van de kontrool van het melkvee. Op dien grondslag, be toogt hij, zou de kostprijs van een kg. boter die thans vastgesteld is op 21,9 fr. per kg. kunnen verlaagd worden tot 16 fr. per kg. In theorie is dit mooi, dcch dit is toe komstmuziek. Hoeveel jaren zullen er noodig zijn om dezen uitslag te bereiken en wat zal er intusschen geschied zijn met onze inlandsche zuivelproductie met de enorme verliesprijzen waartegen zij thans dient aan den man gebracht Onze zuivelproductie heeft thans dringend behoefte aan afdoende maat regelen tot valorisatie der prijzen, an ders gaat zij ten onder alvorens een begin wordt gemaakt met de algemeene maatregelen tot vermindering van den kostprijs waarvan de Minister gewaagt. Ook hier blijft het latijnsch spreek woord van toepassing "primum vivere et deïn philosophare», "eerst leven en nadien over het beste stelsel rede twisten,, 1 Wat de maatregelen met onmiddellijke uitwerking betreft, wijst de Minister op de overeenkomst op zijn iniatief tot stand gekomen tusschen de inlandsche fabrie ken van melkpoeder en de chocolade fabrikanten welke voor gevolg zal heb ben binnen het tijdbestek van 1 Mei tot 30 September afzet te bezorgen aan 3 millioen liter melk. Verder handelt hij ook over zijn inzicht het verbruik van boter uit te breiden in de internaten af hangende van het Ministerie van Open baar Onderwijs en kondigt aan dat het gebruik van margarine in de legerhospi- talen zal vervangen worden door boter. Voor de kazernes liggen sommige for- mulen ter studie. Ingevolge voetstappen gedaan door den Minister hebben de vrije onderwijsinstellingen de verzeke ring gegeven dat zij het gebruik van boter zouden invoeren. Ook het Minis terie van Justitie zou toegezegd hebben het boterverbruik op te voeren in de inrichtingen die van zijn gezag afhan gen. De Minister deelde verder mede dat zijn collega van Volksgezondheid in gansch het land een campagne heeft in gezet tot uitbreiding van het melkver bruik. Deze maatregelen zijn voorzeker goed. Wij betreuren echter dat zij te fragmen tair zijn en met te veel aarzeling worden toegepast. De prijsinstorting der zuivelproducten is zoo erg, dat een algemeene maatregel zonder verwijl dient toegepast waarbij de margarine door inlandsche boter wordt vervangen in al de inrichtingen en instellingen afhangende van den Staat en de openbare besturen. Een andere maatregel in 't vooruit zicht gesteld door den Minister verdient echter onze belangstelling, namenlijk de oprichting van een zuivelbureau wel ke zou belast worden met de kontrool op de hoedanigheid der melk en der zuivelproducten en op de regeling der prijzen. Wij verhopen dat dit bureau een einde zal stellen aan den tergenden wan toestand welke thans heerscht en voor gevolg heeft dat de tusschenpersonen per liter melk bijna evenveel verdienen als de voortbrenger of landbouwer. Zal de Regeering dan eindelijk toch het nut beseffen van een degelijke regle menteering der melkprijzen om de be langen van den voortbrenger en van den verbruiker te vrijwaren, maatregel dien wij hier sedert lang hebben ver dedigd Inzake de concurrentie der margarine, betuigt de Minister dat de fabricatie der margarine beperkt werd op 90 t.h dat deze contingenteering reeds gunstige uit slagen had tot opvoering der boter- prijzen en voor de eerstkomende maan den ook voldoende zou blijken. Het spijt ons, gezien den huldigen stand der prijzen vooral voor de hoeve- boter, dat wij de zienswijze van den Mi nister volstrekt niet kunnen deelen. Wij zijn van oordeel dat het kleurverbod en de andere maatregelen tot het verhin deren van oneerlijke handelsconcurren- tie van margarine met boter heel wat doelmatiger zouden geweest zijn dan de contingenteering, bijzonder wanneer de Regeering deze slechts op zeer matige wijze wil toepassen. Het stelsel dat wij voorstaan zou de verbruikers die mar garine begeeren niet verhinderd hebben zich dit product aan te schaffen tegen redelijke prijzen. Wat de vroege aardappelen betreft zegt de Minister dat de nieuwe overeen komst met Nederland nog niet onder teekend werd en hij er dus nog niet kon over spreken. Hij deelde echter mede dat het volledig invoerverbod van vroe ge aardappelen niet werd bereikt, doch een gevoelige inkrimping van den in voer en een minimumprijs van 40 frank per 100 kg. Voor Duitschland werd een uitvoercontingent verkregen van 10 mil lioen kg. tusschen 1 Mei en 15 Juli en een bijkomende toelating van uitvoer van 7,5 millioen kg., indien tijdens de maand Juni 7,5 millioen kg. door België kan geleverd worden. Met Engeland wordt onderhandelt om ons afzetgebied voor tuinbouwproducten te verhoogen en reeds werden uitslagen bereikt voor den ajuin en voor zekere tuinbouwpro ducten. De Minister belooft maatregelen te treffen, opdat de landbouwers hun deel hebben in de winst welke de uitvoer van vroege aardappelen oplevertde tus schenpersonen die dit niet zouden be grijpen zullen geschrapt worden van de lijst der handelaars die uitvoervergun ningen bekomen. Wij verwachten dat de Minister hier met strengheid de hand zal aanhouden om te voorkomen dat onze landbouwers uitgebuit worden door de tusschenpersonen, zooals verleden jaar op groote schaal geschiedde. Inzake den varkenskweek is de Mi nister van oordeel dat de huidige prijs daling te wijten is aan overproductie, daar sedert November 1.1. geen enkel contingent voor den invoer van var- kensvleesch werd toegestaan. Alleen een vrij aanzienlijke hoeveelheid reuzel werd ingevoerd, daar België gebonden is door zijn verdragen met de Vereenigde-Sta ten, Holland en met nog andere landen. De uitvoer van varkensvleesch zal bevorderd worden. Er bestaan vooruit zichten van uitvoer naar Duitschland. Inzake beperking van den varkenskweek en het varkensmesten door industrieele mesterijen, is de Minister van oordeel dat het moeilijk is een juist onderscheid te maken tusschen industrieele mesterijen en de gewone hoevemesterijen. De her aanpassing van de slachttaks zal in over weging genomen worden. De Minister drukt ten slotte de mee ning uit dat wij het einde van de prijs daling nabij zijn en het verkieslijker is de zaken hun gang te laten gaan. Uit voorgaande blijkt dat de Minister volstrekt geen concrete maatregelen heeft ontworpen tot valorisatie van het varkensvleesch. Deze zijn nochtans voorhanden zooals wij hebben aange toond in ons nummer van 23 Mei 1.1. Voor het rundvleesch kunnen de invoer contingenten enkel verlaagd worden ter gelegenheid van de herziening der ver dragen met het buitenland. Wat de suikerproductie aangaat zegt de Minister dat er geen spraak kan zijn het contingent van Congo te verhoogen. Om te besluiten kunnen wij onze be schouwingen over de ministerieele rede samenvatten als volgtzij getuigt van goeden wil doch tevens van gebrek aan een wel afgelijnd en beslist plan tot on middellijke valorisatie der land- en tuin bouwproducten. De nood is echter zoo scherp in onzen landbouw, dat goede voornemens wei nig uithalen indien zij niet onmiddellijk in daden van ruime en doeltreffende hulp worden omgezet. Deze waarborg vinden onze boeren niet in de ministe rieele verklaringen en daarom zullen zij slechts koel worden ontvangen De achteruitgang van den Landbouw. Zal het eenige reddingsmiddel kunnen toegepast worden Er zijn ontegenzeggelijk teekenen, dat China krachtige pogingen in het werk stelt tot economische wederopbouw. Het land schijnt zich na tien jaren van onophoudelijke verdeeldheid en revolu ties thans meer te kunnen wijden aan economisch herstel. China heeft thans ook zijn vijfjaren plan, dat bijzonder gericht is op het aan leggen van spoorwegen, zoodat de ver bindingen tusschen de provincies onder ling er heel wat zullen bij winnen. Het bezoek van denChineeschen minister van geldwezen aan de Europeesche hoofd steden Brussel inbegrepen is met dit doel verbonden. China is doodarm en voor de uitvoering van deze grootsche plannen heeft het de financieele hulp van Europa noodig. Voor de financiering van goederen leveringen heeft Engeland vroeger reeds een krediet van 20 millioen pond ver leend. Engeland heeft in China een ver tegenwoordiger die toezicht houdt op de Britsche credietverleening en actief deelneemt aan de industrialisatie van China. Voor het nieuwe plan zal Enge land voorzeker weer kredieten ter be- Het hoeft geen betoog dat al de le den die onze Samengestelde Vetten gebruikten hierover uittermate tevreden zijn. Dit heeft dan ook bij onze kon- kurrenten onmiddellijk aanleiding gege ven om onze zoo zeer geprezen samen stellingen trachten na te maken en dus ook in den handel dezelfde zoogezegde samenstellingen te brengen, welke ze zelfs 3 a 4 fr. goedkooper aanboden. We kregen een schoon voorbeeld bij onze Weidevette 5,5X7X12. Ten einde ons te overtuigen over den juisten inhoud dezer samenstelling, lieten wij verschillende ontledingen doen, wel ke ons de volgende gemiddelde uitslag gaven Nitrische stikstof 1,55 °/0 Ammoniakale stikstof 4,41 °/o Dit maakt samen 5,96 °/o stikstof. Watervrij phosphoorzuur oplosbaar in water 3,86 °/o Watervrij phosphoorzuur oplosbaar in citroenzuren ammoniak 3,63 Of samen 7,49 °/o watervrije phos phoorzuur vlug opneembaar door de planten. Watervrije potasch oplosbaar in water 12,06 Een landbouwer die bij de konkurren- tie een Weidevette 5,5X7X12 kocht, omdat de prijs 4 fr. lager was dan deze van R.U Z stelde ons graag de oifici- eele uitslag van de ontleding zijner samenstelling ter onzer beschikking. Deze gaf volgenden uitslag Nitrische stikstof 0,99 °/o Ammoniakale stikstof 4,34 °/o Of samen 5,33 °/o stikstof. Hiervan was nog een zeker gedeelte ammoniakale stikstof door de planten onopneembaar door zijn ongunstige scheikundige verbinding. Watervrij phosphoorzuur oplosbaar in water 2,10 °/o. Watervrij phosphoorzuur oplosbaar in alcal. citroenzuren ammoniak 4,65 °/o Of samen 6,75 °/o. Watervrije potasch 11,87 °/o. Wanneer wij nu deze cijfers vergelij ken, vinden wij dat de Volledige Wei devette R.U.Z. van ieder voedend ele ment een grootere inhoud heeft en wel de volgende Nitrische stikstof -f- 0.56 °/o. Ammoniakale -j- 0.07 °/o. 0.88 0.19 in- Phosphoorzuur oplosbaar in water en citroenz, amm. -j- Potasch -j- Wanneer wij nu dit verschil van houd in geld berekenen, geeft dit ons de volgende cijfers De eenheid nitrische stikstof kost on geveer 7,5 fr. De eenheid ammoniakale stikstof kost ongeveer 5 fr. De eenheid phosphoorzuur oplosbaar in water en in citroenzuren ammoniak kost gemiddeld 2,35 fr. De eenheid watervrije potasch kost ongeveer 2,10 fr. Of: 0,56X7.5 4,20 fr. voor nitr. stikstof. 0.07X5 0,35 fr. 0.74X2.35=1,74 fr. 0,19X2.10=0,40 fr. of samen 6.69 fr. Dus volgens deze berekening is de weidevette geleverd door de konkurren- tie en waarvan hooger spraak, 6,69 fr. per 100 kg. minder waard dan de Weide vette R U Z„ zonder daarbij rekening te houden met de hoedanigheid der gebruikte grondstoffen en hunne ver binding waaraan de samengestelde vet ten RUZ. hun groote faam te danken hebben. De landbouwer die dacht 4 fr. minder te betalen, betaalde in feite 3 fr. meer. Het is dus nogmaals klaar en duidelijk bewezen dat "goede koop,, veelal dure koop is en men enkel en alleen bij zijne vereeniging veruit best naar hoedanig heid zoowel als naar kostprijs gediend wordt. amm. phosphoorz. potasch. VRAAGT Voor Magazijnen en Bureelen te Aalst Nr 267 in AALST. Voor Hoofdmagazijn Eppe- ghem Nr 64 in WEERDE. Voor Hoofdmagazijn Herzele Nr 348 in BURST. Klachten van allen aard dienen gedaan aan volgend adres Mr O. Caudron, Bestuurder R.U.Z. Aa'st schikking stellen van de Chineesche Regeering. Deze Britsche belangstelling voor China is gemakkelijk uit te leggen. Van ouds had Engeland groote belan gen in China, doch door de algemeene verwarring daar te lande was de Brit sche uitvoer naar China, welke in 1920 43 millioen pond bedroeg, gedaald tot 5 millioen in 1930, een cijfer, zoo laag als in 70 jaar niet meer het geval was geweest. Gedeeltelijk was dit ook het gevolg van de verdringing van de Britsche nijverheid door Japan en Duitschland. Engeland wil de oude plaats terug veroveren. De economische verbetering, die in China waarneembaar is, strekt zich niet slechts uit tot de groote handelscentra zooals Shangai, maar ook over talrijke provincies. Op dit oogenblik worden overal wegen aangelegd, luchtverbin- gen tot stand gebracht, telefoon- en tele graafverbindingen verbeterd. Men kan zeggen dat op dit oogenblik een werke lijke spoorwegconjunctuur heerscht.zoo- als omstreeks het midden van de vorige eeuw in Europa. Het is ontegenzeggelijk dat deze ver betering in de spoorwegverbindingen aan de economische bedrijvigheid van China zeer ten goede zal komen. Het wordt hoog tijd ook. De voornaamste moeilijkheid waarmede China te kampen heeft ligt in het feit, dat de invoer elk jaar den uitvoer aanzienlijk overtreft, hetgeen een bedenkelijke passiviteit van de handelsbalans tengevolge heeft. China kan zich niet langer de weelde veroorlooven eigen producten ter zijde testellen en buitenlandsche waren te koopen. De laatste jaren bedroeg het invoer- overschot van China ettelijke honderden millioen Chineesche dollars; een deel van dit enorme bedrag moest in baar geld worden betaald. Wat voorzeker menigeen zal verbazen is dat China, hoewel het sedert lang be kend staat als het grootste landbouw- land de invoer van levensmiddelen toch de voornaamste post op de handels balans vormde. In 1935, bijvoorbeeld, voerde China nog voor 93 millioen dol lar rijst in, voor 36 millioen dollar tar we. In de eerste helft van 1936 scheen de toestand iets verbeterd. Doch thans maken talrijke provincies weer bewogen tijden door. Daar de prijzen in het bui tenland zeer laag waren, vonden niet alleen provincies als Kwatoeng het noo dig rijst in te voeren, doch ook kleine provincies als Anhwei en Kiengsi, waar rijst in groote hoeveelheden wordt ver bouwd, werden door economische oor zaken gedwongen rijst in te voeren. Onder deze omstandigheden bleek het noodzakelijk de prijzen der voedings middelen in het algemeen te verlagen. Doch hoe meer de prijzen voor land bouwproducten omlaag gaan, des te zwaarder wordt de last die op den land bouw drukt. Hierop berust feitelijk in groote mate de achteruitgang van den Chineeschen landbouw. De Chineesche markt wordt thans als het ware door buitenlandsche levens middelen overstroomd. Voor iedere leening die China afsluit moet het zijn markten openstellen. Hierdoor worden de Chineesche boeren in hun bestaan bedreigd. De eenige radicale oplossing zou zijn de invoerrechten op de levensmiddelen dermate te verhoogen, als economisch raadzaam is, zoodat de Chineesche boe ren hun voordeel kunnen trekken uit de stijging van de levensmiddelenprijzen. Het is waar, dat een stijging van de prijzen der levensmiddelen voor een kleis gedeelte der bevolking, voorname lijk voor de nijverheidsarbeiders, een na deel zou beteekenen. Dit zou echter van DE S00RNI u iOEM °/o. °/o.

De Koornbloem | 1937 | | pagina 1