17e Internationaal Land- bouwcongres van Den Haag Een Monument van Onbegrip Arbeid ac lelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers Nieuwe wegen in den Landbouw Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 27 JUNI 1937. ft|s 25 c«atl« 194» JAARGANG Nr 964 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestnnrder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De me verantwoorc b dewerkers zijn lelijk voor hunne ijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Een woordje Geschiedenis. Het was in 1889, ten tijde der Ten toonstelling van Parijs, dat het eerste Internationaal Landbouwcongres werd gehouden. Op dat oogenblik heerschte een groo- te landbouwcrisis en de vergadering werd bijeengeroepen om de middelen tot hulp aan de landbouwers te bera men. 1450 congressisten namen er aan deel waaronder 289 vreemdelingen. Er werd alsdan besloten tot het op richten van een internationaal lichaam, hetwelk op 1 en 2 Juli 1890 te Parijs voor het eerst vergaderde en samenge steld werd. i Het tweede internationaal Congres had plaats te 's Gravenhage van 7 tof 13 September 1891. Het derde Congres werd gehouden te Brussel van 9 tot 16 Sept. 1895. Vervolgens te Budapest in 1896; te Lausanne in 1898 te Parijs in 1900 te Rome in 1903 te Weenen in 1907 te Madrid in 1911 en te Gent in 1913. Met den oorlog wachtte men tot in 1923. Alsdan werd het 11® Congres ge houden te Parijs. Vervolgens werden de congressen regelmatig gehouden te Warschauw in 1925, te Rome in 1927, te Bukarest in 1929, te Prague in 1931, te Budapest in 1934, te Gravenhage in 1937. Het 17e Internationaal Landbouw congres werd dees jaar gehouden te Scheveningen (Den Haag) van 16 tot 24 Juni. 44 landen waren officieel vertegen woordigd en in het geheel waren 950 deelnemers ingeschreven. Het Congres was bijzonder van groo- te beteekenis omwille van het zeer uit gebreid en belangrijk programma, dat hier volgt 1e Sectie: Landbouwpolitiek en landelijke economie. 1) Middelen in Nederland gebruikt om de landbouwkrisis te keer te gaan en bekomen uitslagen. 2) Regelingen voor de internationale botermarkt. 3) De grond in het kader der kapita listische economie. 2e Sectie Landbouwonderwijs en -propaganda. 1) De invloed van het Hooger Land bouwonderwijs op de landbouwpolitiek der naties. 2) De vooruitgang van de sociale landbouwkennissen in de Hoogere Land- bouwgestichten. 3) De Radio in dienst van den land bouw. 3e SectieLandbouwcoöperatie. 1) De Samenwerkende Landbouw- maatschappijen. 2) Internationale samenwerking dezer maatschappijen. 3) Aanpassing van het kredietwezen inzake landbouw en kooperaties. 4e Sectie Plantaardige voort brengselen. 1) Het voortbrengen van eiwitrijke voeders in arme gronden. 2) De vervroeging der kuituren. 3) De beperking van het getal plan ters en het vraagstuk der uitlezers. 5e SectieWijnbouw. 1) Studie over de kostprijzen van de druiven en wijnen in de verschillende landen. 2) Voorstel tot het scheppen van een internationale documentatie inzake wijn- voortbrengst. 6e SectieDierlijke voortbreng- sten. 1) De vitamienen in de dierenvoeding. 2) De rol der mineralen in de dieren voeding. 3) Gevolg aan het Congres van Bu dapest voor de inwaardestelling van het paard. 7 e SectieLandbouwnijverheden. 1) Omvorming van grondstoffen in kunstmatige wol en katoen en de ge volgen op economisch gebied. 2) Vervanging van minerale door plantaardige oliën. 8e Sectie De vrouw op het land. 1) Het gezondheidsvraagstuk in de landbouwfamilie. 2) Verslag over het werk der vrouwe lijke landbouwgroepeeringen in Neder land. Voor al deze punten waren vooraf- gaandelijke studies gemaakt en aan el- ken deelnemer gezonden. Zij werden in afzonderlijke vergaderingen, die in ver scheidene lokalen werden gehouden, besproken. De inrichting was voorbeeldig gedaan door de zorgen van het Nederlandsch Komiteit. In de groote zalen van het Palace Hotel waren bureelen ingericht, waar voor eiken deelnemer een brievenbus was aangebracht. Alle verslagen, brief wisselingen en mededeelingen waren er te vinden. Verders waren een tiental jufvroff- wen druk bezig aan het in orde brengen van al de verslagen en papieren noodig voor elke afdeeling, alsmede met het aftippender verscheidene mededeelin gen en redevoeringen. Alle regelingen waren voorbeeldig getroffen en de Nederlandsche inrichters weze allen lof toegezegd. Het Congres werd officieel geopend te 's Gravenhage in de gekende Ridderzaal, en in tegen woordigheid van Prins Bernhard, Eer ste Minister Collyn, de Minister van Landbouw Deckers, de diplomatische vertegenwoordigers van verscheidene landen en meer gezaghebbende perso nen. De algemeene Voorzitter, Ridder Dr A. Van Rappart, sprak de openingsrede uit. Redevoeringen werden vervolgens uitgesproken door den Nederlandschen j Minister van Landbouw Deckers, door j Dr Collyn, Eerste Minister van Neder- land, en door vertegenwoordigers van i verschillende landen. j Voor België sprak volksvertegen woordiger Maenhout, Voorzitter van de Belgische afdeeling aan het inter nationaal landbouwbureel. Ter gelegenheid dezer openingszitting greep eene internationale Vredesactie plaats van wege de landbouwers der heele wereld, i Vervolgens stegen de vertegenwoor digers van alle landen op de tribune om hunne goedkeuring te hechten aan het volgend manifest ten voordeele van den wereldvrede Manifest voor den Vrede. Het XVIIe Internationaal Landbouw congres te 's Gravenhage, vereen igende afgevaardigden van landbouworganisa ties uit veertig Staten, vertegenwoordi gende vele 10-tallen millioenen land bouwers, constateert met zorg het wantrou wen, dat het herstel van de goede be trekkingen tusschen de volken bemoei lijkt, herinnerende aan het naamlooze leed, dat de laatste wereldoorlog over de vol ken en zeer in het bijzonder over den landbouwenden stand heeft gebracht, vreezende dat een nieuwe oorlog nog veel afschuwelijker gevolgen zal hebben, zooals de vernietiging van de maat schappelijke welvaart op alle gebied van de menschelijke activiteit en in het bij zonder op dat van den landbouw, maar ook van de geestelijke en moreele waar den, welke het fundament van iedere beschaving vormen, noodigt de landbouwers in de geheele wereld uit al hun krachten in te spannen om de Regeeringen en de volken te doordringen van de noodzakelijkheid den vrede te handhaven en een juiste oplossing te zoeken voor de internatio' nale geschillen langs vreedzame wegen. Het vestigt eens te meer de aandacht op het gevaar dat de vrede tusschen de volken door den klassenstrijd en den burgeroorlog wordt bedreigd, daar deze de kiem in zich dragen voor internatio nale verwikkelingen. Voor de welvaart van het menschdom is de vrede in eigen land even noodzakelijk als de vrede tus schen de volken. Het Congres ziet in de samenwerking van de nationale landbouworganisaties in een Internationale Landbouwfedera- tie en in het gemeenschappelijke werk ten bate van het welzijn van allen, een krachtig middel om den vrede te be vorderen. Het Congres noodigt de landbouwers uit mede te werken aan het behoud van den vrede. DUITSCHLAND Na deze officieele en indrukwekkende openingszitting in Den Haag. togen de Congressisten naar Scheveningen, het Haagsche Noordzeestrand, waar de vergaderingen der verschillende afdee- lingen werden aangevangen. Voor België hebben we volgende personen opgemerkt die aan het Congres deelnamen HH. Volksvertegenwoordiger Maen hout senator MullieP. De Vuyst, Eere- Voorzitter Landbouwpers Van der Vaeren, Algemeen Secretaris en Van Orshoven, Algemeen Bestuurder van het Ministerie van Landbouw Bouckaert, rector aan de Landbouwhoogeschool te Gembloers Conix en Forget, afgevaar digd door den B. Boerenbond Geur den, leeraar aan de Hoogeschool Gent Plette, van de Alliance Agricole Vran- ken, van Eigenaars- en Landbouwers- bond Brugge Caudron, van Redt U Zeiven, enz. enz. De Besprekingen waren uiterst belangrijk, voornamelijk in de 1' sectie, waar de landbouwpoli tiek en het zuivelvraagstuk werden be sproken. Gezien door de zorgen van het Inter nationaal Landbouwbureel te Rome de verscheidene bijdragen in boekvorm zul len verschijnen, zullen we eerst dan ken nis kunnen nemen van de resoluties en genomen beslissingen. Toch kunnen we niet nalaten enkele indrukken en gezegdens weer te geven, welke we neerpenden in de vergadering voor het vraagstuk dat voor ons land en voor onze kleine boeren van bijzon der groot belang is namelijk de kwestie van boter en margarine. We geven hierover toekomende week een afzonderlijk artikel. De tentoonstelling van de Reichsnahrstand Ontwikkeling van de landbouwtechniek. Dat de landbouw, zoo goed als de nijverheid, een geleidelijke structuur verandering ondergaat, komt zeer sterk tot uiting in de groote landbouwtentoon stelling te Munchen gehouden. Dit is vooral zeer goed zichtbaar in twee af- deelingen de zaadvoorziening en de mechanisatie van het landbouwbedrijf. In de eerste afdeeling, het is te zeggen voor wat de zaadvoorziening betreft, stelt men zich tot doel zelfs op het kleinste bedrijf goed en soortecht zaai zaad te doen gebruiken. De organisatie van den zaadhandel is in Duitschland op meesterlijke wijze uitgevoerd geworden. Men bepaalt er zich niet te onderwijzen, propaganda te maken en waar noodig is ook waar schuwingen te geven. Neen, men gaat er nog veel verder men maakt het de landbouwers eenvoudig onmogelijk iets te gebruiken dat minder geschikt is, om dat men het uit den handel verwijdert. In Duitschland bestaat thans de "Reichssortenliste,, der toegelaten ras- sen. En deze of althans de bijzonder- ste worden in een groote afdeeling van de tentoonstelling aanschouwelijk voorgesteld door gewassen, zooals ze nu gegroeid zijn, met daarachter geheele rijpe, oogstbare planten en daarvóór, onder een glazen deksel, het geoogste zaad. Daarbij wordt met aandrang het gebruik van het origineele zaad gepro pageerd. Hierdoor is in de laatste jaren de voortbrengst geweldig toegenomen. Op deze tentoonstelling ziet men ook hoe men de wetenschap ten volle inge schakeld heeft in den strijd voor een verhoogde productie van datgene Duitschland thans voor alles noodig heeft. Onder leiding van het Kaiser Wilhelminstituut wordt gezocht naar nieuwe mogelijkheden in de cultuur. Er is, bijvoorbeeld, een afzonderlijke afdee- De landbouw wordt meer beschermd dan de nijverheid, zegt de heer Van Isacker Minister van Economische Zaken I Verleden Zondag sprak Minister Van Isacker voor de Boeren- en Hoveniers gilden van het arrondissement Meche- len. Toen wij het verslag zjjner redevoe ring in De Standaard lazen hebben wij ons in den arm geknepen om de ze kerheid te hebben dat wij wakker wa ren, zoo verbluffeld waren de enormi teiten verkocht door zijne excellentie. Weet U, beste lezers, dat de Minister verklaarde dat de landbouwproducten meer beschermd worden dan de nijver heidsproducten Hierop dagen wij den minister uit de lijsten der tolrechten en contingenteerin- gen voor nijverheids- en landbouwpro ducten nevens elkaar te stellen. Wij zijn er zeker van dat het aantal beschermde nijverheidsproducten minstens tien maal zooveel bedraagt dan de specifieke land en tuinbouwproducten. Wat het totaal bedrag der bescher mingsrechten op nijverheidsproducten en op landbouwproducten aangaat, zal de verhouding in voordeel der eersten minstens even sterk zijn. Dat deze onverantwoordelijke ver klaringen afgelegd worden door een Minister van Economische Zaken gaat elk begrip te boven. Durft de Minister beweren dat de economische politiek van België een landbouwpolitiek is, dan wanneer in het verre en in het naaste verleden gansch dezelve gericht was op de bevordering der groot-industrie en dan nog van de Waalsche nijverheid 7 De politiek der Regeering Van Zee land, te beginnen met de devaluatie, had ook geen ander doel. De groot- nijverheid en de groot- financie door wie ze gesteund is, heeft er tot heden uitsluitend de voor- deelen van opgetrokken. Voor den landbouw heeft men ge zorgd dat de producten zoo goedkoop mogelijk bleven, met het gevolg dat onze kleine boeren nog steeds in den meest benarden toestand voortploeteren. Als economist en als kenner van de economische geschiedenis van ons land verdient de heer Van Isacker voorwaar geen pluimpje Beoogt de Minister soms wapenen in de hand te stoppen aan de voorstanders eener scherpere nijverheidspolitiek om de bestaande landbouwbescherming af te takelen en alle verdere maatregelen tot verdediging van den landbouw tegen vreemde mededinging te verhinderen Met dit doel had hij geen betere ver klaringen kunnen afleggen. Als de heer Van Isacker nu reeds de overtuiging is toegedaan dat de land bouw begunstigd werd ten koste der nijverheid op het oogenblik dat het de landbouwers zoo slecht gaat, wat zal het dan worden als de nijveraars den heer Van Isacker eens voorhouden dat zij niet verder willen benadeeld worden Niettegenstaande deze overtuiging, verklaart de Minister steeds het belang van den landbouw verdedigd te hebben, wanneer een conflict tusschen nijverheid (Zie vervolg 2de bladzijde.) ling gewijd aan de nieuwe gewassen als sojaboonen, lupinen en maïs. Bijzonder wordt hier nadruk gelegd op de waarde van de volks- of veevoe ding van het product. Zoo kan men, bijvoorbeeld, voor wat de sojaboon be treft te Munchen niet nagaan hoever de cultuur gevorderd is, maar men leert er dat een kilo sojaboonen evenveel voe dingswaarde bezit als 58 eieren dat het doel dat men zich gesteld heeft er in be staat een gele, veel opbrengende soja boon te verkrijgen, die geen hooge eischen aan den bodem stelt en in bijna ieder gebied van Duitschland kan ge teeld worden. En zoo zou men de reeks kunnen ver lengen tot in het oneindige... Dat men te Munchen vooral belang hecht aan de ontwikkeling van de land bouwtechniek, wie zal het verwonderen I Vooral wordt er de aandacht geves tigd op den strijd van de techniek tegen de arbeidsophooping in bepaalde maan den. Bijvoorbeeld in Juni als het hooi oogst is en de hakvruchten veel verzor ging vragen, ook in Juli en Augustus tijdens den graanoogst. Aan moderne werktuigen is er wer kelijk geen gebrek. Een moderne dorsch- machine gebruikt slechts 3 tot 4 men- schen tegen vroeger 10 tot 15. Maar vooral zijn het thans de tractor en de autoband die fel gepropageerd worden. De tractor is gekend om zijn veelzijdige mogelijkheden, doch op luchtband is de tractor, de wagen, de maaimachine nog veel meer aan te prijzen. Wanneer een moderne landbouwwagen een tweede paard overbodig maakt, beteekent dit dan geen zeer belangrijke besparing Welke groote plannen binnen het be reik van de techniek vallen, blijkt uit een model van een veldberegening voor een terrein met een oppervlakte van 2000 vierkante kilometer. In het Oosten van Duitschland, bijvoorbeeld, zou met be hulp van een pomp, gedreven door een motor van 18 000 paardenkracht bene vens vaste en verplaatsbare leidingen, een vermeerdering der productie te be reiken zijn die in geld omgezet 64 tot 94 millioen mark zou bedragen. De uitvoe ring van een dergelijk plan zou gelijk staan met een vermeerdering van het cultuurland met 100.000 hectuar. Op deze wijze zou de waterschat van vele meren tot waarde gebracht worden en. zooals het typeerend wordt gezegd, zou uit zelf voortgebracht ijzer, water en mest, broodgraan, aardappelen, vleesch, boter en melk gemaakt worden. Daar het gebruik der werktuigen in den landbouw toeneemt, moet de land jeugd niet alleen het juiste gebruik er van kennen, maar ook het onderhouden en waar mogelijk, het herstellen dezer werktuigen leeren. Zoo verneemt men te Munchen dat er reizende scholen bestaan waar reeds meer dan 20.000 boeren en boerenzoons onderrichting in die richting hebben ont vangen. Deze onderrichting omvat een leergang van 4 weken waarin de tractor, een van twee weken waarin de land bouwmachines en een van vier weken waarin het herstellen behandeld worden. Men acht het noodzakelijk nog aan 100.000 landbouwers dit onderricht te verschaffen. Ook is er te Munchen een bijzondere afdeeling voor de boerin, maar dit zou ons werkelijk te ver leiden... De groote landbouwtentoonstelling geeft niet alleen een overzicL van wat reeds bereikt is, doch ook va het vele dat in de naaste toekomst, waaneer de nieuwe banen zullen gevolgd worden, bereikt moet worden. Ze geeft verder een duidelijk beeld van de belangstelling van regeeringswege voor al wat de landbouwvraagstukken aangaat, hetgeen niet te onderschatten is, TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1937 | | pagina 1