Landbouw en Beschaving Onze Landbouw kundige Diensten DE BLADLUIZEN I' Opgepast Arbeid adelt* Landbouwweekblad Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven Voor en door de Landbouwers Dc Staatstoclagc voor het bouwen van Silo's ZITDAG Het ontstaan van den Landbouw. Levenswijze en Beschadiging. ZONDAG 18] JULI 1937. Abonnementsprijs 12fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Rond het XVIIe Internationaal Landbouwcongres. In een eerste artikel hebben we reeds enkele bijzonderheden meegedeeld over den landbouw in het verre verleden. Dringen we thans nog dieper in de ge schiedenis om te trachten het ontstaan van den landbouw te schetsen. Bij den tegenwoordigen stand der botanische wetenschap lijdt het geen tw(jfel, dat elk der gekweekte planten een origineelen vorm als wilde soort bezat, welke door den primitieven meosch op zekeren leeftijd en plaats werd geteeld en vermenigvuldigd. Het ontdekken van den oorsprong en de herkomst van het telen van planten is van belang zoowel voor den heden- daagschen landbouw als voor historische en ethnologische studies. Kennis van de wilde prototypen van gekweekte plan ten is essentieel voor een goed begrip van aanpassing en veredeling van ster kere en levenskrachtigere variëteiten om die welke zwak en ziek zijn te vervan gen. De meest gespecialiseerde aanpassin gen aan bepaalde groei voorwaarden worden waarschijnlijk gevonden in stre ken,waar de planten reeds het langst ge kweekt worden. Zoo ook wordt de grootste opeenhooping van ervaring in het veredelen, het vermenigvuldigen en het gebruiken van verschillende ge kweekte soorten naar alle waarschijnlijk heid gevonden in de streken waar zij uit hun wilde familieleden ontstaan zijn. Het localiseeren van de eerste centra van telen van planten en dieren kan de eerste stap zijn in een biologisch onderzoek naar de verschillende stadia in den voor uitgang van den mensch in voorhisto rische tijden. In verband met de grondige zorg, die aan den bod»m werd besteed, kon de landbouw als bestendig bedrijf worden beoefend, in tegenstelling tot bij de meeste primitieve volkeren, waar de roofbouw de gebruikelijke en van ouds her toegepaste methode is. Hier vormde als het ware de landbouw een blijvende basis voor een langzaam groeiende beschaving. Het spreekt vanzelf dat een hooge landbouwkundige ontwikkeling gepaard moet zijn gegaan met een geordende samenleving. In die samenleving de voor-Inca-tijd 1 uitten zich de be langstelling voor den landbouw in ver sieringen van vaasjes en andere huishou delijke voorwerpen, die met het uiterlijk van bijvoorbeeld een aardappel in de oude graftomben bij de doodenresten gevonden werden. Zeer sprekend zijn ten slotte de ge gevens van den Amerikaan O.F. Cook, die een lijst heeft gepubliceerd van ze ventig inheemsche namen van planten die in Peru voorkomen en gekweekt worden, en waarvan het waarschijnlijk is, dat zij niet ingevoerd zijn maar in den loop der tijden eeuwen en eeuwen, wellicht in den landbouw betrokken werden. De groote gelijkenis met den Euro- peeschen landbouw, mede voortvloei end uit het gebruik van huisdieren en wollen kleeding in de hooglanden van Peru, heeft talrijke geschiedschrijvers er toe geleid om het Peruaansch tafelland te beschouwen als den oorspronkelijken zetel van den landbouw in Amerika, al thans in Zuid-Amerika. Kort geleden, in 1936, is er in een tijdschrift dat uitgegeven wordt door de Universiteit van Cuzco in Peru. een verhandeling verschenen van den Peru aan Cesar Vargas, waarin o.m. een hoofdstuk voorkomt gewijd aan de be- teekenis van den landbouw voor de beschaving. Peru is een land dat door zijn afge zonderde ligging en het voorkomen van vele voor de menschelijke voeding be langrijke gewassen alle voorwaarden bezit voor een reeds in de vroegste tijden ontstanen landbouw, welke het in een nagenoeg zelfstandige ontwikkeling tot de zeer hooge specialisatie gebracht heeft. Dit geldt natuurlijk niet voor den J nen worden om in de wereldeconomie hedendaagschen landbouw, want die is wereldomvattende veranderingen te- in Peru in vele opzichten niet modern te Opzettelijk hebben we over het on derwerp Landbouw en Beschaving breedvoerig uitgewijd. Het was noodza kelijk de aloude beteekenis van den landbouw voor de beschaving in het licht te stellen, alvorens de moderne landbouwvraagstukken die op het XVIIe Internationaal Landbouwcongres naar voren werden gebracht, te ontleden. Is de landbouw de basis van de beschaving geweest, thans is de landbouwer schier in alle landen een tweede rangsburger geworden. Heel het Congres stond dan ook in het teeken van de "verrijzenis» van den landbouw. Het mag niet dat de landbouw een ondergeschikte rol be kleedt. Alle krachten moeten ingespan- noemen. In de diepe en afgesloten dalen van het Oostelijk Andes-gebergte heeft zich een landbouw ontwikkeld, die, stammend uit de voor-Inca-periode, haar weerga op de heele wereld niet kent. Deze nauwe dalen, met hun steile wanden, bezaten alleen een voor den landbouw gunstig klimaat. Water en aarde daarentegen ontbraken en moesten kunstmatig worden aangevoerd. Zoowel op de hellingen als op den bodem der dalen bevinden zich uitgestrekte terras sen. de eerste verbluffend door den ar beid en de ingeniositeit welke voor hun vervaardiging noodig zijn geweest, de laatste bewonderenswaardig, omdat ze door hun uitgestrektheid en doelmatigen aanleg doen vergeten dat men hier met kunstproducten te doen heeft.Het droog leggen der Pontynsche moerassen moet klein bier geweest zijn in vergelijking met hetgeen de oermensch in Peru tot stand heeft gebracht. Zoo goed is de constructie van de steunmuren en de aanvoer van grond voor de helling terrassen geweest, dat zij door de eeuwen heen tot op heden hun vrucht baarheid behouden hebben en door de bevolking gebruikt worden. Vele van de steunmuren zijn van een primitief megalistisch type in den aan leg der terrassen, in de beteugeling der rivieren, in de constructie van water- eidingen, enz., heeft dit volk zich talent rijke ingenieurs getoond. weeg te brengen. De landbouw bracht de wereld een hooge beschaving, die thans, onder allerlei vreemde invloeden, aan 't afbrokkelen is. agronoom kan geraadpleegd Onze worden lederen Zaterdag te Aalst, ten lokale De Koornbloem, Groote Markt, van 10 tot 12 uur. Te Ninove den eersten Dinsdag der maand in het "Café Van Laere recht over 't stadhuis van 10 tot 12 uur. Te Eppegem op Maandag 2 Oogst te 9 uur voormiddag, in het hoofdma- gazijn. Te Herzele, op Woensdag 28 Juli te 10 uur voormiddag, in het Hof van Weenen bij Mr D'Haese, Groote Markt. Voor dringende gevallen kan hij per brief worden geraadpleegd of gevraagd een of ander geval te onderzoeken. VOORWAARDEN Voor buitenstaanders en leden op pa pier volgens overeenkomst. Onze lezers weten dat de Regeering, teneinde het bewaren van groenvoeders te bevorderen en aldus het verbruik van krachtvoeders te verminderen tijdens de winterperiode en meteen de productie kosten in den landbouw, toelagen ver leent voor het bouwen van silo's. Uit een ministerieele mededeeling vatten wij beknopt de voorwaarden sa men om deze toelagen te kunnen be komen. Om aanspraak te maken op de toe lage, moeten de silo's die gebouwd wor den aan volgende vereischten voldoen Te gebruiken materiaal gewapend beton. Onderstuk cylindervorm (ronde vorm) met effen en loodrechte wanden, minstens 10 cm. dik en waterdicht. Het onderstuk moet twee meter diep zijn en voorzien zijn van een waterdichten bo dem. De silo moet een voldoenden weer stand bieden aan de drukking, van bin nen en van buiten. De toelage bedraagt 20 fr. per m3 voor de eerste 20 m3 en 15 fr. per m3 voor de bijkomende kubieke meter tot 40 m3. In geen geval zal de toelage per bedrijf 700 fr. overschrijden. Voor betonsilo's, waarvan de wand dikte minder is dan 10 cm., en voor silo's in ander materiaal dan gewapend beton gebouwd, maar die aan de overige gestelde voorwaarden voldoen, kan een toelage worden voorgesteld die niet meer mag bedragen dan de helft van diegene die toegelaten wordt ingeval de silo volledig beantwoordt aan al de eischen. Herinneren wij er aan dat per m3 silo ruimte gemiddeld 900 kg. groenvoeder kan ingekuild worden. Per omschrijving van den Rijksland- bouwkundige wordt een krediet van 50.000 fr. voorzien mocht dit onvol doende blijken, dan zal de Minister van Landbouw de mogelijkheid onder zoeken dit bedrag te verhoogen. Het aantal toelagen dat per gemeente zal toegestaan worden is streng beperkt, er zal voor gezorgd worden dat het uit getrokken krediet gelijkmatig verdeeld worde over geheel de omschrijving. Vooraleer tot de uitbetaling van de toelage over te gaan zal de Rijksland- bouwkundige zijn goedkeuring moeten hechten aan de uitgevoerde werken. In de mate van het mogelijke zullen de toe' lagen per trimester uitbetaald worden. De aanvraag tot toelage dient inge diend aan den Minister van Landbouw, Het is echter geraadzaam zich tezelver tijd in betrekking te stellen met den Staatslandbouwkundige der streek om omstandige inlichtingen in te winnen nopens de wijze van aanbouw van den silo- De aanvraag moet in dubbel opge maakt worden op de daartoe bestemde formulieren welke op onze bureelen be' schikbaar zijn. van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 1 Oogst van 8,30 tot 10,30 uur, in ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal. Groote Markt. Hij is ter beschikking der belangheb benden om alle inlichtingen te geven over verzekeringen van allen aard brand, ongevallen, leven enz. Van alle kanten komen ons klachten toe over het geweldig optreden van al lerlei bladluizen zoowel op fruitboomen als op groenten of veldgewassen. Om een insect doelmatig te bestrijden is het noodig zijn levenswijze te kennen en de menigvuldige soms gunstige omstandig heden die zijn behoud of vermenigvul diging mee- of tegenwerken. De bladluizen vormen een groote groep uit de superorde der halfvleuge- ligen of snavelinsecten waartoe dan ook wantsen, schildluizen, cicaden, enz. be- hooren. Over 't algemeen zijn ze plomp en traag van gangze bezitten een smal- len en weinig beweeglijken kop door dien hij veelal geheel met het borststuk verbonden is. Het suikerhoudend vocht of honig dauw dat ze afscheiden, komt uit den anus en niet uit de 2 buisjes op den rug van het vijfde achterlijfssegment, wat sommigen geheel ten onrechte wel eens beweerden. Nu we toch over den honig dauw aan praten zijn moet ik er aan toevoegen dat het schadelijk optreden van de bladluizen fel in de hand gewerkt wordt door de mieren. Ze strijken de bladluizen met de sprie ten over het lichaam en wel zoolang en zoo hard tot de bladluizen den suiker houdenden darminhoud uitwerpen, waarvan ze zich aanstonds meester ma ken. Waar ge bladluizen ziet, treft ge ook mieren aan, vandaar dat sommige onin gewijde landlieden beweren dat de bladluizen van mieren voortkomen. De ze bewering is valsch, in deze mate dat de mieren geen bladluizen voortbren gen, maar onrechtstreeks bladluizen kweeken met ze herhaaldelijk van het eene blad op het andere over te bren gen en zoo hun verspreiding in de hand werken. Zoo kunt ge evengoed aannemen dat met de mieren te verdelgen ge ook on rechtstreeks de verspreiding van blad luizen tegenwerkt. Aan de benedenzijde van den kop, van kleine oogen en draad- of borstelvormige sprieten voor zien, bevindt zich een drieledigen snuit, die in den rusttijd achterwaarts gebo gen is, maar zich bij het zuigen voor waarts strekt. De pooten zijn lang en dun. Ze zitten meestal in groepjes bijeen op groene plantendeelen, alwaar ze met den snuit het sap uit de weefsels zuigen. De mannetjes zijn bijna altijd van vleu gels voorzien, terwijl de wijfjes meestal ongevleugeld zijn. De meest bekende soort is de aard appelbladluis, groen van kleur evenals die van den perzikboom. Ze woont op appel-, pere- en kweeboomen. In Sep tember en October komen een aantal ge vleugelde, slanke, bruinachtige mannetjes te voorschijn die de veelwijverij in eere houden. Deze wijfjes leggen dan 3 of 4 betrekkelijk groote eieren, die eerst groen, daarna bruin zijn en aan den stam blijven kleven. De eerste felle winterkoude doet nu alle mannetjes en wijfjes omkomen, al leen de eieren blijven over. Alhoewel ze bij zachte winters toch ook wel den dood vinden, meenen we toch dat ze verlen- genis schenken aan het leven van deze boosdoeners en alzoo het eierleggen vermeerderen en tot hun vermenigvuldi ging medehelpen. Begrijpt ge nu waarom het afkrabben en verbranden van de droge schorsdee- len zoo noodzakelijk is, en waarom de winterbespuiting met carbolineum zulke goede uitslagen geeft Door beide deze bewerkingen verdelgen we de bladlui- zeneitjes die zich op de stammen en dikke takken bevinden. Vele land- en tuinbouwers hebben er dezen zomer de goede uitslagen van kunnen vaststellen, bij zooverre dat van alle kanten den wekroep weerklinkt "Wat zal er 't naaste jaar gespoten worden l In het voorjaar komen uit de eitjes ongevleugelde wijfjes te voorschijn, die we voedsters heeten nadat deze een paar keer verveld hebben brengen ze levende jongen ter wereld, namelijk alle dagen om de 2 of 3 uur ééa tot een tal toe. Deze jongen zijn wederom voedsters, waarvan de levende jongen weer na een verloop van 6 tot 7 dagen aan andere het leven schenken. Van midden April tot einde Septem ber kunnen er op die wijze uit een blad luis in acht generaties theoretisch ge sproken 656 milliard 100 millioen luizen geboren worden. We spreken slechts van 8 geslachten alhoewel er 15 tot 20 kunnen optreden. Moet het U dan verwonderen dat een beetenveld, een boom, weldra als ver geven zit van de meelmen, als we niet tijdig hun verspreiding tegengaan, met er dood en verdelging onder te zaaien. In den zomer komen ook gevleugelde exemplaren in deze voedstergeneraties voor. Eerst tegen den Herfst komen ge vleugelde mannetjes en eierleggende wijfjes te voorschijn. De gevleugelde voedsters, die gedu rende den zomer geboren worden, schij nen bestemd te zijn, om op andere plan ten voortplantingen te stichten. Een be- vruchtiging is hoegenaamd niet noodig om levende jongen ter wereld te bren gen. maar wel voor het leggen van eieren. We hebben de appelbladluis als type uitgekozen, omdat de meeste andere bladluizen, met betrekking tot leefwijze en gedaante, op haar gelijken. De bladluizen zijn schadelijke diertjes voor de planten ze nemen het sap wei eens in zoo groote hoeveelheid in zich op. dat deze door uitputting beginnen te kwijnen. De bladeren waarop ze in groote hoopen aanwezig zijn, krullen en trekken zich samen. Dit hebt U reeds menigwerf op perzik- en pruimeboom bemerkt. U begrijpt dat bloemen en vruchten op zulke aangetaste planten onmogelijk tot hun recht kunnen komen. Het aantal soorten bladluizen is groot; we mogen bijna zeggen dat iedere plant bezocht wordt door haar eigen karak teristieke bewoners. Een der meest gevaarlijke en die op dit oogenblik onmeedoogend optreedt is wel de wollige bloedluis van den appe laar en wel voornamelijk daar waar ze beschut staan. Ze zijn gelukkiglijk ge makkelijk te herkennen aan de afgeschei den was, die de dieren als met witte wol bedekt, en aan de roode vlek die ont staat wanneer men ze platdrukt. Ze zuigen de vochten uit het spint van stam en takken en deze vertoonen daardoor verkankerde, zieke plekken, waaraan de boom kan sterven, 't Zijn lastige kerels die de kanker fel aanwak keren en de boom in zijn gezondheid ten zeerste ondermijnen. We hebben nu nadere kennis met de ze diertjes gemaakt en weten reeds dat gebrek aan lucht en licht veroorzaakt 't zij door een te dichte planting't zij door voortdurend overtrokken weder, de vermenigvuldiging van deze diertjes sterk ten gunste beïnvloedt en we dus eerst en vooral hoeven te zorgen voor ruimte in onze beplantingendat ten minste hangt van ons af, 't weder niet, maar als beide tegenwerken, ongeluk kige boomgaard. In 't naaste nummer de ïestrijdingsmiddelen. Wanneer U samenstellingen R. U.Z. koopt: KIEKENVOEDERS ZWIJNENVOEDERS Volledige vetten, enz. is het noodzakelijk goed na te zien of de zakken het lood en etiket Redt U Zeiven dragen. In geen enkel geval mogen deze twee kenmerken van echt heid en waarborg ontbreken. Weigert elke zak die niet In orde Is. Jk TELEFOON 267. Voor leden van Redt U Zeiven, die tezelvertijd hunne waren bij hunne vereeniging koopen, zal alles kos teloos geschieden. Bedrag der toelage. Verdeeling van de toelage. Uitbetaling van de toelage. Het indienen der aanvraag. 40-

De Koornbloem | 1937 | | pagina 1