OVERDRACHTTAKSEN Op Studiereis in Nederland Het Bodemvraagstuk. Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers Het Speciaal Fonds ten bate der Gebrekkigen en Verminkten. op Inlandsche Granen. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 1 OOGST 1937. fr|i 25 ccaticii 19d« JAARGANG Nrl969] Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bureel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zqn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Het speciaal Fonds ten bate der ge brekkigen en verminkten werd ingericht door de wet van 1 December 1928. De ze wet werd gewijzigd door de wet van 22 Januari 1931 en door het koninklijk besluit van 31 Mei 1933. De tijd heeft echter uitgewezen dat sommige bepa lingen nog niet beantwoordden aan het doel dat door het speciaal Fonds werd nagestreefd. Om deze reden heeft de Regeering tijdens den parlementairen zittijd 1936- 1937, een ontwerp ingediend dat het stelsel der toelagen aan de gebrekkigen en verminkten grondig heeft herzien en gewijzigd. De nieuwe wet gedagteekend 10 Juni 1937, verscheen in het staatsblad van 13 Juni. Ziehier eene beknopte toelichting van hare bijzonderste bepalingen I. Wie heeft recht op de tegemoetkomingen uit het Fonds De tegemoetkomingen worden enkel verleend aan de gebrekkigen, de ver minkten. de gebrekkig geborenen, de blinden, de dooven en de stommen, die aan de volgende vereischten voldoen 1) Belg zijn en in België woonachtig. Er wordt geen onderscheid gemaakt tus- schen de Belgische nationaliteit door geboorte en door naturalisatie. 2) Ten minste 14 jaar en ten hoogste 65 jaar oud zijn. Tot heden was de leef tijdgrens gesteld tusschen 14 en 40 jaar, zoodat het nieuw regiem veel gunstiger is. De personen tusschen 40 65 jaar, welke onder het vorige stelsel werden uitgesloten omdat zij niet in de gestelde voorwaarden van ouderdom verkeer den, mogen dus een nieuwe aanvraag indienen. Eens den leeftijd van 65 jaar bereikt, wordt de tegemoetkoming niet meer uitgekeerd, omdat de belangheb bende verminkten en gebrekkigen, die de voorgeschreven stortingen voor hun pensioen deden en geen te hooge be staansmiddelen hebben, vanaf bedoel den ouderdom het ouderdomspensioen kunnen aanvragen en bekomen.. 3) Behoeftig zijn. De tegemoetkoming wordt dus enkel toegestaan aan de min vermogenden. De wet zegt echter niet wat door behoeftigheid dient verstaan, elk geval moet afzonderlijk worden on derzocht. Barema's tot vaststelling van de behoeftigheid zullen bij koninklijk besluit worden afgekondigd. Deze bare ma's zullen aan de economische omstan digheden worden aangepast. De minister van Sociale Voorzorg heeft verklaard, da( bij het opmaken dezer barema's rekening zal worden gehouden met de gezinslasten. 4) Aangetast zijn door een voortdu rende arbeidsongeschiktheid van ten minste 30 t. h. Voorheen was de graad van werkonbekwaamheid bepaald op 40 t. h. Hier is dus ook een merkelijke verbetering ingevoerd. 5) Aanvaarden zich, 't zij in een spe ciaal gesticht, 't zij bij een werkgever, 't zij in een vakschool, aan een beroeps opleiding of heropleiding te onderwer pen, welke met zijn geschiktheid over eenstemt. Volgens de bestuurlijke rechtspraak, bevestigd door de commissie der Kamer (verslag van 22 April 1927) zijn als ge brekkigen en verminkten te beschouwen de personen die een letsel hebben aan hun bewegingsorganen. Zijn diensvol gens uitgesloten de personen die lijden aan zenuwziekten, de zwakzinnigen, de krankzinnigen en geestelijk abnormalen Deze personen kunnen dus niet genie ten van het speciaal fonds voor gebrek kigen en verminkten. Zij kunnen echter in bepaalde voorwaarden beroep doen op de ondersteuning der commissiën van openbaren onderstand, of op de tusschen komst van het gemeen fonds. II. Personen uitgesloten van de tegemoetkoming. Niettegenstaande zij de gestelde voor waarden zouden vervullen, worden vol gende personen uitgesloten van de tege moetkoming van het speciaal fonds 1) de .personen die reeds begunstigd zijn met de vergoeding voorzien door de wet van 24 Juli 1927 betreffende het herstel van schade veroorzaakt door de beroepsziekten 2) de personen die reeds een vergoe ding ontvangen bij toepassing der wet op de arbeidsongevallen, of bij toepas sing van de artikels 1382 en volgende op de burgerlijke verantwoordelijkheid 3) de oorlogsverminkten die een in validiteitspensioen genieten 4) de personen die zich vrijwillig heb ben verminkt 5) de personen die zich gewoonlijk aan bedelarij overleveren 6) de personen die zich gewoonlijk aan het spel of aan den drank overleveren en die waarvan het wangedrag alge meen bekend is. IBedrag der tegemoetkoming. De jaarlijksche tegemoetkomingen zijn vastgesteld op hoogstens 2250 frank in geval van volslagen invaliditeit. Zij worden verminderd naar gelang het invaliditeitspercentage lager wordt. De commissie voor tegemoetkomingen aan de gebrekkigen en verminkten kan be sluiten de tegemoetkoming van twee jaar maximum te vervangen door het verleenen van een som bestemd voor het verwerven van kunstmatige leden en bewegingstoestellen. Zij kan insgelijks besluiten een kapi taal te verleenen ten beloope van hoog stens drie jaar tegemoetkomingen voor den aankoop van gereedschappen voor uitoefening van een bedrijf. De commissie mag evenwel den be langhebbende toelating verleenen na verloop van deze twee of drie jaren, een nieuw verzoek in te dienen, mits hij kan bewijzen dat hij buiten zijne schuld onge schikt is gebleven zijn brood te ver dienen. De minister van Sociale Voorzorg is gelast met de uitbetaling der tegemoet komingen. Deze zijn noch voor over dracht, noch voor beslag vatbaar, be houdens voor wettelijke onderhouds plicht. Ingeval de rechthebbende op de tegemoetkoming in een gesticht ver pleegd wordt, kan een deel van de te gemoetkoming aan dit gesticht worden toegekend volgens de regelen vastge steld bij koninklijk besluit. De volmachten, kwijtingen, getuig schriften en alle andere stukken in ver band met de uitvoering der wet, worden kosteloos afgeleverd en zijn vrij van zegel en griffierechten en van de forma liteit van registratie. De commissie voor tegemoetkomin gen beslist over de aanvragen tot steun. De afgevaardigde van den minister bij de commissie kan tegen hare beslissin gen in beroep gaan bij den minister van Sociale Voorzorg. Dit beroep schorst de uitvoering der beslissing. Indien de minister nochtans binnen de dertig da gen na de beslissing geen uitspraak heeft gedaan, wordt de beslissing der com missie uitgevoerd. Ook de aanvrager der tegemoetko ming kan bij den minister beroep aan- teekenen tegen de beslissing der com missie. Dit beroep moet aangeteekend zijn op straffe van ongeldigheid binnen de 40 dagen der beteekening van de be slissing door de commissie. IV. - Hoe dient de aanvraag tot tegemoetkoming gedaan De personen die de tegemoetkoming verlangen moeten daartoe een formulier aanvragen aan den burgemeester der gemeente. Zij moeten dit formulier zorgvuldig invullen en er volgende stukken bij voegen a) een geneeskundig getuigschrift ver meldende de nauwkeurige beschrijving der gebrekkigheid en het percentage van arbeidsongeschiktheid b) een verklaring betreffende de be staansmiddelen van hun gezin. Deze verklaring dient gevraagd aan den con troleur der rechtstreeksche belastingen. Deze drie stukken moeten zij, best tegen ontvangstbewijs, overhandigen aan den burgemeester hunner gemeente, die ze binnen bepaalde termijnen over maakt aan het Ministerie van Sociale Voorzorg. V. Overgangsbepalingen. De nieuwe wet is in werking getre den op 1 Juli 1937. Evenwel zullen de personen die hunne aanvraag hebben ingediend tusschen 1 Januari en 30 Juni 1937 aanspraak kunnen maken op de tegemoetkoming vanaf 1 April 1937, in dien zij althans aan de gestelde vereisch ten voldoen. Brief uit het Zenneland. Eppeghem, den 24~7~'37 Heer Bestuurder van Redt U Zeiven, Aalst. Bij het naderen van den oogst willen we U een verzoekschrift overhandigen. U zoudt zoo goed moeten zijn onze granen regelmatig te koopen en ons een goede prijs te betalen. Voor 't verleden seizoen waren de prijzen door Redt U Zeiven betaald altijd 2 tot 4 fr. lager als deze van de handelaars uit de streek. Dat komt zeker omdat Gij die dom me taksen plakt, iets waarvan de boeren hier niet willen weten, en wat ten an dere door geen enkel koopman wordt toegepast. We vinden het nogal straf dat Redt U Zeiven de boeren met taksen moet straffen, alswanneer de handelaars dat niet doen 1 Moeten we daarom veree- nigd zijn, om ons geld aan den fiscus weg te smijten We hopen dus dat Redt U Zei ven wat beter zal handelen met de boeren en ons de hoogste prijzen zal betalen voor onze granen, zooniet zullen we ver plicht zijn aan de handelaars te leveren. Ontvang, Heer Bestuurder, onze vriendelijke groeten. Namens de Landbouwers uit de streek. We zonden volgend ant woord aan onze leden uit het Zenneland Geachte Medeleden, Wij hebben uw geacht schrijven van 24-7-'37 wel ontvangen en namen er goede nota van. Op verzoek van onze Hollandsche collega's, waarmede wij een nauwe sa menwerking hebben en waarvan den Heer De Vries voor velen van u reeds bekend is door zijn regelmatige bezoe ken in Vlaanderen en de voordrachten welke hij vorige winter in enkele onzer afdeelingen hield, brachten wij een be zoek aan enkele belangrijke landbouw- uitbatingen, welke wij hier vervolgens zullen bespreken. Allereerst bezochten wij de kieken- kweekerij "De Kievitshoeve» te Bolnes, bij Rotterdam. Dit is een proefbedrijf van den heer De Vries en circa 2 Ha. groot. Benevens een woonhuis met pak huis en koelinrichting bevinden zich daarop een groot aantal groote en klei ne hoenderhokken, die allen uit hout zijn opgebouwd, met een totale grond- oppervlakte van ruim 850 m2. Elk dezer hokken is voorzien van een volgens zijn oppervlakte evenredig grasplein, ten einde voldoende beloop en groenvoeder te kunnen verzekeren aan zijn bewoners. Overal is versch drinkwater ter be schikking. Deze hokken bieden plaats aan min of meer 2000 leghennen en opfokgelegenheid voor 3000 kuikens, Het aantal op het bedrijf te houden hennen is niet altijd even groot, doch afhankelijk van omstandigheden die ver oorzaakt worden door loopende of te nemen proeven. De kweek van kleine kuikens en het nemen van voederproe- ven gaat omtrent het geheele jaar door. Deze proeven worden genomen met Witte Leghorns, Rhode Islands Reds en Noordhollandsche Blauwe en grijpen plaats in alle jaargetijden, zoowel onder ongunstige als gunstige omstandigheden. Bij ons bezoek waren op het bedrijf aanwezig een duizendtal leghennen en circa 1000 poeljen van 10 16 weken oud. De electrische broeimachine was echter in vollen gang om Noordholland sche blauwe kuikens uit te broeden. Dat gaat zóó door tot de maand December, waarna in Februari weer eieren van Rhode Island Red worden ingelegd, on middellijk gevolgd van Witte Leghorns. De kuikens, die toekomende week ge boren worden, gaan opnieuw in de kweekhokken, ten einde er vergelijkende voederproeven te onderstaan. Zoowel het opkweeken als het uit broeden geschiedt met electrische ver warming, hetwelk standvastig een ge lijkmatige warmte geeft. Dit is ook noo- dig, opdat alle faktoren welke ongunstig inwerken zooveel mogelijk moeten uit geschakeld worden, ten einde het ver schil in werkelijke voedingswaarde van verschillende mengelingen met juistheid te kunnen bepalen. Sommige koppels blijven tot bijvoor beeld 6 of 10 weken op de proef en an dere welke bijzonder voor leghennen worden gehouden, blijven gedurende een gansch jaar en zelfs nog langer op proef. Tot in't voorjaar werd er getrap- nest, doch sedert begin Juni loopen alle proeven voort per hok hetzij groot of klein. Behalve een gunstige warmtebron bij den opkweek en goede luchtverver- sching naast degelijke zindelijkheid, wor den de kuikens of leghennen niet als serreplanten behandeld, omdat dan de proeven van minder waarde zouden wezen. Het eigenlijke doel der proeven isde juiste aanduiding te geven om voedsels samen te stellen, die ook aan kuikens bij ongunstiger omstandigheden een goede groei geven en leghennen in staat stellen een flink aantal eieren te leggen. Deze kiekenkweekerij wordt vol strekt niet gehouden als luxe-bedrijf, doch wel zoo economisch mogelijk ge dreven. Het grootste deel der vetkiekens, haantjes en hennen die niet meer als fokmateriaal kunnen dienen, worden op het bedrijf zelf geslacht en in de koel kast bewaard, tot ze aan den verbruiker worden afgeleverd. De eieren welke niet voor het broe den moeten dienen, worden na ge schouwd en gestempeld te zijn in drie soorten gesorteerd naar gelang hun ge wicht. Voor de rechtstreeksche levering aan particulieren worden deze eieren verpakt in kartonnen doozen van 20 of 30 stuks. Voor ziekenhuizenen zoo meer worden ze ook nog wel verpakt in doo zen van 30 doch meestal in houten kisten van 500 stuks. Hooger gemeld bedrijf zal ook be zocht worden binst onze gezamenlijke uitstap naar Holland, binnen een paar weken. In een volgend nummer bespreken wij een proef kweekerij voor varkens te Haastrecht en een intensieve melkvee uitbating te Stolwijk nabij Gouda. We weten heel goed dat de meeste opkoopers van inlandsche granen geen overdrachttaksen toepassen en ze dus steeds hooger prijzen kunnen betalen aan de boeren. We kennen dezen toestand al te wel, maar kunnen er niets aan veranderen. Ziehier hoe dit ineenzit De toepassing van de overdrachttaks op de inlandsche granen is een belgische maatregel, die zooals alle belgische wetten nageleefd wordt door de goed- gewillige. Maar gezien Redt U Zeiven steeds alle wetten en reglementen eerbiedigt, wor den ook deze taksen door ons toege past. De meeste kooplieden doen het niet of zullen het ook nooit doen, om de sim pel reden dat de kontrool uiterst moei lijk en totaal verwaarloosd is. Deze lieden zijn ten andere niet ver plicht boek te houden en hebben de handen vrij om aan alle mogelijke tak. sen te ontsnappen. Dit is niet het geval met Redt U Zeiven, waar ieder levering moet Ingeschreven worden, zoodat alle handelingen gemakkelijk gecontroleerd kunnen worden. Die toestand zal nooit beteren zoo lang de taks op de inlandsche granen bestaat. We hebben reeds lang aangedrongen bij de overheden om dezelve af te schaf fen, wat ons tot hiertoe niet is gelukt. Tot ons spijt moeten we dus laten weten, dat we niets kunnen veranderen aan den toestand en dat de landbou wers vrij zijn hun granen aan de koop lieden te verkoopen. Er bestaat echter gevaar dat zekeren dag een controoldienst zou ingesteld Zie vervolg onderaan 4de kol.) Rond het XVIIe Internationaal Landbouwcongres. II. Grieven tegen de Duitsche opvatting. Op het nationaal-socialistisch stelsel van bodemvererving en bodemuitbating, waarvan wij aan de hand van het ver slag van dr Reischle, in een eerste artikel een breedvoerige uiteenzetting hebben gegeven, is van Fransche zijde critiek geleverd. En wel in de eerste plaats in een ver slag van prof. Jean Baby, waarin deze er op wijst, dat het bodemvraagstuk van veelzijdiger aard is dan uit het Duitsch standpunt blijkt. Want het gaat uitein delijk om de vraag om te weten hoe de bodem aan zijn bewerker een werkelijk menschwaardig bestaan kan verschaffen, hoe hij een instrument van vooruitgang en onafhankelijkheid kan zijn in plaats van een factor van armoede en gebon denheid. worden en dan zouden veel kooplieden en ook veel boeren gestraft worden met zware boeten. Het is aan U te kiezen tusschen de hoogere prijs van de ontduikers en het gevaar van straffen, of de wettige han deling van Redt U Zeiven, die U de noodige factuur met zegels aflevert in gevolge de wet. We meenen dat we de toestand klaar hebben geschetst en laten aan U de keus over. Met beste groeten. Prof. Baby geeft toe dat de liberale opvattingen van het economisch kapi talisme over de meerderheid der boeren onheil hebben gebracht en dat de land bouwers, zwak en afgezonderd tegen over de economische macht van nijver heid en kapitalisme, bescherming be hoeven. Wat de Fransche thesis aan het Duitsch standpunt verwijt is dat het een sterke staatsinmenging en de organisatie van een ingewikkeld controolsysteem vereischt. Weliswaar laat de staat aan den boer een zekere bedrijfsvrijheid en laat hij hem voor eigen rekening arbei den maar dan toch met den stok achter de deur. De groote grief is echter, dat het systeem de menschen opsluit in hun be roep en kasten kweekt, waarvan het bestaan op den duur voor de ontwikke ling van den enkeling noodlottig moet worden. Het is dan ook volkomen in strijd met de democratische opvattingen. Om het duidelijker te zeggen Het nationaal-socialisme wil de land bouwers, en niet alleen dezen, vastleggen in de economische en sociaal moeilijke en vaak vernederende onrechtvaardige situatie, waarin ze door het kapitalisme gekomen zijn, waarbij het den vooruit gang der ontwikkeling wil tegenhouden (Zie vervolg bh.) TELEFOON 267. 1

De Koornbloem | 1937 | | pagina 1