Handel in Eetaardappelen Op Studiereis in Nederland Het Bodemvraagstuk. Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers ZITDAG Een vraagstuk van groot belang voor onze verbouwers. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG [8 OOGST 1937. fr|* 29 titttoi 19d« JAARGANG Nr 970 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Verleden week werd in het Ministerie van Landbouw door de bevoegde kommissie inzake export van eetaardappelen een vergadering gehouden, waarop het vraagstuk van den uitvoer naar Zuid-Amerika werd bespro ken. Men besprak er insgelijks de heerschende toestanden in dit do mein en het bleek me nuttig en kele aanteekeningen te doen die ik aan de belanghebbenden wil mededeelen. Er zijn hier groote lessen te nemen door onze ver bouwers en ik bid hen dezelve goed te willen overwegen. De Toestand. Voor 't oogenblik is er groote vraag voor Argentinië. Dit land sloot reeds groote kontrakten af met Nederlandsche uitvoerders en van nu tot einde Augustus zijn alle scheepsvrachten genomen voor de verzending van de ver kochte eetaardappelen. De hoogergenoemde vergade ring werd speciaal bijeengeroepen door den Minister van Landbouw, om de mogelijkheid te onderzoe ken om ook aardappelen van Bel gië naar Argentinië te zenden, en om de noodige regelingen in deze zaak te treffen. Uit de besprekingen die volg den bleek het dat voor het oogen blik geen enkel uitvoerder in ons land het aandurft aardappelen te verkoopen noch te verzenden om wille van de groote risico's welke eraan zijn verbonden, en de na- deelige voorwaarden aan dewelke de Belgische aardappelen in Ar gentinië aan den man kunnen wor den gebracht. Vooreerst zijn onze aardappe len 20 fr. minder te verkoopen als de Hollandsche Daar komt bij de grootere onkosten voor de verzekeringspremie, die 6 hoo- ger loopt dan deze voor de Hol landsche geëischt. De grootste stronkeisteen in deze zaak is dan het gevaar voor verrotting van de Belgische aard appelen, dat voor 't oogenblik zeer groot schijnt te zijn gezien de ziekten die onze velden besmetten. De Oorzaken. Het feit dat de hollandsche waar 20 fr. per 100 kg. duurder wordt verkocht, is een ongeloof lijk verschijnsel De oorzaak ligt aan de betere verzorging van de waar, en de betere hoedanigheid der produc ten, die ziektevrij.'goed gesoiteerd en in 't algemeen best verzorgd zijn. De vraag waarom de verzeke ringsmaatschappijen hoogere ver zekeringspremies eischen, krijgt hetzelfde antwoord het gevaar is te groot voor onze belgische aardappelen. Deze zijn gewoonlijk ziek en daarenboven slecht gesorteerd en weinig verzorgd. Dat zal voor dees jaar aan onze verbouwers vele millioenen kosten. Vergeten we niet dat de Hol landsche kweekers alle middelen in het werk stellen om hun vel den van ziekte te vrijwaren. Deze worden regelmatig twee- öf drie maal besproeid, zoodat de knollen sterk en gezond tot hun vollen groei komen. Nadien worden ze met zorg geroeid en goed gesor teerd. Door deze behandelingen kun nen ze producten leveren die aan hooge prijzen worden verkocht en markten veroveren, waar andere min verzorgde waren geweerd worden. De toestand is nu eenmaal zoo dat onze Muizen tegen hooge prijzen kunnen verkocht worden in het buitenland, indien ze de hoedanigheden bezitten die toela ten dezelve te verzenden. We moeten echter met spijt vaststellen dat onze velden ziek zijn, dat onze kweekers er niet meer aan houden te besproeien, en zoodoende de aardappelkweek stilaan maar zeker naar een roem loos einde zullen brengen. De Nederlanders integendeel sparen geene zorgen, besproeien en doen alles om prima-waar in den handel te kunnen brengen. We doen een beroep op het gezond verstand onzer landbou wers teneinde deze kostelijke les te nutte te maken en vanaf toeko mende jaar over te gaan tot de besproeiing van de aardappelen, vooral van de Eerstelingen en Muizen. Indien ze daarenboven beste plantgoed gebruiken en een vol ledige bemesting toedienen, zullen ze toekomende jaar in staat zijn evengoede aardappelen te leveren als onze Noorderburen en zullen we onze faam en de verloren markten terug kunnen winnen. Rond het XVIIe Internationaal Landbouwcongres. III. - In Roemenië, Italië en Joego-Slavië. Na het Duitsche standpunt inzake bodempolitiek te hebben uiteengezet en de bezwaren tegen het Duitsche systeem door Prof. Jean Baby van Parijs voort gebracht te hebben meegedeeld, willen we in deze derde en laatste bijdrage over het bodemvraagstuk nog de standpun- ten van Roemenië, Joego-Slavië en Italië geven. Het zou ons natuurlijk zeer aangenaam geweest zijn ook het Bel gisch standpunt voor onze lezers bekend te maken, maar spijtig genoeg heeft geen Belgisch afgevaardigde op dit punt het woord gevoerd. Tijdens de besprekingen werd er door professor Jonescu van Bucarest op ge wezen, dat men in een overgangstijd perk, zooals we er thans een beleven, niet het kapitalisme mag vereenzelvi gen met de uitwassen van het kapita lisme, gelijk het maar al te dikwijls werd gedaan. Ook in Roemenië heeft de Regeering zich genoodzaakt gezien in te grijpen oefent toezicht uit op het verhypothe- keeren van den grond, terwijl zij iederen verkoop van gronden eerst moet goed keuren. De kooper moet Roemeen zijn en mag niet meer dan in totaal 50 hec- taar bezitten verder moet hij boer zijn. Geen verdere splitsing van 2 hectaar wordt toegelaten, terwijl in geval van verkoop de boeren ook voor kleine stukken de voorkeur hebben. Bovendien heeft de Staat voor alle gronden een recht van voorkoop. Men acht het be perken van bodemspeculaties in de mate van het mogelijke een boerenbelang en de daarvoor noodzakelijke wettelijke voorzorgsmaatregelen geheel passend in de omlijsting van "het nieuwe kapi talisme,,, dat men in Roemenië wil uit bouwen. Het door toezichter A. Hribar, van het landbouwministerie van Joego- Slavië, ingediende verslag bevat schier dezelfde denkbeelden. Ook daar heeft de regeering ingezien, dat men den noch politiek, noch economisch georgani- seerden landbouwer niet zonder be scherming kon laten tegenover het uit stekend georganiseerde kapitaal, dat zijn leidende en overheerschende positie begint te verliezen. De Joego-Slavische regeering staat ook voor het vraagstuk hoe men het kapitaal een het algemeen belang dienende positie in de samenle ving zal kunnen aanwijzen, waarmede de dictators in de verschillende landen reeds een aanvang hebben gemaakt. Dit is een vraagstuk waarvoor ieder land zich geplaatst ziet en dat een op lossing moet vinden in het kader van de specifieke behoeften aan ieder land eigen. Professor G. Nedici, van het land- bouw-economisch instituut van Turyn, wees er in zijn verslag op, dat in Italië de landbouw een overwegend familiaal karakter heeft weten te behouden, waar bij de verhouding tusschen de grond eigenaars en de het bedrijf uitbatende families berust op historisch gegroeide en zich aan nieuwe aangepaste contrac- tueele verhoudingen. In Italië beslaat bijna de helft der be drijven geen 20 hectaar en bijna 20 °/o is van 20 tot 100 hectaar groot. Het kapi talisme heeft in Italië niet dien invloed uitgeoefend zooals in de moderne indu strie en financieele wereld het geval is. -Iet bodemvraagstuk stelt zich derhalve in Italië niet zoo accuut dan, bijvoor beeld, in Duitschland, en de Italiaansche Regeering, al laat zij geen middel on verlet om de landbouwers een treffelijk bestaan te verzekeren, heeft hare beste krachten ingespannen om de voort- brengst der landerijen te verhoogen om zoodoende in staat te zijn in eigen be hoefte te voorzien. Hetgeen dit jaar zeker weer het geval zal zijn in tegenstel ling met het vorige jaar, waarin Italië zich verplicht zag belangrijke hoeveel heden graan in het buitenland aan te schaffen. Ten slotte en daarmede willen we deze belangrijke reeks van spreekbeur ten over het bodemvraagstuk sluiten heeft heer Henri Noilhan uit Parijs, die de Fransche Regeering vaak in land bouwzaken van advies dient, het verslag van professor Baby nog eens onder streept. Hij wees er op dat men de Duit sche critiek op het liberaal-kapitalistisch stelsel aanvaarden kan zonder dat men dit systeem ook voor den Franschen boer wenschelijk acht. Immsrs dit sys teem schaft het vrije erfrecht af, legt de vrijheid van verkoop en tot zekere mate het vrije uitbatingsrecht van den bodem aan banden. In andere woorden ver werpt alles waarvoor de boeren in 1789 aan de revolutie hebben deelgenomen. Spreker wees op hetgeen Roosevelt in de Vereenigde-Staten ter bestrijding van de crisisgevolgen ondernomen heeft om er tot besluit op te wijzen, dat verande ringen van ingrijpenden aard noodzake lijk zijn. Er moet een einde komen aan (Zie vervolg onderaan 4de kol.) (le vervolg). Verleden week bespraken wij de kie- kenkweekerij De Kievitshoeve te Bolnes bij Rotterdam. Heden beschrij ven wij een proefmesterij voor varkens te Haastrecht en een intensieve melk- uitbating te Stalwijk bij Gouda. De proefmesterij voor varkens, toe- behoorende aan den Heer Oskam, deel genoot van den Heer De Vries, is sterk belemmerd door regeeringsmaatregelen, welke een aanzienlijke beperking van fokmateriaal en mestvarkens voorschrij ven. Voor enkele jaren werden regelmatig met een driehonderdtal zwijnen voeder- proeven genomen, doch dit aantal be draagt thans ongeveer 100. Het is echter toch nog zeer belangwekkend en geeft een goed beeld weer van de zorgen, wel ke er genomen worden, ten einde het samenstellen van voordeelbrengende varkensvoeders mogelijk te maken. De zwijnenstallen zijn onderverdeeld in fokstallen en meststallen, welke nu door de beperkingsmaatregelen voor meer dan de helft ongebruikt blijven. De fok- varkens worden normaal, als het weder het toelaat, buiten gevoederd. Hiertoe is aan ieder opfokhok een buitenhok aangebracht, welke goed is uitgemaakt en met een kleine deur in betrekking staat met het binnenhok. De hokken voor mestvarkens hebben vol doende grootte om een twintigtal zwij nen tot het gewicht van omstreeksch 250 kg. te brengen. Overal is versch water ter beschik king en zijn de hokken voorzien van een goed systeem van luchtverversching, zoodat de dieren standvastig in een ge zond midden verblijven. De voederproeven worden genomen met zuiver Groot Yorkshire Varkenen dezes kruisingsprodukten. Benevens de uitslagen der zelf aangelegde proeven worden er ook nog een schat van gege vens gehaald uit het materiaal van groo te afnemers, die alle mengelingen, zoo wel voor varkens als rundvee gebruiken volgens voorschrift van de Oskavri fabriek. Vervolgens bezochten wij een dezer de wanorde, welke konkurrentie en ge winzucht onder het huidig stelsel na den oorlog in de wereld gebracht hebben. De centrale gedachte waaromheen allen zich zouden moeten vereenigen is dat de boer die met zijn gezin het land be bouwt gaarne bereid is afstand te doen van speculatieve winsten die hem inner lijk nooit ter harte gingen ter wille van de zekerheid van een behoorlijk bestaan. Voor het orthodoxe kapitalisme is het risico de voorwaarde voor succes en winst. In dit opzicht staat het recht streeks tegenover het familiaal kapita lisme van den boer en den kleinen am bachtsman, dat te groote prijsschomme- lingen wil uitschakelen. Heer Noilhan was van meening dat het bodemvraagstuk in het bijzonder en het landbouwvraagstuk in het algemeen zouden moeten voorgelegd worden aan het Internationaal Arbeidsbureel te Geneve. Op dit punt was er echter oneenig- heid. Talrijke aanwezigen waren van oordeel dat deze kwesties eerder aan het Internationaal Landbouw Instituut te Rome moest voorgelegd worden. Nog uit andere landen lieten zich stemmen hooren over het hoogst be langrijk bodemvraagstuk, de regeling der productieprijzen en al wat daarmede in verband staat. Bijna elk land staat thans voor deze moeilijke kwesties, welke zooveel omvatten, dat wel ieder volk naar een oplossing zal moeten zoeken. Het zou ons niet verwonderen dat de besprekingen op het XVIIe Internatio naal Congres een aankondiging inhou den van veranderingen van wereldom vattende beteekenis, welke zich in de wereldeconomie zullen voltrekken en waarbij de landbouw niet langer een ondergeschikte rol zal vervullen, doch weer de plaats zal innemen die hem toekomt. afnemers in de streek van Gouda. Dezes hofstede bestaat uit een prachtig woon huis, waarlijk een villa, een koestal en varkensstal met hangaar welke enkele meters van het woonhuis zijn verwijderd. Achter de hofstede liggen de uitgestrek te weilanden circa 50 Ha groot waar van minstens 1/4 bestaat uit grachten of sloten het heele jaar met water ge vuld. Op deze weiden van zeer goede hoedanigheid, grazen een dertigtal melk koeien en 50 stuks slachtvee, welke dag en nacht op de weide verblijven. Binst de zomermaanden woont de boer in zijn koestal, welke zoo goed is verzorgd en onderhouden dat men zich in een mooi salon denkt te zijn. In hetzelfde lokaal wordt ook de we reldberoemde Goudakaas vervaardigd. De koelen worden op de weide twee maal daags gemolken de melk wordt zoo zuiver mogelijk behandeld en in een groote kuip gebracht, waar het eerste stadium der kaasmaking plaats grijpt. Wij hebben het geluk gehad al de bewerkingen der kaasmakerij op deze boerderij te mogen bijwonen en zullen ze hier in 't kort beschrijven. Zooals we hooger zegden wordt de melk zoo zui ver mogelijk samengebracht in een groote kuip, waar zij vervolgens goed wordt omgeroerd en van de laatste on zuiverheden, indien er nog in te vinden zijn, wordt ontdaan. Vervolgens wordt het zuursel dat de boerin dagelijks zelf voorbereidt alsmede het stremsel (uit treksel uit de lebmaag der kalveren) toe gevoegd, terwijl de melk op ongeveer 28° C. wordt teruggebracht. Eerst wordt weerom goed omge roerd om dan gedurende 25 minuten te laten stilstaan. Thans wordt de machine op de kuip geplaatst welke de gestremde melk eerst zachtjes dan wat sneller ge durende 10 minuten doorsnijdt. Vervolgens laat men bezinken en neemt het bovenste deel der bekomen wei weg. Men voegt warm water toe tot de temperatuur van 33° C. bereikt wordt om dan opnieuw gedurende 15 minuten te snijden. Dan weerom de wei wegnemen en verwarmen tot 37° C. en opnieuw gedurende 5 minuten roeren. Men laat nog 15 minuten bezinken, ter wijl men van tijd tot tijd eens omroert, teneinde voldoende kaasrijping te be komen. De kaas wordt in de kuip zelf in de vormen gebracht, welke dan gedurende 12 uren geperst worden. Vervolgens worden de kazen uit de vormen geno men en gedurende 2 dagen in lichte pekel gebracht om daarna gedurende 4 dagen in een gesatureerde zoutoplos sing te verblijven, waarna ze in de kaas kamer gebracht worden, om er enkele weken voort te rijpen en dan op de markt te Gouda verkocht te worden. De bekomen kaas is een volvette kaas, die minstens 48 °/o vet bevat en een wereldberoemdheid heeft verworven. De wei, afvalprodukt der kaasma kerij, bevat nog een weinig room en wordt in verzuringskuipen gebracht. De room wordt er afgeraapt en geboterd. Dit geeft nog omtrent 1 kg. boter op 1000 liter wei. De verzuurde wei wordt aan de mestvarkens vervoederd. In de varkensstallen van deze boer derij bevonden zich ruim 250 mestvar kens welke uitsluitend met varkensmeel en een weinig wei gemest worden tot 200 a 300 kg. per stuk. ('t Vervolgt). van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 5 Sept. van 8,30 tot 10,30 uur, in ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal. Groote Markt. Hij is ter beschikking der belangheb benden om alle inlichtingen te geven over verzekeringen van allen aard t brand, ongevallen, leven enz. TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1937 | | pagina 1