HET PACHTVRAAGSTUK GEZINSVERGOEDINGEN A De mis-oogsten in d Westelijke Provincies Arbeid ac lelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers ZITDAG Kas voor Redt U Zeiven eene kas opricht Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 15 OOGST 1937. fi|» 29 cuttM 19d« JAAKQAMG Nr 971 Abonnementsprijs 12 £r. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeeberg kaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De tekst van het Wetsvoorstel opgemaakt door de Landbouwcommissie der Kamer. In ons nummer van 16 Mei 1,1. heb ben wij een commentaar gewijd aan het wetsvoorstel De Vleeschauwer tot re geling van het pachtvraagstuk. Gezien het overwegend belang dat deze kwestie oplevert voor de overgroote massa onzer landbouwers, zullen wij hier een toelichting geven van de bijzonderste bepalingen van het wetsvoorstel opge steld door de landbouwcommissie der Kamer van Volksvertegenwoordigers. Dit voorstel neemt sommige bepalingen over van de wetsvoorstellen ingediend door de heeren De Vleeschauwer en Wauters. I. Verplichte geschreven pacht overeenkomst. Artikel 1 van het wetsvoorstel der commissie bepaalt dat de pachtovereen komst betreffende landelijke goederen dient bevestigd per geschrift. De mon delinge pachtovereenkomsten zullen dus na afkondiging van de nieuwe wet niet meer toegelaten zijn. II. Minimum-duur der pacht. De duur van een pachtcontract waar bij een verhuring plaats grijpt van meer dan één jaar mag niet minder bedragen dan negen jaar, niettegenstaande elk strijdig beding of gebruik. De partijen mogen evenwel overeen komen dat de verpachter (eigenaar) een einde kan stellen aan de pacht van het verhuurde goed om het zelf uit te baten of te laten uitbaten door zijn afstamme lingen, mits inachtneming van den op zeggingstermijn (over 't algemeen van twee jaar) voorzien door de huidige wet. Indien de eigenaar of zijne afstammelin gen het verhuurde goed niet uitbaten binnen een termijn van zes maand, of indien de uitbating fictief is, zal de uit gezette pachter recht hebben op schade vergoeding. Indien de pachtovereenkomst geregis treerd werd, zal de benadeeligde of uit gezette pachter van den eigenaar eene vergoeding mogen eischen ten beloope der registratierechten welke ontvangen werden en betrekking hebben op de ja ren der pachtovereenkomst die nog te loopen waren vanaf het definitief vertrek van den pachter. Uitzonderingen Voorgaande bepalingen zijn niet toe passelijk op de pachtovereenkomsten betrekkelijk t 1) gronden onteigend of aangekocht wegens openbaar nut. De pachter van dergelijke gronden zal evenwel van het gebruik ervan niet kunnen beroofd wor den, tenzij mits een billijke vergoeding en zulks niettegenstaande elk strijdig beding. 2) de gronden welke om reden hunner ligging dienen beschouwd als bouw gronden of als gronden met nijverheids bestemming, op voorwaarde dat zij als dusdanig werden opgegeven op het tijd stip der afsluiting van de pachtovereen komst. 3) de gronden verhuurd door den eigenaar of den pachter aan zijn perso neel als bijhoorigheid of onderdeel van een arbeidscontract. 4) op de overeenkomsten van onder verhuring of afstand van pachtdeze kunnen enkel aangegaan worden voor één zelfden duur als de bijzonderste of de hoofdpacbt. III. Opzeggingstermijnen. Niettegenstaande elk strijdig beding of gebruik, kunnen de pachtovereen komsten waarvan de duur vastgesteld is door de wet of een contract, slechts een einde nemen mits een opzegging te ge ven minstens twee volle jaren vóór het vertrek door den eigenaar en minstens één vol jBar vóór het vertrek door den pachter. Zelfde opzeggingstermijn is toepasselijk op de pachtovereenkomsten zonder bepaalden duur. In voorkomend geval wordt de opzeg gingstermijn derwijze verlengd dat het gebruik eindigt op de data voor het yertrek vastgesteld door de pacht, of, bij gebreke van de pacht, door het plaat selijk gebruik. De verpachter kan bovendien van zijn recht van opzegging enkel gebruik maken, mits hij een ernstige reden daar toe kan inroepen waarover de rechter naar billijkheid oordeelt. Elke strijdige overeenkomst is nietig, tenzij zij aangegaan werd na de opzeg ging en voortvloeit uit een authentieke akte (notarieele akte of gelijkwaardige) of uit een verklaring, op ondervraging, afgelegd voor den vrederechter van het kanton waar het goed gelegen is. Uitzonderingen 1) De opzeggingstermijn bedraagt slechts drie maand wanneer het gron den betreft onteigend of aangewezen wegens openbaar nut, alsook bouw- of nij verheidsgronden. 2) Geen opzegging is vereischt, indien het overeenkomsten betreft waarvan het voorwerp een minderen duur dan één jaar in zich sluit. 3) De pacht betreffende gronden ver huurd als onderdeel van een arbeids contract, neemt een einde van rechts wege den eersten vervaldag na de verbreking van het arbeidscontract. Vorm der opzegging De opzegging dient gegeven bij deur waardersexploot of bij aangeteekenden brief, op straffe van nietigheid. IV. Herziening der pachtprijzen. Elke pachter of verpachter van een landelijk goed heeft het recht, om de drie jaren, de herziening te vragen van den pachtprijs, aan de pachtkamer in gesteld bij het vredegerecht van het kanton waar het gepachte goed gele gen is. De herziening mag worden aange vraagd, zoowel voor de pachten waar van de prijs geheel of gedeeltelijk in natura werd vastgesteld als voor de pachten waarvan de prijs in geld werd bepaald. De pachtkamer beslist naar billijk heid. Zij houdt rekening met den alge- meenen toestand van den landbouw en de landbouwmarkt, met den prijs en de voorwaarden van het in loop zijnde pachtcontract, met de waarde van het goed en met alle andere factoren, welke nuttig kunnen zijn voor een billijke rege ling van den pachtprijs. Is nietig en zonder waarde, elke be paling waarbij een der partijen zich het recht ontzegt de herziening van den pachtprijs te vragen. V. Instelling der Pachtkamers. Bij elk vredegerecht wordt eene pachtkamer ingesteld met de dubbele opdracht bij wijze van minnelijke schik king of bij gebreke hieraan bij vonnis alle geschillen te beslechten, betrekkelijk de verhuring van landelijke goederen. Deze pachtkamers zijn samengesteld uit den vrederechter, zetelende als voorzit ter, en uit vier bijzitters of assessoren. De Koning noemt deze bijzitters voor een duur van vijf jaar op een dubbele lijst van kandidaten voorgedragen voor elk kanton door het gewestelijk land- bouwcommice. Dit duidt te dien einde vier kandidaten-eigenaars of verpach ters en vier kandidaten-pachters aan. De bijzitters ontvangen vergoedingen vast te stellen bij koninklijk besluit. Na het verstrijken van den termijn van vijf jaar, kunnen de uittredende bij zitters herbenoemd worden. VI. Rechtspleging tot herziening. De vraag tot herziening van den pachtprijs is slechts ontvankelijk, nadat de aanvrager aan den Vrederechter voorzitter der pachtkamer het verzoek heeft gedaan de andere partij in verzoe ning of minnelijke regeling op te roe pen. Dit verzoek mag mondeling of schriftelijk gedaan worden. In het eer ste geval, wordt er door den Voorzitter der pachtkamer akte van opgemaakt. In het tweede geval, wordt het verzoek overhandigd aan den griffier van het vredegerecht die er ontvangstbewijs van aflevert. Binnen de acht dagen na het indie- I nen van het verzoek roept de Vrede rechter-voorzitter der pachtkamer de twee partijen op tot minnelijke regeling en stelt proces-verbaal op van den uit slag hunner verschijning. Wordt een overeenkomst bereikt, dan stelt zelfde proces-verbaal er de be dingen van vast en het afschrift van het proces-verbaal wordt in uitvoerbaren vorm afgeleverd en geld als wet voor de partijen. Wordt geen overeenkomst bereikt, dan moet de aanvrager de andere partij dagvaarden en verleent de pachtkamer vonnis dat kan uitvoerbaar verklaard worden niettegenstaande beroep of zonder borg. Al de akten voorafgaande het exploot van dagvaarding of inleiding der rechts pleging tot herziening, zijn vrijgesteld van zegel en van registratie. VII. Andere bepalingen. Hooger hebben wij meegedeeld dat ingevolge het voorstel der kamercom missie van landbouw, de minimum- pachtduur in algemeenen regel is vast gesteld op 9 jaren, de opzeggingster mijn bedraagt 2 jaar voor den eigenaar of verpachter en 1 jaar voorden pach ter. De tekst der commissie bepaalt dat, wanneer de opzegging niet binnen den gesteiden termijn geschiedt, een nieuwe pachtovereenkomst ingaat van 9 jaar vanaf het tijdstip waarop de vorige pacht verstreken is. Terwijl de huidige pachtwet slechts het vermogen voorzag voor de betrok ken partijen een staat der verhuurde goederen op te maken binnen de drie eerste maanden der ingebruikneming, schrijft de tekst der kommissie desaan- gaande voor wat volgt Gedurende de drie eerste traanden van elk pachtcontract, moeten de par tijen een omstandigen beschrijvenden staat van den toestand der verhuurde goederen doen opmaken. Bij nalating of verwaarloozing van dezen pleegvorm, zal de vrederechter door vonnis niet vatbaar voor beroep, een deskundige aanstellen voor het opmaken van be doelden staat. Elke pachtovereenkomst dient vast gesteld per geschrift. Een afschrift ervan zal binnen de drie maand gezonden wor den aaa den vrederechter, voorzitter der pachtkamer van het kanton waar de goederen gelegen zijn. Zijn de verhuur de goederen gelegen in verschillende kantons, dan moet de registratie der pachtovereenkomst geschieden in het kanton waar de hoevegebouwen van den pachter gelegen zijn. Tijdstip waarop de nieuwe pacht wet zou van kracht worden. De bepalingen betreffende de opzeg ging zullen, volgens het voorstel der Kamercommissie, van kracht worden 10 dagen na hunne afkondiging door het Belgisch Staatsblad. Deze betrekkelijk de rechtspleging 10 dagen na de bekendmaking van het koninklijk besluit waarbij de pachtka mers worden ingesteld. De bepalingen betreffende de herzie ning der pachtprijzen zullen in voege treden als volgt a) Op 1 Januari 1938, wat betreft de pachten vallende onder toepassing der wet van 10 Oogst 1933 op de tijdelijke herziening van sommige pachtprijzen. b) 10 dagen na de afkondiging door het staatsblad van het koninklijk besluit waarbij de pachtkamers worden inge richt, wat betreft al de andere pacht overeenkomsten. In een volgende bijdrage zullen wij ons oordeel kenbaar maken betreffende de regeling van het pachtvraagstuk. ont worpen door de Kamercommissie van Landbouw. van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 5 Sept. van 8,30 tot 10,30 uur, in ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. Ingevolge de laatst gestemde wet zullen alle niet-loontrekken- den dus alle landbouwers en andere beoefenaars van vrije beroe pen genieten van de gezinsvergoedingen vanaf 1 Januari 1938. Onze landbouwers worden aldus gelijkgesteld met de arbeiders en bedienden en zullen dezelfde vergoedingen worden uitbetaald, mits de bepaalde bijdragen te storten. Er dienen, evenals voor de loontrekkenden, afzonderlijke kas sen opgericht, die zullen zorgen voor de uitbetalingen aan de recht hebbenden. We kunnen onze leden met genoegen meedeelen dat in samenwerking met enkele groepeeringen, zoodat dit wel een der machtigste kassen van het land zal zijn. Alle Redt U Zeivers sluiten aan bij hunne kasf waar ze de grootste voordeelen zullen genieten. De inschrijvingsformulieren zullen eerstdaags ter beschikking worden gesteld om het lidmaatschap aan te geven. Zooals ten allen tijde zal Redt U Zei ven de belangen der leden behartigen en in vertrouwen dienen. We rekenen dan ook op alle leden, om met ons aan te sluiiten. CANADA. In Saskatchewan is de oogst schier geheel vernield. Niet alleen de Vereenigde-Staten,ook Canada wordt geteisterd door de groote droogte. Een klein bericht dat onlangs door een persagentschap werd verspreid toont er de geweldige afmetingen van aan De Canadeesche prairie-provin cies, zoo heet het, welker graanproductie in 1928 nog 544.590.000 bushels be droeg, zullen dit jaar waarschijnlijk min der dan 200.000.000 bushel voortbren gen. Sommige waarnemers ramen de productie zelf op niet meer dan 150 mil lioen bushel. Zeven opeenvolgende jaren lang heb ben de uitgestrekte gebieden van Wes telijk Canada, waar "uitgestrekt,, een beteekenis heeft die men in Europa, Rusland wellicht uitgezonderd, niet meer kent, zwaar van de droogte geleden. In de provincie Zuid-Saskatchewan, die als centrum van dit "uitgestrekt» gebied mag gelden, is een breede strook land, ten Noorden van de grens der Veree- nigde Staten, in een werkelijke woestijn veranderd. Meer dan 1.000.000 menschen in het Westen van Canada, bijna het tiende deel der gansche bevolking, zijn bij deze mis-oogsten rechtstreeks betrokken en men vreest dat tegen het einde van het jaar niet veel minder dan 400.000 per sonen hulp zullen behoeven in den vorm van "droogte-steun». In het Canadeesch Lagerhuis te Otta wa heeft de Minister van Landbouw, heer J.G. Gardiner, een droevig beeld opgehangen van den toestand in het westelijk deel van het land. In de drie goede oogstjaren, 1926-1928, zoo zegde hij, hebben de Canadeesche prairie- graanfarmers 1.180 millioen Cana deesche dollars van hun oogst gemaakt. De volgende drie jaren, 1929-1931, be droeg hun inkomen slechts 350 millioen dollar, hetzij een verlies van 800 millioen dollar. En, vervolgde de Minister, dit verlies werd nooit goed gemaakt.Sedert in 1928 de prairie-oogst steeg tot boven het half billioen bushel, is de opbrengst van jaar tot jaar geslonken. In 1931 werd een laagtepunt bereiktslechts 301.181.000 bushelsin 1932 bedroeg de oogst weer 426.947.000 bushels. Dit herstel kon niet gehandhaafd wor den. In 1933 was men getuige van een nieuwen scherpen val. Heel de oogst be droeg 263 millioen bushels. En sindsdien heeft de vermindering gestadig voort geduurd. In 1936 bedroeg de oogst nog slechts 212 millioen bushels. En dit jaar zal de vermindering opnieuw catastro faal zijn. In zijn uiteenzetting voor het Cana deesch Parlement wees hr J.G. Gardiner er op, dat zich van jaar tot jaar wijzi gingen voordoen in het algemeene beeld der droogte, 't Vorige jaar omvatte het droogtegebied Calgary en een deel van Zuid-Alberta. Dit jaar ligt Calgary er buiten en het gebied rond Lethbridge verwacht een betrekkelijken goeden oogst. Maar terwijl het droogtegebied in Alberta een weinig beperkter is, heeft het zich in Saskatchewan uitgebreid. Regina en Saskatoon lagen verleden jaar buiten den droogtegordel, dit jaar echter liggen zij er midden in. In het Noorden strekt deze gordel zich zelfs uit tot Bat- tleford, een stadje van ongeveer 6.000 inwoners aan de samenvloeiing van de Battle-rivier en Saskatchewan. In Saskatchewan, de provincie die dit jaar het zwaarst getroffen werd, is het droogtegebied vervat binnen een drie hoek, die ongeveer loopt van Mooso- min, bij de grens van Manitoba, in Noord-Westelijke richting tusschen Humboldt en Saskatoon door naar Battleford en dan in Zuidelijke richting tot in de provincie Alberta. Doch ook in dezen driehoek is niet al het land in gelijke mate door de droogte geteisterd. In uitgestrekte gebieden heeft men in het begin van Juli eenige verbe tering waargenomen. Hevige regens zijn toen de oogsten, die reeds aan 't kiemen waren, ter hulp gekomen. Elders heeft deze neerslag tengevolge gehad dat graan, ofschoon zeer laat, toch nog ont kiemde. In die Zuidelijke streken evenwel hebben zich de veranderingen niet van jaar tot jaar voorgedaan. De golvende korenvelden die zich nog geen tien jaar geleden eindeloos-ver over de prairies van Canada uitstrekten, zijn geheel van aanzien veranderd. Saskatchewan, dat in het hoogte jaar 1928 een graanpro ductie van 321.215.000 bushels had, bracht het vorige jaar slechts 117 milloen bushels voort. In dit jaar verkeert de oogst in zulken erbarmlijken toestand - .- - 4" - -• - T- +.1 >1 v .v"- -s /.•X\*°v!-!vX,V-VX>X*/V*;X;Xv/X:Xv aaflflftwwwiiuin 11 V r TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1937 | | pagina 1