De Wel van 10 Juni 1937 op de Gezinsvergoedingen Beschouwingen rond de XVIIIe Ijzerbedevaart Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en d oor de Landbouwers De Regeering zwicht voor den margarinetrust Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt li Zei ven ZONDAG 29 OOGST 1937. fr|i 29 csaUta 19d« JAARGANG Nr 973 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestnnrder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Komen onze Boeren zooals altijd opnieuw aan het staartje Onze lezers kennen de beteekenis der wet van 10 Juni 1937, waarbij het voor deel der gezinsvergoedingen uitgebreid wordt tot de niet-loontrekkendea, dus ook tot onze landbouwers. Wij hebben er immers een klare en volledige uiteen zetting van gegeven in ons nummer van 4 Juli 1.1. Wij hebben gewezen op de be langrijke voordeelen welke deze nieuwe wet oplevert voor onze landbouwers, ten minste wanneer hare uitvoering op bil lijke en doeltreffende wijze geschiedt. Daarom ook hebben wij reeds her haalde malen een dringenden oproep gedaan tot onze landbouwers, om zich dadelijk aan te sluiten bij de kas voor gezinsvergoedingen welke Redt U Zei ven opricht in samenwerking met andere groepeeringen. Wij willen immers van meetaf klaar zijn met onze organisatie, teneinde aan de landbouwers al de voor deelen te verstrekken welke de nieuwe wet behelst. Deze beteekent tevens een belangrijke stap naar het herstel der ongelijkheid, waarvan onze boeren te lang het slacht offer zijn geweest bij de toepassing der sociale wetten. In menige bijdrage heb ben wij voor de openbare meening deze ongelijkheid scherp aangeklaagd. Men herleze onder meer de bijdrage versche nen in ons blad van 9 Februari en 16 Februari onder hoefding De tergende verongelijking onzer landbouwers bij de toepassing der sociale wetten Het gunstig onthaal welke de nieuwe wet genoot bij onze landbouwbevolking heeft echter dezen laatsten tijd een hin ken deuk gekregen door het bericht ver schenen in de pers, dat de landbouwers de laatsten zouden zijn om te genieten van de voordeelen der wet. Deze voor ziet immers verschillende categorieën van voordeelhebbers namelijk 1) De werkgevers en gewezen werk gevers, die reeds verplicht waren in uit voering der wet van 4 Augustus 1930 zich aan te sluiten bij een compensatie kas, ten einde aan hun arbeidspersoneel de gezinsvergoedingen te verzekeren. 2) De personen die een zelfstandig be drijf of beroep uitoefenen, waartusschen dus de vrije beroepen, de ambachtslie den, de handelaars en de landbouwers. Artikel 10 der wet bepaalt dat zij bij koninklijk besluit trapsgewijze zal wor den toegepast met ingang op l Januari 1938. Volgens het besluit in kwestie, zou het inzicht der regeering zijn de wet toepasselijk te maken vanaf 1 Januari 1938 op de werkgevers en gewezen werkgevers vanaf 1 Juli 1938 op de ambachtslieden; vanaf 1 October 1938 op de handelaren en vanaf 1 Januari 1939 op de landbouwers. Wij weten niet of dit persbericht strookt met de waarheid, daar tot heden geen beslissing der bevoegde overheid werd bekend gemaakt nopens de data van toepassing der wet op de verschil lende categorieën van voordeelhebbers. Het feit echter dat zelfde persbericht van ofScieele zijde niet werd gelogen straft stemt tot nadenken en verwekt scherpe misnoegdheid bij onze land bouwers. Indien het bericht in kwestie werke lijk de inzichten der regeering weer geeft, protesteeren wij met de grootste krachtdadigheid tegen deze nieuwe ach teruitstelling onzer landbouwers. De toepassing der wet in laatste orde op onze landbouwers is immers: 1) tech nisch niet te verrechtvaardigen 2) on logisch en onrechtvaardig. 1) Technisch niet te verrecht vaardigen. De wet heeft voor al de categorieën van voordeelhebbers dus voor al de niet loontrekkenden dezelfde regels vastgesteld in zake de te storten bijdra gen, de toe te kennen vergoedingen, de inrichting der kassen of secties gelast piet de practische uitvoering der wette lijke schikkingen. Trapsgewijze toepas sing mag zich dan ook niet uiten door de voordeelhebbers in verschillende tijds orde te laten genieten van de wet, doch voor zooverre noodig, enkel in het uit vaardigen van verordeningen of voor schriften tot opbouw van het compen satiestelsel voor alle niet loontrekken den. Of meent men misschien dat onze landbouwers niet tijdig zullen klaar ko men met hunne onderlinge kassen voor gezinsvergoedingen Dergelijke veron derstelling springt toch onmiddellijk tegen het hoofd, vermits van al de cate gorieën van niet-loontrekkenden onze landbouwers ontegensprekelijk over de verst doorgedreven en best ingerichte beroepsorganisatie beschikken. Dat de regeering tijdig hare besluiten tot practische uitvoering der wet ken baar make en de landbouwers zullen even vlug, indien niet vlugger, dan de andere voordeelhebbenden klaar zijn met hunne onderlinge kassen voor ge zinsvergoedingen. Wat wij echter niet kunnen dulden is de landbouwers aansprakelijk stellen voor en de gevolgen doen dragen van de traagheid der ambtenaren gelast met de uitvoering der wet. In verband met dit punt, betreuren wij ten zeerste da propaganda gevoerd door sommige landbouwvereenigingen bij hunne leden om zich nog niet aan te sluiten bij een onderlinge kas voor ge zinsvergoedingen, naar hunne keuze. Het is immers noodzakelijk dat het orga- nisatiewerk tijdig voorbereid weze en dat de inrichtende Vereeniging, eens dat de uitvoeringsbesluiten worden af gekondigd, dadelijk hare kas voor ge zinsvergoedingen kunnen oprichten en in werking stellen. Hiertoe is vereischt dat de Vereeniging het aantal leden kenne welke bij de kas zullen aangesloten worden om aan die leden dan de pas sende onderrichtingen te verstrekken. Propaganda maken bij de landbou wers om zich afzijdig te houden van elk organisatiewerk is ten slotte een wapen verstrekken aan de voorstanders van het stelsel waarbij onze boeren slechts in laatste orde aan de beurt zouden komen om van de wet te genieten. Deze zullen zich beroepen op de onverschilligheid der landbouwers, op het gebrek aan voorbereidingswerk bij deze laatsten, om te besluiten dat de onderlinge kassen voor gezinsvergoedingen ten voordeele van de landbouwers niet tijdig zullen klaar zijn om de wet ten uitvoer te brengen. Wij doen dan hier nogmaals een dringend beroep tot alle Redt U Zei vers om op ons eerste verzoek hun in schrijvingsformulier bij onze kas voor gezinsvergoedingen behoorlijk ingevuld terug te zenden en propaganda te maken bij hunne vrienden en kennissen om hun ne aansluiting te bewerken bij onze kas. 2) Onlogisch en onrecht vaardig. Het doel van de gezinsvergoedingen is toch de geldelijke lasten te verminde ren welke de opvoeding van talrijke kinderen voor de ouders meebrengt. De gezinshoofden met het grootste aantal kinderen hebben dan ook aan spraak in eersten rang op de gezins vergoedingen. Welnu, tusschen de niet-loontrekkenden heeft onze land bouwersstand ontegensprekelijk de meeste kroostrijke gezinnen. De zuivere logiek alsook de billijkheid eischen dat hij het eerst de voordeelen der nieuwe wet geniete l De gezinsvergoedingen hebben ook als doel de erge kwaal der ontvolking tegen te gaan, welke ook ons land reeds diep heeft aangetast. Het zou werkelijk onzinnig zijn en schreeuwend onrechtvaardig dat men de gezinsvergoedingen slechts in laatste orde zou verleenen aan dien stand der bevolking die het best heeft weerstaan aan de zoo scherp door de sociologen en economisten aangeklaagde kwaal der geboortebeperking. Men heeft de gewoonte onze land bouwbevolking te bestempelen en te loven als de bron van levenskracht der natie, als de reserve tot hernieuwing en verjonging van de bevolking des lands. Wij, en met ons onze boeren, kunnen niet dulden dat deze rol enkel aanleiding geve tot het verstrekken van meer men- schenmaterieel aan het leger, tot het be talen van een zwaarderen bloedtol in geval van oorlog, tot het bijbrengen van ruimere geldmiddelen aan den fiscus, tot het verstrekken van armen aan nijver heid en handel. Wij eischen een gezinspolitiek waar de voordeelen der sociale wetten in eer ste plaats en op billijke wijze toekomen aan dezen die er het meest aanspraak op hebben door de onschatbare diensten welke zij aan de natie bewijzen. De boer is de grondslag der natie heeft Hitier gezegd Hij sprak hier de waarheid l Wanneer men zich bovendien stelt op het standpunt der behoeften aan so cialen steun, dient gezegd dat de mate- rieele toestand onzer kleine landbou wers wegens de scherpe landbouwcrisis doorgaans slechter is dan deze van de andere vrije beroepen, ambachts'ieden en handelaars die vóór onze boeren de gezinsvergoedingen zouden trek ken. Wat betreft de vrije beroepen, is er zelfs in de Wetgevende Kamers door hunne woordvoerders verzet aangetee- kend tegen de toepassing der wet op sommige onder hen. Het zou dan ook wat te bar zijn, dat het juist deze vrije beroepen zijn die het eerst aan de beurt zouden komen om de gezinsvergoedingen te trekken. Wij verhopen dat de vertegenwoor digers der landbouwers in het Parlement het ditmaal niet bij een motie of bij wen- schen zullen laten om de Regeering te verplichten de wet in toepassing te stellen volgens de strikte eischen der logika en der billijkheid l Vanwege Redt U Zei ven werd een protestmotie in dien zin aan de regeering gezonden. Men kent de laatste perscampagne van den margarinetrust: "Decontingen- teering heeft voor gevolg dat de bevol king te kort heeft aan margarine. Dit te kort treft vooral de minbegoeden die niet bij machte zijn de huidige dure boterprijzen te betalen Deze campagne werd onder vorm van korte berichtjes in de pers gevoerd en natuurlijk goed betaald door de margarinefabrikanten. Zooals het hier traditie is, wanneer de landbouw in 't spel is, heeft de Regeering toegegeven. Zij heeft een nieuw invoercontingent voor vreemde boter toegestaan over de maand Augustus met een vergunnings taks van 7,50 fr. per kg. Tezelvertijd wordt het margarine-contingent voor de tweede helft van Augustus gebracht op 105 °/o van de fabricatietijdens het zelfde tijdperk van 1936. Zullen de margarinebazen nu tevre den zijn Wij denken van neen. Na den vinger zullen zij de gansche hand eischen. Waarom zouden zij zich nog geneeren De boterprijs is overdreven, schreeuwt de pers in dienst van de nijverheidsma gnaten. Welnu, de jongste prijzen voor hoeveboter schommelden tusschen 21 22 fr., deze voor melkerijboter tusschen 23 a 24 fr. per kg. Rekening houdende met het feit dat de productiekosten en inzonderlijk de veevoeders met 40 °/o zijn gestegen, zijn deze prijzen verre van overdreven en laten slechts een geringe winstmarge over. De kolen zijn in veel sterkere mate gestegen dan de boter. Deze verhoogde prijzen beïnvloeden ten zeerste de kostprijzen van gansch de nijverheid en verhoogen merkelijk de levensduurte. Voor deze prijsverhooging vindt de bedoelde pers gretig gewettigde oorza ken, namelijk in de stijging der wereld- (Zie vervolg onderaan hierneven) Van onzen bijzonderen afgevaardigde. De Vooravond. Den heelen Zaterdag was de lucht zwaar geweest van duistere en sombere wolken. Het water gutste neder bij stroomen en alles wees er op dat de regen morgen van de partij zou zijn. Het was dan ook met een bezwaard gemoed dat we in den achtermiddag den trein opstapten die ons naar het Vlaam- sche Bedevaartsoord zou brengen. Het regende thans niet meer, maar de lucht bleef dreigend. Veranderen te Gent 1 Velen staan er op de kade te wachten om ook naar Diksmuide te vertrekken. Verder ging het dan door de Vlaamsche landouwen naar het IJzerland. Diksmuide Afstappen De straten der stad bieden een ongewonen aanblik. Toeristen en bedevaarders kuieren op hun gemak door de straten. Aan al de gevels der herbergen wappert de leeuwenvaan. Het personeel zelf is druk in de weer om alles voor den boeg te krijgen Diksmuide bereidt zich voor om zijn gasten te ontvangen. Langzaam daalt de avond neer. De vooravond van den 18en historischen dag in het Vlaamsch Guldenboek der Heldenherdenking. Machtig verheft zich het Reuzenkruis in de lucht. De schijnwerpers klikken aan en richten er hun feilen stralenbun del op. Hel verlicht nu staat het daar, de getuigenis der hulde van het levende aan het doode Vlaamsche volk. Reine en zuivere muziek brengt de gepaste stemming bij de duizenden bedevaarders die reeds verzameld staan aan den voet van het Kruis, in ingetogen stilte of fluisterend gesprek, net of men vreesde de dierbare dooden in hunne Groote Rust te storen. Immer en eeuwig zwij gend stuwt de IJzerstroom zijn water voort... De Boodschappen. Estaffettenloopers brengen uit alle gouwen van Vlaanderen ook vanuit Rijks-Nederland en Fransch-Vlaanderen de boodschap. En van overal klinkt de eisch Amnestie 1 Hoor maar Uit Limburg Vlaamsche dooden, Vlaanderen zal niet rusten voor dat in dit land recht zal zijn geschied aan hen, voor wier recht gij uw bloed hebt vergoten 1 Uit Antwerpen "...om volledig recht en herstel te blijven eischen voor de duizenden Vla mingen aan wie een rechtschendende staat, als eenige in de wereld, na twintig jaar nog geen amnestie heeft willen verleenen. Uit Brabant dat heel Vlaanderen als een man opstaat, om recht en amnestie te eischen voor de beste en namens de beste zijner doode en levende zonen. Uit Oost-Vlaanderen En tot u zegt Oost-Vlaanderen wat heel 't eene Dietschland op dezen dag voelt en eischt dat er aan duizenden der onzen schreeuwend onrecht is ge daan en dat dit onrecht hersteld moet worden prijzen en in de gevolgen der sociale wetten I Alleen voor de stijging der boterprij zen is volstrekt geen enkele reden te vinden 1 Hier vindt men als argument enkel de vergelijking der prijzen van de huidige volstrekt normale periode met de uit zonderlijke en rampspoedige periode van verleden jaar om te besluiten dat de huidige prijzen buitensporig hoog zijn. Voor die heeren mag de nationale heropbeuring er enkel komen met den ondergang onzer boeren Want tegenover de verbetering der prijzen van de zuivelproducten, staat het feit dat in talrijke andere bedrijfs takken zooals bv. de vleeschproductie, de aardappelen, de tuinbouw, onze landbouw nog steeds met verlies pro' duceert. België is een oasis, doch zeker niet voor onze boeren Ook West-Vlaanderen stemt in met den eisch dat een woordbrekende Regeering spoedig aan hen, wier eenige zonde het geweest is, dat zij hun land en hun landgenooten te zeer liefhadden, volledige en onvoor waardelijke amnestie wordt verleend. De Dageraad. De avond was nacht geworden, en thans week de duisternis voor het licht. Geen enkel wolkje was te bespeuren in het ijle luchtruim Een schoone dag in 't verschiet I Diksmuide ontwaakt uit zijn sluimer, want diepe rust is er niet geweest.Ginds op de spoorlijn rijden leege treinen weg, die hun ballast kwijtgeraakt zijn in de statie van Diksmuide, die vooreerst door Grammens "gekuischt,, was geworden. Fietsen en tandems en auto's en moto's voeren bedevaarders aan. Het wordt erg druk en het lijkt ons toe dat de opkomst dit jaar die van het vorige zal overtreffen. De straten zijn bomvol en de Ijzer- vlakte begint zich te vullen. De uren gaan voorbij en steeds wordt het drukker. De Plechtigheid. 11.15 uur! De plechtigheid begint. Wolken hebben zich boven de vlakte samengetrokken en een stille regen be gint te vallen, voor niet lang gelukkig. Na de Heilige Mis, die met eerbied en ingetogenheid door die 200.000 Vla mingen aanhoord werd, leest Pater Callewaert het mooie gebed voor Vlaan deren, waarna Het Lied der Vlamin gen,, door de massa gezongen wordt. Dan spreekt Joris De Keyser, namens V.O.S. Zijn toespraak staat in het tee- ken der Amnestie. Staf Bruggen decla meert dan het gedicht "Aan vervolgd Vlaanderen» van Ferd. Verknocke. Vijf reuzenbanieren treden nu aan Amnestie - Brabant. Amnestie - Antwerpen. Amnestie - Oost-Vlaanderen. Amnestie - West-Vlaanderen. Amnestie - Limburg. Wordt nu onthuld het reuzen woord "Amnestie 1937,, dat gehecht is aan den gevel van den Toren en vervaardigd met de decoraties van Vlaamsche Oud- Strijders. Nu rijzen twee reuzenwimpels de hoogte in Amnestie Waarna dan de internationale bloemenhulde plaats heeft. Wordt nu gezongen Mijn Vlaan deren heb ik hartelijk lief Dr Wiche- rinck spreekt dan namens Noord-Ne derland. Nadat Staf Bruggen voorgedragen heeftAan de dooden van den Ijzer worden de nieuwe grafkamers ingehul digd. Waar staat gij, levend Vlaanderen Dan houdt Prof. Frans Daels een toespraak tot de Vlaamsche dooden. Uit deze ophefmakende rede vermelden we een paar zinnen Wij hooren uw verwijt, Vlaamsche dooden, Gij roept ons toe, van uit uw graf Zij die ons op den Ijzer scholden voor flamboche en ons in de boetcom- pagnies brachten en in de graven van Fransche tuchthuizen, zij die onze Vlaamsche idealisten vervolgden, spre ken nog recht in Vlaanderen voor hen buigen Vlaamsche leiders, niet omwille van volksbelang of volkssoevereiniteit maar omwille van Regeeringscombina- ties. Waar staat gij, levend Vlaanderen?» En verder Vlaanderen concentreert meer dan ooit, onvoorwaardelijk en radikaal, rondom U, Vlaamsche dooden van den Ijzer, en rondom U alle Vlaamsche dooden die gevallen zijt voor Vlaande ren, op de vuurlijn, in de gevangen kampen, in Fransche of Belgische ker kers, in ballingschap. "Wij herworden één volk. Ons poli tiek verleden beoordeelen wij zelf en onze politieke toekomst willen wij zelf bepalen. Wij laten ons niet langer als koopwaar of als pasmunt in grootmo- gendheidspolitiek verhandelen. (Zie vervolg 2de bladzijde.) TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1937 | | pagina 1