Boter en Margarine GEZINSVERGOEDINGEN i Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers Wij eischen Bescherming voor de Botervoortbrengers Kas voor Redt U Zeiven eene kas opricht De financiëele vraagstukken van en monetaire Japan en China. Orgaan der Landbou wers vereen iging Redt U Zei ven ZONDAG 5 SEPTEMBER 1937. frf* 25 M«ei« 19«l« JAAR0ANG Nt 974 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bureel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De Regeering geeft toe aan den eisch der Magarinefabrikanten Er is opnieuw in de landbouwvijan- dige pers een groote campagne van lage ophitsing losgebroken tegen alle maat regelen tot valorisatie der landbouw producten. Zoogezegde economisten van alle pluimage, die meestal geen iota kennen van het problema waaraan zij hunnen inkt vermorsen, maken de openbare meening diets dat de boterprijzen schro melijk overdreven zijn, dat de getroffen regeeringsmaatregelen tot valorisatie der zuivelproducten de min-begoeden veroordeelen tot den droogen boterham, daar de contingenteering der margarine- fabrikatie de fabrikanten verhindert ge noegzaam te produceeren voor het ver bruik Wij zagen zelfs een "Métropole,, in strijd met de wet van 8 Juli 1935 bewe ren dat aan de inlandsche boter 25 °/o water aiag worden toegevoegd, dan wanneer deze wet enkel behelst dat de boter ten minste 82 °/o botervet moet bevatten. Dit beteekent dan nog niet dat de 18 °/o niet-boter water is, verre van daar. Het blad zegt ook niet dat de boter, geleverd door onze goede melkerijen, slechts 15a 16°/o niet-boter behelst, wat rrouwens ook het geval is met de hier ingevoerde Deensche en Holland- sche boter welke door MLa Métropole,, bestempeld wordt als zijnde van prima kwaliteit. Deze leugenachtige beweringen moe ten toch dienen om onze inlandsche boter bij de verbruikers te diskreditee- ren, de vreemde boter te bevorderen en hoofdzakelijk om het verbruik van mar garine nog uit te breiden. Deze pers beweert dan nog te hande len ten bate van het algemeen belang, dan wanneer zij in feite enkel streeft naar het omlaag drukken der voedings waren geleverd door den landbouw, zelfs indien deze er onder kapot moest, enkel en alleen om den kostprijs in de nijverheid op een laag peil te houden en haar toe te laten een aanzienlijke winst marge te nemen 1 Algemeen belang is dus voor deze penneridders synoniem van fioancieel belang der nijverheidsmagnaten waar van zij de betaalde spreekbuizen zijn. Hunne huichelarij komt immers dui delijk tot uiting wanneer men hunne laksche houding waarneemt ten opzichte van de verschillende zware prijsverhoo- gingen der kolen, tegen den wil in der Regeering. Zijn de huidige boterprijzen dan wer kelijk overdreven We zeggen beslist neen en bewijzen het onmiddellijk. De gemiddelde prijzen voor melkerijboter schommelden deze laatste weken rond 24 fr. per kg., deze der hoeveboter rond 21 fr. De land bouw belagers hebben onmiddellijk met groot lawaai gewezen op het enorm prijsverschil ten opzichte van de over eenstemmende periode van verleden jaar, om te betoogen dat de huidige prijzen een schandalige uitbuiting zijn van de verbruikers. Zij hebben zich zelf niet gegeneerd het prijsverschil tusschen de twee tijdstippen jn strijd met de wer kelijkheid aan te de dikken. Waar is echter het paard gebonden Tegenover het overeenstemmend tijd stip van 1936 is de boter gestegen met 5 a 6 fr. per kg. Verleden jaar berok kende de boterprijs echter een zwaar bedrijfsverlies aan onze melkveehou ders. Sederr 1 Juli 1936 hebben de krachtvoeders voor de veevoeding eene prijsverhooging ondergaan van minstens 30 t.h. Of meenen de zich wanende landbouweconomisten misschien dat melkvee enkel gehouden wordt op wat groen en klaar water De huidige prijzen der inlandsche boter zijn trouwens in niets overdreven wanneer men ze vergelijkt met de we- reldprijzen. De Hollandsche, Lithausche, Deensche en Iersche boter worden im mers thans verkocht tegen prijzen schommelende rond 24 fr. per kg. Onze tegenstrevers werpen dadelijk op dat in deze prijzen begrepen zijn de invoerrechten en vergunningstaksen ge heven door België op vreemde boter. Wij antwoorden hierop dat deze rrchten en taksen nog niet de volledige tegen waarde zijn der maatregelen zooals uit- voerpremiën en andere, getroffen door voornoemde landen om onze voort brengers op hunne eigene markt een abnormale concurrentie aan te doen. Wat nu de contingenteering der mar garine betreft, blijft ons standpunt dat wij hier meermaals met afdoende argu menten verdedigden ongewijzigd. Wij willen een einde gesteld zien aan de gewilde verwarring tusschen boter en margarine, welke een behendige en millioenen kostende publiciteit stelsel matig sticht bij de verbruikers. Wij willen dat het definitief gedaan weze met het bedrog gepleegd ten op zichte van den verbruiker waarbij de margarine hem wordt voorgesteld als hebbende dezelfde voedingswaarde als natuurboter, omdat zulks in strijd is met de vaststellingen der wetenschap. Wij willen dus enkel de eerbiediging van de meest sommaire princiepen der handels eerlijkheid. Om die reden hebben wij steeds met klem geëischt dat margarine in hare natuurlijke witte kleur van voedingsvet wor de verkocht en dat het formeel verboden weze haar door kleur sel of fabrikatieprocédés het uit zicht te geven van natuurboter. Men zegt margarine is het voedings vet van den kleinen man. Akkoord voor ons moet niemand droog brood eten. Wij willen echter voorkomen dat tal van vrouwen die voor weeldeuitgaven geld te over hebben,van de vermomming der margarine tot boter, gebruik maken om hunne bezoekers en niet zelden hun eigen gezinsleden margarine voor te schotelen in plaats van boter. Wij willen ook dat het publiek in spijshuizen, pasteibakkerijen, pension- naten, gasthuizen en andere eetgelegen- heden, geen margarine meer te eten krijgt dan wanneer het voor boter be taalt. Trouwens indien de margarine de beste boter waard is, zooals de groot sprakerige reclame van den margarine trust verkondigt, waarom behoeft zij dan nog de vermomming of het uitzicht van boter Wij eischen ook voorschriften nopens de wijze van verpakking der margarine en beknopte vermelding op de verpak king van de grondstoffen gebezigd bij de fabricatie van margarine. Hierdoor die nen wij immers niet alleen het landbouw belang doch ook de volksgezondheid. Er zijn in België strenge voorschriften tot bescherming van de oorsprongsbe naming van vreemde wijnen en cham pagne. Waarom is er geen regeling te vinden tot bescherming van een land bouwproduct waarin ruim 250.000 land bouwers hoofdzakelijk hun bestaan vin den, tegenover de doodende en met de handelseerlijkheid strijdende concurren tie van enkele margarinefabrieken waar van het financieel belang grootendeels berust in de handen van enkele vreemde kapitalisten In plaats van deze maatregelen, heeft de Regeering, om redenen van gemak kelijkere practische uitvoering, de con tingenteering der margarinefabricatie ingevoerd. Deze werd gesteld cp 90 t.h. der voortgebrachte hoeveelheid in 1936. De margarinetrust heeft derwijze ge- maneuvreerd bij de levering aan de verbruikers, dat er op een zeker oogen- blik een tekort dreigde dat dan door de betaalde pers op behendige wijze werd uitgebuit tegen de contingenteering. Wij stellen vast dat de Regeering heel wat vlugger is geweest om de vraag der margarine fabrikanten in te willigen dan destijds om maatregelen te treffen tot valorisatie der inlandsche zuivelproducten toen deze op een schrik wekkend verliespeil waren gevallen Voor de tweede helft van Augustus werd aldus de contingenteering der fabricatie gebracht op 105 °/o der voortbrengst bereikt tijdens de overeenstemmende periode van 1936. Ook werd de invoer van vreemde boter toegelaten met een vergunningstaks van 7,50 fr. per kg. De margarinefabrikanten schijnen echter nog niet tevreden zij eischen de volledige vrijheid om onze boterprodu- centen door een doodende concurrentie te wurgen. Hiertegen zullen wij het bestaan onzer landbouwbevolking met alle middelen die in ons bereik zijn verdedigen Wij doen hierdoor een dringend beroep op alle weldenkende landbouwers om in dezen strijd onder onze vlag of aan on?e zijde te staan. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal, Groote Markt. Ingevolge de laatst gestemde wet zullen alle niet-loontrekken- den dus alle landbouwers en andere beoefenaars van vrije beroe pen genieten van de gezinsvergoedingen vanaf 1 Januari 1938. Onze landbouwers worden aldus gelijkgesteld met de arbeiders en bedienden en zullen dezelfde vergoedingen worden uitbetaald, mits de bepaalde bijdragen te storten. Er dienen, evenals voor de loontrekkenden, afzonderlijke kas sen opgericht, die zullen zorgen voor de uitbetalingen aan de recht hebbenden. We kunnen onze leden met genoegen meedeelen dat in samenwerking met enkele groepeeringen, zoodat dit wel een der machtigste kassen van het land zal zijn. Alle Redt U Zeivers sluiten aan bij hunne kas, waar ze de grootste voordeelen zullen genieten. De inschrijvingsformulieren zijn ter beschikking bij eiken zaak voerder en in de Hoofdmagazijnen Aalst, Eppeghem en Herzele. Men kan er ook een vinden op de zesde bladzijde van dit blad. Zooals ten allen tijde zal Redt U Zei ven de belangen der leden behartigen en in vertrouwen dienen. We zetten alle Redt U Zei veis en andere belanghebbende aan hunne aansluiting zonder vertoeven in te zenden. In het Verre Oosten. De armoede der Japansche Landbouwbevolking. Andermaal is de strijd in China ont brand. Het is hier de plaats niet uit te wijden over de gevechtsberichten. Dat doen de dagbladen uitstekend. We willen enkel in verband met dezen strijd enkele actueele financieele en monetaire vraagstukken van beide landen onder oogen zien. De reeds langen tijd bestaande span ning tusschen China en Japan is mede oorzaak, dat de militaire onkosten van beide landen den laatsten tijd sterk zijn opgevoerd. Van Japan was zulks reeds lang gekend, maar we vergissen ons in dien we denken, dat het China van 1937 nog steeds het China van 1931-'32 is, dat aan den Japanschen aanval op Mandchukuo geen weerstand kon bie den, omdat het in militair opzicht niets beteekende en politiek verbrokkeld was. In de eerste plaats kon China toen geen weerstand bieden, omdat het ook de financieele hulp ontbrak. Zoowel politiek, financieel en militair staat China er thans veel gunstiger voor dan toen. Enkele vergelijkingen zullen een beter beeld geven van den toestand in beide landen. Japan heeft zich volkomen vastgelegd op een bf paald economisch systeem, zoodat men gerust kan spreken van een permanente financieele mobilisatie. Op een totaal bedrag van de begrooting van 1937-'38, ten beloope van 2872 millioen yen, bedragen de militaire uit gaven niet minder dan 2C68 millioen yen. Japan en dit is niet te verwon deren heeft aan kronische begroo- tingstekort te lijden. Voor het loopende jaar bedroeg dit reeds 965 millioen yen, waarbij de uitgaven van de krijgsver richtingen in China, die tot einde van dit jaar op 2 milliard yen worden ge raamd, moeten worden gevoegd. Daarenboven heeft China een be grooting die in evenwicht is en op een bedrag van 1 milliard yuan worden er 392 millioen voor de militaire uitgaven opgeëischt. In Japan bedraagt het aandeel van de militaire uitgaven dus 72 °/o van de totale begrooting in China slechts 39 °/o. In absolute cijfers uitgedrukt, be steedt Japan bijna het viervoudige van China aan zijn militaire uitrusting. Nu een woord over de monetaire po litiek der beide landen. En eerst en vooral moeten we nadruk leggen op dit eigenaardig verschijnsel, dat China in de Vereenigde Staten goud koopt, tegen zilverruil, en Japan daarentegen al vier, vijf maanden lang aanhoudend goud naar de Vereenigde-Staten uitvoert. Zooals bekend hebben de goudaan- koopen van China in de Vereenigde Staten reeds plaats sedert November 1935, toen China den zilveren standaard verliet. China leverde zilver aan de Amerikaansche schatkist tegen betaling in goud. In Mei 1935 kwam hieromtrent de eerste overeenkomst tot stand. Begin Juli 1937 heeft de toenmaals te Was hington vertoevende minister van geld wezen, dr Kung, een nieuwe overeen komst onderteekend, waarbij o.a. is be paald, dat het door China verworven goud in de Vereenigde-Staten zal blij ven en tot de stabilisatie van de Yuan- koers zal bijdragen. Het is thans niet van belang ontbloot te weten over welke reserves China in het buitenland beschikt. Daaromtrent heeft dr Kung onlangs enkele mededee- lingen gedaan. Volgens hem bedragen de Chineesche stabilisatiefondsen 120 millioen dollar goud, ongeveer 400 mil lioen yuan, plus een tegoed te Londen en elders van ongeveer 25 millioen pond, of 410 millioen yan. De biljettenomloop van de drie staatsbanken bedraagt om streeks 1 milliard yuang, zoodat het stabilisatiefonds omtrent 80 °/o dekking hiervoor in goud en deviezen bezit. De wet schrijft echter enkel een dekking van 60 °/o voor. Hoe is het in Japan gesteld Japan heeft in Maart 1937 zijn goud- invoer, welke sedert December 1931, toen de gouden standaard werd opge geven, stopgezet werd, hervat. In de laatste vijf maanden heeft het meer dan 300 millioen yen goud naar Amerika uitgevoerd en wel uit regeeringsvoorra- den van aangekocht goud, zoodat de goudvoorraad van de Bank van Japan, 550 millioen goud-yen, daarvoor niet gebruikt werd. De jongste maatregelen tot herwaar deering van dezen goudvoorraad heb ben evenwel aangetoond, dat de Japan sche regeering ook deze voorraden reeds heeft moeten aanspreken om zijn huidige politiek te kunnen volgen. De gouduit- voer uit Japan is een duidelijke maatre gel tot betaling van de militaire uitga ven de militaire kringen hebben dit geëischt. Men verdedigde dezen maatregel hiermede, dat in geval van officieel ver klaarden oorlog Japan van zijn goud reserves minder gebruik zou kunnen ma ken, omdat het met een blokkade heeft rekening te houden. Onder deze om standigheden was het in militair opzicht dan ook gunstiger het goud in grond stoffen om te zetten. Financieel staat er dus geen enkel der twee landen schitterend voor. Japan mis schien minder gunstig dan China, omdat juist de prijsstijging der goederen voor al de klassen der maatschappij, inzonder heid die der landbouwers, ernstige moeilijkheden meebrengt. De nieuwe militaire uitgaven eischen nieuwe lasten en zullen de inwoners deze kunnen dragen Eenigen tijd gelegen heeft de Centrale Raad voor Landbouw door een 25-tal deskundigen een onderzoek laten in stellen in een 15-tal districten naar de gevolgen van de duurte voor de land bouwbevolking. Volgens de ingekomen verslagen lijden de boeren, aan het einde van het oogstseizoen, nog niet voelbaar aan de gevolgen van de duurte, maar er is een gevoelige daling vast te stellen in het gebruik van suiker, petroleum en andere artikelen van dagelijksch gebruik. Een ander opmerkelijk verschijnsel is de verandering welke men bij de land- verkoopen kan waarnemen. Totnogtoe waren het de groote landeigenaars die land verkochten, thans zijn het vooral de kleine boeren, die gedwongen worden tot verkoop omdat ze de uitbating niet langer kunnen volhouden en liever in loondienst gaan. En zoo is het in het geheele land ge steld. Talrijke openbare werken werden uitgesteld, omdat er geen geld voorhan den is, terwijl de belastingen reeds te hoog zijn. Het was voor Japan niet gewaagd een expeditie uit te rusten voor Noord- China, maar een werkelijke oorlog met het nieuwe China van maarschalk Tchang Kai Shek aangaan mag verme tel worden genoemd. LEDEN I Houdt de nummers van ons blad samen, want heel dikwjjls kunt U er raad vinden voor vele gevallen. I' TELEFOON 267. ii—ieau

De Koornbloem | 1937 | | pagina 1