Na 10 dagen Boerenopstand l Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers ZITDAG Rond het Verslag van Professor Coart- Frésart over de Vereenvoudiging van ons Belastingstelsel. Enkele practische Beschouwingen verband met Landbouwonderwijs Orgaan der Landbouwers ver ceci ging Redt U Zeiven in ZONDAG 12 SEPTEMBER 1937. 19J* JAARGANG Ni 975 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestnnrder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zqn verantwoordelijk voor hnnne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Onze zienswijze over de voorgestelde hervormingen die den Landbouw aanbelangen. Onze lezers weten vermoedelijk dat de heer professor Coart-Frésart door de regeering als Koninklijk Commissaris voor de fiskale vereenvoudiging werd aangesteld. Het was voorzeker eene zware taak klaarte te brengen in den doolhof van fiskale wetten en verordeningen welke de naoorlogsche periode ons bracht. De heer Coart Frésart heeft over 't alge meen verdienstelijk deze zware opdracht uitgevoerd en zijne bevindingen gepubli ceerd in een lijvig verslag, waarvan wij enkele punten die onzen landbouw bij zonder aanbelangen hier nader wenschen te onderzoeken. I. De met het zegel gelijk gestelde taksen. Deze belastingen leveren thans het grootste aandeel in de fiskale ontvang sten van het land. namenlijk twee mil liard twee honderd millioen frank. Hiervan komen 1 milliard 630 millioen voor rekening der overdrachttaks, 350 millioen voor rekening van de weelde- taks en 220 millioen voor rekening van de factuurtaks op de overdracht van roerende voorwerpen en op de werk- aannemingen. Deze taks treft in princiep alle leve ringen of overdrachten van roerende voorwerpen binnen de grenzen van het rijk. Zij bedraagt in beginsel 2,50 °/0. Zij wordt nochtans vervangen door ueen eenmalige forfaitaire taks van 5 °/0 ge heven bij den verkoop door den voort brenger of bij de aangifte van inver- bruikstelling voor ingevoerde producten, voor een groot aantal waren (dit is onder meer het geval voor schier alle land bouwproducten), of door een eenmalige forfaitaire taks bij het verbruik (dit is het geval voor het slachtvee). Verder behelst de huidige wetgeving vrijstelling van de overdrachttaks voor sommige producten van eerste noodza kelijkheid. Hieronder komen verschil lende landbouwproducten voor zooals aardappelen, eieren, melk, boter, kaas, reuzel, rundsvet, enz. Tegen de overdrachttaks werden vooral door den handel scherpe en veelal gegronde bezwaren ingebracht welke hoofdzakelijk wijzen op het ingewikkeld karakter der wetteksten en verordenin gen en op het zwaar nadeel dat aan de eerlijke handelaars die hunne fiscale verplichtingen naleven wordt berokkend door weinig nauwgezette handelaars die in de ontduiking der taksen een middel vinden om eerstgenoemde handelaars concurrentie aan te doen. Er werd dan ook voorgesteld al de met het zegel gelijkgestelde taksen te vervangen door een omzetbelasting bij de levering door den fabrikant of voort brenger zooals in Nederland geschiedt De heer Coart-Frésart, die het stelsel in Holland bestudeerde, spreekt zijn voor keur uit voor de omzetbelasting. Doch rekening houdende met de verregaande hervormingen welke ons fiskaal stelsel op die wijze zou moeten ondergaan en met de merkelijk onvoldoende geldmid delen welke de omzetbelasting zou op' leveren bij vergelijking met het huidig stelsel, indien men het bedrag der om zetbelasting op geen zeer hoog peil wil stellen, verklaart de heer Coart-Frésart zich te moeten houden aan broksge wijze verbeteringen. Met betrekking tot de overdrachttaks zijn er twee die bij zonder den landbouw aanbelangen na melijk 1) het fiskaal regiem der granen, 2) de slachtingtaks. 1) Het fiskaal regiem der granen Onder de huidige wetgeving zijn de graangewassen onderworpen aan een forfaitaire taks van 5 deze taks wordt echter verminderd tot 2.50 °/o voor de broodgranen. Bij ontduiking der taks zijn de land bouwer- verkooper en de handelaar- kooper solidair aansprakelijk voor de ontdoken rechten en voor de fiskale boete. Het staat vast dat handelaars die geen vast bedrijf hebben en van den sluikhandel een specialiteit hebben ge maakt den buiten afloopen en de inland- sche granen opkoopen tegen prijzen welke de regelmatige handelaars niet kunnen betalen, omdat deze laatsten de taks toepassen en de eerste niet De zwendelaars verzekeren zich daardoor tevens een abnormale winstmarge, door zich een deel der in voege zijnde taksen welke zij niet toepassen, toe te eigenen. Deze toestand werd reeds vroeger aangeklaagd namenlijk bij de commissie ingesteld bij koninklijk besluit van 21 No vember 1933. Deze commissie stelde twee oplossingen voor namenlijk ofwel aanpassing der nieuwe formule, ofwel vermindering der taks. Door de overgroote meerderheid der graanhandelaars werd de radikale af schaffing der taks op de binnenlandsche granen voorgesteld met een evenredige verhooging van de taks op de ingevoer de graangewassen, teneinde aldus het verlies voor de schatkist te dekken. De heer Coart-Frésart erkent de ge grondheid der uitgebrachte klachten, doch meent zich niet te kunnen vereeni gen met de afschaffing, omdat een ver hooging der invoertaks op granen in- druischt tegen talrijke handelsverdragen welke wij hebben aangegaan met vreem de landen en vanwege deze laatsten ver- weermaatregelen zou kunnen uitlokken. Diensvolgens stelt de koninklijke commissaris voor de taks op de graan gewassen eenvormig te brengen op 2,50 °/o, wat een vermindering aan fiskale inkomsten zou veroorzaken van onge veer 50 millioen frank. Wij zijn van meening dat deze oplos sing maar een halve maatregel is. Daar de graangewassen voorzeker een pro duct zijn van eerste noodwendigheid, dienen zij vrijgesteld van alle over drachttaks. Het verlies welke hieruit zou voort spruiten voor de schatkist dient gedekt door instelling eener vergunningstaks op den invoer van vreemde granen of, indien zulks verhinderd wordt door onze handelsverdragen met het buitenland, door een evenredige verhooging der weeldetaks op werkelijke pen. Het baart verwondering dat de heer Coart geen woordje rept over de af schaffing der overdrachttaks bij nood- slachting. Wij en met ons alle landbou wers hebben sedert lang nochtans deze afschaffing geëischt, omdat het werkelijk ongehoord is dat de fiscus nog het mer kelijk verlies komt verzwaren ondergaan door den landbouwer bij gedwongen afslachting van een dier. Wij spreken dan ook de verwachting uit, dat bij de door te voeren hervormingen deze aan gelegenheid niet uit het oog worde ver loren. Het zal onze tuinbouwers genoegen doen te vernemen dat de koninklijke commissaris de afschaffing voorstelt van de weeldetaks op de gesteriliseerde en de kunstbloemen en op de natuurlijke bloe men. Ook wordt de afschaffing voorge steld van de weeldetaks op de centrale verwarming. Hierdoor zal ook de onzinnige toe passing verdwijnen der weeldetaks op de verwarmingsapparaten der witloofkwee- kerijen en serres waartegen wij onlangs nog geprotesteerd hebben bij den Mi nister van Financiën. Naar we vernamen, heeft het belas- tingsbeheer in princiep de afschaffing van die taks aangenomen. 3) De factuurtaks op de overdracht van roerende voorwerpen. Onder het huidige fiskaal stelsel zijn in beginsel aan de factuurtaks onder worpen alle overdrachten die geen aan leiding geven tot heffing der overdracht taks. Deze taks is ook verschuldigd op den commissiehandel. Zij bedraagt 2,50 per duizend. Deze taks geeft aanleiding tot een ingewikkelde toepassing en zou best afgeschaft worden. De heer Coart gaat eenigszins dien weg op en stelt de afschaffing voor voor de leveringen vrij gesteld van overdrachttaks wegens kwijting eener forfaitaire belasting bij den verkoop door den voortbrenger of fabrikant. Deze gedeeltelijke afschaffing zou volgens zijne raming ongeveer 40 millioen kosten aan den Staat. Daar nu meest alle landbouwproducten en grondstoffen onderworpen zijn aan de forfaitaire overdrachttaks, beteekent deze hervorming een nieuwe vrijstelling van belasting voor onzen landbouw. Met het oog op de bevordering van den handel in 't algemeen, ware het ons inziens beter over te gaan tot een vol ledige afschaffing der factuurtaks, mits een daartegen opwegende verhooging toe te passen op de overdrachttaks. (Wordt voortgezet). De Landbouwers eischen den terugkeer van Witos en strijden tegen de dictatuur. Sedert den dood van maarschalk Pil- soedski worden er in Polen ieder jaar na den oogst groote politieke betoogingen gehouden van de democratische boe- renbeweging, die de sterkste wettelijke oppositiepartij vormt. De groote politieke actie der Poolsche Boerenpartij heeft thans tien dagen lang geduurd en heeft gepoogd door een sta king de levensmiddelenvoorziening der groote steden af te snijden. Van de zes tien Poolsche provincies hebben vooral Krakau, Lemberg en Tarnopol veel van de ongeregeldheden te lijden gehad. In verschillende districten, zoo o.a. in Jaros- laf, hebben de boerengroepen zich daad werkelijk tegen het plaatselijk gezag verzet. Dagenlang is het tot bloedige botsingen gekomen, waarbij ongelukkig lijk vele slachtoffers zijn gevallen. Tien tallen leden der Boerenpartij werden ge dood en ongeveer duizend aangehou den, onder wie zich vele burgemeesters uit kleine landbouwdorpen bevinden. De Poolsche bladen hebben slechts weinig over de ongeregeldheden mogen publiceeren en naar ons weten is er ner gens een onbevooroordeeld verslag ver schenen over de onlusten in Polen, noch over de oorzaken die de Boerenpartij tot een dergelijke actie heeft gedreven. De Poolsche correspondenties in buiten- landsche bladen apen de Poolsche pers na en dit is niet te verwonderen indien men weet, dat deze artikels geschreven zijn in het Poolsche Ministerie van Pro paganda. leder blad dat Poolsche be richtgevers wil hebben, kan deze beko men zonder een cent te moeten uitgeven. Verwonderlijk is het derhalve niet dat men over de jongste onlusten maar één klok heeft gehoord. Beknopt verslag door den Heer P. De Vuyst, Eere-algemeen Bestuurder. De landbouw is de broodwinning van den landbouwer. Deze besteedt het grootste gedeelte van zijn tijd aan zijn bedrijf en aan zijn familie. Zijn geldmid delen zijn bestemd tot het welzijn van zijn gezin. Over het algemeen helpt de boerin mede aan de uitbating daarenboven zorgt zij nog voor den goeden gang van het huishouden, beheerscht ten minste 90 °/o van de inkomsten der hoeve en oefent een overwegenden invloed uit op de opvoeding van de kinderen. Het landbouwonderwijs evenals het landbouwhuishoudkundig onderwijs, hebben voor doel de jeugd voor te be reiden, om beter nog dan in 't verleden, bovengemeld bedrijf uit te baten. Er bestaan immers tal van scholen die de jeugd tot bepaalde loopbanen voorbe reiden. A. - Doel van het Hooger Landbouwonderwijs. Over het algemeen kiezen 70 °/o der leerlingen van de hoogere handel-, nij verheid-, rechtskunde-, geneeskunde- en andere beroepscholen het bedrijf dat in deze scholen wordt aangeleerd. In het meerendeel der landen stelt men vast dat de hoogere landbouwscho len, de instituten voor landbouwkunde, de hoogere instituten voor huishoud kunde, in verhouding een veel geringere hoeveelheid leerlingen leveren aan het landbouwbedrijf. Welke zijn de oorzaken daarvan 7 Deze schijnen drieërlei te zijn. Vooreerst worden het landbouwon derwijs, de landelijke vorming, de prak tische oefeningen van het landbouw bedrijf te zeer overheerscht door de bijkomende leervakken. De omgeving is te on-landelijk. Een tweede oorzaak is te vinden in het feit dat begoede landbouwers hun doch ters niet genoeg naar dergelijke institu ten zenden, die nochtans opgericht werden met het hoofddoel aan den land bouwersstand een "elite» van boeren zonen en boerendochters te schenken. De derde oorzaak ligt in het feit dat het landbouwbedrijf minder winstge vend is dan andere beroepen. Voor deze drie nadeelen bestaat er een oplossing. a) Er bestaan hoogere landbouwinsti- tuten waar de hoeve flink uitgebaat (Zie vervolg 2de bladzijde.) De economische toestand van Polen is er in de laatste twee jaar merkelijk op verbeterd, althans voor wat de nijver heid aangaat. Voor de boerenbevolking daarentegen is de toestand bijna niet veranderd niettegenstaande de prijzen der landbouwproducten gestegen zijn. In de Poolsche landbouwersdorpen heerscht nog altijd gebrek niettegen staande de cfficieele statistieken het tegenovergestelde trachten te bewijzen. De boer wordt door de Joden uitge zogen. Doch de actie der tegenstanders der Regeering was ook op andere dan econo mische punten gerichtde telkens weer terugkeerende eischen van de boeren partij. En onder deze eischen komt eerst en vooral voor de amnestie van de naar het buitenland uitgeweken leiders,vooral van den gewezen boerenleider Witos, die vroeger een vooraanstaande rol heeft gespeeld in de politiek van zijn land en zelfs meermalen premier was. In een politiek proces werd hij tot ver banning veroordeeld omdat, zoo zeggen de boeren en zij zullen daarin wel gelijk hebben Witos een kracht was die het kon opnemen tegen de leiders van het land en bij machte om een ver betering van den toestand der boeren af te dwingenl Werd Witos vroeger door de boeren vereerd en bemind, thans is hij in zijn bannelingsschap hun afgod geworden l Ze eischen met klem zijn invrijheidstelling. Voorts eischen de boeren de wederinvoering van het de mocratisch kiesrecht, het is te zeggen het uitschrijven van democratische verkie zingen voor het parlement, en het her stel van het bestuur der gemeenten op democratischen grondslag. Enkele dagen voor de staking had de Boerenpartij een resolutie opgestek waarvan de tekst echter door de Regee ring werd verboden. Een correspondent van het Engelsche blad "The Times,, heeft echter kans gezien deze tekst aan zijn blad te doen geworden. In deze re solutie, die wel trouw de zienswijze der boeren zal weergeven, wordt geprotes teerd tegen de dictatuur, ziging gevraagd van lijke verkiezingen en een regeering die het vertrouwen der bevolking verdient. Voorts werd de invoering geëischt van nieuwe kieswetten en, wat de buiten- landsche politiek betreft, een verwijde ring van Duitschland en een toenadering tot Frankrijk. De lange lijst van wen schen besluit met het verzoek tot invoe ring van bepaalde hervormingen op landbouwgebied. Volledigheidshalve moet hier gezegd worden dat de actie der boerenpartij op verschillende plaatsen ondersteund werd door de socialisten, die het eens zijn met verschillige punten van het boerenpro- gramma. Te Krakau, bijvoorbeeld, lagen al de groote fabrieken stil en reden de trams niet. De regeeringspartij, die geleid wordt door twee vertrouwensmannen van maarschalk Smigly-Rydz, de kolonels Koe en Kowalefski, had talrijke pogin gen in het werk gesteld om de linksche arbeiderskringen en verschillige boeren groepen van de actie af te houden. Zon der merkbaar resultaat. De staking ging door, al moet toege geven worden dat de regeering ieder oogenblik meester bleef van den toe stand. In sommige kringen vreest men dat de huidige voorvallen de kans voor de inwilliging van de boereneischen be duidend geringer is geworden. Welke houding de regeering zal aan nemen is niet met zekerheid te voorzien. De regeering kan geen partij kiezen tusschen de burgerlijke rechterzijde en de agrarische, met de socialisten ver jonden linkerzijde. Daarbij drijft zij weliswaar de derde bevolkingsgroep, die der nationale minderheden, steeds meer in de oppositie. Het groote voor deel der regeering bij het voeren van een dergelijke politiek is gelegen in het feit, dat ieder kamp der tegenstanders niet alleen onderling verdeeld is, maar ook in conflict met de twee andere kampen. De navolgers van Pilsoedski hebben echter begrepen dat het voordeel van zulke krachtenverdeeling niet eeuwig kan worden gehandhaafd. Het is der halve te begrijpen dat de huidige Re geering er in de verste verte niet aan denkt, een tegenstander als den vroe- geren eerste-minister Witos door am nestie naar Polen terug te laten keeren. Door zijn positie tusschen de linkerzijde en de gematigde rechterzijde zou hij gevaarlijk voor de Regeering kunnen worden. Polen staat voor een omwenteling. De leiding der staatszaken berust thans bij president Moscicki, maarschalk Smigly-Rydz en kolonel Beek, minister van Buitenlandsche Zaken. De vorming van een driemanschap is steeds een tee- ken van overgang, waarop meestal een sterke figuur volgt. Wie zal de sterke man van Polen zijn In de diepe lagen van het Poolsche volk roept men om Witos in het parlement hoopt men op Slawek, een oud-eerste-minister sedert twee jaar reeds uit de politiek terugge trokken en in de regeeringskringen fluistert men steeds vaker den naam Beek. Naar alle waarschijnlijkheid zal de beslissing niet zoo spoedig vallen het driemanschap zit nog vast in het zadel. Dit zal echter niet beletten, dat de bin- nenlandsch-politieke spanning nog met den dag zal toenemen. Polen staat voor een rumoerig tijd perk. Zullen de boeren er zegevierend uit treden uur, werd een wij- de grondwet, eer— Markt, Aalst. van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 3 Oct. van 8,30 tot 10,30 uur, In ons Lokaal, Groote f'f§6 23 statiën» TELEFOON 267. A) De Overdrachttaks. 2) De slachtingtaks. B) De Weeldetaks. luxevoorwer- POLEN.

De Koornbloem | 1937 | | pagina 1