"New Deal» voor de Inlanders Arbeid adelt Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers Rond het Verslag van Professor Coart- Frésart over de Vereenvoudiging van ons Belastingstelsel. Twee belangrijke Fruittentoonstellingen in het verschiet. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt II Zeiven A ZONDAG 26 SEPTEMBER 1937. 2% i9de jAARQAHG Nf>77 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn Aankondigingen volgens verantwoordelijk voor hunne bijdragen. akkoord. Onze zienswijze over de voorgestelde hervormingen die den Landbouw aanbelangen. (Slot.) Ia de twee vorige bijdragen hebben wij enkele bedenkingen voorgebracht nopens de hervormingen voorgesteld door den Koninklijken Commissaris, die meer bijzonder den landbouw aanbelan gen. Inzake belastingen op het inkomen hebben wij even stil gestaan bij de grondbelasting. Thans nog enkele be knopte beschouwingen over de andere belastingen op het inkomen. De Bedrijfsbelasting. Onze lezers weten dat hunne bedrijfs- inkomsten doorgaans forfaitair vastge steld worden volgens gemiddelde cijfers per hectaar en per gewest. De heer professor Coart- Frésart ver klaart zich akkoord met dit forfaitair stelsel en drukt zelfs den wensch uit dat het uitgebreid worde tot de andere be- lastingsplichtigen die voor eigen reke ning werken zonder jaarlijks meer dan 30.000 frank te verdienen. Wie meer verdient heeft er belang bij met het oog opeen degelijke bedrijfsleiding een boek houding in orde te hebben ook voor fis- kale aangelegenheden. Alhoewel het forfaitair stelsel het meest practische is voor land- en tuin bouw, ware het wenschelijk dat er meer centralisatie tot stand kome bij de vast stelling der barema's van bedrijfsin- komsten. Er is inzake opcentiemen geheven door de provincie en gemeenten op de bedrijfsbelasting van degenen die voor eigen rekening werken een zware onge lijkheid ten opzichte van de lasten welke dienen betaald door personen die voor andermans rekening werken. Deze ongelijkheid spruit voort uit het feit dat de belasting welke door de gemeenten mag geheven worden op het bedrijfsinkomen der loon- en wedde- trekkenden wordt beperkt op 1/4 der staatsbelasting. Zulks is niet het geval voor de opcentiemen geheven door provincie en gemeenten op de bedrijfsbelasting der zelfstandige per sonen. De billijkheid eischt dat voor deze laatste opcentiemen een maximum worde bepaald in evenredigheid met dit van toepassing op het bedrijfsinkomen van loon- en weddetrekkenden. Inzake afhouding der bedrijfsbelasting op loonen, wedden en pensioenen drukt de Koninklijke Commissaris den wensch uit dat de taak der werkgevers zoo licht mogelijk worde gemaakt. Hij drukt den wensch uit dat er rekening gehouden worde met den wensch der werkgevers erin bestaande dat de afhoudingen door hen gedaan voor fiscale en sociale lasten op het loon van hun werkvolk, zouden gestort worden aan een speciaal orga nisme dat zou zorgen voor de verdeeling over de verschillende bevoegde diensten. Wij zijn van oordeel dat de werkge vers al te lang de niet betaalde hulp agenten zijn geweest van den fiscus en dat het inderdaad tijd wordt dat hunne taak vergemakkelijkt wordt. De waarde vermeerdering of -vermindering van het bedrijfskapitaal welke ingevolge Ko ninklijk Besluit van 31 Maart 1936 in aanmerking komt bij de vaststelling van het bedrijfsinkomen heeft aanleiding ge geven tot eindelooze betwistingen en niet zelden tot overbelasting. De Ko ninklijke Commissaris heeft dan ook voorgesteld dit Koninklijk Besluit alleen te behouden voor de Naamlooze Ven nootschappen waarmede wij onze vol ledige instemming betuigen. Wat betreft de fiskale commissies die hoofdzakelijk op aanvraag der midden standers werden opgericht met het doel hen te beschermen tegen overbelasting, stelt de Koninklijke Commissaris vast dat deze commissies niet hebben beant woord aan het beoogde doel en stelt hunne afschaffing voor, tenware zij kon den omgewerkt worden tot organismen die op doeltreffende wijze de betwistin gen tusschen den controleur en be- lastingsplichtigen helpen oplossen. Als besluit moeten wij vaststellen dat de suggesties van den Koninklijken Commissaris wel zullen bijdragen tot gedeeltelijke vereenvoudiging van ons zeer ingewikkeld belastingstelsel, doch geen volledig werk uitmaken. De heer Coart-Frésart heeft het vraagstuk niet ten gronde durven aan pakken om de openbare schatkist, al- ware het maar tijdelijk, niet te berooven van de inkomsten welke de Staat vol strekt noodig heeft om de begrooting in evenwicht te houden. Sint Truiden en Gent. Haspengouw, een teemachtige streek, in midden België gelegen, omvat gedeel ten van de provinciën Brabant, Lim burg, Luik en Namen, 't Is ongeveer 2400 km2 groot, dit is namelijk 1/12 deel van België. In Haspengouw worden vooral sui- kerbeeten en tarwe verbouwd, maar ook haver, rogge, gerst en aardappelen. Limburgsche Haspengouw, met zijn drie fruitcentra, St Truiden, Borgloon en Tongeren, is de rijkste boomgaarden- streek van het land (kersen, pruimen, appelen, peren). Sedert verscheidene opeenvolgende jaren hebben de voor naamste fruitvoortbrengers van de streek er zich op toegelegd om den kweek van fruitboomen te verbeteren en te moderniseeren. Een belangrijke tentoonstelling van fruit, gehouden in samenwerking met al de bestaande hofbouwmaatschappijen, land- en tuinbouwkomiteiten, land- en tuinbouwscholen, verbonden van uit voerders en kweekers, zal aan iedereen, die 't zien wil, toonen dat ze er volko men zijn in geslaagd. Deze tentoonstelling zal gehouden worden te St Truiden in het Berghmans- huis van 6 tot 9 November eerstkomende CQ aanleiding geven tot verscheidene meetings, waarvan de voornaamste zal gewijd zijn aan gestandardiseerd fruit. Op dergelijke tentoonstellingen is er natuurlijk veel te leeren. Iets wat onmid dellijk opvalt is wel de innige samen werking van al de bestaande vereeni- gingen en scholen uit de streek, die, verre van elkander te benijden of in den rug te schieten, al hun pogingen samen trekken om iets grootsch, iets eenigs tot stand te brengen, dat de bewondering van al de bezoekers zal afdwingen. Een studiedag zal op 7 November gehouden worden, waarop bevoegde specialisten, al de meest hedendaagsche vraagstukken welke de fruitvoortbrengst aanbelangen, zullen onderzoeken en ont wikkelen. Ware dit geen eenige gele genheid voor de leden en liefhebbers om iets schoonsch te gaan zien Deze tentoonstelling zal ons boven dien aantoonen, welke bovenmensche- lijke pogingen er, door de voortbrengers van fruit uit die streek, worden gedaan om al de moeilijkheden, waarmede ze te kampen hebben, te overwinnen. Bedenkt eens dat de invoer van vreemd fruit in België van 66 millioen kg. in 1929 tot 139 millioen kg. is gestegen en daarte genover dat de uitvoer van 93 millioen kilo in 1929 tot 11 millioen kg. in 1936 is gedaald. 't Is bijna ongelooflijk en toch de harde en loutere waarheid. De douane maatregelen getroffen door Duitschland, Engeland, Frankrijk en Nederland zijn grootendeels de oorzaak van de daling in het uitvoercijfer, terwijl de weinig beschermende maatregelen getroffen door ons land oorzaak zijn dat de vreemdelingen op onze markten hun overvloed komen uitschudden. En zeggen dat we in België in een oasis leven. Wat meer is, gedurende de laatste jaren heeft men zelfs zeer anor- male invoeren van fruit kunnen vast stellen uit landen die vroeger niet ge wend waren onze markten te bezoeken Engeland, Hongarije, Tsjeco-Slovakije, Zwitserland. In 1929 voerden we nog 2.854.300 kg. kersen naar Engeland uit, in 1936 nog 300.000 kg. 1 Daarentegen voerde Engeland hier 2.036.0C0 kg. appelen in ten jare 1934, ruim 4 millioen kg. in 1935 en nagenoeg 13 millioen in 1936. Hoeven we nog verder de vergelijking te maken en begrijgt ge nu hoe noodig het is de fruitteelt te beschermen die zooveel menschen onledig houdt en zulk een bron van inkomsten daarstelt Limburg telt tegenwoordig zoo maar een 11.000 Ha. boomgaard waarvan er 95 °lo in hoogstam en slechts 5 °/o in laagstam aangelegd zijn. Sommige ge meenten zijn voor 25 tot 30 °/o van den bebouwbaren grond met fruit beteeld waaronder meer dan de helft met kerse- boomen. Hier, evenals elders, speelt de bemes ting, den vorm van den boom, het be strijden van ziekten en insecten een overwegende rol in de fruitteelt en het moet ons dan ook niet verwonderen dat er daar ook boomgaarden aangetroffen worden die weinig of niets opbrengen en andere, die een weelderigen oogst geven. Niet min dan vier cryptoga- mische ziekten en twaalf verschillende insecten leggen het er op aan om de fruitteelt te vernietigen. Ongelukkiglijk is de Belgische boer een vasthoudist en kan hij zich moeilijk aan de nieuwe werkmethoden aanpassen. Als we U zegden dat slechts 5 °/o van de 80 000 bestaande Ha. boom gaarden in België zijn die regelmatig bespoten worden. In Limburg is er een groote kentering gekomen en 't is om aan iedereen de uitslagen van de nieuwe werkmethodes te laten zien, dat deze tentoonstelling werd ingericht. We willen er niet langer over uit weiden en de aandacht vestigen op een andere tentoonstelling van fruit die ge houden wordt te Gent in de Handels beurs van 16 tot 18 October eerstko mende. De pomologische kring der provincie Oost-Vlaanderen heeft deze tentoonstelling op touw gezet en we mogen reeds op voorhand bevestigen dat ze schitterend zal slagen. Wie ver leden jaar die tentoonstelling bezocht, weet er over mee te praten en deze van dit jaar belooft ze in alle opzichten te overtreffen. Denkt nu maar niet dat U daar nog tellooren zult aantreffen met 4 of 5 prachtvruchten, in 't geheel niet, U zult daar zien hoe men fruit verpakt in kratten en standaardkisten, fruit dat geassorteerd is in extra, standard en consumptie. Dan zult ge kunnen vast stellen hoe we ons fruit moeten aanbie den op onze markten. Voor iemand die leeren wil is er nu eens een dubbele gelegenheid toe. Het verpakken en standardiseeren, de keuze der variëteiten, de zuiverheid der vruch ten, de bijprodukten van fruit, de meest belangwekkende tuinbouwbladen en tijdschriften, de meest gebruikte schei kundige meststoffen in fruitboomteelt gebezigd, in een woord, niets wordt daar aan uw oogen onttrokken, die zich wil bekwamen in het vak krijgt er nu de ge legenheid toe. Reizen is bovendien aangenaam en leerrijk. Waarom zouden ,we het niet doen. Redt U Zeiven deed een studie reis naar Nederland die naar 't verslag in De Koornbloem te oordeelen op perbest slaagde, waarom zouden we niet een gezamenlijke reis doen naar Sint- Truiden en Gent? ZUID-AFRIKA Uitgestrekte nieuwe reservaten aangekocht. LEDEN 1 Houdt de nummers van ons blad samen, want heel dikwijls kunt U er raad vinden voor vele gevallen. Spoedig zal een aanvang gemaakt worden met het vestigen van inlanders op de nieuwe reservaten van Zuid- Afrika. Sedert de "Native Lands Act,, in den loop van verleden jaar werd goedgekeurd, heeft de Regeering aan houdend land gekocht van de Euro- peesche "farmers,, voor de inlanders. Tot Juli van dit jaar werd daarvoor een som van 800.000 pond sterling uitgege ven, vooral in Transvaal, waar de nood onder de inlanders het grootste is. Dit aangekochte land wordt thans door de verkoopers verlaten en komt dus vrij voor de nederzetting van de inlanders. Weliswaar is het departement voor landerijen met werk overstelpt, nochtans hoopt men dat van nu af aan het vestigen van inlanders op rijke gronden met spoed zal ingezet worden. Dat de Regeering slechts een jaar na de stemming van de "Native Lands Act„ tot de verwezenlijking ervan over gaat, kan niet als een verwijt worden aanzien. Zorgvuldig moest de Regeering nagaan wat er moest gekocht worden en aan welken prijs om de waarde niet de hoogte in te drijven en, een even be langrijk punt, de Regeering was verplicht de algemeene politiek der nederzettingen in de nieuwe streken opengezet voor de inlanders, zooals ze in de wet werd uiteengezet, in acht te nemen. Deze politiek kan vergeleken worden bij een "New Deal,, voor den inland- schen landbouw. De Regeering verkrijgt de toelating 7.250.000 morgen land te koopen voor de inlanders. En sedert de uitvaardiging der wet hebben de diensten belast met de uitvoering zeer bedrijvig geweest. Uitgestrekte landerijen werden aangekocht, in zoover dat met de uit voering van de wet een aanvang kan worden gemaakt. Daarmede is de grootste moeilijkheid echter niet achter den rug. Land koopen is niet erg moeilijk in de Zuid-Afri- kaansche Unie. Het grootste vraagstuk bestaat er in te zorgen dat de landerijen die zullen overgaan in het bezit van in- ders, goed zullen worden bebouwd. De talrijke inlandsche reservaten toonen duidelijk aan wat kwaad ongeschoolde inlanders aan goeden en rjjken grond kunnen doen. Vruchtbaar land, dat overvloed aan graan voortbracht, werd uitgeput. Dit was het niet te vermijden resul taat van het toepassen van oude land bouwmethodes. In de oogen van de inlanders heeft alleen vee waarde. "Hij is zooveel koppen vee rijk,, is de ge bruikelijke uitdrukkiag om den rijkdom van een inlander te bepalen. Derhalve is de inlander er niet voor te vinden zijn kapitaal te verminderen met het slachten van zijn overtolligen veestapel. Trou wens, hij weet niet hoe hij de geslachte beesten ten gelde moet maken. Daarbij bestaat heel zijn landbouwkennis er in een stuk land van struikgewas en on kruid te zuiveren, de oppervlakte met een soort ploeg lichtjes te omwoelen en dan te zaaien. Na twee drie jaar ver mindert de oogst. Dan zuivert de inlan der een ander stuk land en herhaalt zijn methode. In de tijden toen ze vrijelijk naar andere gewesten konden uitwijken waar niemand woonde of zwakkere stammen, die ze voor zich uitdreven, gevestigd waren, werkte dit systeem be trekkelijk goed. Er waren steeds maag delijke weiden voor het vee en maagde lijke landerijen voor het winnen van maïs. Er kwam echter een tijd dat de inlan der moest bljjven waar hij was. Dit was de tijd toen de blanken het land verover den en wetten stelden. De blanken leg den de hand op het vrije land en beletten dat de zwakkere stammen werden ver jaagd. Dan werd het inlandsch land bouwsysteem voor het land moordend. De inlanders wilden hun veestapel niet verminderen en er kwam een tijd dat de weiden, overlast gelijk ze werden, geen weiden meer waren maar dorre opper vlakten. En de landerijen, daar de in landers niets afwisten over bemesting, werden uitgeput en gaven geen oogst meer. De vrees bestaat dat het goede land dat thans van de Europeanen werd af gekocht, hetzelfde lot ondergaat, en dan zal men binnen enkele jaren weer voor hetzelfde vraagstuk staan dat het land de inlanders niet kan voeden. Derhalve moet er voor gezorgd worden dat het land, van den beginne af, op wetenschappelijke wijze wordt bebouwd. Want indien het nieuwe land weer wordt misbruikt en uitgeput, dan zal er binnen een generatie een zeer ernstig vraagstuk oprijzen in de Zuid-Afrikaan- sche Unie. Dat de Regeering van dit gevaar be wust is, bewijst het plan dat werd opge steld om, eenerzijds, de uitgeputte gron den weer vruchtbaar te maken, en, anderzijds, de vruchtbare gronden der Europeanen vruchtbaar te houden. In de uitgeputte gebieden zal getracht worden meer water te brengen bij mid del van stuwdammen, bronnen, enz. De veestapel zal er verminderd worden om de weiden meer rust te gunnen en er zullen boomen geplant worden en de bestaande bosschen zullen beschermd worden. Dit plan zal systematisch uit gewerkt worden doorheen heel de Unie en iedere streek zal onder het toezicht geplaatst worden van landbouwkundi gen om de herhaling van dergelijke feiten van roofbouw te voorkomen. In de nieuwe gebieden, die ter be schikking van de inlanders worden ge steld, zal in ieder district een landbouw deskundige, geholpen door twee of drie Europeanen en enkele geschoolde in landers, de nieuwe boeren moeten hel pen. In den beginne zal hun taak zeer moeilijk zijn. Ze zullen de inlanders er moeten toe overhalen hun veestapel te verminderen en zich meer toe te leggen op den eigenlijken landbouw. Onmoge lijk is hun taak echter niet. In Zuid- Rhodesia en in Transkei heeft de onder vinding geleerd, dat de inlanders de nieuwe methode vrijelijk aanvaarden zoodra hen het bewijs geleverd is dat ze betere resultaten afwerpt dan de oude. Eens dat ze er van overtuigd zijn dat bemesting en weidecontrool beter is dan een bezoek aan een toovenaar, volhar den zij in het navolgen der nieuwe methode. De inlanders hebben gemist door gebrek aan kennis, niet uit dom heid. Het is te hopen dat het nieuw systeem goede resultaten zal afwerpen. In ieder geval, voor de Zuid-Afrikaansche in landers is een nieuw tijdperk aangebro ken. Ze leven, zooals heel de wereld bijna, in een "New Deal„-tijdperk I Landbouwers, Middenstanders, Stielmannen, Handelaars, enz. in een woord alle beoefenaars van vrije beroepen die willen genieten van de voordeelen der Wet op de Kindertoeslag moeten zich aansluiten bij een of ander organisme. Sluit aan bij Redt U Zeiven die in samenwerking met verschil lende andere organismen eene Kas zal oprichten. Klachten van allen aard dienen gedaan aan volgend adres Mr O. Caudron, Bestuurder R.U.Z. Aalst. sülÉfe lÉSSPIb* DE J n fOEM TELEFOON i 267.

De Koornbloem | 1937 | | pagina 1