De Conjunctuur-politiek onder toezicht Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers De Wet op de Gezinsvergoedingen en onze Landbouwers. Voorschriften betreffende den uitvoer van Aardappelen. i Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 3 OCTOBER i 937 22 19<le JAAROAMG Ni'978 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestnnrder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Enkele nadere inlichtingen. Naar aanleiding van de toelichting over de wet van 10 Juni 1937 het voor deel der gezinsvergoedingen uitbreiden de tot de niet-loontrekkenden versche nen in De Koornbloem van 4 Juli 1.1. en den oproep gericht tot onze leden om zonder verwijl het voorloopig aanslui tingsformulier in te vullen en te onder teekenen bij de kas voor kindertoeslagen welke zal worden opgericht door Redt U Zeiven, ontvingen wij tal van vragen om uitleg welke wij hier duidelijk zullen beantwoorden. Het lijdt geen twijfel dat onze land bouwers en al wie een zelfstandig bedrijf uitoefent, verplicht zijn zich aan te slui ten bij een onderlinge kas voor gezins toelagen ofwel bij een onderlinge sectie ingericht in den schoot der bestaande compensatiekassen voor kindertoeslagen. Deze verplichte aansluiting brengt ook mee dat iedereen de bijdragen voor ge zinsvergoeding zal moeten storten welke zullen vastgesteld worden bij koninklijk besluit. Dus niet alleen de personen die er voordeel bij hebben zullen zich moeten aansluiten bij een kas voor gezinsver goedingen, doch ook deze welke er geen voordeel bij hebben doordat zij geen kinderen hebben of enkel kinderen heb ben die te oud zijn om aanspraak te geven op de gezinsvergoeding. Artikel 1 der wet van 10 Juni 1937 behelst de meest uitdrukkelijke verplich ting zonder eenige uitzondering. In beginsel is iedereen vrij in de keuze van de onderlinge kas, waarbij hij wil aansluiten. Natuurlijk zullen de kassen moeten voldoen aan sommige vereisch- ten van inrichting en werking, om aan genomen te worden door de regeering. Deze vereischten zullen bekend gemaakt worden bij koninklijk besluit. Wie niet aansluit bij een kas naar zijne keuze, zal aangesloten worden van ambtswege bij een offlcieele kas welke door de regee ring zal worden opgericht. Dergelijk officieel organisme zal zich begrijpelijker wijze niet zoo bereidwillig ten dienste stellen zijner aangesloten leden als de kas opgericht door de eigen beroeps organisatie der aangeslotenen. De offi- cieele kas zal het recht hebben de beta ling te eischen der achterstallige bijdra gen en bij weigering de weerspanningen in rechte kunnen vervolgen. Het eenige wat de wet van 10 Juni 1937 dienaangaande zegt, is het vol gende Voor de personen die werkgever zijn en dus loontrekkend personeel in hun dienst hebben, zal de jaarlijksche bijdra ge 270 frank zijn, te betalen in een of meerdere stortingen. Voor de zelfstandige personen die geen werkvolk bezigen, zal het te ver schijnen organiek koninklijk besluit de bijdragen vaststellen, volgens den graad van hunne bemiddeldheid. De belang hebbenden zullen te dien einde in cate- goriën worden ingedeeld. De minimabijdrage zal niet meer be- loopen dan 3ó frank per jaar of 18 frank per halfjaar. De hoogste bijdrage zal in één of meer stortingen 270 frank per jaar niet overschrijden. Vermoedelijk zal voor de meesten onzer klein landbouwers het te storten bedrag niet hooger zijn dan 36 frank per jaar of 18 frank per halfjaar. Sommige bladen hebben becijferingen gemaakt om aan te toonen wanneer men wel of niet voordeel zal hebben bij de storting der gezinsbijdrage. Uitgaande van veronderstelde bijdragen en gezins vergoedingen en van een veronderstelde samenstelling van het gezin, kan men wel berekenen hoeveel de gezinsvergoe ding de gestorte bijdragen overschrijdt en het batig of nadeelig saldo becijferen. Doch dergelijke berekening moet nood gedwongen bij veronderstelling geschie den en laat niet toe uit te wijzen wat een bepaald gezin in werkelijkheid aan voor- deelen uit de wet zal trekken, vermits nog dient uitgemaakt bij koninklijk be sluit wat het juist als bijdragen zal moe ten betalen. Wel kan worden gezegd dat vermits de meeste kleine landbouwers enkel de minima-bijdrage van 36 frank zullen moeten storten, zij reeds vanaf het eerste kind voordeel zullen hebben bij de wet. Hier dient ten slotte met nadruk gezegd dat de bijdragen niet zullen verhoogen, naargelang het aantal kinderen ten laste. Dit komt geenszins in aanmerking voor de berekening der bijdragen, doch dient als grondslag enkel voor de berekening en de uitkeering der gezinsvergoedingen. Artikel 3 der wet van 10 Juni 1937 bepaalt dat deze vergoedingen minstens even hoog zullen zijn als deze waarvan de loontrekkenden genieten. De vergoe dingen zullen vanaf het eerste kind wor den verleend. Voor de loontrekkenden worden de kindertoeslagen periodisch herzien bij koninklijk besluit volgens den stand der levensduurte. Zij werden on langs per maand forfaitair vastgesteld op: fr. 18,75 voor het eerste kind fr. 30 tweede fr. 53 derde fr. 86 vierde fr. 121 vijfde kind en elk der volgende. Wat betreft de loontrekkenden wor den ook de bijdragen volgens dezelfde basis periodisch herzien. Binnen de minima en maxima bepaald door de wet, zal zulks vermoedelijk ook het geval zijn voor de bijdragen der niet-loontrekkenden. 1) De kinderen die schoolplichtig zijn. 2) De kinderen die niet ten volle den leeftijd van 14 jaar hebben bereikt al zijn ze niet meer schoolplichtig. 3) De kinderen onder 18 jaar, indien zij geen winstgevend werk verrichten en regelmatig dagleergangen (dus niet en kel avondlessen) van vak- of algemeen onderwijs volgen, mits die leergangen alle dagen 's morgens en 's namiddags gegeven worden, behoudens tijdens de vacanties en de verlofdagen. 4) De kinderen zelfs ouder dan 18 jaar, die wegens lichaams- of geestesgesteld heid onbekwaam zijn tot arbeiden. Deze landbouwer mag zich aansluiten bij een onderlinge kas voor gezinsver goedingen naar zijn keuze. Hij is dus niet verplicht zich aan te sluiten bij de onder linge afdeeling, die zou tot stand komen in de compensatiekas, waarbij hij voor zijn personeel is aangesloten. Wat moet een landbouwer doen, die tevens bijwijlen als loontrekkende werkzaam is Practisch dient nagegaan welke zijn hoofdbezigheid is. Vindt hij deze in het landbouwbedrijf, dan dient hij beschouwd als zelfstandige handenarbeider en moet hij zich aanslui ten bij een onderlinge kas en er de wet telijke stortingen doen. Vindt hij zijne hoofdbezigheid als loontrekkende bij een patroon dan moet hij bij geen kas aansluiten, daar hij als dan de gezinsvergoeding moet ontvan gen van de compensatiekas waarbij zijn patroon is aangesloten. Dit punt zal ver moedelijk nader worden geregeld bij Koninklijk besluit te treffen in uitvoering der wet. Onze Vereeniging wil tijdig klaar zijn met het voorbereidend werk tot inrich (Zie vervolg 2de bladzijde.) Een besluit van den Minister van Landbouw in dato 27 Augustus versche nen in het Staatsblad van 25 September behelst de volgende voorschriften be treffende den uitvoer van aardappelen Er wordt een register van uitvoer ders van aardappelen, bestemd voor 's menschen voeding gehouden in het Ministerie van Landbouw te Brussel. Kunnen alleen hunne inschrijving in dit register bekomen en erkende uit voerders genoemd worden 1) De personen of firma's die aardap pel- of groentenhandelaars zijn en be wijzen als dusdanig ingeschreven te zijn in het handelsregister 2) De erkende Belgische beroepsver- eenigingen van aardappel- en groenten- handelaars of -kweekers. Wijze van verpakking en verzending. De aardappelen mogen los of ver pakt uitgevoerd worden. Voor de verpakking mag de uitvoer der alleen gebruiken de houten ki3ten en de zakken waarvan de kwaliteit en de vervaardiging voldoen aan de in zwang zijnde handelsgebruiken en aan de eischen der landen van bestemming. Wordt nochtans verboden het gebruik van oude zakken welke gelapt zijn of teekens dragen betreffende een ander product. De wagons waarin de aardappelen los vervoerd worden alsook de verpak kingen, moeten voorzien zijn van een controleloodje tot waarborg van den oorsprong en van de hoedanigheid der aardappelen bestemd voor den uitvoer. Dit loodje draagt de volgende aanwij zingen De Belgische Leeuw en de woorden Belgique-België "Pommes de terre aardappelen Het wordt aan de verpakkingen bevestigd door den uitvoerder zelf die er zijn rangnummer indrukt. Loodjes en tang zijn te bekomen in de afzetvereeniging, 26, Sterrekunde- laan, Brussel. Voor los uitgevoerde aardappelen worden de loodjes aan de wagons be vestigd door de agenten van den Plan- tenziektekundigen Dienst. De verpak kingen voorzien van het controleloodje dragen bovendien in drukletters de ver melding Belgique—België Het aan brengen van een bijzonder handelsmerk is toegelaten. De verzendingen der voor den uit voer bestemde aardappelen zijn verge zeld van een controlegetuigschrift, voor zien van het controlemerk, dat er na onderzoek der verzendingen, door de agenten van den Plantenziektekundigen Dienst wordt opgezet. Dit getuigschrift wordt in dubbel exemplaar afgeleverd. Het oorspronke lijke is voor den uitvoerder bestemd en het duplicata wordt bij den uitvoer der aardappelen afgegeven aan het tolbe- heer, dat het aan de afzetvereeniging laat geworden. De vereischten waaraan de uit te voeren aardappelen moeten voldoen zijn dezelfde als deze welke bij ministerieel besluit van 11 Juni 1937 zijn vastgesteld, voor den handel van aardappelen in het binnenland. De controle geschiedt a) Voor uitvoer langs de baan op voorafgaande aanvraag aan de volgen de controle postenNaar Nederland Stroobrugge, Maldegem, Wuest-Wezel, Poppel, Kessenich, Smeermaes-Lanaken. Naar DuitschlandTulpe. Naar FrankrijkAdinkerke, Moes- kroen, Hertain, Bonsecours, Quiévrain, Bois-Bourdon, Erquelinne, Aubauge, Lebruby en Villers devant Orval. Naar het Groothertogdom Luxem burg Autelbas en Bras-Wardin. b) Voor den uitvoer per schip Bij de inscheping en op voorafgaande aanvraag in de havens van Oostende, Zeebrugge, Selzate, Gent, Antwerpen en Brussel. c) voor den uitvoer per spoor In al de stations van het land vóór de inlading en op voorafgaande aanvraag. Dit ministerieel besluit is van kracht geworden op 27 September 1937. AUSTRALIË. De werkloosheid overwonnen. Het Nationaal Inkomen op het peil van tien jaar geleden. Australië is voor een groot gedeelte afhankelijk van den uitvoer en het was dan ook voornamelijk de scherpe daling in de prijzen der uitvoerproducten, die de hevige crisis in dit werelddeel ont ketende. Australië stond echter niet zonder ver weer tegenover deze inzinking. Twee factoren droegen ruimschoots bij om de crisis te overwinnen. In de eerste plaats heeft er een groote uitbreiding plaats gehad van de secun daire producten in verband met de la gere kostprijzen en het ten uitvoer leg gen van verschillige plannen, die vóór de crisis opgesteld waren. Geraamd wordt dat deze uitbreiding ongeveer 30.000.000 pond per jaar opleverde, het geen gelijk stond met het verlies, dat ontstond door het feit, dat Australië tij dens de crisis in het buitenland geen gel den kon opnemen. De tweede factor was de niet minder belangrijke uitbreiding van de primaire productie. Voor de crisis bedroeg de Australische uitvoer ongeveer 145 mil- lioen pond. Nu waren in 1936-37 de uit- voerprijzen ongeveer 25 °/o beneden het peil van vóór de inzinking. Indien men de cijfers dus in onderling verband brengt, dan kan men aannemen, dat de uitvoer voor de inzinking, gerekend naar de huidige prijzen, 115 millioen pond zou hebben bedragen. De werkelijke waarde van den uitvoer in 1936 bedroeg 128 millioen pond, zoodat een stijging van meer dan 10 °/o is ingetreden. Een en ander heeft voor gevolg ge had, dat de handelsbalans een gunstiger beeld kreeg. Over het afgeloopen jaar bedroeg het uitvoeroverschot 3^.600.000 pond. Nu dus vaststaat dat de economische toestand van Australië bij het begin van het jaar 1937-38 zeer gunstig is, rijst de vraag op welke wijze men de welvaart op een hoog peil kan handhaven. Het is immers nog moeilijker om den loop der gebeurtenissen, die naar een economische inzinking leidt, tegen te gaan, dan de vraagstukken op te lossen, die de crisis met zich brengt. Toch moet men aannemen, dat ten zij men maatregelen neemt om de huidi ge welvaart onder toezicht te brengen vroeg of laat buitensporigheden zullen plaats vinden en op die wijze de hoog conjunctuur gevolgd zal worden door een nieuwe depressie. Indien de Australische economisten thans scherp aandringen om de conjunc tuur onder controol te brengen, dan trachten zij een toestand in het leven te roepen, waarbij een plotselinge wending in het zakenleven voorkomen kan wor den en de scherpte van de inzinking wordt vermeden. En gelukkig zijn er teekenen, die er op wijzen, dat verschillige Australische overheden zich dit bewust zijn en het belang inzien van dit toezicht over de conjunctuur, nu er practisch gesproken thans geen werkloosheid meer is. Een bewijs hiervan is de wijze, waar op het Arbitrage-Hof de loonen heeft vastgesteld, waarbij een speciale con junctuur-toeslag wordt ingevoerd, ge deeltelijk ten einde een te snelle uitbrei ding der beleggingen tegen te gaan. Hierbij heeft zonder twijfel 't Arbitrage- Hof een beslissing genomen van groot belang, waarbij nieuwe princiepen wor den gehuldigd. Het is voor de eerste maal in Austra lië, dat officieel erkend wordt, dat de economische politiek moet worden ge leid door den wensch een redelijk wel vaartspeil te stabiliseeren. In het verleden immers heeft het ont breken van iedere beperking onveran derlijk geleid tot buitensporigheden, die op hun beurt een inzinking na zich sleepten. Totnogtoe is nog weinig ge beurd, dat een herhaling ervan zou voorkomen. Het is te hopen de eco- nomischen, waaronder vooral prof. D. B. Copland van Melbourne, dringen er sterk op aan dat de regeering de noodige beperkingen zou opleggen. De berichten uit de verschillige takken van bedrijf in Australië maken op vrij wel ieder gebied gewag van een flink herstel. Zoo wordt uit Nieuw Zuid- Wales een groote bedrijvigheid op mijn- gebied gemeld. De goudproductie steeg van 7.496 ounce fine in 1929 tot 60.739 ounce fine in 19361 De steenkoolpro ductie steeg in 1936 tot 9.199.466 ton en bereikte een record sinds 1928. De productie van zilver, lood en zink was 598.967 pond hooger dan in 1935. Ook de inkomsten van den landbouw zijn sterk gestegen al bereiken ze het peil van 1929 nog niet. Het beste bewijs van de nieuwe wel vaart vindt men in de sterk stijgende staatsinkomsten. Het financieele jaar sloot met een overschot van 1.736.000 pond, waarbfi a^e staten met uitzonde ring van Queensland en West-Austra lië, een overschot hadden. Het deficiet voor deze beide staten gezamenlijk was 650.000 pond vergeleken met een ge raamd deficiet van 950.000 pond. Gedeeltelijk zou een dergelijk resul taat aan diepgaande bezuinigingen kun nen worden toegeschreven, doch de laatste drie jaar heeft het Australisch Commomwealth geen verdere bezuini gingen ingevoerd integendeel, de ambtenaarsalarissen, die tijdens de crisis belangrijk verlaagd waren, zijn weer verhoogd. Wel hebben de aflossingen op de oorlogsschuld en de verschillige rente-omzettingen den last der schatkist aanmerkelijk verminderd, doch het is toch voornamelijk dank zij de veel hoo- gere staatsontvangsten, dat de Australi sche begrooting een zulk gunstig figuur maakt. In 1927-28 bedroeg het nationaal in komen 640.000.000 pond, in 1931-32 nog slechts 430.000.000 pond, terwijl de raming voor 1936-37 weer de 600 mil lioen pond overschrijdt. In 1931-32, toen de crisis in Australië haar diepte punt bereikte, was 30 der bevolking werkloos. Daarbij komt nog, dat indien men de cijfers van 1927-28 wil vergelijken met die van 1936-37, men de laatste moet verbeteren met het verschil in het prijs peil en de toeneming der bevolking. Het prijspeil is thans 15 °/0 lager, terwijl in deze tien jaar de bevolking met 7 toenam. Het nationaal inkomen heeft dus weer het peil van tien jaren geleden bereikt I Landbouwers, Middenstanders, Stielmannen, Handelaars, enz. in een woord alle beoefenaars van vrije beroepen die willen genieten van de voordeelen der Wet op de Kindertoeslag moeten zich aansluiten bij een of ander organisme. Sluit aan bij Redt U Zeiven die in samenwerking met verschil lende andere organismen een« Kas zal oprichten, KOORsBL OEM TELEFOON 267. Is de aansluiting verplichtend voor onze boeren Bij welke kas moet men aansluiten? Hoeveel zullen de bijdragen zijn voor de gezinsvergoedingen Hoeveel zullen de gezinsvergoedingen bedragen Welke kinderen worden be schouwd als ten laste en geven recht op de vergoeding Als ten laste zijn te beschouwen Waar moet een landbouwer die bij een andere kas voor zijn arbeids- personeel is aangesloten, zich aansluiten voor zijn eigen persoon Waarom onze landbouwers nu reeds moeten aansluiten bij j Redt U Zeiven

De Koornbloem | 1937 | | pagina 1