Rond de Wetsherziening op de Ouderdomspensioenen i Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers Het Inkomen van de Amerikaansche Landbouwers. De Fruitkweek zondag; io>october 1937. 194« JAAROAMG Nrl979 Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven VEREENIGPE STATEN Heelt bijna het peil van 1929 bereikt. frl» 23 ««ttUcn Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Onze oude landbouwers opnieuw het slachtoffer. In ons nummer van 9 Februari 1936 hebben wij scherp protest aangeteekend tegen de tergende verongelijking onzer landbouwers bij de toepassing der wets bepalingen op het kosteloos ouderdoms pensioen. Wij hebben aangetoond dat sommige artikelen van het koninklijk be sluit van 7 Januari 1935, en inzonderlijk artikel 7, waarbij bepaald wordt, dat het bedrijfsinkomen in den landbouw dient berekend op viermaal de huurwaarde van het land bebouwd door den pen sioenaanvrager, een stelselmatig middel zijn tot uitsluiting onzer kleine boeren van het kosteloos ouderdomspensioen. Wij zijn thans aan de dertiende herzie ning der wetten op 't ouderdomspensioen. De Senaat zal eerstdaags te stemmen hebben over het regeeringsontwerp dat op 11 Juni 1.1. werd aangenomen door deKamer van Volksvertegenwoordigers. Zooals wij hier in ons blad aantoon den, had het regeeringsontwerp, na amendeering door de Kamer, enke'e lichte verbeteringen gebracht ten bate onzer landbouwers aan het vorige zeer nadeelig pensioenregiem, inzonderlijk in zake de berekening van het bedrijfsin komen in den landbouw dat zou vastge steld worden op driemaal het kadastraal inkomen. Men had echter gerekend zonder den waard Een hardnekkig offensief werd ingezet tegen de aanzienlijke verhooging der staatsuitgaven, welke zou voort spruiten uit den tekst aangenomen door de Kamer. De departementen van finan ciën en van maatschappelijke voorzorg spraken zoo maar van 163 millioen en de Senaatscommissie van arbeid en so ciale voorzorg kreeg opdracht duchtig te snoeien in het ontwerp aangenomen door de Kamer. Het verslag uitgebracht namens be doelde commissie door heer senator J. De Clercq, wijst uit dat er duchtig ge snoeid werd, doch volgens de traditie eenzijdig ten nadeele van onze boeren en de vrije verzekerden. Immers, de verplichte verzekerden n.l. de loontrekkenden zullen den kosteloo- zen ouderdomsrentetoeslag genieten, zonder eenig onderzoek nopens hunne bestaansmiddelen, op voorwaarde dat zij de voorgeschreven minimastortin gen hebben gedaan en zich verbinden alle beroepsbezigheid te staken vanaf het oogenblik dat zij de aanvraag tot den toeslag indienen. De kleine landbouwers en de vrije verzekerden zullen in elk geval een on derzoek moeten ondergaan nopens hun ne inkomsten en enkel den toeslag ge nieten, indien hunne inkomsten zekere maxima niet overtreffen. Dat zij door ouderdom of lichamelijke onbekwaam heid volstrekt niet meer in staat zijn hun bedrijf uit te oefenen, dat zij zich verbin den hunne beroepsbezigheid te staken, het doet er niet toe. In strijd met wat voor de loontrekkenden geldt wordt een streng onderzoek gedaan nopens hunne bestaansmiddelen. En nochtans zijn er tusschen onze kleine landbouwers een massa menschen wier levensvoorwaarden harder zijn dan deze der arbeiders en die dus evenmin als dezen bij machte zijn het appeltje voor de oude dagen weg te leggen. Dit stelsel heet men te Brussel sociale rechtvaardigheid 1 Ziehier nu hoe de bestaansmiddelen onzer bejaarde boeren worden berekend Onder voorwendsel dat het stel sel aangenomen door de Kamer aan den staat een meeruitgave zou veroorzaken van 20 millioen frank, stelt de Senaatscommissie voor terug te keeren tot den oorspron- kelijken tekst van het regeerings ontwerp waarbij het bedrijfsinko men in den landbouw zou bepaald worden op viermaal het kadastraal inkomen. Wij protesteeren met klem tegen dezen uitsluitingsmaat regel, die in strijd is met de billijkheid en de werkelijkheid. Met de billijkheid, omdat voor de an- dere onafhankelijke arbeiders slechts met hun werkelijk belastbaar inkomen rekening wordt gehouden met de wer- j kelijkheid, omdat deze berekening op schromelijke wijze het reëel bedrijfs inkomen in den landbouw overtreft. Er bestaat voor den landbouw ook gelegenheid het werkelijk bedrijfsinko men vast te stellen en namelijk de for faitaire barema's van bedrijfswinsten die telken jare door de ambtenaren der be lastingen worden vastgelegd in overleg met de vertegenwoordigers van som mige landbouworganisaties. Waarom dan beroep doen op fictieve berekenin gen tenzij als uitsluitingsmiddel Wat de inkomsten van roerende ka pitalen betreft, hebben wij reeds in ons nummer van 9 Februari 1936 gemoti veerd bezwaar aangeteekend tegen de forfaitaire berekening der inkomsten op basis van 6 De staat heeft immers zelf den interest zijner leeningen ver minderd tot 4 °lo en lager, de interesten bij de Spaar- en Lijfrentekas bedragen nog enkel 3 °/0 voor kapitalen onder 20.000 en minder voor hoogere bedra gen. De beleggingen bij de private spaar kassen hebben zich aangepast aan dezen verminderden rentevoet. Welnu, ieder een weet dat onze kleine landbouwers Diet doen aan beursspeculatie, doch hun ne spaarcentjes beleggen op veilige wijze en dus tegen zeer matigen interest. Artikel 7 van het koninklijk besluit van 31 Januari 1935 bepaalt ook dat de in den landbouw belegde kapitalen die nen berekend alsof zij 6 t. h. opbrengen. In ons nummer van 9 Februari 1936 hebben wij deze berekeningen terecht een brutale overdrijving genoemd. Welnu, de Senaatscommissie vindt dat de interest van 6 °/0 nog niet hoog genoeg is en stelt een rentevoet voor van 8 °/0. Hiervoor doet zij als reden gelden, dat de bezitters van dergelijke kapitalen eerst moeten beginnen met een deel van hun spaarpenningen te verbruiken vooraleer aanspraak te kunnen maken op den kosteloozen rentetoeslag. Dergelijke redenee ring kunnen wij slechts als uitzinnig bestempelen. Inzake inkomsten van onroerende goederen, stelt de Senaatscommissie voor dat deze inkomsten worden vast gesteld op een bedrag gelijk aan het ka dastraal inkomen, indien de goederen door den aanvrager zelf worden betrok ken of in bedrijf genomen. Betreft het echter goederen die verhuurd worden, dan wordt het inkomen bepaald op 8 van de verkoopsvoorwaarden der goe deren. Dergelijke regeling is volstrekt willekeurig. Waarom dit onderscheid tusschen niet verhuurde en verhuurde onroeren de goederen De Minister van Sociale Voorzorg gelieve ons landelijke eigen dommen aan te wijzen die 8 opbren gen. Hij zal er lang naar zoeken. In wer kelijkheid immers brengt de verhuring van landelijke goederen van 3 tot4°/oop. Wie zal de verkoopwaarde van de onroerende goederen bepalen en welk verhaal is er voorbehouden aan den pensioenaanvrager die beweert over schat te zijn Evenals inzake registratie- en erfenis rechten staan wij voor tallooze betwis tingen waar de pensioenaanvrager blootgesteld is aan willekeur en fataal het onderspit moet delven. Waarom als basis voor berekening van alle onroerende goederen, zoowel verhuurde als niet-verhuurd», het kadas traal inkomen niet nemen voor zoovérre het geschreven huurceel niet uitwijst dat het werkelijk inkomen lager is dan het kadastraal inkomen Wij zouden nog veel schaduwzijden kunnen aantoonen aan de nieuwe wet op de ouderdomspensioenen welke thans ter bespreking ligt in den Senaat. Wij hebben het hier bij de meest schreeuwen de bepalingen voor onze landbouwers gelaten/ Een ding staat vastonze boeren zullen opnieuw de paria's zijn bij de toepassing der nieuwe wet op de ouderdomspensioenen, tenware de parlementsleden die beweren onze landbouwers te vertegenwoordigen, eens de prin ciepen van billijkheid den voor rang geven boven hun hondschen trouw tegenover de huidige Re geering scombinatie l Wij durven het echter niet verwach ten, omdat wij onze pappenheimers kennen I Deze zijn enkel sterk in moties en wenschen, doch zwak in daden. Tot heden werden onze boeren slechts inzake belastingen en soldatendienst op gelijken voet behandeld met de andere burgers, doch niet inzake toepassing der sociale wetten. en wat er mede verband houdt! Menschen van jaren hebben in hun jeugd slechts een enkele week gekend met een bijzondere benamingtde Paasch- week ook Goede, Groote en Heilige Week geheeten. Ten huidigen dage is er bijna geen enkele week meer of ze draagt een bijzonderen naam zoo ken nen wede roodekruisweek, de ver- keersweek, de witloofweek, de druif- week, de vischweek, enz. enz. Thans komt er nog een nieuwe week bij, ge kend als fruitweek en dit jaar begint ze op 23 October, om te sluiten den 30en hieropvolgende. Het initiatief van deze fruitweek gaat uit van ons Ministerie van Landbouw en we vinden het prachtig en prijzens waardig. Ziehier in enkele woorden hoe ze werd opgevat. De menschen kennen niet genoeg de waarde van onze inland- sche fruitvariëteiten op gebied van smaak en andere hoedanigheden en ge ven daarom niet zelden de voorkeur aan vreemde verscheidenheden Het Minis terie van Landbouw richt hierom in de hoofdplaatsen der negen provinciën een fruitweek in onder vorm van een mee ting of prijskamp, waaraan enkel de fruit en groenteverkoopers mogen deelne men. Het stelt voor ieder provincie hoofdstad 1500 frank ter beschikking van de jury om ze aan de deelnemers, naar gelang van de verdiensten uit te deelen. Ziehier de voorwaarden waaraan de winkeliers zich hoeven te onderwerpen om voor dien prijskamp in aanmerking te komen. Gedurende deze fruitweek zal er enkel Belgisch fruit mogen uitge stald zijn voor de vitrien of vitrienen zoo er twee of meer zijn alle uitheemsch fruit als bananen, dadels, vijgen, appel sienen, Canadeesche appels of andere afkomstig uit den vreemde mogen dus niet voor het uitstalraam liggen. De uitgestalde oppervlakte moet 8 m2 bedragen men moet op voorhand ingeschreven zijn en zich ter beschikking houden van de Jury die gedurende acht volle dagen zal toezien of de deelnemers zich aan het reglement gereedelijk ge dragen. Als initiatief vinden we het opperbest, doch als reglement vinden we het te streng en overdreven. We beknibbelen niet enkel en alleen voor 't vermaak van eens anders doenwijze af te keuren, verre van ons zulke gedachten, maar als we daarbij lezen dat iedereen er mag aan meedoen, zoowel de groote als de kleine fruitverkoopers, dan vinden we het tegenstrijdig met de democratie alhoe wel het er al den schijn van heeft dat men ze huldigen wil. Zeg eens, welke kleine fruitverkoo- per zou 8 m2 uitstalling bezitten Het moet al een tamelijk groote vitrien zijn waar 3 m2 uitgestalde oppervlakte ach ter ligt, dit ware dan voor 2 vitrienen 6 m2 en geen 8. Daarom meenen we dat deze voorwaarde zeer rekbaar zal zijn en dat er misschien wel twee cate goriën zullen geschapen worden name lijk de groote met een oppervlakte van 6 m2 en daarboven, en de kleine meteen oppervlakte die geringer is, maar toch tenminste 2 m2 moet in nemen. Op die manier ware het ons dunkens toch meer degelijker. (Zie vervolg onderaan hierneven). Het laat geen den minsten twijfel meer overde merkelijke uitbreiding van de bebouwde oppervlakte zal, niet tegenstaande de droogte in de Westelijke gebieden van de "Great Plains,,, dit jaar recordoogsten voor gevolg hebben. En onmiddellijk stelt zich dan ook de vraag zal het mogelijk zijn de prijzen van de bijzonderste marktproducten op hun huidig peil te houden? De hoofdbekom mernis der Amerikaansche Regeering is immers gelegen in het behouden van het inkomen der landbouwende bevolking. Hoe is het daarmede gesteld Volgens de ramingen van het Ame rikaansche Ministerie van Landbouw zal het totaal netto-inkomen der land bouwers in het kalenderjaar 1937 onge veer 9 milliard dollar bedragen, hetgeen een stijging van meer dan 1 milliard dollar ten opzichte van het vorige jaar zou beteekenen en ongeveer het dubbele van het inkomen van 1932. In 1929, het laatste jaar voor de economische inzin king, bedroeg het totale inkomen der Amerikaansche landbouwers ongeveer 10,5 milliard dollar. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de loonen in den landbouw, de belastingen en interesten thans veel lager zijn dan in dat jaar, dan mag men daaruit besluiten dat de land bouwers het thans weer bijna zoo goed hebben als voor de crisis. Volgens de officieele ramingen was de rentelast der landbouwbevolking in 1936 ongeveer 300 millioen lager dan in 1929, terwijl tezelvertijd de belastingen 200 millioen dollar lager waren. Weliswaar zijn de loonen sedert 1933 sterk gestegen, doch dit neemt niet weg, dat ten opzichte van het gemiddelde van 1929 thans de loonen nog 25 °/o lager zijn dan toen. Anderzijds is met de devalvatie de koopkracht van den dollar verminderd, doch het staat vast dat de landbouwers er thans weer veel beter voorstaan en naar normale toestanden weerkeeren. Bij de ontwikkeling van het inkomen gedurende het loopende jaar is het van bijzonder belang, dat de inkomsten ge- ijkmatiger over de afzonderlijke gedeel ten van de Vereenigde-Staten zijn ver deeld, en niet, zooals b.v. in 1934 en 1936 het geval was, dat enkele streken zoozeer van de droogte te lijden hebben gehad, dat ze niet het minst hebben kun nen profijt trekken uit de hoogere prij zen. Weliswaar zijn de misoogsten van die jaren voor een groot deel de oorzaak van deze hoogere prijzen, daar deze, wanneer de te groote voorraden gedu rende de afgeloopen jaren niet vermin derd waren, tengevolge van den rijken oogst van dit jaar een scherpen druk zouden hebben ondervonden. In de toe komst moeten de landbouwers uit de geteisterde gebieden schadeloos gesteld worden, hetgeen gebeuren zal door de toepassing van de wet, die president Roosevelt er niet zonder moeite heeft doorgekregen. Het Amerikaansche Ministerie van Landbouw laat overigens geen gelegen heid voorbij gaan, om er op te wijzen, dat eenige normale oogsten na elkaar het inkomen der landbouwende bevol king zeer snel op een aanzienlijk lager peil zullen brengen. Dit argument wordt door de Regeering natuurlijk hoofdza kelijk gebruikt teneinde te bewijzen, dat de wederinvoering van een scherpe regeerings-oogst-toezicht, zooals eenige jaren geleden de A.A.A., noodzakelijk is. De thans geldende Soil Conservation Act biedt geen voldoenden waarborg voor een scherp productietoezicht, hoe wel de uitvoering van deze wet de Re geering op het oogenblik per jaar onge veer 450 millioen dollar kost. In de eer ste zes maanden van het loopende jaar werd onder deze wet aan de landbou wende bevolking in totaal 350 millioen dollar betaald, terwijl de uitkeeringen voor het geheele jaar op ongeveer 400 tot 450 millioen dollar worden geraamd. In 1936 bedroegen de uitgaven voor steundoeleinden onder deze wet slechts 287 millioen dollar. Het grootste deel van de stijging van het landbouwersinkomen komt voor re kening van de hoogere opbrengsten uit de oogsten. De sterkste stijgingen wor den gemeld uit de opbrengsten van graan, tabak en vruchten, ofschoon ook de opbrengst van katoen, katoenzaad en groenten dit jaar grooter was dan in 1936. Dat er enkel Belgisch fruit mag uitge stald worden, dat vinden we een lof waardig gedacht. Wat nu gezegd van de geldprijzen 1500 Belgische frank per stad om te verdeelen aan honderden en nog hon derden deelnemers vindt ge niet dat dit zoo weinig is Men is zoo vrekkig, als het er om gaat onze tuinbouwers te bevoor- deeligen.Want, let wel op, de fruitweek is enkel en alleen ingericht, zoo denken we toch, om de fruittelers een beteren afzet voor hun produkten te bezorgen. Denkt ge dat een prijs van een honderd frank vele fruitverkoopers zal aanzetten om zich aan een zoodanige maatregel te onderwerpen, vergeet niet dat ge ze ge durende 8 dagen dwingt geen ander fruit uit te stallen dan Belgisch. U zult mis schien antwoorden dat de fruitverkoo pers het niet enkel moeten doen voor den prijs, maar ook uit solidariteit voor hun medeburgers. Dat is een prachtig gevoel, maar ge zult te vergeefsch bij de meeste fruitverkoopers naar die gevoe lige snaar zoeken om er op te tokkelen. Dat men zich geen droombeelden maakt, de maatschappij is verrot door ikzuchtde menschen zijn te inhalig om zich door schoone gevoelens te laten beïnvloeden. Laat ons toch zeggen dat de goede wil er is en men bij de eerste poging misschien, beter dan we zelf, zal bemerkt hebben wat er ontbrak om iets grootsch er van te maken. Voor wat nu de deelnemers aan dezen prijskamp betreft deze wil ik, als slot een goeden raad geven Op 16. 17 en 18 October eerstkomende wordt in de han delsbeurs te Gent een tentoonstelling van fruit gehouden, welke zal beant- (Zie vervolg 2de bladzijde,l Daarentegen heeft de veeteelt dit jaar niet veel tot de staging van het land bouwinkomen bijgedragen, en men ver wacht dat dit ook zoo in de tweede helft van dit jaar zal blijven. De prijzen van het vleesch zijn zeker gestegen doch het aantal beesten dat op de markten komt, is veel minder talrijk. Thans tracht men den veestapel, die door de verschrikkelijke droogte der vorige ja ren gedeeltelijk was uitgemoord, weder om uit te breiden. In dit verband is het vooral van belang te melden, dat de maïsoogst dit jaar zeer gunstig belooft te zijn. Daarom maakt de Regeering zich geen zorgen om dezen schitterenden oogst. De voorraden, die heelemaal uit geput waren, zullen terug op peil wor den gebracht en de uitbreiding van den veestapel zal zeker met een deel van het overschot weg zijn. Een aanzienlijk aantal varkens en runderen, dat onder normale omstandigheden in 1937 op de markt zou gebracht worden, zal nu eerst in 1938 geslacht worden. Volgens het Amerikaansche Minis terie van Landbouw duiden alle teekens er op, dat het inkomen van de land bouwbevolking ook voor de eerste helft van 1938 ten opzichte van de crisisjaren wederom zeer gunstig zal zijn. Hoe de ontwikkeling verder zal zijn, valt thans nog niet te voorzien noch te voorspellen. De toekomstige ontwikkeling van het prijspeil voor de landbouwproducten hangt immers voornamelijk af van het feit, wanneer en in welke mate de nieuwe regeeringscontrool zal worden ingevoerd. Het verzet tegen dit voorstel isT.bui tengewoon sterk en president Roosevelt zal nog harde kampen te leveren hebben alvorens hij zijn slag zal thuis halen, TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1937 | | pagina 1