De Militievergoedingen Duitsch'and erkent De Toestand der Maïsboeren 1 Groepsreis naar Sint Truiden zitdag" I Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers onze Onafhankelijkheid* Fruittentooustelling te St Truiden Fruittentoonstelling Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven VEREENIGDE STATEN ZONDAG 17 OCTOBER 1937. fr|st H ««alien* 19J« JAARS AM G Nr 980 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bureel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Twee Koninklijke Besluiten gedag- teekend 14 September en verschenen in het Staatsblad van 10 October 1.1. heb ben de wijze geregeld 1der vergoeding van 14 fr. per dag voorzien door de militiewet ten voor- deele der militianen der klassen 1937 tot en met 1941, die in vredestijd terug onder de wapens worden geroepen 2) der maandelijksche vergoeding van 500 fr. of van 300 fr. voorzien ten bate der militianen der klassen 1937 tot en met 1941 die meer dan twaalf maanden dienst volbrengen. Gezien het belaag dat beide besluiten opleveren voor onze landbouwerszonen, gaan wij ze hier nader toelichten I. Dagelijkscha vergoeding voor de gehuwde wederopge- roepene militianen. Welke gehuwde militianen hebben aanspraak op de vergoeding van 14 frank per dag Slechts de gehuwde militianen be- hoorende tot de klassen 1937 tot en met 1941 welke in vredestijd terug onder de wapens worden geroepen en wier in komsten volgende bedragen niet over schrijden, vastgesteld door artikel 10 litt. a der samengeordende militie wetten 6667 fr. in de gemeenten met minder dan 5000 inwoners. 8000 fr. in de gemeenten met 5000 tot en met 29.999 inwoners. 10.000 fr. in de gemeenten met 30.000 inwoners en meer. Als inkomsten worden in aanmerking genomen ingevolge artikel 10 littera b der samengeordende militiewetten t 1) Het brutto-bedrag der wedden, loonen en pensioenen aangegeven voor de bedrijfsbelasting onder aftrok van 25 t h. tot 18.000 fr. en van 19 t.h. bo ven deze som. Met de beroepsinkomsten van den militiaan wordt echter slechts rekening gehouden voor zooverre hfj ze blijft ge nieten gedurende zijn wederoproeping. 2) Het voor de bedrijfsbelasting aan gegeven netto-bedrag der bedrijfsin- komsten van anderen aard, onder aftrok van 10 t.h. 3) Het inkomen van de kapitalen door den militiaan als stille vennoot belegd in handels-, landbouw- en nijverheids ondernemingen andere dan maatschap pijen of aandeden. 4) Het inkomen van onroerende goe deren verminderd met de hypothecaire interesten. 5) Alle andere inkomsten van waar ze ook voortkomen. Oe in aanmerking te nemen inkomsten zijn deze van het kalenderjaar dat den eersten dag der wederoproeping vooraf gaat. De rechten op de vergoeding dienen gestaafd door een getuigschrift af te leveren door het bestuur der belastingen. Welke dienstverstrekking geeft recht op de vergoeding De vergoeding wordt toegekend in al de standen welke recht geven op de gewone soldij of op de hospitaalsoldij. Alleen de afwezigheid wegens ver wondingen of ziekten opgeloopen of verergerd tengevolge van den dienst, telt als aanwezigheid bij het korps en wordt in aanmerking genomen voor het toekennen der vergoeding. De vergoeding is niet verschuldigd voor de diensten van militairen die bij tuchtmaatregel in actieven dienst ge handhaafd of daartoe wederopgeroepen werden. Het bedrag der vergoeding. De vergoeding bedraagt 14 fr. per dag en wordt desgevallend verhoogd met den wettelijken kindertoeslag. De vergoeding wordt uitbetaald aan den militiaan binnen de 14 dagen na zijn terugkeer in zijn haardstedeof aan den persoon door hem aangewezen op het einde van iedere halfmaand. De vergoeding kan wegens schulden in beslag genomen worden voor een vijfde deel. Te vervullen pleegvormen. Om de uitbetaling der vergoeding te bekomen, moet de militiaan, op straffe van zijn recht te verliezen, een schrifte lijke aanvraag doen aan zijn korpsoverste of kolonel uiterlijk den dag waarop hij terug onder de wapens treedt. Het is zelfs aan te raden deze aan vraag onder aanbevolen omslag in te dienen. Onze lezers wien de zaak aanbelangt vergeten dus niet tijdig hunne aanvraag in den voorgeschreven vorm in te die nen. Het is van allergrootste belang. Zij gelleven er een getuigschrift bij te voe gen nopens hunne inkomsten, hen af te leveren door den controleur der recht- streeksche belastingen hunner om schrijving. II. Maandelijksche vergoe ding voor de militianen die meer dan 12 maand dienen. Het bedrag der vergoeding. Deze bedraagtA) 500 fr. per maand voor de militianen die, binnen den voor geschreven termijn, hun verlangen te kennen hebben gegeven 17 maand dienst te doen en aangewezen werden voor een eenheid met verlengden dienst. Deze vergoeding wordt van ambtswege, dus zonder aanvraag van den militiaan, toe gekend vanaf de dertiende maand. B) 300 frank per maand voor de mili tianen die ingevolge de wet verplicht zijn meer dan 12 maand te dienen. Deze vergoeding wordt insgelijks verleend vanaf de 13de maand, op voorwaarde dat zij wordt aangevraagd. Welke dienstverstrekking geeft recht op de vergoeding De vergoeding wordt toegekend in al de standen welke recht geven op de soldij alsook a) Gedurende de gunstverloven zonder soldij van één dag per maand, voorzien door de militiewet. b) Gedurende de ziekteverloven of in den stand "met ziekteverlof achterwege,, "ingevolge geneeskundig getuigschrift,, wanneer die verloven worden verleend hoofdens verwondingen, ziekten of lichaamsgebreken opgeloopen of ver ergerd tengevolge van den dienst. c) Aan den militiaan die wegens ver wondingen, ziekten of lichaamsgebreken opgeloopen of verergerd tengevolge van den dienst, in een legerhospitaal ter ver pleging wordt gehouden, nadat de mili tianen zijner klasse naar hunne haard stede werden terug gezonden. De afwezigheid wegens verwondin gen of ziekten opgeloopen of verergerd tengevolge van den dienst telt als aan wezigheid bij het korps alle afwezig heid zonder soldij, buiten deze hierbo ven aangeduid, schorst echter het recht op de vergoeding. De vergoeding is ook niet verschul digd voor de diensten der militairen die, bij tuchtmaatregel, in actieven dienst ge handhaafd of daartoe wederopgeroepen worden. De vergoeding is algeheel vatbaar voor afhoudingen ingevolge inbeslag name of verzet uitgeoefend door schuld- eischers. Te vervullen pleegvormen. Om de maandelijksche vergoeding van 300 frank te bekomen moet de mi litiaan een schriftelijke aanvraag doen uiterlijk den laatsten dag van den ter mijn van zijn actieven dienst. Deze aan vraag dient geviseerd door de personen hierna genoemd, die recht hebben op een deel der vergoeding en hun handtee- ken dient echt verklaard door het ge meentebestuur hunner verblijfplaats. De mede-onderteekening of visum door bedoelde personen beduidt dat deze hun aandeel verlangen te genieten in de vergoeding. Wanneer het visum geweigerd wordt of wanneer het volstrekt onmogelijk is gebleken hetzelve te bekomen, dan be houdt de militiaan zijn recht op het to taal bedrag der vergoeding. Wijze van uitbetaling der vergoeding. De vergoedingen van 5C0 of 300 fr. per maand worden uitbetaald als volgt 1) 50 frank aan den militiaan zelve. 2) 150 frank aan de personen in de volgende rangorde a) De vrouw zoo de militiaan ge huwd is. b) De personen die de kinderen on derhouden, zoo de militiaan weduwnaar (Zie vervolg 2de bladzijde.) Zooals onze lezers door dagbladen en radio-uitzendingen reeds zullen ver nomen hebben, heeft Duitschland in een officieel document de onschendbaarheid van ons grondgebied gewaarborgd- Tevoren had Engeland en Frankrijk dit reeds gedaan, zoodat we heden ,in ons land alle waarborgen bezitten voor onze veiligheid. Wanneer onze regeering nu een stren ge politiek van onzijdigheid voert, mo gen we zeggen dat het bijna onmogelijk zal zijn in een of anderen oorlog te wor den gewikkeld. Dit feit moet ons dubbel blij stemmen en we kunnen hoogst gelukkig zijn om de wending der zaken, die ons land in deze voordeelige positie komt te stellen. We moeten dan ook verwachten dat er een anderen weg zal worden opge gaan inzake militaire kwesties. Dat de soldaatjes op enkele maanden zullen thuis zijn en dat het budjet van Landsverdediging jaarlijks met hon derden millioenen zal verminderd wor den. Het is een feit dat gansch ons leger, onze forten en kanonnen tegen Duitsch land werden gericht, en nu dat vandaar ook alle gevaar geweken is, kunnen we gerust de groote ijver onzer militaristen laten afkoelen. De lasten, die op alle klassen van de bevolking drukken, kunnen worden ver minderd en nuttiger uitgaven kunnen in het vooruitzicht worden gesteld. Dat men maar beginne met de modderpoe len onzer buitengemeenten in begang- bare wegen te herscheppen. Dit is niet alleen een dringende noodzakelijkheid, maar tevens een werk van beschaving. We zullen afwachten wat Brussel over dit alles zal denken. i Amerika's veestapel. van 6 tot 10 November e.k. Ofpcieele inhuldiging door den heer Minister van Landbouw en den heer Goeverneur der Provincie. Onze lezers hebben voorzeker reeds vernomen dat onze rijkste fruitstreek, het golvende Haspengouw, zich gereed maakt om zijn rijkdom en zijn weelderige voortbrengst uit te spreiden door een groote fruittentoonstelling in de zalen van het Berchmanshuis, te St Truiden. De inhuldigingsplechtigheid heeft plaats op Zaterdag 6 November. Zondag 7 November, Studiedag, in de zalen van het St Trudogesticht. De fruitproblemen zullen er behandeld wor den alsvolgt 10 uur Openingszitting. Uiteenzet ting van prof. Van Cauwenberghe, der Rijkstuinbouwschool van Vilvoorde, over "Standardisatie,,. 11 uur Landbouwingenieur Hieme- leers spreekt over "Ziekten van boomen en vruchten en de te geven zorgen 14 uur Landbouwingenieur Eerw. Br. Louis over "Vruchtbaarheidspro bleem». 15 uur Groote slotzitting voor al de deelnemers. Landbouwingenieur P. Ni- colaï en provinciaal raadslid A. de Marneffe, handelen over "De meest actueele en brandende economische zijden van de fruitzaak,,. De tentoonstelling blijft open den Maandag 8en Dinsdag 9 November van 9 tot 12 uur en van 13 1/2 tot 18 uur. Toegang 3 fr. Een warme oproep wordt gericht tot de bestuurders van Landbouw- en Fruit- teeltscholen, om met hun leerlingen de tentoonstelling te komen bezoeken. Ten slotte zal Woensdag 10 Novem ber te 10 uur 's morgens, de publieke verkoop van het tentoongestelde fruit plaats hebben. Deze grootsch opgevatte fruitmani- festatie zal een mijlpaal daarstellen op fruitgebied en verdient ieders welwillend bezoek. Bezoekt de Fruittentoon stelling van St Truiden van 6 tot 10 November aanst. Verleden week hebben we een alge meen beeld geschetst van den toestand der landbouwers in de Vereenigde Sta ten; ditmaal willen we een concreet voorbeeld aanhalendit der maïsboeren. Zooals men wellicht weet heerschte er onlangs een groote spanning op de maïsmarkt van Chicago. Een maat schappij, de Cargill Grain Co, trad op groote schaal als koopster op van ter mijn-contracten, die door de speculanten op de markt werden geworpen. Daardoor was de maatschappij in het bezit gekomen van het grootste deel der loopende contracten. De Cargill Grain weigerde echter te verkoopen tegen de op de markt geboden prijzen. Daaren tegen was zij vanzelfsprekend bereid om maïs te ontvangen, doch het beschikbare aanbod was onvoldoende. De Cargill Grain was op het laatst eigenares van het grootste deel der contracten en ze wilde deze niet verkoopen tegen den gewonen prijs en de speculanten wilden niet meer betalen. Deze Gordiaansche knoop werd doorgehakt door het beurs- bestuur van Chicago. Deze bepaalde dat de contracten afgewikkeld moesten wor den tegen een prijs van 110 cent per bushel. De maïs-situatie is door dit incident niet veranderd en z(j is er niet minder interessant om. Het is een gewoonte geworden in de Vereenigde Staten om over den oogst van het huidig jaar te spreken als van een overvloedigen oogst, een benaming die, volgens sommige experten, echter nauwelijks gerecht vaardigd is. De laatste schatting van het departe ment van Landbouw voorspelde een oogst van 2.549.281.000 bushel. De ge middelde oogst gedurende de vijfjarige periode van 1928-32 bedroeg 2 milliard 554 772.000 bushel. De gemiddelde oogst gedurende de 15 jaren die 1930 voorafgingen was 200 millioen tot 300 millioen bushel grooter. Als gevolg van kleine voorraden, die op dit oogenblik overal worden aange houden, zal de beschikbare hoeveelheid voedergraan (maïs is in de Vereenigde Staten het voornaamste voedergraan) gedurende het komende jaar, om de woorden van het departement van Landbouw te gebruiken, vrij veel kleiner zijn dan gemiddeld de laatste jaren het geval was, ofschoon zij vol komend toereikend zal zijn voor de voedering van den aanzienlijk vermin derden veestapel (pluimvee inbegrepen). In dit verband is het wellicht interes sant er op te wijzen, dat het aantal var kens op de boerderijen volgens opgave van het departement van Landbouw op 1 Januari 1937 42.774.000 bedroeg. Op 1 Januari 1933 was dit aantal 62.127.000, terwijl het aan het begin van het afgeloopen jaar 42.837.000 beliep. Het laagste peil werd bereikt op 1 Ja nuari 1935 met 39.004.000 stuks als ge volg van de slachtingen in verband met het New-Deal programma. De cijfers toonen aan, dat de stijging, die sedert dit laagste punt werd bereikt, is ingetre den, thans tot staan is gekomen. Onder normale omstandigheden wordt ongeveer 41 tot 42 °/0 van den maïs- oogst voor varkensvoeder gebruikt, ter wijl ongeveer 20 °/o van den oogst zijn weg vindt als voedergraan voor rundvee. Op 1 Januari 1937 bevonden zich 66 676.000 stuks op de boerderijen ver geleken met 67.968.000 stuks een jaar vroeger en 74.262.000 stuks op 1 Janu ari 1934. Het departement van Land bouw heeft onlangs geraamd, dat het aanbod van voedergraan per dier, dat met graan gevoed wordt, waarschijnlijk grooter zal zijn dan in de afgeloopen vijftien jaar het geval is geweest. Het is derhalve waarschijnlijk, dat het grootere maïsaanbod en de gunstige verhouding die er thans bestaat tus- schen de varkensprijzen en de marktprij zen, tot een belangrijke opleving van de varkensfokkerij zal leiden. komst van invloed zijn. Het te verwach ten ruimere aanbod van maïs oefent in- tusschen thans reeds zijn invloed op de prijzen uit en doet een roep ontstaan om staatstusschenkomst in den een of ande ren vorm. De maïsboeren vragen maïs- voorschotten en de voorzitter van de Reconstruction Finance Corporation sprak dan ook onlangs reeds over de mogelijkheid, dat op deze instelling een beroep zal worden gedaan voor het verstrekken van leeningen aan maïs- voortbrengers. Wat men eigenlijk ten voordeele van de maïsboeren zal doen, is nog niet dui delijk. Naar het schijnt heeft president Roosevelt zijn plan inzake een oogst- verzekering en de instelling van de "ever normal granary,, steeds normale graanoogsten niet laten varen. Ander zijds denkt men dat agrarische subsidies aan strengere productiecontrool zullen verbonden worden. Wat er ook van zij, geen der beide programma's is voldoende uitgewerkt om een juiste beoordeeling van hun ge volgen mogelijk te maken. Naar men weet bestaan er ook vele voorstanders van rechtstreeksche en scherpe kontrool der bebouwde oppervlakte voor de bij zonderste landbouwproducten, waartoe ook maïs behoort. Een ding staat vast. De maïsboer zal er dit jaar, ook al zullen de prijzen lager zijn, goed voor staan, mede ook dank zij de betalingen die hij op grond van het soil conservation programma ontvangt. Dit is des te meer het geval aangezien vele maïsboeren ook veeboeren zijn en de veeprijzen nog steeds hoog zijn. We hadden nog een woordje willen zeggen over den toestand der katoen farmers in de Vereenigde Staten. Doch de plaats ontbreekt ons. Het zal voor de volgende maal zijn. Dit alles zal echter eerst in de toe- Het Landbouwkomiteit der stad Aalst richt op bondag 7 Novem ber eene groepsreis in per autocar naar de belangrijke van Sint Truiden. Dien dag zullen er aldaar ook een paar zeer belangrijke voor drachten gegeven worden. Het Komiteit richt zich tot alle groepeeringen en personen, die belang stellen in de groote presta tie van de kweekers uit de speci fieke fruitstreek van Limburg. Sor teering, inpakking, rangschikking der soorten, nieuwe variëteiten enz. zullen de aandacht wekken van onze kweekers. De kostprijs voor de autoreis is bepaald op 30 fr. per persoon, te storten bij de inschrijving. Inschrijvingen worden aanvaard bij den heer L. Haems, schrijver van het Landbouwkomiteit, Aalst, Oude Dendermondsche steenweg, op de bureelen der S. M. Redt U .Zeiven, Zeebergkaai, en in het lokaal De Koornbloem, Groote Markt, tot uiterst 29 October. Vertrek te 7 uur 's morgens op de Groote Markt. van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 7 Nov. van 8,30 tot 10,30 uur, in ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. 4 TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1937 | | pagina 1