De Landbouwagenten Buitenland. het Vooruitzicht der Katoen markt weinig hoopvol Groepsreis naar Sint Truiden Van ons Jeugdfront Voor eo door de Landbouwers Arbeid adelt* Landbouwweekblad in f Fruittentooostelling Hoe zijn de Uitslagen van onze leveringen Ons eerste Winterfeest Een groot Boeren- vriend ging heen Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven VEREENIGDE STATEN Kanunnik CORDIER. Speciale Samenstellingen. 194* JAAROAMG Nr 981 £*rl» ««stiwa ZONDAG 24 OCTOBER 1937 Aankondigingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 12 Er. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en RedactieZeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Telkenjare, wordt er, bij de bespre king-van de Begrooting van Buitenland- sche Zaken en van Buitenlandschen Handel, door verschillende woordvoer ders, o.m. door den heer Frans Van Cauwelaert, grooten nadruk gelegd op de noodzakelijkheid grootere uitbreiding te verzekeren aan den Dienst onzer handelsattaché's bij de gezantschappen en konsulaten. De woordvoerders wijzen er dan tel kens op dat deze handelsagenten de verschillende takken der nationale nij verheid moeten bekend maken in het buitenland, dat zij onze nij veraars en uitvoerders voorlichting moeten ver strekken en dat zij hun beste krachten moeten inspannen om nieuwe markten voor onze nij veraars te openen. Het is een feit dat de verschillende ministers van Buitenlandsche Zaken weinig of geen aandacht hebben besteed aan de aanwerving van een keur van handelsvertegenwoordigers, welke zoo wel in de Europeesche Staten als in de overzeesche gebieden, evengoed te Bombay als te Shangaï, te Buenos- Ayres en te Vancouver, onze nationale belangen zouden hoeven te behartigen. Dit kan ook niet anders De Ministers van Buitenlandsche Zaken hebben, door den band der zaken, meer hun aan dacht gespitst op de internationale poli tieke besprekingen, op hetgeen er ge beurende is in den Volkenbond, in het niet-inmengingscomité, in tal van we- derlandsche inrichtingen en commissies. De buitenlandsche handel is een bijzaak in'hun ambtsbevoegdheid. Onzes in ziens, zou het dan ook veel oordeel kundiger zijn den dienst van de handels attachés te hechten bij het Ministerie van Economische Zaken en dit departe ment te betitelen als Ministerie van Economische Zaken en van Buiten landschen Handel. Het spreekt van zelf dat deze handels attaché's zouden hoeven te zorgen voor exportgelegenheid voor onzen land bouw, voor gemakkelijker koopgelegen heid van goederen door onzen land bouw benoodigd, voor ruimere bekend making van onze land- en tuinbouw producten en van de voortbrengselen van onzen paarden- en veekweek. Doch hier komt men fataal weer voor de moeilijkheid te staan dat onze handels attaché's speciaal uitgekozen en aange- steld worden, met het oog op de bevor dering van de belangen der Belgische zwaar-industrie. Zij zijn niet bevoegd op landbouwgebied, landbouwaangele- genheden wekken hun belangstelling niet. Zij wanen zich, en wellicht te- j recht, in de eerste plaats aangewezen om hun aandacht te wijden aan de be- langen van onze havens, van de steen koolmijnen, van de ijzergieterijen, van de wapenfabrieken, van de glasblazerijen en van de fabrieken voor electrische benoodigdheden. Er zou, misschien op mindere schaal dan voor den handel, daar onze land bouw niets te stellen heeft in het Verre Oosten of... in Los Angeles, bij het Mi nisterie van Landbouw een dienst van Landbouwconsulenten en Landbouw agenten moeten ingericht worden, waar van de titularissen in het buitenland ge nieten over de diplomatische onschend baarheid en die er hoeven te werken onder het toezicht van onze gezanten en consuls. Het Ministerie van Landbouw heeft wel even aan deze noodzakelijkheid ge dacht. De inrichting van dezen dienst verkeert echter nog in kindschen toe stand. De begrooting voor het dienst jaar 1938 van het Ministerie van Land bouw voorziet één landbouw-handels agent in het buitenland met den graad van konsulaatattaché en met een wedde van 35.750 fr„ terwijl voor dezen dienst 141.000 fr. aan postvergoedingen voor zien worden. Eén enkele konsulaatattaché voor een nijverheid die meer dan 300.000 gezin nen tering en nering moet verschaffen is, om het zacht te zeggen, een zeer scha mele poging om aan de belangen van land- en tuinbouw te gemoet te komen 1 Nemen wij een land als Duitschland. Moest er te Berlijn een landbouwatta- cbé bij het Belgisch Gezantschap ge voegd worden, welke diensten zou deze niet kunnen bewijzen door onze belan gen te bepleiten op het stuk der kontin- genteeringen of door, in afspraak met het Ministerie van Landbouw en den op te richten Dienst voor Landbouwkre diet, koopgelegenheid aan de Duitschers te bieden. Denken wij hierbij aan de belangen onzer witloofkweekers welke dreigen groote schade te ondergaan door de voortdurende devaluatie van de Fransche munt en waarvan het bestaan voortdurend op het spel staat door de eenzijdige Parijzer oriënteering van hun uitvoer. Denken wij aan de belangen onzer fruitkweekers, onzer aardappel boeren, onzer paardenfokkers, onzer druivenkweekers. Op dit gebied zou een landbouwattaché enorme diensten kun nen bewijzen. Wijzen wij er terloops op dat Nederland over een extra-verkoop- dienst voor landbouwproducten be schikt te Berlijn. Hetgeen voor Duitschland een waar heid is, geldt tevens voor andere landen, voor het Vereenigde-Koninkrijk, voor Frankrijk, voor de Oslo-staten. De land- bouwattaché's zouden tevens de belan gen onzer bloemisten en boomkweekers moeten behartigen. Zij zouden er heb ben voor te zorgen dat propagandafilms voor onzen landbouw in de buitenland sche bioskopen afgerold worden, dat onze geprimeerde dieren op het doek gebracht worden in het buitenland. Ten slotte, zouden zij de aandacht van onze landbouwdiensten moeten vestigen op de vorderingen van de landbouwtech niek in het buitenland, op de nieuwste vindingen op dit gebied. Wij meenen voldoende het belang belicht te hebben van een keurdienst van landbouwattaché's bij onze gezant schappen en konsulaten in deze landen welke hiervoor in aanmerking komen. Het woord is thans aan onze boeren- vertegenwoordigers in het Parlement om, ter gelegenheid van de bespreking van de begrooting in de Landbouw- commissie en in de openbare zittingen, de aandacht van den bevoegden Minis ter op dezen toestand te vestigen Te Rosée, een kleine gemeente in de provincie Namen, overleed in den ouder dom van pas 46 jaar Hij werd er verleden week in allen eenvoud ten grave gedragen, beweend door zijne parochianen die hem als een Vader beminden. Priester Cordier was destijds de stich ter en bestuurder van de groote Waal- sche Boerenvereeniging La Ligue Agricole Beige die onafhankelijk en vrij van den Belgischen Boerenbond voor het belang der landbouwers strijd voerde. Hij werd door dit laatstgenoemde organisme heftig bekampt en tenslotte gedwongen de wapens neer te leggen. Deze hardnekkige kamp en het gebrek aan stevige organisatie hadden vele millioenen gekost aan zijn vrienden. Priester Cordier was verplicht enkele jaren naar Frankrijk uit te wijken en sinds een viertal jaren was hij gelukkig, alhoewel Kanunnik zijnde, als Pastoor eener kleine gemeente, zijn laatste jaren te mogen slijten. De lange harde strijd en nog meer de tegenslagen en vernederingen, welke hierop volgden, hadden zijne gezond heid ondermijnd en waren oorzaak van zijn vroegtijdigen dood. Onze leden zullen zich nog herinneren dat Priester Cordier toegezegd had deel te nemen aan de feestelijkheden van Redt U Zeiven in 1929, en dat hij op 't laatste oogenblik verhinderd was. Dit was juist rond den tijd dat hij den strijd moest opgeven. Zeggen we van Hem dat hij het steeds goed meende met de landbouwers, en dat hij met geestdrift en idealisme een grooten kamp voerde ten voordeele der Waalsche boeren. Op het oogenblik van zijn heengaan, en in tegenstelling met zoovele vroegere vrienden die hem den rug toekeerden, willen we van hem getuigen dat hij een groote boerenvriend en weldoener was. Hij Ruste in Vrede De wereldoogst zal 50 millioen balen bedragen. Het verbruik slechts 32 millioen balen. Het Landbouwkomiteit der stad Aalst richt op .Zondag 7 Novem ber eene groepsreis in per autocar naar de belangrijke van Sint Truiden. Dien dag zullen er aldaar ook een paar zeer belangrijke voor drachten gegeven worden. Het Komiteit richt zich tot alle groepeeringen en personen, die belang stellen in de groote presta tie van de kweekers uit de speci fieke fruitstreek van Limburg. Sor teering, inpakking, rangschikking der soorten, nieuwe variëteiten enz. zullen de aandacht wekken van onze kweekers. De kostprijs voor de autoreis is bepaald op 30 fr. per persoon, te storten bij de inschrijving. Inschrijvingen worden aanvaard bij den heer L. Haems, schrijver van het Landbouwkomiteit, Aalst, Oude Dendermondsche steenweg, op de bureelen der S. M. Redt U Zei ven, Zeebergkaai, en in het lokaal De Koornbloem, Groote Markt, tot uiterst 29 October Vertrek te 7 uur 's morgens op de Groote Markt. Dat Redt U Zeiven in alle opzichten voor zijne leden het beste levert is steeds door iedereen erkent. De laatste tijd echter zijn de lofbetuigingen talrij ker geworden en we geven hier enkele getuigenissen van de laatste dagen P. D. S., te Denderbelle, gebruikt regelmatig ons Legmeel en raapt bui tengewoon veel eieren. E. B., te Baardegem, gebruikt sinds lang Varkensmeel en Melk- meel R.U.Z. en heeft zeer goede uitsla gen. Het plantgoed R U.Z. is verreweg het beste. D. R., te Moorsel, heeft vroeger Melkmeel gebruikt, met beste uitslag, heeft eenigen tijd opgehouden, maar zal terug herbeginnen. Niets kan het melk meel evenaren. V. H. te Erembodegem heeft bij zondere uitslagen met Legmeel R.U.Z. V. D.B. Teralfene is buitenge woon tevreden van Aardappel- en Beetvette. D. C. te Woubrechtegem heeft zeer goede uitslagen bekomen met ons Pinkenmeel en Melkmeel en Vee- mestmeel voor zijn stieren. De kweek- zeugen krijgen niets dan Zeugenmeel en gaven een bijzonderen uitslag geen enkele nest met min dan 12 gezonde viggens. En zoo gaat de litanie voort, alle dagen. Wie goed wil gediend zijn be- stelle alles bij Redt U Zeiven. Voor alle vee gebruikt onze Voorloopig zullen we ons overzicht van den toestand der landbouwers in de j Vereenigde Staten sluiten met dit artikel dat den toestand op de katoenmarkt be handelt. In de Vereenigde Staten zal dit jaar op één na de grootste katoenoogst wor den binnengehaald welke in de geschie denis van het land der onbegrensde mogelijkheden werd geboekt. In offl- cieele middens raamt men de productie op 17.573.000 balen, het hoogste cijfer sedert het seizoen 1926-27, toen de pro ductie 18.707 000 balen bedroeg. De oogst van 1931-32 was bijna even groot dan de huidige, namelijk 17.496.000 balen. De omstandigheden waaronder de nieuwe oogst aan de markt moet wor den gebracht zijn evenwel geheel anders dan in de vorige jaren van recordoog sten. Tengevolge van de prijspolitiek der Vereenigde Staten is de verbouw van katoen in de overige katoenlanden van de wereld steeds verder uitgebreid geworden. Dit jaar zal de wereldproductie 4,5mil- lioen balen grooter zijn dan in eenig voorgaand jaar. Zoowel Egypte als Britsch Indië en Brazilië verwachten een recordoogst. De totale productie van de landen buiten de Vereenigde Staten wordt gernamd op 19,5 millioen balen, zoodat de wereldproductie 37.073.000 balen zal bedragen tegen 32.685.000 ba len in 1926-27. Uit vorige oogsten waren op 1 Juli 1.1, 6.721.000 balen katoen beschikbaar in de landen buiten de Vereenigde Staten, terwijl het overschot In de Vereenigde Staten op dat tijdstip ongeveer 6 millioen balen beliep, waarvan ongeveer 2 mil lioen balen door den staat werden beleend. In totaal zullen er dus dit seizoen on geveer 50 millioen balen katoen beschik baar zijn. Hiertegenover staat een we- reldverbruik van ten hoogste 32 millioen halen. Onder den invloed van deze ongun stige statistische verhoudingen is het prijsverloop dit jaar zeer teleurstellend geweest. In de tweede helft van het vorig jaar toen er op bijna alle goederenmark ten een prijsstijging was vast te stellen, bleef de katoenmarkt achter. Toen er in het begin van dit jaar vrees ontstond voor een algemeene goederenschaarsch- te trad er evenwel voor katoen ook een prijsverbetering in en de prijs bereikte weer 15 dollar-cent. Sindsdien is er een scherpe reactie ingetreden en de huidige noteering van ongeveer 8 cent is de laagste, welke sinds 1933 voorkwam. voor 1938, ofschoon hem nog niet be kend is wat dit plan zal behelzen. Ver der moet de farmer de beleende katoen binnen negen maanden verkoopen en bovendien moet hij de rente en kosten van'opslag betalen. Voor de subsidie van drie cent komt hij eerst in aanmer king als zijn katoen verkocht is. De vooruitzichten voor den katoen- prijs worden weinig optimistisch beoor deeld en het is te begrijpen dat vele farmers daarom liever hun katoen aan acht cent verkoopen dan hun katoen aan negen cent te beleenen en in de speculatie op hoogere prijzen ook het risico te loopen, dat hij na de negen maanden gedwongen zal zijn zijn katoen nog tegen lagere prijzen te moeten ver koopen. Een verdere daling der katoenprijzen zou ongetwijfeld de regeeringsleeningen aantrekkelijker maken. De toestand van de katoenplanters in de Vereenigde Staten is echter geens zins zoo slecht als men op grond van het prijsverloop zou aannemen. Toen in 1934 de gemiddelde prijs ongeveer 12,5 cent bedroeg was de oogst 10 millioen balen groot zoodat de planters in totaal 600 millioen dollar ontvingen. Bij een prijs van 8 cent bedraagt de opbrengst van den oogst van 17.573.000 balen in totaal niet minder dan 7C0millioen dollar. De lagere prijzen hebben dus het in komen der boeren niet aangetast, doch wel de positie van de Amerikaansche katoen op de wereldmarkt er door ver sterkt. Onder al deze omstandigheden zijn de voor het prijsverloop in de naaste toe komst niet rooskleurig, hoewel de prijzen thans verhouding lager zijn dan voor eenige andere voorname grondstof. Wat betreft de statistische positie moet de eenige verbetering komen van de zijde van het wereldverbruik en dit is natuurlijk in hooge mate afhankelijk van den economischen toestand en het ver dwijnen van de verstorende politieke invloeden. Na het verschijnen van het eerste oogstverslag van dit seizoen werd door het Ministerie van Landbouw een lee- ningsprogramma ontworpen. Er zouden leeningen worden verstrekt aan 7 tot 9 cent per lb. Bovendien werd een subsidie voorgesteld van 3 cent voor de boeren, die willen meewerken aan het oogst- controolprogramma van het volgend jaar. Deze subsidie zal echter worden verstrekt tot een totaal bedrag van 130 millioen dollar over een hoeveelheid van 65 °lo van de totale productie. Men is van meening dat president Roosevelt de productie het volgend jaar tot deze hoeveelheid zal beperken. Voor de plannen van oogstcontrool door het Congres en den Senaat zijn goedgekeurd, blijft het bij vermoedens. En nu blijft nog een woordje te zeg gen over den toestand der katoen planters. Wil de farmer zijn katoen bij de Re geering beleenen, dan moet hij zich in Op Zondag 31 October a.s. wordt ons eerste Groot Feest ingezet met een PRACHTIG BAL aangeboden aan de leden der Jeugdver- eeniging Redt U Zeiven. Het feest zal GANSCH KOSTE LOOS zijn op vertoon der lidkaarten, die streng zullen geëischt worden. Dus, opgepast, lidkaarten 1937 niet vergetenl De lidkaarten voor 1938 zullen op het feest te bekomen zijn bij al de bestuurs leden der Jeugdvereeniging. i Voor een puik orkest is reeds gezorgd, alsook voor een j KOSTELOOZE TOMBOLA waaraan U allen veel leute en plezier zult hebben. Een talrijke opkomst van onze boe ren jeugd wordt dan ook verwacht, want aan deftig vermaak zal het er niet ont breken. Het feest zal aanvang nemen om 5 uur zeer stipt. N. B. De leden die bij gebrek aan juist adres geen ultnoodigingskaart ontvin gen, gelieven dit bericht als uitnoodi- ging te aanzien. Het Bestuur. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat- schappij Redt U Zeiven is regelmatig de eerste plaats verbinden mede te zul- t ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal, len werken aan het oogstcontroolplan I Groote Markt. TELEFOON i 267.

De Koornbloem | 1937 | | pagina 1