Allerheiligen Allerzielen Het Nationaal Instituut voor Landbouwkrediet DE KOORNBLOEM Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers ZITDAGEN Een zeer belangrijke instelling voor onzen Landbouw. Ons Landbouwweekblad Verdediging der Boeren Orgaan der Landbouwers vereeniging Redt U Zei ven ZONDAG 31 OCTOBER 1937. fi(t 2ft («>Ui 19a. JAARGANG Nr 982 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON Bureel en Redactie i Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. 1 November. De dag waarop de le venden gaan verbroederen met afge storven familieleden of vrienden. Wie onzer heeft niemand te bewee- nen, die voor goed van het aardsche leven afscheid genomen heeft en nu girds rust op den killen doodenakker Het leven is een rusteloos wiel. dat immer door en met dezelfde statigheid ronddraait. Dingen komen en dingen gaan. Alles wat wereldsch is, moge het ook zqg schoon en roemvol als maar mogelijk is geweest zijn, verdwijnt. Overschouwen we ons leven, laten we onze gedachten teruggaan naar jaren geleden, dan zullen we ons personen herinneren die ons lief en [dierbaar wa ren of menschen die een zekere be faamdheid of roem bezaten. Wat is er van hen allen geworden Hoevelen er van kunnen we nog dagelijks begroe ten Talrijk zijn zij. wier stoffelijk over schot nu rust op het stille en heilige kerkhof, onder een berm van zachte aarde en groen loover, en met een nede rig kruisje dat aangeeft geboorte en dood- Allerheiligen- Allerzielen is een schoo- ne, een heilige dag het is de dag der dooden. De wereld om ons heen gaat zijn gang, en in den harden strijd tegen de dage- lijksche zorgen en in de genoegens der wereldsche vermaken, worden onze ge dachten bezig gehouden met al het aardsche gewoelwe vergeten zooveel in den draaienden kolk des levens. Eén dag van het jaar is speciaal voor behouden aan de algemeene herdenking van hen die gingen om nooit meer te keeren. Op dezen dag gaan we ver broederen >met ónze dierbare dooden. Het is de dag der herinneringen. Ik weet niet, maar aan mij geeft dien dag altijd een zekere gewaarwording van een onbestemde gedruktheid. Het hart is in spanning, de menschen zijn anders dan gewoonlijk. De onverschil lige of koude trek is van de gezichten verdwenen en het heele wezen getuigt van een zekere plechtigheid. Het is alsof over de heele wereld de geest hangt des doods, onzichtbaar, maar toch zoo gruwzaam-dichtbij. En door de dunne en kille najaars luchten galmen de klokken hun dooden- lied... Hoor hun schrijnende tonen uit de verte komen aanzweven, gedragen door de onzichtbare vleugelen van den wind. Luister naar hun lied... Verstaat gij wel hun stemme Ze zingen op treurigen toon de broos heid des levens. Het leven is vergankelijk, niets wat aardsch is zal blijven bestaan. Gedenkt, o menschen, dat gij van stof en asch gemaakt zijn, en ge tot stof en asch zult weder keeren. De eeuwig- maaiende Dood spaart niemand. Met regelmatigen slag zwaait hij steeds zijn reuzenzeis. Weet dat niemand die geboren is hem kan ontgaan. Gedenkt, o menschen, en buigt eerbiedig in het aanschijn van den on- vermoeibaren Maaier, buigt diep over de graven uwer dierbaren, die reeds als slachtoffers gevallen zijn van zijn on- verzadigbaren honger naar menschen- levens. Wie weet, wanneer komt uwe beurtbinnen een jaar, een maand, mor gen, misschien vandaag nog Wie zal het kunnen zeggen Dat is het lied der klokken. En inder- derdaad, wij die op dezen Allerheiligen dag onze dooden gaan eeren, zouden we het durven bezweren dat we dit 't vol gend jaar ook nog zullen doen Een nieuw jaar zal voorbijgaan voor aleer deze dag nog eens aanbreekt. Nieuwe kruisjes met nieuwe namen 'zul len er 't volgend jaar op de doodenak- kers staan, Denken we er aan dat het ook onze beurt eens zal worden, en dat het mogelijk is dat onze naam dan ook kan prijken in het reusachtig register des doods. Deze gedachten moeten ons op Aller zielen bezielen en we moeten er den moed toe hebben er het logisch besluit uit te trekken dat het menschelijk leven een zoo kleine rol speelt in de geschie denis van het heelal, dat het bestaan hier op aarde maar een loutering is voor een beter leven hiernamaals, en dat we daarom ons leven in de goede richting hoeven te sturen. Millioenen menschen rijn voor ons gekomen... en verdwenen. Millioenen menschen zullen na ons komen... om denzelfden weg op te gaan. Wat beteekent een menschenleven Wat beteekenen twintig, vijftig, zelfs honderd jaar in vergelijking met de eeuwigdurende eeuwigheid Allerheiligen-Allerzielen... Dagen van rouw en gebed, dagen van glorie en pracht. Wanneer we de doodenakkers met die dagen bezien, met hun marmeren gedenkteekens, hun bloemen en kran sen, zijn we getroffen door de blijken van liefde en genegenheid van de le venden voor hunne afgestorven familie leden en vrienden, zoowel de arme als de rijke lieden, allen volgens hun stand en vermogen, versieren in dierbare herinneringen de graven hunner afge storvenen. Kristenen vergeten daarenboven de gebeden niet, die groote krans van rijke bloemen der vroomheid, die aan onze dierbare overledenen het meest zal ten goede komen. De wet van 24 Juni 1936 waardoor de wetgevende Kamers aan de Regee ring de noodige macht hebben verleend tot samenordening der inrichting en wer king der kredietorganismen van open baar nut, voorzag ook de oprichting van een Nationaal Instituut voor Land bouwkrediet. Dit is thans tot stand ge komen bij koninklijk besluit van 30 Sep tember 1937, verschenen in het Staats blad van 23 Oktober 1.1. Wij achten het van nutte hier het verslag aan den Koning dat het oprich tingsbesluit voorafgaai te ontleden, daar het ons inlicht betreffende het nut en de rol van het landbouwkrediet en de wer king en de doeleinden van het nieuw kredietorganisme ten bate onzer land bouwers. Het verslag aan den Koning betoogt vooreerst dat goedkoop en aangepast krediet eevonmisbare faktor is voor den bloei en de ontwikkeling van onzen landbouw. De nieuwe kredietmogelijk heden zullen bijdragen tot verhooging der voortbrengst, meteen tot verlaging der kostprijzen en een betere organisatie bij den verkoop der landbouwproducten. Deze drie doeleinden zullen onder meer bereikt worden door een grondige wijziging in de structuur en de richting van onzen landbouw, inzonderlijk in den zin van meer verscheidenheid in de voortbrengst en van veredeling derzelf de, alsook door uitbreiding der coöpe ratieve organisatie van de landbouw producenten waardoor deze laatsten een ruimer aandeel zullen verwerven in de winst van den verkoop hunner pro ducten. Het verslag betoogt te recht dat het krediet dient aangepast aan het bijzon der karakter en aan de noodwendighe den van het landbouwbedrijf en diens volgens in menig opzicht zal verschillen met het krediet georganiseerd op ander economisch gebied. Het in den landbouw belegd kapitaal geniet over 't algemeen een grooter vei ligheid dan de industrieele en commer- cieele beleggingen, doch de rente welke het afwerpt is geringer. Dit verschil spruit voort uit de trage hernieuwing van het kapitaal in den landbouw, welk een tegenstelling vormt met de vlugge recuperatie van het kapitaal aangewend in nijverheids- en handelsondernemin gen. Hieruit volgt dat de landbouwer niet bij machte is een zoo hoogen inte rest te betalen als deze welke over 't algemeen wordt gevorderd. De ervaring leert overigens dat de landbouwer, die anderszins dan tegen zeer matigen interest ontleent, zijn be drijf bezwaart met een last, waarvan hij vaak zich niet kan ontdoen, ondanks een heel leven van arbeid. Het krediet aan den landbouw, zoo als het thans werkt, beantwoordt niet meer ten volle aan de huidige noodwen digheden. Deze kunnen op gebied van krediet ingedeeld worden als volgt 1. Individueele behoeften aan krediet voor den eigenlijken landbouwuitbater. 2. Collectieve of gezamenlijke kre dietbehoeften voor de inrichting der landbouwnijverheden en voor de orga nisatie van coöperatieve vereenigingen voor verkoop van landbouwproducten. I) Individueele kredietverstrekking of krediet aan den alleenstaanden Dit krediet kan in drie vormen wor den onderverdeeld naar zijne bestem ming en duur a) Krediet op korten termijn hoog stens 2 jaar. b) Krediet op halflangen termijn 5 jaar in beginsel, hoogstens 10 jaar volgens de bestemming van het te leen genomen geld. c) Krediet op langen termijn meer dan 10 jaar. De sterke uitbreiding genomen door onzen landbouw vergt de beschikking van een belangrijk bedrijfskapitaal voor onzen landbouwer. De landbouwer moet inderdaad talrijke maanden op voor hand vrij aanzienlijke sommen in zijn bedrijf steken voor aankoop van mest stoffen, zaden, mager vee en veevoeders. De krisis heeft anderzijds de beschik baarheden van de landbouwers sterk beperkt. Hier dient ook melding ge maakt, wat het verslag natuurlijk niet doet, dat de instorting der Middenkre- dietkas van den Belgischen Boerenbond, door de onverantwoordelijke speculaties harer leiders in bedrijven die volstrekt geen uitstaans hebben met den land bouw, de beschikbaarheden onzer land bouwers op groote schaal heeft inge krompen. Honderden millioenen liggen immers voor niet te voorzienen duur bevroren, met als tegenwaarde partici patiebons, door het volk treffend com- passiebons genoemd 1 De ramp der Middenkredietkas heeft aldus het gebrek aan likwiditeiten ver scherpt, veroorzaakt door de langdurige landbouwcrisis. Het verslag betoogt terecht dat uit dit tekort aan bedrijfskapitaal noodlot tige gevolgen kunnen ontstaan voor de landbouweconomie en voor 's lands al gemeene economie. Immers bij gebrek aan beschikbaar heden kan de landbouwer verplicht zijn af te zien van zekere belangrijke specu laties. Hij kan aldus niet bij machte zijn tijdig het vereischte vee aan te koopen tot benuttiging van het voeder waar over hij beschikt, of in de onmogelijk heid verkeeren een doeltreffende grond- bemesting toe te passen. Beide factoren moeten ongunstig inwerken op de op brengst van zijn bedrijf. Dikwijls zal hij ook voor krediet zich moeten wenden tot zijn leveranciers en aldus niet over de vereischte onafhan kelijkheid beschikken om voordeelige koopprijzen te bedingen. Tenslotte dwingen gebrek aan liquide (Zie vervolg onderaan 4de kol.) Het spijt ons aan onze leden te moeten berichten, dat we ver plicht zijn voor het komend jaar 1938 de abonnementsprijs van ons blad te verhoogen. De groote opslag van papier, waardoor alle bladen verplicht werden hun abonnementsprijzen te vermeerderen, heeft ons ook ten zeerste getroffen en verplicht ons de prijs van 12 fr. op 15 fr. per jaar te brengen. Voor 1938 komt De Koornbloem aan 15 frank. We durven echter verhopen dat, tengevolge van dit prijsver schil, geen enkel lid of lezer zal afvallen, want eerlijk gesproken is 15 frank nog een spotprijs voor een blad als De Koornbloem Met overtuiging mogen we verklaren dat De Koornbloem een der beste landbouwbladen van ons land is, die door zijne be langrijke studies, artikelen en inlichtingen, een kostbaar en onmis baar helper is voor onze boeren. Maar de bijzonderste taak van De Koornbloem is wel de en van dezer belangen. Welk blad heeft ooit, en dit gedurende meer dan 18 jaar, de boeren verdedigd, week na week, en bij elke gele genheid Wie stond meer in de bres en wie nam de strijd op tegen gelijk wie, wanneer het er op aankwam de belangen der landbouwers- klasse te verdedigen DE KOORNBLOEM was en blijft de tolk der vrije boeren in Vlaanderen. Hiervoor moeten we kunnen rekenen op den steun van alle leden en tellen we erop dat geen enkel afvallige ons ook maar één abonnement onttrekke. Werven we liever voor ons geliefd blad, winnen we leden voor onze Vereeniging Redt U Zeiven, de vereeniging bij uitstek van alle vrije en weldenkende landbouwers middelen en aan voldoende bedrijfska pitaal den landbouwer dikwijls ertoe op een ongunstig tijdstip te verkoopen, in- stede van betere seizoenprijzen af te wachten. Wegens hooger opgesomde redenen moet seizoenkrediet verstrekt worden aan den landbouw, voor doel hebbende het financeeren tusschen twee oogsten. Hier zou dus een eenjarig krediet de gewenschte oplossing brengen Voor sommige landbouwspeculaties, en inzonderlijk bepaalde veespeculaties, zal de terugbetaling slechts na ietwat langeren termijn kunnen geschieden. Daarom zou een termijn van hoogstens twee jaar voor het krediet op korten termijn in aanmerking dienen genomen. De duur van het krediet zal echter af hangen van den aard en het rythme der speculatiën waarvoor het wordt aangewend en van de zakelijke of per- soneele waarborgen aangeboden door den kredietnemer. Hier zou de normale duur 5 jaar be dragen. Bij uitzondering kan die termijn op 10 jaar worden gesteld. Deze termij nen dienen verstaan onder voorbehoud van het vermogen van hernieuwing, waarvan het kredietinstituut nochtans enkel met omzichtigheid zal moeten ge bruik maken. Krediet op halflangen termijn is voor al gewettigd door de noodzakelijkheid onmisbare grondverbeteringen uit te voeren in talrijke bedrijven, en meer al gemeen nog, door behoefte aan moderne uitrusting. Inzonderheid dienen aange haald de verbetering van de hygiene in de stallen, het bouwen van aalputten en silo's, de electrificatie der hoeven enz. Als voorwaarde tot kredietverleening voor uitvoering dezer werken, moet in hoofdzaak gelden de rentabiliteit dezer laatsten. Zulks beduidt dat het krediet enkel zal worden toegestaan nadat een onderzoek de noodwendigheid alsmede de moge lijkheden van winstafwerping of renta biliteit en van delging van het toege stane krediet zal hebben uitgewezen. Dit krediet moet in hoofdzaak dienen voor den aankoop van landbouwgron den door den aanvrager. Het verslag zegt terecht dat het be lang der aanwerving door den boer van eigen gronden niet uit het oog mag doen verliezen een anderen factor namelijk het schuldenvraagstuk in den landbouw. Inderdaad, in zekere landen heeft een niet genoegzaam bestudeerde krediet- politiek den landbouw met schulden be last, die vooral tijdens de krisisjaren te zwaar zijn gebleken. Om dit gevaar te vermijden is het van belang de aankoopen onder te zwa re voorwaarden niet aan te moedigen. Het krediet moet over een voldoenden langen termijn loopen en tegen voldoen den gunstigen rentevoet worden ver strekt, opdat de annuïteit (interest -j- aflossing) te betalen door den krediet nemer gelijk of niet veel hooger weze dan een normale pachtprijs. Overigens is het vereischt dat merke lijk technische vooruitgang verwezen lijkt worde in de landbouwbedrijven, derwijze dat de landbouwer, zijne win sten ziende stijgen, bij machte weze de lasten eener leening op langen termijn te dragen. Deze leening nu moet hem in staat stellen geleidelijk zijn eigen land- bouwuitbating uit te breiden. In een volgende bijdrage zetten wij de ontleding van het interessant verslag aan den Koning voort. Met genoegen kunnen wij nu reeds vaststellen dat de beschouwingen vervat in het verslag blijk geven van een gezondere kijk op het nut en de rol van het landbouwkre diet onder zijne verschillende vormen. ('t Vervolgt.) van den Rijkslandbouwkundige De heer Derwa, Rijkslandbouwkun dige te Dendermonde, zal in Aalst zit dag houden IEDEREN ZATERDAG In Het Paviljoen van 10 tot 11 uur. In "De Koornbloem» van 11 tot 11,50. Hij zal ter beschikking zijn van alle landbouwers die hem wenschen te raad plegen op gestelde plaatsen en uren als hierboven vermeld. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal^ Groote Markt. TELEFOON 267. Het nut van het Instituut voor Landbouwkrediet. Aanpassing van het krediet aan de behoeften van het landbouwbedrijf. landbouwer. A) Krediet op korten termijn. B) Krediet op halflangen termijn. C) Krediet op langen termijn.

De Koornbloem | 1937 | | pagina 1