Het Nationaal Instituut voor Landbouwkrediet De Landbouw in van de Nationale het Kader Economie VIERT SINT ELOOI Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers Een zeer belangrijke instelling voor onzen Landbouw. i Aan alle Afdeelingen, Aan alle Leden van Redt U Zeiven. Landbouwers Orgaan der Landbouwers vereen! ging Redt U Zeiven ENGELAND ZONDAG 7 NOVEMBER ,1937. iftrgi l'i *«*ü»éjk» 19ds JAAfltGAfcG Nt.983 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. (2de bijdrage) In ons vorig nummer hebben wij het verslag aan den Koning dat het oprich tingsbesluit-van het Nationaal Instituut voor Landbouwkrediet voorafgaat ont leed, in zooverre het betrekking heeft op het individueel krediet aan de land bouwers. Thans willen wij stil staan bij de be schouwingen van het verslag betreffende het collectief landbouwkrediet Nut van het collectief landbouw krediet. Dit nut wordt uitgewezen door de ontwikkeling en de richting genomen door onzen landbouw naar een toene mende commercialisatie bij den verkoop zijner producten. De commercieele organisatie bij den verkoop wordt noodzakelijk gemaakt j door de mededinging der buitenlandsche landbouwproducten en door een natuur- i lijke wending der distributie of verdee- lingsvoorwharden welke de verbruikers hoe langer hoe meer veeleischend maken. De landbouw moet, wil hij zijn eigen markt verzekeren ta zich verdedigen tegen de vreemde mededinging, zich schikken naar dezes nieuwe eischen op I handelsgebied. Vooral in het kleinbedrijf, dat de massa vormt in onzen landbouw, is het fchier onmogelijk voor onze boeren de twee functies van voortbrenger en han delaar te vereenigen. Niettemin is het een levensbelang voor onzen landbouw zooveel mogelijk deelachtig te zijn in de winst voortsprui tende uit de industrieele verwerking zijner producten en uit den verkoop der- I zelfde. Dit is enkel te verwezenlijken op voorwaarde dat de landbouwers zich groepeeren in samenwerkende vereeni- gingen tot uitbating van landbouw- nijverheden en tot gezamenlijken ver koop hunner producten. Voor beide organisaties, doch vooral wanneer het landbouwnijverheidstakken betreft, heeft de landbouwer gebrek aan beschikbaarheden. Men zal dus genoodzaakt zijn een type- statuut van landbouwcoöperatie te bestudeeren en, voor het verleenen van het collectief krediet, bepaalde voor waarden te stellen van aard om zijn minimum-bedrag te bepalen en aan de landbouwnijverheid de meest passende technische inrichting te verzekeren. Aanpassing van hel collectief landbouwkrediet aan de behoeften van den landbouw. Het collectief krediet zal deels mis schien als krediet op ha'flangen termijn en voor het andere deel als krediet op korten termijn dienstig als rollend be drijfskapitaal, moeten worden be schouwd. De terugbetaling van dit krediet zou kunnen verzekerd worden door inhou ding op de opbrengst van de leveringen van elk medelid, waarbij deze dan tevens geleidelijk zijn aandeel in het kapitaal van de Samenwerkende Vennootschap zou volstorten. De regeering wijdt hare aandacht aan het belang dat dient toegewezen aan het landbouwkrediet in zijne betrekkingen tot 's lands algemeene economische poli tiek, tot de verbetering der hoedanigheid van de producten, de verlaging van den kostprijs en de opvoering van den eco- nomischen en maatschappelijken toe stand der landbouwers. De technische inrichting van het landbouwkrediet. Het slot van het verslag aan den Koning behelst enkele beschouwingen nopens de technische organisatie van het landbouwkrediet. Wij vatten ze hier enkel samen en zulien in een volgende bijdrage er ons oordeel over meedeelen, nadat wij onze lezers in kennis hebben gesteld met het oprichtingsbesluit van het Nationaal Instituut voor Landbouw krediet. Een eerste vereischte gesteld door het verslag voor het verleenen van kre diet is 1) Het opbrengstvermogen of renta~ biliteit van den landbouw. Het ver- j slag zegt terecht dat deze niet alleen af- hangt van de persoonlijke hoedanighe den van den landbouwer, doch ook van de politiek gevoerd door de regeering in landbouwzaken. Wij verhopen dat de regeering in de toekomst dit beter zal indachtig zijn dan in 't verleden en den landbouw op een volkomen voet van gelijkheid met de nijverheid zal behandelen. Het verslag trekt dan hieruit het vol gende besluitOm deze reden dient de kredietverleening als basis te hebben een grondige kennis niet alleen van het mechanisme van het krediet over 't al gemeen, doch ook van den landbouw en van de gehuldigde landbouwpolitiek, bij hen die met de krediet verstrekking belast zijn. Om de vereischte waarborgen te ver zekeren dienen niet alleen de aanvragen op aandachtige wijze onderzocht, doch moet bovendien voor elk type van kre diet een maximum voorzien dat voor de drie vormen, namelijk korten, half-langen en langen termijn een vooraf bepaald bedrag niet mag overschrijden. Geldvoorschotten mogen slechts wor den verleend in de gevallen waarin de betrokken landbouwer in staat is den last van de vastgestelde annuiteit te dra gen, bovendien zal het Nationaal Insti tuut voor Landbouwkrediet geen hoo- gere verbintenissen mogen aangaan dan door een gezonde zakenpraktijk is aan gewezen en voor zooverre de liquide middelen reiken, welke de Staat zonder bezwaar kan afstaan. 2) De tweede vereischte is Het kre diet dient voorbehouden aan de land bouwers met beperkte geldmiddelen. Het inzicht der regeering is dat de kredietverstrekking tegen verlaagden interest zoowel een maatschappelijk als economisch karakter moet hebben. Diensvolgens zal het krediet niet wor den verleend aan de personen die aan het hoofd staan van een belangrijk be drijf en door zich zelf over toereikende actiemiddelen beschikken alhoewel het verslag betoogt dat het niet mogelijk is op voorhand eo op nauwkeurige alge meene wijze de voorwaarden van het krediet tegen gunstrente te bepalen, zul len in beginsel de gunstrentevoeten slechts worden toegestaan aan landbou wers waarvan het bedrijf uitgebaat wordt door het bedrijfshoofd en zijn gezin. 3) De derde vereischte is het ver strekken van de noodïge waarborgen. De aard der waarborgen te geven door de ontleeners zal verschillen| naar gelang het geval en inzonderlijk volgens de bestemming der gelden Voor krediet op langen termijn ge vraagd voor aankoop van gronden, is de hypott^ekneming meestal de aange wezen waarborg. Voor krediet op half- langen termijn kunnen ook andere wer kelijke waarborgen in 't vooruitzicht gesteld worden, zooals een voorrecht op de werktuigen en den veestal, binnen de perken, evenwel, van het voorrecht en den rang welke aan den eigenaar door de reeds van kracht zijnde wette ljjke bepalingen zijn toegewezen. Voor de meeste verrichtingen op kor ten termijn en zelfs voor een deel der verrichtingen op half-langen termijn zal men moeten genoegen nemen met per soonlijke borgstellingen. Geheel tijdelijke voorschotten zooals deze voor het aankoopen van meststof fen, waarvan de waarde grootendeels in den loop van hetzelfde jaar wordt terug gewonnen, wettigen niet de formaliteiten en kosten die verbonden zijn aan het stellen van zakelijke borgen. Deze kos ten zouden de geldnemers weerhouden het vereischte krediet op te nemen. Het verslag betoogt dat bet mogelijk is op persoonlijke borgstelling het land bouwkrediet op stevigen grondslag in te richten, vooral wanneer die inrichting steunt op collectieve en elkheellijke waarborgen. Hier wordt verwezen naar de uitslagen bekomen door de raffeisen- kassen, doch tevens gewezen op de moeilijkheden waarmede dergelijke kre dietorganisatie gepaard gaat, daar zij noodzakelijk de onderlinge bekendheid van elkander bij kredietnemers en bor gen vergt alsmede nauwe burenbetrek- kingen. Met het oog op de veiligheid der toe gestane kredieten, betoogt het verslag dat het wenschelijk is dat de land bouwers welke krediet hebben bekomen er toe gehouden worden een boekhou ding te voeren. Deze boekhouding zou zeer eenvoudig zijn, derwijze dat een rekenplichtige er de noodige gegevens in vinde om er den toestand van het bedrijf uit op te maken. In aansluiting op wat voorgaat be handelt het verslag dan de houding en de werking van het Nationaal Instituut ten opzichte van de bestaande krediet organisatie ten voordeele van den land bouw. Werking van het Nationaal Instituut ten opzichte van de bestaande kredietorganismen voor den landbouw. De actie van het Nationaal Instituut moet de werking aanvullen van de thans bestaande landbouwkredietorganismen, die bij het Instituut gemakkelijkheden van herdisconteering en een doeltreffen de medewerking in al de takken hunner bedrijvigheid moeten vinden. Inderdaad bij het aanvatten van de hem aangewezen taak zal het nieuwe Instituut in aanraking komen met andere organismen die reeds in betrekking staan met verschillende categoriën van land bouwers, zooals de landbouwkantoren die werken met tusschenkomst der Al gemeene Spaarkas, de Nationale Maat schappij van den kleinen Landeigendom en verschillende private organismen. Het doel van het Nationaal Land- bouwinstituut is niet de werking der bestaande organismen te dwarsboomen en hunne plaats in te nemen, doch wel zijne werking met de hunne te ordenen en aldus die gedeelten van de landbouw bevolking te bereiken waar het land bouwkrediet nog niet voldoende is ge organiseerd om reden dat de bestaande kredietinstellingen er nog geen behoor lijke uitbreiding konden nemen of dat bepaalde categoriën van landbouwuit- baters van het thans bestaande krediet niet kunnen genieten omdat zij aan de thans gestelde vereischten niet kunnen voldoen. Het clienteel der landbouwkantoren bestaat immers meestal uit personen die aan groot-kuituur doen. De Nationale Maatschappij van den kleinen Land eigendom daarentegen beperkt haar ar beidsveld tot de werklieden-eigenaars (Zie vervolg 2de bladzijde.) I De politiek van Elliot faalde. Nooit heeft het landbouwvraagstuk in Engeland een dergelijke groote plaats ingenomen als het thans het geval is. En het werd op een gansch ander terrein gesteld dan vroeger. We hebben hier reeds meermaals geschreven over de landbouwpolitiek van minister Elliot, die er op gericht was de productie te beper ken. De nieuwe minister van Landbouw, Morrison, is een gansch andere politiek toegedaan. We moeten in dit verband niet vergeten dat er in den loop der laat ste twee jaren in Engeland veel veran derd is. Engeland is op dit oogenblik ijverig bezig zich te herbewapenen en Morrison is de meening toegedaan dat ook de landbouw in een toekomstig ge wapend conflict een belangrijke rol zal te vervullen hebben. Steeds weer wordt er op gewezen, dat Engeland inzake zijn inlandsche levens middelenvoorziening er veel slechter voorstaat dan in 1914. Er worden thans niet minder dan twee millioen acres min der bebouwd dan in 1914 en drie mil lioen minder dan in 1918. En door ver- schillige omstandigheden zou een snelle uitbreiding van het bebouwde land thans nog veel moeilijker zijn dan onder den grooten oorlog. Ten eerste, zoo betoogt men, is het aantal paarden sterk vermin derd en men betwijfelt dat er drijfstof ter beschikking zal worden gesteld voor andere dan militaire doeleinden. Ten tweede, heeft men zich niet verder om de vruchtbaarheid van den bodem be kommerd. Gedurende den oorlog heeft men de ondervinding opgedaan, dat een lichtere bodem, die inlange niet bebouwd werd en braak bleef liggen, niet uitge rust en vruchtbaar is, doch de waarde heeft verloren die hij aan een honderd jarige verzorging te danken had. Het is in Engeland een traditie ge worden het minder goede land braak te laten liggen en ook het protectionnisme, waartoe Engeland zich bekeerd heeft, heeft daarin weinig verandering ge bracht. In den tijd van den vrijhandel heeft natuurlijk de mededinging van de meer door de natuur begunstigde over- zeesche landen daartoe het hare bijge dragen. Groote oppervlakten bouwland werden in weiden herschapen en ten slotte vervielen zij tot braakliggende gronden. Want ook de weiden werden niet heelemaal benut. De Engelsche boer beperkte zijn veestapel tot het mi nimum. Hij moest ook in de slechtste jaren met zijn eigen voedervoortbrengst ruimschoots toekomen, daar, volgens zijne meening, gekocht voeder niet loont. Daaraan is door de verandering in de economische politiek van Engeland wel eenigzins verandering gekomen. Reeds van in 1931, toen de beschermende rech ten op varkensspek en melk werden in gevoerd, werd de veestapel op tal van boerderijen uitgebreid, toch heeft hij nog ver niet het maximum bereikt. Aan twee grondliggende vraagstuk ken van den Engelschen landbouw heeft het protectionnisme nog niet geraakt het gebrek aan kapitaal en aan arbeids krachten. De erfenisbelasting drukt zwaar op het grondbezit en anderzijds is het schier onmogelijk landbouwondernemingen in maatschappijen om te zetten de beurs toont niet de minste belangstelling voor dergelijke acties. Niet minder zwaar is het gebrek aan arbeidskrachten. Sedert 1924 is er een loontarief in voege die geen rekening houdt met de opbrengstmogelijkheid van den landbouw, doch louter op politieke gronden werd vastgesteld. Dit tarief was niet hoog genoeg om, eenerzijds, de vlucht naar de stad tegen te houden en, anderzijds, den landbouw tot verdere uitbreiding aan te zetten. In 1931 scheen een terugkeer van de werkloozen in de f steden naar het land begonnen te zijn. Lang duurde hij echter niet. Engeland j was tamelijk snel over de economische crisis heen en met de stijging van de nijverheidsconjucctuur werd ook een j einde gesteld aan dezen terugkeer naar het land. In 1936 verminderde het aan tal landbouwarbeiders met 36 000, in 1937 met 10.000 niettegenstaande dit 1 We doen een dringenden oproep aan alle Redt U .Zeivers om onzen patroondag op de meest waardige wijze te vieren. ST ELOOI is onze Feestdag ST ELOOI is de Patroon van Redt U Zeiven en van de land bouwers bij ons aangesloten! ST ELOOI moet een algemeene feestdag zijn een dag van verzet, van verbroedering en van feest Alle afdeelingen vieren ST ELOOI I De plaatselijke afdeelingen die zinnens zijn het St Elooifeest te vieren, dienen een schriftelijke aanvraag te sturen naar onze buree- len, ten einde de toelage vanwege Redt U Zeiven te bekomen. De aanvraag moet de datum en schikkingen van het feest vermelden en geteekend zijn door de Heeren Voorzitter en Schrijver der afdeeling. jaar talrijke vrouwen op het veld te werk werden gesteld. Duizenden kleine pacht- hoeven zijn verlaten en men raamt dat, in 1937, weer ruim 100.000 acres land- bouwland meer braak zijn gebleven. Het lijdt derhalve geen twijfel meer en al de Britsche dagbladen geven het toe dat de landbouwpolitiek van Elliot, waarop men zulke hooge ver wachtingen had gebouwd, gefaald heeft. Elliot's tactiek was beschermings maatregelen te treffen voor den een of anderen tak van de landbouwnijverheid die bijzonder in slechte toestanden ver keerde. Zoo had de bescherming van tarwe en suikerbieten voor gevolg dat in het Zuid- Oosten ontelbare landbou wers weer aan hun brood kwamen, doch ook dat in minder vruchtbare streken de boeren het verbouwen van haver en andere producten opgaven om bieten of tarwe te telen. Ook de hoogere prijzen voor het drinkmelk door de Milk Mar keting Board vastgesteld, had voor ge volg er te veel drinkmelk op de markt kwam, dat dan door den Board aan den veel lageren prijs van de industriemelk vanderhand moest worden gedaan. De Engelsche landbouwers hadden derhalve ook de zekerheid dat er met stukken en brokken gearbeid werd, en dat men geen systeem, geen plan volgde om heel den landbouwersstand te hel pen. En wat gebeuren moest, gebeurde ieder wierp zich op de voortbrenging der producten die het meest opbrachten en wachtte verder af wat de minister of het parlement weer voor nieuws zouden verzinnen. In het groote Britsche dagblad The Times dat gekend o. m. om zijn brieven aan den uitgever schreef een landbouwer onlangs het volgende aan de regeering Legt ons ieder een taak op uitslui tend vastgesteld op grond van de natio nale noodwendigheden en we zullen ons best doen. Doch tracht eerst het eens te zijn en uwe gebeurlijke opvolgers eveneens welke taak het zal zijn. Geen treuzelen in het uitvoeren van het eens vastgestelde programma en vooral maakt van de volksvoeding geen punt van partijprogramma's In hoeverre de regeering op dezen roep naar een continuïteit in de land bouwpolitiek is ingegaan, zu lea we.in een volgend artikel zien. abonnenten aan voor Uw blad I TELEFOON i 267. -V

De Koornbloem | 1937 | | pagina 1