V VERGOEDINGEN De Boterkwestie. De Landbouw en de Buitengewone Begrooting L' Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en d oor de Landbouwers ZITDAG Landbouwkomiteit der ENGELAND Stad Aalst Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 28 NOVEMBER 1937. Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen vi zonder aanduiding is streng ver] an artikelen der bron aoden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. voor Dieren op bevel der Overheid afgemaakt. Het Koninklijk Besluit van 28 Juni 1930 voorziet de volgende vergoedin gen voor dieren op bevel der overheid afgemaakt Artikel 1Een vergoeding wordt op de Staatsfondsen verleend aan lede ren eigenaar op de hierna aangeduide dieren op bevel der bevoegde overheid afgemaakt in het openbaar belang ter oorzake van een der volgende besmet telijke ziekten 1° De kwade droes en de dourine bij het paard, den ezel, den muilezel en den pakezel 2° De besmettelijke longziekte bij de runddieren 3° De runderpest of besmettelijke typhus bij de herkauwers en de varkens 4° De schaapspokken bij de schapen 5° Het mond- en klauwzeer bij de herkauwers en varkens 6° De hondsdolheid bij de eenhoevige dieren, de herkauwers en de varkens. Art. 2. In geval van afmaking op bevel" der overheid ter oorzake van kwade droes, besmettelijke longziekte, schaapspokken of hondsdolheid, moet de eigenaar, om recht op vergoeding te hebben, vaststellen A. Dat de afmaking van het dier be volen werd door den burgemeester der gemeente of zijn afgevaardigde, ten ge volge van een verslag van den opzich ter-veearts B. Dat de lijken der dieren ongeschikt tot het verbruik in hun geheel aan een vilbeluik werden afgeleverd ofwel ver nield in overeenstemming met in voege zijnde reglementen betrekkelijk het af halen en het vernielen der ongezonde dierenlijken C. Dat de afmaking plaats had in tegenwoordigheid van een politieagent en dat het lokaal waar het ziek dier ver bleef onmiddellijk is ontsmet volgens de aanduidingen van den aangenomen vee arts D. Dat de waarde van het dier, ten koste van den eigenaar, vastgesteld werd door twee schatters genoemd en be- eedigd door den burgemeester der ge meente of, bij gebrek van dezen, door den gouverneur der provincie E. Dat hij zich, vanaf de verschijning der ziekte, geschikt heeft naar de arti kels 319 en volgende van het Strafwet boek, alsook naar artikel 3 van het koninkliik besluit van 20 September 1883, en dat hij, bij den aanvang der ziekte, een aangenomen veearts heeft ontboden F. Dat de afgemaakte paarden en andere eenhoevige dieren ten minste vijf en veertig dagen in goede gezond heid in het land verbleven en het hoorn vee, de schapen, de geiten en de varkens ten minste sinds dertig dagen. De voorwaarden aangestipt onder de letters E en F worden niet opgelegd in geval van hondsdolheid, noch in de ge vallen van verdenking van besmettelijke longziekte. Art. 3. De vergoeding wordt bere kend op de helft van de waarde der dieren. Deze vergoeding zal echter de 5.000 frank per eenhoevig dier niet overtreffen. Voor een runddier mag zij niet meer d^n 2.000 frank bedragen en niet meer dpn 100 frank voor eene geit. 200 frank voor een schaap en 750 frank voor een varken. Art. 4. Op verzoek van den op zichter-veearts, beveelt de burgemeester de afmaking der dieren van dourine aan gedaan. Eene vergoeding van 701. h. der waarde van het afgemaakt dier wordt aan den eigenaar van hetzelfde toege kend voor de afmaking op bevel der overheid ter oorzake dezer ziekte. Voor het berekenen dezer vergoeding wordt de schatting gedaan op de wijze aangeduid onder de letter D van artikel 2 van het tegenwoordig besluit. De ver goeding zal de 5.000 frank niet mogen overtreffen. De vergoeding wordt niet toegestaan in geval van overtreding van de schik kingen van het koninklijk besluit van 31 December 1921 en namelijk wanneer de verklaring van het bestaan der ziekte niet gedaan werd tijdens het eerste ziektetijdperk. Zij wordt ook geweigerd aan de eigenaars van hengsten en ezels die niet zorgvuldig het bijzonder boekje hielden voorgeschreven door artikel 8 van gemeld koninklijk besluit en over eenkomstig het model door den Minister vastgesteld. Art. 5. In de gevallen door den Minister van Landbouw bepaald, be veelt de burgemeester de afmaking der dieren aangedaan of verdacht besmet te zijn van mond- en klauwzeer. Eene ver goeding wordt uit dien hoofde aan den eigenaar van het afgemaakt dier ver leend zij is gelijk aan de totale waarde van het dier mits aftrok van de waarde van het vleesch, den afval en de huid der geslachte dieren. De schatting wordt gedaan overeenkomstig de voorschriften van letter D van artikel 2 van het tegen woordig besluit. Art. 6. De opzichter-veearts doet de herkauwers en varkens afmaken 1* Die op clinische wijze van runder pest zijn aangedaan 2° Die verdacht zijn als besmet dezer ziekte ter oorzake hunner aanraking of samenwoning met de zieke dieren, of ter oorzake hunner aanraking met per sonen of voorwerpen aanzien als door de ziektekiemen besmet in een haard der ziekte 3° Die zonder zich in de voorwaarden van het 2° te hebben bevonden, noch tans mogen aanzien worden als besmet wegens hun verblijf in de nabijheid van een haard van besmetting. Worden gelijk gesteld met de dieren verdacht als besmet, voor wat de af making betreft, de herkauwers en var kens die binnen de besmette streek be paald door artikel één van het koninklijk besluit van 25 November 1920, getreden zijn of die er zouden uitgetreden zijn zonder toelating van den opzichter veearts. De afmakingen gebeuren in tegen woordigheid van den opzichter-veearts behalve degene waarvan spraak in voorgaand alinea die moeten gebeuren onder de bewaking van een officier van de politie. Een vergoeding wordt verleend aan den eigenaar van een dier afgemaakt als aangedaan of als verdacht besmet te zijn van runderpest. Voor het berekenen dezer vergoeding wordt de schatting van het dier op voet, door twee schatters gedaan, aangeduid volgens de schikkingen van letter D van artikel 2 van het tegenwoordig besluit. Deze schatters stellen bovendien vast of het geschatte dier in goeden staat of niet voor de beenhouwerij is. Voor de dieren afgemaakt als aange daan, is de vergoeding van 70t.h. van de waarde van het dier vastgesteld als hier boven aangeduid. (Wordt vervolgd) - BERICHT - Het Landbouwkomiteit van de Stad Aalst, in samenwerking met het College van Burgemeester en Schepen, noodigt de belanghebbende kweekers en liefheb bers uit tot het bijwonen van Twee belangrijke Voordrachten 1. Op DINSDAG 14 DECEMBER te 7 uur 's avonds, in de feestzaal van het Stadhuis te Aalst. De heer R. Geerinckx, Algemeen Op ziener van het Tuinbouwonderwijs van Oost-Vlaanderen, spreekt er over Deze voordracht zal opgeluisterd worden door lichtbeelden over den tuin bouw en handel in Nederland(Westland). 2. Op DINSDAG 21 DECEMBER te 7 uur 's avonds, in de feestzaal van het Stadhuis te Aalst. De heer Guldentops, leeraar aan de Tuinbouwschool te Gent, spreekt over: Het komiteit rekent op een groote opkomst vooral van deze die belang stellen in den kweek en den handel van groenten en fruit. Iedereen van binnen en buiten de stad is welkom. Voor het Landbouwkomiteit der Stad Aalst De Schrijver, De Voorzitter, L. Haems. O. Caudron. Voor het College De Secretaris, De Burgemeester, O. Reyntens A. Nichels. III. Door verminderde aanvoer merkelijke prijsstijging. We hadden gedacht met de twee vorige artikels de kleine studie van de Engelsche landbouwpolitiek te sluiten. We doen het niet. De boterkwestie staat hier weer aan de orde van den dag en we willen even voor onze lezers uit wijden over ditzelfde vraagstuk gelijk het zich in Engeland stelt. Zooals het verleden jaar het geval was, valt nu in de laatste vijf of zes maanden weer een kennelijke verminde ring van een boteraanvoer waar te ne men. In 1936 was dit te wijten aan de ongunstige weersomstandigheden voor de boterproductie in Australië en ge deeltelijk ook in Nieuw-Zeeland. Welke oorzaak thans deze vermindering van boterinvoer voor gevolg heeft, weet men niet juist. In sommige invoerkringen spreekt men over een gebrek aan orga nisatie vanwege de uitvoerende landen. Mogelijk. Doch we zijn er zeker van, dat de reactie op de goederenmarkten, die tot een veel omzichtiger dekkingspoli- tiek van den kant der Engelsche invoer ders heeft geleid, daarbij klaarblijkelijk ook een rol heeft gespeeld. De vrees voor prijsdaling gelijk bijna voor alle goederen is gebeurd heeft de Engel sche invoerders aangezet hun inkoopen te verminderen. Voor de eerste negen maanden be droeg de geheele invoer van boter in Engeland ongeveer 7,18millioen cwt tegen 7,44 millioen cwt in hetzelfde tijdsverloop van het vorige jaar. Een vermeerdering van den aanvoer uit De nemarken en uit Nederland heeft het tekort van andere zijde aangezuiverd, althans in zekere mate. Intusschen is dan van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 5 Dec. van 8,30 tot 10,30 uur, in ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal. Groote Markt. Eindelijk werd, na dertig dagen crisis, een nieuwe Regeering samengesteld. Zij zal Dinsdag voor het Parlement ver schijnen en wij zullen in de gelegenheid zijn toekomenden Zondag de Regee- ringsverklaring te onderzoeken op het stuk van den Landbouw. Normaal moest het Parlement gedu rende de afgeloopen maand ijverig ge werkt hebben en op dit oogenblik zou den reeds verschillende begrootingen besproken geweest zijn. Deze week werd evenwel de begroo ting van buitengewone ontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1938, door gaans kortweg de buitengewone begroo ting, aan de leden van den Senaat rond gedeeld. Deze begrooting omvat thans tweeër lei uitgaven vooreerst de eigenlijke buitengewone uitgaven, en daarenboven de buitengewone uitgaven gedaan op kredieten waarvan de bestemming vast gesteld werd door den Dienst voor Ekonomisch Herstel. Met andere woor den beteekent dit dat de buitengewone begrooting draagt over de eigenlijke buitengewone uitgaven, die niet meer terugkomen, en over deflnanceering van de groote werken tot opslorping van de werkloosheid. De eigenlijke buitengewone uitgaven beslaan de gezamenlijke eerbiedwaar dige som van 1.202.294.112 fr., terwijl de uitgaven voor de uitvoering van groote werken het bedrag bereiken van 1.320.747.500 fr. De buitengewone be grooting handelt dus over meer dan twee en half milliard. Wel wordt er beweerd dat er een grof misrekeningsken gebeurde bij de redactie van de begrootingen, d.i. bij de raming van de inkomsten en uitgaven. Het is niet het oogenblik om hierover uit te weiden. De nieuwe Regeering zou evenwel de begrootingen moeten amen- deeren om de uitgaven te verminderen en deze vermindering zou hoofdzakelijk slaan op de buitengewone begrooting, welke met een milliard zou ingesneden worden. verklaarden dat er voor 1.202.294 112 frank eigenlijke buitengewone uitgaven voorzien worden. Deze interesseeren de volgende de partementen Openbare erken on geveer 450 millioenLandsverdediging ongeveer 490 millioenVervoerswezen: 135 millioenFinanciën41,5 millioen Onderwijs: 45 millioen Volksgezond heid: 11 millioen: P.T.T.: 18,6 millioen. Voor het Ministerie van Landbouw zijn er niet de minste eigenlijke buiten gewone uitgaven voorzien. Wij herha len op een globaal bedrag van meer dan 1200 millioen frank. Het departement j van Landbouw heeft de eer dit voor- recht te deelen met Ekonomische Zaken en Binnenlandsche Zaken, j Uitgaven D. E. H. i Er zijn dan de tweede reeks uitgaven voorzien door de buitengewone begroo- ting, n.l. deze waarvan de bestemming vastgesteld werd door den Dienst voor j Ekonomisch Herstel. Deze uitgaven be- loopen samen het peulschilletje van eventjes 1.320.747.500 fr. of meer dan 1320 millioen. Deze post wordt als volgt verdeeld tusschen de verschillende departemen ten Binnenlandsche Zaken (in ronde cijfers) 48,5 millioen Volksgezondheid 115 millioen Onderwijs 104 millioen Openbare Werken 810 millioen; Eko nomische Zaken 2 millioen Landsver dediging 33 millioen Financiën 37,5 millioen Verkeerswezen 130 millioen P. T. T. 21 millioen. En Landbouw zullen de lezers vra gen Landbouw wordt bedacht met 18.225.000 fr. Men vergelijke met de andere departementen, behalve Justitie, Buitenlandsche Zaken die niets krijgen. Uitgaven voor Landbouw. Laat ons nu even onderzoeken welke uitgaven voorzien worden voor het Mi nisterie van Landbouw. (Zie vervolg 2de bladzijde.) toch de boteraanvoer uit Denemarken in het genoemde tijdsverloop van 1,64 tot 1,75 millioen cwt en uit Nederland van 579.271 tot 593 792 cwt gestegen. Het lijdt echter geen twijfel dat de aanvulling van deze zijde onvoldoende is en'als verklaring daarvan wordt er o. m. op gewezen dat de invoer uit Ne derland zoowel als uit Denemarken werd benadeeld door een gedeeltelijke verplaatsing der leveringen naar Duitsch- land. Het is derhalve niet te verwonderen dat de Britsche boterprijzen sterk naar omhoog zijn geloopen. Doch wat wel de aandacht verdient, is dat deze merkelijke prijsstijging tot een niet onbelangrijken achteruitgang van het boter verbruik heeft geleid. In den kleinhandel werd melding gemaakt van een aanzienlijke vermindering van de vraag en de groot handel weigerde volgens de Britsche bladen van verleden week eenvoudig nieuwe contracten aan de nieuwe prijzen af te sluiten. Het verbruik in Engeland, dat kort geleden nog ongeveer 9.500 ton per week bedroeg, werd voor de laatste week op ongeveer 8.000 ton geraamd. Zoo was de toestand midden-Novem- ber. Intusschen is er reeds verbetering ge komen in den aanvoer van boter van overzee. Er zijn groote hoeveelheden boter uit Nieuw-Zeeland aangekomen en voor de eerste weken van December is er een verdere groote aanvoer van boter uit Australië en Nieuw-Zeeland voorzien. Dit feit heeft er toe geleid, dat de prijzen in even snel tempo zijn ge daald als zij tevoren waren gestegen. Volgend klein staatje is voorzeker leerrijk om den zwakken stand van de boterprijzen in Engeland aan te toonen Prijzen per Cwt in shilling 19 Nov. 5 Nov. Nov. 1936 Nieuw Zeeland finest salted 122 152 110 Australië uitgezochte kwaliteit 121 151 108 Deensche boter 144 160 120 Wat zonderling is, is dat zoowel het verbruik van boter als van margarine gestadig toeneemt. De omvang van de margarineproductie in Engeland was in den laatsten tijd ongeveer 9 °/o hooger dan verleden jaar om dezen tijd. Doch ook valt er te wijzen op een sterke toe neming van het boterverbruik. Bij een tamelijke vaste productie van inlandsche boter, had de invoer van boter verleden jaar, ten beloope van 9,75 millioen cwt, een recordhoogte bereikt. Het overtrof den invoer van 1935 met anderhalf mil lioen cwt en was aldus ongeveer even veel hooger als in het eerste jaar na den val van het pond sterling, terwijl hij on geveer het dubbele bedroeg van in het laatste jaar dat aan den oorlog vooraf ging. Wanneer men den invoer in zijn ge heel beschouwt, dan blijkt het hoe snel. tengevolge van de preferentieele behan deling in het Britsche imperium, de aan voer uit de Britsche Dominions is toe genomen. Dat geldt in de eerste plaats voor de boter uit Nieuw-Zeeland, waar- van de invoer in 1931 nog slechts 1,92 1 millioen cwt bedroeg, om vervolgens in 1933 tot 2,51 millioen te stijgen en ver leden jaar een hoogte van 2,79 millioen cwt te bereiken. De aanvoer uit Austra- lië beliep in 1931 1,55 millioen cwt. in j 1935 reeds 2.11 millioen cwt, waarna echter de droogte van het vorige jaar tot een felle reactie leidde. Onder de niet-Britsche leveranciers heeft intusschen Denemarken zijn posi tie als eerste in de rij weten te handha ven. Wat echter vooral de aandacht ver dient. is de stijging van den aanvoer uit Nederland. In 1932 bedroeg de invoer nog slechts 47.000 cwt om in 1935 reeds het cijfer van 464.000 cwt te bereiken en in 1936 op te loopen tot 746.000 cwt. Uit de reeds bekendgemaakte cijfers over den invoer van dit jaar, blijkt dat aan deze stijging nog geen einde is ge komen. TELEFOON 267. Vergoedingen voor afmaking op bevel der overheid ter oorzake van kwade droes, besmettelijke löngziekte, schaapspokken of hondsdolheid. Vergoedingen voor afmaking op bevel der overheid van dieren van dourine aangedaan. Vergoedingen voor afmaking op bevel der overheid van dieren aangedaan of verdacht besmet te zijn van mond- en klauwzeer. Vergoedingen voor herkauwers en varkens op bevel der overheid afgemaakt ter oorzake van runderpest. «Nieuwe richtingen inzake Groen- tenteelt en Groentenhandel Nieuwe richtingen inzake Fruitteelt en Fruithandel De buitengewone uitgaven. Wij

De Koornbloem | 1937 | | pagina 1