De Margarinetrust niet te verzadigen. Vargas werpt het roer om. De Regeering en de Fruitteelt I Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven BRAZILIË mm '"'..II; 111 ZONDAG 5 DECEMBER 1937. J*r|a 2S uatttH 20i« JAARGAMG N^987 Abonnementsprijs 12 fr, 's jaars. Men schrijft In op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Onder hoofdlng "Gij begrijpt het niet, lees het toch maar,, heeft de Union Margarinière Beige, fabrikanten van Solo, in talrijke dagbladen een affiche doen publiceeren beslaande een gansche bladzijde, waarin eens te meer ten strijde wordt getrokken tegen de reglementee ring der margarinefabricatie. Wij betitelen het als een monument van schijnheiligheid, omdat bedoeld manifest voorwendt het algemeen be lang te dienen, dan wanneer in werke lijkheid het winstbejag der margarine magnaten wordt nagestreefd. Intusschen stellen wij vast dat de margarinetrust op geen honderdduizend frank ziet in zijnen strijd voor onbe perkte en teugellooze vrijheid, vermits hij benevens de duurbetaalde publiciteit langs de pers, ook een telegram van meer dan 70 woorden heeft gestuurd aan eiken volksvertegenwoordiger en sena tor, om de intrekking der reglementee ring van de margarinefabricatie te steunen. Hieronder volgt een samenvatting van cjen tekst van het manifest der margarinefabrikanten waarvan wij den inhoud door enkele treffende argumen ten zullen weerleggen. ll| Wij kunnen geen margarine genoeg maken om aan de vraag der bevolking te voldoen. Op het Ministerie zegt men ons geef haar wit bereid vet. Daar wil de bevolking niet van weten. Wij antwoorden Margarine is een voedingsvet net als de andere, met dit verschil dat men haar deor kleursel of fabricatieprocédés het uitzicht van boter geeft. Dit nu is vólkomen in strijd met de handelseerlijkheid en wordt terecht door de voortbrengers van natuurboter bekampt. Dat de bevolking gebrek zou lijden aan voedingsvetten ingevolge de huidige reglementeering, is eenvoudig leugen. De Minister van Landbouw heeft in zijn nota dienende als antwoord op het manifest van den margarinetrust, deze beschuldiging op afdoende wijze weer legd als volgt Op geen enkel oogenblik, zelfs niet in het tijdperk van groote boter- voortbrengst (tijdens de zomermaanden), is de contingenteering der margarine gedaald onder 90 der fabricatie van 1936. Herhaaldelijk sedert April j.l. is het maandcontingent gebracht op 105 °/o. In de maand October werd een nieuwe inschikkelijkheid toegestaan aan de margarinefabrikantencontingent van 100 °/o voor de vervaardiging van de eigenlijke margarine, toevoeging van 550.000 kg. om de aansluiting te ver gemakkelijken tusschen het vroegere stelsel en de nieuwe maatregelen, ten slotte onbeperkte toekenning van ver gunningen tot vervaardiging van alle voedingsvetten, zelfs met juist dezelfde samenstelling als de margarine, op voorwaarde dat ze niet de kleur der boter hadden. Indien onze bevolking dus gebrek heeft aan voedingsvetten, is dit de schuld der margarinefabrikanten zelf, omdat zij het verbruik van ongekleurde margarine dwarsboomen, hun reclame -vermeerderen voor het verbruik van ge kleurde margarine en hunne te snelle voortbrengst opdrijven, om nadien het stilleggen hunner fabrieken te kunnen wijten aan de reglementeeringsmaat- regelen De mSfgarinetrust gebruikt zoo gaar ne als reklamemiddel voor margarine de leuze zoo goed als boter, rijk aan vita' minen enz. Wij zien dan ook niet in waarom men het uitzicht van boter noodig heeft om margarine aan den man te brengen. Goede waar prijst toch zich zelve en be hoeft geen vermomming van een ander product. Het manifest luidt verder De bevolking wil goede margarine in vervanging van boter, die zij moeilijk kan betalen. Waarom mogen wij aan deze natuurlijke en billijke vraag niet voldoen Vermits de fabrikanten niet gekleurde margarine in onbeperkte hoeveelheid stelling als gekleurde margarine, betee- kent deze tekst dat margarine enkel goed is wanneer zij de kleur van natuurboter heeft. Deze bewering is werkelijk te gek. De werkelijke bedoeling ligt er dik op de natuurboter verdringen door erzats- producten die niet de voedingswaarde van natuurboter hebben, en de verbrui kers om den tuin leiden door misbruik te maken van het uiterlijke van boter. Er bestaat in België een wetgeving tot bescherming van de oorsprongsbe naming van sommige vreemde wijnen, de margarinefabrikanten zullen deze reglementeering goed vinden omdat zij waar voor hun geld willen. Onze boeren vragen niets anders. Zij willen enkel dat de gewilde verwarring tusschen marga rine en boter ophoude en hebben er vol strekt niets tegen dat diegene welke boter te duur vindt voor zijn zak, zich naar goeddunken niet gekleurde mar garine kunne aanschaffen. Doch indien de min begoede verbrui kers werkelijk zoo dicht aan 't hart lig gen van onze margarinefabrikanten stel len wij hun hier de vraag, waarom zij onmiddellijk na de contingenteering den prijs hunner producten verhoogden met 1,60 fr. per kg. zijnde 19 °/e, terwijl het accijnsrecht toch slechts met 50 centiem was verhoogd, waarvan 25 centiem te dragen door de fabrikanten Het manifest betoogt verder van de goede inzichten der margarinefabrikan ten ten opzichte der boterproducenten. De margarinefabrikanten vragen niet beter dan dat de landbouwer zijn boter met een redelijke winst kunne verkoo- pen. Want, hoe duurder de boter ver kocht wordt, hoe beter zij hunne goede margarine kunnen verkoopen. Vindt U niet, beste lezer, dat dit zeer geïnteres seerde liefde of sympathie is De margarinetrust geeft hier zijn in zicht te kennen van de prijsstijging der boter te profiteeren om den prijs der margarine te verhoogen. Het belang van het publiek waarvan de margarine trust zich als kampioen opwerpt komt dus achter dit van den geldkoffer der margarinemagnaten. De verbruikers weten dus waaraan zich te houden. In werkelijkheid is deze voorgewende sympathie voor de belangen onzer bo terproducenten slechts een sluipmiddel om de inlandsche boter van de markt te dringen. Het antwoord van den Minis ter van Landbouw op het manifest heeft het maneuver doorzien waar het luidt Waar de contingenteering der marga rine noodzakelijk is tijdens de zomer maanden, wanneer er overproductie van boter is, toch is zij niet zonder reden van bestaan in den winter, zelfs wan neer de voortbrengst der inlandsche boter beneden de vraag blijft en door invoer dient aangevuld. Het valt toch te voorzien dat zoo de margarinefabrikan ten van eiken winter gebruik maken om hun stellingen te beïnvloeden, ten slotte bij elk nieuw zomertijdperk de positie der botervoortbrengst nog zal verzwakt zijn en men zou weldra voor een ramp komen te staan De margarinefabrikanten betoogen verder niet te begrijpen waarom de contingenteering der margarinefabricatie wordt gehandhaafd, dan wanneer de gansche inlandsche boterproductle niet volstaat om aan de vraag te voldoen en de Minister van Landbouw verplicht is om die reden een massa-boterinvoer toe te laten en de vergunningstaks op vreemde boter te verminderen van 7,50 op 4 frank per kilo. Welnu onze boeren snappen het des te beter. De reden is, zooals hooger reeds aangehaald in het ministerieel ant woord, dat dient voorkomen dat de margarinetrust van zijn tijdens de win termaanden verworven positie gebruik maakt om door reusachtige reklaam het verbruik van boter te vervangen door margarine bij het publiek en dit laatste aldus op groote schaal ook tijdens de zomermaanden als afnemer van natuur boter uit te schakelen. Een tweede reden isdat de concurrentie van vreemde boter die toch wordt vervaardigd uit melk en met arbeid van beschaafde be vaarlijk is dan deze van margarine ver vaardigd uit goedkoope vreemde vetten en [oliën, grondstoffen welke worden bijeengebracht door slecht betaalde negers en koelies in de koloniën. De kostprijs van vreemde boter, voor zoo verre hij niet gedekt wordt door pre- miëa der exporteerende landen waar tegen onze Regeering steeds gewapend is door de vergunningstaksen, laat dus een minder scherpe concurrentie toe tegen de inlandsche boter dan de kost prijs van margarine. Het manifest der margarinefabrikan ten besluit met er op te wijzen dat inge volge de contingenteering der fabricatie, de fabriek van de Union Margarinière Beige sedert 18 November stil ligt en dat meer dan 500 man werkloos zijn. Deze werklieden hebben dit verlies van loon te wijten aan de onbezonnen houding en de stelselmatige oppositie hunner bazen tegen de reglementeering der margarinefabrikatie. Wanneer wij ons op het terrein van het algemeen belang plaatsen, waarvoor de margarinetrust het beweert op te nemen, zal men toch moeten toegeven dat het een minder kwaad is dat 500 werklieden tijdelijk zonder werk vallen, dan dat een half millioen arbeiders die hun bestaan vinden in het zuivelbedrijf en de boterfabrikatie ten onder worden gebracht door de ongebreidelde concur rentie van 26 margarinefabrieken,waar van het kapitaal dan nog voor een groot deel berust in handen van enkele buiten- landsche kapitalisten. Tusschen het belang der gemeenschap en het winstbejag van enkele groote financiers, waarvan vele nog vreemden, is de keus voor eiken nuchterdenkenden mensch niet moeilijk 1 In verband met het botervraagstuk heeft de Provinciale Landbouwkamer voor Oost-Vlaanderen volgende motie gezonden aan den heer Minister van Landbouw en aan de pers De Provinciale Landbouwkamer voor Oost- Vlaanderen, in algemeene vergadering van 26 No vember 1937, na vastgesteld te hebben dat de groo te margarine fabrikanten een nieuwen aanval hebben ondernomen tegen de maatregelen getroffen door den Heer Minister van Landbouw orji de boter voortbrengst te beschermen overwegende dat de boterproductie een van de bijzonderste takken van den landbouw uitmaakt, waarvan honderd- duizende landbouwersgezinnen moeten leven, en diensvolgens van den onder gang moet gevrijwaard worden dankt den heer Minister van Land bouw voor de verdedigingsmaatregelen die hij tot hiertoe genomen heeft en dringt aan opdat deze zouden behouden worden keurt zijn verweer op den aanval van de margarïneproducenten ten volle goed; stelt tevens vast dat sommige nieuws bladen wel de vetbetaalde reclame van de margarinetrust hebben opgenomen, maar weigerden het verzet daartegen van den Heer Minister van Landbouw in te lasschen stelt dergelijke handelwijze aan de kaak en keurt ze af beslist deze motie over te maken aan den heer Minister van Landbouw en aan de pers. Niet om politieke successen te oogsten, maar om de economie van het land op gezonde basissen te vestigen. Op dit oogenblik mag Brazilië zich verheugen in de belangstelling van de heele wereld. En niet zoozeer om de nieuwe richting die President Vargas aan de politiek van het land heeft gege ven. Er staan meer tastbare belangen op het spel dan ideologische bekommer nissen. Deze van de schuldeischers, die vragen wanneer ze zullen betaald wor- den.|Het vraagstuk werd in het Britsche Lagerhuis besproken en heel de finan- cieele wereldpers heeft er ellenlange artikels aan gewijd. Intusschen heeft Rio laten weten, dat de Regeering zich verplicht ziet de dienst van de buiten- landsche schuld voorloopig stop te zetten. Voorloopig, zeggen we. Men kan moeilijk aannemen dat een land als Brazilië, dat door de natuur zoo rijkelijk werd begiftigd, er niet zou in slagen zijn schuldeischers te voldoen. Brazilië moet terug op adem komen. De economische basis van dit land moet vernieuwd worden. Reeds herhaaldelijk hebben we hier gehandeld over het Braziliaansch koffie- vraagstuk. We willen er thans niet op terugkomen. Brazilië had het ongelijk gedurende jaren en jaren zich bijna uit sluitend op de koffiecultuur toe te leggen. Deze politiek had voor gevolg dat Brazilië na bij het failliet werd gebracht. Sedert enkele jaren doet men een groote poging om de voortbrengst van katoen uit te breiden. Doch de koffie blijft het bijzonderste product en met alle midde len heeft Brazilië getracht de koffie prijzen op peil te houden. Iets waar de mededingers het meest profijt hebben uit getrokken. Vargas heeft thans besloten dat er opnieuw orde in de economische politiek van het land moest gebracht worden. Om te beginnen heeft hij de taksen op de koffiï verlaagd en een daling van de koffieprijzen in de hand gewerkt. Doch dat is niet alles. Naar uit Rio de Janeiro werd geseind, werd aldaar een tech nische, economische en fiaancieele raad opgericht. Deze raad, die aan het ministerie van Financiën werd toege voegd, zal zich bijzonder bezig houden met de vraagstukken der binnen-, bui- tenlandsche en vlottende schulden, met de buitenlandsche wisselpolitiek en het overmaken van deviezen naar het bui tenland. Het is voor Brazilië te hopen dat de dienst der buitenlandsche schulden spoedig worde hernomen. Immers, Bra zilië heeft als jong grondstoffenland met geweldige economische en politieke vraagstukken te kampen, die slechts kunnen opgelost worden door jaren lange sobere en verstandige huishouding, 's Lands financieel beleid is om het zacht uit te drukken sedert vele jaren uiterst onvoorzichtig geweest. In de goede jaren is op goed vertrouwen steeds opnieuw buitenlandsch kapitaal opge- Op verzoek van enkele vrienden fruitkweekers van Limburg nemen we vol gend artikel over uit "De Nieuwe Staatvan 29 November 1.1. Indien al de gegevens echt zijn kunnen we niet anders dan ons protest voe gen bij deze van steller van het artikel, en van de Regeering eene spoedige tus schenkomst verzoeken ten voordeele onzer fruitkweekers en -handelaars. Hier volgt bedoeld artikel nomen geworden en de staatsschulden vertoonen dan ook aanzienlijke tekorten. Dat president Vargas er eindelijk toe besloten heeft het roer om te werpen, mag derhalve niet verwonderen. Met de nationalistische of fascistische tendenzen beoogt hij wat anders dan politieke successen. Vargas weet voldoende dat hij zich niet uitsluitend moet aanleunen bij de andere fascistische staten. Te Rome en te Berlijn is geen kapitaal te vinden. Hij weet dat Brazilië's welvaart berust op een zeker aantal uitvoerartike len in de eerste plaats koffie en uit dien hoofde alleen reeds doet hij niet mee aan anti-buitenlandsche politiek. Buitenlandsche arbeid, buitenlandsch kapitaal en buitenlandsche ervaring zijn onontbeerlijk voor de ontwikkeling en uitbating van Brazilië's economische bronnen. Een autarkische en nationa listische politieke doelstelling kan voor deze groote en rijke republiek slechts on deugdelijk zijn en afzondering moet Brazilië ten verderve voeren. Dit alles weet Vargas. Maar wat het buitenland en de fiaancieele dag- en weekbladen niet weten tuk als ze zijn op hooge dividenden is dat er, na zooveel jaren slechte politiek, orde moet worden gebracht in de Braziliaansche financiën. De totale buitenlandsche schuld van Brazilië kan op ongeveer 30 milliard frank worden geraamd. Indien men de gemiddelde rente van deze schuld op 5,5 °/o schat, dan verkrijgt men aldus een jaarlij ksche rentelast van meer dan anderhalf milliard frank, afgezien van de aflossingen. Weliswaar levert de uit- voerbalans nog een schoon overschot op. In 1937 nog meer dan 5 milliard. Doch deze uitvoeroverschotten moeten tevens dienen voor de financiering van de staatsaankoopen in het buitenland, o. a. voor bewapeningsdoeleinden en vervolgens voor de overdracht van rente-aflossingen en winsten op buiten landsch kapitaal dat in particuliere on dernemingen belegd is, zooals b. v., Britsch spoorwegkapitaal en Ameri- kaansch of Canadeesch in openbare nuts bedrijven belegd. De moeilijkheden dateeren trouwens niet van heden. In 1934 reeds werd een plan-Aranha opgesteld, waardoor de schuldeischers zich een aanzienlijke rente vermindering moesten getroosten. Ten gevolge van dit plan werd de Braziliaan sche overdrachtverplichting uit hoofde dezer leeningen verminderd tot ongeveer 1 milliard per jaar. Het is de betaling van dit bedrag dat dus door president Vargas voorloopig werd geschorst. Voor hoelang Dit is niet te voorspellen. Alles laat echter voorzien dat Vargas spoedig met de economische grondvesting zal klaar zijn. Trouwens, Brazilië heeft er evenveel belang bij als zijn schuldeischers dat er een spoedige en bevredigende oplossing worde gevonden. De nieuwe leiders van Brazilië's economische en fiaancieele politiek hebben niet te vreezen dat het buitenland eischen zal stellen die de betalingsmogelijkheden overtreffen. In tegendeel. Brazilië heeft het vertrouwen thans meer dan ooit, omdat men weet dat er aan de blinde geldverspilling thans een einde is gekomen en dat de econo mie op gezonde basissen wordt ingericht. Iedereen weet dat de fruitteelt, bijzon der sinds den oorlog, eene belangrijke rol speelt in de Belgische economie en dat de welvaart van gansche streken af hankelijk is van den toestand der fruit markt. Het was ons ter oore gekomen dat er misnoegdheid heerscht bij de fruitteelers en wij zijn dan ook op inlichtingen uit gegaan in de streek van St-Truiden, die terecht als het centrum van den fruit- tnogen produeeeren met dezelfde samen- hoorlijk betaalde menschen minder ge- teelt mag beschouwd worden. Aanzienlijke fruitkweekers werden door ons ondervraagd en zij waren allen de meening toegedaan dat de politiek door de regeering gevolgd in zake fruit teelt, de grootste schade berokkent aan dat bedrijf. De belangrijkheid van het vraagstuk zal niemand ontgaan, wanneer men be denkt dat er volgens de officieele statis tieken 80.000 Ha. boomgaarden zijn in België. (Zie vervolg 2de bladzijde.^ van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 5 Dec. van 8,30 tot 10,30 uur, in ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in pns lokaal* Groote Markt. BnHHMRi TELEFOON i 267.

De Koornbloem | 1937 | | pagina 1