Schadevergoeding voor Mond- en Klauwzeer. Als een jaar ten einde loopt.. Landbouw en Burgeroorlog. Arbeid adelt. Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers De erge gevolgen van het Mond- en Klauwzeer voor onzen Landbouw Dringende Regeeringshulp gevergd Verzoekschrift aan den Heer Minister van Landbouw Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven BELANGRIJK 1 ZONDAG 19 DECEMBER 1937. frga 23 cutlia 204« JAAltöAMG Nr 989 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestnnrder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hnnne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. van De schrikwekkende uitbreiding van het mond- en klauwzeer over gansch het land is een ware ramp geworden voor onzen landbouw, wiens toestand inge volge de slechte verkoopprijzen van de meeste zijner producten, reeds zeer be nard was. In zijn redevoering ter Senaatszitting van 8 December 1.1., betoogde de heer Mullie dat niet minder dan 40.848 hoe ven werden besmet en 457.185 runders, 30.700 schapen, 329.599 varkens wer den aangetast. Hij raamde de stoffelijke schade op meer dan 300 millioen frank. De verliezen ondergaan door ver plichte afslachting of sterfte, door ver mindering der melkgifte, door de min derwaarde der dieren welke door de plaag werden aangetast, hebben den veestapel, bijzonderste bedrijfskapitaal van onzen Vlaamschen landbouw, aan zienlijk aangetast en zullen nog langen tijd nadeelige gevolgen hebben voor het opbrengstvermogen van onzen land bouw. In hunne nota aan den Minister van Landbouw, waarvan melding in ons vo rig nummer, hebben de Katholieke Landbouwgroepen van Kamer en Se naat de aandacht gevestigd op hooger aangehaalde noodlottige gevolgen der plaag voor onzen landbouw, op het verlies door talrijke fokkerssyndikaten van hun uitgelezen kweekdieren en op den moeilijken toestand waarin de vee verzekeringen verkeeren ingevolge de schadevergoedingen welke zij moesten uitbetalen uit porzake der ziekte. Zij vroegen als onmiddellijke hulp maatregelen 1) de uitkeering van een schadeloos stelling aan de particulieren waarvan de afgeslachte of gestorven dieren onge schikt werden verklaard voor het ver bruik 2) ontslaging van kosten voor onze boeren wegens de aangiften van be smetting of van genezing 3) betere uitrusting der staatslabora- toria teneinde een aanzienlijker voort- brengst van serum tegen mond- en klauwzeer te verzekeren 4) voor laterverstrekking van goed koop krediet aan de landbouwers door het onlangs opgericht Nationaal Insti tuut voor Landbouwkrediet Wij sluiten ons aan bij deze vragen welke wij volkomen gewettigd en billijk vinden. Te oordeelen naar de verklaringen afgelegd door den heer Pierlot, Minister van Landbouw, ter Kamerzitting van 8 December, als gevolg op de ordemotie van den heer Legros, blijkt het ons twijfelachtig of de regeering voornemens is afdoende hulpmaatregelen te treffen. Ziehier volgens het Beknopt Verslag het uittreksel der Ministerieele verkla ring aangaande de eventueele hulpver leening De heer Legros vraagt wat de Re geering wenscht te doen om de land bouwers te helpen. Hij bracht in herin nering wat werd gedaan voor diegenen die slachtoffer waren van het gure weder. Het eenige precedent dat kan worden onthouden is dat betreffende de schade veroorzaakt aan de gebouwen door de windhoos 'Wie Henegouwen destijds heeft geteisterd. Maar nooit hebben de openbare besturen de verbintenis aan gegaan de arbeiders te verzekeren tegen het risico dat hun beroep meebrengt zooniet zou men ons vragen tusschen beide te komen ten gunste van de land bouwers wier oogst in gevaar werd ge bracht door laattijdige vorst of die ver lies ondergingen wegens het feit dat het hooi in de weide werd gelaten ten ge volge van regen of omdat zij van de droogte hebben geleden. De openbare financiën zouden in ge vaar worden gebracht als men zulken weg opging. Wij zullen alles doen wat in onze macht is om de beproefde land bouwers ter hulp te komen, maar binnen de perken van de begrootingsramingen en zonder ons bloot te stellen aan ern ptige misrekeningen. Het spreekt van zelf dat onze land bouwers wier vee door de plaag aange tast is, het voordeel zullen genieten van vermindering van belasting, ten minste wat de beroepsbelasting betreft. Mijn bestuur zal er voor zorgen. Anderzijds zullen wij voorstellen de mogelijkheid te onderzoeken aan de ge- teisterden krediet tegen gunstige voor waarden te verleenen, zoodat zij hun veestapel gemakkelijker zullen kunnen herstellen. Dat zijn gezonde oplossingen waarmede mijn collega van Financiën zal akkoord gaan. En wij zullen niet een weg opgaan die een gevaarlijk precedent kan worden De Minister blijkt dus gekant tegen de uitkeering van een schadeloosstelling aan de geteisterde landbouwers wegens afslachting of sterfte hunner dieren. Hij )eroept zich op verschillende argumen ten om aan te toonen dat dergelijke uit- teering een gunstmaatregel zou zijn ten jate der boeren waarvan de arbeiders niet genieten en dat hij een gevaarlijk precedent zou uitmaken voor de toe- comst. Welnu deze argumenten loopen grootendeels mank. Wat de werklieden betreft, heeft de Staat, buiten de bedragen uitgekeerd door de verzekeringskassen, honderde millioenen uitgekeerd aan de werklooze arbeiders uit het Crisisfonds, hetzij dus met gelden der gemeenschap. De Staat heeft dus schadeloosstelling uitbetaald wegens het grootste risico dat den arbeider in zijn beroep treft name- ijk de werkloosheid ingevolge de eco nomische crisis. Dit was vanwege de gemeenschap de uiting van volledig ge rechtvaardigde solidariteit waartegen onze landbouwbevolking nooit het minste bezwaar heeft gemaakt 1 Wegens den aard van zijn bedrijf is de boer niet blootgesteld aan werkloosheid,doch wel aan het verlies van het bedrijfska pitaal dat hij noodig heeft om door zijn arbeid in zijn bestaan te voorzien en zulks door omstandigheden of oorzaken waartegen hij niets vermag. Dit is thans t geval, vermits zijn veestapel grootelijks is vernield door de muil- en pootplaag. Evenals de arbeider in geval werkloosheid, mag hij dan ook in dezen uitzonderlijken toestand billijkheidshalve aanspraak maken op den geldelijken steun van den Staat, zich beroepende op dezelfde solidariteitsplicht der gemeen schap. Wat de precedenten betreft kunnen wij den Minister verwijzen naar de hulp verleend in menige gevallen door den Staat uit solidariteit aan landgenooten die zwaar beproefd werden door uit zonderlijke rampen zooals de overstroo mingen van 1926, den wervelwind van 1936. Onze landbouwers vragen niet zoo als de Minister het voorstelt, dat de Staat financieele hulp verstrekke bij alle gevallen waarin zij schade leden wegens oorzaken onafhankelijk van hun wil. Zij weten dat door zijn aard zelf, hun bedrijf meer dan welk ander blootgesteld is aan de grillige overmacht der natuur. Zij vragen enkel dat de gemeenschap hier hulp verstrekke wanneer zij door oorza ken waartegen zij niets vermogen der wijze zijn getroffen dat zij, door het ver lies van het grootste gedeelte van hun bedrijfskapitaal, niet bij machte meer zijn met eigen middelen de geleden scha de te herstellen en hun bedrijf van den ondergang te vrijwaren. Dit laatste nu is het geval voor zeer talrijke landbouwers wier veestapel door de vreeselijke muil- en pootplaag werd aangetast. Wij nemen nota van de hulpmaat regelen beloofd door den Minister, zoo als vermindering van bedrijfsbelasting, krediet tegen goedkoope voorwaarden. Deze hulpmaatregelen volstaan ech ter niet en hebben geen onmiddellijke uitwerking. Volksvertegenwoordiger De Backer drukte dan ook zijn ontgooche ling uit over de maatregelen voorgesteld door den Minister en betitelde ze als "een doode musch„ voor onze boeren. Welnu, aan een doode musch hebben onze boeren niets, zij vragen een rede lijke en onmiddellijke hulp. Het komt ons voor dat bij verplichte slachting of sterfte wegens muil- en pootplaag van dieren wier vleesch ongeschikt werd verklaard voor het verbruik, een scha deloosstelling van 2000 a 2500 fr. voor een volwassen runddier en van 1000 fr. voor de andere voorzeker niet overdre ven is. Voor het kleinere vee zooals zwijnen en schapen, zou natuurlijk een in evenredigheid tot hunne waarde, min dere vergoeding worden toegekend. Door bemiddeling van het Verbond der Belgische Landbouw- kooperatieven, waarbij Redt U delven is aangesloten, worden voetstappen gedaan om van de Regeering vergoeding te bekomen voor de groote schade aangericht door deze plaag. De leden wier vee door deze ziekte werd getroffen gelieven het te onderteekenen, dat door ons zal worden verzonden. Genoemde verzoekschriften berusten op onze bureelen. We vragen dringend aan de belanghebbenden hun naam en adres te komen neerschrijven, ten einde door gezamenlijke werking de regeering te bewegen tusschen te komen in deze nationale ramp. Het bestuur van Redt U .Zeiven werkt voor U allen, we vragen aan allen met ons mee te werken. Personen die in de onmogelijkheid verkeeren op onze bureelen te komen, kunnen ons het volgende schrijven zenden (Wij zorgen voor het overige). Heer Bestuurder pan Red Zeiven, Aalst. Deze om U te melden dat mijn vee aangetast werd door het mond- en klauwzeer. Ik sluit aan bij uwe werking tot het bekomen van eene rede lijke schadeloosstelling van wege onze Regeering, Handteeken en volledig adres. Deze brief moet ons TEN RAPSTE toekomen en aan adres Redt U Zeiven, Zeeberglcaai, Aalst. Een Deensche wijsgeer schreef eens de volgende groote waarheid, die ook heden ten dage hare actualiteit nog niet verloren heeftKlein is de macht van het lood dat kogel wordt, in verge lijking met die van het lood dat schrift wordt Daarmee wordt bedoeld, de macht van de pers die veel meer invloed en macht kan uitoefenen dan brutaal ge weld. Een zaak. of ze recht- of onrechtvaar dig is, kan maar tot een goed einde ge- jracht worden als ze beschikt over het machtige wapen een sterke en ver spreide pers. We hoeven maar even eens rondom ons te zien, om er het be wijs van te hebben. De politieke partijen besteden de grootste zorg aan hun pers, volmaken ïaar en trachten haar overal binnen te smokkelen, omdat ze goed weten dat ze ïun beste propagandamiddel is. De fabrikanten van oorlogstuig trach ten zooveel mogelijk dagbladen in te palmen om langs dien weg de groote massa in slaap te wiegen of een oorlogs atmosfeer te scheppen. Ook bankiers en de groote nijveraars en vele andere groepeeringen beschik ten over hun pers. En als er in onze huidige samenleving een stand bestaat die zoo dringend be- ïoefte heeft aan een goede en sterke pers. dan is het wel de boerenstand. En dit om verschillende redenen. Onze boeren hebben vooreerst een goed blad noodig om hen in te lichten over de moderne techniek waarmede ze in dezen tijd van economischen crisis alleen nog kans hebben hun bedrijf winstgevend uit te baten. Ze dienen zich te bekwamen, af te breken met de gewoonten van overgrootvaderstijd.Dat zulks nog veel het geval is, weten we maar al te goed. Een goed vakblad alleen kan daar verandering in brengen. We leven thans in een tijd die voor onze boeren niet rooskleurig is. De boe renstand wordt zoo stiefmoederlijk be- ïandeld als maar mogelijk is. De ver antwoordelijke machten bekreunen zich bitter weinig om ons, en beschou wen ons als een soort melkkoe die maar niet moe wordt van geven veel plich ten maar weinig rechten. Belastingen bij hoopen, onze talrijke jongens moeten dienen om het land in de mogelijkheid te stellen zijn grondge bied te verdedigenwanneer het er echter op aan komt ons hulp te bieden in onzen benarden strijd, dan wordt er op doovemansdeur geklopt. Onze zuivelnijverheid heeft groote en machtige vijanden de schatrijke marga rinefabrikanten die op 't oogenblik een geweldige campagne tegen onze boeren op touw zetten in de perszij, die bijna barsten van 't geld, misgunnen ons het karig dagelijksch brood. Om die redenen hebben we een pers noodig die opgesteld wordt door vranke en vrije boerenverdedigers, om de slagen af te weren, en te strijden zoowel voor de stoffelijke als voor de geestelijke be langen onzer buitenmenschen. De groote onmacht onzer boeren ligt buiten allen twijfel in het feit dat ze alle gevoel van samenhoorigheid missen dat ze teveel afzonderlijk werken en dat ze de gulden waarheid niet bevroeden van het woord van den grooten Vla ming Lodewijk Dosfel "Het Recht zegeviert op aarde alleen wanneer het gedragen wordt door de Macht 1 Die macht ligt voor ons boeren slechts in de vereeniging, en om die eenheid der boeren te bereiken hebben we ook een sterke pers noodig 1 Staan we nu voor het geval dat onzen boerenstand, zoo verachterd en verstoo- ten als hij is, over niet veel bladen be schikt die aan de gestelde voorwaarden beantwoorden, n.l. de behartiging der stoffelijke en geestelijke waarden van onze boeren. Zonder ons aan overdrijving te be zondigen, mogen we gerust beweren dat ons blad DE KOORNBLOEM» aan die voorwaarden voldoet, en op het oogenblik een der beste landbouwbla den, zooniet het beste van heel Vlaan deren is, dat door zijn degelijkheid en zijn stoere taal door andere bladen ge raadpleegd wordt, en welks stem gezag hebbend klinkt in alle landbouwaange- legenheden. Wat biedt ons "DE KOORNBLOEM,.? De hoofdartikels, handelende over de levensstrijd onzer boeren, worden ver zorgd door bevoegde personen, die reeds jarenlang gekend zijn als ware bóeren- vrienden, zelf boeren als ze zijn. Komt daarbij nog iedere week een artikel handelende over den toestand van den landbouw in vreemde landen zoodoende worden onze lezers in de gelegenheid gesteld nader kennis te ma ken met toestanden van over de grenzen. En verder verschillende zeer belang rijke artikelen over land- en tuinbouw, bemesting, voeding, enz. enz. met de noodige inlichtingen en raadgevingen. Kortom 1) Het weekblad DE KOORN BLOEM, orgaan der Landbouwersver- eeniging Redt U Zeiven staande buiten en boven alle partijpolitiek, kris- telijk en Vlaamsch, is wel degelijk het beste boerenvakblad. 2) DE KOORNBLOEM, opgesteld door en voor de landbouwers, is de ware spreekbuis van den strijdenden boeren stand, en zoodoende het vertrouwen waardig van alle Vlaamsche boeren. 3) DE KOORNBLOEM, is door zijn uiterst lagen prijs (15 frank's jaars) in het bereik van ieders beurshet geld daaraan uitgegeven, wordt honderd voudig vergoed door nieuwe kednis in zake ons vak, en de vruchten die het afwerpt door zijn strijd voor samen hoorigheid en eenheid onder de land bouwers. Daarom hopen we dat alle leden en lezers van heden trouw zullen blijven aan hun blad. We rekenen erop dat vele nieuwe lezers de macht van ons blad zullen komen vergrooten, opdat onze stem harder klinke, tot volledig recht aan onze landbouwers worde gegeven 1 Onze Spaansche reportage. Dat er in rood Spanje, voornamelijk in de groote steden, gebrek wordt gele den, is bekend. Dit mag op het eerste zicht verwon deren. Is Spanje niet het landbouwland bij uitstek Op deze plaats hebben we reeds her haaldelijk uitgewijd over de Spaansche landbouwtoestanden. We hebben de onmenschelijke voorwaarden waarin een groot deel van de Spaansche plattelands bevolking moest leven, aan den kaak gesteld. En als besluit hebben we toen geschreven, dat er geen rust in Spanje zal heerschen vooraleer het nijpend bo- demvraagstuk zal opgelost zijn. Dit was in Juni 1934. 1 hadden nooit gedacht dat de gebeurtenissen ons zoo spoedig in het gelijk zouden hebben gesteld. De oorlog in Spanje is een godsdienst oorlog maar ook een strijd van arm tegen rijk en in de gelederen van het republikeinsche gelederen staan de land- bouwarbeiders naast de nijverheids werk lieden. Generaal Franco heeft dan ook van de herverdeeling van het grondbezit een der hoofdpunten van zijn programma gemaakt. Hij heeft begrepen dat in de slechte bodem verdeeling een der oorza ken moet gezocht worden van den roo- den opstand. Van de 10 millioen boeren in Spanje zijn er 8 millioen die minder dan een hectaar grond te bewerken heb ben. In den grond zijn het dus geen boe ren. Daartegenover bezitten 12.000 fa- TELEFOON i 267.

De Koornbloem | 1937 | | pagina 1