- 1939 - Amendement Een Aanval op den Suezburcht Pelgroms Een belangrijke Proef Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers 1 ZITDAG I» SI H Opgepast I Groot Boerenbal Aan onze Abonnenten Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt li Zeiven BONDAG 1 JANUARI'1939. Prijs 35 cctiem r 21ste JAARGANG Nril043 Abonnementsprijs 15 ff. 's jaars. Men schrijft in op ons lureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai» 4» Aalst* De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord* Aan alle Lezeressen en Lezers van ons blad De Koornbloem Aan alle Leden van de Landbouwersveree niging Redt U Zeiven en hunne huisgenooten Aan alle leidende personen van deze groote boerenfamilie Leden van Beheer- en Toezichts- raad, plaatselijke Voorzitters, Bestuursleden en Zaakvoerders Aan alle Werkers en Medewerkers in onze Ver eeniging Biedt de redactie van dit blad hare meest hartelijke wenschen van Geluk, Voorspoed en Zegen voor het nieuwe jaar. Het lot van het De Italiaansche Kolonisatie. Wij vragen aan iedereen de onder- taande regelen met aandacht te lezen n rustig te overdenken, wij twijfelen iet of in hun eigen belang zullen zij de epaste gevolgtrekking maken. Ongevraagd kregen we van een af- emer die bleek belangrijke proeven te ebben genomen met de samenstellin- en R.U.Z., eenige interessante uit lagen. Op zijn verzoek noemen we hier niet Ijn naam noch den naam van den jverancier van het andere voeder. Aan •der van onze leden, die de juistheid oude willen controleeren, willen we aarne den naam van den proefnemer eggen. Wij nemen gaarne aan dat de leveraar an het ander voeder volkomen meende >ok wat te kennen doch eenvoudig de rvaring en kennis miste, die de des- undige van R.U.Z. in staat stelt voe lers te maken met zulk een hooge ge- iruikswaarde. De proef waarover hier sprake is letreft VEEMESTMEEL R.U.Z. egen veemestmeel geleverd door laten re zeggen handelaar X. We noemen lus in dit schrijven het eene VEE MESTMEEL R.U.Z. en het andere ZEEMESTMEEL X, We laten thans de proefnemer hier- >ver aan het woord Overtuigd door troeven, zeide hij, werd door mij he loten een zestal jonge ossen te vetten net Veemestmeel R.U.Z. In die periode verd ik bezocht door een veevoeder- landelaar, die op overtuigende wijze de iroote waarde van zijn veemestmeel 'erdedigde. De man kon zoo goed klap ten dat er besloten werd een proef te temen. Van de zes ossen werden er vier ge- vogen en hiervan kregen twee dieren /eemestmeel R U. Z. en twee dieren /eemestmeel X. De uitslag van deze proef was. dat edere kilo gewonnen vleesch met Vee- pestmeel R.U.Z. slechts kostte 2,44 Fr* :n iedere kilo gewonnen vleesch met /eemestmeel X. 3,54 Fr. Veemestmeel R.U.Z. gaf dus tegen /eemestmeel X. op iedere kilo gewon- ïen vleesch een besparing van 1,10 Fr. Voor controle werd nu de proef her- ïaald en wel op een koe en een vaars, welke ik reeds aan het vetten was met /eemestmeel R. U. Z. Koe en vaars werden gewogen en kregen 200 Kgr. /eemestmeel X. aan 113 Fr. per 100 Kg. Toen dit verbruikt was werden^de dieren weer gewogen, waarbij bleek dat ze 40 Kgr. verzwaard waren. Deze 40 Kgr. hadden gekost 226 Fr. Dus kostte iedere kilo gewonnen vleesch 5.65 Fr. Na deze weging gaf men de dieren 200 Kgr. Veemestmeel R. U. Z. aan 122 Fr. het 100 Kgr. en toen dit op was bleken de dieren bij weging 66 kilo te hebben gewonnen. Deze 66 kilos, gewonnen met Vee mestmeel R.U Z„ kostten dus 244 Fr. of 3,70 Fr. per kilo gewonnen vleesch. Hier gaf dus het Veemestmeel R.U.Z. een meerderen groei van 26 kilo en een verlaging van den kostprijs per kilo ge wonnen vleesch van 1,95 Fr. Ziehier dus door een proef bewezen, dat Veemest meel R U Z. ondanks het 9 Fr. meer kostte dan Veemestmeel X. een bespa ring gaf van 1,95 Fr. per iedere kilo ge wonnen vleesch en eene rappere aan- vetting». Italië wil een vrije doorvoerbaan naar Oost-Afrika. Hoogergemelde uitslag komt ons zeer natuurlijk voor. Wij hebben herhaaldelijk de goede hoedanigheden van de mengelingen R U Z. aangekondigd en altijd weer gevraagd door goede proeven de juist heid van onze beweringen te toetsen. Dit doen en deden we niet voor ons zelf, doch om daardoor onze leden en afnemers in staat te stellen aan denlaag- sten kostprijs VLEESCH, MELK en EIEREN voort te brengen. Deze proef bewijst weer eens te meer het groote belang dat alle leden en af nemers hebben om de samenstellingen R.U Z. op de goede en gepaste manier te gebruiken. Zij mogen in hun eigen belang niet voortgaan op den ouden sleur. Evenmin mogen zij zich. door mooi klappen laten bewegen mengelingen te koopen hetzij voor meer of ook voor minder geld. die in het gebruik veel meer geld kosten en die niet bij benadering de voordeelen van de mengelingen R.U.Z. kunnen mogelijk maken. Goedkoop is alleen het voeder dat de dieren in staat stelt tot de hoogste voort- brengst en weinig sleet, tegen de minste kosten te verwezenlijken. Dat doen de mengelingen R.U Z.. die geven de beste uitslagen tegen de laag ste kosten. Laat deze proef aan ieder een les zijn en een aansporing om de mengelingen R.U.Z. ernstig te probeeren en goed te gebruiken. Zij dienen daarmede zichzelf en hun ne gezinnen. Op Vrijdag 6 Januari (Drie Konin gen) naar jaarlijksche gewoonte In het lokaal De Koornbloem, Groote Markt. Het puikste orkest van Aalst zal het opluisteren. van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 8 Jan. van 8,30 tot 10,30 uur, In ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. De verre afstand tusschen woorden en daden. In onze landbouwberichten van ver leden week deelden wij den tekst mede van het zeer belangwekkend amende ment ingediend door het Vlaamsch Nationaal Kamerlid Pelgroms, aan het wetsontwerp tot oprichting van een Nationalen Dienst voor afzet van land en tuinbouwproducten. Dit amendement had voor doel con tactcommissies op te richten, teneinde bindende prijsminima te waarborgen aan de landbouwproducten wier ver koopprijzen ongunstig zijn en op die wijze de binnenlandsche markt te be schermen. Wij deelden insgelijks mede dat wij onze lezers op de hoogte zouden houden van het lot dat door de Kamer aan het amendement Pelgroms werd beschoren l Welnu, om te bewijzen welke grootej?) bezorgdheid onze politiekers betoonen voor de levensbelangen van onzen land en tuinbouw volstaat het te melden dat het amendement Pelgroms zelf niet in overweging werd genomen door de meerderheidsgroepen. Zooals de heer Pelgroms het duidelijk aantoonde, hoorde zijn amendement nochtans volkomen thuis bij het be sproken wetsontwerp. Art. 2 van het ontwerp luidde immers: dat de Nationale Dienst voor den afzet van land- en tuinbouwproducten voor taak heeft zijn medewerking te verleenen aan het Departement van Landbouw tot bevordering van den binnen- en buitenlandschen afzet der Belgische land- en tuinbouwproducten. Hij kan, binnen de door den Minister van Landbouw gestelde perken, mede werken voor de toepassing van elke regeling nopens het aanbieden, het ver deden en verkoopen van die pro ducten. Welnu, wil men den afzet werkelijk bevorderen dan is het onmisbaar aan de land- en tuinbouwproducten loonende prijzen te verzekeren. Standaardizeering der producten, van de verpakking en de aanbieding, is allemaal ijdel gepraat, wanneer de boer of tuinier zijn produc ten met verlies moet afgeven. De Regeering wil de kwaliteit der land- en tuinbouwproducten gewaar borgd zien, waarom kan zij dan ook aan onze voortbrengers geen prijzen waar borgen die minstens geen verlies op leveren Nochtans werden geen spitsvondig- digheden onbenut gelaten om het amen dement Pelgroms te kelderen. Een paar uittreksels uit het beknopt kamerverslag zijn desbetreffende zeer leerrijk. De heer Blavier, lid van den Katho lieken Landbouwgroep, verslaggever van het wetsontwerp, zegde in het Fransch wat volgt u Wij ontvingen ook een amendement van den heer Pelgroms om bij artikel 4 een lid te voegen strekkende tot vast stelling van de minimumprijzen. Het komt ons voor dat dergelijke be schikking het ontwerp grondig zou wijzigen. Eigenlijk willen wij onze land en tuinbouwers documenteeren en voor lichten om den uitvoer te bevorderen. Wij richten geen economischen dienst op die minimaprijzen zou vast te stellen en uit te vaardigen hebben. Ik vraag dus dat de Kamer ook het amendement van den heer Pelgroms zou afwijzen. Op een vraag van den heer Pelgroms of de Minister van Landbouw de mee ning van den heer Blavier, verslaggever, onderschreef omtrent zijn voorstel, ant woordde de heer Heymans alsvolgt 44 Over uw amendement wensch ik enkele opmerkingen in het midden te brengen. De heer Joris waarschuwde tegen overdreven staatsinmenging. Welnu, uw amendement is precies een groote staatsinmenging en zou de taak van den dienst op zulke wijze verzwaren dat ik mij afvraag of het niet het voor werp van een ander wetsontwerp zou moeten uitmaken. (Zie vervolg op de 2de bladzijde) V. Het Suezkanaal snijdt de land engte van Suez door en verbindt de Middellandsche met de Roode Zee. Gegraven van 1859 tot 1869 onder leiding van Ferdinand de Lesseps Het is 160 kilometer lang. Een soortgelijk kanaal was reeds in de XIVeeuw vóór Christus aangelegd door de Egyptische vorsten Setis I en Ramses II, doch is later dichtgeslibd. Op het einde van de VII' eeuw vóór Christus deed Necho een nieuw kanaal graven, dat pas veel later werd voltooid en weer verdween. Napoleon deed naar de mogelijk heden van het kanaal een onder zoek instellen. De doorvaart duurt 15 tot 20 uren. De aanlegkosten werden geraamd op 220 millioen frank, doch be droegen in werkelijkheid 432 mil lioen frank. Eindelijk bestaat er officieel een geschil tusschen Italië en Frankrijk. Weken hebben de Italiaansche bladen en studenten getempeesd, ze hebben een aantal namen geschreven en geroepen Suez, Tunis, Djiboeti, Corsika, Nizza, doch de regeering scheen van dit alles niets af te weten. Thans heeft Italië aan Frankrijk een nota overhandigd waarin de in 1935 afgesloten accoorden nietig werden verklaard, om allerhande rede nen die er bij worden gesleurd. Wie een hond wil slaan, vindt licht een stok. En stilaan ook komt er meer duide lijkheid in de Italiaansche eischen, stil aan weet men wat Italië eigenlijk be doelt. Inzake het Suezkanaal eischt Italië toezicht en zitting in het bestuur van de Suezkanaal Maatschappij en het eischt tevens, dat de tarieven verlaagd zouden worden tot een minimum. Er is per slot van rekening weinig nieuws onder de zon, want de stormloop die Italië thans onderneemt op den mo- nopolistischen burcht van de Suezkanaal Maatschappij, is slechts een herhaling van de vele stormloopen die op dezen burcht ondernomen werden. Onze le zers zullen zich wellicht nog herinneren dat in 1930/31 de Engelsche zeevaart maatschappij Holt-Line tot den aanval overging en de zaak tot in het Britsche Lagerhuis voerde. Daar bleek dat En geland, ondanks het groote aandeelen- pak, slechts 10 stemmen in den raad kon uitbrengen. De campagne had echter toch succesde vracht voor beladen schepen werd van 6,90 goudfrank tot 6 goudfrank verlaagd. Een paar jaar later ging de maat schappij weer tot een tariefsverlaging over, daar de positie tegen het Suez kanaal ingenomen van de zijde der scheepvaartmaatschappijen steeds groo- ter werd. Vele schepen vaarden toen terug rond de Kaap. In 1935 werd dan de vracht verlaagd van 7/6 (men was inmiddels overgegaan tot de berekening der vrachtkosten in Engelsche munt) tot 7/— en in 1936 van 7/—tot 6/— per ton. Onlangs werd de vracht tot 5 shillings 9 verlaagd. en nooit heeft een geldbelegging zulk fraai resultaat afgeworpen. In de halve eeuw van deze transactie ontving Enge land aan dividenden een bedrag van 36 millioen pond. En daarmede zijn we beland waar we zijn morsten de kwestie van de over- dreven winsten door de Suezkanaal Maatschappij verwezenlijkt. De beheerraad van de Maatschappij bestaat uit 19 Franschmannen, 10 En- gelschen, 2 Egyptenaren en 1 Neder lander. Ieder van hen ontvangt jaarlijks ongeveer 400.000 goudfrank. En de winsten stijgen jaar na jaar, bijzonder na de vestiging van het Italiaansch keizer rijk in Oost-Afrika. In 1937 werden weer de cijfers van 1929 bereikt6635 schepen, 697 800 passagiers, 36 millioen netto- en 1448 millioen brutto ton. De inkomsten zijn in dezelfde lijn gestegen van 1000 millioen goudfrank in 1933 tot 1100 in 1936 en 1500 in 1937. Ook de dividenden stegen300 millioen in 1933, 400 in 1936 en 900 in 1937. De Suez kanaal Maatschappij heeft in de 55 jaar van haar bestaan, hare aandeelhouders 7 maal hun kapitaal terugbetaald. Van de dividenden worden 71 °/0 aan de aandeelhouders uitbetaald, 15 aan de Comptoir National d'EscompteteParijs, 10 °/o aan de families van de Lesseps, 2 °/o aan de beheerders en beambten. Het is geen wonder, dat dergelijke dividenden, die zoo sterk verschillen met de millioenenverliezen die de groote reederijen oploopen, een voortdurende bron van ergernis vormen. In 1930 bond de Holt-Line, die 14,7 °/o van de totale vracht betaalde, den strijd aan. Thans is de beurt aan Italië om op te komen tegen al te hooge tarieven. In 1932 kwam Italië op de vijfde plaats der landen gerangschikt naargelang hun aandeel in het vervoer door het Suez kanaal in 1934 stond Italië op de twee de plaats en handhaaft deze thans nog. Het eenige antwoord van de Fran- sche belanghebbenden, die de meerder heid in den beheerraad uitmaken is, dat Frankrijk, zestig jaar geleden, millioe- nen waagde in een onderneming die niet zonder gevaar was, en thans de vruchten van dit initiatief wil plukken. Deze redeneering is te simplistisch. De fout van een monopolisch bedrijf zooals dat van de Suezkanaal Maat schappij, ligt in het feit dat met de be langen van den gebruiker eerst reke ning wordt gehouden als de druk van buiten uit te groot is, om de geldende tarieven te handhaven. De aanval van Italië tegen de mono polistische macht van de Suezkanaal Maatschappij kunnen we begrijpen... en ondersteunen. We vinden het echter spijtig dat Italië er allerlei politieke eischen heeft aan toegevoegd, die het niet bijzonder aan Frankrijk maar toch ook aan Engeland had moeten stellen. De weg naar het Oost-Afrikaansche Keizerrijk loopt door het Suezkanaal en Italië wil niet dat deze weg belast wordt, althans niet overdreven hoog. En daarin heeft Italië gelijk. Toen Ferdinand de Lesseps zijn grootsche plannen tot doorgraving van de landengte van Suez wilde doorzetten, geloofde hij dat al de landen, die belang hadden bij het verkorten van den zee weg naar Indië, zijne onderneming finan cieel zouden steunen. Niets was minder waar. Engeland hield zich afzijdig. Al leen Frankrijk toonde zich opgezet met het plan en een groot gedeelte van het kapitaal werd door Frankrijk onder schreven. Het niet-geplaatste gedeelte werd op- genomen door den Kbedief van Egypte, die zijn pakket aandeelen (ongeveer 44 °/o van het totale kapitaal) overdeed aan Disraëli, den genialen Engelschen staats man. Voor dit pakket aandeelen betaalde Engeland ongeveer 4 millioen pond De leden die hun abonnement voor 1939 op De Koornbloem nog niet hernieuwden, hetzij door onachtzaamheid, hetzij omdat het kwijtschrift binst een afwezigheid werd aangeboden, moeten onmid dellijk den briefbesteller hiervan verwittigen opdat de uitreiking niet onderbroken worde. DE KOORNBLOEM TELEFOON 267. S® §1 M

De Koornbloem | 1939 | | pagina 1