BERICHTEN Gemengde Berichten LANDBOUW- Landbouw- protectionnisme* Landbouwers, Een moeilijke keus Dampo geneest alle verkoudheden van hier en elders. 4 Op 20 December 1.1. hebben de libe rale volksvertegen woordigersMM.Jans- sens en Joris in een interpellatie gericht tot den heer Minister van Economische Zaken, Middenstand en Landbouw, eens te meer hun zwaar geschut gericht tegen het zoo genaamde landbouwpro tectionnisme der regeering en de nood lottige gevolgen ervan voor de nijver heid en 's lands economie. Die heeren zijn verwoede voorstanders van den vrijhandel, doch enkel alleen voor den landbouw. Van de meer dan 1000 ru brieken van tolrechten of invoerbeper king tot bescherming der Belgische nij verheid, hebben zij natuurlijk geen ge wag gemaakt. De heer Heymans heeft de interpel- lanten bijwijlen raak van antwoord ge diend. Ziehier enkele zijner bijzonderste verklaringen Wat meer speciaal de klachten van handel en industrie betreft, gericht tegen de landbouwbescherming, late men zich in die kringen toch niet hypnotiseeren door sommige prijzen van landbouw- voortbrengselen, zooals ze op de we reldmarkt gelden. Er vallen zeer weinig voorbeelden aan te halen, van industri- eele landen welke hun bevolking levens middelen tegen wereldprijs verschaffen, tenzij ze hun landbouwbevolking op een andere wijze steunen dan door ophou ding van den prijs, b.v. door de uitkee- ring van toelagen. Wat verder zegde de heer minister Er werd ons kwalijk genomen dat sommige landbouwproducten een pro- tectionnistisch regiem genieten. Ik las enkele dagen geleden in de Matin van Antwerpen, dat de boterprijzen de volgende zijn Londen 15,75 fr., Ko penhagen 16,25 fr., Parijs 20,20 fr., Ber lijn 23,90 fr., New-York 15,10 fr. en in België 25,40 fr. Doch men vergeet hieraan toe te voe gen dat de producenten van industrie- melk belangrijke premies trekken. Deze bedragenin Engeland 1,80 fr., in Frankrijk 1,25 fr., in Holland 1,20 fr. en in Denemarken 1 frank. Vergeet niet dat men 28 liter noodig heeft om 1 kg. boter te vervaardigen. Als men rekening houdt met deze premies, kost de boter in Engeland 46 fr., in Denemarken 24 fr., in Neder land 29 60 fr., in Frankrijk 31 fr. Hieruit blijkt dat de lagere prijs in Engeland vergoed wordt door de pre mies. Ziehier het belang van de premie verleend per kg. boterin Engeland 3.30 fr., in Frankrijk 12 fr., in Nederland 7,75 fr., in Denemarken 6.20 fr. In Nederland verleent men bovendien een uitvoerpremie van 11,05 fr. en in Denemarken een uitvoerpremie van 5,70 fr. Hiermede is de legende van België- land- van-de- dure- boter uit den weg ge ruimd. Over de tarwe valorisatie liet de heer Heymans zich uit alsvolgt "Hadden wij het graan laten invoeren tegen den wereldprijs van 70 en zelfs 52 frank, dan zouden onze landbouwers allemaal ge- ruineerd zijn geweest. Wij hebben ons zeer matig getoond. Frankrijk verzekert aan zijn landbouwers 180 frank voor 100 kg. tarwe, het Groot-Hertogdom 187 frank, Italië 190 frank. Wij blijven verre beneden die bedragen. De verge lijkende prijzen van het brood bewijzen zulks. Het brood kost hier 1.90 fr. het kg. En in de andere landen In Zweden 3,75 fr.. in Tsjeco-Slowakije 2 frank, in Denemarken 5,80 fr., in Italië 4.85 fr., in Frankrijk 2,35 fr., in Engeland 2,53 fr. en in Duitschland 3,50 fr. De valorisatie van het graan deed dus den prijs van het brood niet stijgen. Er werd gezegd dat de vergunnings rechten nadeelig waren voor de haven van Antwerpen. Gaat de cijfers na voor het graan ge durende de acht maanden: in 1936: 2548 duizend tonin 19372883 duizend ton in 1938 2492 duizend ton. De vermindering is dus geringer voor het graan dan voor de andere goederen die te Antwerpen werden in- en uitge voerd. De bewering dat de landbouw ver antwoordelijk is voor de levensduurte wordt door Minister Heymans afdoende weerlegd als volgt Het is niet waar dat de landbouw verantwoordelijk is voor de stijging van het indexcijfer. In November 1938 be droeg het 772. Voor de inlandsche land bouwproducten bedraagt het 771, voor de buitenlandsche 685 voor de nijver heidsproducten 816. Wij komen op sommige punten dezer belangwekkende ..redevoering van Mi nister Heymans in een volgende bijdrage terug. BINNENLAND Mond- en klauwzeer. Toestand van 19 Dec. tot 25 Dec. 1938: Antwerpen 20 haarden Brabant 27 haarden: West-Vlaanderen 122haar den; Henegouwen 13 haarden; Oost- Vlaanderen 46 haarden; Limburg 19 haarden; Luik 71 haarden; Namen 22 haarden Luxemburg 80 haarden. Totaal420 haarden. Vorige week: 602 haarden. Week van 5 Dec. tot 11 Dec. 625. Week van 28 Nov. tot 4 Dec. 757. Week van 21 Nov. tot 28 Nov. 999. Week van 14 Nov. tot 20 Nov. 1189. Week van 7 Nov. tot 13 Nov. 1388. Week van 31 Oct. tot 6 Nov. 1184. Agenda der kleinveetentoon- Onze Vlaamsche provlncle- geval verminderd van 100 tot 85, van 200 tot 175 en van 300 tot 255. Het Directorium kan deze verminde ring, welke zeer nadeelig is voor de beroepsbekwaamhein onzer boeren en tuiniers alsmede voor onze landbouw economie, niet aannemen en besliste protest aan te teekenen bij den Eersten Minister en bij den Minister van Land bouw. Wat de hernieuwing der handelsak koorden betreft, welke eerstdaags moet geschieden, heeft het Directorium aan gedrongen tot het doorvoeren der be sluiten aangenomen door de katholieke partij op zijne congressen van 22 en 23 October 11. Wat zal de katholieke partij en het Centraal Politiek Comité doen, indien de regeering den brui geeft aan hunne protesten en eischen Dit zeggen deze heeren niet en vermoedelijk hebben zij hunne redenen hiervoor, omdat zij de poort willen open laten om verder te schipperen en onze boeren en tuiniers verder met moties en protesten te be goochelen I stellingen. Hier volgt de agenda der kleinveeten- toonstellingen in ons land en in het bui tenland gehouden 1 en 2 JanuariFransch-Belgische tentoonstelling van kippen, konijnen, duiven enz. te Ougrée. Deze tentoon stelling wordt gehouden in de feestzaal van het Gemeentehuis te Ougrée. Men kan het programma op eerste aanvraag bekomen. Zich wenden tot den heer N. Liéaard, Eudore Davio- straat, 23, te Ougrée bij Luik. 6, 7,<Sen 9 Januari: Internationale kleinveetentoonstelling te Antwerpen, in de groote stedelijke feestzaal, Meir, Antwerpen. Voor reglement en pro gramma wende men zich tot Dr C. Van Bogaert, Montebellostraat, 20, te Ant werpen. 28, 29, 30 en 31 JanuariInternatio nale tentoonstelling van inlandsche en buitenlandsche vogels. Voor program ma wende men zich tot den heer Horace Dupire, Voorzitter, 274, Brugmannlaan, te Brussel. 5-6 en 7 Februari 1939 Nationale wedstrijd van neerhofdieren en konijnen in het Eeuwfeestpaleis te Brussel. Te- zelverlijd internationale tentoonstelling van duiven, neerhofdieren en konijnen. Voor inlichtingen kan men zich wen den tot den heer A Keymeulen, Douglas- lei, te Capellenbosch (Antwerpen). KoDijnenhouders kunnen zich wenden tot den heer A. Leuriaux, Marie Josélaan 124 te Brussel. leest en verspreidt UW B.LAD onze landbouw. Onze landbouw werd tijdens de laat ste veertien dagen weer eens zeer rijke lijk bedacht met allerhande besprekin gen door onze politiekers. Indien hij wat meer bedacht werd met daden vanwege het parlement en de regeering zou hij het heel wat beter stellen dan met deze talrijke praatpartijen. Wij noteeren de bijeenkomst op 17 December 1.1. van den Algemeenen Raad van het Centraal politiek Comilé van boeren en tuiniers onder voorzitterschap van den heer Mullie. Hier werd protest aangeteekend tegen den volstrekt on- klaarbaren maatregel van het Ministerie van Openbaar Onderwijs waarbij, on der voorwendsel van bezuiniging, de lesuren van het naschoolsche onderwijs worden ingekrompen met 15°/0. De heer Senator Mulli kreeg opdracht langs de Katholieke Vlaamsche Volks partij bij de bevoegde overheden voet stappen te doen tot intrekking van de zen hatelijken en dwazen maatregel. De heer Steps, volksvertegenwoordi ger, vestigde de aandacht der aanwe zigen op het gewichtig belang voor on zen veekweek bij de hernieuwing van de handelsovereenkomsten met Dene marken, waarvoor de onderhandelingen zijn ingeret. De heer Mullie zal bij de bevoegde ministers aandringen tot vrij waring van de belangen van onzen land bouw. De heer senator Van Petegem betoogt dat een afdoende wetgeving dringend noodzakelijk is om de zware schade welke jaarlijks door de konijnen wordt veroorzaakt aan onze landbouwers, te voorkomen en te verhinderen. Werden verder ook besproken enkele bepalingen van het handelsakkoord met Nederland betreffende den invoer van sommige land- en tuinbouwproducten o.m. de aardappelen, witte kool en boomkweekerijproducten. De vergadering is de meening toege daan dat in de toekomst alle handels overeenkomsten dienen onderworpen aan de goedkeuring van ,het parlement. Dit zou veel onrechtvaardiaheden tegen over den land- en tuinbouw herstellen en moeilijkheden vermijden. Het Directorium van het Blok der Katholieken vergaderde op 20 December 1.1. Hier stonden aan de dagorde de beperking door het Ministerie van Open baar Onderwijs der lesuren van het na- schoolsch landbouwonderwijs. Deze lesuren worden volgens het voor December en Januari. Volgens een mededeeling van het Ministerie van Economische Zaken, Middenstand en Landbouw, werd het invoercontingent der maand December nogmaals verhoogd met 200.000 kg. Het bedraagt aldus 550.000 kg. Ander zijds werd voor Januari a.s. het boter- invoercontingent voorloopig vastgesteld op 500.000 kg. Het ministerieel communiqué voegt er aan toe dat het Departement thans de wijzigingen onderzoekt welke kun nen gebracht worden aan de verdee- lingsformuul om de uitputting van het contingent te bespoedigen. Deze laatste zinsnede bewijst dat de stijging der boterprijzen benevens het gure weder te wijten is aan den minde ren aanvoer van boter. Welke onze houding is ten opzichte van dezen stijgenden invoer van vreem de boter is onze lezers bekend. Wij zul len er op waken dat de bevoegde minis ter even snel en kordaat optreedt om onze grenzen te sluiten voor vreemden invoer, wanneer in de perioden van overvloedige melkproductie de boter prijzen tot een ongunstig peil dalen voor onze landbouwers. De reglementeering der pacht De leuze dat slechts het voorloopige blijft duren, schijnt meer en meer be waarheid, wanneer de Wetgevende Ka mers zich uit te spreken hebben over belangrijke economische en sociale vraagstukken. Wij kunnen deze laatste dagen verwijzen naar de grendelwet in zake de opening der grootwarenhuizen, naar de voorloopige, terecht fel gecriti- seerde oplossing, inzake de verplichte verzekering tegen werkloosheid Ook de landbouw is er echter niet beter aan toe. Sedert maanden is voor de Kamer het wetsvoorstel hangende tot wijziging der pachtwet. Daarin zijn definitieve schikkingen voorzien tot reglementee ring der pachtprijzen wanneer deze te hoog zouden oploopen. Wij laten hier in het midden of zij gansch aan de ver wachtingen onzer boeren beantwoorden. Doch het Parlement heeft nog steeds geen tijd gehad om het voorstel tot nieuwe pachtwet te behandelen, Zjodat men zijn toevlucht heeft moeten nemen tot de verlenging der tijdelijke wet van 10 Augustus 1933, waarbij de pacht- besturen bereid den dwazen maatregel van het Ministerie van Onderwijs te herstellen. Naar wij vernemen hebben onze Vlaamsche provinciebesturen maatre gelen getroffen of in overweging geno men, om de niet te wettigen beperking der lesuren in het naschoolsch land bouwonderwijs uitgevaardigd door het ministerie van openbaar onderwijs, te herstellen. De Bestendige Deputatie van West- Vlaanderen heeft alreeds besloten de 15 lesuren afgeschaft door het Departe ment van Openbaar Onderwijs, te ha ren laste te nemen, zoodat de avond scholen hun volledig programma dezen winter zullen kunnen afwerken. Ook de Provinciebesturen van Ant werpen en Oost-Vlaanderen hebben eenzelfden maatregel in overweging ge nomen. Intusschen wordt het onze landbou wers duidelijk hoe ernstig door de Re geering met hunne beroepsbelangen wordt omgesprongen. Langs den eenen kant is het maar immer verbetering der kwaliteit van de producten en verlaging der voortbrengstkosten dat de klok slaat, langs den anderen kant peutert de Regeering uit vrekkige gierigheid aan de schamele toelagen voor het volksche landbouwonderwijs,vertrekpunt en basis eener doeltreffende en wetenschappe lijke uitbating van het land- en tuin bouwbedrijf De politieke bedrijvigheid en Het boter in voercontingent prijzen bedongen in pachtovereenkom sten gesloten vóór 1 Januari 1932 kun nen verminderd worden door de recht banken. indien zij wegens de econo mische omstandigheden als overdreven voorkomen. Deze wet werd door de Kamers van Volksvertegenwoordigers verlengd met dien verstande dat zij ook zal gelden voor pachtovereenkomsten ontstaan na 1 Januari 1932. De Kamer heeft met 122 stemmen tegen 12 en 7 onthoudin gen den tekst der commissie goedge keurd luidende alsvolgt"Hij die voor het van kracht worden van deze wet, een pachtovereenkomst heeft afgesloten, kan een vermindering aanvragen van den bedongen pachtprijs, in de mate waarin deze pachtprijs, wegens de economische omstandigheden, blijkbaar buiten verhouding is met de voordeelen die hij uit het genot van het gepacht goed kan halen.,, De Regeering had een amendement ingediend waarbij de pachten, afgeslo ten na 1 Januari 1932, voor prijsvermin dering niet in aanmerking zouden komen Dit amendement werd echter door de Kamer verworpen. Het wetsvoorstel dient nu nog goed gekeurd door den Senaat. Naar aanleiding van de besprekingen van het voorstel, deelde de heer minister Heymans mede dat tot heden 16 000 pachters hebben genoten van de tijde lijke wet op de vermindering der pacht prijzen en dat deze vermindering gemid deld 25 °/o bedraagt. Ministerie van Landbouw. Hier volgen de namen en adressen van de Rijkslandbouwkundigen, Rijks- tuinbouwconsulenten en Veeteeltcon sulenten voor het Vlaamsche land I. Rijkslandbouwkundigen Telefoon 1. H.H. Voordeckers, Nr Molenvest, Herenthals 221 2. Castelijn, Mechelsche stw. 211, Lier 400.19 3. Sebrechts, Lessinestraat, 32 Brecht 11 4. Degreef, Blijde inkomststr. 37, Leuven 5. Vossen, Vrijheidslaan, 42 Koekelberg 26.91.51 6. Simoens, KorteTorhoutstr. 14, leper 553 7. Pauwels, V. den Peere- boomlaan, 56, Kortrijk 1851 8. Coulier, Sportstraat, 194 Gent 33705 9. V. den Noortgate, Dijkstr. 15, Oudenaarde 387 10. Derwa Em., Hielstr., 28 St Gilles- Dendermonde 11Ghijsen, Maestrichtter stw. 60, Hasselt 856 12. De Coster, Elisabethlaan, 7 Tongeren 431 II Provinciale Landbouwbureelen Sebrechts, Gemeenteplaats, 20, Brecht 120 Vossen, Blijde inkomststr. 20, Leuven 652 Pauwels, V.d. Peereb.laan, 56, Kortrijk 2365 Van den Noortgate, Dijkstraat Oudenaarde 387 Ghijsen, Martelarenlaan Hasselt 1006 III. Rijkstuinbouwconsulenten H. Cumps, Hoogeweg, 24 St Andries (Brugge) Seis. Kilioenstraat, Duffel. Joosens, Binderveld, St Truiden. Verhelen, 205, Waversche stw. Heverlee. IV. Veeteeltconsulenten MM.DeTilloux, Scheurslaan, 55 Leuven Verpoorten, Thonissenlaan, 60, Hasselt Jans, Leopoldstraat, 31, Mechelen. Sys, Styn-Duboislaan, Roeselare. War nan ts, Van Hulthemstraat, 55, Gent. De toelagen voor groenvoe- dersilo's. Naar verluidt werden 1016 aanvra gen tot toelage ingediend bij het Minis terie van Landbouw tusschen 1 Januari en 22 November 1938 voor het bouwen van silo's. Het aantal silo's die geduren de hetzelfde tijdperk werkelijk met be hulp der toelagen werden gebouwd be dragen 730. In de landbouwbegrooting voor 1939 is geen krediet meer voorzien voor deze toelagen. Hoe brengt de regeering deze schrap ping overeen met hare zoo zeer gepre zen politiek tot verlaging van den kost prijs DUITSCHLAND De invoer van dierlijke pro- ducten gedurende de eerste helft van 1938. Gedurende de zes eerste maanden van 1938 werd er ongeveer 23 °/o meer boter ingevoerd dan in 1937. Dene marken is de groote invoerder, vermits het 44 °/'o levert der ingevoerde boter. ENGELAND Het tekort aan landbouw- arbefders. FRANKRIJK Richtingsprijzen voor tarwe. Na de verschillende factoren die me dewerken tot vaststelling van den tarwe- prijs onderzocht te hebben, heeft de middenraad van den interprofessioneelen tarwedienst den prijs van de tarwe per kwintaal vastgesteld op 204 Fransche fr. voor een specifiek gewicht van 76,77 kg' Volgens de laatste gegevens groeit het tekort aan handenarbeid in den landbouw steeds aan in Engeland. Volgens het verslag gepubliceerd door den Minister van Landbouw den 12 Augustus 1.1. is het aantal landbouw- arbeiders verminderd met 92.000 hetzij ongeveer 7 °/o. Het is hoofdzakelijk het aantal losse arbeiders dat is afgenomen en wel met 18 °/o. De vaste landbouwarbeiders zijn afgenomen met 4,2 0/o voor de mannen en met 10,8 °/o voor de vrouwen. De algemeene uitslagen wijzen volgens de "Daily Telegraph,, op een totale ver mindering met 87.000 landarbeiders per jaar. De terugslag van dezen toestand op de binnenlandsche economie van Enge land wordt als van ernstigen aard be schouwd. HONGARIJE De agrarische hervorming. In zijn jongste programma-rede heeft het hoofd van de Hongaarsche regeering belangrijke beslissingen aangekondigd betrekkelijk de agrarische hervormingen. Ieder jaar zal de regeering 57.000 Ha in de herverdeeling omvatten. Een derde der eigendommen 160 Ha overtreffende en een vierde der eigen dommen van boven 280 hectaren zullen gesplitst worden in kleine bedrijven. De totale oppervlakte van Hongarije bedraagt 9 millioen 800.000 ha. De heer de Imredy heeft zijn rede ge ëindigd door te zeggen dat deze hervor ming revolutionnaire wijzigingen in Hongarije zou invoeren, zonder dat men tot revolutionnaire maatregelen zijn toe vlucht zou nemen. Zij was 18 jaar geworden en moeder had haar voor haar feestdag een nieuw kleed beloofd. Maar wat te kiezen tusschen al de verschillende kleurige stofjes Dat was werke lijk een moeilijke keus 1 Van het grootste belang wordt ech ter een keus doen wanneer men een geneesmidel moet koopen. Dit moet U weer gezond maken en het pro duct waaraan U uw vertrouwen geeft moet het ook volkomen ver dienen. Aan deze voorwaarden vol doen de Aspirine tabletten die reeds 40 jaren lang steeds en altijd weer bewijzen hebben gegeven eener goede uitwerking en beste verdraag- baarheid. Winterhulp te Aalst. Het stadsbestuur heeft het initiatief genomen om ten spoedigste hulp te kunnen bieden aan zoovele noodlijden den uit oorzaak van de strenge heer- schende koude. Het wil daarom een beroep doen op de bevolking om het hare bij te dragen tot verwezenlijking van dit zoo diep edelmoedig werk. Heden Zondag zal men aan al de kerken met bussen staan voor geldinza meling. Denzelfden dag zal eveneens aan de voorbijgangers op straat de bus worden toegestoken. Vanaf deze week worden inschrij- vingslijsten geopend en aangeboden door de politieagenten waar iedereen de gelegenheid hebben zal zijn penning te gunnen. Inwoners van Aalst, helpt in nood. Hebt ge veel, geeft veel. Hebt gij weinig, geeft toch iets van het weinige. Maar met een goed hart. Baardegem boven De Opgaande Zon spaart geld noch moeite om de eerste opvoeringen van de groote nieuwe operette Als de Nachtegaal zingt... tot suksesvoorstellingen op te voeren 1 De schrijver Ben. Putteman en de toondichter Ces. Muylaert werken uit alle kracht mee. Meer dan 80 ijvervolle menschen staan schouder aan schouder I 8, 15 en 22 Januari zullen niet vol staan 1 Men spreekt er al van, speeldata bij te voegen 1 Bestel spoedig uw toegangsbewijs I Wil te Baardegem niet ontbreken 1 bij groot en klein, snel en radicaal. Groote doos 5 frank. In alle Apotheken. Wat de aanvallen tegen het zooge naamd landbouwprotectionnisme otti het lijf hebben. prijzen. B

De Koornbloem | 1939 | | pagina 4