Gebruik uitsluitend De Nieuwe Pastoor Karnaval te Aalst Notarieele Annoncen De Landbouwers en Land bouwtentoonstellingen Bestrijding van luizen, vlooien, mijten* Perceelen Bouwgrond Hofstede en Land Zaai- en Weilanden Voor zwijnen De mengelingen van nr 1 tot Nr 5 naar leeftijd. pluimvee Onze verschillende soorten Pluimveevoeders. kalveren Kweek- of Vetkalvermeel. runders Pinkenmeel. koelen Melkmeel of Krachtvoedermeel. ossen, stieren en koeien te vetten Veemestmeel. paarden Paardenmeel. Elk jaar, toen ik de Tentoonstelling van Landbouwmachines, meststoffen, zaaizaden en landbouwproducten door wandel, doe ik steeds de volgende be merking "zeker, de meerderheid der stands zijn van gewichtig belang voor de landbouwers en voor allen die een be roep uitoefenen in betrekking met den landbouw. Deze tentoonstelling wordt aandachtig bezocht door een zeer groot getal belanghebbenden, gebeurlijke koopers, aan wien de deelnemers be reidwillig volledige inlichtingen verstrek ken, raad geven en voorstellen doen van verkoop. Maar is de verhouding der belgische landbouwers, die de tentoon stelling bezoeken, ingericht door de "Société de Mécanique et d'Industries Agricoles,, voldoende Stellig, het getal bezoekers neemt toe van jaar tot jaar, maar ik ben de mee ning toegedaan dat dit getal nog grooter, nog veel grooter zou moeten zijn. Indien men beschouwt dat er in ons land ten minste 500.000 volwassen personen zijn die zich uitsluitelijk bezig houden met den landbouw en dat zij gedurende het uitoefenen van hun beroep bv. ge durende 40 jaren een tiental malen deze tentoonstelling zouden moeten be zoeken, zou men een getal bereiken van 125 000 landbouwers, die, elk jaar, deze tentoonstelling zouden moeten bezoe ken. Hierbij dienen nog gevoegd de scho len van het platteland, de landbouw- huishoudscholen, de tijdelijke landbouw scholen, de grondeigenaars, de hande laars in landbouwmachines, meststoffen, zaaizaden en andere landbouwproduc ten, alsook nog de groote massa der stedelijke bevolking die, wat men er ook van zegge, toch belang stelt in het eco nomisch en sociaal leven op den buiten Het totaal getal der bezoekers zou aldus ten minste 250.000 moeten bedra gen. Daar de tentoonstelling gewoonlijk acht dagen duurt, zouden er aldus onge veer 30 000 bezoekers moeten deffleeren per dag Waarschijnlijk is men ver van dit getal Een agent van den propagandadienst van een zeer belangrijk organisme in be trekking met de landbouwers zegde mij onlangs het volgendewanneer ik een groot getal toehoorders wil hebben op de voordrachten die ik houd, kondig ik een tombola aan...„ Zou het noodig zijn zulke list te gebruiken om de onver schilligen er toe te brengen de tentoon stelling te bezoeken Of zouden de be langhebbende firma's meer gepast vinden de reis te betalen van mogelijke kliënten? Belacheljjk zullen de eenen zeggen; droef zullen anderen antwoorden. ZOO is het echter. In feite, waarom zouden de landbou wers, met hun gezonde beoordeeling, niet beter hun ware belangen begrijpen, zonder daartoe toevlucht te nemen tot Novelle, door Ben. PUTTEMAN. 42 - Aan die teere ontroering van nicht Mineka hadden ze zich niet verwacht. Treze vergat er bijna bij dat ze op wee- nen stond... Felix kon nog in de vlucht één juichkreet onderdrukken. Gelukkige oude menschen, die zóó 'n brave familieleden op hun laatste einde weg vinden, prevelde tante Mi neka. Ik zal eiken dag den Heer er voor danken, dat U zoo met mijn lot begaan zijt. Als het U waarlijk niet te lastig lijkt, de miseries van een oud mensch als ik op U te nemen, wil ik wel hier komen inwonen. Niets zal te zwaar zijn, jubelde Felix. Zijn stem was uit haar doeken geschoten en klonk nu vast en stevig. Met 'n overtuiging, zoo frisch als 'n belleklank. Treze bekeek 'r man met voorzichtige oogen. Het wijf mocht eens achterdocht krijgen 1 Maar Mineka scheen zielsge lukkig te zitten, en keek bij de geest driftige ontboezemingen van 'r lieven neef. niet eens op. Zijn oog werd warm. Er roerde wat in^zijn vleesch, wijl zijn gedachten 'n sprong maakten, veertig jaar achteruit. Die Mineka moest 'n felle meid geweest zijn in 'r tijdl Treze gleed met 'n zwe vende vlugheid de beste kamer in. Ze raakte bijna geen steenen meer 1 Felix zuchtte moeilijk bedwongen. Hij deed twee stappen vooruit. Boorde zijn vuisten j in zijn broekzakken. Smolt den onkriste- lijken blik van zijn oogen stout in dien van zijn nicht. De zonderlinge glans die daar in lichtte, ingcfloerst in de donkere schaduw der lange wimpers deed hem bijna zijn waardigheid van kerkmeester verliezen. Mineka, zei hij slecht be- heerscht, we kunnen hier nog vele jaren gelukkig leven, samen. Mineka lichtte het wazig gordijn op van 'r donkere wimpers. In 'r oog blonk het zielige raadsel, waar eens zóóveel jonge mannen zichzelf mee gekweld hadden in eenzame uren van dagen en nachten. Het bracht den boer nog meer van streek. Mineka..., zei hij weer nu heesch en dichterbij. Zweeg dan. Is er wat vroeg 't vrouwke. Zielige klank hing om 'r rustige stem. In heel haar gelaat was geen lijntje van emotie. Felix de Pmik trok zich een stap achteruit, zocht met zijn hand naar de pijp op 't vensterblad. Uit de beste kamer kwam zijn vrouw Kom eens kijken, nicht. Deze plaats zullen wij voor U inrichten Nicht stond op. Zei tot de Pruik Ge zoekt achter uw pijp, neef, en ge hebt ze in uw hand 1 Stapte dan Treze na met lossen tred. De boer bleef een oogenblik staan waar hij stond; stijf en rillerig. Dan wrong hij zijn neus warmer in zijn vuist, dat zijn vingeren pijn deden; vloekte tusschen zijn tanden. Als de vrouwen weer in de keuken kwamen, beende hij naar de voordeur. Tuurde met blijkbaar veel aandacht naar een duiver die over de gebouwen cirkelde en dan neerstreek om er te gaan roekoeën rond een duivinneke dat on verschillig op den nok van de schuur lag. f listen die de klanten, ten slotte, zouden betalen Ik verklaar nederig dat ik elk jaar herhaaldelijk naar de tentoonstelling ga, op den Heysel. De eerstkomende ten toonstelling zal plaats hebben van 12 tot 19 Februari. Doe zooals ik doe neem nota van die dagen. Gij zult er u niet over beklagen. Gij zult er veel leeren en u op de hoogte houden van de verbete ringen aan de landbouwmachines ge bracht. Ik verzeker u dat ik er mij goed bij bevind zulks te doen. (Ingezonden). Voor de 17e maal zal in onze stap op 19 Februari a.s. de jaarlijksche karnaval- stoet rondgaan. Deze zeventiende ommegang wordt iets grootsch, iets eenigs, waardig van een stad die men het"Vlaamsche Binche„ heeft genoemd. De deelname van schitterende buiten- landsche groepen, naast het mooiste dat ons land bieden kan, verzekert ons, dat onze bevolking weer niet voor niets prat zal gaan op zijn karnavalstoet. Zooals elk jaar zult ge familie, vrien den en kennissen uitnoodigen, om samen te genieten en samen een heerlijken Zondag door te brengen. Ook het Feestkomiteit verheugt zich ieder jaar om den bekomen uitslag en ieder jaar weer worden de beste krach ten aangesproken om toch nog beter te doen en de cortège nog schooner te maken. Om dat doel te bereiken moet het Feestkomiteit op den steun van de in woners kunnen rekenen. Zonder hun medewerking kan Aalst niet de eerste Vlaamsche karnavalstad blijven; zonder hun geldelijken steun kan niet het hoofd worden geboden aan de steeds grooter wordende inrichtingskostenook andere steden willen de eersten zijn om een stoet in te richten en wij van onzen kant kunnen ons niet laten verdringen, wij houden allen aan de karnavalfeesten om dat ze zoo 'n noodzakelijke afwisseling zijn in de sombere dagen die de moeilijke tijden meebrengen. Op die dagen kunnen wij ons voor enkele uren losmaken uit de zorgen van het dagelijksch leven, en die traditie houden wij in eere. Derhalve zijn wij er zeker van, dat allen het werk van het Feestkomiteit zullen steunen wij rekenen er op, dat onze afgevaardigde, die zich bij U allen ten huize zal aanbieden om uwe bijdrage te ontvangen niet zal worden afgewezen. Gij zult allen begrijpen, dat uwe belan gen er U toe verplichten te helpen, gij zult allen begrijpen, dat iedereen er voor deel uit haalt, want ons aller belangen hangen nauw samen als de schakels van een ketting. Steunt allen naar uw vermogen, hoe gering ook uwe bijdrage weze, ze zal met den meestrn dank worden aanvaard. Indien de bode zich niet aanbiedt, kunt pij rechtstreeks op postchecknummer 459 63 storten. Wij richten een specialen oproep tot onze handelaars Wij zorgden dit jaar voor een reuzen- reklame, in alle steden van het land, tot in de kleinste dorpen uit den omtrek, in alle belangrijke stations werden plak brieven uitgehangen, om het volk in massa naar onze stad te brengen. De volkstoeloop moet dit jaar alle voorgaande ver overtreffen Zorgt voor een doelmatige en aan trekkelijke reklame, om een ruimer af zetgebied te vinden voor uwe waren, maar vooral Neemt deel aan onzen reklamestoet, die de kavalkade zal volgen. Gij moet deze eenige gelegenheid ge bruiken om uwe waren aan het publiek bekend te maken. De prijs per wagen bedraagc 100 fr. Voor zinnebeeldige wagens in den stoet zelf, dient vooraf aan het sekreta- riaateen teekening te worden ingestuurd en het deelnemingsrecht bedraagt alsdan 500 fr. Het recht van deelname moet bij voorbaat worden gestort op postreke ning van het Feestkomiteit nr 459,63. De datum van de inschrijving zal de volgorde in den stoet bepalen. Voor inschrijving wende men zich totFeestbestuurder Kelders Alfred, Kattestraat, 23. OfAlgemeen Secreta ris Van den Bossche Karei, Capucienen- laan, 27, Aalst. Er worden bescherm- en steunkaarten afgeleverd. Stortingen van ten minste 30 fr. geven recht op een bescherm- kaart. Herbergiers die een bedrag van 30 fr. storten, ontvangen een groote affiche. Betalingen kunnen worden ge daan bij de leden van het Comité ofwel op postrekening nr 459.63. De lijst van al de stortingen verschijnt in de plaatselijke bladen. Aalstenaars, toont U fier op uw kar navalstoet, blijft uwe stad en hare ge bruiken trouw. Het Stedelijk Feestkomiteit. Ziehier de behandeling van dit onder werp door Dr Liénaux van de Staats- veeartsenijschool van Cureghem Talrijk zijn de soorten van woeker- dieren die leven op de huid der hoenders en ze plagen en verwonden. De voor naamste zijn de luizen, de vlooien en de mijten, die men dikwijls de weeglui zen noemt, omdat zij plat zijn zooals de wandluizen die men bij den mensch aantreft. Men ziet soms ter oorzake van dit ongedierte, broeihennen die hunne eieren verlaten en alzoo het verlies van een gansch broedsel veroorzaken. De kiekens door luizen aangetast worden bloedarm en sterven spoedig. Het is dus klaar dat men het ongedierte der hoen ders moet vernietigen door alle beschik bare middelen. Indien de onreinheid het ongedierte niet veroorzaakt, draagt ze toch veel bij om het te onderhouden en te vermenigvuldigen. De reinheid is dus een der eerste en beste middelen om het ongedierte verwijderd te houden. Men moet ook zorgen dat de muren, rekken, nesten, geen schuilplaats verleenen aan de insekten gedurende den dag daartoe onderhoudt men alles goed zonder sple ten, holten of donkere hoeken. Wanneer de kwaal bestaat, moet men ze zoo spoedig mogelijk bestrijden. Het hoen houdt er zich zelf mede bezig en dikwijls daags kan men zien hoe het een lossen, met zand of assche bedekten prond zoekt om er zich in te ploeteren, maar men begrijpt dat dit onvoldoende is en dat men het hoenderhoek zelf moet reinigen. Men kan dit op verschillende manie ren doen. Een der eenvoudigste bestaat hierin, na de hennen uit het hok verwij derd te hebben, hetzelve goed sluiten en er in een zekere hoeveelheid solfer doen branden (60 gram per kubieke meter) het gas. ontstaan door de verbranding van solfer, verspreidt zich overal en doodt de insekten in de kleinste schuil hoeken. De werking van het gas moet verschillende uren duren en men zorgt het hok goed te verluchten vooraleer de hoenders er terug te laten inkomen. Het is altijd goed deze berooking eenige da gen later te herhalen om de jonge in sekten te dooden, die sedert de eerste berooking geboren zijn uit de eieren welke op dat oogenblik gelegd en aan de berooking hebben weerstaan. De berookingen met solfergas kunnen vervangen worden door berookingen met formol. Dit produkt bestaat in den i handel onder den naam van formaline, een klare vloeistof die er 40 ten honderd van bevat. Het is voldoende in het goed dichtgemaakte hoenderhok en waaruit de hoenders verwijderd zijn, een zekere hoeveelheid dezer goedkoope vloeistof te doen verdampen, het gas te laten werken gedurende enkele uren en daar' na te verluchten. De weegluizen der hoenderhokken worden door de dampen der formaline gedood na een kwartier tot een half uur Het herhaald bestrijken met kalk, gemengd met créoline of pheniekzuur heeft ook zijn nutmaar het is minder krachtig en kost meer. Het is nochtans aan te bevelen als voorbehoedmiddel. Om de insekten op de hennen te ver wijderen, strooie men tusschen de plui men solferbloem, pyretherpoeder, naf- taline, ofwel wrijft men de vleugels van onder in met een mengsel van olie en petrol. Indien het getal hennen te groot is om ze afzonderlijk te verzorgen, is het voldoende deze stoffen te vermengen met het zand waarin de kippen zich ge woonlijk poederen en waarin zij uren lang kunnen wentelen naast Aygem den helft ten noorden of naast Burst. Oamiddellijke ingebruiktreding. B) om 2 uur ter herberg van heer Leopold De Smet (Griet) Gemeente Aygem, wijk Griet, Hof stede en nabij gelegen land. a) Een woonhuis zeer goed geschikt voor winkel met afhangendheden en tuin, wijk Griet, hebbende Gelijkvloers 3 plaatsen met kelder kamer, 2 kelders op het verdiep kamer en zolder. Verders inrijpoort, paarden stal, 2 varkenskoten, koestal, steenput met pomp, eene serre in glas dienende voor vroege teelten waarvan de helft wordt medeverkocht, sectie B nrs 490k en 490d. groot volgens meting 6 aren 70 ca. Electriek. fruit en lochtlngsprijzij 500 fr. Ingebruik op 2 maanden. b) Een perceel land ter plaats Griet wijk Opaygem, sectie B nr 466b, groot 11 aren 80 ca. en volgens meting 1 laren 66 ca. Onmiddellijk ingebruiktreding. te Studie van Notaris DE Borsbeke. VUYST, te Bij Vertrek. Openbare Verkooping van welgelegen gerieflijke te Aygem. De Notaris Charles DE VUYST te Borsbeke, zal ten verzoeke van de echt- genooten Karei-Lodewijk Strickx-Ver- massen, op Dinsdag 3 Januari 1939 openbaar verkoopen A) Om 1 uur ter herberg van heer Remi Boelaert, te Aygem, Opaygem Gemeente Aygem Een zeer goed gelegen perceel bouw grond op Baardegem, met groote gevel- fa gade langsheen de straat van Aygem naar de statie Burst, ten kadaster sectie A, nr 20, groot 13 a. 30 ca., palende oost de statieweg, zuid Dominique Muy- laert, west Van der Waeren, noord Cy- riel Danskaert of de limietscheiding met Burst. In twee loten den helft ten zuiden 't Is dus besloten, zei Treze zoet als suiker tot Mineka, gij verhuist naar ons, zoo gauw als het U zal believen. Door de achterdeur kwamen Trie neke en de student binnen, hun handen vol dikke pruimen. Om in te bijten voor een stuk van uw leven I Vier handen vol sappige beloften, die naar de lieve nicht Mineka werden uitgestoken, na een veelzeggenden blik uit de oogen van de zorgzame vrouw des huizes. Och kinderen, weerde Mineka flauwtjes af, ge gaat mij verwennen. Zooveel zorgen werden aan mij nooit besteed. Geloof mij, ik ben 'n mensch dat niet veel eischen stelt. Maar als ge toch aandringt, wil ik wel eens proeven. Ze nam een pruim en beet er in 't was een witte ronde. Eene die, zóó duur als het steenfruit op dat oogenblik ver kocht werd, een factuurprijs van twintig centen tot 'n halven frank vertegen woordigde. Schatting van Treze. Het scheen dat goede mensch, dat Mineka was. echter niet te deren, dat ze dure happen deed. Ze nam nóg 'n pruim en zette er 'r witte tanden in. Als ze de derde aanbeet, zat ze weer aan 't venster op 'r stoel. Felix, Treze en kinderen, sprak ze dan, ge zijt waarlijk té goed. Ik heb maar spijt, dat ik U nooit gel delijk zal kunnen danken. Heel mijn spaarpot schonk ik weg aan een tehuis voor arme dakloozen, waar ik ook zin nens was, mijn laatste dagen te gaan slijten, 'n Schepsel moet voor z'n hemel iets doen, zei U zelf, nietwaar neef Ik geef U daarin gelijk wij zijn christen menschen. En ik dacht dat het nog een Studie van Notaris TIBBAUT. Aalst, Keizerlijke Plaats, 31. (Vleeschmarkt) Openbare Verkooping van goede te Nederhasselt. De Notaris MEERT te Erpe, zal met tusschenkomst van zijn ambtgenoot Meester TIBBAUT, Notaris te Aalst, openbaar verkoopen Gemeente Nederhasselt. Koop 1Een perceel zaai- en wei land, op Beerveld, sectie A, nr 155, groot 73 a. 80 ca. Gebruiker Mr Frans De Backer. Koop 2. Een perceel weiland, op den grooten Real, sectie A, nr 481a, groot 23 a. 50 ca. GebruikerMr Arthur Van Paepe- ghem. Koop 3Een perceel weiland, op den grooten Real, sectie A, nrs 506a en 507a, groot tezamen 34 a. 30 ca. Gebruiker; Mr FransTorrekens. Koop 4. Een perceel zaailand, op het Molenveld, sectie B, nr 490, groot 22 a 80 ca. Gebruiker: Mr Victor De Maes- schalck. Koop 5. Een perceel weiland, op den kleinen Real, sectie B. nr 1126, groot 30 a. 20 ca. Gebruiker Mr Gustaaf Meganck. Enkele Zitdag Donderdag 5 Januari 1939 om 2 uur (zeer stipt) namiddag, ter af spanning "In den Haring», bij den heer Camiel Bombeeck, bijgenaamd "Baas ken,,. Geeraardsbergschesteenweg, 224, Aalst. N.B. - Voor plans en verdere in lichtingen zich wenden ter studie van Notaris Tibbaut, Keizerlijke plaats, 31, te Aalst. De Notaris Oscar TIBBAUT, te Aalst, Keizerlijke Plaats, 31, zal open baar verkoopen Koop 1. Een welgelegen en ge rieflijk burgershuis te Aalst, aan de Denderstraat. nr31, nabij de Reizigers statie, sectie C, nr 1003r3, groot 1 a. 60 ca. Bewoond door Dame Wed. Alfons Beeckman-Timmermans. Ingebruiktreding een maand na de eindelijke toewijzing. Koop 2. Een gerieflijk Burgershuis te Aalst, aan de Denderstraat nr 33, sectie C nr 1003/15, groot 60 ca. Bewoond door den heer Alfred Van den Branden. Voor verder beschrijf zie bijzondere plakbrieven. (Zie vervolg 7de bladzijde). van de beste doeleinden was. waar ik mijn schamel bezit kon aan besteden. Het was daarbij mijn wensch, ginds in stilte en gebed mijn leven uit te leven. Want we hebben in ons jeugd allemaal wel zóóveel, en met zulken overmoed, van de vreugd genoten, dat we op 't einde wel wat mogen boeten om het evenwicht te herstellen en de rekening met den Meester in orde te brengen. Maar nu ik aan U denk, en aan uw kommer om mij, zou ik toch ondankbaar zijn als ik niet uw hartewensch nakwam, en in uw warme schaduw, de rest van mijn kille dagen kwam slijten, erbij mijn gebeden stortend tot üw welvaart, en óns lang gelukkig leven samen. Nicht Mineka had vóór zich gekeken, wijl ze sprak, starend met wondere oogen in klare verten... Zweeg dan. Stilte... De klok tikte zwaar en traag. De schemering hing al bleeke sluiers in de lucht. Dan sloeg Mineka 'r oogen naar buiten. Daar liep 'r lieve neef over 't erf. Achter 'n gans aan. Het dier had nog n schreeuwerigen slaapwel willen roepen naar zijn baas, die er niet mee gevleid scheen, op dit oogenblik, vloekte. De vogel beende met angstige vleugel slagen het karkot in. De boer bleef er vóór staan, rukte zich om, joeg den bandhond zijn hok binnen, ging grom mend naar de poort uitkijken naar de kleinen die wegbleven, en kwam dan met lange ongeduldige stappen op de huisdeur toe. Ais hij binnenviel stond Treze in de open stoof te poken. De klaarte danste in grillige vlekken tegen haar gelaat. Grimmig en kort, lijk de pookslagen van 't wijf. De kinderen waren hun pruimen gaan neerleggen in 'n schotel op de tafel. Wel vijftien pruimen I Vruchten die op den boom zes frank waard waren op 't minst... "Zoo zei dan plots Felix de Pruik. Dat was 't eerste woord dat er viel na nicht Mineka's vredige ver klaring. Het klonk somber, vol onweer. Elkeen keek er op omhoog. Mineka meest ver wonderd van al. Lijk of ze niet begreep, dat die enkele "zoo» van 'r neef de con densatie was van een dozijn vlammende verwenschingen aan haar adres. "Zoo» zei de Pruik opnieuw. Nu laag en gemeten. Zijn oogen waren achter het borstelig verweer van zijn dikke wenkbrauwen weggekropen. Zijn lippen waren bleek beefden. Beefden gelijk de pijp tusschen zijn vingers. En lijk zijn stem, als hij over de lieve nicht al zijn vriendschap openschokte. t Is gemeen I 't Is schandalig I Mineka keek heel onschuldig. Ver wonderd, of ze niet wel begreep. Zit mij niet zoo onnoozel aan te gapen 1 Ge weet goed wat ik wil zeggen 1 Mineka roerde niet. Felix gloeide. Mineka trok den open blik van r oogen in de schemering van 'r wazige wimpers. De boer kreeg 'n schok. Hij draaide zich met een ruk om. Ging met zenuwachtig geschuif tot aan de kelderdeur. Kropte zijn woorden op. Piots voorzichtig. Maar zijn Treze nam den strijd over. Haar scherpe stem kriepte lijk een zaag op een nagel. ('t Vervolgt), j BBBBgHi

De Koornbloem | 1939 | | pagina 6