De Nieuwe Pastoor Gemengde Berichten Helpt uw Wintergraan weer in groei Door eene matige dosis KALKNITRAAT ASE Dl De Wanmolen van Sus Roskam LANDBOUWERS! Landbouwers, IEZOEKT ring op die wijze opvat dan wenschen onze boeren ze joviaal naar den bliksem. Het botercontlngent voor Ja nuari. Wij hebben menigmaal met klem pro test aangeteekend tegen de voortdurend stijgende invoercontingenten voor vreemde boter en in ons laatste nummer nog tegen de opvoering van het boter contlngent voor Januari tot 900 000 kg. Het resultaat hiervan is niet uitge bleven De boterprijzen zijn de laatste week met gemiddeld 4 fr. per kg. ge daald. Deze prijsvermindering is thans niet te wettigen, daar de kostprijs der boter merkelijk gestegen is ingevolge de zware schade geleden door onze vee houders door het bevriezen van rapen, mergkool en andere veevoeders. Er is meer binnen een paar maand staan wij voor de jaarlijksche seizoen instorting der boterprijzen ingevolge overproductie- Welke waarborgen geeft de Minister ons dat hij de prijzen alsdan op een behoorlijk peil zal houden Welke maatregelen heeft hij alreeds genomen om de sedert lang gekende zware verliesprijzen van het slachtvee te temperen De jongste vergadering der tarwecommissie. voerlanden hunne met tarwe bezaaide oppervlakte niet te verhoogen, invoer- rechten onder zekere voorwaarden te verlagen en geen mengeling van andere producten bij het tarwemeel op te leggen. Op de eerste vergadering van het comité werd het verslag besproken van het secretariaat, waaruit blijkt dat in het oogstjaar dat eindigt op 31 Juli 1939, het wereldverbruik slechts 75 t.h. zal bedragen van de voortbrengst en dat de prijs tot op heden ter markt van Winni peg ongeveer 70 frank bedroeg, terwijl verleden jaar het verbruik 84 t.h. beliep en de prijs te Winnipeg iets meer dan het dubbele bedroeg van den huidige. Op hare vergadering van 12 Januari 1.1. werd meegedeeld dat de aankoopen van inlandsche tarwe door de groote maalderij tot 7 Januari 1.1. bedroegen 1.438 991 kwintalen. Voor de laatste week was het aankoopcijfer 77.058 zak ken. Het aanbod was iets minder, zoodat een geringe prijsverbetering intrad. De inmenging werd op 40 behouden. Bureau voor Landbouwboek- houden. Gedurende de week van 22 tot 28 Februari zal in de onderstaande gemeen ten een 2de en laatste vergadering plaats hebben voor landbouwboekhouders en andere belangstellende landbouwers Torhoutop Woensdag 25 Februari, te 9.30 u., lokaal De Zwaan St. Niklaas op Donderdag 26 Febr., te 10 u., lokaal De Hoop Bruggeop Zaterdag 28 Februari, te 10 u., lokaal Parijsche Halle Dagordelej Bespreking over de mogelijkheid om de productiekosten te verminderen in de rundvee-uitbating, de belangrijkste tak van het landbouw bedrijf. 2') Uitleg over het landbouwboek- houden opmaken van het inventaris, invullen van het kasboekje. Aanwer ving van nieuwe leden. Alle belanghebbenden zijn welkom. ENGELAND Naar een Internationale tar- weconlerentie. Na drie dagen bespreking schijnen de afgevaardigden bij het te Londen verga derd Internationaal raadgevende Comité het eens te zijn om aan hunne regeering voor te stellen een Internationale tarwe- conferentie bijeen te roepen. Er zou een minimumprijs vastgesteld worden die merkelijk hooger zou moeten zijn dan de huidige, verder wordt voor gesteld de afschaffing van uitvoerpre- miën, een contingenteering van den uit voer op basis van het waarschijnlijk verbruik, een verbintenis door de in- Novelle, door Ben. PUTTEMAN. 44 En gij, Felix, zijt ook te goed om u over mij heen te buigen. Gaat gij in de kerk niet met de schaal rond En legt gij, nadat gij uw ronde geëindigd hebt, er zelf niet eiken Zondag een stuk in van vijf centiemen Gij helpt om de drie jaar den pacht regelen van het kerke-land. en, door uw toedoen, beta len de huurders duren prijs. Als de plekke die op uw naam verhuurd wordt, maar halven prijs gaat tegen die van de andere boerkens, dan twijfelt er niemand aan dat die prijs in rechtvaardige ver houding staat tot de kwaliteit van den grond. Uw zedelijke hoedanigheden, goede neef, moet ik niet roemen. Gij zijt van de reinheid van al uw bedoelingen meer overtuigd dan gelijk wie van al uw medemenschen die er soms wel eens over spreken. Ge herinnert u, hoe gij mij destijds een reddende hand hebt wil len toesteken, daar ik in 't kwaad van de wereld dreigde te stikken. En het wordt door de menschen geprezen, dat ge nu nog niet rust, waar ge verdoolde scha pen uw opbeurende woorden kunt toe sturen. Felix de Pruik werd wit en rood. Hij vloekte onkristelijk. Treze had katachtig naar haar man gekeken en joeg de kinderen buiten. Er was dan een oogenblik stilte. Maar de lage boerenkeuken wachtte angstig op de donderslagen die na de FRANKRIJK Het Internationaal Congres voor kolonialen landbouw te Tripoli. Het definitief programma van het 8st' Internationaal Congres voor kolonialen landbouw dat zal gehouden worden te Tripoli van 13 tot 17 Maart a.s. werd uitgedeeld door den heer Claus, secreta ris van de Belgische Vereeniging voor tropicalen landbouw. De Belgische afvaardiging zal bestaan uit de heeren Henri Carton de Tournai, voorzitter der Belgische Vereeniging voor tropicalen landbouw, oud-minister van Koloniën Mr Leplae, eere-voorzit- ter der Internationale Vereeniging, heer Gilson. ZWITSERLAND De staatshulp aan de wijnbou- wers geteisterd door den vorst Tijdens het jaar 1938 hebben de wijn bouwers van Romaansch Zwitserland, ingevolge den noodlottigen vorst tijdens de lente, een zeer ongunstigen wijnoogst opgedaan. Hun verlies wordt dientengevolge geschat op 24,3 millioen frank (1 Zwit- sersche fr. 6,70 Belg. fr.) wat neer komt op een ramp. Teneinde hun ter hulp te komen, heeft de Federale Raad besloten hun een toe lage te schenken van 6 millioen Zwitser- sche frank. 4 millioen zullen genomen worden op het fonds bestemd tot be vordering der wijngaarden en 2 millioen op de federale staatskas. Aalst. V.T.B. Het Winterbal gaat door op Zaterdag 4 Februari, te 20 u., in de groote zaal der De Ridder straat. Toegang slechts 3 fr., uitsluitend voor de V.T.B.-ers. Aandacht 1 Menschen van Aalst en omstreken, die wat willen weten over het schoon verleden van hun goede stede, leer krachten die tot taak hebben, de jeugd vertrouwd te maken met de markantste bladzijden uit de geschiedenis van hun eigen volk, moeten niet langer bezorgd zijn met het opzoeken van gepaste bronnen. Heer Alfons Van der Heyden. onderwijzer, Moorselbaan, schreef een zeer degelijk werkje Enkele belang rijke feiten uit de geschiedenis en ont wikkeling der stad Aalst Het geeft een stevig gedokumenteerd, juist, klaar en bondig overzicht van wat een ontwikkeld burger over zijn eigen eerste bliksemflitsen niet konden uit blijven. Verdomde heks, brulde de boer, buiten zichzelf. Hij sprong naar die brave goede nicht toe. met geheven vuist. Zijn grijze oogen staken vol venijnige woede. Sla ze dood 1 flitste de boerin tus- schen haar tanden door. Maar Mineka was al weggevlucht. Door 't open deurgat. Rukte achter zich met een bons de deur dicht, vóór den neus van Felix. Beende spottend de poort uit, juist als mijnheer Pastoor daar langs kwam, traag stappend, met de handen op zijn rug. Mijnheer Pastoor kende Mineka de historie van haar verleden, de stille goedheid van haar ouden dag. Ook de mildheid van haar hart en haar hand. Zóó, Mineka, hapert er wat Ik kom van de kermis, mijnheer Pastoor. Als men rijke en goedhartige familie heeft, wordt men af en toe eens uitgenoodigd, ziet ge Dat doet plezier aan 'n verlaten schaap lijk ik. Zoo is het, mensch. En de schep selen van deze wereld hebben gewoonlijk niet veel meer genoegen, dan datgene wat ze zichzelven en elkander aandoen. Ik beaam het met U, mijnheer Pastoor. De vriendschap is een verruk kelijk iets. Meer zei ze niet. En de pastoor vroeg niet verder. Ze wandelden samen naar huis toe. Over de velden kwamen de kermisge ruchten van het dorp aangehotst. Ze dreven den vrede van het land in, en stad en voorouders zal willen weten. Een streven dat allen lof en aanmoe diging verdient Boekhandelaars, bieden het werkje te koop tegen den spotprijs van 2 frank. De schrijver zelf, kan bij 'n bestelling voldoening schenken. BaardegemTooneel. De eerste opvoeringen van de nieuwe operette van Ben. Putteman en Cesar Muylaert, Als de Nachtegaal zingt... (een voorspel en 3 bedrijven) werden zóó warm onthaald, dat De Opgaande Zon ten einde op de toe- stroomende vragen om toegangsbewijzen te kunnen ingaan, het noodig heeft ge oordeeld, er na de opvoering van 22 Januari, nog een vierde bii te schake len. Ze zal doorgaan op 29 Januari, te 16 u, stipt. Mededeellng V. O. S. Het Dagelijksch Bestuur van het Verbond V. O. S., de eenige Oudstrij- dersvereeniging die de onbetwistbare tolk is van de 80 °/o Vlaamsche solda ten, die het Belgisch veldleger hebben uitgemaakt Vaststellend, met een wezenlijk ge voel van weerzin, dat de zoogenaamde Confédération nationale des anciens Combattants de Belgique die steeds en stelselmatig lederen Vlaamschen volkseisch openlijk of geniepig heeft bekampt, thans niet terugdeinst voor den bespottelijken eisch andere maat staven aan te leggen voor het lidmaat schap in de Koninklijke Vlaamsche Aca demie voor Geneeskunde dan erkende wetenschappelijke titels en offervaardig heid voor de eigen volksgemeenschap Overtuigd dat het geen oogenblik bij verantwoordingsvolle Regeerders kan opkomen, omwille van wat onverant woord anti-Vlaamsch lawaai, een maat regel te herroepen, die na beraadslaging in en bekrachtiging door den voltaligen Ministerraad met de Koninklijke hand- teekening werd bezegeld Noteert dat de bestuurders van de Confédération» geen den minsten eer bied hebben voor een Koninklijke hand- teekening, zoodra ze niet overeenstemt met hun anti-Vlaamsche drijverijen Ontzegt aan volksvreemde oudstrijders eiken vorm van medezeggenschap in zuiver Vlaamsch-wetenschappelijke aan gelegenheden Geeft den algemeen geachten en zoo verdienstvolle geleerde en sociaalvoe lenden dokter A. Martens, te Astene, de uitdrukkelijke verzekering van zijn on beperkte Vlaamsche solidariteit En waarschuwt de Regeering eerbiedig, maar beslist, dat ieder teeken van zwak heid tegenover bespottelijke anti-Vlaam sche eischen op het hevigste verzet zij nerzijds zal stuiten. (Ingezonden.) Goed nieuws voor hen die lijden I Indien gij lijdt aan Rheumatiek, Len denjicht, Rugpijn, Pijn en Stijfheid in de Gewrichten, Verrekkingen, Kneuzingen of Verkoudheden op de Borst, ziet de aankondiging van Liniment Sloan op de 6de pagina van dit blad. Zij toont U aan hoe gij U kunt bevrijden van Uwe pij nen en ongemakken door de zekerste en doeltreffendste methode toe te passen en zonder U te bedwelmen door verdoo- vingsmiddelen. gingen rusten in de blauwten van den avond. Om de liefde van Onzen Lieven Heer l Mijnheer Pastoor, haast U, als 't U belieft l Ik kom al van de pastorie geloopen dat ik er van beef. Onze nonkel Lowie ligt op sterven l Was me dat een gekerm l De rosse dochter van Janus, die sedert een paar maand de vrouw was van dikke Polle, en alzoo de aangetrouwde nicht van nonkel Lowie, wreef erbij aan 'r oogen en snotterde Och. die goeie nonkel, ook l Ze zagen hem zóó gaarne. Mijnheer Pastoor versnelde zijn stap. Er was een ziel tewege de groote reis te doen... Hij kende Lowie van Pezefkens. Een goeie vent van in de zeventig, wiens vrouw hij twee maand geleden had hel pen sterven en begraven. Kinderen hadden Lowie en zijn Fille nooit ge kregen. Maar ze hadden zich bij de schikkingen van den Heer neergelegd, en sleten samen een gerusten ouden dag. Want met aardsche zorgen moesten zij zich Goddank niet kwellen. Ze hadden beiden tweehonderd jaar mogen wor den, nóg hadden ze hun spaarpot niet ledig kunnen leven. Voor Lowie was het een harde klop geweest, als zijn Fille was heengegaan. Oude menschen kunnen zóó aan mekaar gehecht zijn. En van den dag van haar dood, was hij met zijn kop naar den grond gaan loopen. Verleden week had hij zich gelegd. De boodschap van zijn nakend einde, deed den priester niet verwonderd opkijken. ('t Verv.) Het windeke waait, Wijl mijn moleken draait. Het gaat anders niet op om thans van een "windeke,, te spreken, we zou den veeleer wervelwind, of orkaan kun nen zeggen, 't Heeft dees week nog al gewaaid. De onzichtbare woesteling heeft onnoemlijke schade aangericht, op het land en aan de gebouwen waar hij leelijk thuis hield, als op zee, waar ver schillende schepen en menschenlevens naar den kelder gingen. In Aarlen ging er dees week ook een man naar den kelder, in den letterlijken zin van het woord. Daar propte hij zijn mond vol dynamiet, stak het vuur aan de lont en... l De rest kunt ge zeker wel raden In de omgeving van Brussel, te St Stevens-Woluwe, ontsnapte verleden Maandagnacht een leeuwin uit een rei zend circus, 's Morgens verwondde het beest op tamelijk erge wijze een land bouwer die aan zijn witloof werkzaam was. Eindelijk kon het dier weer gevan gen genomen worden. Zoodat men dus- daarom naar de wil dernis niet moet gaan om door roof dieren verscheurd te worden l Uitzonderingen vindt men toch overal I Zoo vernamen we dat de ge meente Lippeloo, gelegen tusschen Den- dermonde en Willebroek, een uitzonde ring is op tweeërlei gebied 1° Er is geen enkele werklooze op die gemeente. 2° In het jaar 1938 is aldaar geen enkel mensch gestorven. We meenen dat vele gemeenten in 't zelfde geval zouden willen verkeeren. Te Brussel werd thans de "Belg» Imianitoff (een zeer Belgischen naam voor dezen zoon Israël's aangehouden onder betichting van verschillende zaakjes-met-een-reukje. Maanden gele den was die man reeds openlijk aange klaagd als bedrieger, zonder ooit door het gerecht verontrust te worden. Weet echter die man scheen nogal dikke vriendjes te zijn met sommige hooggeplaatste politiekers. Doch, de kruik gaat zoolang te water tot ze breekt. Het schijnt dat het niet al te best botert in onze Regeering. Een waarlijk walgelijke strijd is aan den gang om Jiet bezit van deze of gene ministerporte feuille, natuurlijk met het vette loon en de niet onaardige voordeelen erbij 1 Wie zei daar ook weer dat de politiek een rotten boel is De onvermoeibare strijder voor het Vlaamsche rechtsherstel, Florimond Grammens, is deze week opnieuw aan gehouden, daar de Regeering haar be loften inzake de toepassing der bestuur lijke taalwet van 1932 nog niet volledig nagekomen was, en hij zich verplicht zag er opnieuw met den verfborstel op uit te gaan. O, dat edelmoedig begrijpen I Intusschen werd hij van de Leu- vensche naar de Gentsche gevangenis overgebracht, uit vrees voor de aange kondigde studentenbetoogingen welke te Leuven moesten plaats vinden. 't Schijnt dat onze politie zich nog een gevangenisbestorming door de Vlaam sche studenten herinnert, toen Gram mens er opgesloten zat. 't Ware beter dat men zich dit herin nerde dat Grammens, en het heele Vlaamsche volk met hem, niet rusten zal alvorens artikel 1 van de Belgische Grondwet"Alle Belgen zijn gelijk voor de wet» in praktijk zal omgezet zijn 1 De Volkenbond hield dus zijn 104' zitting. Of dat vredesapparaat nog be stond Toch een nuttig iets, dien Volken bond 1 Wijzen we op zijn behaalde uit slagen de algeheele ontwapening, het herstel van den vrede in Spanje en tus schen Japan en China, de oplossing van de economische crisis, de vestiging van een nieuwe maatschappelijke orde al zaken door hem bewerkstelligd I Gezondheid, mijne heeren 1 In Frankrijk werden dees week twee groote mannen begraven een kolonel die zich tijdens den laatsten (1) oorlog schitterend had onderscheiden, en een man die tientallen malen zijn bloed had laten overtappen voor zieke menschen en er aldus veel van den dood redde. De eerste begroef men met veel tam tam en praalde tweede kreeg slechts een kleine vermelding in de bladen. Maar ja, 't verschil tusschen een ko lonel en een eenvoudig man die zijn le ven veil had voor dat van anderen, is toch nog te groot, nietwaar In Roemenië wordt een dorp met een voor ons, Vlamingen, onmogelijk uit te spreken naam, bedreigd door een "wandelenden berg» die eiken dag één meter vooruitkomt. Wat bewijst dat het spreekwoord "bergen ontmoeten mekaar niet, maar menschen wel» niet langer als een on aantastbare waarheid zal kunnen aanzien worden. Weet ge hoeveel president Roose velt aan het Witte Huis vraagt voor nieuwe bewapeningen Zoo maar even een half milliard dollar I Kan de crisis nu opgelost geraken Verschillende steden van Enge land zijn dees week opgeschrikt gewor den door bomaanslagen op officieele gebouwen. Naar het schijnt zou 't het werk geweest zijn van Iersche nationa listen. Wij dachten nochtans dat de Ieren het Engelsch Keizerrijk zoo gaarne zagen I Mis verstaan kan soms erge gevol gen hebben. Dit was nu toch het geval niet met onzen vriend Ph. uit Oultre. De brave huisvader kreeg overlaatst van moeder de vrouw toelating om 3 pinten bier te gaan drinken. Maar op passen, en om 10 uur thuis 1 Onze vriend kwam evenwel in de kleine uurkes naar huis in een bijzonder goede stemming, en toen de vrouw haar bedsermoen begon en vroeg waarom hij niet om 10 uur thuis was gekomen, zegde Ph. heel verwonderd Maar vrouwken, het is een mis verstand. Ik had verstaan 10 pinten drinken en om 3 uur thuiskomen 1 leest en verspreidt UW BLAD I van^l2 tot 19 Februari 1939, in de EEUWFEESTPALEIZEN, BRUSSEL (HEYSEL), de XXVI' Tentoonstelling van Landbouwmachines De grootste Landbouwtentoonstelling gehouden in België 1 Woont de voordrachten bij der GROOTE BELGISCHE LANDBOUWWEEK Secretariaat t 29, Spastraat» Brussel. Het progran der voordrachten wordt vrachtvrij toegezonden, op aanvraag

De Koornbloem | 1939 | | pagina 4