WIJ VRAGEN HULP i Aan onze Jeugd De Regeering Spaak tweede editie Arbeid ac lelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers ZITDAG ZITDAGEN voor de Verbouwers van Roggev Gerst en Aardappelen, evenals voor de Kweekers van slachtvee. De Internationale Tentoonstelling van Guatemala. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 29~JANU ARI; 1939. Prijs 35„cetiem 21stc JAARGANG NrlKM? Abonnementsprijs 15 Br. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantvoordeltyke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie i Zeebergkaai, 4» Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bfldragen. Aankondigingen volgens akkoord. f» Onder bovenstaaoden titel gaf De Koornbloem van 4 December de tekst weer van een brief gericht aan den heer Minister van Landbouw. Het antwoord bleef als naar gewoonte lang uit en is tamelijk oppervlakkig. Het bevat veel beloften en overwegingen, waarvan we nogmaals het beste kunnen HOPEN. Alle Redt U Zeivers zullen onze hoo- gergenoemde brief willen herlezen als mede het antwoord dat hier volgt. We kunnen niet akkoord gaan met den heer Minister waar hij spreekt over het door ons voorgestelde systeem van ontaarding of denaturatie, waarbij eet- aardappelen die voor veevoeder wor den gebruikt een premie zouden ontvan gen. Dit stelsel kan nochtans de markt gezond maken en de prijzen normaal. Het zou eene vergoeding voorzien voor de voederaardappelen. Waarom dit in ons land onmogelijk te doen is, blijft ons een raadsel, te meer daar Nederland van dit stelsel dej.beste uitslagen boekt. Ook in Frankrijk bestaat een premie voor ontaarding van graan dat te veel wordt voortgebracht en als veevoeder op de hoeve blijft. Alleen in België wil men dien weg niet op 1 Op de wijze door ons voorgesteld zou men tezelvertijd lukken tot een minimumprijs te komen, zoodat deze kwestie eveneens opgelost zou,zijn. We noteeren met genoegen in het antwoord van den heer Minister spe ciaal de volgende volzin waar het gaat over rogge en gerst Rogge en gerst zullen ook in aan- merking komen bij het vaststellen der premie aan de graanverbouwers toe te kennen. Het bedrag der premie zal bepaald worden rekening houdende met den verkoop en den kost- prijs. (vetjes van ons). Het is dus goed verstaan dat men bij het vaststellen der premie zal rekening houden met verkoop en kostprijsde verkoopprijs verschilt met tarwe onge veer 50 fr. de 100 kg. terwijl de kost prijs 10 lager zal komen. De premie voor rogge zal dus ongeveer 40 fr. hooger moeten zijn als voor tarwe. Hiervan zullen we vooral rekening houden en op tijd en stond waken op de toepassing van deze regeling. Hier volgt de brief in kwestie Ministerie van Economische Zaken, Middenstand en Landbouw Departement van Landbouw Algemeen Secretariaat Studiedienst. Mijnheer de Bestuurder, Ingevolge uw schrijven d.d 30 No- vember l.l. en verwijzende naar mijn schrijven d.d. 6 dezer, betreffende den toestand waarin de landbouwers zich bevinden die rogge, gerst en aardappe- 1 len verbouwen, alsmede voor wat betreft de houders van slachtvee, heb ik de eer U mede te deelen dat pogingen aange wend worden opdat betere prijzen voor voornoemde producten zouden bekomen worden. Voor wat de aardappelen betreft, kan ik U mede deelen ctkt gedurende dit jaar sterk aangedrongen werd, opdat de vast gestelde invoercontingenten tot een mi nimum gebracht worden. Tegenover den invoer van consumptie aardappelen uit Nederland werd be paald, dat deze niet beneden den mini mumprijs van 40 fr. mogen ingevoerd worden. Deze bepaling wordt stipt nageleefd. Alhoewel voor sommige maanden voor den invoer van aardappelen nog ruime contingénten voorzien zijn, dient opgemerkt dat nagenoeg geen con sumptieaardappelen werden ingevoerd. Volgens de Nederlandsche statistie ken, werden uit Nederland, gedurende de laatste maanden, de volgende hoe veelheden ingevoerd: Sept. 1938 37 000 kg. 2 953 000 kg. Oct. 1938 82 000 19 487 000 Nov. 1938 109.000 29 835 000 Anderzijds dient opgemerkt dat on derhandelingen gaande zijn ten einde te komen tot den uitvoer van aardappe len naar Frankrijk en Duitschland. Het door U gedane voorstel n I het denatureeren van aardappelen en het verleenen van een denaturatiepremie kan bezwaarlijk aangenomen worden, daar het zich bij dezen maatregel niet zou beperken en een dergelijke premie even eens voor andere producten zou aange vraagd worden. Anderzijds, er wordt geen enkele denaturatie van een in- landsch land- of tuinbouwproduct toe gepast. Het waarborgen van een minimum prijs kan evenmin geschieden, daar geen maatregelen kunnen genomen worden om een minimumprijs op te leggen. Nochtans zal door de oprichting van een speciale commissie getracht worden de aandacht te vestigen op de normale verkoopprijzen voor aardappelen, waar bij rekening zal gehouden worden met de variëteit, productiekosten, vervoer, het tijdstip van verkoop en de streek. Hierdoor zullen de landbouwers inge licht worden nopens de normale ver koopprijzen, zoodat zij hiermede kunnen rekening houden. Verbouwers van rogge en gerst. Rogge en gerst zullen ook in aanmer king komen bij het vaststellen der premie aan de graanverbouwers toe te kennen. Het bedrag der premie zal bepaa'd worden rekening houdende met den verkoop- en dekostprijs De houders van het slachtvee. - Verbandhoudend met de handelsvêr- plichtingen, werd de markttoestand van het vee met een bijzondere aandacht nagegaaner zal niet nagelaten worden, in de mate van het mogelijke, maatrege len tot het ophelderen van den markt toestand, te treffen. Hoogachtend. Voor den Minister De Secretaris-generaal, E. De Winter. Den Heer Bestuurder der Samenwerkende Maatschappij Rédt U Zeiven AALST. Op Donderdag 2 Februari (O. L. V. Lichtmis) groot Feest in ons lokaal De Koornbloem, Groote Markt, Aalst. Laat U dus onmiddellijk lid maken of hernieuw uw lidkaart van de Jeugdvereeniging Redt U Zeiven voor 1939. Ga mee naar de Landbouwten toonstelling te Brussel. (Zie verderen uitleg op de 2' bladzijde). van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 5 Feb. van 8,30 tot 10,30 uur, in ons Lokaal, Groote Markt, Aalst, Het hekken aan den ouden stijl Na de socialistische komedie rond de vertegenwoordiging van België bij de Spaansch-nationalistische regeering te Burgos, is Eerste Minister Spaak er ein delijk toch in geslaagd zijne regeering op te kalfateren. De geboorte van het wicht heeft moeite en pijnen gekost. Nu het eindelijk toch ter wereld is gekomen, stellen wij vast dat het verre van spring levend is, doch integendeel zwaar door den "ouden man,, is aangetast. Zooals het in de partijen democratie traditie is, werden ook dit maal de ministerieele departementen verdeeld niet volgens de bevoegdheid en den aan leg der kandidaat-titularissen, doch vol gens de regels eener streng uitgemeten doseering der invloeden van de betrok ken politieke partijen. Waar het er om gaatis niet het algemeen belang te dienen doch wel den invloed van de partij op het openbaar leven te verster ken en daardoor ook haar aanhang bij het kiezerskorps. Hoe kan men het toch anders uitleg gen dat om de vier of vijf maand, dik wijls om de meest banale redenen, van regeering wordt veranderd en dat de Ministers van portefeuille verwisselen als van hemd. De ministers hebben nog niet den tijd gehad kennis te maken met de bijzon derste vraagstukken die hun departe ment aanbelangen of zij moeten reeds de plaats ruimen voor hun opvolger, die gelukkiger was dan zij bij het gespacher rond de samenstelling der nieuwe minis terieele ploeg. Indien het lot hun gunstig is, komen zij dan soms ook te recht in een ander departement, waarvan zij de eerste A B C nog moeten leeren. Men beseft dan ook gemakkelijk wat er gewordt van de continuteit die een onmisbare vereischte is voor den uit bouw van een bepaald programma op economisch of sociaal terrein. Wat zou er geworden van eender welk nijverheids- of landbouwbedrijf, waarvan de leider om de 6 maard ver vangen werd door een andere Het ant woord is klaar, dergelijk bedrijf zou rap om zeep zijn. Welnu, in den Staat, die ten slotte de hoeder moet zijn van het algemeen be lang kan het ook niet anders Bewijzen hiervan hebben wij voor het grijpen. Wij vernoemen het tekort van 800 millioen op de staatsbegrooting van 1938, de steeds toenemende werkloos heid welke meer dan 235 000 arbeiders, hoofdzakelijk in het Vlaamsche land, op het oogenblik trefthet uitblijven van een oplossing inzake bedrijfsorganisatie, vaneen de flaitieve inrichting der ver zekering tegen werkloosheid van de fiskale vereenvoudiging, van de bestuur lijke reorganisatie. Op politiek terrein blijft elke afdoende hervorming uit waardoor aan het Vlaamsche vo'k volledige gelijkberech tiging in rechte en in feite met het Waalsche wordt gewaarborgd, zoodat het voortbestaan van den staat België hierdoor steeds verder in het gedrang komt. Ook op landbouwgebied is een breed opgevatte, goed doordachte en over jaren doorgezette economische en sociale politiek een onmisbare vereischte, om onzen land- en tuinbouw op te tillen uit den benarden toestand waarin hij deels ingevolge de algemeene crisis,doch deels o jk wegens gebrek aan bezorgdheid van wegens 's lands bestuur, is gevallen. Mogen wij deze politiek van de nieu we regeering Spaak verwachten Rechtzinnig gesproken, wij meenen het niet en wel 1) wegens de hooger enkel beknopt aangeduide innerlijke ge breken van ons huidig staatsregiem 2) wegens de samenstelling der nieuwe regeering Spaak. Aan het ministerie van Landbouw dat opnieuw met het Beheer van den Mid denstand wordt gekoppeld, krijgen wij graaf d'Aspremont-Lynden, katholiek raadslid voor Brussel, die als groot-ste deling voorzeker weinig in aanraking is (Zie vervolg op de 2de bladzijde) De rijkdommen van Midden-Amerika. Hoe president Ubico, de dictator van Guatemala, er de grondvesten van legde. I. Over Noord- en Zuid-Amerika, hun landbouw, hun economische vooruitzichten wordt er af en toe het een of ander geschreven. Voor al de Vereenigde Staten van Noord-Amerika beslaan een ruime plaats in de wereldaandacht Maar de enkele republieken die Midden- Amerika vormen, zijn als het wa re onbekend. Hier ten lande weet men niet dat daar mOlioenen men- schen, in groote meerderheid In dianen, op de koffie- en suikerriet velden of in de mijnen arbeiden. Ter gelegenheid van de tentoon stelling die te Guatemala, in de hoofdstad van de republiek van denzelfden naam, plaats had, wil len we trachten een overzicht te geven van de groote mogelijkhe den der Zuid-Amerikaansche re publieken. Op de onlangs gehouden conferentie te Lima, waar de banden tusschen Noord- en Zuid-Amerika nauwer wer den samengesnoerd, hoorde men bijna al de afgevaardigden een loflied afste ken op de democratie. Werkelijk om te schaterlachen, wanneer men weet dat er nergens zooveel dictators te vinden zijn dan juist in Zuid- en Midden-Amerika. In de verschillende landen heerscht welis waar in naam een parlementair regiem, doch in werkelijkheid regeert een presi dent, die negen op tien keeren nog den titel van generaal draagt. Hij steunt meestal zijn macht op het leger. Ook Guatemala heeft zijn president Jorge Ubico. Hij heeft het klaar gekre gen om zich met een overweldigende meerderheid tot het hoogste ambt te la ten kiezen en thans heerscht hij als dicta tor over drie millioen menschen, waar van twee en half millioen Indianen. Voor Ubico aan het bewind kwam, was Guatemala een wingewest van de New-Yorksche zakenlieden. De groote koffleplanterijen, de suikerrietvelden en fabrieken behoorden aan Amerikanen. De inlandsche bevolking, vooral de In dianen, waren niet veel beter dan werk dieren. Wanneer een jonge Indiaan acht of negen jaar oud was, dan moest hij werk zoeken in een koffleplanterij. Enkele da gen na zijn aankomst, snauwde een blanke toezichter hem toe Zijt ge niet beschaamd naar uw werk te komen gekleed als een bedelaar. Indien ge uw werk wil behouden, moet ge u fatsoenlijk kleeden. De ongelukkige verzeilde in de coöpe ratief van de planterij, waar men hem een hemd en een broek op crediet ver kocht. Van dien dag af was hij een slaaf, want zijn verdiensten waren nooit groot genoeg om zijn schuld te betalen. Deze schuld, immers, groeide gedurig aan. De Indianen werden ondervoed en, gedreven door den honger, keerden zij bijna lederen avond naar de kantien te rug om wat rijst of maïs... dat hen op crediet werd geleverd. Generaal Jorge Ubico nam de verde diging der Indianen op zich. Een der eerste decreten die hij uitvaardigde ont hief de Indianen van hunne schulden. De maatschappijen kregen twee jaar tijd om hun achterstallige gelden te innen, eens dit uitstel voorbij, herkregen de In dianen hun vrijheid. En wat te vreezen was, gebeurde. Met duizenden en duizenden verlie ten de Indianen de planterijen en mijnen en leefden, teruggetrokken in de bergen, van een handsvol maïs dat ze met veel moeite konden winnen. Het was toen een harde tijd voor Guatemala. President Ubico, zag niet in hoe hij de twee eind jes aan elkaar zou knoopen daar 's lands inkomsten grootendeels uit den uitvoer van koffie voortvloeiden. Ook de eige naars der planterijen zaten in nesten. President Ubico gaf er zich rekenschap van dat hij de keus had tusschen twee oplossingende prooi worden der blan ken en zijn Maya-Indianen laten uitzui gen ofwel een onafhankelijk land wor den waar én de arbeiders én de kapita listen aan zekere wetten zouden moeten gehoorzamen. Ubico koos de tweede oplossing het geen van hem als een groote daad mag worden beschouwd, indien men in aan merking neemt dat New-York in Salva dor, Honduras, Nicaragua en Panama de plak zwaaide en te Mexico Moscow heer en meester was. De Indianen keerden naar de plante rijen terug beter beschermd dan voor heen, beter betaald en, indien ze het wil den, gedurende twee maanden per jaar vrij niets te doen. Want de luiaardij en het drinken zijn wel de twee groote euvels van de Indianen. Thans is de toestand nog niet zooals hij zijn moet. Weliswaar lijdt Guatemala niet onder de crisis veroorzaakt door de overproductie van koffie zooals Brazilië en Colombië, de koffie van Guatemala, de beste van de wereld, vindt ruim schoots afzet in de Vereenigde Staten. Maar om den president klein te krijgen, die het aangedurfd heeft zich te verzetten tegen den wil der Yankees, worden de loonen zeer laag gehouden. Men wil bij de Indianen de ontevredenheid nog doen toenemen... en menschen die er een be roep hebben van gemaakt revoluties te ontketenen, loopen er in Zuid- zoowel als in Midden-Amerika met de vleet. Intusschen drijft president Ubico zijn plannen door. Toen hij aan het bewind kwam stelde hij zich tot doel de producten van zijn land beter te leeren kennen. Drie jaar geleden kocht hij in de Vereenigde Staten een "amus»mentspark„,een scenic* railway inbegrepen. Dat kostte aan de staatskas de som van 60.000 dollar. En in heel Guatemala was er van niets anders spraak. Niet om den president te loven die aan zijn volk een beetje verzet wilde gunnen, maar om zijn verkwisten de uitgaven. Het park werd opgetim merd te Jocotenango, een voorstad van Guatemala- la- N ue va. President Ubico had deze plaats uit gekozen omdat daar ieder jaar een groote veemarkt werd gehouden, waar de Indianen van heinde en ver toe stroomden. Het "amusementspark* zou nog meer volk trekken en de president, die wist wat hij wilde, bouwde enkele paviljoenen waar de producten van den landbouw en de nijverheid werden uit gestald. Na drie jaar is Jocotenango in heel Midden-Amerika beroemd geworden en de veemarkt is in een internationale ten toonstelling veranderd. Uit Honduras, Salvador, Mexico kwamen duizenden en duizenden bezoekers. Meer dan 100.000 menschen bezochten in November 1938 de internationale tentoonstelling van Guatemala. Het terrein der tentoonstelling is 20 vkm. groot en naast het "amusements park,, zijn er ook renbanen en sport- pleinen aangelegd. In de paviljoenen was alles uitgestald wat nijverheid en landbouw voortbrengen... en dat dit werkelijk de moeite waard is, zullen we in het volgend artikel zien. De heer Derwa, Rijkslandbouwkun- dige der omschrijving Dendermonde- St Niklaas-Aalst, zal voortaan te spre ken zijn te Dendermonde in Den Hert alle Maandagen van 10 tot 11 uren te St Niklaas in De Hoop iedere 3e Donderdag der maand van 10 tot 11 u.; te Aalst in Het Paviljoen iedere 3e Zaterdag der maand van 10 u. tot 10 u.30; te Aalst in De Koornbloem iedere 3e Zaterdag der maand van 10 u, 30 tot 11 uur. TELEFOON 267. Consumptie- Poot- aardappelen aardappelen

De Koornbloem | 1939 | | pagina 1