De Groene Week te Berlijn. Arbeid ac lelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers Zonder een grondige hervorming van het huidige Staatsregiem komt onze Landbouw niet tot zijn recht. Uitvoer van Vleeschproducten. Belangrijk Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt II Zeiven I ZONDAG 122FEBRUAJRI" 1939. Prijs 35 cetiem 21ste JAARGANG Nr 10i9 van bij arkt, melk >uckj jeste eest, !(ou- Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuarder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bareel en Redactie i Zeebergkaai» 4, Aalst. De medewerkers z^n verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. 2e Bijdrage. In ons vorig nummer hebben wij de onmacht aangetoond van het huidig staatsregiem (regeering en parlement) om een behoorlijke oplossing te geven aan de gewichtige vraagstukken van economischen en socialen aard welke zich met aandrang stellen voor de toe komst der natie. Voor wie den toestand ernstig over weegt is bet duidelijk dat deze onmacht voortspruit uit zware gebreken aan de huidige structuur van het staatsgezag, uit een slechte verdeeling der bevoegd heden en werkzaamheden. Daarom dus grondige wijzigingen gebracht, zooniet zinken wij verder in 't moeras. Wij bewijzen Het parlement (Kamer en Senaat), uitvloeisel van het algemeen stemrecht, komt er niet toe behoorlijk zijn bijzonderste taak hem opgelegd door de grondwet, n.I. de stemming der be grootingen en het toezicht op het finan cieel beleid der Regeering uit te oefenen. Nochtans zien wij hetzelfde Parlement zich bemoeien met talrijke aangelegen heden welke volgens de .grondwet uit sluitend in de bevoegdheid liggen der uitvoerende macht. Door interpellaties, nuttelooze besprekingen enz. verhindert het elke duurzame actie der Regeering. Waar het economische en sociale aangelegenheden betreft, zien wij in de Kamers volgende toestanden welke indruischen tegen het gezond verstand gekozenen der mijnwerkers, zelf af komstig uit dezen stand, stemmen, amendeeren en bespreken er wetsvoor stellen en 'Ontwerpen betreffende zuiver rechtskundige aangelegenheden of be treffende den landbouw waarvan zij niet het flauwste benul hebben, wijl juristen en landbouwersafgevaardigden zich uit spreken over vraagstukken die de ar beidsvoorwaarden in de mijnen of den mijnwerkersstiel aangaan. Hetzelfde geschiedt voor de parle mentaire vertegenwoordigers van nij verheid en handel over zuivere land- bouwaangelegenheden en voor de landbouwvertegenwoordigers over zui vere nijverheids- en handelsbelangen waarvan zij wederzijds niet op de hoogte zijn. I Wanneer men rekening houdt met den steeds toenemenden rol welke de Staat in de moderne samenleving speelt in het economisch en sociaal leven der gemeenschap, komt dergelijke toestand voor als strijdig met het gezond ver stand. In het privaat bedrijf is specialisatie een hoofdvereischte om thans uitslagen te bereiken, waarom zou zulks ook niet het geval zijn bij het uitvaardigen van wetten en verordeningen welke het gansche bedrijfsleven der natie be- heerschen De Regeering die de wetten uitge vaardigd door het Parlement moet uit voeren en bestendig zou moeten op treden als behoedster van het algemeen belang, is de speelbal der berekeningen en intrigues van de politieke partijen. Na een kortstondige periode wordt zij vervangen of hervormd derwijze dat geen enkel Minister den tijd krijgt zich in zijn departement in te werken en een programma over eenigszins langen ter mijn uit te werken. Op welke wijze, door welke hervor mingen dient aan dezen erbarmeljjken toestand verholpen Ziehier in zeer groote trekken onze zienswijze desbetreffende, daar het niet in het bestek ligt van een landbouw weekblad daarover in bijzonderheden te treden. Er dient een splitsing gemaakt tus- schen de politieke en sociale en econo mische functies van het staatsgezag. De politieke functies dienen toever trouwd aan het parlement (Kamer en Senaat) dat als bijzonderste opdracht zal hebben aan de regeering de noodige kredieten te verleenen voor het vervul len van haar taak, en verder het toezicht uit te oefenen op het financieel beleid der regeering. j Door het al of niet verleenen der kre dieten heeft het parlement verder een rechtstreekschen vat op de regeering alsook op hare algemeene politiek en op hare houding ten opzichte der vertegen woordiging van de corporaties of be- drijfsraden waarvan hier verder sprake. Het parlement dat men ook volksraad kan noemen zou bestaan uit vertegen woordigers rechtstreeks gekozen door de algeheelheid der politiek mondige bevolking. Het zou aangepast worden aan de tweeledigheid van 's lands bevol king teneinde een afdoende oplossing te geven aan het brandende nationaliteiten- vraagstuk. De economische en sociale functies zouden toevertrouwd worden aan spe ciale lichamen welke men, het woord heeft minder belang, corporaties of be- drijfsraden zou noemen. Elke groote bedrijfstak zou zijn eigen corporatie hebben waarvan de bevoegd heid zich uitstrekt tot al de belangen, zoowel sociale als economische van den bedrijfstak. Elke corporatie zou omvatten de ver tegenwoordigers van de werkgevers, de werknemers en de handelaars die werk zaam zijn in het bedrijf. De bevoegdheid der corporatie zou zich aldus uitstrekken tot 1)de regeling der arbeidsvoorwaarden in het bedrijf 2) de regeling der arbeidsgeschillen tot wier beslechting arbeidsrechtbanken zouden ingericht worden door de cor poratie. De staat zou er de hand aan houden dat de uitspraken dezer arbeids rechtbanken zoowel door de werkgevers als door de werknemers zouden ge ëerbiedigd worden. Het zou aldus gedaan zijn met werk stakingen en lock-outs welke in 't ver leden zooveel schade hebben berokkend aan de volksgemeenschap. Ook zouden in dit stelsel de partij- syndikaten tot het verleden behooren. Wel zouden werknemers en werkgevers zich afzonderlijk kunnen groepeeren tot behartiging hunner belangen, doch zulks enkel binnen het kader der corporatie en op het terrein hunner specifieke beroeps- belangen. 3) de behartiging der zedelijke en sociale belangen der corporatie zooals inrichting van verzekeringen tegen werk loosheid. tegen beroepsziekten en alle andere instellingen van maatschappelijke voorzorg en maatschappelijk dienst betoon. Voor land- en tuinbouw zou op deze grondslagen een eigen corporatie wor den ingericht. De vertegenwoordigers van land- en tuinbouw in deze corporatie zouden door de boeren en tuiniers ver kozen worden tusschen de kandidaten welke bepaalde vereischten van beroeps bekwaamheid aangeduid door de wet zouden vervullen. De samenbundeling van de verschil lende corporaties zou geschieden door de oprichting eener corporatieve Kamer welke als taak zou hebben de ordening der productie, de regeling der onder scheidene belangen van de verschillende corporaties in functie van het algemeen belang. Aan het hoofd van de politieke en corporatieve staatsinrichting staat de Regeering vertegenwoordigd door den Vorst en de Ministers door hem aan gesteld- De Vorst kiest vrijelijk zijn Ministers, binnen of buiten het parlement, tusschen de personen die hij het meest bevoegd acht. De Regeering heeft, als behoedster van het algemeen belang, het algemeen toezicht op de werking der korporatieve kamers en der corporaties. Zij kan n.I. de uitvoering hunner beslissingen ver hinderen wanneer deze strijdig zijn met het algemeen belang Wel heeft, zooals hooger gezegd, het parlement het toezicht op de Regeering. Doch zijne werking zal zich bepalen tot de wetgeving op zuiver politiek en be stuurlijk terrein, zooals het stemmen der Vervolg op de 2de bladz.) Of hoe de Regeering de Landbouwers helpt. We kennen al te veel de manier waarop men in Brussel de kunst verstaat den landbouw en de landbouwnijver heden een handje toe te steken. Er bestaan echter op dit oogenblik toestanden die naar de ingewonnen in lichtingen alle gedacht te boven gaan en onder meer willen we een en ander ver tellen over den uitvoer van vleeschpro- dukten naar Engeland. Het is gekend dat Groot-Brittanië sedert enkele jaren bizondere eischen stelt in verband met den invoer van varkecs vleesch en n.I. zoogezegde "keu ring vóór en na slachting» eischt. Deze maatregel gaf aanleiding tot de inrich ting, aan Belgische zijde, van cxport- slachthuizen die in opzicht van sanitaire inrichting en controle bevrediging geven aan de eischen van Groot-Brittanië. Deze exportslachthuizen (voorloopig zijn er slechts vier aangenomen n.I. Oostende, Zeebrugge, Staden en Vieco- Brussel) zijn echter als dusdanig erkend, alleen in verband met de slachting van varkens, met uitzondering van elke an dere soort van vee. Op het einde van 1937 deelde de Brit- sche Regeering mede, dat zij gelijkaar dige eischen zou stellen in verband met den invoer van Belgisch rundvleesch alsook voor alle vleeschproducten waarin rundvleesch verwerkt is, o.a. cervelaat, worsten enz. Op verzoek van de Belgische Regeering verklaarde de Britsche Regeering zich nochtans bereid om de toepassing van dezen maatregel inzake rundvleesch slechts na het ver loop vaneen termijn van 12 maanden te zullen toepassen. Ondertusschen werd door de betrok ken fabrikanten van vleeschwaren bij het Ministerie van Volksgezondheid aangedrongen, opdat van cfficieele zijde maatregelen zouden getroffen worden om na verloop van dit termijn in de mo gelijkheid gesteld te worden rundvleesch en aanverwante producten naar Groot- Brittanië te exporteeren. Dit termijn van 12 maanden is echter ver streken zonder dat de minste maatregel genomen werd, zoodanig dat de uitvoer van rundvleesch, worsten, enz. naar dit land thans onmoge lijk is. De Belgische vleeschwarenfabrikan- ten hebben zich nochtans bereid ver klaard alle moaelijke aarantjes te geven en n.I. OP EIGEN KOSTEN een be stendig inspecteur, aan te duiden door de Regeering, in hun fabrieken toe te laten. Het Ministerie van Volksgezond heid heeft totnogtoe de mogelijk heid niet ingezien om op dit kos teloos voorstel in te gaan. Het blijkt dus eens te meer, dat door de officieele instanties dikwijls gespro ken wordt over de aanmoediging van den uitvoer van landbouwproducten en dat men van een anderen kant, om reden van "administratieve traagheid er zelfs niet toe komt maatregelen te doen nemen die niets kosten en nochtans een groote beteekenis hebben voor den uitvoer van vleeschwaren. We moeten ons zelfs afvragen of het niet gewild is, dat men in Regeerings- kringen den uitvoer van vleeschproduc ten belemmert om de gekende pogingen de levensstandaard goedkoop te houden en zelfs te doen dalen. De pogingen van de Regeering zullen ongelukkiglijk steeds gedaan worden ten koste van den landbouwer, terwijl kool mijnen, ijzer- en staalindustrie de toela ting krijgen, ja zelfs gesteund worden om het volk uit te persen. En gezien de uitvoer van vleeschwa ren onrechtstreeks veel belang heeft voor onze kweekers kunnen we ons niet ongelegen laten bij die onverklaarbare houding van de Regeering en moeten we hiertegen uit alle kracht protestee ren. We zonden dan ook aan den Mi nister van Volksgezondheid en aan den Minister van Landbouw een protest- schrijven, een dringende oplossing vra gende voor dit, voor de landbouwers, zoo belangrijk vraagstuk. Duitschland. Ditmaal staat zij In het teelcen der juiste voeding. Op het einde van Januari wordt, ieder jaar, het Berlijnsche tentoonstellings seizoen geopend met de zoogenaamde Giüne Woche Dit is dit jaar weer het geval geweest. Ontzaglijk groot is deze tentoonstelling, een conglomeraat van op zichzelf uitgebreide bijzondere tentoonstellingen van in hoofdzaak didactischen aard, waar zoowel de leek als de deskundige zeer vele interessante bijzonderheden kunnen leeren op het gebied van landbouw en alles wat daar mee in verband staat. De heele leerstof is echter concentrisch gericht op één leerstelling Duitschland moet ten opzichte van de voeding van mensch en dier onafhankelijk worden gemaakt van den invoer. Heel deze ten toonstelling schijnt dan ook een logen straffing van Hitiers woorden uitgespro ken voor de eerste zitting van den Groot- Duitschen Rijksdag. Terwijl de kanselier voor de eerste maal sedert hij aan het bewind is, de economische toestanden in Duitschland als zorgenvol heeft afge schilderd, schijnt deze tentoonstelling te zeggen, dat het met de levensmiddelen voorziening uiterst goed staat. De "Gtüne Woche,, is op dit gebied opti mistisch. Weliswaar beroept zij zich op het woord van Hermann Goering, den leider van het Vierjarenplan Men moet niet willen eten, wat er toevallig niet ismaar iedereen kan in Duitsch land verzadigd worden En de keus die men kan doen uit de voortbrengselen die er wel zijn, is groot genoeg. In de afdeeling van het Deutsche Frauenwerk krijgen al de vrouwen een modern kookboek en is ook een groote modelkeuken opgericht. Deze stand in teresseert iedere huisvrouw want hij staat in het teeken der juiste voeding Wanneer men de eerehal uit is, heeft dit u te pakken. Men ziet een afbeelding van het nerveuse broodje"». Dat is het broodje uit tarwemeel gebakken. Men eet het te gemakkelijk. Men kauwt het niet. Men eet het, terwijl men leest of schrijft. Daardoor bevordert men de zenuwachtigheid. Vroeger was de voe ding juist. Men at toen ook in de steden uitsluitend het grove roggebrood. Dat moest men kauwen. Verder wordt er op in het oog sprin gende wijze reklaam gemaakt voor den "pellkartoffel», de aardappel die met de schil erom wordt gekookt en gegeten. De vitaminen, zoo hebben Duitsche ge leerden ontdekt, zitten juist onder de schil. Kookt men nu de aardappel ge schild, zoo kondigt een groote reklame- bord aan, dan krijgen de varkens de vitaminen, die de mensch broodnoodig heeft. Vroeger at men in Duitschland dikwijls "pellkartoffeln». Ieder haalde er gedurende het eten de schil af, roerde den aardappel in een stukje boter, deed er een stukje... spek, verschooning haring rond en hap. De meer-gegoeden eten thans geen "pellkartoffeln,, meer. Op de Giüne Woche tracht men de Ber- lijners terug voor de oude methode te winnen. Ik herinnerde mij dat ik vroeger, toen ik nog een snaak was, bij een oom die boerde, dikwijls pellkartoffel had ge geten. En daar ik tijd te over had, schoof ik aan voor de modelkeuken. Daar geldt het wachtwoord niet te veel vleesch eten. Eet meer groenten en fruit. En meer visch. Tenslotte geraakte ik bediend en de praktijk leerde mij beter dan hetzij gelijk welk reklaam, dat men het Duitsche volk meer aardappelen wil doen eten. Daaraan schijnt werkelijk geen gebrek te zijn. Interessant is de "voedingsklok». Zij is een monumentale staande klok, in den vorm van een toren, met bovenop een klokkenspel. Wanneer er een verkeerd gerecht wordt opgediend, zien wij aan schouwelijk voorgesteld waardoor dit te vervangen is. Ze verkondigt op een nieuwe manier de in Duitschland reeds oud geworden wijsheid, dat ge vooral afgeroomde melk, kaas, aardappel, bruin brood, visch en suiker moet eten en geen vet, vleesch of gebak. De "ernah- rungsuhr» slaatwie goed eet, is minder ziek. De helft van de nieuwe hal aan de Masuren Allee wordt ingenomen door een boerderij uit Stiermarken, met boer en boerin, levend vee en zeven modellen van Oostenrijksche hoerenkamers, waarin menschen bezig zijn met het werk dat op dit tijdstip van het jaar moet gedaan worden. Als achtergrond heeft deze boerderij de met sneeuw overdekte kruinen der Alpen. Dit is iets nieuws en werd uitgedacht om de Oos tenrijksche boeren welkom te heeten in de qrenzen van Groot-Duitschland. Ook is er een hal die "rundfunkhau- sen» wordt geheeten. Men komt hier op een dorpsmarkt omzoomd door vriende lijke huisjes, waar men kan zien wat ge zelligheid de radio in de boerendorpen kan brengen. Daardoor wil men bedui den, dat de boerenzoons minder dan ooit redenen hebben om het land te ontvluchten. "De vlucht van het land is de dood van het volk» verkondigt een spandoek. En niet minder dan drie afzonderlijke tentoonstellingen zijn er ingericht om u daarvan de waarheid in te hameren. Het is het land dat de steden bevolkt. Zij.die in de steden, op alle gebied, op den voorgrond treden, komen van het land Er moeten ook begaafde jongens op het land blijven. Hoe zal men in Duitschland dan de vlucht van het land naar de ste den stuiten De volgende middelen wor den aangegeven daling van de prijzen der afgewerkte industrieproducten, vooral machines, de mogelijkheid voor landarbeiders om eigen boer te worden, oprichting van nieuwe landkolonies,ver betering van de onderwijsgelegenheden op het platte land. Dat is echter niets nieuws. Deze mid delen worden reeds jaren toegepast. Zonder doorslaand succes, want de vlucht van het land duurt voort. Of men in de toekomst gelukkiger zal zijn, is aan twijfel onderhevig. Op gebied van landbouwmachines heeft Duitschland hier iets eenigs ge presteerd. Niet minder dan 8 hallen zijn met machines en gereedschappen ge vuld. Uit een wandeling door deze zalen is ons opgevallen dat de machines steeds grooter worden en dat er een tendenz bestaat om ook op kleinere boerderijen het werk geheel te motori- seeren. Men vraagt zich ten slotte af, waartoe het paard nog dient. "Motor- paarden» vindt men met de vleet en de prijzen dalen gestadig. We kunnen er niet aan denken ook maar een kleine opsomming te maken van de uitgestalde machines. Dit zou ons te ver leiden. Alleen dat deze hallen het meeste aantrek hebben, willen we nog vermelden. Wonder is dit niet. De Duitschers leggen een groote belang stelling aan den dag voor al wat tech niek betreft. En techniek wordt hier ruimschoots geboden. Lees ep de 4d' bladzijde ons artikel over de GEZINSVERGOEDINGEN voor landbouwers. TELEFOON i 267.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 1